Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsehe Eilanden. Doorzitten IN HOC SIGNO VINCES FEUILLETON No. 3562 ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1929 44ste JAARGANG ringen. TWEEDE BLAD. Gemeenteraad. richten. Rechtzaken. Het huisje aan den Zeedijk M Fa. W. BOEKHOVEN A ZONEN Het nadrukken van den inhoud van dit Blad is verboden overeenkomstig de Wet op het Auteursrecht. Plaatselijk Nieuws. II «stelling. De eenlge —tie kans van slagen :legeerdea het eens sche zijde geen bij. rwachten is. aange- 'ransche schuld aan de Kamer is goed- ftt uitzondering van je te Amsterdam de hier heerschte een bel voor een groot moet worden toe- I zakenleven eenigen de den herfst weder Niettegestaande nlandsche industriën |n wel voornamelijk en sterke vraag in kt de margarine een hede de massa des baat is, zoolang de |t te veroorloven is. is den laatsten tijd met dit feit neemt enemende productie biting van fabrieken nede om tot de ver. margarine zoowel ^langrijke plaats be- sumptiesfeer. Over bn de vooruitzichten de bezitters varen bgrijpen, dat de spe- |eid gebruik maakt, de kans niet uitge- laatste dagen door bevolgd wordt, pinnenlandsche indu- ;t opmerkelijk dat de In door de beweging I meer verloren ging. voor dit aandeel een belangstelling werd |n, en wat de Deen- voor alle animo ge- geruchten onder- |»1 een flinke stijging, aarden zoo goed als Fabak-, Rubber- en itijds stil. De bevre- Indië bezorgden aan Ivasteren ondertoon, een vrij gunstige Door den levendigen werd de hoek der betreft Boeton, ver- :fl Deze Courant verschflnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post f 1.— b| vooruitbetaling. BUITENLAND b| vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEEFSTER SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIËN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regtl DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die z| beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. jafdeeling valt niets fide franc lagen aan- peer vast, terwijl in aandeelen Duitsche tl moesten prijs- us 1929 bij veiling ustus 1929 bij afslag, uur (z.t.) te Mid» van: Een huis met fabriek) erf en grond Nieuwstraat en uit> kad. sectie B no. pt 2 aren. Toebehoo» te Middelharnis. VN DER SLUYS. en Winkelhuis met ftkerij te Stad aan 't bij den Heer Jan dam en ten kantore [lEN te Middelharnis. lis 1929 v.m. 10 uur lerberge van A. Kaas» snede klavers wassen» jidam, in kabels 12, 37 bolder in kabel 7 van e van den heer D. VN DER SLUYS. werd ter zetterif Dinsdagnummer bij onderteekening van aoest zijn Not. Van 1.59 Hectaren Bouw» oote en kleine land» )dijkin diverse per» op Donderdag 29 op Donderdag 5 telkens des avonds Hotel Spee te Som» kn de Erven van den [<Czn. te Sommelsdijk. VAN BUUREN. Vergadering van den gemeenteraad van NIEUW-HELVOET, op Vrijdag 2 Augustus 1929. Voorzitter de heer F. W. van Driel, burge meester. Alle leden aanwezig, behalve de heer Spuijbroek. De volgorde der stemming wordt bij loting aangewezen als volgt: de heeren Trouw, J. v. d. Ban, Kramer, Langerveld, W. v_ d. Ban en de Jonge. De VOORZITTER opent de vergadering en verzoekt den Secretaris de notulen der vorige vergadering voor te lezen. Na lezing worden die goedgekeurd. Ingekomen stukken Het proces-verbaal van kasopname. In kas *!"was 295.70. 2. Het verslag van de Gezond heidscommissie over 1928. 3. Verslag van den Schoolarts over het 2e kwartaal 1929. 4. Van het bestuur van de Ver. Vreemdel Verkeer alhier een dankbetuiging voor de toegekende subsidie van 100.—. 5. Een afschrift van een K. B., waarbij de gemeente Den Helder in het ongelijk is gesteld ten aanzien van een aanslag in de G. I. B. dienstjaar 1927-'28 van J. H. voor deze gemeente en terecht opgelegd. 6. Een bericht van den Minister van Arbeid, H. en N„ waarbij in de jaarwedde van den Correspondent der Arbeidsbemiddeling 10.subsidie over 1928 is toegekend 7. De goedkeuring van Ged. St van een af- en overschrijving dienst 1928. 8. Bericht van Ged. St., dat de uitkeering vol gens de wet van 1897 is bepaald op 3181.14. 9. Bericht van hetzelfde college, houdende mede- deeling, dat voor de G. I. B. art. 128 der wet op de R. I. B. niet van toepassing kan zijn (aftrek van de helft van hetb edrag der oude pensioenen). Een bericht van idem betreffende de verordening op den Keuringsdient van Wa ren met een afschrift van den betrokken In specteur Hieruit blijkt, dat de Keurmeesters en P(\mbtenaren geen ongewenschte zeggenschap 3ver de stallen der boeren zullen hebben.Be sloten wordt de verordening in de volgende ver gadering vast te stellen. 11. Een schijven van het hoofd der le O. L. school alhier, waarin hij mededeelt, dat de onderwijzeressen Mej. van Bergen en Mej. v. d. Wiele-Donk zonder hulp het onderwijs in de nuttige handwerken voor 80 leerlingen niet behoorlijk kunnen geven. Adressant vraagt de tijdelijijke hulp van Mej. de Pijper te willen bestendigen. B. en W. stel len voor aan dit verzoek te voldoen. Dit voor stel wordt met algemeene stemmen aangenomen. De heer LANGERVELD vraagt of het hand- werkonderwijs vooral voor de oudere meisjes niet wat uitgebreid zou kunnen worden. De VOORZITTER antwoordt, dat hierom trent thans niet kan besloten worden. Spr. zegt, dat daarvoor wijziging van het leerplan noodig is. Deze wijziging behoeft de goedkeuring van den Inspecteur, nadat deze het hoofd der school heeft geraadpleegd. B. en W. zullen de zaak besprek'en. De VOORZITTER deelt mede, dat destijds aan het hoofd der school A. Holleman ver gunning is verleend om inplaats van Zaterdags morgens Woensdagmiddag school te houden, in verband met het volgen van eene landbouw- cursus te Rotterdam. Dit was een tijdelijke af wijking van het leerplan. Nu het genoemd hoofd niet meer aan dien cursus deelneemt .stellen B. en W. voor de oude regeling weer in te voeren en dus Woensdagmiddag geen school en Zaterdagmorgen wel school te houden. Aldus wordt met algemeene stemmen besloten. Aanbieding gemeenterekening 1929. Namens B. en W. biedt de Voorzitter den leden deze rekening 'aan. De leden kunnen deze nazien. Hiervoor zal dag en uur nader worden bepaald. Uitbreiding buizennet waterleiding aan den Westdijk. De VOORZITTER zegt, dat hier reeds meer dere malen over werd gesproken. De aanleg- kosten werden toen begroot op 2000.B. en W. hebben overleg gepleegd met den Di recteur der Waterleiding. Deze heeft thans op gegeven, dat de aanlegkosten 1600.zouden bedragen. De gemeente moet een watergebruik van 10 van laatstgenoemd bedrag garan deeren. In verband hiermede hebben enkele ei genaren van woningen aan den Westdijk zich tegenover de gemeente verbonden 'en zijn hier van gezegelde verklaringen overgelegd. Spr. leest deze voor. De heer W. VAN DER BAN zegt, dat des tijds er ook over gesproken is om een stand pijp te plaatsen. De VOORZITTER zegt, dat de Directeur der Waterleiding hier bezwaar tegen had. De heer KRAMER meent dat het mogelijk zal zijn een kraan te plaatsen om menschen die niet kunnen aansluiten van water te voor zien. Daarna worden B. 'en W. gemachtigd de uitbreiding van het buizennet der Waterleiding aan den Westdijk tot stand te doen komen. Vervolgens wordt met algemeene stemmen besloten om op den in September a.s. te hou den fokveedag een eereprijs beschikbaar te stellen. Op voorstel van den heer J. VAN DER BAN wordt besloten eveneens een eereprijs voor de geitententaonstelling beschikbaar te stellen tot een bedrag van 25. De VOORZITTER deelt mede dat hem ver lof is verleend van 14 dagen en dat de heer Langerveld zijn functie zal waarnemen. Na de rondvraag vestigd de heer TROUW de aandacht op de post en zegt dat die wat vroeger moest komen. De VOORZITTER zegt dat hier niet veel aan te doen zal zijn. De heer W. VAN DER BAN vraagt waar om bij den bouw van de woning van den heer H. Trouw is afgeweken van de bestaande rooi lijn. De VOORZITTER zegt dat dit een eigen aardige situatie is. De heer Roeloffs woont verder van den straatweg af dan de heer Tie- man. Het dagelijks bestuur was er voor, de rooilijn aan den eigenaar over te laten. De heer DE JONOE vestigd de aandacht op putten in den weg bij het beursgebouw en zegt dat dit gevaar opleverd. De VOORZITTER zegt dat hij het polder bestuur hierover reeds heeft geschreven. Hierna sluiting. KANTONGERECHT TE SOMMELSDIJK. Zitting van Vrijdag 9 Augustus 1929, A. D., bij verstek, wegens overtreding leer plichtwet. Eiscb 8.subs. 8 dagen. Ver oordeeld tot 5.subs. 5 dagen hechtenis. De zaak tegen J. P. wordt aangehouden. D. G., bij verstek, wegens overtreding Ar beidswet. Eisch 25.~ subs, 25 dagen hech tenis. Veroordeeling 10.subs. 10 dagen hechtenis. A. G„ idem. Eisch 25.— subss. 25 dagen hechtenis. Veroordeeling 10.subs. 10 dagen hechtenis. C A. v. d. S., wegens overtreding leerplicht wet.' Eisch 25.subs. 25 dagen. Veroor deeld tot 10.— subs. 10 dagen hechtenis. C. S. idem. B. d. B., landbouwer te Melissant, wiens zaak een vorigen keer werd aangehouden, wegens overtreding leerplichtwet, het laten wieden door leerplichtige kinderen van suikerbieten. Eisch 25.subs 25 dagen hechtenis. Ver oordeeld tot 10.— subs. 10 dagen hechtenis. H. v. G., 53 j., landbouwer te Melissant, wegens zelfde feit. Verdachte zegt, dat het kind tegen zijn wil door diens vader te werk was gesteld. Eisch 15.subs. 15 dagen hechtenis. Veroordeeld tot 8.subs. 8 dagen hechtenis. J. v. 't R„ wegens het hebben van nummer en letters van motorrijtuig op carton, Eisch 5.— subs. 5 dagen hechtenis. Veroordeeling idem. L. J. T., wordt aangehouden. W. V., te Middelharnis, vrijgesproken we gens gebrek aan bewijs. E B. Z., 19 chauffeur te Stellendam, we gens het hebben van nummer en letters van motorrijtuig in uitwischbaar schrift. Eisch 10 subs. 10 dagen hechtenis. Veroordeeld tot 8 subs. 8 dagen hechtenis. A. v. d. M., 49 slager te Middelharnis, wegens het niet aangeven van slachtvee, Eisch 12.— subs. 12 dagen hechtenis. Veroordeeld tot 5.subs. 5 dag/en hechtenis. P. v. d. V., 42 j., arbeider te Middelharnis, wegens overtreding leerplichtwet. Verdachte heeft een groot gezin, 13 kinderen, waarvan 10 beneden 14 jaar. Verdachte verdient zomers 2.50 en 's winters 1.50 per dag. Wordt schuldig verklaard zonder oplegging van straf. I. S„ wordt aangehouden. J. P., 20 j., landbouwer te Middelharnis, we gens als getuige wederrechterlijk wegblijven. Eisch 10.subs. 10 dagen hechtenis. Ver oordeeld tot 8.— subs. 8 dagen hechtenis. J. v. d. M„ 26 j., arbeider te Den Bommel; J. P., 25 j., zonder beroep te Den Bommel C. S. H., 22 j., te Den Bommel, en W. C. P., 23 j„ dienstbode te Den Bommel, wegens loo- pen op verbod'en grond. Wordt aangehouden om verbalisant te hooren. Verdachten beroepen zich er op, dat het openbare weg is. L. G„ wegens rijden zonder licht, 5. subs. 5 dagen hechtenis. C. d J., 21 j„ te Den Bommel, wegens af rijden van verboden afrit. Eisch 3.— subs. 1 dag hechtenis. Veroordeeld tot 2.— subs. 2 dagen hechtenis. T. K., idem, wegens zelfde feit. J. T., 28 j., koopman te Sommelsdijk, wegens rijden zonder achterlicht. Eisch 8.subs. 4 dagen hechtenis. Veroordeeld tot 5.-subs. 5 dagen hechtenis. C. W., wegens rijden zonder licht. Eisch 5.— subs. 2 dagen hechtenis. Veroordeeld tot 5.— subs. 5 dagen hechtenis. D. B„ idem. W. W., idem. Doorzitten bij wielrijden verzacht en geneest men met Doos 30,60, Tube 80 ct. PUROL SOMMELSDIJK. In de maand Juli 1.1. ves tigden zich alhier 9 personen, 9 ingezetenen vertrokken, 6 kinderen werden geboren, terwijl 5 ingezetenen stierven. 4 Huwelijken werden voltrokken. Belanghebbenden worden er aan herinnerd, dat de ontvanger dezer gemeente Dinsdag 13 Augustus a.s. zitting zal houden tot het ont vangen van schoolgelden. Maandagavond 1.1. werd de motorspuit ea spuit no. II geprobeerd. De motorspuit voldeed goed, doch spuit II weigerde. Na eenige re paratie hieraan werd spuit no. II Donderdag avond wederom beproefd. Alsnu voldeed hij aan de eischen. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is aan d'en heer P. Kieviet Dz., onder dankbetuiging voor de langdurige en belang rijke diensten bij de brandweer bewezen, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als brand meester-generaal bij de Motor-brandspuit. In zijn plaats is benoemd de heer C. Joppe Lzn. Tot hoofdman geaffecteerden aan de slang van spuit no. I werd benoemd de heer M. van der Sluijs Pz. Tot ass. hoofdman Anth. Schuurman en tot brandmeester van spuit no. II de heer Kr. de Mooij. MIDDELHARNIS. Door de gemeenteveld wachters alhier is proces-verbaal opgemaakt wegens het niet voorzien te zijn aan hun fiets van het nieuwe belasting rijwielplaatje 1929-'30. Men zij gewaarschuwd. Bij publieke verkooping van een woonhuis en erf van J. van Sliedrecht Jr., is dit ingezet door den heer J Vroegindeweij Lz. voor 3575.-. De eigenheimer aardappelen worden alhier verkocht en geleverd voor 1.75 de 70 kilo en de koepeen voor 1.50 de 60 kilo. Onze gemeente werd Woensdag bezocht door een 40-tal landbouwers uit de omstreken van W&ssenaar, welke e'en bezoek brachten aan den Proeftuin, den Van Pallandtpolder, en nog enkele boerenhofsteden. Des avonds wer den zij per auto's naar 't havenhoofd gebracht en vertrokken vervolgens per tramboot. In de maand Juli beliep de omzet aan de Centrale Veiling alhier tot een bedrag van 37000—, Door den Directeur der directe belastin gen 'enz. te Rotterdam is de weegbrug van de gemeente Middelharnis, opgesteld aan de Oost- Havenkade aldaar, aangewezen voor de vrij willige weging, onder ambtelijk toezicht van motorrijtuigen, ter uitvoering van de wegen belastingwet. Tevens is bepaald, dat voor vo renbedoelde weeginricbting geen kosten van ambtelijk toezicht verschuldigd zijn, indien de vrijwillige weging plaats vindt des Woensdags des voormiddags tusschen 10 en 11 uur. DEN BOMMEL. Loop der bevolking over Juli. 1929. Ingekomen C. de Korte van Oude Tonge, P Keuvelaar van Middelharnis, A. C. Jongeling van Den Haag, J. van Wijk van Hil- ligersberg. W. Venneman en gezin van Middel harnis, J. J. Winkels van 's Gravendeel, L. de Visser van Hooge en Lage Zwaluwe, C. E. Doornhein van Herkingen. Vertrokken J. Geers van der Made naar Oued Tonge, C. J. van der Swaluw naar Wevershoof, J. Brands Middelharnis. 7 Augustus 1929. ,20 tol f 16,-. 70 f 10,70. 70 f 3,80. 50 f 1,-. f 7,80. 21,—. Per 100 stuks. Per 100 krop. i Per 100 bos, 3. tot f 14,-. 0 tot f 12,40, ot f 27,-. >t f 12,-. S,— ,40. t f 23,-. 20 tot f 19,20, ,70 tot f 20,-. f 7,20 tot f 9,-. 20,-. f4,-. Per 100 Kg. t f 18,-. 0. Per 100 pond. Per pond. 66 per stuk. door 8' H. ZEEBERG. ag 8 Augustus 1929. ,70 tot f 5,75. ,50 tot 6,85. f 6,75 tot f 6.85. 6,20. Per 100 stuks. 0. Per 100 Kg. 84) Op dezen nazomerschen dag komt stralend de zon op, als om luister bij te zetten aan het ge- Wichtige gebeuren op het dorp onder den rook van het provinciestadje. énkele rijtuigen verlaten dat stadje, om straks de bruidsparen op te nemen. En tien, vijftien boe ren hebben hun rijtuigen uit de schuur doen halen en het tuig van hun paarden doen op poetsen: Adriaan Blanken had gezegd, dat er rijtuigen noodig waren en dan zullen er rijtuigen Maar als het negen uur is, verlaat de boer zijn hoeve, waar zijn zuster en zwager Joqeeren Hij gaat zijn moeder halen op zijn nuchtere wijze, alsof er niets te gebeuren stond en Grootmoeder Blankert, als zoo vaak, een dagje op de boerderij zou vertoeven. Adriaan Blankert rijdt naar den zeedijk, waar hij Hermien van den dominé al aantreft die Lia zal kleeden. En dan gaat de weduwe Blankert mede met haar zoon, die haar naar de pastorie zal bren gen. Dan volgt Hermi'en, na gereed gekomen te zijn, op de fiets, ook naar de pastorie, waar de predikantsvrouw haar dochter heeft getooid, Lies, die straalt van geluk. En in het kleine huisje aan den zeedijk, zij heeft het zoo gewild, zit Lia alleen. Te wachten op Hans. Gekleed in haar eenvoudig bruidskleed zit zij daar bleek te wachten. Maar dan staat zij op, klimt naar het ver trekje onder de pannen, waar zij zooveel nach ten heeft geslapen, waar zij heeft geworsteld, God alleen weet hoeveel, om zielevrede te ontvangen. En dan knielt zij neer. Op het grint van den landweg knarsen wielen. Het geknars houdt op. De deur wordt geopend. Iemand komt binnen. En dan klinkt een vroolijke stem :,Lia, kind, waar ben je ,,Ik kom, Hans", roept zij terug. En in het keukentje van de eenvoudige, kraak zindelijke arbeiderswoning ligt Lia in zijn armen, stamelend: „O, Hans, het geluk is te groot." „Niet te groot", antwoordt hij. „Want God heeft het ons gegeven. Kom, mijn bruidje, het wordt tijd." Staande bij de coupé bel.eefd opengehouden door een palfenier, staart Lia nog even naar het dierbaar huisje, waar zij haar geluk heeft gevonden en dat zij vooreerst niet zal weerzien, daar de twee bruidsparen hedenavond nog het eiland zullen verlaten, om, na in Rotterdam te hebben gelogeerd, morgen naar het buitenland te gaan, elk paar zijns weegs. Lang staart zij H.aar oogen worden vochtig. Gevoelens, niet onder woorden te brengen, bestormen haar .Zij kwam er heen, op dien donkeren winteravond, als een schip zonder roer, zwalkend op de barnende Jevenszee. En zij verlaat het nu, aan de zijde van den man, dien zij liefheeft met haar gansche hart, in volle vrouwelijke overgave; den man, die haar steun zal zijn, neen, dat beteekent niets, want wat zal zij bouwen op e'en raensch? Hans zou de eerste zijn, om haar te bestraffen neen, zij verlaat het huisje in de volle verzekerdheid, dat zij het eigendom van Jezus is, Die alle levensstormen stilt. Knarsend glijden de wielen. In draf vliegen dev urige paarden met hun kostbaren last door den Krommen weg, langs de lage huisjes, waar van de bewoners naar buiten komen, om eer biedig te groeten: de jonge dominé, die zijn bruid is gaan halen „Hans", schrikt Lia opeens, om dan prozaïsch op te merken: ,,'k Heb het huisje niet ge sloten „Dharvoor heb ik gezorgd, kind. Het zou trouwens nog niet erg zijn." „Neen, maar Grootmoeder had het mij zóó op het hart gedrukt, toen zij wegging." „Dom van Grootje", lachte Hans vroolijk. „Bruidjes denken niet aan zulke dingen op een dag als deze." In-gelukkig vlijde Lia zich tegen Hans aan. In de kerk was een verbazende belangstel ling. Er was ook wel nieuwsgierigheid onder gemengd, maar het meest was er toch de op rechte belangstelling en het medeleven met het predikantsgezin. Toen Lia aan den arm van Hans. de zoon van den predikant kwam het eerst binnen, de kerk betrad, zag zij al die bekende gezichten en zij kon niet nalaten hartelijk te knikken naar vrouw Goedegebuure, die heel van den Zeedijk naar de kerk was gekomen Toen al de familieleden, het was een groot gezelschap, plaats hadden genomen, werd het stil. Uit de consistoriekamer trad dominé Meinema binnen. De dienst begon. Alex van Meersma, den vorigen avond ge arriveerd, voelde zich vrij onbehaaglijk in dit kerkgebouw. Maar als man van de wereld, gentleman, liet hij daarvan niet blijken, doch volgde nauwlettend den dienst. Zijn oog rustte op Lia, die met opgeheven hoofd luisterde naar de woorden van haar schoonvader, die voldeed aan haar verzoek en sprak over: „In het huis des rechtvaardigen is een groote schat." Hij zag het van aandoening bleeke gelaat van zijn nu eenige dochter. Er lag een kalme, vre dige trek op. Alex van Meersma was tevreden: Lia was gelukkig en dat was, al was het hu welijk dan niet, zooals hij dat precies wel ge- wenscht had, verreweg het beste. Hij vond het maar gelukkig, dat de Rotter- datnsche familie zich had verontschuldigd. Het was zoo'n ongelegen tijd; een dochter was in het buitenland, een zoon was een vacantiereis gaan maken; Simon van Meersma had het wat druk, terwijl zijn vrouw met een andere dochter in pension was. Zoo hadden zij met veel woorden zich ver ontschuldigd. Maar in Utrecht had men het wel begrepen: met dat „vrome gedoe" wilden de Rotterdammers niets te maken hebb'en, dat was de kwestie. De plechtigheid was er waarlijk niet minder om. Het was een aangrijpend woord, dat van den kansel klonk. Zijns ondanks moest de ar chitect er toch naar luisteren. Die dorpspre dikant was een redenaar, oordeelde hij. Met welk een gloed en overtuiging oreerde hij. Hij bemerkte, hoe zijn vrouw, nevens hem gezeten, zoo nu en dan een traan wegpinkte. Met eigenaardige gewaarwordingen zat Me vrouw Van Meersma daar neer. Jaren en nog eens jaren was het geleden, dat zij e'en voetstap in een kerk had gezet. En nu ruischten daar over haar hoofd die oude klanken, die zij maar al te goed kende. Zij kreeg 't bepaald moeilijk, toen dominé Meinema zich met grooten ernst tot de weder- zijdsche ouders richtte; tot de ouders, die hun kinedren aan elkaar afstonden. „Moeten wij, ouders, op een dag als deze (fcniet belijden, dat wij in gebreke zijn gebleven bij de opvoeding van onze kinderen Wij mee- nen misschien, dat wij goed werk hebben ver richt, maar ach, het was slechts stukwerk. Wij volcfen zoo vaak onzen eigen zin en meening. Maar moet ons hart dan niet met grooten dank vervuld zijn, dat onze God, niettegen staande onze tekortkomingen, het zoo wel maakt Hij smeedt hier, in Zijn rijke ontferming, harten voor het leven aanéén. En wel harten, die in hun woningen meedragen de schatten, welke opgesloten liggen in onzen dierbaren Bijbel, de schatten van het Eeuwige Leven. Het had ook anders kunnen zijn. Onze kinderen had den kunnen afdwalen. Het is niet gebeurd. Al len, op één na, zijn blijven leven in het geloof aan den Drieëenigen God. En die ééne, onze lieve Lia, die onze harten stal, heeft, na ernstig zoeken en na veel strijd, Jezus gevonden, zoo dat zij voor tijd en eeuwigheid geborgen is. Hem zij daarvoor driewerf dank en lof en aanbidding Er werden snikken vernomen. Het werd me vrouw Van Meersma te machtig. Maar de predikant had reeds een wending gegeven aan zijn toespraak en richtte zich tot de twee bruidsparen, inzonderheid tot zijn zoon, wien hij op het hart bond, zich het Evangelie van Jezus Christus in geen enkel opzicht te schamen. „Gij hebt deze vrouw van God begeerd. Ik mag zeggen, omdat ik het weet: biddend be geerd. Gij waart in groote moeilijkheden. Want het was eerst Gods wil, dat aan het hart het zwijgen werd opgelegd. Maar Hij heeft ruimte gegeven. Gij kunt zeggen: Soli Deo Gloria. Maar aan den anderenkant, mijn jongen: Hij legt u nu ook de zware verplichting op, zorg vuldig te bewaren en te bewaken het kostelijke pand ,dat Hij u toebetrouwde. Doch gij zult daartoe de kracht ontvangen, als ge die biddend van Hem begeert. Hij zegene je, Hans, en Hij behoede je Het was een aangrijpende plechtigheid. Ook de architect kwam onder den indruk, wat nog meer het geval was, toen, na het lezen van het formulier en nadat de ja-woorden geklonken hadden, de twee paren neerknielden en de pre dikant zijn handen over de vier hoofden uit breidde 'en de schare zong: „Dat 's Heeren zegen op U daal." Hij bemerkte, dat zijn vrouw het geheele vers meezong. Even was Lia met haar ouders in de pastorie alleen. Zij legde het hoofd op den schouder harer moeder, wie de tranen in de oogen blon ken en vatte in naieve spontaniteit de handen van haar vader. „Ben je gelukkig, kind vroeg deze met een van aandoening schorre stem. „O, Papa", snikte zij, „ik dank u, dat ge mij twee jaar geleden toestemming gaaft, naar Qrootmoeder te gaan en later, om met Hans te trouwen. Ik heb hier alles gevonden, wat een arm menschenhart maar kan begeeren: mijn volle levensgeluk. Naast God, heb ik dat aan u en Mama te danken. Dank, veel dank." „Het is goed, kind", zeide Alex van Meersma. En hij wendde zich af, geen woorden meer kunnende stamelen Het was een week later, dat dominé Meinema naar den zeedijk fietste, waar hij een paar be zoeken af te leggen had, zoodat hij, als van zelfsprekend, bij de weduwe Blankert terecht kwam, die, het was even vanzelfsprekend, sprak over Lia en het huwelijk. Allerlei herinneringen werden opgehaald. Tot het gesprek kwam op Marie, die met haar man reeds weer naar Utrecht was afgereisd. En dan kwam de bekommering weer. ,,'k Weet het niet, dominé, het is alles best, daar niet van Er wordt geregeld geschreven. Eind van het jaar, als de winter tenminste niet al te bar is, komt zij weer. Maar zij is nog niet mijn oude Marie. Ik kan beter zeggen; de ver andering is nog niet groot. Zij schijnt geen behoefte te hebben, om God te zoeken, ondanks het leed, dat haar overkwam." De predikant was van hetzelfde gevoelen. Voor zoover hij oordeelen kon, dan zouden de architect en zijn vrouw een zeer stil leven leiden; niet meer denken aan wereldsche ver maken, maar het hart verre van God hebben. „En toch, Grootje", zeide hij hartelijk, „wij kunnen het niet weten. Aan Lia hebben wij het gezien, hoe onze God wonderien doen kan. Hij b 1 ij f t de Machtige. Laat ons blijven bidden. Wie weet, of dit gezegende huisje aan den zeedijk", zooals Lia het zoo gaarne betitelt, niet nog eens een wonder aanschouwt EINDE.

Maas- en Scheldebode | 1929 | | pagina 3