lerk en School. R smaakt als room. Brieven uit Amerika. Land- en Tuinbouw. Plaatselijk Nieuws. bevredigend worden genoemd. Op hetgeen in de laatste jaren op het gebied van de ontvoogding van Nederlandsch-Indië is verricht, wordt niet teruggekomen. Afgescheiden van andere vereisch- ten zal aan de beginselen der ontvoog ding in de sfeer van het centraal be stuur geen uitbreiding worden gege ven voor en aleer de grondslagen van die ontvoogding zijn bevestigd door verdere uitvoering van de wet op de bestuurshervorming van 1922. Aan die uitvoering zal met voortvarendheid worden gewerkt, zoo door uitbreiding, over de verdere deelen van den Ar chipel, van het gebied, waarop haar beginselen toepassing vinden, als door een krachtige toepassing van die be ginselen binnen dat gebied. De economische toestand van Suri name blijft ernstige aandacht vorderen. Tegenover een voortgezette uitbrei ding van de koffiecultuur en van de bauxiet-nijverheid staate en teruggang van deg oud en balatawinning. Ook voor de suikerrietteelt zijn de vooruitzichten minder gunstig. Reden tot verheuging biedt de voort-r schrijdende opbloei van Curasao. Op een duurzame versterking van de ter plaatse aanwezige gezagsmiddelen tot handhaving van rust en orde blijft mijne aandacht gevestigd. Met de innige bede, dat God Uw arbeid mildelijk moge zegenen, verklaar ik de gewone zitting der Staten-Gene- raal geopend. DE PLAATS DER BOERENLEENBANKEN IN HET NEDERLANDSCHE BANKWEZEN. In een boekje, dat wij eenigen tijd geleden ontvingen, getiteld ,,The Coöperatieve Move- ment and Cooperative Banking of U. S. S. R." (de coöperatieve beweging en het coöperatieve bankwezen in Sovjet-Rusland), wordt het coö peratieve bankwezen vergeleken met het niet- coöperatieve bankwezen. De schrijver zegt, dat het eerste in vergelijking met het laatste eigen lijk onbeteekenend is. „Een frappant staaltje hiervan", zoo lezen wij, „kan men zien in de Vereenigde Staten, waar de deposito's in de 36 Labour-banken per 30 Juni 1926 bedroegen 108.584.597 dollars. De deposito's in alle an dere Banken der Vereenigde Staten, behalve de Federale Reservebanken 2) bedroepen per dien- zelfd'en datum 49.070.123.000 dollars. Derhalve waren de deposito's in de Labourbanken niet meer dan een 1/s van het totale bank-depo- sito's in de Vereenigde Staten. In Europa is de verhouding van de totale deposito's in coöpe- banken hooger, maar komt toch niet uit boven 1 van het totaal. Zelfs in de sterkste coöp. bankorganisatie, n.l. de bankafdeeling van de coöperatieve groothandelvereeniging in Enge land, zijn de deposito's ten bedrage van 136.148.293 dollars, slechts even meer dan 1 van de totale deposito's der Engelsche Banken, die in 1926 bedroegen 12.451.476.913 dollars." Geldt dit alles ook voor ons land Is ook ons coöperatieve bankwezen in verhouding tot het niet-coöperatieve „onbeteekenend" Laten wij beider beteekenis daartoe vergelij ken. De zoo juist aangehaalde schrijver verge lijkt de deposito's. Beter schijnt het ons niet al leen rekening te houden met de deposito's, maar met alle middelen, waarmede de Banken werken. Dus ook met kapitaal, reserve, credit-saldi in rekening-courant en andere gelden, door derden verstrekt (b.v. gelden, op prolongatie opgeno men bij andere banken). Deze methode van ver gelijking is wel nadeeliger voor de Boerenleen banken, die geen kapitaal bezitten, terwijl de commercieele banken groote kapitalen hebben, maar dat is natuurlijk geen réden om haar te verwerpen. Bij de credit-saldi in rekening-courant der Boerenleenbanken rekenen wij niet de credit- saldi in de rekeningen met de Centrale Bank. Immers dan zouden deze bedragen eigenlijk dubbel gerekend worden. Een saldo, dat Boe renleenbank A schuldig is aan de Centrale, is de Centrale weer schuldig aan de Boerenleenbank B. Feitelijk heeft Boerenleenbank B het via de bank A verstrekt. Daar de spaargelden van Boerenleenbank B medegerek'en'd worden, zou het verkeerd zijn het gedeelte daarvan, dat in kas van Boerenleenbank A terecht is ge komen, ook mede te rekenen. Bij de commercieele Banken kunnen wij een dubbele berekening met de ons ten dienste staan de gegevens niet vermijden. Ook deze Banken verkrijgen óf direct, óf door middel van de Ne- derlandsche Bank, crediet van elkaar. Het „mid- dencijfer" dezer Banken is dus zeer waarschijn lijk geflatteerd. Per 31 Dec. 1927 bedroeden kapitaal, reserve, deposito's creditsaldi in rekening-courant en an dere gelden van derden bij 45 Nederlandsche Banken tezamen ongeveer 1670 millioen gulden. Wij hebben bij de berekening van dit bedrag gebruik gemaakt van het „Overzicht van het bedrijf op 31 December 1927 van eenige der voornaamste credietinstellingen", welk overzicht voorkomt in van Oss' Effectenboek 1929 en is verstrekt door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek. Dit overzicht bevat niet alleen eenige der voornaamste credietinstellingen, zooals het zelf zegt, doch vrijwel alle banken, die van belang zijn, en zelfs verscheidene, die van min der belang zijn (b.v. enkele banken met eien gestort kapitaal van een half millioen of zelfs minder). Wij hebben echter niet alle Banken me degerekend, die in het overzicht voorkomen, na melijk met die Banken, welke o.i. niet behooren tot het Nederlandsche bankwezen. Wij hebben niet medegerekend enkele Banken, die grootendeels tot het Nederlandsch-I n d i s c h e bankwezen (de Handel-Maatschappij en de Ne- derlandsch Indische Handelsbank), en ook niet enkele Banken, die een sterk internationaal ka rakter dragen, en waarvan wij meenden te mo gen aannemen, dat zij grootendeels werken met middelen, uit 't buitenland verkregen (b.v. Han del-Maatschappij H. Albert de Bary en Co., Hugo Kaufmann en Co.'s Bank, Internationale Bank). Deze banken hebben natuurlijk ook zuiver Ne derlandsche middelen tot zich getrokken, maar daartegenover staat, dat de banken, die wij wel medegerekend hebben, ook wel buitenlandsche deposito's enz. zullen hebben, hetgeen ongeveer tegen elkaar op zal wegen. Het overzicht, waarvan wij gebruik maakten, bevat natuurlijk niet alle banken. Er ontbreken verscheidene kleine bankjes. Veel gewicht leggen deze bij onze vergelijking echter niet in de schaal. Bovendien wordt het feit, dat deze niet worden meegerekend, goed gemaakt, waarschijn lijk zelfs meer dan goed gemaakt door het feit, dat wij bij het coöperatieve bankwez'en alleen rekening houden met de Boerenleenbanken, aan gesloten bij Eindhoven en Utrecht, en dus niet met de „losse" Boerenleenbanken en andere coöperatieve Banken. Het vergelijkingscijfer voor de niet-coöpera- tieve Banken is dus 1670 millioen. De spaargelden, credit-saldi in loopende re kening en reserve's (waarin wij opnemen de winst-saldi per 31 December 1927, daar deze automatisch bij de reserve's gevoegd word'en) bedragen per 31 Dec. 1927 bij de Boerenleen banken, aangesloten bij onze Centrale, in het geheel 300 millioen (afgerond tot op een mil lioen) bij de Boerenleenbanken, aangesloten bij Eindhoven, 124 millioen. Tezamen 424 mil lioen. De beteekenis der Boerenleenbanken staat dus tot de beekenis der commercieele Banken als 424 staat 1670, dat is ongeveer 1 staat tot 4. Telt men de middelen van Boerenleenbanken en commercieele Banken samen, dan krijgt men 2094 millioen. De boerenleenbanken hebben ruim 20 hiervan, de commercieele Banken een kleine 80 Het is natuurlijk niet te ontkennen, dat de be teekenis der commercieele Banken grooter is dan die der Boerenleenbanken, maar aan den anderen kant maken deze cijfers toch wel dui delijk, dat de hierboven aangehaalde uitspraak over de onbeteekenendheid van het coöperatief bankwezen in vergelijking met het niet-coöpe ratieve voor ons land geheel onjuist is. Nu zal men ons wellicht tegenwerpen, dat een vergelijking van de Boerenleenbanken met de commercieele Banken nog niet voldóen'de is om de plaats der Boerenleenbanken in het Neder landsche bankwezen aan te geven immers tot dat bankwezen behooren ook de spaarbanken (de Rijkspostspaarbank en de particuliere spaarbanken). Deze tegenwerping is juist. We moeten dus ook rekening houden met de gelden, bij die spaarbanken belegd. Eind 1927 was het saldo tegoed bij de particuliere Spaarbanken ruim 327 millioen, bij de Rijkspostspaarbank ruim 329 millio'en. Tezamen een kleine 657 millioen. Dit maakt met de totaalcijfers van commer cieele Banken en Boerenleenbanken 2751 mil lioen. Het cijfer der Boerenleenbanken is 424 millioen, dat is ongeveer 15J/2 van het totaal. De plaats der Boerenleenbanken in het ge- heele Nederlandsche bankwezen is dus niet zoo heel klein. Zij nemen tusschen een zesde en een zevende gedeelte van de totale plaatsruimte in beslag. 1) Dit zijn de coöperatieve banken van de tamelijk krachtige Amerikaansche arbeiders. 2) De officieele circulatie-banken. AMERIKA, September. Aan mijn vrienden op Flakkee. Beste Vriend Ik dacht ik zal maar eens een lettertje schrij ven, want als de correspondentie niet onder houden wordt, dan geraken ook de vrienden zelf in het vergeetboek. Ik had je beloofd het e'en en ander over het Amerikaansche leven mede te deelen. Ik begrijp, dat je dit interesseert, want het is bekend, dat vele van je bloedverwanten en bekenden in Amerika „verbetering van hun positie zochten", zooals dat in krantentaal heet. Ik stel me voor je eerst wat in vogelvlucht te laten zien en later meer in details te treden. Dat is zoo de gewoonte, nietwaar Eerst een totaal indruk, en dan later hier en daar neerstrijken om een en ander beter in oog'enschouw te nemen. Er is van Amerika natuurlijk ook heel wat te zeggen. Amerika is zoo grooten het maakt, een groot verschil waar men zit. Ook hier hebben we ons Oosten en Westen, ons Noorden en Zuiden, en ook hier heeft iedere streek zijn eigen zeden en gewoonten en gebruiken, al is het een feit, dat de taal veel nivelleert, gelijk maakt. Ik stel me voor om je wat te schrijv'en over den landbouw (waarin ik het beste thuis ben en waarin je ongetwijfeld wel het meeste be lang stelt, daar je van geslacht op geslacht het landbouwbedrijf beoefend hebt en ik weet, het is je lief), maar ik zal je ook wat schrijven over onze maatschappij, de politiek, de school, de samenleving, het sociale leven en last not l'east het kerkelijke leven. En je begrijpt, ik houd me aanbevolen voor vragen en inlichtingen des noodig kritiek Want we leven toch om elkander op te bou wen, nietwaar? Hier in Amerika is alles weer zoo wat tot het normale teruggekeerd. Je weet wel, dat wij verleden jaar de verkiezingsdrukte gehad heb ben en dit drukt altijd de zakelijke saamleving, het schijnt wel of iedereen op den uitslag van de verkiezing wacht, om dan weer vol ijver door te gaan. Nu zal je wel zegg'en, dat hindert toch geen boer, dat schaadt toch jou bedrijf niet. Ja, de boeren voelen dat ook, als het op de een regent dan druipt 't op den ander. Wij hebben in Amerika twee politieke par tijen of eigenlijk drie, maar die derde is zoo klein, dat hij niet meetelt. Die twee partijen strijden om de zetels in Washington D. C.; de e'en is de republikeinsche en de andere de Democratische partij. Ik ben zoo U weet nu 18 jaar in Amerika. En bij elke verkiezing sta ik nog voor de vraag: welke partij moet nu mijn stem hebben Want soms hebben de Democraten dingen in hun program, die mij goed aanstaan en dan weer de Republikeinen. Eigenlijk om je de waarheid te zeggen ben ik nog nooit warm geweest in onze verkiezings dagen. Want de drijfkracht, die ook in de politiek een mensch aanvaardt, is het beginsel. En dat is het wat men zoo jammerlijk mist. Je weet wel, wij hebben toen wij in Nederland woonden 1901 meegemaakt en ook 1905. Dat vergeet ik mijn leven nooit. En daarom kan ik mij nog maar niet met de Ame rikaansche politiek vereenigen. En zoo zijn er meer. Ik bemerk wel inj onze groote bladen hier in Amerika, dat er steeds meer actie komt voor verandering. Maar je weet wel, dit moet groeien bij het volk en dan eigenlijk uit het volk opkomen. Overigens ben ik hier goed thuis. Kerkelijk zijn bij ons anders geen verschillen dan de taal. En datl eert wel. Eerst als men pas in Amerika komt, dan denkt men: dat leer ik nooit. Maar dat valt erg mee. De kinderen, die naar school gaan worden je beste leer meesters. Natuurlijk leert e'en vader het eer dan een moeder, want vader moet er uit om te verdienen, en komt daardoor meer met het Amerikaansche leven in aanraking dan moeder. En de visite, die moeder ontvangt, zijn meest Hollanders. Zoo ziet U, dat moeder in de taal des lands meestal achteraan komt. Maar dit is ook goed, want daardoor houdt moeder de traditie uit Holland het langst op en dit werkt heilzaam op de kinderen. De Ame rikaansche school maakt de kinderen beleefd, waar zij vooral bij de meeste Hollandsche kin deren veel werk mee heeft. Het spijt mij, dat ik dit schrijven moet, maar het is zoo. Onbe leefdheid kenmerkt de kinderen, die uit Neder land tot ons over komen, maar het duurt niet lang of zij spreken vloeiend de Amerikaansche taal, en daarmee zijn ze dan ook spoedig eigen met de Amerikaansche vormen en gewoonten. Wat ook het gezin ten goede komt. De vrije Amerikaansche christelijke school is een echt Hollandsch product, men vindt die alleen in Hollandsche nederzettingen. Men noemt dit de „vrije Christelijke school", omdat zij zelfstandig is en aan geen kerk of staat verbonden is. Deze school wordt dan ook ge heel door de ouders in stand gehouden. De opleiding voor onderwijzers is onderdak gebracht bij het „Calvijn College". Dit is een kerkelijke school, welke in hoofdzaak de op leiding van Predikanten ten doel heeft, maar enkele jaren geleden heeft zij een „normaal departement" daaraan toegevoegd. Van deze inrichting krijgen wij onze onderwijzers 'en on derwijzeressen. Het staat onder leiding van een bekwamen Professor. Een man, die de volle achting van ons volk en daar buiten heeft. Zelfs aan de Staats-universiteit in Michigan is hij hoog gezien. De vrije Christelijke school, hoe klein ze ook nog is, belooft een toekomst. Zelfs in de Ame rikaansche kringen gaan daar de oogen voor open. In Californië hebben wij reeds scholen, die geheel van Amerikanen uitgaan. Nu zal je wel zeggen, het schijnt wel of je zelf schoolmeester geworden bent; je schrijft meer over de school dan over je eigen bedrijf, maar dat moet je mij maar niet kwalijk nemen, die school heeft de liefde van mijn hart. Ik heb zelf kinderen zoo je weet. En dat weegt mij eigenlijk het zwaarst, want die staan nog voor 't leven. En er zijn ook in Amerika zoo veel geesten, die trachten het kind in te pal men. Elkeen weet, dat, als men het kind heeft, men de toekomst heeft Zie zoo, beschouw wat ik hier schreef nu maar als een algemeene inleiding. Volgende week hoop ik een brief te schrijven over het boerenbedrijf en vanzelf komen we dan al pratend van het een in het andere Tot later dan, Je AMERIKAANSCHE VRIEND. WAT ELKE MAAND TE DOEN GEEFT. Nadruk verboden. (Tweede helft September). Midden September is de tijd om slazaad en bloemkool uit te zaaien voor „weeuwen- planten"; hiervoor kan men nemen de „bonte chili" en de „Meikoningin", waarvan vooral de laatste op den kouden grond zeer voldoet; de Erfunter dwerg is voor bloemkool aan te be velen. M'en kan de laatste buiten zaaien, maar in den bak, waar dan bij regenachtig weer de ramen opgelegd kunnen worden, achten wij beter. Staan straks de plantjes er op, dan wor den de ramen er af genomen. Wanneer de planten een paar blaadjes vertoonen, hebben ze meer ruimte noodig, waarom we ze dan ver spenen en ze gelegenheid krijgen tot flinke sterke planten op te groei'en. Zaait men bloemkool in den bak, dan kan men hiermee wachten tot het eind dezer maand, daar anders bij gunstig weer de planten voor den winter licht te zwaar wor den. Zoo kan het ook met onze sla gaan; te zeer ontwikkelde planten gaan bij verplanting vroeg schieten. De bloemkool die ge nu in den tuin hebt staan, moet ge geregeld eiken dag nagaan, om te voorkomen, dat de zon ze niet geel doet worden. Daartoe is het noodig de bladeren te knikken en aldus de „bloem" te beschutten; bloemkool, die niet blank is, heeft haar waarde voor een goed doel verloren. Ik zie daar in uw bedden bietwortels en w i 11 o f-planten. die doorgeschoten zijn; ze geven, wat de eerste betreft, geen smakelijke wortels, terwijl de laatste geen vaste knoppen vormen. Men doet dus het best ze te verwijderen. Loop eens even straks tusschen de witlofwor tels, om ze hier en daar waar ze te gedrongen staan, wat uit te dunnen; de overblijvende kunnen daar nu nog van profiteerfen. Van de witlofwortels van het vorige jaar kunt ge nu de zaadstengels afsnijden of met wortel en al uit den grond lichten en op den zolder te drogen hangen. Hang ze omgekeerd op en leg krantenpapier op den vloer, om het zaad, dat uitvalt te verzamelen. Denk om de muiz'en Ziet ge nu uw aardbeien nog eens na, om de ranken van oude en jonge planten te verwijde ren en .de te zwakke planten door betere te vervangen Zoo hier en daar kan men nog opmerken, dat de bessenstruiken ver keerd behandeld worden. Als de bessenoogst is afgeloopen, bindt men de struiken te zamen alsof het takkenboss'en zijn. Waarom doet men dit Om des te beter het onkruid, dat er zich welig tusschen heeft ontwikkeld en moeilijk te verwijderen was, baas te kunnen worden, ter wijl tevens zon en lucht den grond kunnen be reiken. Dat is geen kwaad idee, maar de han delwijze is toch af te keuren; tenminste als men het samenbinden reeds doet, als het blad nog aan de struiken zit en de bossen eerst na den winter losmaakt. Dan belet men licht en lucht toe te treden tot het binnenste der struiken, tengevolge waarvan de bladeren verstikken en de vruchtknoppen zich slecht ontwikkelen. Zulke mishandelde struiken kunnen het volgende jaar geen rijken oogst geven en alleen aan den buitenkant der takken en aan de toppen vrucht dragen. Het is dus zaak om, waar dat samen binden nog geschiedt, na het verwijderen van het onkruid en het losmaken van den grond, onmiddellijk de struiken weer los te maken. U verzuimt zeker niet, om eiken morgen eens langs uw perziken te loopen; krijgën ze een zachtgele kleur, dan probeert ge eens voor zichtig (niet drukken) of ze willen loslaten. Hebt u misschien ook hazelnooten? Denk dan aau den pluk. Er is wel geen gevaar voor overrijp worden, maar wellicht wel voor ver lies. Veelal toch vindt men den hazelaar, die een vochtigen bodem voor lief neemt, langs de sloot, zoodat de rijpe vruchten voor een deel in het water terecht of liever niet terecht komen. Maar er kan nog een andere oorzaak van verlies zijn; door de ratten die in het water verblijf houd'en en dan geen enkele vrucht sparen. Ter beveiliging tegen deze roovers kunt ge om den stam van den boom een flinke strook zink of blik bevestigen, waarvan de rand iets omgebogen is; dan kunnen de ratten er niet tegen opklimmen. Wie zelf zijn zaad wil winnen van ver schillende bloemen en groenten, moet hieraan veel zorg besteden, anders gaat de boel schim melen of verliest het zaad e'en deel van zijn kiemkracht. In den regel zal men beter uit zijn, wanneer men zijn zaad koopt en betrekt van een vertrouwde firma, tenzij men te doen heeft met een zeldzaam gewas of een bijzondere krui sing en men het zaad winnen beschouwt als een liefhebberij. Maar nog eens: de meeste zorg zij dan aanbevolen Indien u in het bezit is van een of meer Laurieren, dan kunrien' deze thans verplant of verpot worden in een grootere pot. Men doet dit als regel om de 2 jaar; het eerste jaar na het verplanten ontwikkelt zich het wortelgestel het meest, het tweede jaar groeit de plant meer naar boven. Groot kroon- of pyramideboomen kan men nog langer in de kuip laten staan, indien men althans niet merkt, dat zij kwijnen. Gebruik bij het verplan ten een krachtig potmengsel, b.v. van bladaarde en paardenmest, die goed verteerd is, van elk de helft. Druk dit mengsel goed aan en giet dan d'en eersten tijd niet te veel, anders gaan de wortels licht rotten. Voor de huisvrouw. Om zoo af en toe in den aaanstaanden winter uw woonkamer te vervullen met een heerlijk parfum, moet ge thans bloeiende rozen plukken, deze zonder stelen inmaken in een ter dege gereinigde en gedroogde flesch, welke luchtdicht kan worden afgesloten. Bewaar de flesch op een koele plaats en na een paar weken kunt ge reeds van d'en heerlijken rozengeur genieten, door een poos de flesch te openen. Maandenlang blijft dit geconserveerde rozen- parfum bruikbaar. SOMMELSDIJK. Vorige week werden uit deze gemeente verscheept 156.000 K.G. aardap pelen, 101.000 K.G. uien en 69000 paardepeen. Tegen een ingezetene dezer gemeente is proces-verbaal opgemaakt weg'ens mishandeling, en door een andere ingezetene is bij den burge meester een klacht ingediend wegens belee- diging. MIDDELHARNIS. Op het Zaterdag gehou den Zangconcours te Hellevoetsluis behaalde de Zangvereeniging „De Volkszang" alhier in de superieure afdeeling den 2en prijs met 1160 pun ten en het Mannenkoor „Zangiust" in de Iste afd. den 3en prijs met 121 punten. De heer P. Hoogstraten, onze vroegere dorpsgenoot en oud-leerling der Ambachtsschool alhier, slaagde voor het meester-diploma in het smed'en voor de Vereeniging ter Veredeling van het Ambacht. DEN BOMMEL. De Vrouw van C. B. werd door een insect zoodanig aan het been gebeten, dat ze zich onder geneeskundige hulp moest stel len. De begrooting voor het dienstjaar 1930 ligt vanaf 12 September tot den dag der behan deling in den Raad, ter secretarie voor een ieder ter inzage en is tegen betaling verkrijgbaar. J. H. had het ongeluk met zijn linkerhand tusschen 2 olievaten bekneld te geraken, waar door 3 vingers vrij ernstig verwond werden. Geneeskundige hulp was noodzakelijk. Door het sterven van een paard leed de landbouwer N. O. een groote schadepost. Aan de haven werden de vorige week vervoerd 1400 H.L. aardappelen en 11000 H.L. uien. OOLTGENSPLAAT. Op 12 September had weder een verkeerstelling plaats aan den Lange- weg, welke als volgt was1 veerwagen, 30 vrachtwagens, 42 luxe auto's, 42 vrachtauto's, 13 motorrijwielen, 592 gewone rijwielen, 1 hand wagen, 5 onbespannen paarden, 8 tramtreinen. Samen 734 stuks. Dezen winter zal tegen begin Nov. de Volksbibliotheek weder voor het publiek open gesteld worden. De heer P. Verkerk treedt op als boekbeheerder. Van den landbouwer P. Bom zijn in enkele weken 6 rundeden gestorven. Een groote schadepost. Vorige week had in Achthuizen de eerste steenleging plaats van de nieuwe R. K. School. Hierbij werden toepasselijke woorden gespro ken door Z.Eerw. Pastoor Warnink. Zaterdag werd de commissie van beheer verblijd met een gi'ft van 500 gezonden door den Weled. Heer C. Goekoop te 's Gravenhage, Ambachtsheer van St. Adolphsland alhier. De gift is bestemd voor de nieuwe Geref. Kerk. De rijksgoederen van de lichting 1914 moeten te Oude Tonge ingeleverd worden op Woensdag 16 October des morgens 9.45 in de Schoolstraat 12. Dinsdag 1 October a.s. des voormiddags 11.45 zal in deze gemeente de keuring van trek honden plaats hebben. OUDE TONGE. Het verslag der geme'ente over 1928 is ter inzage nedergelegd en tegen be taling verkrijgbaar gesteld. De dienstplichtigen dezer gemeente die naar de reserve overgaan moeten hun rijksgoe deren inleveren op 16 Oct. a.s. des v.m. 9.45 uur in de Oude School. De zoon van A. de Boet is Zondagmor gen met de ziekenauto naar een der ziekenhuizen te Rotterdam vervoerd om e'en spoedige operatie te ondergaan. Alhier is veel vraag naar uien. De prijs is 1.60 de 60 K.G., naar de aardappelen is geen vraag. De prijs van de boter is met 10 ct. per K.G. opgeslagen, zoodat de prijs nu 2.40 is. NIEUWE TONGE. J.I. week werden van hier vervoerd 1078 bal'en uien, 960 balen peen en 390 H.L. aardappelen. De heer J. C. Nieuwenhuijze alhier heeft zijn benoeming tot Bestuurslid van de Nationale Boeren Onderlinge, afd. Goeree en Overflakkee niet aangenomen. De echtgenoote van den heer W. O. had het ongeluk te vallen en haar hoofd zoodanig te verwonden, dat geneeskundige hulp nood zakelijk was. Uitslag van de jl. Zaterdag door de P.V. alhier gehouden vlucht van uit Mons (afstand 140.946 K.M.) 1 J. Kamp, 2 en 7 T. Holle man, 3 en 8 J. Huijssens, 4 en 6 J. Noteboom en 5 Gebr. Melissant. DIRKSLAND. De gemeenteveldwachter G. Bakker alhier behaalde bij het schijfschieten met een revolver te Ouddorp een 2en prijs. Vanuit deze gemeente werden verscheept 8073 H. L. aardappelen, 4640 balen uien en 1920 balen peen De dienstplichtigen der lichting 1914 zul len op 18 October as., hun militaire goederen in moeten leveren Tegen H. te Melissant is hier proces-ver baal opgemaakt wegens het rijden zonder licht. De dienstplichtigen P. de Jong 'en C. de Bonte zullen op Dinsdag 1 October a.s. te Middelburg bij hun korps voor eerste oefening worden ingelijfd STELLENDAM. De garnalenvisschers heb ben de vorige week gedurende 4 dagen gevischt en gemiddeld per dag en per vaartuig gevangen 70 kilo garnalen. De motorreddingsboot „Koningin Wilhel- mina" van hier is thans tijdelijk te Hoek van Holland gestationeerd ter vervanging van de stoomreddingsboot aldaar, welk vaartuig een de fect aan de machine heeft en tijdelijk buiten dienst moest worden gesteld. Alhier is nu tijde lijk gestationeerd de zeilreddingsboot „Robin" van Hoek van Holland. De vorige week werden van hier verzon den 650 H. L. aardappelen, 550 H. L. pe'en en 400 H. L. uien. Maandagavond half elf werden de inge zetenen door het luiden van de brandklok op geschrikt. Bij nader onderzoek bleek, dat achter de hofstede ,j£oornlust" een hoop afval van gedorschen granen en erwten in brand stond. Deze hoop was reeds des middags aangestoken en was blijven smeulen. Door het opsteken van den wind was het vuur aangewakkerd 'en laai den de vlammen hoog op, zoodat op een af stand het geleek alsof de hofstede in brand stond. De brandweer behoefde niet uit te ruk ken. Het motorzeeschip „Limburgia" van Am sterdam is Zaterdag j.l. afgeladen met aardap pelen. uien, tomaten en druiven van hier ver trokken met bestemming Londen. GOEDEREEDE. De Noord-zee-visscherij was de vorige week nogal voordeelig. De mo torvaartuigen besomden van 150.— tot 350 en de zeilvaartuigen van 110.— tot 150.—. Al spelende viel de 3-jarige. J. K. op zijn aangezicht en bezeerde zich zoodanig dat me dische hulp moest word'en ingeroepen. De heer C. Breen van de lichting 1928 is voorgoed vrijgesteld van den Militairen dienst wegens kostwinnerschap. OUDDORP. Twee perceelen bouwland, ei gendom van de Ned. Herv. Diaconie, zijn bij inschrijving verhuurd. Perceel 1 aan K. Grin- wis voor 161.10 per gemet en perc. 2 aan T. Grinwis voor 126.— per gemet. De visschers vingen de vorige week van 40 tot 90 kilo garnalen per dag en per vaartuig, kleine garnalen in de geheele week van 800 tot 2000 kilo per vaartuig. Voor den landbouwcursus, Ieeraar de,, heer P. Spuijbroek, hebben zich 18 deelneme opgegeven. A.s. Zaterdag nam. is er ten huize van den geneesheer wederom gelegenheid voor kos- telooze vaccinatie. MIDDELHARNIS. In de Ned. Herv. kerk is door den kerkeraad tot ouderling gekozen, de heer D. den Braber. Ouders die Zondag hun kinderen wen» schen te laten doopen in de Ned. Herv. kerk. moeten daarvan aangifte doen Vrijdagavond 7,30 uur in de kerkekamer. Donderdagavond 7 uur zal in het kerk» gebouw der Geref. Gem. alhier gepredikt worden door Ds. A de Blois uit Dirksland. DEN BOMMEL. Op D.V. 25 September a.s. hoopt Ds. Schaafsma, pred. bij de Geref. kerk alhier, zijn 25»jarig ambtsjubileum te vieren. OOLTGENSPLAAT. Ds. Kieviet, van|Baarn. n> heeft de roeping naar de Hervormde gemeente alhier, niet aangenomen. HERRINGEN. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer C. Kalle, onderwijzer aan de Bijz. Lagere school te St. Annaland, is met ingang van 1 October a.s. benoemd tot tijdelijk Hoofd aan bovengenoemde school. OUDDORP. Evenals in enkele vorige jaren het geval is geweest, zal ook dit jaar de Unie» collecte voor de School met den Bijbel ge» houden worden in de Ned. Herv. kerk en wel op a.s. Zondag, wanneer des morgens hoopt op te treden Ds. van Ameide van Sommelsdijk. VRIJE PLAATSEN. Een lezer van het Kerkblad zond me een schrijven over het banken»verhuren in onze kerkgebouwen. Hij bedroeft zich over het feit, dat nog steeds die oude gewoonte niet uit ons kerke» lijk leven is verdwenen, En nu heeft hij een vraagof die zaak niet op Classis of Synode kan worden behandeld, opdat ze eindelijk worde opgeruimd. Het is den lezer waarschijnlijk bekend, dat ik met hem betreur het feit, dat nog steeds jaar in, jaar uit, het banken»verhuren in ver» schillende kerken blijft bestaan. Telkens weer leest men van de plaatsenverhuring in ver» schillende gemeenten. Daarin is een oude zuurdeesem, die moet worden weggedaan. Want het mag zoo niet zijn, dat iemand, die meer geld heeft dan een ander, door dat feit ook over een betere plaats in de kerk kan beschikken. Zoo mogen de verhoudingen in de Kerk des Heeren niet zijn. Daar mag geld en maatschappelijke positie niet bepalen de plaats en de waardeering van leden der zelfde ge» meente. De Heilige Schrift wijst ons een anderen weg. Voor God allen gelijk, ongeacht welke positie ze innemen in de maatschappelijke samenleving. Geld telt niet mee. Maar oude gewoonten verandert men zoo maar niet in één keer. Onze menschen zijn op dat punt een weinig vasthoudend aan wat ze erfden aan oude zeden van vorige ge» slachten. Zoolang mogelijk wordt het oude gehandhaafd, omdat, ja, omdat het oud is; en omdat het velen zoo goed bevalt. En in dit geval, omdat het zoo geld in het laadje brengt. Wie daarom met haastigen spoed dezedin» gen zou willen veranderen, zou niet goed doen. Er zou licht verwarring en onrust komen en misschien moeilijk te herstellen schade. Heeft niet de jongste geschiedenis van Afghanistan het weer geleerd? En denkt ge, dat koning Aman Oellah niet bitteren spijt heeft over zijn overhaaste moderniseering van het oude en aan de traditie gehechte volk?

Maas- en Scheldebode | 1929 | | pagina 2