If II ml i HIJM £om smaakt als room Plaatselijk Nieuws. Stemmen bij volmacht. tablet t Mva's 1 i *r- ll i 11 De heer DEN EERZAMEN zegt, dat hij in de vorige vergadering mis is geweest om tegen het verleenen van het gevraagde aandeel te stemmen. Hij heeft deze kwestie nog eens goed en rijpelijk overdacht en zegt dat toen wel wat te persoonlijk was gestemd en biedt den Voor zitter daarom dan ook zijn excuus aan. De heer TROOST zoude het bestuur der vereeniging tot bevordering van het landbouw onderwijs in overweging willen geven, dat zij zien te bewerkstelligen evenals zulks geschied bij leerlingen van de Ambachtsschool dat de kinderen van on- en minvermogenden gratis de Landbouwschool kunnen bezoeken. De VOORZITTER zegt, dat het volgen der Landbouwschool niet iederen dag, zooals op de Ambachtsschool plaats vindt, doch zij 't le jaar 2 maal per week één dag en het 2e, 3e en 4e jaar slechts éénmaal per week Landbouwschool behoeven te bezoeken. Verder deelt hij mede, dat de leerboeken gratis zullen worden verstrekt en het schoolgeld zeer laag zal worden gesteld. Hij zal echter omtrent on- en minvermogenden het vrij vervoer en het vrij school gaan te zij ner tijd met het bestuur bespreken. Daarna wordt het voorstel van B. en W. in stemming gebracht en met algemeene stemmen besloten tot het nemen van een renteloos aan deel groot 1000.om tot stichting te komen van een nieuwe lagere landbouwschool, met woning voor het Hoofd en een proeftuin. Alsnu deelt de VOORZITTER mede, dat in verband met het genomen besluit in 1926 om met de andere gemeenten op dit eiland een ge meenschappelijke regeling aan te gaan voor den bouw en de exploitatie eener waterleiding, bij welke regeling een stichting in het leven ge roepen wordt, alsnog een bestuurslid van de stichting behoort te worden benoemd. Hiertoe wordt éénparig benoemd de heer D. Lodder, die staande de vergadering verklaart de benoeming te aanvaarden, waarvoor de Voorzitter den heer Lodder dankt. Worden benoemd, tot leden der commissie onderzoek gemeentebegrooting 1930, de hee- ren Troost, Lokker en C. J. Lodder. Wordt éénparig vastgesteld een raadsbesluit tot wijziging der gemeentebegrooting dienst '29. (In ontvang komen hierop voor een bedrag aan gewetensgeld 12852. De Voorzitter deelt mee dat thans aan achterstallige belasting is ont vangen 19978.40 en in uitgaaf de kosten van een motorbrandspuit met toebehooren ad 4527 en de kosten van een brandkast ad 1045.^ Rondvraag. De heer TROOST vraagt wat B. en W. van plan zijn met de oude brandspuit. De VOORZITTER zegt dat B. en W. deze niet wenschën te verkoopen, doch nog mede in contact zullen houcjen. De heer DEN EERZAMEN stelt voor de vloedplanken aan de Markt eens bij dag met de manschappen te plaatsen, opdat een ieder weet hoe zulks vlug kan geschieden en weet, hoe ze geborgen behooren te liggen in het Ge meenteschuurtje. Mede zegt hij, dat het tevens gew'enscht zou zijn, dat in het Gemeer^eschuurtje eenige lantaarns werden gebracht, alsmede ee- nige zakken, kruiwagen' en schop. De VOORZITTER zegt voor plaatsing te zullen doen zorg dragen en de andere zaken eveneens in orde te zullen brengen. Dan sluiting. SOMMELSDIJK. Alhier is proces-verbaal op gemaakt tegen een inwoner uit Nieuwe Tonge wegens overtreding van het Motor- en Rijwiel- reglement, terwijl tegen een inwoner uit deze gemeente proces-verbaal is opgemaakt wegens het rijden over den Oostdijk gedurende den tijd, dat zulks bij verordening verboden is. Donderdag 26 September a.s., des avonds van 79.30 uur zullen door de afdeeling van den Bijzonder Vrijwilligen Landstorm alhier in de Bijzondere lagere school schietoefeningen worden gehouden. Maandag 1.1. werden door den landbouwer L. Buth de eerste suikerbieten aan de Kaai aangevoerd. De bieten zijn flink van stuk en de opbrengst is goed. In de plaats van den heer M. van der Veer Hz. is tot raadslid benoemd de heer M. Noordijk Cz. te Utrecht, terwijl in de plaats van wijlen wethouder Born tot raadslid is be noemd verklaard de heer K. Korteweg Cz. Laatstgenoemde persoon heeft zijne benoeming aangenomen. Korteweg had reeds eerder als zoodanig zitting. Vorige week werden uit deze gemeente verscheept 255000 K.G. aardappelen, 234000 K.G. uien en 50000 K.G. paardepeen. Van den landbouwer D. V. alhier zijn vermoedelijk door honden vijf beste jonge een den doodgebeten. Vrijdag U. werden de eerste cichorei wortelen aan de fabriek alhier aangevoerd. Ter aardebestelling van wijlen den heer BORN, Wethouder dezer gemeente. Maandagmiddag half 2 werd het stoffelijk overschot van den heer Bom onder groote be- langsteling aan de groeve der verteering toe vertrouwd. Aan de geopende groeve sprak Ds. H. H. van Ameide, die er op wees, dat wij hier weer het sprekend bewijs hebben van de broosheid des menschen. Deze man, die een sterk, gezond gestel had, werd in enkele weken tijds ge sloopt en is thans opgeroepen voor Gods Rech terstoel. Spr. wees op den grooten ernst van hets terven. Van den dood, die ieder oogenblik om ons sluipt, gaat een sprake uit: „Zijt ook gij bereid Bij dit diep aangrijpend woord •stond spr. eenige oog'enblikken stil. Hierop sprak de heer Den Hollander, bur gemeester van Sommelsdijk, het volgende Ruim 2 jaren geleden stonden wij geschaard om het graf van wijlen wethouder Joppe. Eenige weken geleden werd een gemeente ambtenaar ten grave gedragen en spoedig daar op volgde iemand, die slechts kort tevoren de gemeentedienst verlaten had en thans staan wij aan de geopende groeve van wethouder Bom. Dat stemt ons diep weemoedig en het is waar, wij leven in een tijd met steeds versneld tempo of van dit graf de sprake uitgaat: Rust een weinig en denkt ernstig hierover na. Toen wij kort geleden in een raadsverga dering wethouder Bom nog in ons midden had den, had zeker niemand onzer kunnen indenken, dat wij hem op dezen Septemberdag naar den doodenakker zouden uitdragen. Wij zi'en hier weer hoe onzeker het leven is. Naar 's menschen gedachten zouden wij hem aangezien hebben al te behooren tot de zeer sterken, omdat hij tevoren als het ware nimmer ziekte gekend had. Gezond en wel had hij zijn stille woning verlaten om ten huize van zijn dochter zijn ziekbed te vinden, wat heel spoedig zijn sterfbed werd. Ruim 30 jaren heeft de overledene naar zijn krachten en gaven als raadslid en 8 jaren als wethouder, lid van de gascommissie en als lid van andere colleges, zich in dienst der gemeen schap gesteld. Dankbaar willen wij gedenken wat hij in die functies heeft verricht. In het college van B. en W. was zijn omgang van den meest vriend- schappelijkken aard, zoodat wij niet alleen een Wethouder, maar ook een goed vriend in hem verliezen. Zijne kinderen verliezen in den overledene een liefhebbend en zorgdragend vader en de gemeente een plichtsgetrouw Wethouder. Zijne nagedachtenis zal door ons en allen, die met hem mochten samenwerken, in dank bare herinnering blijven. Na deze woorden, die met stille aandacht werden aangehoord, begaf de stoet zich weder huiswaarts. MIDDELHARNIS. De landbouwersknecht Joh. Koote had tijdens zijn werkzaamheden in de schuur 't ongeluk van de tilt te vallen, waardoor hij zich zoo ernstig bezeerde, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. - De vorige week reed een auto, geladen met vlas, door de Nieuwstraat. Bij de Kaai gekomen viel de lading achterover en bleef voor den ingang dier straat liggen, zoodat 't verkeer een heelen tijd belemmerd werd. Verder liep het zonder ongelukken te veroorzaken af. De heer W. B. had 't ongeluk zijn hand te verwonden. De hand begon nadien op te zetten en was hij genoodzaakt zich onder genees kundige behandeling te stellen. Zaterdagavond reed ter hoogte van de Wed. Jacobs aan den Stadscljen dijk de heer Bechtum uit Dirksland met zijn motor en had 't ongeluk over den kop te slaan. Hij bleef bewusteloos liggen. Nadat .men dokter Arends per auto had gehaald en deze hem behandeld had, werd hij naar zijn woning vervoerd. Hij had een lichte hersenschudding bekomen. STAD AAN 'T HARINGVLIET. De eerste suikerbieten zijn aan de Kaai gebracht door den landbouwer J. Koert Cz. Tegen J. A. P. en J. W. is proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding art. 24 Leer plichtwet (het in loondienst hebben van leer plichtige kinderen). OOLTGENSPLAAT. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Woensdag 25 September, des namiddags 3 uur (zomertijd). Aan B. Moerenhout is een jaar uitstel verleend van den dienstplicht wegens kostwin nerschap. De eerst suikerbieten zijn Maandag aan gevoerd op de Kaai alhier door den landbouwer L. J. Schilperoort, op de Galatheesche haven door G. van Oorschot. OUDE TONGE. Vergadering van den Raad der gemeente op Donderdag a.s., des voorm. 10 uur (o.t.) Door den landbouwer Jac. de Leeuw zijn de eerste suikerbieten aan de Kaai geleverd. Gezien de bietenvlieg dezen zomer, is het be schot goed te noemen. Het zoontje van R. H. kwam zoodanig te vallen, dat opname in een ziekenhuis noodza kelijk bleek. P. Munters heeft een perceel bouwland ondershands aangekocht van den heer P. C. van Kempen alhier, De prijzen van de veldgewassen zijn Uien 2.25, koepeen 1.— en aardappelen 1.50 per H.L. In den nacht van Zaterdag op Zondag is het zeewater, doordat de sluisdeuren niet bijtijds dicht waren, de loodsen staande aan de haven binnengedrongen. De schade door het zeewater aangericht aan granen, uien en poters is aanzienlijk. De boter is wederom met 10 cent per K.G. opgeslagen, zoodat de prijs nu 2.50 per K.G. is. NIEUWE TONGE. Aan den heer J. Holle man Az. is vergunning verleend tot verbouw van de woning aan den Molendijk A 211 alhier. J.l. Zaterdag hield de P.V. „De Gevleu gelde Bode" alhier, een vlucht vanuit Chimay (afstand 185.503 K.M. Uitslag: le, 4e en 6e prijs J. Noteboom; 2e prijs T. Holleman: 3e prijs J. Klapmuts; 5e en 8e prijs J. Kamp; 7e prijs J. Huijssen. Van den landbouwer J. M. alhier viel een wagen stroo omver. Zonder persoonlijke onge lukken liep dit ongeval af. De prijzen van de uien gaan weer omhoog. Thans besteedt men alhier 2.25 per H.L. De handel is levendig. J.l. Maandag werden hier niet minder dan 6 wagons geladen. De heer C. v. d. Kroon alhier heeft on dershands aangekocht een perceel bouwland van den heer G. van der Meide' te Middelharnis. DIRKSLAND. Tegen J. G. V. te Middelhar nis is hier proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der algemeene politieverordening. De prijs van de uien steeg hier tot 2.- en 2.25 per H.L. De dienstplichtige der lichting 1928, E. Bogerman, zal op 4 December a.s. bij het regt. Wielrijders te 's-Hertogenbosch worden inge lijfd. - Maandag werden de eerste suikerbieten aan de haven alhier aangevoerd. Ingeschrevenen der lichting 1930, die her keuring w'enschen, moeten dit schriftelijk ver zoeken aan den Voorzitter van den Herkeurings- raad, Plein 5, Den Haag. MELISSANT. Bij de gehouden veiling en afslag van een woonhuis van den heer J. W. A. Doornbosch is dit ingezet op 2200.en afgemijnd op 2700.— door H. Tieleman Cz. De prijzen der uien zijn thans stijgende, voor de groote besteedt men 2.25 en voor pikkers 2.50. - Door B. en W. is bekend gemaakt, dat de gemeentebegrooting van inkomsten en uit gaven voor het dienstjaar 1930 voor een ieder ter lezing is neergelegd en tegen betaling der onkosten verkrijgbaar is. Maandagmiddag reed de heer v. d. W. met zijn auto in de moddersloot aan den Ach terweg. Met de tractor van Mijnders is hij weer op het droge gebracht. HERRINGEN. Bevolking. Vertrokken naar Middelharnis L. Klem en gezin. De dienstplichtigen der lichting 1929, A. van Mourik en W. de Geus, zijn dezer dagen met groot verlof huiswaarts gekeerd en in het verlofgangersregister dezer gemeente ingeschre- STELLENDAM. De garnalenvisschers heb ben de vorige week gedurende 5 dagen gevischt en gemiddeld per dag en per vaartuig gevangen 60 K.G. garnalen. De vorige week werden van hier ver zonden per beurtschippers naar Rotterdam 480 H.L. aardappelen, 600 H.L. uien en 150 H.L, koepeen. Maandag zijn alhier de eerste suikerbieten aan de haven alhier aangevoerd door den land bouwer Ad. van Seters voor de Coöp. Beet wortelsuikerfabriek „Dinteloord". Zaterdag j.l. zijn van hier 15 a 16 blazer vaartuigen vertrokken naar Hoek van Holland ten einde deel te nemen aan het bergen van 't aldaar gestrandde s.s. „Disciplina". Zaterdag j.l. is van hier met bestemming Londen vertrokken het motorschip „Limburgia" geladen met 1700 H.L. aardappelen, 2400 H.L, uien en 180 H.L. koepeen. Van de gelegenheid tot kostelooze vac cinatie ten gemeentehuize tegen de alom in den lande heerschende ziekte Alastrim, hebben slechts 3' personen gebruik gemaakt. De keuring van trekhonden in deze ge meente zal gehouden worden op Maandag 30 September a.s., waartoe 11 houders van trek honden zijn opgeroepen. OUDDORP. In de haven ligt een Belgische loodskotter, die door Gebr. Bezuijen is aange kocht om gesloopt te worden. Zaterdagavond had de publieke verhuring plaats van 9 perceelen bouwland voor den tijd van 10 jaren. Van de eerste 8, liggende bij de Kleistee, is het eerste verhuurd voor 28. grootte 210 R.; het tweede voor 30.—, grootte 205 R„ en het achtste voor 11.11, grootte ruim 3 Gem. De overige perceelen bleven on verhuurd. Een perceel <in den polder het Oude Nieuwland, groot 262 R„ werd verhuurd voor 135.40; alle per jaar. Een huis van wijlen Gr. v. d. Klooster aan den Dirkdoensweg werd ingezet door P. Voogd P.Dz. op 2050. Wegens het stormweder is 1.1. Vrijdag geen enkele visscher uitgevaren. Herk en School. SOMMELSDIJK. Mej. M. P. Joppe. benoemd tot onderwijzeres aan de O. L. School alhier, heeft hare benoeming aangenomen. NIEUWE TONGE. J.l. Zondagmorgen is in de Ned. Herv. kerk alhier een gift gecollec» teerd van f 10,—. D. V. a.s. Donderdagmiddag 3 uur (zo» mertijd) zal door Ds. Dekker alhier de huwe» lijksinzegening plaats hebben van A. J. Ger ritsen en S. Dekker. HERRINGEN. D. V. zal Woensdag 25 dezet des avonds half zeven uur voor de Geref. Gem. alhier optreden Ds. van Dijke van NieuwiBejjerland. D. V. zal er op 6 October in de Ned. Herv. kerk bediening van den Heiligen Doop plaats hebben. Doopvaders worden tot het doen van aangifte verwacht op Zaterdagavond 28 dezer om half acht in de consistoriekamer. OUDDORP. Verschenen Zaterdag werd alhier het bericht ontvangen, dat Ds. M. Ottevanger, van Papendrecht, voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente alhier heeft bedankt. Aangifte voorde eerstvolgende bediening van den Heiligen Doop in de Ned. Herv. kerk kan geschieden op Vrijdag 27 Sept. des avonds te 7 uur in de consistoriekamer. GEREED VOOR DEN ARBEID De Zendingsweek van 1929 3—10 November a.s. De Hoofdbesturen van de in het Zendings» bureau te Oegstgeest Samenwerkende Zen> dings.Corporaties hebben deze week in enkele kerkelijke bladen een «Ingezonden artikel* doen opnemen, waarboven stond: Gereed voor den arbeid? Daarin werd (breeder dan thans in dit persbericht mogelijk is) aange» toond dat, wil straks de «Zendingsweek* vol» doen aan de behoeften en de verwachtingen, het dringend noodig is, dat reeds nu aange< vangen wordt, op energieke wijze, voorberei' dende maatregelen te nemen. Voorts werd in dat stuk er op aangedrongen dat velen, die in de kerkelijke wereld leiding geven, zich zullen beijveren tijdig de aandacht te concen. treeren op de Zending en de Zendingsweek, de Week van Gebed. Toewijding en Offer. Het artikel eindigde als volgt: «Laat men tij» dig aanvangen met het vormen van Plaatse, lijke Comité's en zoo vroeg mogelijk vast stellen op welke wijze men ervoor zorg dra. gen kan dat zoo mogelijk in elk Christelijk gezin een manifest kome. Van groot belang is het dat in de Zendingsweek ook bijeen, komsten gehouden worden, waarvoor reeds nu de maatregelen genomen dienen te worden. Mogen velen zich gedrongen voelen om door Woord en Geschrift in deze weken het Zendingswerk te dienen. Indië wacht op hetgeen Christelijk Neder» land vooral in déze week doen zal*. LIJST 3 van de 51ste Jaarcollecte voor de Scholen met den Bijbel. Transport van lijst 2 f 6190,63 Bornwird (Fr.)f 93,40 Haulerwijkf 182,87 Makkumf 137,45 Oldeboorn (Geref. Kerk)f 22,60 Rottevallef 52,— Winsum (Fr.)f 66,75 Voorthuizenf 212,05 Driebergen f 324,57 Buikslootf 267,29 Hei» en Boeicopf 168,50 Hoogvlietf 60,— Katwijk a. Zee (Geref. Kerk) f 100,— Maasdijkf 208,45 Nieuwerbrug a. d. Rijn f 130,20 Pijnacker (Geref. Kerk)f 95,45 Schipluiden (Den Hoorn) f 116,81 Spijk (Z.H.)f 71,13 Stellendam f 136,— Baarland (Kerkcoll.)f 16,46 Driewegen (Z.)f 67,55 's»Gravenpolder (Geref. Kerk) f 12,90 Grijpskerke (Z f 66,81 Koudekerke 't Zand (Zf 54,83 Meliskerkef 44,40 Klundert (Geref. Kerk)f 126,29 Totaal van 75 Loc. comf 9035,39 Mr. J. J. HANGELBROEK, adj.'secretaris van de Unie »Een School met den Bjjbel EEN GUERILLA-BENDE. Onder de vele spotverhalen, die de bekende spotter Dr. H. Bakels in zijn boeken opdischt (tusschen twee haakjes, het is voor steevaste Christenen soms wel eens goed, om uit Bakels het ware ongeloof te leeren kennen) trof mij onlangs in zijn boek „De bloeiende vlierstruik" het verhaaltje: Maak je niet dik, dun is mode. „Sijmen, beste jongen zoo begint hij ik begrijp maar volstrekt niet, dat je je zoo dik maakt over het feit, dat de Roomsche Kerk zich de laatste tientallen jaren zoo breed maakt in Nederland. Even verder heet het„Je vergeet, beste Sijmen, beste domoor, dat dit alles maar uiterlijk gedoe is." t Kan onmogelijk goed gaan met Rome, meent Bakels, nu de Roomsche Kerk niet alleen de „bijbelverhalen (waarom dat tusschen aanha- Jingsteekens moet weet ik niet) als van godde- lijken inhoud erkent, maar ook naar de in kleeding voor onfeilbaar houdt. Gen. I neemt hij dan als voorbeeld. Terloops zij opgemerkt, dat het wel opmer kelijk is, dat de Roomsche Kerk deze inkleeding als onfeilbaar aanneemt in denzelfden tijd, dat men het in de Gereformeerde Kerken poogde disputabel te stellen. Bakels vindt, dat het houden van congressen, bedevaarten, landdagen, enz., aan al die ge- loovigen gerust als een pretje gelaten kan wor den. „Wees toch niet jaloersch" zoo zegt hij tegen Sijmen dat zullie zoon mooie leger- achtige organisatie hebben, zoo'n paraderegi ment. Ons leger zoo zegt hij is veel Sterker 't Is geen „leger", maar een oneindig talrijke, oneindig ver verspreide guerillabende, in ontelbare groepjes verdeeld. Duizendvoudig. Ongenaakbaar. Onoverwinnelijk Zoo bluft hij, wetende, dat het ongeloof dat hij predikt, inderdaad als een zuurdeeg de menschheid doortrekt. Voor één ding is Bakels echter bang, n.l. voor het einde, voor het hiernamaals. „Denk u zoo zegt hij dat het zoo plezierig zal zijn om met ons zelf geconfronteerd te worden Denkt u niet, dat er aan ons allen nog veel te doen zal zijn Ik ben in mijn ziel overtuigd, dat er Daar (het hiernamaals) nog veel soeza met ons moet gebeuren." „Ik herhaal" zoo zegt hij verder „met den meest mogelijken nadruk, het idee dat toch wel in staat is den mensch soms te verontrusten Er zal na den dood en tot in eeuwigheid toe, nog veel nog eindeloos veel soeza met ons moeten gebeuren." „Al die praatjes" zoo zegt hij „van dat de men schen uit pedanterie (omdat ze meenen zoo ge wichtig te zijn) denken dat ze eeuwig zullen blijven voortbestaan en dat dus het onsterfelijk- heidsgeloof maar onzin is, omdat de menschen graag gelooven wat ze wenschendie praat jes gaan niet op." Bakels is dus bang voor het einde en voor wat daarna komt. Veel „soeza" verwacht hij nog. De arme die angst verdrijft hij door bitteren spot met alles wat boven zijn mensche- lijk begrip gaat. Maar hij is ook bang voor iets anders. Het gevaar ducht hij van die andere guerilla-bende, die uit persoonlijk geloof leeft. De kinderen Gods die zijn voor hem een raadsel. Met het uiterlijke spot hij, met het innerlijke levensbe ginsel ook, maar voor het raadsel en dat ook daarvan een kracht uitgaat, onwederstaanbare kracht, daarvan staat hij versteld, dat ontrust hem. Nu is dat het eigenaardige, dat wij steeds weer opmerken. De ongeloovige ziet deze tegen stelling en het verontrust hem, maar de ge- loovige ziet ze en laat de uitkomst gerust aan God over. Maar de tegenstelling, die zich in de per sonen manifesteert, is er. Ja, zij werkt zich in die personen uit. De dichter zong Ik vond een man, een man van staal, Een man van stalen moed, Een man van -onvermengd metaal En toch van vleesch en bloed Ik vond een man, met ijs omschorst, Voor lof en naspraak koel Maar in het binnenst van zijn borst Vond ik een warm gevoel. Ik vond een man, ten strijd gereed, En vaardig toe te slaan Maar, schoon ze van zijn wang niet gleed, 'k Zag in zijn oog een traan. Ik vond een man met vrijen nek, Van eed'len geest bezield Juist kwam hij uit zijn bidvertrek „.Hij had voor God geknield Hij had voor God geknield. Dat is het geheim van die guerillabende, waar Bakels het geheim niet van kent en welker macht hij vreest. Maar dat is de stalende kracht, die onmisbaar is voor ieder die God vreest. De roeping der dankbaar heid. In dat teeken is de overwinning ook op maatschappelijk erf zeker. H. Het Bureau C. C. verzoekt ons de aan» dacht der besturen van de kiesvereeniging erop te vestigen, dat het wenschelijk is ook thans weer te zorgen voor het aanvragen van volmachten van kiezers, die daarvoor in aan» merking komen. Als is het niet waarschijnlijk, dat wij in 1930 ter stembus opgeroepen worden, het zou toch kunnen gebeuren. Door te zorgen, dat de volmachten voor kiezers op de lijst 1930 in orde zijn, is men voor alle gebeurtelijkheden gedekt. Geteekende formulieren voor het aanvragen van volmacht moeten tusschen 1 October en 31 December ter secretarie van de gemeente, op welker kiezerslijst de kiezer voorkomt, worden ingeleverd. Deze formulieren zijn van 15 September af kosteloos ter secretarie ver» krijgbaar. Vervolgens moet de kiezer, die bij volmacht voor zich wil laten stemmen, persoonlijk ter secretarie verschijnen om zijn gevolmachtigde aan te wijzen. Dit kan geschieden dadelijk nadat het verzoekschrift is ingediend óf later, docji niet later dan één week na den dag der candidaatstelling. De inlevering van het ver zoekschrift (formulier) behoeft niet persoonlijk door den kiezer te geschieden. Ook de gevolmachtigde moet persoonlijk ter secretarie verschijnen om te verklaren, dat hij de volmacht aanneemt. Ook dit kan plaats hebben tegelijkertijd met de vorige handelingen of wel later. In dat geval ontvangt hij een kennisgeving met oproeping om binnen vijf dagen de volmacht te komen aannemen. 't Schijn dit jaar te zijn voorgekomen, dat menschen, die eigener beweging voor deze zaken ter secretarie kwamen, werden afge» wezen met de boodschap, dat zij later maar eens moesten terugkomen, wanneer er gelegen» heid zou worden gegeven. Zulks strookt niet met de bepalingen der kieswet. Men behandele zulke autoriteiten met zachtheid en gepaste onderdanigheid, maar late zich niet afschepen in gevallen, die dan later onherstelbaar zouden zjjn. Een kiezer mag slechts één volmacht aan» vaarden, indien zijn lastgever niet tot zijn huisgenooten behoort, in het andere geval twee. Men geve voor deze dingen alle aandacht aan schippers en visschers. R. A. den Ouden, Adj.»secr. C. C. Gemengd Nieuws ITALIAANSCH STOOMSCHIP TE HOEK VAN HOLLAND GESTRAND. DE BEMANNING GERED. Het naar Napels uitgaande Italiaansche stoom schip Diciplina is Vrijdagavond nabij rood 1 en 2 aan den Zuiderpier te Hoek van Holland aan den grond gevaren. De sleepboot Witte Zee heeft door hooge zeeën nog geen verbinding met het schip kun nen krijgen. De sleepbooten Witte Zee, Pool- zee, Hudson, Blankenburg en Waterweg en een bergingsvaartuig, alle van L. Smit en Co's In ternationalen Sleepdienst, zijn in de nabijheid en zullen trachten, zoodra het weer beter wordt, het schip af te sleepen. De Disciplina stoot zwaar; de toestand is gevaarlijk. (Het Italiaansche stoomschip Disciplina (ex Amilcare Cipriani, ex Stamboel) meet 3004 ton bruto. Het is van de Soc. Anon. Sooperativa Garibaldi te Genua. Het schip is in 1908 te Newcastle gebouwd). De verslaggever van de N. R. Ct. seinde van den Hoek van Holland Vrijdagavond om kwart over 9 is het Italiaan sche stoomschip Disciplina, dat op reis was met eene lading kolen van Rotterdam naar Napels, bij het verlaten van den Nieuw'en Waterweg tusschen rood 1 en 2 is ge-strand. Deze bakens liggen ongeveer ter hoogte van den gasboei. Op de kust zag men, dat het schip in den loop van den avond, voortgedreven door de krachtige branding en den zwaren noordwesten wind, langzaam meer en meer naar de kust wegschoof. Het is hier bij Hoek van Holland Vrijdag middag steeds slechter weer geworden, en om streeks vijf uur stond er beslist een zware storm. Tengevolge van dezen wind, die in Noord-wes telijke richting stond, is het water, toen het eb werd, niet ver weg gevallen, zoodat bij laag tij bij de Berghaven ongeveer 10 palm water meer werd genoteerd dan normaal. Het schip is dus gestrand op het oogenblik, dat op de plaats al vrij veel water stond, en er bestaat dus kans, dat, als het Zaterdagmorgen vloed wordt, er niet zooveel water bij zal komen. Dadelijk na het bekend worden van de stran ding is de sleepboot Witte Zee van L. Smit Co.'s Internationalen Sleepdienst uitgevaren om assistentie te verleenen. Er stond echter zóón zwaar tij, en het is rond de plaats, waar de Disciplina zit, zóó ondiep, dat men het niet raadzaam achtte bij donker nog een poging tot afbrenging te wagen. De sleepboot is toen in de mond van den Nieuwen Waterweg terug gekeerd. De Disciplina heeft om sleepboothulp geseind. Verder heeft men via IJmuiden bericht ontvangen, dat men aan boord van het schip den toestand nog wat aan zal zien. Het schip meet 3004 ton. Er bevinden zich dertig menschen aan boord. In den loop van den avond heeft het personeel van de reddingsboot Koningin Wilehlmina uit Stellendam, welke boot tijdelijk te Hoek van Holland is gestationeerd en bemand is met de bemanning van de President van Heel, order gekregen zich gereed te houden. Zoo lang echter van de Disciplina nog geen vraag om hulp komt, gaat de Koningin Wilhelmina niet uit. Een detachement genie, dat te Hoek van Holland verblijft voor oefeningen, heeft het schip met zoeklichten beschenen. Nadat de reddingboot Koningin Wilhelmina Zaterdagmiddag was uitgeweest om de zaak eens op te nemen, is ze Zondag weer uitge varen. De N. R. Ct. schrijft daarover De bemanning behouden aan land. Onze verslaggever meldt ons uit Hoek van Holland Zondag. De nacht heeft weer storm uit het Westen gebracht, met zware regenbuien. Achter het strand bruiste en kookte de woelige zee; soms schoot helder maanlicht uit over het schuimende water, dan weer dompelde een donkere wolken kolos alles in diepe duisternis. Ver weg pinkte het licht van het vuurschip Maas, wat dichterbij flikkerden bet schijnsel van den gasboei, met het vuur van het licht op strand op 't Noorder- hoofd en daarachter schemerden af en toe vaag de toplichten van het gestrande schip. Het weer was zoo bar slecht, dat er sedert half acht Zaterdagavond niet meer werd geloodst en dat wil heel wat zeggen. Vol spanning werd gewacht op het telegram van den kapitein van de Disciplina. Van de bemanning van de reddingboot had men gehoord, dat de toestand aan boord van het gestrande schip weliswaar niet dadelijk gevaarlijk was, maar dat het aan den anderen kant daar toch ook verre van aangenaam moest zijn. De wind had het water weer hoog op gedreven en in de vroegte werd vanochtend 124 palm genoteerd. Rond het gestrande schip moest dus ook wel een stuk water staan en ongetwijfeld zouden de krullers en de brekers van de barre branding het schip zwaar kastijden. Aan boord van de Disciplina moest men de lichten van Hoek van Holland wel duidelijk kunnen zien; zoo heel dichtbij en toch onbereikbaar Evén na vijven kwam het lang verbeide tele gram. De kapitein seindedat hij het nog maar wat zou aanzien en dat men maar moest afwachten. Kapitein Slis en zijn mannen, die zich al gereed hielden om er op uit te gaan, konden weer naar huis gaan. Men verwachte toen algemeen, dat zoo de Koningin Wilhelmina vandaag nog zou uitvaren, dat zeer waarschijn lijk eerst tegen het vallen van den avond zou zijn. Maar met schipbreuken en strandingen kan men nooit ergens van tevoren op rekenen en toen traag en triest de lucht lichter werd lag een lange dag van wachten voor den boeg. Bij het krieken van den dag wachtte er evenwel een verrassing. Het schip was belangrijk van positie veranderd en lag veel meer met den kop naar het land. Experts verzekerden, dat dit de kans op berging belangrijk heeft verbeterd, maar wat als nog belangrijker gold, was, dat er thans waarschijnlijk een lijzij aan het schip was ge komen, zoodat de reddingboot nu gelegenheid zou kunnen krijgen langszij te komen. Om tegen achten in den morgen kwam een tweede verrassing. Vrij onverwacht werd een telegram ontvangen van den gezagvoerder van de Disciplina, waarin hij meedeelde, dat hij de nabijheid van een reddingboot thans raadzaam achtte. Er is toen teruggeseind, dat de Koningin Wilhelmina zou komen, maar dat men er op rekende, dat de bemanning van boord zou gaan. Als waarschuwing werd er bij gemeld, dat de reddingboot vannacht zeker niet weer zou uit gaan. De loodscommissaris, de heer Vruggink, deed kapitein Sli en men hoefde dan geen tijd m Berghaven en sc Wilhelmina in. halmte, waarmet ernst van hun hc langen, daar bui hulp en uitkomst schipper J- Sli eerste machinist Jager een zf De Jager van d broer van den h die, zooals men I land is gestatior Heel in reparatb S. J. Visser, D. Weer klonk 1 Slis: voor klaar i Een korte gro 3 Wilhelmina van 1 belangstellenden haven en later 1 I en op het begin F' tingen van de k - hebben gadegesl De Koningin zuidzijde van he zuiderdam voer t af. Het schip J gerde en stampte f en weldra kon w mast vlak bij E daarna ging de dan opeens wee de zee en den af te stevenen, nabijheid van he de het langer, n twintig minuten ff, vdii uen ■'\~Xjjuce, E voor kan maakte de boot weer den Wate driekleur ging ademden. De f houden terug e: gestrande schip ranke vaartuigj de Berghaven 1 waren gekomen twintig, dertig wal en een gev van hen meeste: voor he voor Is voor kapitein S drukken werde oogen stamelde slotte zongen Ook van de enthousiasme i op, voor kapite De schipbré in een vrij dep zij waren doori De officieren bracht, de ov kregen in hotel Behalve de ciplina zijn nog men. Een tweq komenden brekj boot geslagen slachtoffer varl Een ond Kapitein Sliq hun schik. Zij lijke karwei op! Moond. De nij rf^andsche kuJ het afhalen v] plina heeft ka] Van de Bei] de Diciplina gJ kregen onophcj boot ging erg op. De Dicipl; draaid, zoodat Maar toen wij de midscheeps in het water toen verder zee omkeer gemaal zee weer naar schip gekomen| gooid, zoodat gen de zee kv dicht langs ba men. Wij wier; en van de Die wij aan den ac tros werd vóón naast het schip] tiaan Michiels] Alle opvarend dek en de ka wees hij de o] waren om op wij er juist el brak de achtej gebracht en één man aan I gezagvoerder, over te sprind stond, gereed] hij eerst een en aan ons, eigen vaderla sprong en bef Het was vooij Onze boot steeds weer Wij kapten o] al was gebrc strande schip] branding. Nu I. golven hoog water is geen] de hutten aar! gebeukt en zi chinekamer isj de machines heeft de mac. en hoewel hg kapitein, die de boot lanc fakend van 2'jn schip lo kracht van z de Diciplina fooi staaltje van het schip finder gevaa schip later af

Maas- en Scheldebode | 1929 | | pagina 2