School. iland. Nieuws. Burgerlijke Stand w eraoopingen. Marktberichten. VARIA. HEERMES ^CHT. kilo consumptie- egezamentlijk eenige i /oor de vischmeel- noor velen, ongeveer lente gebruik gemaakt legenheid per motor- klhier, van hier naar sjalotten is groote besteedt voor de kilo, eeldzaamheden. In het rs komen overvliegen. van K. M., eveneens Ir de vele dahlia's er peeft van 2 el en 25 len enkele perceelen lhet Oudeland. 1 aan 2 aan dezelfde een Pz. voor 10. ndschen dijk aan M. I vingen de visschers plen per dag en per In in de stallen. Irinnering, dat de ar- pte wonen en/of wer- renteboekjes moeten lan Arbeid te Brielle de Ned. Herv. zal [sop bediend worden. aanmelden Vrijdag- |sistoriekamer. Ned. Herv. Kerk is 12.50 ten behoeve de Ned. Herv. Kerk aandelijksche collecte In 72.op. SN JUBILEUM. MINAHASSA. Aan iNederlandsche Volk. I ingesteld bij Konink- 11-1. No. 14, waarvan ligin-Moeder als Be ien, komt tot U met Ivan dit jaar 250 jaar pntract werd gesloten |e Compagnie en de de Minahassa. - x euw is het VyyWt) |en en ongerept trouxv adsche gezag. Ontel- anadoneezen van hun Jegens Nederland blijk |le geslachten hebben als in militaire be langrijke diensten be ls dit jubileum in den ook dankbaar her dat het moederland hstelling en zijn op kijk geven. En daarom aan de Minahassa lor Nederlanders bij- pi geschenk van blij- peven, als gedachtenis den in de Minahassa schen over. Een vree- perculose, maakt nog J De Gouvernements- I daaromtrent, na uit cijfers gepubliceerd, lang dier ziekte, z' *jh folwassenen, duideijfff de zuig'elingsterfte is op dit alles behoeft de bevolking in veer- cent toenam. |ing ligt een duidelijke gst nuttig jubileum- luit de binnenkomende asten van e'en Sana- |n van een Centrale De Nederlandsch- haar aandeel in dit an beide inrichtingen |d behoefte. In totaal 'an 400.000 noodig pns Volk dit bedrag ijk van waardeering :a voor Nederland is Het zal een mooie van ideëele waarde, ereende krachten de igen tot stand brengt, at ieder gev"en naar- elk Nederlander er te dragen. Groote en :baar in in ontvangst ningmeester van het aufort, Directeur van .msterdam, of kunnen ederlandsche Handel m (postrekening No. an: Rekening Mina- van de provinciale nemen gaarne giften rama te VEEN. VEETE. eveer half zes is te huwelijke moord ge- rige fabrieksarbeider de zijn buurman, den Schotman, met een ^gesneden. in zijn woning ge beurde was een oude Schotman. buren zijn gescheiden gendom waarvan een n door de rechtbank tot 15 boete, terwijl lieuwe aanklacht we- lötman bij de politie was ingediend. Hierdoor is de veete opnieuw tot uitbarsting gekomen. Koster liep ai eenige dagen met het plan mnd om zich op Schotman, die altijd de lijdende oartij is en nooit bij eenige ruzie tot eenige daad overging, te wreken. Daarom Kocht hij Zaterdagmiddag een flesch sterken drank en ledigde deze bijna geheel, om -ich aldus „moed" in te drinken. Daarop is hij naar de woning van zijn buur man geloopen en heeft hij gevraagd, ot Schot man thuis was. Op het ontkennend antwoord nok Koster zich terug, maar dat er toch wel iets in de lucht hing, bewees de uitlating van zijn schoonzuster, die liep te verkondigen, dat het verkeerd at zou loopen en dat Schotman er aan moest. Middelerwijl was nog 'n rijksveldwachter bij Koster verschenen, die Dij hem op regeling van de hangende kwestie had aangedrongen, in welk geval de aanklacht wegens beleediging door bchotman zou worden ingetrokken. De veldwachter was nog geen half uur weg, of het gruwelijk drama speelde zich reeds ar. Koster vroeg nu aan het zevenjarig dochtertje van Schotman, ot vader al thuis was en daarop aan de naar buiten geloopen moeder, ot de aanklacht zou worden ingetrokken. Dat weet ik niet", antwoordde de vrouw. Dat moet ik aan mijn man vragen." Om nu aan alle ellende en ongenoegen een einde te maken heett de vrouw toen haar dochtertje naar Schotman gestuurd, die ergens een karweitje was gaan verrichten en daarbij zijn 5J4-jarig zoontje had meegenomen. De man kwam naar huis toe en liep regelrecht zijn dood tegemoet. Op de draai, dat is de kleine brug, die vanai den weg naar de woning leidt, stond Koster hem op te wachten. Beide mannen spraken enkele woorden tegen elkaar, waarop Koster plotseling een scheermes trok en hiermee den om hulp roependen Schot man in koelen bloede twee sneden toebracht en wel met groote kracht. De dood moet vrijwel onmiddellijk zijn in getreden, maar toch deed Schotman, die ont zettend bloedde, nog eenige stappen, waarbij hij van het bruggetje afschoot en voorover in de sloot viel. De moordenaar vluchtte onmiddellijk zijn woning in. Op het gegil en het schreien van het zoontje, die van t geheele afschuwelijke drama de eenige getuige was geweest, schoten de vrouw van Schotman en enkele vgorbijgangers toe, die het ontzielde lichaam uit het water trokken. Na de eerste algemeene ontsteltenis, werden de politie en een dokter gewaarschuwd, die spoedig arriveerden. De politie trad onder lei ding van den loco-burgemeester, den heer J. G. Herst, de woning van den moordenaar binnen, waar'deze op een stoel zat. Onmiddellijk werd de man gearresteerd en zwaar geboeid. De geknevelde moordenaar bekende onmid dellijk zijn laaghartig misdrijt en werd ter be veiliging voor het zeer opgewonden publiek, dat fi zich inmiddels in grooten getale voor de plaats van het misdrijf had verzameld, in een auto weggevoerd en naar de cel bij het gemeentehuis overgebracht. Het lijk werd in beslag genomen en naar het kerkhof vervoerd. Op het scheermes en enkele andere voor werpen werden eveneens beslag gelegd. Kort hierop had de confrontatie tusschen da der en verslagene plaats. De dader toonde zich vrij onverschillig en scheen zich van zijn mis dadig werk niets aan te trekken. Naar de plek geleid, bekende hij nogmaals en gaf hij een uiteenzetting van de situatie. Voorbedachten rade ontkende hij. Hij zei, driftig te zijn ge worden en toen in den blinde te hebben ge stoken. Zijn lezing wordt echter algemeen niet aanvaard, daar verschillende feiten, naar het schijnt, wel op voorbedachten rade wijzen. Zondag zijn op het gemeentehuis te Waddinx- veen den geheelen dag de verhooren van ge tuigen en verdachte gehouden, die bovenver- klaarde feiten aan het licht hebben gebracht. Het drama is reeds nu geheel tot oplossing gebracht. Tijdens het verhoor heeft de dader van den -O afschuwelijken moord zijn ijskoude houding laten varen en veel berouw over zijn daad getoond, hoewel hij op den dag voorgaf het alleen ver velend te vinden, dat hij in een cel werd op gesloten. De verslagene stond uitermate gunstig bekend. Hij was gehuwd en vader van twee jeugdige kinderen. Het gezin is aan een groote wanhoop ten prooi. De moordenaar was nog nooit met de politie in aanraking geweest, maar werd toch als een gevaarlijk individu beschouwd. Hij had een vrouw en een kind. Beide huishoudens zijn thans van inkomens verstokëii. Het lijk is ter gerechtelijke schouwing naar Rotterdam overgebracht, terwijl de dader Dins dag in het Huis van Bewaring te Rotterdam werd ingesloten. In het dorp heerscht groot medegevoel met de familie Schotman. MISHANDELING MET DOODELIJKEN AFLOOP, Fabrieksarbeider te St, Willebrord vermoord. In den nacht van Zondag op Maandag heeft te St. Willebrord onder de gemeente Etten en Leur een vechtpartij met doodelijken afloop plaats gehad, waarvan de 34-jarige Jan Roks, fabrieksarbeider te Etten, het slachtoffer werd. •J3e vermoorde is met ernstige verwondingen aan hoofd en achterhoofd, waarschijnlijk met een mes toegebracht, achter de woning aange troffen. De vermoedelijke daders, een zekere C. v. d. S. te Hoeven en de beide B.'s (vader en zoon) eveneens uit Hoeven, zijn aangehouden. Het onderzoek is in handen van de mare- chaussée te Etten. Het gebeurde schijnt zich als volgt te hebben toegedragen In den loop van den avond was J. Roks naar café Buikmans gegaan in de nabijheid van het dorp, alwaar hij zekeren v. d. S. aantrof, een 25-jarigen man uit Etten en Leur, die bij zijn schoonvader P. B. inwoont. Op een gegeven oogenblik is het daar tot een woordenwisseling gekomen, waaraan e'en einde kwam, doordat Roks het café verliet en zich naar de woning van zijn zwager de Jong begaf. Hij heeft daar eenigen tijd gepraat tot zijn vrouw hem kwam roepen. Eenige minuten voor zijn vrouw is hij naar huis gegaan. Nauwelijks was hij buiten of men hoorde geschreeuw, waarop vrouw Roks naar buiten liep Op het erf van P. B. werd Roks in bewusteloozen toestand gevonden. Hij had een bloedende snijwonde in den hals en een steekwonde in den slaap. De man werd de woning van zijn zwager binnengedragen en is daar te e'en uur in den nacht overleden, nadat hem het H. Oliesel was toegediend. Hij was niet meer tot bewustzijn gekomen en heeft omtrent het gebeurde dan ook niets kunnen meedeelen. Het parket van Breda was Zondagmiddag ter plaatse, alwaar ook de sectie op het lijk heeft plaats gehad, EEN NOODLOTTIG ONGEVAL BIJ KIJKDUIN. Een politie-agent verdronken bij zijn poging, een dame te redden. Op aangrijpende wijze is Zondagmiddag een Haagsche agent van politie in zee bij Kijkduin verongelukt, nadat hij de uiterste pogingen had aangewend om een ander het leven te redden Het was ongeveer 2 uur, toen men onder de badenden in het gedeelte ten Zuiden van het zeebad Kijkduin, dus buiten de controle van dat zeebad, opmerkte, dat een dame was afgedreven. Onmiddellijk werden maatregelen genomen om deze in levensgevaar verkeerende dame, me vrouw Sch. uit Rotterdam, te bereiken. De sur- veilleerende agent van politie K, Uittier, begaf zich in uniform aan een reddingsiijn in zee, terwijl de heer Sch., de echtgenoot van de baadster, het andere einde van de lijn vasthield en ook daarmee zeewaarts ging. Mevrouw Sch bevond zich toén ongeveer in het verlengde van een golfbreker. Aan de andere zijde van dezen golfbreker trachten intusschen eenige groepen baders mevrouw Sch. eveneens te bereiken. Plotseling sloeg een krachtige vloedgolf den heer Sch. omver, waardoor hem de reddingsiijn uit de hand schoot, zoodat de agent met die lijn aan zichzelf was overgelaten. De groepen redders aan de andere zijde van den goitbreker slaagden er inmiddels in, mevrouw Sch. te be reiken en in veiligheid te brengen. De heer Sch. was dadelijk strandwaarts ge. gaan én deelde daar mee, dat hem de lijn uit de hand was geslagen. Een groot aantal baders is daarop hand aan hand de zee in gegaan om te trachten den politieman hulp te bieden. Af en toe zag men het hoofd van den agent boven de golven uit komen en na zeer veel moeite wist men hem eindelijk te bereiken. De man gaf, naar het scheen, nog teekenen van leven. Men bracht hem naar het strand, waar dadelijk alle mid delen, als kunstmatige ademhaling, werden toe gepast om te probeeren, de levensgeesten bij hem op te wekken. Een medicus lgidde met personeel van den geneeskundigen dienst dezen arbeid en nam daaraan actief deel. Echter het mocht niet meer baten, de man was gestorven Het slachtoffer was 31 jaar oud en woonde Ribesstraat 132; hij laat vrouw en kind achter De burgemeester van Den Haag 'en de hoofdcommissaris van politie, de heer F. van 't Sant, welke laatste een gedeelte van het drama had bijgewoond, brachten in den na middag een bezoek aan de jonge vrouw, om haar van het droevige gebeuren op de hoogte te brengen. Hierbij moge in herinnering worden gebracht, dat op 12 December j.l. de hoofdcommissaris de medaille en het diploma voor menschlievend hulpbetoon aan den thans overleden agent heett uitgereikt wegens het in levensgevaar verkeeren bij het redden van een vrouw uit de zee, even eens bij Kijkduin, op 4 Juli van het vorige jaar. Voor het eerst zal ditmaal werken het naar aanleiding van den aanslag op den politie-in- specteur Paul gestichte F. van 't Sandt-fonds, welks doel is, de weduwe van een politie-ambte- naar, die in of door zijn beroep op geweld dadige wijze het leven heeft verloren, zoodanig te steunen, dat zij eventueel met haar gezin zonder zorg kan voortleven. t TWEE MENSCHEN BIJ HET ROEIEN VERDRONKEN. Zondagavond om half 10 zijn bij het roeien op de Schiedamsche Schie onder de gemeente Overschie twee menschen, die in de boot aan het stoeien waren, A. H. Schleboun, oud 27 jaar, 'en N. C. Overdijk, oud 22 jaar, te water geraakt. De( beide andere inzittenden hebben hen niet kunnen redden door de duisternis. Na veel dreggen zijn, om half 3 's nachts, de lijken gevonden; deze zijn overgebracht naar het lij kenhuis te Overschie. De beide verongelukten woond'en te Schiedam; zij waren ongehuwd. VROUW GESCALPEERD. Tragisch ongeluk te Vierlingsbeek. Te Vierlingsbeek is mej. F., terwijl zij eenige werkzaamheden verrichtte in de smederij van haar man, door een drijfriem gegrepen. Haar haren raakten in de machine verward en werden met de hoofdhuid geheel afgerukt. In ernstigen toestand is de vrouw naar het zieken huis te Venlo vervoerd. HET VERGAAN VAN DE „ADONIS". De bemanning te Amsterdam aangekomen. NADERE BIJZONDERHEDEN OMTRENT DE RAMP. Men meldt uit Amsterdam In den avond van den 4den Augustus is, zooals men dit zal herinneren, in de Middel- landsche Zee bij Oran het stoomschip „Adonis" van de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot- Maatschappij vergaan. De bemanning van dat schip is hier ter stede aangekomen. Wij hebben ons tot de directie van de H. N. S. M. om nadere inlichtingen' gewend omtrent deze ramp. Deze deelde mede, dat het dien dag storm weer was. Het schip slingerde hevig en tegen den avond brak de stuurinrichting. Het schip werd daardoor stuurloos. Alles is toen dadelijk in het werk gesteld om het schip weer stuur baar te maken. De „Adonis" kwam echter dwars op de hooge golven te liggen, waardoor eenige luiken wegsloegen en er water in de ruimen kwam Het schip maakte daardoor slagzij. Te gen het vallen van den avond kwam een groote breker overzetten, waardoor het schip in zin kenden toestand geraakte. In een kort tijdsver loop was daarmee het lot van de„Adonis" be zegeld. Er bleef de bemanning niet anders over dan toevlucht te zoeken in de reddingboot. Te ongeveer 8 uur werd het schip verlaten. Eenigen tijd bleef men nog in de nabijheid van het zinkende schip. Het verdween meer en meer onder de golven. Toen zette men koers naar de Afrikaansche kust, die in zicht was. De reddingboot kwam nog dienzelfden avond te Oran aan. Over Zuid-Frankrijk en Parijs is de bemanning hier ter stede aangekomen. Hun hebben 'en houden is voor het grootste gedeelte met de „Adonis" verdwenen. AUTOBUS DOOR EEN TREIN VERNIELD. Op een onbewaakten overweg te Apeldoorn. TWAALF DER INZITTENDEN LICHT GEWOND. Op den onbewaakten overweg bij de gedenk naald te Apeldoorn is Zaterdagavond een auto bus, waarin zich een, gezelschap zangers uit Vriezenveen bevond, door den motortrein die om 7.20 uur uit Apeldoorn vertrekt, aanqe- reden. De overweg is hier zeer breed en biedt een goed uitzicht, zoodat het ongeluk te wijten moet zijn aan onoplettendheid van den chauffeur. De autobus werd totaal vernield en het mag een wonder hejeten, dat zich geen ernstige ongelukken hebben voorgedaan. Twaalf leden van het gezelschap bekwamen lichte verwondingen. Tegen d'en chauffeur is proces-verbaal op gemaakt. ONTPLOFFING. Twee dooden. In de chemische fabriek van de Hollandsche Kustzijde Industrie te Breda is Zaterdagavond een apparaat, waarbij samengeperste lucht ge bruikt wordt, uit elkaar gesprongen, tengevolge waarvan twee arbeiders licht gewond. Naar de oorzaak van het ongeluk wordt een onderzoek ingesteld. SOMMELSDIJK. Geboren Willempje, dochter van Corstiaan van Heemst en Hendrikje Tamboer. Op Woensdag 7 Augustus 1929 bij veiling en op Woensdag 14 Augustus 1929 bij afslag, beide dagen 's avonds 7.30 uur (z.t.) te Mid' delharnis in Hotel Meijer, van: Een huis met werkplaats (waarin ËorstelfabriekJ erf en grond te Middelharnis aan de Nieuwstraat en uit< komend aan het Kerkepad, kad. sectie B no. 2574, 2575, te samen groot 2 aren. Toebehoo. rende aan Jb. v. Sliedrecht Jr. te Middelharnis. Notaris VAN DER SLUYS. Op Vrijdag 16 Augustus 1929 v.m. 10 uur (n.t.) te Stellendam, ter herberge van A. Kaas* hoek, van 17 perceelen 2e snede klavers wassen de op landen onder Stellendam, in kabels 12,37 en 45 van den Eendrachtspolder in kabel 7 van den Halspolder, ten verzoeke van den heer D, Goekoop te Goedereede. Notaris VAN DER SLUYS. Verkooping van 10.48.59 Hectaren Bouw> en Hofland benevens groote en kleine land» bouwscbuur te Sommelsdijkin diverse per» ceelen en combinatiën, op Donderdag 29 Augustus 1929 bij inzet, op Donderdag 5 September 1929 bij afslag, telkens des avonds 6 uur (zomertij dj in het Hotel Spee te Som» melsdijk, ten verzoeke van de Erven van den heer Jan van Schouwen Czn. te Sommelsdijk. Notaris VAN BUUREN. Te Koop een Woon» en Winkelhuis met Brood» en Kleingoedbakkerij te Stad aan 't Haringvliet. Inlichtingen te bekomen bij den Heer Jan van Soest Hz. te Stellendam en ten kantore van Notaris VAN BUUREN te Middelharnis. Op Donderdag 15 Augustus 1929, des nam. ten 6,50 uur (nieuwe tijdJ te Sommelsdijk, voor de woning van F. Kievit Iz. aan den Oostdijk aldaar, van meubilaire en andere huishoudelijke goederen. Deurwaarder GROENENDIJK, Op Woensdag 21 Augustus 1929, 's voorm. 10 uur (zomertijd), te Dirksland, aan den Westdijk, van 4 paarden, 1 veulen, 5 melk koeien, 2 kalfdragende 3-jarige vaarzen, 2 kalf dragende lj^-jarige vaarzen, 4 kalveren, 2 boe renwagens, brik, wielslede, sleeper, diverse eggen en ploegen, vorken, rieken, schoppen, tuigen enz., ten verzoeke van- en op de hof stede bewoond door den heer J. Kardux Cz. Notaris VAN DER SLUYS. Op Vrijdag 23 Augustus 1929, veiling, en op Vrijdag 30 Augustus 1929, afslag, beide dagen '13 nam 3 uur (zomertijd), te Melissant, ter herberge van M. van der Werf, van a. 8.22.30 H.A. (17 Gem. 271 R. V. Maat) Bouw- en Weiland en Watering, te Melissant, in den polder Roxenisse, kad. Sectie A nos. 314, 939, 942 en 946, en Sectie E nos. 466, 467 en 301; en b. eerie schuur met erf en grond, te Melis sant, aan den Achterweg, kad Sectie A no, 1105, groot 0.03.82 H.A. In diverse perceelen en in combinatie. Alles vrij van huur. Ten verzoeke van den heer J. Mijs te Melissant, wegens opheffing van Notaris VAN DER SLUYS. Centrale Veiling te Middelharnis. Veiling van Vrijdag 9 Augustus 1929. Bloemkool f 1,50 tot f 19,10. Komkommers f 0,70 tot f 4,10. Roode kool f 23,— tot f 24,—. Meloenen f 44,- tot f 57,—. Per 100 stuks. Sla f 1,50 tot f 1,90. Andijvie f 3,-. Per 100 krop. Peen f 5,20 tot f 8,20. Kroten f 2,40. Rabarber f 4,70 tot f 5,—. Per 100 bos. Postelein f 9,50. Stoksnijboonen f 18,— tot f 26,—. Stamsnijboonen f 10,80 tot f 14,—. Dubbele princessen f 7,10 tot f 11,40. Enkele princessen f 12,- tot f 16,—. Eigenheimers f 2,— tot f 3,30. Blauwputten f 3,40 tot f 4,—. Poters f 1,— tot f 1,80. Oomskinderperen f 18,— tot f 24,—. Noord»Holl suikerp. f 13,80 tot f 15,—. Yellow Transparant f 7,40 tot f 11,40. Mooie Neeitjes f 11,—. Keswick appels f 23,—. Kruisbessen f 18,-. per 100 K.G. Morellen f 0,15 tot f 0,21. Boter f 1,10 tot f 1,12, Per pond. Aardappelveiling te Oude Tonge. Eigenheimers f 2,10 tot f 3,15. Blauwe Eigenheimers f 2,95. Per 100 K.G. Aanvoer 34,000 K.G. Veiling van Maandag 12 Augustus 1929. Bloemkool f 3,50 tot f 15,40, Komkommers f 2,40 tot f 5,—. Roode kool f 11,— tot f 16,-, Witte kool f 6,50. Meloenen f 47,-. per 100 stuks. Sla f 1,50 tot f 3,—. Andijvie f 2,60. per 100 krop. Peen f 8,40. Kroten f 2,70. per 100 bos Postelein f 10,—. Stoksnijboonen f 15,— tot f 26,70. StamsDijboonen f 10,— tot f 13,60. Dubbele princessen f 10,90 tot f 11,50, Enkele princessen f 15,40 tot f 16,—, Augurken f 4,— tot f 32,—. Eigenheimers f 2,—. Blauwputten f 3,— tot f 4,—. Oomskinderperen f 16,— tot f 23,70. Nooid.Holl. suikerp f 10,— tot f 11,70, Yellow Transparant f 12,40 tot f 24,-. Keswick f 8,50 tot f 10.-. per ioo K.G, Druiven f 0,47 tot f 0,56. Pruimen f 0,32 tot f 0,20. Kroozen f 0,14 tot f 0,16. Kaas (volvet) f 0,60. per p0nd. Marktoverzlcht der vorige week. Ingezonden door JAC. KNOOP, beëedigd Makelaar In aardappelen, groenten e:i fruit. Naaaankade 158, Amsterdam. De handel in Muizen gaat steeds langzamer en de vraag wordt steeds kleiner. Voor blauwe Eigenh. en Roodbonten is meer vraag, deze soorten gaan ook vlugger van de hand. Grove poters gevraagd. Zeeuwsche Eigenh. verkoop langzaam met zeer lage prijzen. Slechts voor Zeeuwsche bl. Eigenh. kan men hoogeren prijs maken. Anna Pauwlowna Zandmuizen kunnen geen hoogeren prijs op' brengen dan andere soorten Muizen. Hille» gommer Zand»Eigenh. nog geen aanvoer. Haarlemmermeer Roodbonten en bl. Eigenb. gevraagd, evenals de poters van deze soorten. Nog steeds blijft er een drukkende toestand bestaan. Hoofdzakelijk is de oorzaak hiervan de vele veilingen om en in Amsterdam, waar de winkeliers zich eerst gaan dekken en dan aan de markt met lage prijzen komen, daar de aanvoeren overal veel te groot zijn. Makelaar Jac. Knoop houdt geen veiling, maar bepaald door vraag en aanbod zelf de waarde aan de markt, die iederen dag kan komen, daar het Buitenland voor winteraard9 appelen nu reeds alle inlichtingen aan mij vraagt. Voor inlichtingen kan men zich steeds zonder eenige verbinding tot bovengenoemde makelaar wenden. Heden 12 Aug. werden de volgende pry zen gemaakt Per 100 KG. Andijker Muizenf 3,— h f 3,50 Kleinen2,50 3,— Blauwen 3,— 4,— Langedijker Muizen 3,50 Blauwen 3,— 4,— IJ polder en Haarlemmermeer Muizen 3,— 4,— Eigenh, 3,— 4.— Bl. 4,— 4,50 Roodbonten. 3,90 4,— Westlandsche Muizen 3,— 4,— Kleinen 3,— 3,50 Ronden 3,— Anna Pauwlowna zand 3,— 4,— Bonken 2,50 2,75 Flakk. Eigenh3.50 4,25 Bl, Eigenh5,— Zeeuwsche Eigenh3,— 3,50 VEE EN PAARDEN. ROTTERDAM, 12 Augustus. Ter Veemarkt waren heden aangevoerd 525 vette runderen, 225 vette kalveren, 920 schapen of lammeren, 771 varkens. Prijzen per pond: koeien 33-38 c„ 46-48 c., 52-54 c„ ossen 41 c„ 45—47»/2 c., 49-51 c., kalveren 52-57"/2 c., 67'/272V2 c., 80-85 c., schapen 30-37'/2 c„ Jammeren f 18—26 per stuk. Varkens 44-45—46 c. AMSTERDAM, 12 Augustus. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 510 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kwal. 110-120 c„ 2e kw. 92—108 c., 3e kw. 76—90 c. per kg. slachtgewicht184 melk» en kalfkoeien f 275— 380 per st., 107 vette kalveren, 2e kw. 92—100 c., 3e kw. 80—90 c. per kg, levend gew., 42 nuchtere kalveren f 13—22, 74 schapen of lammeren, schapen f 34-40, lammeren f 20—28 alles per stuk, 600 varkens, Holl. le kw. 107—109 c., 2e kw. 104—106 c., O. en G. le kw, 107—109 c., vette varkens 104—106 c. per kg. siachtgewicht, 53 paarden f 130—280 per stuk. BOTER, KAAS EN EIEREN. APELDOORN, 12 Aug. Eieren. Aanvoer 120,000 stuks. Prijzen van f 6,25—7,75, middel» markt f 7,— de lllO stuks. Handel traag. OUDEWATER, 12 Aug Kaas, Aanvoer 112 partijen, tezamen 5040 stuks, wegende 25.200 kg. Eerste soort Gouda met rijksmerk f 48—55. dito mindere f 44—47, zonder rijks- merk f 42—48. Handel matig. TIEL, 12 Aug. Eieren f 6,40—7 per 100, aanvoer 90.000. Boter f 2,10—2,30 per kg, GRANEN enz., MEEL EN OLIE. ROTTERDAM, 12 Aug. Fijne Zaden. Boe» rennoteering) Blauw maanzaad f 34—35, Kar» wijzaad f 37-39, koolzaad f 26—27, voerlijn» zaad 17—10overige zaden niet genoteerd. GROENTEN, FRUIT EN AARDAPPELEN. ROTTERDAM, 12 Aug. Heden waren de prijzen der aardappelen als volgtZeeuwsche Blauwe f 4,50 a f 5,—, Zeeuwsche Eigenh. f 2,50 a f 3,50, Zeeuwsche Bonte f 4,50 k f 5,— Geldersche Blauwpitten f 4,— a f 5,—, Gel» dersche Schoolmeesters f 3,— a f 3,50, Brielsche Eigenheimers f 3,50 a f 4,50, Blauwe f 3,50 k f 4,50, Westl. Schoolmeesters zand f 3,50 a f 4,50, Westl. Schoolmeesters klei f 3,— f 3,50, Westl. poters f 2,50 k f 3,50, Westl. Eerste» L agen f 3,50 k f 4.50, Eigenh. f 2,50 k f3,50. Met flinken aanvoer, stille vraag. AMSTERDAM, 12 Aug. Aardappelenmarkt. De prijzen waren heden onveranderd. Aan» voer 4 ladingen of 825 H L, OP EEN HEETEN ZONDAG. DOOR H. J. HEIJNES. Wel twee jaar later dan die heete Zondag slond in de „Wekelijksche Weidekrant", van welke wij allen lezer waren „Dezer dagen be haalde onze mede-ingezetene, de heer B. Vroeg- op Hz., door met gunstig uitslag afgelegd exa men, de hulpacte lager onderwijs". Toen dit be richt ons onder de oogen kwam, verwonderden sommigen onzer er zich over. Want wij hadden reeds sinds verscheiden jaren her tegen Barend Vroegop „meester" gezegd, en voor hem aange slagen. Daarom zou men er toe kunnen komen te denken, dat de „Weidekrant" het mis moest hebben, indien die gedachte geoorloofd ware zij was echter niet geoorloofd, daar het blad het nooit mis had. Toen vertelde de fijne boven meester, in wiens school Barend van Hein werk zaam was, aan ons, dat de jonkman tot hiertoe kweekeling T>ij hem was geweest, en dat dit niet hetzelfde als onderwijzer was. Daar waren wij tot nog toe niet van op de hoogte. Dus op dien heeten Zondag zeide Kees Bak ker tot iemand, die niet anders dan een kweeke ling was „Morjen, meester". Maar dat kwam er niet op aan. Reeds trilde de lucht van de hitte, en het was toch nog geen tien uur in den voormiddag. Want de klok begon pas te luiden voor de ochtend kerk. Tegelijkertijd kwam Kees Bakker uit het achterdeurtje van zijn houten huisje, onder den linkerarm een teenen mand, in de rechterhand een mes. De flonkerende zon liet felle lichtschichten flitsen van het lemmet van het mes. Achter den ouden boerenknecht verscheen zijn huisvrouw in het deurtje. Zij .kwam echter niet verder, daar zij niets anders dan haar hemd aan had. Want de warmte plaagde haar boven matig, te meer nog, dewijl zij vleezig en kort ademig was. Zij zette in den deurpost de han den in de zijden, 'en hapte, het groote gerim pelde gezicht bloedrood, amechtig in de lucht. Doch Kees slofte den hoek van het huisje om naar het voorerfje, dat aan den weg was gelegen. Hij slofte en slofte, het lange smalle lijf naar voren gebogen. Zoo had de arbeid zijn lichaam gekromd, meer nog dan de leeftijd, al waren zoowel hij als moeder nu van de zeventig niet meer zeer ver. De beenen, die hem droegen zoo goed zij nog konden, waren in den loop zijns levens zeer dun geworden, want zijn lichte on derbroek van twijfelachtige kleur vlagde slap om zijn onderstel heen. En zijn laag losgeknoop te hemd gaf de omlijsting aan een groteske ten toonstelling van knoken en ribben. Maar als ik hem aanzag, zoo heb ik altijd gevonden, dat er aan zijn gelaat iets was, om hem te begeeren. Dat was adeldom, ik geloof, dat het zoo genoemd moet worden die adel dom, welken een menschenleeftijd van zorg en geduld tenslotte weieens op een gezicht legt. Hoewel zijn gezicht verstard en verdroogd was, kan ik niet helpen, dat ik dit altijd heb gevon den. Nu de talrijke kinderen, die hij bij zijn huis vrouw gewonnen had, hem alle hadden verlat'en, sommige doordat zij gestorven, de andere door dat zij getrouwd waren, had hij zich van een toom kippen voorzien daarbenevens van enkele konijnen. Dat ging vroeger niet, maar thans wel. Daarom had hij dit gedaan. Op dezen morgen van dien heeten Zondag wou hij wat gras voor zijn konijnen snijden. Daarom slofte hij met die mand en met dat mes naar zijn voorerfje, want daar was een gras veldje. Nu lag hij op z'n knieën het gras af te snij den, 'en: de zon brandde op zijn pezigen nek. Dan weer viel van zijn gezicht een zweetdrup pel op zijn hand, waarmee hij de pruikjes gras bijeen greep, en dan weer een op zijn hand, waarmee hij het mes hanteerde. En Barend Vroegop, die ter kerke ging, kwam eraan langs den weg; hij had een omvangrijk kerkboek onder den linkerarm. Daar hij uiter mate lange beenen had, maakte hij groote stap pen. Maar hij hield zijn schreden in, toen hij bij het huishekje was gekomen, waarachter Kees Bakker het gras sneed, en zijn schaduw gleed over Kees' handen. Die hief daardoor het hoofd even op van zijn arbeid, en den kweekeling van de fijne school ziende, zeide hij: „Morjen meester". Meteen verwonderde het hem, hoe het doodelijk witte gezicht van den slungeligen jongeling thans, terwijl het vuur uit den hemel op den kalen weg viel, toch nog even doodelijk wit kon zijn als het altoos was. Den langlijvigen knaap verwonderde het daar entegen blijkbaar, dat Kees Bakker het gras sneed. Want hij zeide met zijn lijzige stem, die nu eenmaal niet anders dan zoodanig was: „Het is jou zeker een zorg, Kees Bakker, dat de Heere van dezen dag zegt in Zijn Woord: „Dan zult gij niet arbeiden". Wacht even, sabbathschen- der, of het je ook nog een zorg zal wezen, als je eenmaal de schrikkelijkheid zal moeten onder vinden van Gods heilig ongenoegen." Aldus sprak deze zestienjarige vrome, zich eenige afwijking Veroorlovende van het woord uit het boek, dat hij onder den arm had: „Be straf een ouden man niet hardelijk". Maar ik vind dat niet erger van hem dan van ons allen, ingeval wij door ons leven met den bijbel onder den arm loopen, en het tegenovergestelde van hetgeen daarin staat beoefenen. Ook Kees Bak ker nam het meester Vroegop niet kwalijk; hij sneed de rest van het gras af, dat hij noodig had voor de, konijnen, en dacht niet verder aan den verbolgen tempelganger. Doch de konijnen waren hem zeer dankbaar, toen hij hun het versch gesneden gras bracht. Terwijl die dat verslonden, spoelde Kees zich de handen af in de sloot, en wiesch zich daarna het hoofd met de druipende handen. Het overige van zijn zondagstoilet ging hij binnenshuis maken. Kort daarna kwam hij opnieuw naar buiten, en had nu een zwarte kamgaren bovenbroek over de onderbroek heen aan, en over het hemd heen een gestreken boezeroen met verschillend gekleurde strepen. Ook was hij thans van een pet voorzien, maar gebruikte die tot vergeefsche pogingen, om er zich in de snikhitte koelte mee toe te waaien, in plaats van er zich het hoofd mede te dekken. Nadat hij twee schreden gedaan had, stond hij stil, maakte eenige keeren achtereen zijn wangen bol en dan weer hol, om de gloeiende lucht, die met het ademen in zijn mond drong, terug te blazen. Na het besef te hebben ge wonnen van het ijdele dier werkzaamheid, sleepte hij zich loom naar zijn huishekje. Hij boog zich daarover, en keek met zware oogen den zondag-stillen weg af. Die lag te blakeren en te roosteren in den zonnebrand. Het was, alsof vuur van den weg uitstraalde gelijk er vuur van den hemel op neerstraalde. Het hoofd van den man aan het hekje zakte met korte zetjes al lager en lager voorover. Maar toen voer een schok door hem heen; die kwam voort uit de plotselingheid, waarmee hij zich ophief in de zich-bewustwording, dat hij bezig was, staande in te dommelen onder de heete zwoelte. Dit mocht niet gebeuren, bedacht hij sloom, want dat aan een mensch ras genoeg een ongeluk overkwam. Suf begon hij de looden voeten voort te schuiven van het hekje naar de houten bank, die hij op een pas of wat daar vandaan tegen zijn huisje had staan. Hij liet zich futloos op de bank zinken. Heet, heet, heetEr was geen tochtje in de lucht, er was alleen maar vuurgloed in. De hitte liet zich niet enkel voelen, maar men zoog de hitte, men snoof de hitte, men zag de hitte. Opnieuw streek de dommel neer over den man; die liet hem net nog zooveel benul over, dat hij vaag besefte, hoe hij geleidelijk van de bank gleed. Daarom sloeg hij werktuigelijk den rechterarm over de achterleuning, die aan de bank was. Zoo hing hij op zijn oksel, en in dien toestand gaf hij den eersten snork uit een reeks, die met statig tempo volgde. Een bromvlieg zong een poosje het snorklied van den aamborstig'en slaper mee, en spiraalde ten slotte op een zijner bloote beenen neer, en drukte daarin haar angel. Zonder wakker te worden, trok de gestokene met een ruk het been op, en legde het voor zich uit op de bank. Daarop vloog de bromvlieg weg. Terwijl de zwoeger sliep en ronkte, trok de smalle schaduw, die eerst over de bank had gelegen, zich duim voor duim terug, totdat ten laatste de erbarminglooze zon den slaper met volheid harer verzengende liefkoozing om wikkelde. De zweetdruppels sloten zich op zijn aangezicht bij elkander aan tot beekjes, die zachtkens neervloten over zijn fel glimmend ge laat. Zijn hoofd was opzij gezakt, en zijn mond hing wijd op'en. Het moet gezegd worden, dat, toen de kerk uitging, de zwaar slapende boerenarbeider, zoo als hij daar tegen de bank hing, meer dan hij erop zat, een buitengemeen leelijk schouwspel opleverde op dien brandheeten Zondagmiddag. Doch daar zijn huisje nogal ver van de kerk stond, kwamen niet veel van de terugkeerende tempelbezoekers voorbij. Maar Barend Vroegop, en een andere jongeling, die hem vergezelde. Die andere was denkelijk even oud als mees-

Maas- en Scheldebode | 1929 | | pagina 3