TrinspireereBde voelen FEUILLETON Hat huisje aan den Zeedijk Kerk en School. Plaatselijk Nieuws. kelingen hoeveel weet men nog niet in de diepte verdween. Zondagavond waren reeds tien lijken opge haald. Van de 23 personen, die konden worden gered, verkeeren er velen in benard'en toestand en hun verpleging in een ziekenhuis werd nood zakelijk geacht. Zes menschen hebben zich aan- het politiebureau vervoegd om te komen ver tellen, dat zij aan de ramp waren ontsnapt. Pas wanneer men met zekerheid weet, hoeveel pas sagiers zich aan boord bevonden, zal men het aantal slachtoffers kunnen vaststellen. Afgaande op de verklaringen van den gezagvoerder, ont breken er nog 16 tot 17 personen of deze ook verdronken zijn, zal men pas morgen of over morgen weten Tot vanavond laat verdrongen zich nog de nieuwsgierigen rond de plaats van de ramp. Spanning te Brussel. Een groote ongerustheid verspreidde zich te Brussel en in de provincie, toen het nieuws be kend werd. Want iederen Zondag gaan duizen den reizigers voor een of twee dagen naar de kust en onder hen bevinden er zich verschei- denen van Brussel en uit de provincie. Zondag avond stond een groote menigte voor het Noord- station alhier om de komst af te wachten van familieleden uit Oostende. DE ZEPPELIN AANGEKOMEN. De reis heeft 94 uur geduurd. Om 8 minuten voor 7 uur (M. E. T.) is het luchtschip in de loods gebracht. De wind, die de werkzaamheden vertraagde, was toen veel minder geworden. De Graf Zeppelin heeft over de reis 94 uur en 1 minuut gedaan. In totaal zijn 5331 mijl afgelegd er is met een snelheid van 80 K.M. per uur gevlogen. De ambtenaren hebben den verstekeling direct na de landing een kort verhoor afgenomen. Hij blijft in hechtenis en wordt zoo spoedig moge lijk naar Europa teruggestuurd. Geestdrift te New-York. De geestdrift was bij de aankomst van de Graf Zeppelin te New-York (stad) niet minder dan verleden jaar. Toen het luchtschip boven de haven vloog werd het door een woest koor van scheepsstoomfluifen begroet. Dr. Eckener dankte met lichtsignalen uit den achtersten gon del. De officieren en bemanning van Duitsche schepen, welke in de haven lagen, waren opge togen. De schepen waren rijk met vlaggen ge tooid. Op Times Square waren talrijke filmopera teurs bezig om het fraaie schouwspel vast te leggen. In het Battery Park juichten duizenden het luchtschip toe. Een vliegtuig vloog voor het luchtschip om het den weg te wijzen. Verschei den vliegtuigen vormden een escorte. Op ver schillende plaatsen werd de luchtparade door zoeklichten bestraald. Een telegram van Hindenburg aan dr. Eckener. Rijkspresident von Hindenburg heeft aan dr. Eckener een telegram gestuurd, waarin hij hem hartelijk gelukwenscht met den goed geslaagden tweeden tocht van het luchtschip Graf Zeppelin naar Amerika. Ook voor de toekomst wenschte de rijkspresident dr. Eckener veel succes toe. Tegenwind, dus geen bezoek aan Philadelphia. Daar dr. Eckener bij het nadeten van de Ame- rikaansche kust te kampen kreeg met wind uit den verkeerden hoek, moest hij afzien van zijn aanvankelijk plan om over Philadelphia te vlie gen. Hij hield daarom rechtstreeks aan op New York en Lakehurst, in New Jersey, dat hij nog voor het vallen van den avond meende te kunnen bereiken. Dat bleek ook een juiste be rekening te zijn geweest. De weersomstandighe den waren gunstighet zicht was goed. Om kwart voor negen, pl. tijd van de Oostkust der Ver. Staten, was men boven New York, waar de begroeting spontaan en hartelijk was. Spoe dig lag de groote stad aan de Hudson al weer ver achter het machtige gevaarte 'en 7 minuten na het bezoek boven New York whs de landing te Lakehurst reeds geschied. Latere telegrammen verduidelijken de manier, waarop de Graf Zeppelin de laatste etappe van het traject heeft afgelegd, het blijkt n.l. dat het luchtschip eerst over Lakehurst is gevlogen, daar liet weten, dat men nog even doorging naar New York, maar binnen het uur te Lakehurst terug zou zijn. Dit is dan ook zoo geschied. De landing. Reusachtige zoeklichten waren op het vlieg veld te Lakehurst opgesteld om ook bij nacht de landing mogelijk te maken. Toen het lucht schip, plotseling uit de richting New York ko- dooc H. ZEEBERG. 83) „O, Alex, praat er niet van. Ik ben oogen- schijnlijk rustiger geworden. Maar diep in mij blijft branden de beschuldiging, dat ik Annie heb opgeofferd Alleen door mij is het zoover gekomen, 'k Heb zóó diep gezondigd, dat er geen vergeving voor is." „Dat beweer ik niet, dat jij alleen de schul dige bent. Wij allen hebben schuld, behalve Lia, die verleden jaar verstandiger werd, al heeft zij het nu weer te ver gedreven. Maar enfin, het is niet anders. Als ik mij was blijven ver zetten, ik zie het nu helder in, was zij den weg van Annie opgegaan. Het is beter, zooals het nu is. Maar wat wilde je, Marie Aan je moeder schrijven Me dunkt je kondt er over een paar weken beter heengaan. „Ik wilde eerst schrijven, Alex, om dan verder te zien." „Best. Je gaat je gang maar." De oude dominé Meinema zou alleen kunnen vertellen, maar hij doet het niethoe in het kleine „huisje aan den zeedijk", de oude be titeling van Lia bleef in stand, het dankgebed van een moeder omhoog steeg, toen eenige da gen na de begrafenis uit Utrecht een berouw volle brief kwam, nadat haar zoon de oude vrouw er al op had voorbereid. „God is een Hoorder des gebeds", zeide vrouw Blankert, de smalle, beenige handen vouwend. „Mijn dochter keert weer. Langs een weg, dien God alleen heeft bepaald en dien niemand van ons zou kunnen uitdenken, Ik zegen het oogenblik, dat Lia in het hart gaf, naar hier te komen." Drie weken later reed Adriaan Blankert weer naar de boot, ditmaal niet, om Lia te halen, maar zijn zuster, die man en kind in Utrecht had gelaten, om alleen met haar moeder te kunnen zijn. Lia was niet meer naar het dorp terugge keerd. Zij oordeelde het verstandiger, thuis te blijven, waar zij de steun van moeder kon zijn, mend, boven de loods vloog, maakte het een groote bocht en verdween weer in het duister. Na een kwartier keerde dr. Eckener terug. On middellijk werden de toebereidselen voor de landing getroffen. Het luchtschip werd aan den kleinen mast vastgemaakt. Ter begroeting waren de Duitsche consul Heuser, de commandant van het vliegveld, de commandant van het marinestation te Phila delphia, alsmede verscheiden vliegsters, o.a. Thea Kasche, aanwezig. Plannen van de Goodyaer-Zeppelimmj. Op het terrein te Lakehurst was onder de groote wachtende schare ook dr. Arnstein van de Goodyaer-Zeppelinmij. Deze verzekerde dat het bericht, als zou de Goodyaer Zeppelin Cy. een groote Zeppelin gaan bouwen nog voorba rig is. Wel wordt dit overwogen, doch er is nog geen begin van uitvoering gemaakt. TYPHOON TEISTERT INDO-CHINA. Vijftig dooden en honderden gewonden. Uit Fransch Indo-China wordt gemeld, dat een typhoon en een zeebeving de streek van Tonkin verleden week Dinsdag hebben geteis terd. Eerst thans wordt bekend, dat daarbij 50 menschen het leven heben verloren, terwijl vele honderden menschen zijn gewond. Het spoor wegverkeer met Saigon is verbroken uit vele plaatsen wordt gemeld, dat telgraafpalen en hoo rnen als lucifers knapten. De rijstvelden! zijn vernield en honderden huizen liggen in puin. EDISON'S OPVOLGER. Dezer dagen heeft Edison een vergelijkend examen afgenomen aan 49 jongelui, van wie de beste een door Edison bekostigde oplei ding zou krijgen als uitvinder en eventueel op volger van Edison zelf. Edison heeft dat examen afgenomen op een origineele manier. De gelukkige winnaar in het tournooi van geestelijke paraatheid is een jongmensch van 16 jaar, zekere W. B. Houston, de zoon van een Episcopaalsch bisschop. De opleiding van het jongmensch zal vier jaar mogen duren aan een universiteit of technische hoogeschool in eigen keuze. Nog vier jongens krijgen zoo'n gratis oplei ding van Edison. AANSLAG OP EEN EXTRA-TREIN. De spoorwegdirectie te Altenburg deelt offi cieel mee, dat Vrijdagnacht om ongeveer half vier tusschen Krimmitschau en Werdau een aanslag is gepleegd op een extra-trein van de hoogeschool voor lichamelijke oefeningen. De onbekende daders hadden dwarsliggers op de rails gelegd. De locomotief duwde de dwaslig- ers voor zich uit en spoedig kon de reis hervat worden. De spoorwegdirectie te Dresden heeft een belooning van 3000 mk. voor het vind'en der daders uitgeloofd. DE REIS OM DE WERELD VAN DE GRAF ZEPPELIN. Naar de draadlooze dienst te Berlijn meldt zullen de Deutsche Seewart, de Russische en de Japansche regeering tijdens de reis om de we reld van de Graf Zeppelin bizondere weerdiens- ten instellen. Rusland heeft bovendien toegezegd een ter rein bij Wladiwostok te zullen inrichten als tusschenlandingsplaats voor het luchtschip. De Amerikaansche regeering heeft de ankermast- stations op Hawaï, fort Roth in Texas en de luchtschiploods te St. Louis voor eventueele tusschenlanding beschikbaar gesteld. MADRID EN EEN STIERENGEVECHT. Spanje kent nog steeds zijn wreede stierenge vechten. Een correspondent van De Maasbode woonde zulk een „Volksvermaak" bij en vertelt er het volgende van De Plaza de Toros is een groote arena, een geweldige cirkel van bruinachtig steen. De me nigte verdwijnt er door vele nauwe gaten in gangen, die doen denken aan het Romeinsche Colosseum. Trouwens, het inwendige van de Plaza de Toros, de arena zelf en de toeschou wersruimten geven den indruk, die het Colos seum moet hebben gemaakt, toen de Romein sche keizers er het plebs rustig hielden. Dertig duizend menschen kunnen daar in de Plaza de Toros van Madrid. Dertig duizend hoofden bewogen zich als een deinende zee. Ontelbare waaiers gingen apa thisch heen en weer. Boven het gezoem der menigte klonk de langgerekte kreet van limo- nada, limónada fria, frissche limonade. Ik had een plaats in de schaduw. Tegenover me, aan den anderen kant van de arena zaten er tienduizend in de zon, de zon in een tempe ratuur van om en bij de veertig graden. Tien duizend licham'en dicht opeen, even dicht als aan de beschaduwde zijde, waar het al bijna niet te harden was. In de arena wandelden honderden op en neer, in afwachting van het sein, dat het spel zou gaan beginnen. En het spel begon. De wandelaars stortten zich hals over kop op de nog vrije plaatsen. Er schalden klaroenen en er ging een schot open. Door dit schot kwam een ruiterstoet de arena binnen. Voorop de caballeros, die diep hun hoe den afnamen, een beleefdheid, waarop zelfs niet met e'en* applausje gereageerd werd Achter de caballeros reden de picadores in hun geel costuum. Dan volgden te voet de kleurige banderilleros en capeadores en de toreros. Deze stoet bewoog zich kalm naar den zonne- kant en verdween door een poort. Toen klonk ergens boven in het gebouw wat muziek en pardoes stond er een zwarte stier in het strijd perk, nog een beetje beduusd, maar nijdig staan de met zijn staart. Iedereen weet zoo ongeveer het verloop van een stierengevecht. Eerst beginnen de banderilleros hun werk, bijgestaan door hun met roze en gele doeken slaande kameraden, de capeadores. Dan hebben twee bereden picadores de nogal gevaarlijke taak, den stier extra woedend te mak'en, door hem met een lans venijnig te prikken. En ten en andere transpireerende lichaamsdeelen moet men behandelen met Purolpoeder, als zijnde het meest afdoende middel daarvoor. PurohVoet-, Toilet» en Kinderpoeder in Bussen van 60 ct. en 1 gld. Bij Apoth. en Drogisten, slotte verschijnt de torero, die het inmiddels reeds afgematte beest nog even terdege koeie- neert en het dan met één stoot van zijn degen moet afmaken, wat meestal niet gelukt en den torero op een fluitconcert komt te staan. E'en stierengevecht is een feest voor de oogen en een kwelling voor de ooren. Het feest wordt gevormd door kleur en elegance. Kleurig, fleurig en vol goudgeschitter zijn de costuums der stierenvechters en vol elegance is de wijze, waarop sommige dezer heeren met het ziedende dier spelen. Als vreemdeling kent men natuurlijk niet de finesses van het geval en wanneer de toeschou wers buiten zichzelf van enthousiasme zijn, be grijpt men eenvoudig niet, waarom ze zich zoo druk maken. Dat maakt het bijwonen van een stierenge vecht uitermate komisch. Ik zat naast een meneer, die het af en toe op z'n zenuwen kreeg en me dan allerlei dingen toeschreeuwde, die ik absoluut niet verstond. Anderhalf uur lang heeft deze Spanjool me doen opstaan en doen zitten, doen klappen en juichen. En eerst, nadat de laatste stier geveld was en hij zijn Castiliaansch verstand terug kreeg, bemerkte hij, dat ik een vreemdeling was en niets had gesnapt van alles, wat hij me in de ooren gebruld had Die brullende menigte is nog het meest ko mische. Ze wordt grotesk naast dat zielige, be bloede cadaver van den stier, dat door een span met vlaggen getooide paarden onder belgerinkel wordt weggesleept, terwijl de muziek kramp achtig een marsch blaast. En de gelukkige torero loopt dan buigend en zwaaiend een eererondje. Hoeden en petten vlie gen de arena in en het schijnt een plicht van hoffelijkheid, dat hij er eenige terugwerpt. De rest komt intusschen óók bij de eigenaars terug. Toen de heeren zoo scheutig met hun strooien dopjes bleken, meende ik, dat er dien dag met het oog op de corrida ergens in een hoeden winkel uitverkoop was geweest, maar dit bleek toch niet het geval. Belachelijk wordt de picador, wanneer de stier hem van zijn paard werpt en hij, gehin derd door zijn zware kleeding, wanhopige po gingen doet, om op te staan. Dan snellen de anderen toe en terwijl de stier weer als een dolleman achter de handig gezwaaide roze lap pen aanrent, verlaat de smadelijk gevloerde picador de arnea, moeizaam zwoegend in de brandende zon, terwijl een grijze doek de plaats aanwijst, waar het doodelijk gewonde paard zijn laatsten adem uitblaast Een stierengevecht biedt tallooze geestige momenten, een enkele maal een tragisch en slechts nu en dan een grootsch momentde stier, die met één slag geveld wordt, een seconde onbeweeglijk staat en opeens, als door een blik semstraal getroffen, dreunend ter aarde stort, de espada in zijn bebloeden nek. De stierengevechten zijn tegenwoordig wat minder wreed dan vroeger en hun glorie is aan het tanen, zegt men. En het moet ook wel zoo zijn, want een corrida is thans, afgezien van de meelijwekkende rol, die de dieren er helaas in moeten spelen, een gracieus schouwspel, waarbij men er slechts af en toe aan herinnerd wordt, dat hier menschen spelen met den dood, den dood onder de hoeven van e'en tot dolheid op- gezweepjten stier. Bijwijlen aanschouwt men staaltjes van wonderlijke behendigheid, maar over het algemeen ligt er over de vertooning iets mats. Dit is natuurlijk slechts de indruk van één corrida, doch die werd gehouden in één der grootste arena's van Spanje. En er waren de beste toreros en de mooiste en vechtlustigste stieren. Misschien, dat het wat te warm was SOMMELSDIJK. Woensdagavond zal de Muziekvereeniging „Sempre Crescendo" in deze gemeente een concert geven. M1DDELHARNIS. In de woning plaatselijk gemerkt B 227-28 komt een geval van besmet telijke ziekte roodvonk voor. De vorige week zijn alhier aan de kaai aangebracht en verscheept 400 kisten eigenhei mer aardappelen. Naar wij vernemen is de weegbrug van deze geme'ente aan den Oosthavenkade aange wezen voor weging van Motorrijtuigen onder ambtenlijk toezicht ter uitoefening der Wegen belastingwet. Verzoeken om vrijwillige weging moeten worden ingediend bij den Inspecteur te Helle- voetsluis. OOLTGENSPLAAT. De gemeentewoning Pieter Biggestraat thans bewoond door A. van Dam Lz. is bij loting toegewezen aan A, van der Welle Az. Mej. M. Dorsman assistente op het post kantoor alhier heeft tegen 1 Nov. a.s. ontslag gevraagd. Met het oog op de reeds vroeger invallen de duisternis zullen de avondgodsdienstoefenin gen in de Geref. Kerk Zondag om .30 uur be ginnen. OUDE TONGE. Op de veiling van j.l. Vrij dag besteedde men voor de eigenheimer aardap pelen 2.703.40. Blauwe eigenheimers 3.40 per 100 kilo. NIEUWE TONGE. J.l. week werden van hier vervoerd 2000 balen peen. De prijs be draagt 2.50 per H.L. Het burgerwoonhuis toebehoorende aan de erven Mej. L. van Es, staande aan den Molen dijk alhier, is gegund aan den hoogsten bieder W. A. van Alphen Cz. op 3600.—. Bij de gehouden verkooping bij inzet werd het woonhuis met erf en tuinland aan de Bur gemeester Overdorpstraat en laatst bewoond door den heer J. van Eek, landbouwer alhier, ingezet op 5560.—. Door den heer J. Holleman alhier is ver gunning gevraagd tot verbouw van het woonhuis aan d'en Molendijk en plaatselijk gemerkt A 211. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Woensdag 7 Aug. a.s. des nam. 3 uur (z.t.) DIRKSLAND. De gemeenterekening over '28 sluit in den gewonen dienst met een totale ont vangst van 129.379.32 en met een uitgaaf van 113.966.92. Goed slot 15.412,40. Vanuit deze gemeente werden verscheept 4185 H.L. aardappelen, en 880 balen peen. Tegen een tweetal ingezeten'en werd al hier procesverbaal opgemaakt wegens overtre ding der rijwielbelastingwet. Een zoontje van den heer J. P. werd op den Gelderschendijk aangereden door een mo torrijwiel, waardoor het zulke ontvellingen be kwam, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Van de lichting 1930 zijn van hier 8 in geschrevenen; bestemd als gewone en 13 als buitengewone dienstplichtigen. Op de wekelijksche beurs besteedde men voor aardappelen van 2.10 tot 2.25 en voor koepeen 2.50 per H.L. Er worden nogal veel aardappelen verscheept. MELISSANT. Zaterdagmiddag viel het doch tertje van H. M. in de Achterwegsloot. Het werd opgemerkt door de moeder. Deze begaf zich te water en bracht het op het droge. Door B. en W. is aan M. Mijnders voor van haar levensgeschiedenis, had, in korte woorden, de gemeente er op gewezen, hoe God uit de duisternis trekken kan tot Zijn wonder baar licht. Lia was een schaap van den Goeden Herder geworden. En zij zou, benijdenswaardig lot als predikantsvrouw verder het leven doorgaan. Met rassche schreden naderde die dag. Alle voorbereidingen waren getroffen. Mevrouw van Meersma, zich langzaam heenzettend over het verlies van Annie, had er een werkzaam aan deel in genomen, met smart denkend tóch aan die vroegere voorbereiding tot een huwelijk, het huwelijk van Annie Een week vóór den gewichtigen dag, zij had er bepaald op gestaan, was Lia afgereisd naar het dorpje, waar het huwelijk zou worden vol trokken. In den gezamenlijk'en familieraad was dat zoo vastgesteld. Allereerst al, omdat er sprake was van een dubbel huwelijk, waarbij Lies uit de pastorie zou trouwen, maar ook, omdat de Van Meersma's liever niet zagen, dat in hun huis de huwelijksverbintenis zou plaats grijp'en, daar dan deo ude wonden zouden worden openge reten. Het kwam Lia, die bij de beraadslagingen, ten deele mondeling, ten deele schriftelijk ge voerd, haar stem niet had laten hooren, in het gevlei. Niets begeerde zij meer dan met Hans te huwen in 't dorpje, waar zij God had gevonden, Die Zijn eeniggeboren Zoon ook vóór haar zonden had doen lijden aan het vloekhout des kruises. Daar, waar zij had gevonden den vre de, die alle verstand te boven gaat, daar wilde zij, dat de plechtigheid zou worden voltrokken. En met Hans was de stille, veelzeggende af spraak gemaakt, dat hij haar aan den morgen van den gewichtigen dag zou halen uit het huisje aan den zeedijk, het huisje van Groot moeder, die volstandig had geweigerd, dat Ma rie en Alex haar verder geldelijk steunden en ook had geweigerd, haar huisje te verlaten, om op het dorp te gaan wonen. Zoo was Lia alleen afgereisd, daar vader en moeder pas zouden arriveeren aan den vóór avond. Hans, die opzettelijk zijn vacantie tot dezen nazomer had verlaat, was reeds met Lies in de pastorie, terwijl de notaris over eenige dagen Maarveen verlaten zou, ten einde met Lies als zijn vrouw terug te keeren, nadat een reisje zou zijn gemaakt door Duitschland. Hans en Lia, was bepaald, zouden eenige weken het 1 en aan H. Tleleman voor 2 woonhuizen te bouwen vergunning verleend. HERRINGEN. De ruim 80-jarige heer M. kon men dezer dagen op het veld nog erwten zien snijden De heer J. van der Velde heeft een woon huis staande aan den Scharloosch'endijk en be woond door M. de Geus onderhandsch ver kocht aan P. Looij. Onder de landarbeiders alhier komt groote werkloosheid voor. Oorzaak hiervan ligt mede in de lage prijzen der aardappelen. OUDDORP. Bij gelegenheid van den ver jaardag van H. M. de Koninging-Moeder heeft de Chr. Zangvereen. „Halleluja", directeur de heer M. Boelaars een achttal liederen ten beste gegeven, waaronder Het Wilhelmus en het num mer, waarmede op het concours te Dirksland den len prijs is behaald. Het kinderkoor onder leiding van denzelfden directeur zong heel aar dig vijf liederen. Alls werd afgewisseld door fanfaremuziek van enkele leden der muziek vereeniging E'en eenvoudige tribune was voor het gemeentehuis opgeslagen. Een 13-jarige jongen F. W. Mz. kwam te vallen en verwondde daardoor zijn hoofd met prikkeldraad, zoodat de dokter hem helpen moest. Van iemand alhier is Zaterdagavond te Goedereede een fiets verduisterd. De garnalenvisschers vingen de vorige week per dag en per vaartuig 70 a 80 kiloin de stallen 3 zalmen. Zaterdag j.l. maakten de leerlingen van den landbouwcursus, onder leiding van den heer P. Spuijbroek een excursie naar Wilhel- minapolder bij Goes. Dit kollosale bedrijf oefent land- en tuinbouw en veeteelt uit en beslaat een oppervlakte van 1500 H.A. Er zijn 250 paarden en honderden runderen en schapen. Het was een prachtige en leerzame tocht, die heen en terug per motorvaartuig van Gebr. Be- zuijen werd gedaan en die e'en waardig slot vormt van den driejarigen cursus, die thans geëindigd is. Jammer was het voor enkele leden, dat zij door drukke werkzaamheden verhinderd waren aan de excursie deel te nemen. In de maand Juli zijn 12 kinderen geboren, 2 personen overleden en 3 paren gehuwd. De gemeente hebben verlaten C. Mierop naar Nieu- werk aan den IJsel, M. Grinwis naar Rotterdam, J. de Jong naar Stellendam en M. Sperling Pz. en gezin naar Dordrecht. Alhier gevestigd heb ben zich J. A. Sieffers van Kampen, J. W. Dekker van N. Tonge, C. Grinwis en echtge- noote van Goedereede, C K. Lodder en gezin van Haarlemmermeer, J. H. Heerschap van Herkingen en J. Komtebedde van Delft. Als dienstplichtigen voor de lichting 1930 groep Sommelsdijk komen uit deze'' gemeente voor 1 A. Akershoek, 2 W. Akershoek, 3 W. Aleman, 6 L. Breen, 9 D. Berkenbosch, 18 J. Bosland, 27 P. J. Buijs, 36 A. Flikweert, 50 P. Heerschap, 60 G. de Jong, 70 J. Klepper, 75 J. J. Komtebedde, 85 N. van der Linde, 90 G. Moerkerke, 99 J. L. Meijer, 100 L. Meijer, 102 A. Mierop, 103 C. Mierop, 104 G. Moerkerke, 123 H. Sandifort, 129 H. van der Sluijs, 'v]& D. Speé, 139 J. Tanis, 142 T. Tanis, 149^ Verduin 152 H. de Vogel, 158 W. Westhoeve, 161 L. Witte. MIDDELHARNIS. De heer J. Spee alhier staat no. 1 op de voordracht als onderwijzer aan de O. L. S. te Zwartewaal. NIEUWE TONGE. Zoo was dan j.l. Zon dag eindelijk de lang verbeidde dag aangebro ken. Ds. Dekker overgekomen van Bleiswijk, zou zijn intrede doen bij de Ned. Herv. Kerk alhier. Als bevestiger trad op Ds. J. Th. Keek te Heteren, met als tekst Hebr. 4 12 „Want het Woord Gods is levend en krachtig en scherpsnijdender dan eenig tweesnijdend zwaard en gaat door tot de verdeeling der ziel en des geestes en der samenvoegselen en des mergs en is een oordeeler der gedachten en der overleg gingen des harten." Z.Eerw. stond achetreen- vogens stil bij le. Het wapen der bediening, 2e de eigenaardige gevolg'en, 3e de werking het wapenen 4e de manier van werken. fgH Op korte maar duidelijke en ernstige wijf? werden deze tekstwoorden behandeld, waarbij er o.a. op gewezen werd, dat het wapen der bediening is het Woord Gods. Dat ieder zoo gaarne eigen wapens gebruikt, inzonderheid de dienaren van Gods Woord. Vervolgens werd duidelijk behandeld het verschil tusschen de levende bediening en de doode bediening. In e'en woord de taak en roeping van een herder en Ieeraar werd duidelijk uitgelegd. Beiersche Hoogwoud opzoeken, dezelfde streek waar zij met haar moeder had vertoefd, toen het schokkende bericht omtrent Annie hen be reikte. Tenslotte was nog vastgesteld, om den rouw der familie Van Meersma, dat van bepaald feestbetoon heel geen sprake zou zijn. Het ge heel zou een zeer eenvoudig karakter dragen. Dus was Lia gearriveerd aan den zeedijk, verwelkomd door Grootmoeder op een wijze, die meer dan hartelijk was. En in die week had zij met Hans al de bekende plekjes nog eens opgezocht. Zij hadden gewandeld langs den zeedijk, waar de frissche wind om hun gelaat speelde. Zij waren gefietst naar de uit spanningsplaats en hadden gedwaald door de bosschen, waar zij elkaar voor het leven hadden trouw gezworen. En zij hadden gezeten op de studeerkamer van den ouden dominé Meinema, waar hij haar had ingeleid in de waarheid Gods en waar Hans natuurlijk was Lia volkom'en op de hoogte advies had gevraagd in de ernstige zaak, die toen zijn hart beroerde. En de predikant had zijn Bijbel gegrepen en Lia gevraagd„Waarover zal ik in de kerk spreken Heb je voorkeur En Lia had, toe stemmend knikkend, onmiddellijk in het Spreu- kenboek gebladerd en aangewezen den tekst: „In het huis des rechtvaardigen is een groote schat", opmerkend, terwijl zij op den haar dier baar geworden Bijbel wees: „D i t is die schat. Die is oneindig meer waard dan alle schatten ter wereld, die vergaan. En toen was er een stilte gevallen. Want daar werd, dank zij Gods genade en trouw, door een meisje, dat midden in de wereld had geleefd, dat had kunnen genieten, wat zij ook maar wilde, een belijdenis uitgesproken, die tot het diepst van het hart ontroerde: dat vroegere was schijnschoon, klatergoud, bevredigde niet de ziel: goud, echt, zuiver goud, dat vrede aan het hart gaf, dat was de vreeze des Heeren. het beginsel van alle wijsheid. En het was met innigen dank aan zijn Zen der, Wien te dienen zijn lust en zijn leven was, dat Hans, ietwat later, Lia naar zich toetrok en kuste het gelaat, dat straalde van innerlijke blijdschap. (Slot volgt). Hebt U het complete boekwerk bij de Uit geefster dezes al besteld? Het kost vóór de verschijning f 2.25, daarna 2.90 per stuk. met wie zij menig gesprek had, dat den archi tect slechts matig zou bevallen hebben. Daarbij kwam, dat de vacantie van Hans spoedig op een eind liep, zoodat 'hij, met Lies, weer naar Maarveen ging, om geregeld elke week één dag te Utrecht te vertoeven. Zoo kwam mevrouw Van Meersma alleen naar het dorp, dat zij den rug had toegekeerd. Zij kwam met een gebroken hart en e'en ver slagen geest. Haar broer, toch al geen man van veel woor den, sprak heel weinig op den tocht naar den zeedijk. Hij begreep, welk een moeilijken weg zijn zuster had te gaan en hoe zij overmeesterd moest zijn door haar gevoel, allereerst al, om dat zij tal van bekende plekjes passeerde, zoo dat de tijd van vroeger onweerstaanbaar op drong: maar bovendien, omdat zij straks zich, vol berouw, aan de voeten van haar moeder had te werpen. Bles volgde precies den weg, dien hij altijd ging, als het beest op het huisje aanstevende. De boer behoefde het paard niet te menn'en. Hij wist den draai en stond eigener beweging stil. Maar tot verbazing van het stomme dier, zette de baas het weer aan, om dan het paard te dwingen, met het rijtuig te wenden, zoodat de kop van het beest wees in de richting van het dorp. Adriaan Blankert had er zijn goede bedoelin gen mede. „Stap uit, Marie", zeide hij. „Moeder doet de deur al open. Je koffer zet ik hier maar bij het hek. Ik moet direct weer weg. Adriaan Blankert, de schijnbaar ruwe boer, vond, dat moeder en dochter heel alleen moes ten zijn. Het was een gewijde stonde HOOFDSTUK XVI. Met rassche schreden naderde, het was ruim een jaar later, de dag, die voor drie families gewichtig was. En met groote belangstelling volgde het gan- sche dorp, de kerksche en niet-kerksche men schen, de gebeurtenissen, voor zoover die naar buiten zichtbaar werden. Zooiets was dan ook nog nooit voorgekomen in de pastorie, dat op één dag een zoon en een dochter van den predikant in het huwelijk traden Het was, of het dorp overstroomd werd door touristen, zooveel familieleden kwamen er. De pastorie en de boerderij van Adriaan Blan kert kon hen allen lang niet bergen, te meer, daar de familie van notaris Zantinga, die Lies halen kwam, zeer groot was. Maar wat nood Gastvrijheid kende men op het dorp. Het kostte Adriaan Blankert en den predikant slechts één woord en de huizen stonden open, om enkele nachten logies te verkenen. Lia was een week geleden gearriveerd om haar intrek te nemen in het haar zoo geliefde huisje van Grootmoeder Blankert, die geen woorden genoeg vinden kon, om haar dank baar hart te luchten, dat haar God het in het afgeloopen jaar zoo wél had gemaakt. De verhouding met haar dochter was als vroegere jaren. Als de muren van het oude huisje konden spreken, dan zouden zij verklap pen, dat een berouwvolle dochter heete tranen had geschreid aan het hart harer moeder. Maar de muren zwegen. Wat er gesroken werd, heeft niemand geweten. Sindsdien was ruim een jaar verloopen. In dien tijd was mevrouw Van Meersma, die een harde levensles had ontvangen, nog tweemaal bij haar moeder geweest, de eerste maal met Lia, de tweede maal alleen. In Utrecht was radicaal gebroken met den uitgebreiden kring van kennissen, waarin men min of meer spottend opmerkte, dat de Van Meersma's vroom geworden waren. Als vaak voorkomt, was het oordeel ook nu onjuist. Het bekommerde het hart van de oude vrouw Blankert juist, dat er bij haar dochter geen hartsvernieuwing had plaats ge vonden. Zij keerde niet terug tot den God, van Wien zij van jongsaan had geweten, bewerend dat het niet voor haar was weggelegd. Zoo kon van de Van Meersma's alleen wor den gezegd door de vroegere kennissen, en met recht gezegd, dat Lia „vroom" geworden was. Het jaar, dat voorbijging, had haar steeds meer verzekerdheid geschonken. In geen enkel opzicht werd zij, noch door vader, noch door moeder, gehinderd. De architect, die er zich over verheugde, dat het nu thuis in den vollen zin van het woord „huiselijk" was, had woord gehouden: hoewel hij persoonlijk niet de minste behoefte had, te erlangen, wat Lia in geestelijk opzicht had verkregen, stond hij haar alles toe, wat zij meende te moeten doen. Na een speciale catechisatie doorloopen te hebben, had zij, natuurlijk was Hans er bij tegenwoordig geweest, in de openbare gods dienstoefening belijdenis van haar geloof afge legd. En de predikant, volkomen op de hoogte

Maas- en Scheldebode | 1929 | | pagina 2