Economisch weekoverzicht. FEUILLETON Langs een diepen weg f^^wuwkSMim Gemeenteraad. Verkoopingen. Marktberichten. n, Vergadering van den Gemeenteraad van OUDE TONGE op Donderdag 26 September, des voorm. om 11 uur. De Voorzitter, burgemeester Van Schouwen, opent de vergadering, waarna de notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en on* veranderd worden vastgesteld. Ingekomen is een schrijven van Ged. Staten, houdende goedkeuring over genomen raadsbe sluiten. Aan gewetensgeld is ontvangen twee bedra gen resp. groot 28.en 250., De vereeniging voor dierenbescherming wijst op het toenemend aantal dieren, dat een prooi der vlammen wordt. Daarom vraagt deze ver eeniging in de bouwverordening bepalingen op te nemen, waardoor het mogelijk wordt, dat dieren in stallen gemakkelijker losgekoppeld kunnen worden bij brand. Het stuk wordt voor kennisgeving aange nomen. De districts arbeidsbeurs vraagt en krijgt we der een subsidie van 10. De R.-K. Vereeniging Moederschapszorg te Heerlen vraagt subsidie. Op voorstel van B. en W. wordt hierop afwijzend beschikt. L. D. van Oordt, karreman enz., vraagt sa- larisverhooging wegens toenemende werkzaam heden. Dit wordt aangehouden tot behandeling der gemeente begrooting. Idem een schrijven van gelijke strekking van den Bond van politiepersoneel. De heer Blokland te Middelharnis vraagt con cessie tot het invoeren van een radio-centrale in deze gemeente. Bij het Ministerie hebben B. en W. inlichtingen gevraagd of het toegestaan kan worden. De Minister van Waterstaat geeft de betreffende voorschriften. De Vereen, voor Chr. Schoolonderwijs te Oude Tonge wijst er op, dat het geen vertrek heeft om bestuursvergaderingen te houden. Het vraagt daarom een gemeubileerd vertrek. B. en W. willen een gebouw beschikbaar stellen, b.v. de oude school, maar daarmee nemen de heeren geen genoegen. Misschien is 't beste, dat B. en W. met het bestuur overlegt, zegt de Voorzitter. Wethouder DE WIT gelooft, dat binnen afzienbaren tijd de beide scholen uitgebreid moe ten worden. Dan zou meteeen hierin voorzien kunnen worden. Het zou groote koeten mee brengen om er nu een apart gebouwtje aan te zetten, en het zou tevens buitengewoon leelijk staan. De heer LOS vraagt of dit verzoek steun vindt in de wet. De VOORZITTER zegt, dat Ged. Staten volgens art. 72 het toestaan, maar in hooger beroep zou het afgewezen kunnen worden. De heer LOS zegt, dat als men tegemoet komt aan den wensch van het schoolbestuur, de school verbrokkeld zou worden. Besloten wordt B. en W. op te dragen deze zaak met het schoolbestuur te bespreken. Ingekomen is een verzoek van Speelman betreffende het vergunningsrecht, reeds in een vorige vergadering behandeld. De heer BEIJER handhaaft zijn voorstel om het recht met 12.50 te verminderen. De heer LOS vraagt of het niet gewenscht was al de vergunningen eens opnieuw te schat ten. Weth. DE WIT zegt, dat dit voor dit jaar niet meer gaat. Een volgend jaar zou er reke ning mee gehouden kunnen worden. De VOORZITTER vindt in de voorraad, die in 't voorjaar ingeslagen wordt, een goede maatstaf voor de schatting. Tot stemming wordt overgegaan over het voorstel-Beijer. Tegen stemden de heeren De Wit, Prinse, v. d. Boogaard, Kieviet, Faase, v. d. Swaluw. Het voorstel is dus verworpen. Aan de orde is wijziging van de instructie van den gemeente-ontvanger, naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten in verband met betalingen over den postcheque- en giro dienst. Conform den wensch van Ged. Staten wordt met algemeene stemmen besloten. In ver band hiermee wordt de borgtocht van den ontvanger ook administratief gewijzigd. Idem de borgtocht als ontvanger voor den vleesch- keuringsdienst. De borgtochten zijn goed, in geheime zitting worden de namen medegedeeld. Gewijzigd worden de weegloonen voor andere goederen en voorwerpen dan in de verordening genoemd (koolasch, grint, zand, mest, enz.). B. en W. stellen voor dit bedrag te brengen op 5 cent per 1000 K.G. of gedeelte daarvan. De heer BEIJER vindt 5 cent schromelijk weinig. 10 cent is nog weinig. Koolasch is heel licht en de wegers hebben er veel werk aan. Hun loon wordt er minder door. Op dien grond is spr. er tegen. Spr. stelt voor om het te houden als het is. De heer LOS ondersteunt dit voorstel. In stemming gebracht wordt dit voorstel aan- genom'en. Vóór stemden de heeren Beijer, Los, v. d. Berg, v. d. Swaluw, v. d. Boogaard en Tuns. B. en W. krijgen machtiging tot wijziging van de gemeente rekening dienst 1927, betref fende aflossing van een geldleening voor de gasfabriek, deze post moet worden overgebracht op den dienst 1928. B. en W. krijgen machtiging tot wijziging van de gemeentebegrooting dienst 1928. Vastgesteld wordt de rekening der gemeente over 1928. De commissie vond alle bescheiden in orde en dankt den gemeente-ontvanger voor zijn dui delijk beheer en de verstrekte inlichtingen. De heer LOS deelt nog mede, dat de af metingen wegverharding met goudalite volgens de rekening 523 M2 bedraagt. Het is later op- gemet en nu blijkt, dat het maar 509 M. is. Er zou dan 14 M. te veel betaald zijn. Tegen 1.68 per M2 is dat een groote 20.—, dat te veel betaald zou zijn. De gemeente-rekening sluit in ontvangsten met 137535.595, uitgaven 21349.14, batig saldo 16186.455. Kapitaaldienst. Ontvangsten 117158,37, uit gaven 114072.32, batig slot 3086.05. Vastgesteld wordt de rekening van het Al gemeen Armbestuur in ontvangsten 26810.31, uitgaven 8745.02, batig slot 18065.29. 7050.— belegd en buitgewone aflossing. Vastgesteld wordt de rekening boedel Dabbe in ontvangsten 18229.545, uitgaven 11219.11, batig slot 7010.435. 6200 is hiervan afgedragen aan het Alge meen Armbestuur. Vastgesteld wordt de rekening van het bur gerlijk Weeshuis in ontvangsten met 512.675, uitgaven 555.28, nadeelig saldo 42.605. B. en W. bieden den Raad aan de gemeente begrooting dienst 1930. Gewone dienst sluitend in ontvang en uitgaaf met 121723.70. En de kapitaaldienst sluitend in ontvangsten met j 7133.05; uitgaven 3000.batig slot 4133.05. Idem de begrooting van het Burgerlijk Arm bestuur in ontvansten met 20133.65, uitgaven 16845.65, batig slot 3200.88. Idem de begrooting van boedel Dabbe in ontvang en uitgaaf met 4619.31. Idem begrooting van het Burgerlijk Wees huis in ontvang en uitgaaf met 234.—. De VOORZITTER deelt prijsopgave mede van een brandvrije kluis voor het gemeentehuis. Een van 1200. en een ander 625.— en van 525.— en nog een van 300. Die van 1200.vinden B. en W. wel wat hoog. B. en W. krijgen machtiging om na ingewon nen informatie te kiezen tusschen die van 625 en 525. In verband hiermee wordt de gemeentebe grooting gewijzigd. Tevens wordt de begrooting nog gewijzigd in verband met e'en geldleening, aan te gaan tot dekking van kosten der be strating. Deze leening wordt groot 16000. af te lossen in 20 jaar. Besproken wordt de kwestie van het onder houd van de Grijze Noord. Inlichtingen' zijn ingewonnen in een desbetreffend periodiek. Ver scheidene riolen loozen hierop uit en nu zit het gemeentebestuur voor de vraag of de ge meente of het Waterschap' dit onderhoud te betalen/ heeft. Volgens deskundig advies kan het Waterschap niet gedwongen worden te be talen. Volgens „De Gemeentestem" is het Wa terschap wel verplicht, maar bij nalatigheid is het bestuur niet vervolgbaar. De heer LOS vindt den toestand daar ver schrikkelijk. Veertien dagen geleden is hij er nog eens wezen kijken. De VOORZITTER zegt, dat het een kolos saal werk is om het in orde te krijgen. De Grijze Noord zou gedempt moeten worden en ROTTERDAM, Hoogstraat, hook Spui DEN HAAG, Alléén „Modehuis"-Hofweg 6 met groote riolen gerioleerd worden. De heer LOS oppert de mogelijkheid, dat de betrokken bewoners de rioleering betalen en de gemeente de demping voor hare rekening neemt. Het dempen zal wel meevallen. Weth. DE WIT zegt, dat de ingelanden niet bereid zijn er iets aan te doen. Het polder bestuur zou er nog wel iets voor voelen, maar de ingelanden zeker niet. De heer TUNS: Zij ruiken er niets van. De heer v. d. SWALUW vindt, dat het geen toestand is om langer zoo te houden. Spr. be grijpt niet, dat de Gezondheidscommissie er niets aan doet. De VOORZITTER zegt, dat de Gezond heidscommissie er over geschreven heeft. Weth. DE WIT wil toestemming vragen (schriftelijk) aan het polderbestuur om het te dempen. Medewerking behoeft men overigens niet te verwachting, want de ingelanden voelen er niets voor. De heer FAASE gelooft, dat het bestuur der diaconie voor de pastorie er veel voor voelt om het dicht te gooien en er best wat voor over zal hebben.- Besloten wordt stappen te doen om tot dem ping over te gaan. De heer FAAS zegt, dat op de laatste polder vergadering nog besproken is, dat dit bestuur ieder jaar er nog wat voor uittrekt. Als de gemeente dat nu eens krijgt, zou het al vast een tegemoetkoming zijn. De VOORZITTER antwoordt, dat de polder er vroeger ieder jaar een bedrag voor uittrok, maar in den laatsten tijd werd er weinig aan gedaan, dus het bedrag zal zoo groot niet zijn. Dan deelt de VOORZITTER mede, dat er Maandag a.s. te Middelharnis een vergadering zal zijn over de Waterleiding. Ouddorp doet niet mee en Sommelsdijk twijfelt nog. Wanneer het door den Raad van Oude Tonge niet ge wijzigd wordt, zal deze gemeente niet mee kun nen doen, want daarin wordt veronderstelt, dat alle gemeenten meedoen. Daarom stellen B. en W. voor dit besluit zoodanig te wijzigen, dat al doen eventueel een paar gemeenten niet mee, Oude Tonge toch wel door kan zetten met de overige gemeenten. De heer v. d. BERG vraagt of het van be lang is, dat Ouddorp niet mee doet. De VOORZITTER antwoordt, dat dit in 't geheel niet erg is. Ouddorp is maar een kleine kom van een goede duizend zielen. De heer FAAS vraagt of deze gemeente zich aan geen voorwaarden gebonden heeft. De VOORZITTER antwoordt, dat Oude Tonge alleen besloten heeft met andere ge meenten op Flakkee een gemeenschappelijke regeling aan te gaan. De heer FAAS vraagt of de gemeente zich niet verbindt voor het stichtingskapitaal. Er zijn menschen, die tegen de verplichte aansluiting zijn. De VOORZITTER antwoordt, dat de kwes tie van den vorm der stichting en eventueele verbinding in kapitaalsdeelname later komt. Met algemeene stemmen wordt besloten het raadsbesluit in voorgestelden zin te wijzigen. Dan zijn op dezen morgen nog enkele stukken ingekomen, welke worden aangehouden tot een volgende vergadering. De VOORZITTER deelt mede, dat er weer een leening aanhangig is voor de gasfabriek, in verband met de opgraving en verbetering der leiding. De Mabeg heeft een voorschot van ongeveer 20.000uitgegeven voor dit werk en zij vraagt nu een leening van 31.000. voor Oude Tonge beloopt dat op 6650. De Mabeg had ook een kasgeldleening aan gegaan groot 11000.welke per 1 October afbetaald moet worden. Er is een aanbieding van de Bank van Ned. Gemeenten, af te lossen in 15 jaar. Het is op korte termijn. Voor 16 October moet er een beslissing zijn. Daarom brengt spr. het thans in den Raad, ofschoon het geen punt op de agenda vormt. Met algemeene stemmen wordt hiertoe be sloten. Dan antwoordt de VOORZITTER nog op de vragen van den heer BEIJER over de ver harding van den Stationsweg met Goudalite. De heer BEIJER meent, dat de vernieling daar moedwillig heeft plaats gehad. Spr. zou zwart op wit een schrijven van de kaarsen fabriek willen zien. De toestand was vroeger daar prachtig. Het heeft de gemeente daar geld gekost. Het is grond van den polder, maar die is niet te dwingen. Op 't oogenblik is er geen afwatering noodig, heel den zomer niet, maar als straks de regen komt zal het daar een ongelukkige toestand worden. Er is aanmerking gemaakt op de rekening der kaarsenfabriek, dat zij 14 M2 te veel opgaf, maar spr. gelooft, dat het daarin zit, dat bij Verweij de weg een meter breeder1 is, dat is gauw een meter of veertien. De toestand is nu nooit meer te maken zooals zij geweest is. Van al die praatjes ge looft spr. niets. De VOORZITTER vraagt welke reden er voor geweest zou zijn om het zoo te doen. De heer BEIJER zou aan het polderbestuur een vriendelijk briefje willen sturen om de kos ten te betalen. De geme'ente heeft 't betaald, en dat is niet zoo weinig en de meerdere meters zullen ook daar wel inzitten. De VOORZITTER zal een onderzoek in stellen. Spr. wijst op de besmettelijke ziekte Alastrim en zegt, dat B. en W. een lokaal in orde hebben laten maken met een paar ledi kanten. Voor het eerste geval is de gemeente gedekt, maar B. en W. zouden gaarne mach tiging hebben om voor verdere afzondering maatregelen te treffen. Gelukkig zijn er nog geen gevallen, maar ze kunnen ieder oogenblik komen. B. en W. zouden hiervoor gaarne een blanco crediet hebben. Zij moeten gereed zijn als 't noodig is. De heer LOS vraagt of het Weeshuis hier voor nu niet beter geschikt zou zijn. Het heeft niet veel aanzien. De SECRETARIS zegt, dat de dokter het een prachtig lokaal vindt. Vijf bedden staan momenteel gereed. Het is in de vergaderzaal. Het zal direct veel geld kosten. Er moet een verpleegster komen. Met Den Haag is een con ditie gemaakt. Dag en nacht kan zoo noodig gebeld worden en een verpleegster staat klaar. Maar er is veel geld voor noodig, want zij r en worden jesterkj door voortdurend aan de Shell Union wordt ge« geven, tot de massa spreekt. Zooals bekend, is de Shell een dochteronderneming van de Koninklijke. De Shell heeft een dezer dagen 50,000,000,— dollar 5 pCt. obligaties uitge geven, welke uitgifte direct overteckend was. Bij een beoordeeling van de enorme sommen welke door de Shell worden opgenomen, zal men dienen te bedenken, dat deze onder' neming de gelden welke in haar bedrijf wor» den gestoken, steeds zeer productief weet te maken. De expansie van de Shell Union be« teekent ten slotte niets anders dan een ver' deren uitbouw van de machtspositie van de Koninklijke in Amerika, Een gunstige tendenz bestond wederom voor suikerwaarden, alhoewel de handel niet omvangrijk was. De oogst 1929 is verkocht, en de V. I. S. P. verkoopt thans reeds uit oogst 1930 tegen f 14,— Men is algemeen de meening toegedaan, dat de toestand van de suikermarkt zich verder zal verbeteren, en bij goede suikeraandeelen kan men zich nog wel interesseeren. Op de industricafdeeiing werd druk uitge« oefend op Margarine Unies, welk fonds een belangrijk percentage moest prijs geven. Ook aandeelen van kunstzijde'ondernemin> gen worden aangeboden. Rubber'aandeelen beter gestemd. De rubber» prijzen van het oogenblik geven daartoe wel geen aanleiding, maar aangezien het rubber* verbruik alle verwachtingen blijft overtreffen, ziet men de toekomst niet zoo donker in. Tabakken, Scheepvaart en Mijnbouwwaar« den gaven weinig handel te zien. moet inwoning hebben enz. Dus zullen B. en W. een blanco crediet moeten hebben. Met algemeene stemmen wordt dit toegestaan. In de rondvraag wijst de heer TUNS op een trap bij den Oostdijk, welke noodig bestraat moet worden. Als het gaat regenen dn de bieten campagne is het er alles modder die zich daar verzamelt. Een laagte daar zou aangevuld moe ten worden. Wanneer de dokter of iemand an ders er 's nachts door zou moeten, zou hij wel een paar hooge kaplaarzen aan moeten trekken. De VOORZITTER zal den toestand doen verbeteren. Dan sluiting. Het verloop van zaken op de beurzen in de Vereenigde staten, wordt hier te lande steeds met groote nauwkeurigheid gevolgd. Hoewel de Amerikaansche fondsen ter beurze van Amsterdam dooreen genomen, nog niet druk verhandeld worden, regelen zij tochge< heel in overeenstemming met Wallstreet. Dat New'York ten opzichte van onze markt sterk toonaangevend is, bleek deze week op duide' lijke wijze uit de groote bedrijvigheid, die zich in de petroleumwaarden ontwikkelde, speciaal toen Koninklijke in Wallstreet buitengewone omzetten te aanschouwen hadden gegeven. Over het algemeen heeft men in NewYork weinig aandacht aan deze aandeelen geschon' ken, doch thans schijnt men ook aan den overkant de méritis van dit fonds te gaan waardeeren. Nu is het ook een feit, dat onder de zeer vele hooggeprijsde Amerikaansche olie'aandeelen er niet vele gevonden worden, die zulk een uitgesproken nationaal karakter hebben als de Koninklijke en daarbij aan een zoo groote soliditeit een rendement afwerpen, dat bevredigend genoemd kan worden. De omzetten in NewYork waren grooter dan ooit te voren en dit had tot gevolg, dat zich op de beurs te Amsterdam een drukke affaire ontwikkelde waarbij de koers scherp naar boven liep. Dat op het oogenblik, zoowel te Amsterdam als te New<York petroleumaandee» len worden gefavoriseerd, laat zich wel eenigs' zins verklaren. Ondanks het feit, dat de productie van ruwe petroleum nog voortduurt, zijn de groote maatschappijen in staat groote winsten te maken en de gepubliceerde cijfers zijn daar de spre» kende bewijzen van. Dat ondanks de groote productie de gang van zaken bij de groote concerns hoegenaamd geen reden tot klagen geeft, moet daaraan worden toegeschreven, dat ook het verbruik van ruwe petroleum en de meeste derivaten sterk toenemende is. Wat de voorraden betreft in de Vereenigde Staten, zoo is meer dan eens de meening uitgesproken, dat die een gevaar voor de markt opleveren. Volgens mededeeling van den heer E. B. Reeser, president van de Amerikaansche Pe' troleum'instituut, zijn de voorraden benzine momenteel niet grooter dan voor het verbruik van een maand. De algemeene toestand wordt door hem bevredigend genoemd. Dat den laatsten tijd, vooral in Amerika, de aandacht gevallen is op Koninklijken, moet voor een groot gedeelte hieraan worden toe' geschreven, dat de groote uitbreiding, die Zaterdag 21 September, bij inzet en Zater dag 28 September, bij afslag telkens des avonds 6 uur (zomertijd) te Ouddorp, in het Logement Akershoek, van een woon» en winkelhuis met erf en grond te Ouddorp, aan den Dirk Doens' weg, kadaster Sectie E No. 2681, groot 2.13 Aren of 14 R. V. M. behoorende tot de na* Iatenschap van Grietje van der Klooster. Dadelijk in gebruik te aanvaarden. Notaris VAN DEN BERG. Zaterdag 28 September, 's avonds 6 uur (zomertijd) te Ouddorp, in het Logement Akershoek, verhuring bij inschrijving voor 10 jaren, ingaande blootschoof 1929, ten ver* zoeke van den Heer C. Grinwis K.Thz. c.s. a. een perceel bouwland in het West Nieuw land, in den tweeden blok; b. een perceel bouwland in het Oude Nieuwland aan Hein< tjesweg, in 2 gedeelten; c. een perceel bouw- land op de Enden, nabij het Kaaphuis, in 2 gedeelten; d. een perceel bouwland op de Enden, genaamd »Kaapmeedje«e. een perceel bouwland in het Oude Nieuwland, nabij de Hofstede, ten Noorden van de Oude Watering, genaamd »de drie gemeten«, in 4'gedeelten en f. een perceel bouwland in het Oude Nieuwland, aan den Kooiweg, genaamd »het Groote Hei«, in 4 gedeelten. Notaris VAN DEN BERG. U Centrale Velling te Middelharnis- Veiling van Woensdag 25 September 1929. Roode kool f 4,50 tot f 7,40. Savoye kool f 8,70 tot f 13,—. Komkommers f 3,80 tot f 7,60. Meloenen f 19,— tot 35,—. Per 100 stuks. Andijvie f 0,90 tot f 4,60 per 100 krop. Spinazie f 5,50. Postelein f 8,—. Stoksnijboonen f 16,— tot f 17,—. Dubbele princessen f 15,— tot f 19,40. Enkele princessen f 19,— tot f 20,—, Kroten f 4,40. Beurè Merode f 8,— tot f 16,—. Beurè Hardi f 11,— tot f 21,70. Beurè Clarqau f 13,—. Beurè Durando f 6,90. William Duches f7,— tot f 8,40. Calabas f 6,50 tot 11,40. Conseiler de La Cour f 3,40 tot f 8,—. - Souvenir de Congres f 5,—. Blanke Jutten f 8,50. Bon Louis f 7,70 tot f 16,—. Jodensuikerperen f 6,70 tot f 7,50. Maagdeperen f 12,70. Bismarck f 4,20 tot f 7,50, Goudreinetten f 12,—. Bouman Reinet f 8,50. Kandijzoet f 13,—. Kleiperen f 5,—. Bergamotten f 4,— tot f 6,50. Lauwtjes f 10,—. Lé Lectier f 5,70. Curè f 10,—. Val f 1,50 tot f 6,70. Per 100 K.G. Pruimen f 0,06 tot f 0,16 per pond. Tomaten f 0,02 per pond. Druiven f 0,26 tot f 0,28 per pond. Druiven 2e soort f 0,17. door H. ZEEBERG. 13) En Hermans vertelde, hoe hij de zaak, die hij zich vóór ruim een jaar had ingedacht, toen Meerendonk zich borg voor hem stelde naast mijnheer van Heel, ieder voor vijf mille, hoe hij de zaak, de onderneming tot stand en verder tot ontwikkeling had gebracht. Hij vertelde alles nauwkeurig. Allereerst, omdat hij een man van zaken tegenover zich had, dus een, die oor- deelen kon. En tweedens, omdat hij tegenover hem, die zich borg gesteld had, verplicht was. „Ge ziet dus", eindigde hij, „dat ik mijn aan geboren voorzichtigheid niet uit het oog heb verloren. De omstandigheden waren tegen mij." „Ja", moest Meerendonk volmondig bekennen, „ge hebt tegenslag gehad buiten uw schuld. On voorziene omstandigheden kwamen er. Te ver wijten valt er je niets, 'k Heb waarlijk met je te doen. Want 'k zie geen licht voor je." ,,'t Loopt op een failissement uit, Meeren donk", zei Hermans op somberen toon. Het was den man aan te zien, dat hij er zwaar onder leed. ,,'t Loopt op een faillissement uit", herhaalde hij. ,,'k Zie geen licht. Niemand zal mij kunnen helpen. Trouwens, onder deze omstandigheden zou het ook niet mogelijk zijn." „Neen", merkte Meerendonk op, „dat zie ik ook niet in. Ik kan je ook onmogelijk helpen, al, dat moet ik zeggen, al zou ik het o zoo gaarne willen doen. Maar nu reeds lijd ik een zwaar verlies. Dacht je, dat de heele borgstelling zoowel die van den heer Van Heel als die van mij, zal moeten worden aangesproken „Ik zal het zoo klein mogelijk zien te houden, daar kun je op rekenen. Maar ik heb in het ruwe berekend, dat acht mille zal moeten wor den betaald." „Dat is vier mille per persoon. Het is een slag, Hermans." „Ja, Meerendonk, dat is het. 'k Ben er kapot van." ,,'k Geloof het. 'k Weet, dat je eerlijk bent. Ik zal dan ook mijn verplichtingen nakomen, hoewel ik zoo'n verlies ook geducht voel. 'k Wil je in vertrouwen wel zeggen, dat ik aan Klaver man in Middelburg een kwade concurrent heb. Ik kan ook niet meer zulke bokkesprongen ma ken. Bovendien ben ik, ge weet het, voor meer deren borg. Het benauwt me wel eens, dat wil ik je wel zeggen." Met verbazing toch nog luisterde Hermans toe: op Meerendonk zou hij kasteelen gebouwd hebben. Het bleek hem nu, dat deze in zijn zaak ook met moeilijkheden kampte. ,,'k Voel", zei hij, hoe zwaar deze slag je moet vallen. Vier mille verliezen, omdat je borg bent geweest, het valt niet mee. Maar ik heb je verteld, dat ik er onschuldig aan ben. Anders zou ik, wat dat betreft, niet zoo gerust zitten." „Laat ons daarover niet praten. Ik ben er van overtuigd, 'k Hoop, dat je nog een faillisse ment kunt voorkomen." ,,'k Zie geen licht, 'k Zie geen licht", zei Hermans. En toen zij bij de deur stonden, buiten op de stoep, herhaalde hij monotoon: ,,'k zie geen licht, 'k zie geen licht." Somber gestemd keerde Meerendonk naar zijn kantoor terug. Met de handen onder het hoofd zat hij te peinzen. Weer vierduizend gulden. Dat was in één jaar tijds zes mille. Ze waren weg. Want al handelde Hermans niet zoo als Jansen van Meerdorp, het resultaat was hetzelfde. De vier mille was hij kwijt. Hermans zou faillliet gaan, het stond voor hem als een paal boven water. Buiten zijn schuld. Maar dat deed er niet toe. Failliet was failliet. Stel je voor, dat hij in de toekomst nog meer zulke stroppen had Dan was hij, ook al, omdat de omzet in zijn zaak verminderde, e'en ge ruïneerd man En dat voor het overgroot deel, omdat hij te goed van vertrouwen was geweest 1 Hij verweet zichzelf, dat hij, in zijn goedheid, zich voor velen maar borg had gesteld. Hoe zou het afloopen Hij hoopte er het beste van. En in z'n hart steeg een gebed op. Hij kon maar niet gelooven, dat zijn goedheid zóó zou worden beloond. Dat kon God niet dulden, meende hij. Al doorpeinzende, verheugde hij er zich over, dat zijn huisgenooten van zijn moeilijkheden niets afwisten. Ook zijn vrouw niet. Het was maar beter, dat zij niet op de hoogte kwamen. Het zou hun levensvreugde maar vergallen. En zil konden er toch niets aan veranderen. Kom, hij moest het hoofd niet moedeloos laten zakken. Het kon nog best goed komen „Wat is er, Albert?" „Ik kon niet slapen, Bertha. En nu ben ik er even uit geweest, 't Zal nu wel gaan." „Maar wat is er dan Je bent den heelen avond zoo somber geweest en je hebt ook niets gegeten van beteekenis." „Och, kindje, het is niet zoo erg. Wat tegen slag. Ik merk, dat ik ouder begin te worden. Vroeger trok ik mij tegenslag niet zoo aan." „Dan moet je dat nu ook niet doen. Er is toch geen reden voor Is het wel Of gaan wij achteruit „Neen, neen", antwoordde hij, op onwilligen toon. ,,'t Heeft niet zoo heel veel om het lijf. Maar een m'ensch heeft niet gaarne tegenslag. Die wil alleen maar vooruit." „Ja, maar dat is altijd niet goed, man. Ik ge loof, dat het erg wijs is van onzen Heere, om zoo nu en dan eens tegenslag te bezorgen. Anders gaan wij het hoofd te trotsch opheffen." Meerendonk gaf er geen antwoord op. Hij was het wel met zijn vrouw eens. Maar het betrof geen kleinigheid Als zij het eens wist, dan zou zij niet zoo gemakkelijk spreken en rustig kunnen slapen. Gelukkig maar, dat zij 't niet wist, hoe hij dit jaar een verliespost van zesduizend gulden boek te, niet verloren in de zaak, maar weggegooid geld ten behoeve van anderen. Het zat hem hoog. Den ganschen avond was hij somber gestemd geweest. Alleen een enkele maal had hij er, met moeite, toe kunnen komen, om mee te lachen met de meisjes. Deze hadden ook gemerkt, dat er „iets zat" in de zaak. En schier onmerkbaar was er over het geheele gezin een waas van somberheid ge komen, zoodat het, het was nog nooit voor gevallen, een verlichting bleek, dat het bedtijd was. Maar Meerendonk kon den slaap niet vatten. De klok op het stadhuis op de Markt hoorde hij twaalf uur slaan, één uur, half twee. Toen was hij uit bed gestapt, om zich eens te vertreden. Als hij wat koud werd, zou het misschien wel beter gaan. Van zijn beweging was zijn vrouw wakker geworden, om te vragen, wat er aan de hand was. Maar nu was Meerendonk weer in bed, ril lend de Octobernachten waren al koud. ,,'t Zal nu gaan", zei hij, geweld doende, zich monter te toonen. „Morgen zal het wei beter zijn." De stadhuisklok sloeg twee uur. Hij kuste zijn vrouw. „Nacht, Bertha." „Nacht, -Albert." III. 't Was den anderen morgen, dat Meerendonk in de vestibule Trude ontmoette, die er een brief stond te leien. „Morgen, papa." „Morgen, Trude. Wat zet jij een verheugd gezicht. Een brief uit Den Haag „Hoor eens, paps. Henk heeft een betrekking", antwoordde Trude, met een stralend gezicht. „Dat is verblijdend nieuws. Wat is het?" „Kom mee", zei zij, haar vader bij den arm grijpend. „De somberheid van gisteravond moet weg. Naar de huiskamer. Daar zijn moe en Wies. Dan gaat het verhaal in één moeite door." „De somberheid van gisteravond is al weg, hoor kind. Wat tegenslag. Maar dat halen wij wel weer op „Gelukkig. Want dat was niets voor de Meerendonks, dat pessimisme." Weer verheugde Meerendonk er zich in stilte over, dat de huisgenooten niet wisten, hoe of wat. Stellig zouden zij onder den indruk zijn. Het was maar beter, dat hij 't alleen droeg. Gearmd kwamen vader en dochter de huis kamer binnen, waar Wies het ontbijt gereed zette. Het was deze week haar beurt daarvoor. Dan had Trude er weer een week voor te zorgen. „Truusje heeft groot nieuws, menschen", riep Meerendonk. „Van Henk?" vroeg Mevrouw. „Waarom moet dat nu direct weer van Henk zijn?" lachte hij. „Wel natuurlijk: Henk en Trude, en Trude en Henk, het is hetzelfde", vond Wies. „Mag ik nu ook eens wat zeggen vroeg Truus, den brief open in haar hand. „We luisteren eerbiedig", zei Wies, oneer biedig. „Henk heeft een betrekking", antwoordde Trude. „Gelukkig", zei Mevrouw. „Klaar met de stu diën en dan moeten lanterfanten, omdat er niets is, dat is verschrikkelijk. In Den Haag, Trude (Wordt vervolgd).

Maas- en Scheldebode | 1929 | | pagina 6