Kerk en School. Burgerlijke Stand smaakt als room. Plaatselijk Nieuws. beschikken. Wordt hiervoor voldoende zorg gedragen, dan komen wij ook zonder hulp der Engelschen met de Arabieren wel in het reine, aldus onze zegsman. De aanval op de Amerikaansche studenten^ die d'en vorm van een formeel pogrom had, was alleen hierom mogelijk, omdat men wist, dat zij niet gewapend waren. Typeerend voor den toestand is, dat toen dadelijk na de onlusten de eerste Arabische kooplieden zich weer onder de Joden lieten zien, bijvoorbeeld om hun geweren te verkoopen, zij met gejuich door de Joden werden ontvangen. Toen onze zegsman zich naar de haven wilde begeven voor zijn terugreis (ongeveer een week geleden) kon hij slechts een rijtuig krijgen van een Arabischen koetsier. Het rijtuig werd, uit voorzorg, geheel afgesloten en hij bereikte ongestoord zijn bestemming. Het in Palestina bekende gezegde, dat één Jood tien Arabieren waard is, is volgens onzen zegsman nok ten volle van kracht. Toen hij Palestina verliet, was de rust in het land, behalve in het Noorden, teruggekeerd. De in Palestina wonende Hollanders bleven allen ongedeerd. Met ruimere kolonisatie en daarmee gepaard gaande sterkere wapening, zal men den toestand zeker meester kunnen blijven, meent hij. Na de troebelen. De autoriteiten in Palestina blijven de over tuiging toegedaan, dat het ergste nu voorbij is. Als men in aanmerking neemt, dat er bij het uitbreken van de onlusten slechts 140 man B r i t s c h e politie (de rest was Arabische po litie) in het land waren, is het eigenlijk ver wonderlijk, dat het bij 200 slachtoffers van wie 200 gedood zijn, bleef. De Arabieren en Joden bestoken elkaar met verklaringen waarin zij de schuld van zich afwerpen of op de andere partijen schuiven. Achttien bekende Arabische advokaten in Pa lestina hebben een stuk uitgevaardigd, waarin zij zeggen, dat de Britsche strijdkrachten zon der reden Arabische vrouwen, kinderen en ouden van dagen hebben gedood toen zij op het dorp Surbahr een aanval deden en dat Britsche ma trozen in het wilde weg op toeschouwers te Haifa gevuurd hebben. Het stuk wijt de onlusten geheel aan de Zio nistische politiek. „De stem der Arabische natie is van het protesteeren er tegen heesch gewor den." De Arabieren moeten aannemen, dat de Britsche regeering niet meer onpartijdig is. Hiertegenover wordt een brief openbaar ge maakt dien de algemeene raad van de Joodsche gemeente (Vaud Leumi) tot den Hoogen Com missaris gericht heeft. Deze brief stelt de re geering geheel aansprakelijk voor het gebeurde, want zij is in gebreke gebleven de Joodsche ge meenten te beschermen of acht te slaan op de waarschuwingen, welke reeds tien dagen van te voren geuit waren. De algemeene raad is daarom overtuigd, „dat er in regeeringskringen krachten aan het werk zijn, die bij anti-Joodsche propaganda belang hebben." GROOTE SCHEEPSRAMP. Een stoomschip meit 150 passagiers omgeslagen en gezonken, 127 PERSONEN OMGEKOMEN, SLECHTS 23 GERED. Over een vreeselijke scheepsramp, welke Zaterdag heeft plaats gehad, wordt uit het merengebied Tammersfors in Finland bericht. Een stoomschip, met 150 passagiers aan boord, is in de nabijheid van Tammersfors bij storm omgeslagen en binnen een minuut ge zonken. Het ongeluk heeft plaats gehad op het Naesijaervi-meer in de buurt van de Finsche stad Tammersfors. Het verongelukte vaartuig is het Finsche stoomschip „Kuru" met 150 pas sagiers aan boord. Slechts 23 personen zijn gered en de overigen naar men vreest ver dronken. Onder de verdronkenen bevonden zich talrijke schoolkinderen, die op weg naar huis waren. Het ongeluk is het ergste van dezen aard, dat ooit in Finland is voorgekomen. Naar nader gemeld wordt over het groote scheepsongeluk bij Trammersfors, hetwelk Za terdag daar is gebeurd, heeft men tot Zondag middag ongeveter 100 lijken geborgen. Nog steeds dreven lijken aan land. Daar zich veel passagiers aan boord bevonden en veel vrouwen en kinderen in de kajuiten waren, kan het aan tal slachtoffers nog steeds niet worden vast gesteld. In ieder geval bevonden zich 150 per sonen aan boord. 23 personen zijn gered, zoo dat men een aantal dooden van ongeveer 130 kan verwachten. De kapitein van het veronge lukte schip, die zich onder de geredden bevindt, vertelde over het verloop van het ongeluk, dat verscheidene tot 10 M. hgoge golven over het schip sloegen. De passagiers waren bang ge worden en een deel van hen deed reddings gordels en zwemvesten om. Plotseling maakte het schip slagzij, wat ook misschien nog ver sterkt werd, doordat bijna alle passagiers aan loefzijde van het schip waren geloop'en. Het schip helde heelemaal over. Op dek en in de kajuiten ontstond een paniek. Hartverscheurende tooneelen speelden zich af op de nauwe trappen en binnen enkele seconden zonk het schip. Voordat het stoomschip Tarjanne, dat zich in de nabijheid bevond, op de plaats des onheils arriveerde, waren de meesten reeds verdronken. In de dorpen is Zondag een rouwdienst ge houden. De menschen verschenen met een bree- den rouwband om. In Tammersfors hebben den geheelen nacht de kerkklokken geluid. Alle thea ters en restaurants zijn gesloten. Men meldt nog uit Berlijn Bij de scheepsramp op het meer Nasijaervi bij Tammersfors in Finland zijn volgens hier ontvangen berichten in het geheel 127 personen omgekomen. In de stad Tammersfors hangen alle vlaggen halfstok. Schouwburgen en bios copen zijn gesloten. Alle Finsche bladen zijn met een rouwrand verschenen en in alle Finsche kerken wordt gebeden voor het zieleheil der slachtoffers. De storm is nog niet bedaard. De brandweer was Zondag den ganschen dag in de weer om in kleine bootjes de lijken der slachtoffers op te visschen. In de haven van Tammersfors staan vele ouders, wier kinderen zich op het gezonken schip bevonden en die nu trachten de lijken hunner kinderen te herken nen. Zondagnamiddag waren reeds honderd lij ken aan den wal gebracht. Het zijn meestal kinderen en boeren, die Zaterdag in Tammers fors hadden vertoefd om aldaar het geld te innen voor hun in den loop van de week geleverde .waren. De Kuru, het verongelukte schip, schijnt op een krib te zijn geloopen, die door de zware zeegangen onzichtbaar was geworden. Op het schip ontstond onmiddellijk na de botsing een onbeschrijfelijke paniek. De passagiers, die zich wegens het zeer slechte weer in de kajuiten op hielden, drongen tegen de deuren aan, zoodat men deze niet kon openen. Alle personen, die in de kajuiten vertoefden, zijn verdronken. Op het dek ontstond een vechtpartij tusschen de passagiers, die allen plaats in de reddingsbooten wilden vinden. Het schip zonk zeer snel, en hiermee kwam een einde aan den strijd. Gansche gezinnen zijn bij de ramp omgekomen. De beide kleine gemeenten Teisko en Kuru hebben het grootste gedeelte van hun bevolking verloren. Aan het strand zijn talrijke geheel verminkte lijken aangespoeld. NOG EEN SCHEEPSRAMP. 21 personen omgekomen. Van het stoomschip Dan werden S.O.S.- sigrialen ontvangen. Toen teruggeseind werd om de positie van het schip op te geven, werd geen antwoord meer ontvangen. Men leidde hieruit af, dat het stoomschip omgekomen was. Schepen en een vliegtuig werden ter onder zoek uitgezonden. Het linieschip Hessen heeft in de Oostzee een boot met één overlevende van het stoom schip Dan opgepikt. Door deze vondst is de ondergang van het stoomschip zekerheid ge worden. De ramp heeft 21 slachtoffers ge maakt. ECKENER S PLANNEN. Een dienst EuropaVereenigde Staten met 4 luchtschepen. Dr. Eckener heeft in zijn hotel te New-York de vertegenwoordigeres van de pers ontvangen, aan wie hij uitvoerige inlichtingen heeft gegeven over zijn plannen. Eckener wees er op, dat hij in de Ver. Staten slechts algemeene bespre kingen met vertegenwoordigers van alle groote bankgroepen heeft gehad. Daar het luchtschip een internationaal ver keersmiddel is, moet de ontwikkeling op inter nationale basis geschieden. Definitieve onder handelingen zijn pas mogelijk na verdere be sprekingen met de Duitsche belanghebbenden, waartoe de Hapag, de Darmstadter National- bank en de Discontogesellschaft behooren. De ze besprekingen, waaraan ook de Amerikaan sche belanghebbenden deelnemen, zullen dadelijk na aankomst te Hamburg beginnen. Eckener had voor het eerst bij de Amerikaansche bankgroe pen een werkelijk en ernstige belangstelling ge vonden. Een tastbaar resultaat van de bespre kingen in Amerika is de volledige overeenstem ming met den leider der Good Year-maatschap- pij. Litchfield, over nauwe samenwerking tus schen de Good Year- en Zeppelin-maatschappij voor de organisatie van een! luchtschipdienst EuropaVer. Staten en Europa—Z.-Amerika. Voorloopig is slechts een dienst Europa—Ver. Staten geprojecteerd. Het Amerikaansche eind punt komt ergens ten Zuiden van de lijn Bal- timoreWashington te liggen, daar hier de meteorologische omstandigheden voor vertrek en landing zeer gunstig zijn. Het Európeesch punt van vertrek komt ergens in midden- Duitschland te liggen. Eckener zeide, dat hij de definitieve onder handelingen tot na de wereldreis verschoven had om de laatste twijfelaars van de mogelijk heid van uitvoering van zijn plan te overtuigen. De vloot voor de verbinding EuropaAme rika,moet ten minste uit 4 luchtschepen bestaan. Voor deo rganisatie van den, dienst 'en den bouw van een dubbele loods aan beide eind punten is een kapitaal van ongeveer 15 miljoen dollar noodig. Om de 4 of 5 dagen moet zoo wel uit Europa als uit de Ver. Staten een lucht schip vertrekken. Men heeft ook overeenkomsten met de posterijen te sluiten. De luchtschepen moeten een snelheid van 110 K.M. bereiken, zoodat de tocht van Oost naar West ongeveer 45 uur en van West naar Oost 65 a 95 uur zal duren. Dr.. Eckener rekent er op, dat ongeveer 12 ton aan vracht en post kan worden medegenomen. De vracht prijs per passagier zal 1000 dollar bedragen. De dienst zal niet voor 1933 of 1934 ge opend kunnen worden, daar het eerste luchtschip pas op het eind van 1932 klaar zal kunnen zijn. De Graf Zeppelin niet meer naar Lakehurst. Dr. Eckener verklaarde nog, dat het onwaar schijnlijk is, dat de Graf Zeppelin ooit weer naar Lakehurst zal vlieg'en. Het luchtschip is daar wedswaar zeer hartelijk ontvangen, maar Lakehurst zal niet meer gebruikt worden. De Graf Zeppelin heeft zijn werk gedaan. Zij wordt niet voor de transatlantischen dienst gebruikt, maar zal in de toekomst uitsluitend dienen voor oefening van nieuwe manschappen en techni sche doeleinden. NOODLOTTIG ONWEER IN POLEN. 3 dooden, 6 ernstige gewonden. Tijdens een hevig onweer, dat Vrijdag boven het Wilna-Trockaerdistrict (Polen) woedde, zijn 3 personen door d'en bliksem gedood en 6 andere ernstig gewond. De bliksem sloeg verder in 8 huizen in, die in asch werden gelegd. Aan de Poolsch-Lithausche grens is ten ge volge van het onweer een Lithausch vliegtuig neergestort en geheel vernield. Een der bestuur ders werd ernstig gewond. Elders aan de grens werd een vliegtuig door den bliksem zwaar be schadigd. In de buurt van Radon zijn 2 groote molens met de daarbij behoorende schuren door het inslaan van den bliksem in brand geraakt en geheel verwoest. De schade bedraagt ruim 1..000.000 zloty. THANS WEER EEN KOUDEGOLF IN AMERIKA. Sneeuwstormen en vorst. Zaterdag werd uit New York gemeld Op de ondraaglijke hitte der laatste weken is thans e'en van het Zuid-Westen naar het midden-Wjesten zich voortbewegende koude golf gevolgd, die in 2 dagen tijds temperatuurs veranderingen van ongeveer 30 graden Celsius heeft gebracht. Uit den staat Wyoming worden talrijke sneeuwstorben gemeld. In eenige streken is daar 14 duim gevallen. Ook in Nebrasca heerschen vorst-tempera- turen. POSTVLIEGTUIG NEERGESTORT EN VERBRAND. 3 dooden, 2 gewonden. Een postvliegtuig van d'en dienst Engeland— Indië is Vrijdagmiddag na landing te Jask (Perzië) in brand gevlogen en geheel vernield. Drie personen zijn omgekomen, 2 werden zwaar gewond. De post, welke zich aan boord van het vliegtuig bevond, werd vernield. Nader wordt gemeld Ofschoon de oorzaak van het ongeval met het postvliegtuig bij Jask nog niet is vastge steld, schijnt het meest waarschijnlijke, dat een der lichten, welke op de uiterste punten der vleugels waren aangebracht, den vleugel heeft in brand gestoken bij de nachtelijke landing, terwijl terstond daarop het geheele vliegtuig in vlammen werd gehuld. HET LOT VAN HET VLIEGTUIG CITY OF SAN FRANCISCO. Helaas wordt de ramp van de City of San Francisco bevestigd. Eenige dagen geleden werd gemeld, dat het groote vliegtuig City of San Francisco, dat bedoelde een vasten dienst te onderhouden tus schen ver uit elkaar gelegen plaatsen een station aan de Westkust en een station aan de Oostkust in de woestijn van Arizona in een onweer was geraakt, door den bliksem was getroffen 'en met alle personen die er in waren, was verongelukt. Later werd het bericht iets minder stellig. Het vliegtuig was vermist met de acht menschen, die er in waren drie leden van de bemanning en vijf passagiers maar misschien hadden dezen of enkelen van hen er toch het leven afgebracht. Die hoopgevende tijding was ontstaan door het bericht, dat een vlieger die op onderzoek was uitgezonden in de streek waar men meende te moeten zoeken', vier menschen had gezien die wuifden. Later bleek, dat het Indianen waren geweest, die eenvoudig maar met witte doeken den vlieger hadden toegewuifd en die ook niets afwisten van het vermiste vliegtuig. Thans echter komt uit Winslow het bericht, dat het wrak van de City of San Francisco is gevonden tegen een helling van den Taylor- berg in den staat Nieuw-Mexico. De acht per sonen die er in waren zijn allen dood. Het wrak van het vliegtuig was uit de lucht gezien door d'en vlieger George Rice. De aard van het ter rein liet niet toe te landen. Uit alles viel af te leiden, dat het vliegtuig te pletter was geslagen er bovendien verbrand, zoodat allen, die er zich in bevonden, moeten zijn omgekomen. 12 WOONHUIZEN EN 24 SCHUREN VERBRAND. Te Stockheim, gelegen tusschen Meiningen en Mellrichstadt, is in den nacht van Zaterdag op Zondag een groote brand uitgebroken, waar aan in weinige uren 12 woonhuizen 'en 24 schu ren ten offer vielen. Te Stockheim zou Zaterdag de nieuwe kerkklok ingewijd worden, ter ge legenheid waarvan een vuurwerk afgestoken werd. Men vermoedt, dat een raket het dak van een schuur heeft doen vlam vatten. SOMMELSDIJK. Vorige week werden uit deze gemeente 180000 K.G. uien, 40000 K.G. aardappelen en 15000 K.G. paardepeen ver scheept. -In de maand Augustus 1.1. werden alhier 7 groote jachtakten uitgereikt tot alle geoor loofd jachtbedrijf, met uitzondering van de val kenjacht. Een paard van den landbouwer K. D. kreeg een wagen beladen met graan op zijn lichaam. Het dier werd zoodanig verwond, dat het onmiddellijk moest worden afgemaakt. MIDDELHARNIS. Maandag reed de land bouwersknecht van den heer Doornbos met een wagen geladen met tarwe van de klampenmeet aan den Steenenweg en had 't ongeluk, dat het paard in de aldaar aanwezige moddersloot te recht kwam, met 't gevolg dat het dier er dood uitgehaald werd. De vrouw van K. V. had het ongeluk in haar woning zoo ernstig te vallen, dat zij een zoodanige hoofdwond bekwam, dat ge neeskundige hulp noodzakelijk was. De vrouw van J. v. d. H. kwam van de zoldertrap, denkende dat zij op den grond was, stapte z.ij twee treden gelijk en zwikte haar voet, met 't gevolg, dat zij een beentje in haar voet brak. STAD AAN 'T HARINGVLIET. De Rijks ontvanger zal Zaterdag a.s„ des v.m. van 10 tot 12 uur in deze gemeente zitting houden op het Gemeentehuis. Zaterdag hadden de motorrijder M. K. alhier en K. uit Ooltgensplaat het ongeluk bij het 'passeeren, met elkander in aanraking te komen, waardoor beiden van de motorfiets wer den geslingerd. K. alhier werd ernstig gewond aan zijn been, terwijl, naar wij vernemen, de andere persoon aan zijn pols is gewond. Aan de motorfietsen is veel schade. DEN BOMMEL. Aan de haven werden de vorige week vervoerd 2300 H.L. aardappelen. Op 1 October a.s. zal in deze gemeente de herkeuring van trekhonden plaats hebben. OOLTGENSPLAAT. Tegen een 7-tal per sonen is door de gemeentepolitie proces-verbaal opgemaakt wegens kaartspel aan den openbaren weg. De heer W. van Kempen D.Wz. heeft zijn benoeming tot lid van den Gemeenteraad aangenom'en. De gemeentebegrooting voor 1930, welke heden voor een ieder ter inzage ligt tot en met den dag van behandeling in den Raad, luidt als volgt: Gewone dienst, inkomsten en uitgaven 151.188.77J/2. Kapitaaldienst 5800.—. Be grooting van 't Bewaarschoolfonds 3065.26)^, Door den Rijksveldwachter G. M. Tiggel- man is tegen een inwoner proces-verbaal op gemaakt wegens het voorbij rijden van een be grafenisstoet per rijwiel. Men zij gewaarschuwd. Gebr. Kachelland zijn wegens hoogste in schrijving pachters geword'en van een perceel bouwland in den polder het Oudeland, en A. Brinkman van een perceel tuingrond, eigenaar de Diaconiearmen alhier. De motorrijder L. K. W. alhier kwam Zaterdag nabij Stad aan 't Haringvliet in bot sing met een andere motorrijder en werd ernstig aan de armen gewond. Dr. Kramer heeft later in den avond hulp verleend, vandaag had de verdere behandeling plaats in een der zieken huizen te Rotterdam. OUDE TONGE. Verleden week zonk onder deze gemeente een schip geladen met vlas. Het is na twee dagen gelicht en naar zijn bestemming gebracht. Persoonlijke ongelukken vielen niet voor, De huisvrouw van A. H. had het ongeluk onder een auto te geraken, zoodat geneeskun dige hulp noodzakelijk was. Alhier is een schip geladen met aard appelen (King Edward) voor den prijs van 3.per H.L. met bestemming Zuid-Amerika, welke in kisten van 50 kilo verpakt zijn. P. v. N. kreeg een zoodanigen duw van een paard, dat hij zijn arm verwondde, zijn werk moest staken en geneeskundige hulp moest inroepen. M. H. kwam zoodanig te vallen, dat hij zijn aangezicht verwondde en medische hulp moest inroepen, die hem verbond. NIEUWE TONGE. Uitslag van de j.l. Za terdag door de P.V. „De Gevleugelde Bode" alhier gehouden vlucht vanuit Vilvoorde (af stand 89.743 K.M.) 1. J. Klapmuts; 2. Gebr. Melissant; 3 en 8 J. Kamp; 4. N. v. d. Houten; 5. J. Huijssen; 6. T. Holleman; 7 en 9 J. Noteboom. Het huis bewoond door dhr. K. V. alhier is voorzien van het kenmerk, dat de besmet telijke ziekte Roodvonk er in voorkomt. Het dochtertje van dhr. D. V. kwam met haar voetje tusschen de spaken van een rijwiel terecht. Geneeskundige hulp was nood zakelijk. Tot bestuurslid van de Nationale Boeren Onderlinge is in de vacature A. C. Breesnee benoemd dhr. J. C. Nieuwenhuijzen alhier. Dhr. P. N. had het ongeluk te vallen en een zijner ribben te breken. Geneeskundige hulp was noodzakelijk. A.s. Donderdag zal de Rijksontvanger in deze gemeente zitting houden tot het innen van 's rijks directe belastingen. Paard en wagen van den landbouwer D. H. kwamen, doordat het paard achteruit liep, in een sloot terecht. Met moeite werd alles op het droge gebracht en liep dit ongeval met materieele schade af. Bij de gehouden publieke verhuring van een perceel bouwland van den heer M. C. Breesnee, was de hoogste inschrijver de heer J. A. Drooger alhier. Jll. week werden van hier vervoerd 2000 balen uien en 800 balen peen. DIRKSLAND. Op de wekelijksche beurs be steedde men voor uien 1.80 en voor peen 1.— per H.L., tarwe 11.— tot 11.35, schokkererwten 18.en haver 8.per 100 kilo. Teg'en een tweetal personen van elders is hier proces-verbaal opgemaakt wegens over treding der Motor- en Rijwielwet. De rekening van het Weeshuis over 1928 sluit met een goed slot van 55.13. De ondiepte vóór de buitenhaven, zeer hinderlijk voor de scheepvaart, zal spoedig wor den weggebaggerd. Wegens het drinkwatergebrek werdl j.l. Zaterdag per waterboot vanuit Rotterdam drink water aangevoerd, dat aan de ingezetenen voor 3 cent per emmer werd verkocht. Door het gemeentebestuur is aan den heer T. Knops Cz. vergunning verleend tot het bou wen van een woonhuis aan de oude wei. Gedurende Augustus vestigden zich alhier zes personen, terwijl er tien vertrokken. Het aantal geboorfen bedroeg 4 en het aantal over- lijdens 1. Huwelijken werden niet voltrokken. HERRINGEN. Indien de benoodigde voor schotten door het Rijk worden verstrekt zullen door de landarbeidersvereeniging alhier 20 ge- met land worden aangekocht. De benoodigde stukken zijn reeds bij den Raad ingediend. Onder deze gemeente zijn in de landbouw zeer veel arbeiders uit Westelijk Flakkee te werk gesteld, om behulpzaam te zijn bij het aardappel rooi'en. STELLENDAM. De garnalenvisschers heb ben de vorige week gedurende 5 dagen gevischt en gemiddeld per dag 'en' per vaartuig gevangen 80 kilo garnalen. GOEDEREEDE. Met het drogen van cicho reiwortelen zal 30 September a.s. een aanvang worden gemaakt. Zaterdag 7 September werden hier 34 menschen gevaccineerd. De weduwe S. trapte Maandag een stop naald in haar voet, die met medische hulp moest worden verwijderd. De heer P. v. d. Wende, directeur der Muziekvereeniging „Apollo", is tijdelijk benoemd tot directeur van Goereesch Gemengd Koor. Door de garnalenvisschers werd de vorige week 80 kilo per dag gevangen, benevens een heele partij kleine garnalen voor de drogerij. Door een zedental Noordzeevisschers werd de vorige week van 30 tot 60 gulden schade aan de netten geleden. OUDDORP. De Raad dezer gemeente is ter vergadering bijeengeroepen op a.s. Woensdag, des nam. 3 uur. In verscheidene huisgezinnen alhier wordt een mooie bijverdienste gekregen door het pellen van uitjes, waarvoor 4 cent per kilo wordt betaald. De levering van groene cichorei aan de drogerijen zal deze week beginnen. De garnalenvisschers vingen de vorige week 80 kilo garnalen per vaartuig; in de stallen 3 zalmen. SOMMELSDIJK. Voor de herhaalde oproep van hoofd der O. L. School alhier, hebben zich 5 sollicitanten aangemeld. MIDDELHARNIS. Donderdagavond 7 uur zal in het kerkgebouw der Geref. Gem. alhier optreden Ds. Bart, uit Ylaardingen. Zondag 1.1. werd in de Geref. kerk alhier, een bankbiljet van f 10,— voor de armen gecollecteerd. DEN BOMMEL. Ds. G. van der Zee, Ned. Herv pred. alhier, heeft het beroep naarWa' penveld aangenomen. DIRKSLAND. De in de Ned. Herv. kerk alhier gehouden extra maandelijksche collecte bracht ruim f 52,— op. In de Ned. Herv. kerk alhier zal zieken» telefoon»installatie worden aangebracht. De kerkeraad zal voor aansluiting eventueel nadere inlichtingen verstrekken. HERRINGEN. De Ned. Herv. Zondags, school verwacht D.V. haar leerlingen a.s. Zondag weer op haar gewone middaguren. STELLENDAM. Tot tijdelijke leerkacht aan de O. L. School alhier is aangesteld, Mej. C. T. Jongejan—Holleman. De langs de huizen gehouden Unie» Collecte voor Scholen met den Bijbel, heeft in deze gemeente opgebracht f 130,—. GOEDEREEDE. De collecte langs de huizen voor de Bijz. School aan het Havenhoofd, zal deze week beginnen. OUDDORP. A.s, Woensdag hoopt Ds. M. Ottevanger, van Papendrecbt, bij de Herv. kerk alhier beroepen, deze gemeente te be. zoeken, en des avonds te 6 ure voor de ge» meente op te treden. Ons is gevraagd mede te deelen, dat op a.s. Donderdagavond halfzeven, voordeGer. Gem. wenscht op te treden Ds. R. Kok van Gouda. Zendingsweek 1929. De Hoofdbesturen van de in het Zendings. bureau te Oegstgeest Samenwerkende Zendings. corporaties hebben besloten ditmaal de»Zen. dingsweek« te houden van Zondag 3 tot en met Zondag 10 November a.s. Bekend geacht mag worden dat het de be. doeling van genoemde Besturen is, dat Chris, telijk Nederland zich in die week opmake tot Gebed, Toewijding en Offer. Ongetwijfeld gaat 't er om dat gansch Christelijk Nederland deelneemt aan deze Zendingsweek. De organisatie werd daartoe reeds nu door het Zendingsbureau ter hand genomen. Aller, wege worden H.H. Predikanten, Evangelisten en Godsdienstonderwijzers, Hoofden van On. derwijsinrichtingen etc., en allen die een kring achter zich hebben, opgeroepen om eendrach. tiglijk samenwerkende te komen tot het ge. wenschte resultaat. In rondschrijvingen en circulaires dringen de Zendingsbesturen er op aan, dat men ge. noemde data noteere, dat iedere Gemeente deelneme aan deze week, dat reeds thans in de groote gemeenten commissies gevormd worden voor het voorbereidende werk, dat men zich overal reeds nu ga instellen op de Zendingsweek welke èn om de verlangde voor- bede, èn om de gevraagde toewijding èn om het noodige offer voor het geheel van den Zendingsarbeid van de grootste beteekenis geacht moet worden. Het Zendingsbureau te Oegstgeest is gaarne bereid alle gewenschte inlichtingen te verstrekken en contact te zoeken met allerlei kringen en groepen. SOMMELSDIJK. Gjeboren Cornells, z. v. Johannis Smit en Neeltje Knöps. Ondertrouwd Jacob van der Valk, 24 j„ te Rotterdam, en Lena Groenendijk, 24 j., alhier. Overleden Hendrik Johannis van Heemst, 14 j„ z. v. Teunis van Heemst en Wilhelmina Nieuwland. MIDDELHARNIS. Geboren Anna Johanna, d. v. W. van 't Hof en J. E. van Wezel; Jannetje Adriaantje, d. v. W. Breur en G. Vroegindeweij; Hendrikje, d. v. L. Looij en A. Faasse. Getrouwd S. de Koning, 26 j. (Den Haag) en C. S. de Keijzer, 22 j. Overleden.L. Wielaard, 75 j„ echtgen. van A. Razenberg. DEN BOMMEL. Geboren Jan, z. v. C. Bakelaar en T. Brij»"^ ber; Jan, z. v. M. Holleman en L. Leijdens levenloos kind van het mannelijk geslacht van W. Venneman en N. Berkenbosch. Gfehuwd W. van der Linden, 24 j., en J. de Vos, 24 j. OndertrouwdA. van der Gijze, 28 j„ en E. C. Bossers, 24 j. OOLTGENSPLAAT. GeborenKlaas, z. v. E. de Ruiter 'en J. van Ostende. Gehuwd Klaas Kreeft, 34 j„ en H. de Vos, 27 jaar. Overleden C. van Noordt, 72 j. NIEUWE TONGE. Ondertrouwd Jacob van d'en Berg, j.m. 23 j. (te Zuidland) en Willempje van den Doel, j.d. 19 j„ alhier. DIRKSLAND. OndertrouwdPieter Soeteman, j.m. 18 j„ en Willempje Jongejan, j.d. 21 j. Overleden Johannis van der Heijden, 56 j., echtgenoot van N. Wolfert. HERRINGEN. GeborenPieter, z. v. A. v. d. Veer en A. de Gast. Gehuwd M. Melissant en T. v. d. Velde. Ondertrouwd P. Soeteman en W. Jongejan. STELLENDAM. GeborenWillempje, d. v. J. de Geus en J. Grootenboer; Marinus, z. v. J. Troost en J. Klink; Maria, d. v. D. Ph. Oosters en K. H. Zorge; Teunis Cornells, z. v. P. van Es en J. Wesdijk; Maartje, d. v. H. J. de Goede en C. Spee; Cornelis, z. v. L. Troost en A. Bos hoven; Huiberta Maria, d. v. A. M. Blokland en M. Roon. OndertrouwdAdrianus Cornelis Sager, 21 j„ 'en' Neeltje Lena Koese, 21 j. GetrouwdAbraham Johannis de Later, 27 j„ en Willemijntje Kreeft, 21 j. OUDDORP. Augustus 1929. GeborenZeger, z. v. H. Klink en K. v. d. Bok; Willem Johannes, z. v. P. Westhoeve en K. Grinwis; Jan, z. v. C. Vlietland en N. Vlietland. Ondertrouwd W. Hameeteman, j.m.' 26 j„ en N. G. van Wijk, j.d. 22 j.; M. Hoek, j.m. 31 j„ en K. Grinwis j.d. 23 j.; J. Zandberg, j.m. 24 j„ en P. v. d. Sluis, j.d. 22 j.; K. Heer schap, j.m. 30 j„ en W. van Wijk, j.d. 19 j. Getrouwd M. Hoek, j.m. 31 j„ en K. Grin wis, j.d. 23 j.; W. Hameeteman,_j.m. 26 j„ en N. G. van Wijk, j.d. 22 j.; J. Zandburg, j.m. 24 j„ en P. v. d. Sluis, j.d. 22 j.; K. Heerschap, j.m. 30 j„ en M. van Wijk, j.d. 19 j. OverledenHester Witte, 51 jaar, dochter van E. Witte en G. Tanis; Flora Aletta Eli sabeth Haak, 77 jaar, weduwe van P. W. C. Maks; Pieter van Dam, 62 jaar, weduwnaar van A. Hameeteman; levenloos kind van Goris Hoek en Maartje Tanis. NIEUW-HELVOET. Augustus 1929. GeborenLeentje, d. v. J. Pille en M. S. Waaleboer; Cornelia, d. v. J. v. d. Sluis en E. Sluimer; Johanna, d. v. P. Markus en N. M. v. d. Meeberg; Arina, d. v. H. van Beesten en M. P. Vermaat. GehuwdP. .1. Kap en L. Koole; K. D- Groen en C. Dangerman. ZUIDLAND. Augustus 1929. Geboren Willem, z. v. H. van Rij en E. Klaassen; Izaak, z. v. D. de Hoog en P. Beu- kelman; Maartje Arendje, d. v. J. Minekus en T, T. van Berkhout; Jannetje, d. v. C. Vinger ling 'en T. van Sintmaartensdijk; Ingetje, d. v. J. van der Heijden en W. Andeweg; Willem,

Maas- en Scheldebode | 1929 | | pagina 2