BE5TEVAER üliggelcuir'^Jïak Zaterdag tO Aug. 1929. No. 3562. DERDE BLAD De Flamité 1929. Buitenland. Gemengd Nieuws. V erkoopingen. Marktberichten. EBU HOEKTE VOOE T7"E3 0"Ü"W Voor de Vrouw. Voor de Jeugd. Hoofd op,ouwe jon.gea.Hiep stop eens een pij p..Bestevder Ze brengt jein een goede stemming T N hoc SKfNO WSES Onze lezers herinneren zich nog wel welke beteekenis deze letters hebben, „FLAMITE" is de afkorting van „Flakkee- sche Middenstandstentoonstelling." In 1923 en 1926 is er te Middelharnis zulk een tentoonstelling gehouden, welke beide zeer goed geslaagd zijn. Thans zal de laatste vier dagen van de maand Augustus weder zulk een tentoonstelling ge houden worden. Het is een tentoonstelling voor den Flakkee- schen Middenstand. Zijn onze inlichtingen juist dan is de opzet van deze tentoonstelling ditmaal heel grootsch. Werd in 1926 110 M2 gebruikt, thans werd er reeds een 300 M2 grond voor de standen dis ponibel gemaakt. Het Eere-Comité bestaat uit de heeren Bur gemeester Den Hollander, notaris Van Buuren, A. A. Mijs, Van Oudgaarden en Wethouder Zaaijer. Er zullen een zesendertig-tal standen posee ren, en zoowel voor de expositie van deze stands als voor de aangevoerde producten zijn er jury's benoemd, wien mooie prijzen beschik baar gesteld zijn, ter uitrijking aan hen, die hier voor in aanmerking komen. De tentoonstelling wordt gehouden op de ter reinen van de Veiling en de stands zullen des avonds electrisch verlicht zijn. Onder de firma's die exposeeren zullen er zijn van bekende vermaardheid, wij noemen slechts de firma Philips te Eindhoven, de Gist en Spi ritusfabriek te Delft, de Meelfabrieken „De Maas", die 20 M2 aan stands verbruikt en die den bezoekers een maquette laat zien van haar fabrieken, de firma Ostermanns Handelsmaat schappij, met haar bekende „Persil"-producten, de firma Diderik laat een complete banketbak kerij in werking zien en zal den bezoekers van haar banket laten profiteeren ook van Flakkee nemen verscheidene firma's deel, o.a. de firma Nipius, Vis van Heemst, Hisschemöller de Pitt- manschool enz. Natuurlijk zullen de diverse attracties niet ontbrekener komen snar'enzangers, Sempre Crescendo zal zich niet onbetuigd laten, den tiende en honderdste bezoekers worden ver rassingen geboden enz. Wij hopen er later nog op terug te komen. Men houde alvast de 28, 29, 30 en 31 Augus tus in de gedachten DE ONDERHANDELINGEN TUSSCHEN CHINA EN RUSLAND AFGEBROKEN. Volgens een telegram uit Mantsjoeli zijn de onderhandelingen tusschen China 'en Rusland afgebroken. De Chineesche afgevaardigden kee- ren morgen naar Nanking terug. Een bericht uit Charbin zegt, dat de Russen opnieuw demonstraties met vliegtuigen bij Mantsjoeli en Pogranitsjnaja zijn begonnen. Ge pantserde Russische auto's bewegen zich drei gend aan de grens auto's bewegen zich drei- -de spanning groot is. HET ONGELUK OP DEN ETNA. Bij e'en hernieuwde roerigheid van den Etna is een troepje toeristen door de uitbarsting overvallen waarbij twee hunner zijn omgekomen. Dit waren een 18-jarige jongen, ter wiens eere, omdat hij eindexamen lyceum gedaan had, de bestijging was ondernomen 'en een man van 40 jaar. Woensdagmiddag was het gezelschap uit Linguaglosso vertrokken. Het had den volgenden avond te Petrazze eenige uren gerust en was 's nachts om 3 uur verder gegaan om op den rand van den krater te genieten van den zons opgang, het schoonste schouwspel, dat men- schenoogen kunnen aanschouwen. Even voor vijven toen het heele gezelschap, een twaalftal menschen, op den rand was aangekomen, kwam er onverwachts een heftig gerommel, waarvan de grond dreunde, terwijl een dichte en verstik kende damp over de menschen heenstreek, uit- gestooten door den Noordwestelijken eruptie kegel. Onder de bergbeklimmers ontstond een paniek. Spoedig volgde een tweede schok, ge paard met een asch- en steenregen en een wind stoot, zoo krachtig, dat de m'enschen een heel eind weggeblazen werden. Er ontstond een wilde vlucht, onder het gegil van de menschen, die door de gloeiende steenen getroffen waren. Na een paar minuten was de rook weggetrokken en verzamelde het gezelschap zich op 300 M. afstands van de plaats, waar het door de uit barsting verrast was. Vier menschen bleken door den ste'enregen gewond te zijn en twee ontbraken. Men ging hen dadelijk zoeken en vond spoedig den achttien-jarigen jongen, die in een verborgen hoek lag te zieltogen. Hij had een schedelbreuk en een herschenschudding ge kregen en overleed tijdens de overbrenging naar het ziekenhuis te Linguaglosso. Het lijk van den veertig-jarigen man was Zaterdagavond nog niet gevonden. EEN LAFFE STREEK TE KORNENBURG. De dader gearresteerd. De bladen melden uit Kornenburg, dat daar een boerenzoon in hechtenis is genomen, die er ernstig van wordt verdacht, dat hij Zaterdag nacht op den straatweg een koperdraad over den weg heeft gespannen en dezen onder electrischen stroom heeft gezet. Naar m'en weet, heeft deze laffe streek drie dooden geëischt. Eén der slacht offers was een oudere stiefbroeder van ver dachte. Men neemt aan, dat men met een broe dermoord te doen heeft, daar beide broers dik wijls twist over hun erfdeel hadden. Men heeft den verdachte reeds een verhoor afgenomen zijn alibi kon hij niet bewijzen. BURENTWIST MET NOODLOTTIGEN AFLOOP. Te Siena is het tusschen twee gezinnen, die reeds langen tijd ruzie met elkaar hadden, tot een formeele vechtpartij gekomen. Zes familie leden moesten naar een ziekenhuis vervoerd worden een vrouw is reeds aan de verwondin gen overleden. EEN AMERIKAANSCH FORTUIN. Mary Rita Goelet, de onlangs overleden we duwe van den bekenden Amerikaanschen zaken man Ogden Goelet, blijkt een vermogen van ver over de 5.000.000 dolar te hebben nagela ten. Haar groote verzameling kunstschatten, w.o. kostbare gobelins, komen aan haar dochter, de hertogin van Roxburghe. DE TERUGTOCHT VAN DE ZEPPELIN. Donderdagnacht vertrokken. Het luchtschip Graf Zeppelin is om één mi nuut voor één uur 's nachts (tijd van de Oos telijke zone der Ver. Staten) vertrokken, op de terugreis naar Europa, welke terugreis Lake- hurstFriedrichshafen tevens de eerste etappe vormt van de reis om de wereld. Natuurlijk zijn even voor het vertrek weer verstekelingsincidenten geweest, Twee jonge lieden hadden getracht zich in het luchtschip te verstoppen. Een hunner werd gearresteerd; de ander kon nog intijds de vlucht nemen. Bij het vertrek was een slechts betrekkelijk weinig talrijk publiek aanwezig. Er waren 21 passagiers aan boord, terwijl de bemanning van het luchtschip 40 man telde. Voorts gingen er 2000 K.G. vracht en 1000 K.G. aan brieven mee. De meteoroligsche dienst heeft verklaard, dat de weersomstandigheden gunstig zijn voor de reis. Er was zeer lichte bewolking; de wind was matig en uit het Noord-Oosten. Nog nadere bijzonderheden over het vertrek stellen dat op 20 minuten vroeger dan in het vorige bericht. Het luchtschip Graf Zeppelin is Donderdag morgen om 5 uur 39 (M.E.T.) te Lakehurst voor de terugreis naar Friedrichshafen opge stegen. Vijf minuten nadat het commando „naar boven" was gegeven en de touwen wer den losgemaakt, was de Graf Zeppelin reeds in de wolken verdwenen. Bij de start was een kleine kring van familie leden en vrienden der passagiers aanwezig. De Duitsche zaakgelastigde dr. Spiess, die Woens dag den passagiers een lunch had aangeboden, was eveneens bij het vertrek tegenwoordig. Op het laatst zijn er nog twee passagiers bijge komen. Eén van hen, Nelson Morres, is direc teur van e'en firma te Chicago, terwijl de ander Joachim Rickard, handelsattaché te Madrid en letterkundige is. Het aantal passagiers bedraagt thans 22. (Volgens het andere bericht 21). Naar de Associated Press verneemt weigerde Rickard een stuk te onderteekenen, dat hem verbood berichten over de reis van het lucht schip aan derden te zenden. Deze eisch was door een Amerikaansch persbureau gesteld voor het deelnemen aan de reis om de wereld. Boven New-York (stad). Een uur na het vertrek was het luchtschip weer boven New-York. Het radiostation van de marine ontving toen twee telegrammen van dr. Eckener, één aan den minister van marine, Adams, en één aan den commandant van het vliegveld te Lakehurst, Peirce, waarin Eckener beid'en bedankte voor de genoten gastvrijheid en voor de verleende hulp. Een telegram aan president Hoover. Dr. Eckener heeft nog een telegram aan pre sident Hoover gestuurd, waarin hij hem be dankt voor zijn wenschen voor een voorspoe- digen tocht en voor de vriendelijke ontvangst van het Amerikaansche volk. De route. Naar verluidt, zal dr. Eckener over Harbour Grace (New-Foundland) vliegen, om dan koers te houden op de Zuid-kust van Engeland. JACHT PER VLIEGTUIG, Op grof wild in Afrika. Wolff seint uit Berlijn De vlieger Mittelholzer, die o.a, bekend is door een vlucht naar Afrika en een vlucht naar IJsland, gaat half December weer met zijn vliegtuig op reis naar Afrika en wel over Egyp te en den Soedan naar de binnenlanden, Mittel holzer maakt daarbij- gebruik van een vliegtuig van Fokker met drie motoren, waarmee hij reeds verscheidene proefvluchten in de Alpen heeft gemaakt. Hij koos de Alpen voor die proef vluchten, omdat hij in Afrika over de Kenya en de Kilimandsjaro wil vliegen, de hoogste bergen van dit wereldddeel. Mittelholzer zal op zijn tocht vergezeld worden door een Engelsch Nederlandsch jachtgezelschap. Het voornaamste doel van de onderneming is dan ook de jacht op leeuwën en olifanten. BEPERKING VAN DE IMMIGRATIE IN CANADA. Wegens gebrek aan werk op het land. Naar Reuter uit Toronto verneemt, zal- het departement van immigratie voor de rest van het jaar 1929 de immigratie uit Europa aan zienlijk beperken en wel wegens het gevaar, dat de steden met arbeiders zullen worden overvoerd tengevolge van de geringe vraag naar maaiers in de landbouwprovincies, welke wordt veroorzaakt door den slechten oogst. EEN ANONYMUS. Die wat achterliet. Woensdag kwam een heer het Westminster Hospital te Londen bezoeken. Hij vroeg inlich tingen over het Radium Fonds. Nadat men hem overtuigd had van het nut van het werk dat dit fonds doet 'en ook van het feit, dat er een remmend tekort is aan geld, haalde de man 50.000 uit zijn zak, bood die ten geschenke aan en verdween (met achterlating van het geld) zonder zijn naam te hebben genoemd. ONSCHULDIG VEROORDEELD? Na zeven jaar revisie van een moordproces. De gebroeders Otto en Paul Kung uit Allen- stein, die in 1922 wegens moord op den hout handelaar Kuchenbecker ter dood zijn ver oordeeld, maar gratie kregen en hun straf in levenslange gevangenisstraf veranderd zagen, hebben een verzoek tot revisie van hun proces ingedi'en'd. Zij hebben steeds hun onschuld vol gehouden en thans is er onverwachts hulp voor hen opgedaagd. De Berlijnsche commissaris der recherche Jo hannes Muller, die onlangs heeft aangetoond, dat de koopman Baginski uit Oost-Pruisen een moord heeft gepleegd, heeft thans geconstateerd, dat er ernstige verdenking bestaat, dat Baginski ook den moord heeft gepleegd, waarvoor de gebroeders Kung reeds jarenlang in de gevan genis hebben gezeten. 15 A.v.D.B1GGELAARX60c\ ROOSENDAAL per Yi pond EEN VREESELIJK DRAMA. Moord en zelfmoord 1 Woensdagavond is ontdekt, dat in een land huis te Den Hamert bij Arcen (L.) een vree- selijk drama heeft plaats gevonden. Sedert eenige dagen hadden de bur'en en kennissen de Duitsche familie M„ die daar woont, niet meer gezien. De politie werd er van in kennis gesteld en bij onderzoek bleek, dat de bewoners dood te bed lagen. De heer A. M., die ongeveer 50 jaar is, is het laatst gezien en heeft vermoedelijk zijn vrouw en zijn zoon reeds de vorige week om het leven gebracht, vermoedlijk vergiftigd. De familie M. was zeer geacht in den omtrek. Men vermoedt, dat de familie in financieele moeilijkheden is geraakt, door het verliezen van verschillende procedures met den Duitschen staat. Het parket is reeds ter plaatse geweest. Nader meldt men De familie hield voor eenige maanden nog verblijf te Waldeck in Duitschland op het kas teel Bünnichhaus'en, waarna zij zich op de villa de Hamer bij Arcen vestigde. De heer M. was groot grondbezitter. De dienstbode was verleden Vrijdag weggezonden, omdat de familie naar zij zeide, ook ging vertrekken. Nadien schijnt de vreeselijke daad te hebben plaats gehad. De familie bestond uit man, vrouw en een 24-jarige RUSSISCH STOOMSCHIP IN BRAND. Aan boord van het Russische stoomschip Lieutenant Schmidt is brand uitgebroken. Het stoomschip bevindt zich op de Schelde ter hoogte van Terneuzen en verlangt sleepboot hulp. Van Vlissingen uit zijn eenige sleepbooten naar het in nood verkeerende schip vertrokken. Het Russische stoomschip Lieutenant Schmidt is in 1913 gebouwd en meet 2502 ton. Men meldt uit Vlissingen De brand is gebluscht. Het schip is gearri veerd in Terneuzén met bestemming voor Gent. EEN SMOKKELAAR AANGESCHOTEN. Op den straatweg NijmegenCleef hebben de Duitsche kommiezen een smokkelaar, meer be kend onder den naam van lange Frans, aan geschoten toen hij zich niet stoorde aan het bevel om zich te laten visiteeren en kalm door- fietste. De man kreeg een kogel door het hoofd. Een partij koffie en tabak werd in beslag genomen. Men vreest voor zijn leven. FLAUW GRAPJE. Een door de Haarlemsche politie ingesteld onderzoek heeft er toe geleid, dat de dader van de flauwe grap met de flesch en het briefje, aangespoeld bij Kamperduin, is gevonden. Het is de 19-jarige metaalbewerker F. op 't E., wonende te Amsterdam. Hij bekende op 21 Juli te Kamperduin het briefje in de flesch te hebben gedaan. Op dit briefje stond: In nood S. O. Helgoland, 156 gr. N.B. 36 gr. W.L. S.O.S. VECHTPARTIJ. Men meldt uit 's-Gravenhage In de v. d. Vennestraat heeft een ernstige vechtpartij plaats gehad. De gebroeders H. S. en W. J. S„ die beiden onder drankinvloed verkeerden, geraakten aan het vechten op den hoek van den Zuidwal en Glasblazerslaan. Een agent wilde tusschen beide komen, maar to'en keerden de beide mannen zich tegén den politie man Een van hen wist een zweep te grijpen en ranselde daar den agent duchtig mee af. Deze trok toen uit zelfverdediging zijn revol ver en loste eenige schoten. Een der vechters bazen, H. S., kreeg e'en schot in zijn enkel en werd later naar het ziekenhuis gebracht, de ander werd onbeduidend aan het hoofd ver wond en is in arrest gesteld. Aangiften voor de verkooping van Klaver 2e slag te Stellendam en Ouddorp worden in gewacht tot 'en met Zaterdag 10 Augustus ten kantore van Notaris VAN DEN BERG. Op Donderdag 22 Augustus 1929, 's voorm, 10 uur (zomertijd), te Dirksland, aan den Westdijk, van 4 paarden, 1 veulen, 5 melk koeien, 2 kalfdragende 3-jarige vaarzen, 2 kalf- dragende 1 J^-jarige vaarzen, 4 kalveren, 2 boe renwagens, brik, wielslede, sleeper, diverse eggen en ploegen, vorken, rieken, schoppen, tuigen enz., ten verzoeke van- en op de hof stede gewoond door den heer J. Kardux Cz. Notaris VAN DER SLUYS. Op Vrijdag 23 Augustus 1929, veiling, en op Vrijdag 30 Augustus 1929, afslag, beide dagen 's nam. 3 uur (zomertijd), te Melissant, ter herberge van M. van der Werf, van a. 8.22.30 H.A. (17 Gem. 271 R. V. Maat) Bouw- en Weiland en Watering, te Melissant, in den polder Roxenisse, kad. Sectie A nos. 314, 939, 942 en 946, en Sectie E nos. 466, 467 en 301; en b. eene schuur met erf en grond, te Melis sant, aan den Achterweg, kad Sectie A no. 1105, groot 0.03.82 H.A. In diverse perceelen en in combinatie. Alles vrij van huur. Ten verzoeke van dén heer J. Mijs te Melissant, wegens opheffing van zdkën Notaris VAN DER SLUYS. ROTTERDAM, 6 Aug. 1929. Op de heden in ons Veilingslokaal, War» moezierstraat 37—39, gehouden Veiling, wer» 'sn de volgende prijzen besteed Kipeierenf 5,— tot f 7,85 Eendeieren 6,50 tot 680 Ganseieren tot Middenprijs f Aanvoer 155.000 stuks. DE ROTTERDAMSCHE VEILING Dezer dagen had ik e'en blad van het Tijd schrift „De Proletarische Vrouw" in handen. Dit is een blad dat uitgaat van de S.D.A.P. en speciaal voor de vrouw bestemd is. In dat num mer kwam een artikel voor, getiteld „Het So cialistisch Gezin" „Laatst zei een partijgenoot tegen mij wat is er toch langzamerhand veel in onze bewe ging veranderd. Vroeger waren er socialistische mannen en ook wel wat socialistische vrouwen, maar te genwoordig zijn de gezinnen socialistisch. De ouders lezen „Het Volk" of „Voorwaarts" ze zijn beiden lid van de S.D.A.P. De oudere kinderen behooren dikwijls tot de A.J.C. of tot de jeugdgroep van den vakbond, de jon geren leéen reeds onze kinderlectuur. Mij dunkt, er is veel waarheid in. Bij de Meibetoogingen, bij demonstraties, ziet men heele gezinnen optrekken vader, moe der en kinderen. Bij de Amsterdamsche Wi- ibaut-huldiging zag men hetzelfdevaders tmet kleine kinderen op den armmoeders met ouderen aan de handallen één, allen met en om hetzelfde ideaal. Het socialisme is in die gezinnen gedrongen heeft ze in vele opzichten omgevormd Mis schien kunnen wij reeds van het socialistisch gezin spreken. Natuurlijk bestaat dat niet in het lezen van een paar kranten, zelfs niet in het lid maat-schap van de partij en van de vrouwen club, of van de toetreding der jongeren tot de jeugdorganisatie. Neen, daarvoor is vanzelfsprekend een eerste voorwaardede socialistische sfeer. Als die socialistische sfeer er is, dan is er een andere verhouding tusschen de ouders gekomen, een verhouding van gelijkwaardige menschen in plaats van den man, die beveelt en de vrouw die gehoorzamen moet en dik wijls met tegenzin doet. Die dikwijls met twis ten of tranen of ook met slinksche streken haar zin weet door te drijven." Ik geloof dat deze schrijfster inderdaad gelijk heeftwe kunnen tegenwoordig spreken van het „socialistisch gezin". Er is zeker in de laaste jaren veel in de so cialistische beweging veranderd. De S.D.A.P. is van een revolutionaire partij een burgerlijke partij geworden, zij i-s zoo langzamerhand ver groeid van een communistische arbeiderspartij tot een burgerlijke middenstandspartij. Wij behoeven ons echter geen illusies te ma ken over deze metamorphose Het is maar een gedaanteverwisseling, de geest bleef ongewijzigd. En dat we socialistische gezinnen gekregen hebben bewijst dat dit zoo is. Vroeger waren de mannen die hun godsdienst verloren hadden socialist en hun vrouwen die doorgaans nog vast hielden aan den godsdienst gingen in dit opzicht niet met hun mannen mee. Die groep vrouwen is echter kleiner gewor den. Het socialisme dat zich eerst meester ge maakt had van de mannen, is het gezin binnen gedrongen en heeft zich ook van het gezin mees ter gemaakt. Zoo is er langzamerhand gekomen wat deze ■schrijfster noemteen socialistische „sfeer". Nu is het opmerkelijk hoe men zich in socia listische krincjen vergist inzake de beteekenis van het Chrstendom. Ook in dit stukje wordt het voorgesteld alsof het Christendom een vii- and is van de vrouw en haar huis. Zoo terloops en bijna onschuldig wordt dat zoo opgemerkt. „Als die socialistische sfeer er is, dan is er een andere verhouding tusschen de ouders gekomen" heet het. Op deze manier worden de „bewusten" nu dag aan dag voorgelicht en de menschen slikken het natuurlijk, want ze weten doorgaans niet beter. Wie echter aan dit gelooven op gezag niet mee doet en wat meer weet dan de socialis tische voorlichters aan de lezers voorzetten, zal het leugenachtige van 'dergelijke stukjes door zien. Het zal tochwel algemeen bekend zijn, dat juist door het Christendom de vrouw een po sitie in de maatschappij heeft gekregen die haar toekomt. De eerepositie die de vrouw in onze dagen inneemt dankt zij alleen aan de doorwer king van den geest van het Christendom, Wie dat niet gelooft moet maar eens rondzien in de heidensche landen, hoe de vrouw het daar maakt. Men is in socialistische kringen echter ge wend de dingen op hun kop te zetten. Zoo lees ik ook in ditzelfde artikel dat juist het socialisme het gezin een eereplaats geeft Ik vraag mij af: wordt hier nu onbewust of moedwillig gelogen Het is toch een kleinig heid om e'en heele serie van socialistische schrij vers te noemen en te citeeren die juist het ge zin de vijand van het socialisme noemen Ttou- wens dat ligt in het karakter van het socialisme. Men moet maar eens lezen wat Marx en Bebel, twee apostel en van het socialisme in .verband hiermee geschréven heben. In de socialistische gemeenschap is er geen plaats voor het gezin. Daar leeft alles voor de gemenschap, daar is de vrouw de kameraad van den man in zijn arbeid. Is de schrijfster soms vergeten wat er in de feuilleton van haar eigen blad gestaan heeft, ik bedoel in de roman „De Man-Kame raad" Daaruit kan ze leeren, hoe het socia lisme over het gezinsleven denkt Neen, wij vrouwen, die ons buigen voor Gods Woord, verlangen niet naar de socialistische sfeer in het huisgezin, want we zijn er van overtuigd, dat daarmee de kiem der ontbinding in het gezinsleven wordt ingedragen DE MOEILIJKE LES. XIV. Grootmoe bleef al maar stil luisteren. En Piet bleef maar vertellen. Niemand anders kreeg van hem des chuld, z'n eigen schuld, na latigheid mat hij breed uit. Nog zei Grootmoe maar niets. Stillekens liet ze Piet uitpraten. Toen Piet heelemaal klaar was, durfde hij even opzien naar Grootmoe. Wait keek die ver drietig. „Het is wel heel erg, Piet, dat jij om een spel niet te bederven je broertje aan zoo groot ge vaar liet blootstaan, zoo begon Grootmoe, en toen was het Piet's beurt om te luisteren en-stil te zijn". Heel stil bleef Piet, en ook in zijn hart werd het stiller. „Wat je nu aan mij vertelt, moet je straks ook aan Vader en Moeder vertellen, en hun verge ving vragen. En dan is het nog niet klaar jongen. Begrijp je me Piet?" Piet knikte. „Als je nu straks alleen bent, bidt dan den Heere om vergeving, en vraag ook kracht om niet wee rtelkens in dat kwaad te vallen." Piet knikte weer. „Wilt O het niet aan Vader en Moeder ver tellen Grootmoe. Vader zal het zoo vreeselijk vind'en en mischien wil Moe me niet eens bij zich hebben." „Neen jongen, dat moet je zelf doen. Vreese lijk is het, en het wordt er niet minder erg om als ik het vertel, dit is al een van de gevolgen van het kwaad." Opeens lichtte Grootmoe 't hoofd, en hoorde de deur der ziekenkamer gaan. Direct was ze bij Moe. „Wel kind, hoe gaat het Komt U ook eens zien Moeder, het lijkt wel of Hansje nu rustiger slaapt, 't Is net of hij een 'beetje kleur terug krijgt.'Toch lijkt het geen koorts." Samen gingen ze de ziekenkamer in en Piet wachte weer alleen. Maar lang behoefde hij niet te wacht'en. Grootmoe en Moe kwamen samen in de gang. Grootmoe ging weer terug naar de groote huis kamer maar Moe kwam naar het zijkamertje waar Piet nog was De schrik schokte op in Piet. Nu kwam het. Schuw blikte Piet op naar Moeders gezicht. En in eens, toen Piet moeders verdrietige ge zicht nog wit van de doorgestane angst zag, toen snikte Piet het weer uit en als 'n kleine jongen ging Piet naar Moeder toe en bleef tegen haar aanleunen. Moeder duwde hem niet weg zooals Piet ge vreesd had. Stil liet ze hem even bij zich staan. Toen nam ze hem mee naar de stoel. En Moe der wachtte op wat Plet zeggen zou. Piet heeft toen alles gezegd aan Moeder, heeft z'n schuld beleden. Wat Moeder tegen hem gezegd heeft, hoe ze samen gebeden hebben, neen, dat was iets waar Piet nooit tegen geen mensch over spreken kon. Hij kon er alleen maar aan denken. Dat deed hij dan ook dikwijls. Dat was goed dat Piet er nog vaak aan dacht. Moes durfde niet langer weg te blijven bij Hansje vandaan. Ze ging er vlug weer heen, maar Piet mocht even mee, om Hansje te zien. Maar zeggen mocht hij niets in de kamer waar Hansje lag. Wat lag hij nog stil. Moe zei dat hij nu rustig sliep. Gelukkig toch. Wat een lief kereltje was het toch eigenlijk. Hoe had hij ooit zoo boos op broertje kunnen zijn. Moe wenkte hem om weer weg te gaan. Zachtjes, voorzichtig ging hij de kamer weer uit, nog even omkijken naar broertje, 't Ging goed, gelukkig. Vader zou nu al wat gauw hier kunnen wezen. Oom Adriaan en Tante waren waren nu bij Grootmoe. Heel even wilden ze ook broertje zien, en toen ging oom gauw naar den trein met paard en wagen. 'k Ben blij dat ik wat geruststellende berich ten kan vertellen. Wim heeft wel een vreeselijke reis achter den rug. Kom ik ga maar, dan hoef ik niet hard te rijden, 't Beste hoor. Wacht ik heb nog wel even tijd, 'k zal nog even bij den dokter aanrijden om te zeggen hoe 't nu gaat en als Wim er is kom ik zoo vlug mogelijk hier heen gereden. Bemoedigend knikte oom Adriaan Moe nog eens toe en reed toen fluks weg. Tante zei: „ik blijf nog maar wat bij jullie, misschien kan ik nog wat helpen.Wil ik nu even heel stil bij Hansje gaan zitten, ga jij dan maar even naar buiten, 'k Zal o zoo goed naar hem kijken." Tante zei dat maar, omdat Moe nog zoo wit zag. Heel eVen ging Moe wat naar buiten, niet lang, want liever zat ze maar bij Hansje's bed. 't Ging nu goed. Maar er kon toch nog veran dering komen, had dokter gezegd. (Wordt vervolgd.)

Maas- en Scheldebode | 1929 | | pagina 9