voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden. Antirevolutionair Orgaan in hoc signo yinces mi Bummep nesiaai au rnie Biaaen No. 3576 ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1929 44ste JAARGANG TWEEDE BLAD. Gemeenteraad. Fa, W. BOEKHOVEN ZONEN Het nadrukken van den inhoud van dit Blad is verboden overeenkomstig de Wet op het Auteursrecht. SCHAAKRUBRIEK. DRAS51T1 Avan VALKEnBURG' S e -"iLEVERTR/ Deze Courant versch|nt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maaaden franco per post f 1,— vooruitbetaling. BUITENLAND b? vooruitbetaling f 8.50 per j: ar.. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEEFSTER SOMMELSDIJK TeleMnterc. No. 202 Postbus No, 2 ADVERTENT1ËN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die x| beslaan, Advertentlën worden ingewacht tot DINSDAG- ea VRIJDAGMORGEN 10 "«r. Correspondentie deze Rubriek betreffende te zenden aan F. W. Nanning Mlddelbarnis, No. 119. Probleem voor den wedstrijd. No. 142. N. EASTER - Sutton. Bristol Times and Mirror 1927. Zwart (4). Wit (12). Wit: Kgl, Dd8, Tc2, Te2, Lfl, Pc4, Pd7, pionnen a2, c3, e4, e5 en f2. Zwart: Kd3, La7, Pe3, pion a3. Wit geeft mat in twee (2) zetten. Oplossing inzenden vóór Dónderdag 17 Oc tober. De stand na dit probleem geeft den winnaar aan van den prijs over September. Men kan a 11 ij d tot den oplossingswedstrijd toetreden. Een goeed oplossing van een twee- zet telt voor 2 punten, enz. Voor een foutieve oplossing wordt een punt in mindering gebracht (minimum aantal punten is nul). Voor de maan- delijksche nrijs van 2.50 moet men de meeste punten hebben. Ook niet-abonné's zijn welkom. Heeft men 110 keer achtereen geen oplossing ingezonden, dan wordt men geacht niet meer mee te doen. Oplossing Eindspel no. 140. 1. g4f!, fg4: 2. Kg3, Kg6; 3. Kg4: remise. Eindspel no. 141. Keemink en Farhni no. 51. Wit: Kal, pi. h4 en h6. Zwart: Kf6, pi. f7. Wit begint en wint. Eindspel no, 142. Holm. Wit speelt en wint. Oplossing: 1. c3, Le7 ('t best); 2. Lel. Men lette op dat wit op cl of op de lijn a3f8 mat wil geven. Zwart moet dat ver hinderen. (Na 2. h4? Ld6 remise of na 2. Lg3? h4! remise). 2Lg5; 3. Lg3, Le7; 4. h4, Lf8; 5. Lel, Lh6; 6. Lf2, Lf8; 7. Lg3 en nu kan zwart een der matdreigingen niet meer verhinderen. Na 1Ld6; 2. h4, Lf8; 3. Lg3, Le7; 4. Lel, Lf8; 5. Ld2 en 6. Lel mat. Na 1Lc3; 2. Lc5f, Lb4; 3. Pc2f, Kb3; 4. Lb4 en mat. DAME-GAMBIET. Gespeeld in het tournooi Manhattan Chess Club 24 Maart 1929. Wit: Dr. A. Aljechin. Zwart: Kashdan en Steiner. 1. d2d4 d7-d5 2. c2—c4 e7e6 3. Pbl c3 c7—c6 4. Pgl-f3 d5Xc4 5. a2—a4 Lf8-b4 6. e2e3 b7—b5 Zwart speelt dus op behoud van den gam bietpion een plan, dat van beide partijen groote zorgvuldigheid vereischt bij de verdere ont wikkeling van het spel. 7. Lel—d2 - Dd8b6 8. Pf3e5 Pb8d7 9. a4Xb5 Pd7Xe5 Gedwongen', want na 9cb5? volgde de dubbel aanval Df3. 10. d4Xe5 c6Xb5 11. Pc3e4! Hiermede geeft de wereldkampioen zijn besluit te kennen, de tot nu toe scherpe speelwijze te handhaven. Door 11. b3 enz. kon hij den gambiet-pion terug verdienen, de spelen stonden dan onge veer gelijk. 11Lb4e7 Dezen looper mag zwart natuurlijk niet laten ruilen, daar dan de zwarte velden zeer zwak zouden worden. 12. Ddlg4 Ke8—f8 Na 12gó; 13. Df4 zijn de zwakten van de zwarte velden des te duidelijker. 13. Dg4f4 a7-a5 14. Lfl— e2 Lc8—b7 15. 0-0 h7—h5? De beslissende fout, het plan om de stukken van den koningsvleugel via hó te ontwikkelen, blijkt onuitvoerbaar. Er moest f5 geschieden, de zwarte stelling zou dan nog verdedigbaar zijn. 16. Pe4-g5 Op 't juiste moment, want nu moet de tegen stander de gewichtige Le7 geven. 16Le7Xg5 Na 16Ph6 volgt 17. LXh5, na 16 [5 kwam het offer 17. LXa5, TXa5; 18. TXa5 DXa5; 19. PXeói" met doorslaande kracht. 17. Df4g5 Th8-h6 18. e3e4 De inleiding eener drijfjacht na den ongeluk- kigen Th6. Wit dreigt 19. Dh4, Tg6; 20. LXh5 enz. 1 8h5—h4 Pareert de dreiging. Na 18LXe4? wint 19. Dh4, na 18Tg6 volgt 19. Df4, Th6 (gedwongen); 20. Dh4 enz. (Verkeërd zou voor wit zijn 18Tg6; 19. Dh4, want aan zwart staat de goede kans Db4 ter be schikking, bijv. 20. LXa5, LXe4l; 21. Lb4f, Ke8; 22. TXa8f, LXa8! 23. DXd4, TXg2! ten gunste van zwart). 19. TalXa5! Een pracht offer, dat dev ijandelijke stelling vernietigt. 1 9f7—f6 Anders breekt op de zwarte velden de cata strophe, bijv. 19TXa5; 20. Lb4f, Ke8; 21. DXg8f, Kd7; 22. DXf7f, Kc6; 23. De8f enz. Nutteloos zou ook zijn 19Tg6; 20. Lb4, Ke8f; 21. TXa8, LXa8; 22. DXh4 met materieel en positie voordeel voor wit. Na den tekstzet gaat het nog sneller bergaf waarts. 20. e5Xf6 Pg8Xf6 21. Dg5Xb5 Opgegeven. Zwart verliest minstens de kwaliteit, bijv. 21DXb5; 22. TXb5, La6 23. Tal, Th8; 24. Tb6, Td8; 25 Lb4f). (Aanteekening van A. Becker in de Wiener Schachzeitung. CORRESPONDENTIE. Jos. Duv. No. 68. 1. Lb8, Kgl; 2. La7f, Khl; 3. Pb6, Kgl; 4. Pd5(c4)f, Khl; 5. Pe3, Kgl; 6. Pfl (f5f) Khl; 7. Pg3 mat. No. 69. 1. Df7. Vergadering van den Gemeenteraad van OOLTGENSPLAAT op Woensdag 25 September, des nam. om 3 uur. De Voorzitter, burgemeester Donkersloot, opent de vergadering met gebed, waarna de notulen der vorige vergadering worden voor gelezen en onveranderd worden vastgesteld. Van Ged. Staten zijn enkele goedkeuringen over genomen raadsbesluiten ingekomen. Llit Nijmegen is een verzoek ingekomen om ook in deze gemeente onder de schoolkinderen de Esparanto-taal bekendheid te geven. Dit stuk wordt op advies van B. en W. voor kennis geving aangenomen. Het school- en kerkbestuur der R.-K. Kerk te Achthuizen dankt den Raad voor het in richten van een centrale verwarming in de school. Mej. J. E. Jordaan vraagt' als helpster aan de bewaarschool salarisverhooging. Op voor stel van B. en W. wordt hierop afwijzend beschikt. De kas van den gemeenteontvanger is na gezien en in orde bevonden. In kas was 2721.59. De heer P. Verkerk, onderwijzer aan de openbare school alhier, bericht, dat hij van 1885 af onderwijzer aan de openbare school alhier geweest is en thans den leeftijd van 65 jaar bereikt heeft, waarom hij verzoekt om eer vol ontslag als zoodanig. B. en W. stellen voor hem dat op de meest eervolle wijze te geven. De heer Verkerk heeftr uim 41 jaar het onder wijs te dezer plaatse gediend, waarvoor het gemeentebestuur hem hartelijk dank betuigt. Conform wordt met algemeene stemmen be sloten. Er zal een oproeping plaats hebben voor een nieuwe onderwijzer. De heer VERMAAS vraagt of het niet ge- wenscht zou zijn, dat er een onderwijzeres be noemd werd. De VOORZITTER meent van niet, doch zal deze vraag aan den inspecteur voorleggen. Volgens een aanschrijven van Ged. Staten moet er een verordening gemaakt worden voor het opnemen en verplegen in het gemeentelijk ziekenhuisje. B. en W. stellen een zoodanige verordening voor. De kosten zullen bedragen 3.per verpleegdag of gedeelte daarvan. Teven wordt een verordening op de invor dering vastgesteld. Natuurlijk wil dit niet zeg gen, dat de kosten door de patiënten zelf be taald moeten worden. Hierin kunnen ook ker kelijk en burgerlijk armbestuur desnoods voor zien. Del bedoeling is maar, dat er in ieder geval voor iederen patiënt 3.per ligdag betaald wordt. De heer HOBBEL vraagt hoe het moet wan neer er een epidemie uitbreekt. De VOORZITTER antwoordt: U hebt zeker het oog op de heerschende Alastrim. Ook voor dergelijke patiënten zullen in ieder geval 3. betaald moeten worden. Overigens zullen, als h.et onverhoopt zoover komt, hiervoor maat regelen genomen moeten worden. Met algemeene stemmen worden de verorde ningen vastgesteld. Dan deelt de VOORZITTER mede, dat juist dezen morgen een schrijven is ingekomen, dat hij, hoewel het van zeer ingrijpenden aard is, bijna vergeten zou hebben voor te lezen. Het is een schrijven van den Ambachtsheer van de Ambachtsheerlijkheid van St. Adolfsland te Gro ningen. In dit schrijven wordt gevraagd of het gemeentebestuur bereid is het gemeentehuis te verkoopen. De Ambachtsheer zal in dat geval zorgen, dat de gemeente een naar de moderne eischen des tijds ingericht gemeentehuis zal krijgen. De bedoeling van den Ambachtsheer is om het oude gemeentehuis geheel in oude ar chitectuur te restaureeren en het in te richten als een soort oudheidsmuseum voor Ooltgens- plaat. De VOORZITTER zegt, dat het wel niet gebruikelijk is om een schrijven, dat zoo laat binnen komt, zoodat het niet eerst in B. en W. behandeld kan worden, in den Raad te brengen, maar dit is voor de gemeente van zoo groot belang, dat spr. het nu maar ter tafel brengt, opdat de Raad er een principieele beslissing nemen kan. Reeds eer is er over deze kwestie gesproken. Ook met de vereeniging voor mo numentenzorg heeft spr. over het raadhuis ge correspondeerd. De bedoeling was om met sub sidie van verschillende lichamen het raadhuis in den ouden stijl te restaureeren. Maar nu doet zich op het onverwacht een prachtige gelegen heid op, die den Raad niet zoo maar zonder meer van de hand mag slaan. Spr. gelooft in derdaad, dat de Ambachtsheer veel voor de gemeente Ooltgensplaat gevoelt, dat blijkt ook wel hieruit, dat de Ned. Herv. Gemeente een centrale verwarming kreeg, waarmee deze ge meente wel heel blij zal wezen, en ook de Geref. Kerk kreeg zoo maar een bedrag van 500.voor den nieuwen kerkbouw. De Am bachtsheer heeft dus wel wat met Ooltgensplaat op. Spr. zou dan ook machtiging van den Raad willen hebben om nader over deze offerte met den Ambachtsheer te correspondeeren. Met algemeene stemmen wordt conform dit voorstel besloten. B. en W. stellen voor over te gaan tot wijzi ging van de instructie van den weger aan de brug no. 1. Er komen klachten in, dat deze niet altijd op zijn post is. B. en W. stellen voor in zijn instructie te zetten, dat hij van 's morgens 5 tot 's avonds 6 uur bij de brug moet zijn om te wegen als dit noodig is. Breedvoerig wordt hierover gediscussieerd. De heer VAN GURP zegt, dat het hard noo dig is, dat er verandering komt. Het is wel gebeurd, dat er 's morgens 65 wagens stonden te wachten en' dat de weger heel eenvoudig zei: ,,het is mijn tijd nog niet", en hij liet ze alle maal wachten tot het zijn tijd wel was. De heer BRINKMAN klaagt er ook over. Hij moet 's avonds veel langer op post blijven dan nu het geval is. Er komen soms om 7 uur nog wel wagens. Ook is het niet goed, dat hij maar weg loopt wanneer hij wil. Spr. moet ook zor gen, dat hij op tijd op zijn werk is, dat moet de weger ook maar doen. Daarvoor krijgt hij z'n geld. Spr. maakt bezwaar tegen de bepaling ir. de instructie, dat de weger bij de brug moet zijn als deze open is, hetzij in zijn woning of bij de brug.Spr. zou willen, dat hij zoolang de brug open is hij in het huisje bij de brug moet zijn. De VOORZITTER vindt, dat wel een beet je te ver doorgevoerd. Wanneer hij in zijn wo ning is, is het wel voldoende. Als hij maar niet wandelingen naar het fort gaat maken, zoodat hij niet te vinden is wanneer hij noodig is. Maar dat hij uren lang zonder dat het noodig is in het bruggenhuisje moet zitten, is wel wat over dreven. Overigens is hij door deze nieuwe in structie voldoende gebonden. Wanneer er nu nog meer klachten komen, zal spr. maatregelen kunnen nemen om hem te waarschuwen en des noods te schorsen of te ontslaan. Aldus wordt met algemeene stemmen be sloten. Dan deelt de VOORZITTER mede, dat er een schrijven is ingekomen van den notaris, waarin wordt meedgedeeld, dat wijlen Mej Diena Landheer een legaat aan de gemeente heeft nagelaten van 500..onder voorwaarde, dat de gemeente op zich neemt haar graf te onderhouden. De VOORZITTER vindt deze bepaling wel wat bezwarend voor de gemeente. Wanneer er onder „onderhouden" verstaan wordt schoon houden, dan levert het geen bezwaar op, maar de bedoeling is, dat het graf zoo noodig ook vernieuwd zal worden. En hiervoor is de rente van een bedrag van 500.zeker niet groot genoeg. Spr. zou hierover gaarne in gesloten zitting meer van willen zeggen. Hierop gaat de vergadering in geheime zitting over. Na heropening der deuren stelt de VOOR ZITTER voor aan den notaris mede te deelen, dat de Raad de voorwaarde waaronder het legaat geschonken wordt, voor de gemeente te bezwarend vindt. De Voorzitter voegt er nog aan toe, dat hij hierover ook met de familie gesproken heeft, doch deze blijkt er niets voor te gevoelen om er iets bij te doen. Conform het voorstel van den Voorzitter wordt met algemeene stemmen besloten. Dan deelt de VOORZITTER mede, dat de Slikdijk een beter aanzien gekregen heeft. Maar om nu een verkeersweg te krijgen, die aan de moderne eischen van het verkeer voldoet is het noodig, dat de keuken van Vink en A. v. d. Tol opgeruimd worden. Deze menschen hebben hier tegen geen bezwaar, maar willen natuurlijk een ander gebouwtje er voor in de plaats hebben. Spr. is van het bedrag geschrokken en had in B. en W. voorgesteld om het dan maar te laten zooals het is. Maar de meerderheid van B. en W. vindt, dat het toch maar moet doorgaan. En daarom brengt spr. het voorstel van de meerderheid van B. en W. in den Raad om deze uitbouwsels af te breken en de eigenaars er andere voor in de plaats te geven. De kosten zijn geraamd op 1800.—. De heer VAN NIEUWAAL vindt het een groot gemeentebelang en meent, dat de ge meente die menschen dankbaar moet zijn voor hun billijke condities. Wanneer de gemeente deze gelegenheid niet aangrijpt, zal zij zich in de toekomst wellicht niet meer voordoen. De heer VAN ES vindt het ook wel veel geld, maar het is noodig voor de verbetering daar ter plaatse. Spr. vindt ook, dat de ge meente deze gelegenheid niet mag laten voorbij gaan. Het plan heeft de volle sympathie van spreker. De heer VAN NIEUWAAL meent, dat als de Raad hier niet op ingaat, het maar half werk Sal blijven. De heer DORSMAN is er tegen. De kosten komen nog hooger als alles er bij gerekend wordt. Spr. acht het niet noodig, dat dit werk gebeurt. De gemeente wordt voor niets op hooge kosten gejaagd. Wanneer spr. den dijk uitkomt, dan kan hij den geheelen Slikdijk uit zien en is de keuken van Vinke geen belemmering. Voor het verkeer is het niet noodig. Wanneer straks de nieuwe weg komt, wordt deze rechtstreeks doorgetrokken naar het veer. De VOORZITTER: Wie zegt dat De heer DORSMAN: Dat zegt de heer A. A. Mijs. Weth. JACOBS: De heer Mijs zit niet eens in de commissie van den prov. weg. De VOORZITTER: Het is mij geheel on bekend, dat die weg doorgetrokken wordt. Ik heb er wel mijn best voor gedaan, maar tot heden geen beslissing gekregen. De heer DORSMAN wil in elk geval niet met het voorstel B. en W. meegaan. Laat de gemeente het onteigenen en de eigenaars er 500.voor geven. Waarom moeten die menschen van de arme gemeente een nieuwe keuken krijgen vol pracht en praal. Zij worden er beter van ten koste van de gemeente en daar is spr. tegen. De heer VAN NIEUWAAL vindt het niet goede, dat de heer Dorsman tracht een blaam op de menschen te leggen. Dat is niet goed. De gemeente behoeft voor den grond niets te betalen, maar het is toch niet meer dan billijk, dat de gemeente vergoedt de schade die er gemaakt moet worden De heer DORSMAN begrijpt niet, dat B. en W. dit voorstellen. Bij Van Rossum gaven ze zoo maar 20 c.M. cadeau. Was toen de grond niet zooveel waard als nu De VOORZITTER weet niet waar de heer Dorsman die Kaaipraatjes vandaan haalt. Spr. had liever, dat hij die maar niet in den Raad bracht. De heer WALING, buurman van Van Ros sum, licht de aangesneden kwestie nader toe, waaruit blijkt, dat die 20 c.M. niet cadeau ge geven zijn, maar wegvielen om gelijk met de rooilijn te komen. De heer DORSMAN zegt, dat de eigenaars het vroeger niet hebben willen doen, maar nu de boel versleten is willen ze het aan de ge meente overgeven. Naar het gemeentebelang wordt niet gekeken. De VOORZITTER antwoordt, dat toen de gemeente met den heer Dorsman ook eens een transactie wilde aangaan, deze heer ook meer op eigen belang dan op het gemeentebelang lette. Wat dit betreft behoeft hij dus anderen niets te verwijten. De heer VAN GURP vraagt of deze men schen dien grond niet in bruikleen hebben. De VOORZITTER antwoordt: Neen, het is eigendom. Ten slotte wordt het voorstel in stemming gebracht en aangenomen. Tegen stemde de heer Dorsman. De heer DORSMAN zegt tegen dit raads besluit bij Ged. Staten te zullen protesteeren. De VOORZITTER: Ga je gang. Neem ons echter niet kwalijk, dat wij intusschen onzen gang gaan. De VOORZITTER deelt mede, dat ten ge volge van een klacht van een der bewoners van dt woningen van het Burgerlijk Armbestuur, gelegen aan de Nieuwstraat no. 451, 452 en 453 de Gezondheidscommissie besloten heeft de ze woningen onbewoonbaar te verklaren. B. en W. stellen voor tot deze onbewoonbaarver klaring over te gaan, en binnen zes maanden de woningen te ontruimen. Het is wel jammer voor M. Vermaat, maar hij heeft door te klagen bij de Gezondheidscommissie zijn eigen graf ge graven. De menschen, die hem met advies ge diend hebben en voor hem naar de Gezond heidscommissie hebben geschreven, meenden hem te hebben geholpen, maar het blijkt nu achteraf, dat zij hem van den wal in de sloot geholpen hebben. De heer HOBBEL vraagt of die huisjes niet verkocht kunnen worden. De VOORZITTER antwoordt, dat dit wel zal kunnen, als er maar een kooper voor komt. Conform het voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen besloten. Dan stellen B. en W. voor de waarborgsom men van de School, met den Bijbel en van de R. K. School en van den woningbouw, tot een gezamenlijk bedrag van 13000, uit te zetten. B. en W. hadden eerst gedacht het geld te plaatsen op de Bank van Ned. Gemeenten, maar deze geeft slechts 4 Daarom stellen zij nu voor er waardepapieren voor te koopen bij de Overijselsche-, de Residentie- en de Vaderlandsche Hypotheek Bank, tegen 5 Dat geeft voor de gemeente een voordeel van 130.per jaar. Dit voorstel wortd met al gemeene stemmen aangenomen. Het bestuur van den school met den Bijbel vraagt voor den bouw van een woning van het schoolhoofd een stuk grond van de speelplaats te mogen hebben. B. en W. zien hier geen be zwaar in en stellen voor dit toe te staan. De heer BRINKMAN vraagt of er dan nog voldoende plaats voor de de kinderen over schiet, zoodat ze niet hun toevlucht buiten de poort nemen. De VOORZITTER antwoordt, dat er ruim 2200 M2 is. waarvan 1400 M'2 voor speelplaats. Wanneer er een stuk voor woning afgaat, blijft er nog 1200 M2 over, dat is ruim voldoende, zelfs nog meer dan de openbare school heeft. Bovendien is het wel gewenscht, dat een onder wijzer bij de speelplaats woont. Met algemeene stemmen wordt conform het voorstel van B. en W. besloten. Dan krijgen B. en W. machtiging tot af- en overschrijving op de begrooting 1929. Vaststelling, van het supplitoir-kohier der hon denbelasting wordt wegens ziekte van den veld wachter uitgesteld tot de volgende vergadering. Aan de orde is vaststelling der diverse be grootingen. Vervolgens komt in behandeling de begrooting van het Groot Armbestuur voor 1930, welke na artikelsgewijze voorlezing zonder bespreking met algemeene stemmen wordt vastgesteld in ontvangsten en uitgaven tot een bedrag van 11.506.31. De begrooting der openbare bewaarschool wordt met algemeene stemmen vastgesteld in ontvangsten en uitgaven tot een bedrag van 3065.26J4. Aan deo rde is de begrootinq der qemeente voor 1930. Algemeene beschouwingen worden niet ge houden. Bij den post salarissen wordt het salaris van den secretaris-ambtenaar C. Doorduin gebracht op 1000.-. Een verzoek was ingekomen van den secre taris-ambtenaar P. Bom om salarisverhooging. De heer BRINKMAN zou den heer P. Bom ook willen aanstellen als ambtenaar. De heer DE VOS zou in geen geval deze post willen verhoogen. De VOORZITTER geeft een verklaring van de werkzaamheden ter secretarie. De heer DE VOS wil deze post aanhouden tot het einde der begrooting. In gesloten zitting zal deze besproken worden. De post onderhoud woning veldwachter wordt verhoogd met 350.—. De veldwachter zou gaarne een andere wo ning betrekken, doch bij de aanstelling was deze woning verplichtend.

Maas- en Scheldebode | 1929 | | pagina 1