III!!! N voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden. loos dool het haar p> Antire volutionair Orgaan IOER n FEUILLETON Langs een diepen weg 'ERDAM IN HOC SIGNO VINCES Oil nummi er nesiaat uit twee Bladen EERSTE BLAD. No. 3567 44ste J AARGANG IRECHT «T Gemeenteraad. WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1929 Alle stakben voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers saak koopen iel Handels-Bureau .NIJLAND B. ROOS ROTTERDAM »og te eren OUDE TOHGE Damhekken ÏERBUIZEN ngpalen >rboomen n en Ruiters LEUNE E 264 Deze Coura it vetschijat eiken WOENSDAG en 2ATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franc per post f 1.- bjj vooruitbetaling. BUITENLAND bfl vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIj KE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS W. BOEKHOVEN ZONEN SOMMELSDIJX Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIÈN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regei DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. nfiouwerij 175 R'dam ÏLEF. 1005 en 1946 J* e Iwinningen worden U lor het 1. - Telel. 8695 itlngen kosteloos |G BILLIJK ICO TERUG 'HIJSCOURANT A GENTEN J Arts ERFRANSSTRAAT VOOR, nmafiek, Jicht, las Neuralgiën lEN» idag 1,30—4 uur. lag 1,30-4 uur. lerdag 1,30—4 uur. dag 1,30-4 uur en uondsuan 6.30-8,30 uur leverbaarBRUINE ILTEER en CARBO. gemengd, zoowel per Iter. •or SPARPALEN, en RUITERS. en niet duur. V DE ZIEKENHUISPLANNEN. Wij gevten elders in dit biad bet rapport dat door de studiecommissie betreffende de oprich ting van een ziekenhuis op Flakkee werd uitge bracht aan het hoofdbestuur der Zuid-Holland- sche vereen. „Het Groene Kruis." Deze commissie heeft nuttig werk verricht. Er is, dank zij haar studie, meer teekening gekomen in de eertijds vage plannen omtrent een ziekenhuisinrichting. Voorheen waren de meeningen over de mo gelijkheid en de wenschelijkheid van -een cen traal ziekenhuis voor Flakkee verdeeld. De deskundigen op dit gebied waren het niet steeds met elkander eens. Wij hebben de meeningen hierover eertijds in ons blad weergegeven. Het is verheugend dat, dank zij den arbeid der studiecommissie, meer eenheid dn de op vattingen gekomen is. Dr. Hulshof Pol, zeer zeker een deskundige, hi; is adviseur voor de Provincie Zuid-Holland, kon zijn volle instemming aan het uitgebrachte rapport betuicfen, en hij werd van tegenstander ten volle voorstander van de oprichting van een ziekenhuis op Flakkee. In de tweede plaats noopt het tot blijd schap, dat er een formule gevonden is, waar door combinatie met het te stichten Van Weel ziekenhuis mogelijk werd. Het was trouwens de eenige oplossing om te komen tot een volledig geoutilleerd ziekenhuis. Wij twijfelen er niet aan, of Dirksland zal zijn volle medewerking verkenen. De ruime blik en het breede standpunt, waarop deze gemeente I steeds getoond heeft te Staan, is hier borg voor. Wij vestigen de aandacht van belanghebben den fen zeerste op de slotclausule van het rapport en hetgeen Dr. van Gelder in verband hiermede in zijn naschrift publiceert. Zeer zeker zou het verreweg de voorkeur verdienen indien het ziekenhuis een diaconessen- stichting werd, een inrichting die in handen der diaconie komt. Hier ligt een arbeidsveld, dat zich op het gebied der Diaconie uitstrekt, en het is voor het te stichten ziekenhuis te wen- schen, dat het doordrongen wordt van een geest, die zich volkomen aansluit bij de gods dienstige opvattingen van ons Flakkeesche volk. Wij weten echter, dat deze zaak bij Ds. Van der Wal in vertrouwde handen is. Vergadering van den Raad der gemeente STELLENDAM, op Maandag 26 Au gustus, des nam. 3 uur. De Voorzitter, burgemeester Charbon, opent de vergadering met gebed, waarna de notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen is een verzoek van den heer M. Touw om met ingang van 1 Sept. eervol ontslag te mogen hebben als hoofd van de openbare school. De VOORZITTER zegt met groot leed wezen van het scheiden van den heer Touw kennis te nemen. Bij zijn veertigjarig jubileum voor enkele jaren was de wensch uitgesproken, dat wij ons vleiden, dat de heer Touw nog vele jaren aan het onderwijs zou werkzaam zijn. Door verschillende oorzaken heeft dat niet zoo mogen zijn De heer Touw was e'en be kwaam hoofd, die met trouwe plichtsbetrachting zich aan de opvoeding der jeugd heeft gegeven. De heer Touw zal moeilijk te vervangen zijn. Spr. stelt voor den heer Touw eervol ontslag te verleenen onder dankbetuiging voor de diens ten, die hij deze gemeente heeft bewezen. Spr. hoopt, dat het hem in zijn nieuwe woonplaats goed zal gaan. Met algemeene stemmen wordt conform het voorstel van den Voorzitter besloten. Dan deelt de VOORZITTER mede, dat hij in verband met het verzoek der Ned. Herv. Schoolvereeniging om gelden voor den bouw van een school beschikbaar te stellen, er een raadscommissie is benoemd om de lijsten met handteekeninc/en der ouders aan een onderzoek te onderwerpen. Volgens het uitgebracht rapport hebben to taal 44 ouders voor 85 kinderen geteekend. Vóór het indienen van de lijst hebben echter 13 ouders hun handteekening teruggenomen. Toen bleven er 57 kinderen over. Het is der commis- sit gebleken, dat vier kinderen uit twee ge zinnen reeds de bestaande christelijke school, een gelijksoortige inrichting dus, bezoeken, en derhalve niet in aanmerking kunnen worden ge bracht voor de nieuwe school. Van 3 kinderen uit het gezin van Van Dam mag worden aan genomen, dat zij de school nooit zullen be zoeken, daar dit gezin vertrekt naar Hoek van Holland. Verder is der commissie gebleken, dat de handteekening van M. Keijzer geplaatst is door diens echtgenoote. P Hoek heeft verklaard wel geteekend te hebben, maar kwam tot het inzicht, dat hij gefaald had en heeft den Ker- keraad verzocht zijn handteekening te schrap pen. Dit schrijven kwam bij den Kerkeraad in vóór het indienen van de lijst, maar de Ker keraad nam er geen nota van en diende de lijst in zonder deze handteekening te schrappen. Voorts is het de commissie gebleken, dat aan verscheidene persoden, met name genoemd, was medegedeeld, dat de openbare school zou wor den opgeruimd, of wel, dat de Bijbel op de openbare school komen zou. Hadden deze per sonen echter geweten, dat de openbare school zou blijven bestaan, al kwam er een Ned. Herv. school, dan zouden zij naar hun eigen ver klaring nimmer geteekend hebben, zij verklaar den misleid te zijn geworden. Dan zijn er enkele kinderen, die de school nimmer zullen bezoek'en, omdat wanneer deze school er is, zij den leerplichtigen leeftijd te boven zijn. Van de 85 kinderen moeten er derhalve 48 afgetrokken worden, zoodat er 37 overblijven. Dit aantal blijft beneden het door de wet geëischt minimum. De commissie advi seert dus den Raad de medewerking te weigeren, daar aan de door de wet gestelde eischen niet is voldaan. De VOORZITTER deelt mede, dat B. en W. den Raad een concept raadsbesluit overleggen. In dit concept wordt uitgesproken, dat er in deze gemeente voldoende wordt voorzien in de behoefte van Christelijk onderwijs. De bestaande school is gemengd, geeft voldoend onderwijs, de richting en het gehalte van het onderwijs heeft nimmer tot klachten aanleiding gegeven. Een nieuwei kleine school moet onherroepelijk tot verslechtering van het onderwijs leiden. Boven dien is de finantieele toestand in deze gemeente van dien aard, dat onnoodige uitgaven verme den moeten worden. Uit het ingestelde onderzoek is boven'dien gebleken, dat voor het vereischte aantal kinderen niet geteekend is, zoodat de Raad zijn medewerking niet kan verleenen. De heer JANSEN zegt Alvorens de Raad een beslissing neemt met betrekking tot deze uiterst belangrijke kwestie, zou ik gaarne zoo objectief mogelijk over deze zaak een algemeene beschouwing willen geven aan de hand van mijn persoonlijke ervaringen. Daar het door de Commissie opgemaakte verslag enkel handelt over de handteekeningen der ouders, dunkt het mij niet overbodig, als ik nog 't een en ander in het midden bracht, om zoo doende een gezond oordeel te kunnen vellën of een beter inzicht te verkrijgen in deze eenigszins ingewikkelde aangelegenheden. Van de personen die hun handteekening op de lijst hebben geplaatst, heb ik meer dan 80 bezocht en ik ben tot de overtuiging gekomen, dat er hier absoluut geen behoefte is aan een tweede bijzondere school, ja, dat niemand tevo ren er aan had gedacht. Onder al de door mij bezochte ouders, ontmoette ik slechts 5 vaders, die zich pertinent vóór Christelijk onderwijs ver klaarden, waarvan er één (zegge één) te ken nen gaf zich niet met de reeds bestaande bijzon dere school te kunnen vereenigen. De overige vier getuigden onomwonden, dat er te Stellen dam voldende gelegenheid was voor genoemd onderwijs. Nu zal men misschien zeggen„Ja, alles goed en wel, maar ze hebben toch geteekend Ze ker, ze hebben hun handteekening geplaatst, doch men moet niet vragen, hoe al die namen op 't papier zijn gedeponeerd. Om hierover te kunnen oordeelen, zou men, zooals ik, al die menschen persoonlijk gesproken moeten hebben en naar aanleiding van die gesprekken zou ik hieraan nog een uitgebreid relaas kunnen toe voegen. Allerlei middelen zijn te baat genomen en naar mijn bescheiden me'ening waren die handelwijzen niet altijd fair. Ik ben tot de conclusie gekomen, dat uit al die handteekeningen zoo goed als niet één per soonlijke zelfstandige overtuiging spreekt. Indien alle ouders dezer gemeente in een openbare ver gadering waren opgeroepen tot het stichten van een tweede bijzondere school, dan waren er geen tien handteekeningen verzameld. Maar de weinige voorstanders zochten in het persoonlijk huisbezoek hun kracht, waarbij geestelijk over wicht, handige overreding, koppige volharding, enz, als machtige wapens golden. Als men deze dingen goed onder het oog ziet, dan vraag ik U af, of de bouw van de bewuste school nu werkelijk een gemeentebelang is, dan wel, of zulks gelijk staat met een onnutte geld verspilling ten behoeve van een onbeduidend aantal ingezetenen, die hun twijfelachtigen aan hang voor het bereiken van hun doel hebben misleid of gebiologeerd. Tenslotte zou ik nog even willen aanhalen, dat het geen aangename taak is, om lid te zijn van dergelijke Commissies, Niet, dat ik tegen de daaraan verbonden werkzaamheden heb op gezien, integendeel, maar de behandeling van de commissieleden tijdens onze bezoeken, liet op sommige plaatsen veel te wenschen over. Bij enkele persnen werden we onder geen voor waarde in huis toegelaten. Een der voorstanders van Christelijk onderwijs begroette ons met een keur van minder kiesche woorden en nog één was zoo beleefd Christelijk, ons niet eens te woord te willen staan. Nogmaals, Meneer de Voorzitter, leg ik aan den Raad dezer gemeente de vraag voor „Be schouwt gij de stichting van de gevraagde school als een gemeentebelang of als oorzaak van een toekomstige chaos onzer gemeentefinan- ciën en een bedreiging van ons goed georgani seerd onderwijs 'k Hoop, dat iedereen zich dat in ernst afvraagt en me dunkt, dan zal de stemming niet moeilijk zijn. De VOORZITTER zegt, dat hetgeen de heer Jansen mededeelt als een aanvulling beschouwd kan worden van het voorstel van B. en W. De heer VAN OOSTENBRUGGE zegt Mijnheer de Voorzitter Hoewel ik voorstander ben van bijzonder on derwijs 'en wel wenschte dat de gansche ge meente dat voor hun kinderen genoot, zoo moet ik tot mijn spijt in deze aanvraag voor een 2e bijzondere school mijn stem verheffen en wel om de volgende redenen Ten eerste Is er een tweede bijzondere school noodig, dan is mijn antwoord: neen, want de bestaande bijzondere school is gesticht door Ge- ref. en Herv, en is aangesloten bij de Unie, wordt Christelijk nationaal onderwijs gegeven, wat wenschen de Hervormde broeders nog meer. Ten tweede: Waarom geen samenwerking Dan moet ik even persoonlijk worden. Toen de heer Bouman op Stellendam zijn roeping aan nam, want daar gaat feitelijk de aanvraag voor de op te richten school van uit, heeft hij een groote fout begaan, om zijn kinderen naar de staatsschool te zenden. Volgens hetgeen hij op stoel verkondigt en bij den doop heeft be loofd, ook voor het aangezicht des Heeren, hoorden zijn kinderten daar niet thuis. En hij schijnt er zelf uitwendig vrede mee gehad te hebben. Nu schijnt volgens zijn inzicht de kans schoon om een nieuwe school aan te vragen wat de gemeente zware geldelijke offers kost en in 't geheel niet noodig is. Ten derde Hebben die aanvragers wel eens bedacht wat de gemeente dat kost 'eri waar 't vandaan' moet komen, daar de lasten toch al te zwaar zijn. Was er geen bijzondere school dan stond ik aan zijn zijde, maar om dan te strijden in recht 'en gerechtigheiddoch niet zooals thans met onwaarheden en bedrog. De heer HOEK vraagt of de raad niet wat te ver gaat. Volgens den minister mag de raad niet spreken over de principes of de finantien, de raad heeft alleen de wet uit te voeren. De VOORZITTER antwoordt het hier niet mee eens te zijn. De leden hebben, te allen tijde het recht over de zaken die behandeld wor den hun meening te zeggen en hun stem te motiveer en. In stemming gebracht wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. De heer Hoek stemde tegen.. De heer JANSEN brengt rapport uit over het onderzoek der gemeente rekening. Spr. vraagt nog enkele administratieve inlichtingen, welke door den Voorzitter gegeven worden. De heer JANSEN, merkt op dat er een batig slot is van 7000.— zoodat de voorzitter het vorig jaar door een wel wat te donkeren hril gekeken heeft, toen hij meende dat Stellendam zich finantieel op een hellend vlak bevond. m '8» in Uw hoofdhuid en wasctl daarna Uw V hoofd met warm water en gewone zeep lof nog beter met Purolzeep. Herhaal dit zoo nu Idan. Uw hoofdhuid wordt daardoor roosvrij, het ^haar schoon en zacht en valt niet uit. De VOORZITTER antwoordt dat het moet worden toegejuicht dat de finantien, er beter voorstaan dan aanvankelijk gedacht is. Maar dat was van te voten niet te zien. Het is moeielijk te gissen wat de landbouw in een be paald jaar zal opbrengen. De gemeenterekening wordt vastgesteld. De heer HOEK vraagt waarom de vacature in den raad zoolang open gehouden wordt. De VOORZITTER antwoordt, dat eerst de door de wet gestelde termijn voor beroep in acht genomen moet worden. Begin September is deze verstreken. De heer JANSEN spreekt over de kosten van kinderen uit een verwaarloosd gezin. Wan neer met de diaconie een overeenkomst te. tref fen is zou spr. ze in een inrichting willen plaatsten. De heer HOEK zegt, desgevraagd, dat de diaconie hiertoe wel genegen is. Wanneer de kosten 300.— zijn wil de diaconie 150. betalen. De VOORZITTER zegt dat als hij een des betreffende schriftelijke verklaring van de di aconie heeft, hij genegen is stappen in die rich ting te doen. Dan vraagt de heer JANSEN om beter de politieverordening te handhaven inzake de her- bergsluiting. De VOORZITTER zegt, dat hem niet bekend is dat cafés te lang open blijven. Spr. zegt on derzoek toe. De heer HOLLEMAN wil enkele posten van schoolgeld oninbaar verklaren. Daar ontstaan moeielijkheden door en het geld is toch niet los te krijgen. Aldus wordt besloten. Dan sluiting. Gebra. FEIJEN SMEDERIJ door H, ZEEBERG. iwagens, Speciaal adres ngasketels, ijzeren pulp< sleepen, ijzeren mudden H erlng alle stations 1.162 ent gelden aan leden aars, op tegen 4 'sjaars. kunnen dagelijks wor» d bij een der leden van Cantoohuren Donder» dagavond van 6—8 uur, dOLLEMAN, Dirksland. 5) Toen zweeg het orgel. Henk en Gretha applaudiseerden. Henk liep naar binnen. „Is dat niet uit „Neerbosch zangen vroeg hij. En op het toestemmend knikken van Trude „Mag ik ook eens een lied uitzoeken Ik k'en dien bundel wel." Hij bladerde even en zeide „Dit. Het was het lievelingslied van mijn vader, na de Psal men." „Maar dat is geen solo", merkte Trude op, „Weet ik wel. Ge zult me genoegen dóen, als ge het toch zingt. De sopraanpartij dan maar. Ge wilt me toch wel een genoegen doen Trude kleurde en wendde zich haastig af. ,,'k Zal zingen", zei ze dan. „Een en twintig Wies." Henk keerde weer terug. „Vaders lievelingslied, moe", zei hij. „Klem vast aan de rots u." Meer kon hij niet zeggten. Want Wies' vin gers gleden al over de toetsen, een voorspel fantaseerend, om dan zacht te begeleiden de zangeres Klem vast aan de rots u, 't gevaar dreigt altoos* Klem vast u aan Jezus, die 't kruis voor u koos. Zijn liefde is uw sterkte, wat Hij heeft volbracht, Geeft vrede u en blijdschap, welk kruis ook ons wacht. Klem vast aan de rots u, wat stormweder woedt, c Is veilig, waar Jezus Gods kindren behoedt. Ook de andere verzen van dit bekende lied zong Trude met diep gevoel. Het was hoorbaar stil in en bij het prieel. De woorden hadden aangegrepen. En daarbij kwam, dat mevrouw Van Stralen en haar beide kinderen dachten aan hém, die heengegaan was; die vastklemmende zich steeds aan de Rots, den top had bereikt, zonder ge vaar, in den afgrond te storten. Trude stond, bewogen te bladeren in de mu ziek, om weldra aan te heffen „Loof God, de bron van alle goed. Dankt, schepselen, Hem met blij gemoed. Prijst Hem omhoog, juich, he melhof. Brengt Vader, Zoon en Géést uw lof. Halleluja, amen. Halleluja, amen Amen." Het was een verrassing, dat Wies niet alleen speelde, maar telkens inviel in dit lied, dat ju- bileerend naar buiten kwam en opsteeg naar omhoog. „Het was de Slotzang", zei Trude, toen Gre tha haar kwam vragen nog wat te zingten. „Je hebt Henk zooeven een genoegen gedaan, nu moet je het mij ook doen", meende Gretha met een schalkschen blik. „Mijn lievelingslied." „Nu dan, welk is het". „Nummer zeventien", antwoordde Gretha. „En dan zingen we het vierstemmig". „Vierstemmig „Ja, ik ken het heel goed,' dat vers. En dacht je, dat Henk niet zingen kon Henk, Henk „Ja", riep hij, komend aanloopen. „We gaan e'en lied vierstemmig zingen." „Hoe wilde je dat doen, dame Wou jij soms nas zingen 7" „Nu, dat kan toch wel gevonden worden vroeg zij, ongeduldig. „Natuurlijk niet. Maar 'k weet watWies en jij nemen de sopraanpartij. Als Trude dan voor de alt zorgt, wil ik zien of ik van de tenorpartij wat maken kan. Maar je moet er niet veel van verwachten, hoor", zei hij tot Trude. „De inval van Gretha is eigenlijk niet een waardig slot op je prestaties van zooeven." „Dat beteekende niet zooveel", meende Tru de, zonder eenige gemaaktheid, ,,'k Heb er toch veel van genoten", zei hij, baar diep in de oogen kijkend. Zij gaf geen antwoord, maar vroeg aan Gre tha „Nummer zeventien Is dat je lievelings lied „Ja", zei Gretha, met 'n ondeugende flikke ring in de oogen. „Nooit van gehoord", merkte Henk, het lied ziende, onbarmhartig op. „Zeker sinds vanmid dag ,,'k Vertel je al mijn geheimen niet", wees Gretha hem terecht. „Komaan, beginnen we Ik ken het wel." ,,'k Mag zeker wel eens even zien vroeg Henk. Genadig werd het goed gevonden. Maar eindelijk dan moest er gezongen worden. Het was waarlijk een niet onverdienstelijk ge zang. 'k Mocht onlangs tusschen rozenstruiken, E'en bloemknop, rijk en in pracht bespien, Een roosje, zwellend tot ontluiken Mijn oog had schooner nooit gezien. Door 't donzig mos omhuld gedragen, Gelijk een keurjuweel in 't goud, Heb in die roos met welbehagen, Ik 't liefelijk beeld der hoop aanschouwd. Liefelijk beeld, o, toef gij. Toef gij, toef gij Toef gij O, toef gij bij mij. Pianissimo stierven de laatste woorden weg, het„bij mij" lang-aangehouden „Bravo Bravo riep Meerendonk. „Wie had gedacht, dat je zóó zingen kondt, Henk Ook Trude keek hem bewonderend aan. Nog nooit had zij zulk een tenor gehoord bij een amateur. „Zing je veel vroeg ze, met een warmen blik. Ze gingen reeds zoo kameraadschappelijk met elkaar om, dat ze elkaar tutoyeerden als een vanzelfsheid scheen het. „Neen, weinig", antwoordde hij. „Als Gretha er nu verbazend veel van hield, zou het wel meer gebeuren." „Weer kwaad van me te vertellen, Henk vroeg deze. „O, heelemaal niet, kind. 'k Zou het niet durven." Zij liepen den tuin in, naar het prieel. Henk pakte Gretha bij den arm, wat achter blijvend. „He kwam je er bij dat je lievelingslied te nemen vroeg hij. „Nu, is het dan geen mooi lied „Ja, maar 'k heb nooit geweten, dat jij er voorkeur voor had „Is ook maar sinds ik Trude heb leeren ken nen. Heb je ooit rijker bloemknop gezien Henk lachte zij, ondeugend en hem met een veelbe- teekenenden blik aankijkend. En zij wees op Trude. Kwasi-onverschillig haalde Henk de schou ders op. „Je moet me dat later maar eens uitleggen", zei hij, nonchalant. „Ik begrijp je ditmaal niet." „Ben jij nu een jurist spotte Gj-etha. Maar Henk zei niets meer. Peinzend keek hij naar de slanke, liefelijke gestalte van Trude, die zich weer op haar oude plaats neerzette. Haar reebruine oogen ontmoetten de zijne en blevten er een ondeelbaar oogenblik in blikken. Maar dan wendde zij zich verward af. 't Was of in zijn oogen een onuitgesproken vraag lag. Zoo raadselachtig keken zij haar aan. Henk dacht na over de schertsende woorden van Gretha. Had zij er een bedoeling mee Had die rakkert al gemerkt, dat hij meer at tentie had voor Trude dan voor Wies En dat die voortsproot uit een langzamerhand ontwakende toegenegenheid voor deze „rijke bloemknop", waarvan Gretha in een overmoe dige bui hem had laten zingen, daarmee, vol gens haar eigen zeggen, doelend op Trude Hij nam zich voor, wat gereserveerder te zijn. Zij mochten niets merken. Henk was het met zichzelf nog niet eens, wel ke gevoelens hij eigenlijk voor Trude koesterde. Hij kende haar nauwelijks één dag. Kon er dan al van liefde sprake zijn II. De Maandag was bestemd voor een bezoek aan Middelburg en Vlissingen. Er was eerst nog verschil van gevoelen ge weest, hoe het reisje gemaakt zou worden. Als het met den trein ging, verkozen de oude dames het liefst maar thuis te blijven. De dag zou te vermoeiend zijn. Maar daar wilde niemand van hooiten. Neen, neen, allen moesten genieten. Trude opperde toen de idee van een auto, er niet aan denkend, dat ze met zeven personen waren Dan zouden er twee auto's moeten zijn en dat was verbazend duur, waar Midstad nog slechts één autoverhuurder had, die prijzig was. Het autorijden was pas in opkomst en daarvan pro fiteerde de man. Meerendonk hakte den knoop door. „Wij gaan in twee open landauers", zeide hij. „Dat is een prachtige rit. Ook nog beter dan per auto. Want die rijden meestal veel te snel om wat te zien." Zoo verschenen dan, vroeg in den voormiddag twee landauers, bespannen met vurige paarden voor de deur. „De ouderdom voorop", had Gretha gede creteerd. Dus namen in het tweede rijtuig de vier jongelui plaats. Berekenend had Gretha het zoo geschikt, dat Henk tegenover Trude kwam te zitten, naast Wies. Onder vroolijk gesnap reed men Midstad uit, dwars door de lachende velden van het bloeien de, vruchtbare Zuid-Beveland. (Wordt vervolgd).

Maas- en Scheldebode | 1929 | | pagina 1