Ingezonden. Gemengd Nieuws. Buitenland. Marktberichten. Burgerlijke Stand Uitslag aanbesteding. pen werd aan ouden van dag'en, weduwen en weezen een bedrag in geld ter hand gesteld Door B. en W. zijn wederom een 3-tal bouwvergunningen verleend tot het bouwen van een woonhuis aan de Nieuwstraat. De motorrijder K. van hier kwam deze week te Dirksland in botsing met een zoontje van J. P., welke bloedend verwond werd. Genees kundige hulp moest worden ingeroepen. De mo torrijder treft in deze geen schuld, aangezien de jongen van achter een passeerend rijtuig plot seling de weg overstak. De aanrijding was hier door onvermijdelijk. Woensdagavond passeerde oostelijk van deze gemeente een windhoos, welke te velde staande vlasschelven over het geheele land ver- spreidde. Ook een schuurtje van J. K. werd tegen den grond gesmakt. Persoonlijke ongeluk ken hebben gelukkig niet plaats gegrepen_ STELLENDAM. De garnalenvisschers heb ben de vorige week gedurende 4 a 5 dagen gevischt en gemiddeld per dag en per vaartuig gevangen 80 K.G. garnalen. De rekening der gemeente over 1928 ligt tot en met 12 Aug. a.s. ter secretarie voor be langhebbenden ter inzage. Aan de dienstplichtigen der lichting 1930 zijn bij loting de volgende nummers toegewezen: J. Moyses 3, L. Noordhoek 8, P. van Oosten- brugge 12, P. van Seters 21, L. van Soest 26, A. Troost 40, A de Vogel 47, W. van der Bok 72, St. van Dam 87, M. van Eesteren 94, A. de Geus 98, F. J. A. A. Guérand 105, A. Human 118, A. J. Kalle 122, P. M. Klink 130, A. Koese 133, A. de Later 138, Joh, van Lenten 143, P. Meijer 160. De vorige week werden van hier slechts 25 H.L. eigenheimer aardappelen verzonden Loop der bevolking over Juli jX Ingekomen: G. Non van Goedereede, Joh. de Jong van Ouddorp en N. L. de Nooijer van Pijnacker. Vertrokken: J. M va nder Vlugt naar Mid- delharnis, F. de Later naar Rotterdam, G. van Seters naar Stad aan 't Haringvliet, I. van Soest naar Rotterdam, Jb. Brinkman en gezin naar Rotterdam. Tegen D. B., Ghr. W. en A. W. is pro ces-verbaal opgemaakt wegens het rijden per rijwiel zonder licht. GOEDEREEDE. De ingeschrevenen uit deze gemeente van de lichting 1930 hebben de na volgende lotingsnummers gekregen G. Non 7, J, Redert 14. B. Roos 17, G. Roos 18, P. Tanis 37, D. Troost 41, M. J. van Veen 42, W. v. d. Wende 53, P. Brugge- man 83, F. den Eerzamen 93, J. Groenendijk 103, A. van Heest 110, G. C. de Hondt 114, N. Hoogmoed 115, J C. v, d. Houten 117, D. Luime 148, G. 't Mannetje 151, P. Menheer 156. Hiervan zijn er 4 voor goed ongeschikt, 7 voor buitengewonen en 7 voor den gewonen dienst. De geme'ente-rekening over 1928 zal tot 6 Aug. voor een ieder ter secretarei ter inzage liggen. De rekening is over den gewonen dienst Inkomsten 54.571.30, uitgaven 46.425.50; goed slot 8145.80. Kapitaaldienst .Inkomsten 3639.85, uitgaven 3500.-; goed slot 139.85. Loop der bevolking over de maand Juli. Vertrokken: G. Non naar Stellendam, K. de Keizer naar Sommelsdijk, J. Lokker naar Rot terdam, K. Roos, Willemstad, F. Jongste naar Voorschoten. In de woning no. 278 komt een geval van Roodvonk voor. De Rijkskeuring voor dekhengsten zal voor deze gemeente worden gehouden te Mid- delharnis op 13 September e.k. Type trekpaard. NIEUW-HELVOET. Bestemming voor den dienstplicht, lichting 1930. Van de ingeschrevenen der lichting 1930 zijn de volgende vijf personen bestemd tot gewoon dienstplichtigen: Jan Boot, G. C. Touw, L. Vermaas, J. J. Vlekke en J. C. Wezemer. Deze zullen dus in werkelijken dienst worden opge roepen. De overige ingeschrevenen, voor zoo ver zij niet ongeschikt voor den dienstplicht werden verklaard, zijn bestemd tot buitenge woon dienstplichtige en zullen alleen worden opgeroepen in geval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden. Bij de politie alhier is aangifte gedaan van de vondst van een paar sportkousen. Wegens overtreding van de Motor- en Rij- wielwet en de Wegenbelasting werd A. K. K. alhier door de politie verbaliseerd; A. T. alhier werd door de politie van Rockanje verbaliseerd wegens het stel'eri van kippen. ZUIDLAND. De voor de vereeniging „Steun bij Ziekenhuisverpleging" gehouden bazar is schitterend geslaagd. Er is een bruto opbrengst van ongeveer 3000. HERHALINGSOEFENINGEN 1929 TE BREDA. Zooals gebruikelijk is heeft ook ditmaal het Plaatselijk Christelijk Militair Verband te Breda de noodige voorbereidingen getroffen om ge durende de aanstaande herhalingsoefeningen in September werkzaam te zijn in het geestelijk belang van hen, die onder de wapenen komen. Het van ouds bekende Tehuis voor Militairen, Boschstraat 88, is het centrale punt van actie en zal het dit jaar wellicht voor het laatst zijn, omdat reeds de grond voor een nieuw Tehuis is aangekocht. Getracht zal worden het verblijf in het Tehuis zoo aangenaam mogelijk te maken, terwijl als naar gewoonte de huiselijke godsdienstoefening eiken avond zal plaats hebben om 8.30 uur. Het gemeenschappelijk gebed en lezen van Gods Woord, geeft veel kracht om weerstand te kunnen bieden aan het vele, dat ons aftrekt van God en Zijn dienst. Daarom worden allen ernstig opgewekt om eiken avond zich te laten vinden in het Tehuis; daar wordt ook ons na tionaal christelijk saamhoorigheidsgevoel ver sterkt als nergens anders. Ook dit jaar zullen een of meer samenkomsten gehouden worden in de Groote of Ned. Herv. Kerk, waarbij verschillende sprekers zullen op treden om mede den band tusschen volk en weermacht te helpen versterken. De plaatselijke christelijke zangvereenigingen hopen hun mede werking daarbij te verleenen. Ds. van Empel uit Middelburg en Ds. Diemer uit Vijfhuizen zullen zich belasten met de gees telijke verzorging tijdens de herhalingsoefenin gen. De gewone godsdienstoefeningen in de Ned. Herv. en Geref. Kerk zullen nader bekend ge maakt worden. Op Maandagavond 2 September zal in het Tehuis een gezellige bijeenkomst gehouden wor den om 7.30 uur. Alle christelijke officieren en onderofficieren worden dringend uitgenoodigd hierbij tegenwoordig te zijn. Zij hebben niet alleen belang bij een goede geestelijke verzor ging van onze weermacht, doch hebben mede daarin een taak te vervullen. Op deze gezellige samenkomst zal die taak worden uiteengezet en kunnen wij tevens bespreken op welke wijze we het beste kunnen medewerken om den goeden geest in den troep te bevorderen. Ons werk moet onderscheiden word'en van dat der ontspanningscommissie; deze commissie organiseert verschillende ontspanningsavonden en beschikt over ruimere geldmiddelen dan wij 'en wordtf inantieel van regeeringswege ge steund. Bij alle waardeering, welke wij hebben voor het werk van die commissie, heeft even wel het Plaatselijk Christelijk Militair Verband de taak de geestelijke belangen te behartigen naar eisch onzer christelijke beginselen. Alle christelijke militairen worden met klem ver zocht om gedurende de herhalingsoefeningen eiken avond in het Tehuis aanwezig te zijn, wanneer zij daartoe door dienst niet verhinderd worden. De christelijke pers wordt beleefd verzocht haar zeer gewaardeerde medewerking te willen verleerien .alsmede om gedurende de maand Sep tember eenige exemplaren van hunne bladen gratis te willen zenden aan het Tehuis voor Militairen, Boschstraat 88, Breda. Allen, die belang stellen in den christelijken arbeid onder de militairen, worden opgewekt ons werk te steunen met uw gebed en mede leven, en ook finantieel. Zij. die ons werk financieel willen steunen worden beleefd verzocht hunne bijdrage te z'en- den aan het adres van den laatst-ondergetee- kende. Namens het PI. Christ. Militair Verband, L. KEGGE, 1ste Luit. der Art. Koninginnestraat 13, Breda. A. VAN HARBERDEN, Singel straat 3, Breda. Postrek. 46702. HET STER-KAMP. Men schrijft dd, 31 Juli uit Zwolle aan de N. R. Ct. Morgen (1 Augustu) is Ommen, het schil derachtige stedeke aan de Vecht, weer vol van internationaal leven. Dan spreekt of tracht weer de helft der mensch'en Engelsch te spreken. Dan ontdek je weer na een poging tot Engelsch, want dat is nu eenmaal de voertaal, en een „vielleicht sprechen Sie besseh Deutsch", met een landgenoot te doen te hebben en klinkt je je moedertaal tegen. Opvallend is wel de talen kennis van den Nederlander. De Engelschman spreekt zijn eigen taal, evenals de Franschman, die soms Engelsch kent; de Duitscher spreekt veel Fransch, de Hongaren en Balkanvolken Fransch of Duitsch, de menschen van „overzee" allen Engelsch, de Nederlander Engelsch èn Duitsch of Fransch. Morgen komt de internationale stroom van 48 nationaliteiten over Ommen, waar heel wei nig veranderd is. Het eenige opvallende is de asfalteering van den straatweg van Ommen naar den weg naar Eerde. Ook in het kamp zelfs i'3 de verdeeling nog steeds dezelfde; de verbete ringen zijn ondergrondsch of binnenshuis. De keuken werd geheel vernieuwd, de waterleiding uitgebreid en, watv ooral de kamphygiëne ten goede komt, een flinke rioleering werd aan gelegd. De capaciteit van dit model-kamp is beperkt. Het aantal congressisten bedraagt dit jaar ruim 2800. E'en groote bijzonderheid dit jaar is, dat ook niet-leden van de Orde van de Ster zich konden laten inschrijven voor het kamp, een vrijheid, waarvan door eenige honderden ge bruik werd gemaakt. Steeds meer wordt alles wat met de Ster in verband staat ook voor het groote publiek opengesteld. Zondag loopen extra-treinen uit Holland naar Ommen. Speciaal hiervoor is de lijn Ommen-Mariënberg een halte geschapen v.lak bij den keukeningang van het kamp .In de vervoerbewijzen zijn inbegrepen een lunch en diner in het kamp, natuurlijk vege tarisch, e'en toespraak van Krisjnamoerti, ter wijl de bezoekers ook in de gelegenheid zullen zijn het kampvuur bij te wonen. Tusschen de 6en 700 gegadigden meldden zich reeds aan. Met het oog op de capaciteit van de keuken is het aantal gelimiteerd op 750. Woensdagmiddag wordt het kamp ter bezich- :iging opengesteld voor ieder. Behalve de leiders van de Orde van de Ster zullen ook dit jaar verschillende bekende per soonlijkheden uit verwante stroomingen het kamp bijwonen. DE KORTENAER TERUG UIT CURACAO. De minister van defensie, de heer Lambooy, en de minister van koloniën, dr. Koningsber ger, hebben Dinsdagmiddag in de werkkamer van eerstgenoemden minister ontvangen luite nant ter zee eerste klasse J. Lagaay, die com mandant was van Hr. Ms. torpedojager Korte- naer, Maandagochtend uit Curagao te Nieuwe- diep teruggekeerd. De commandant bracht den bewindslieden verslag uit over zijn reis. BESCHERMING VAN VOGELS. De heer W. Tolsma schrijft in het Vaderland onder meer Het hoofdbestuur van den R.K. Boeren- en Tuindersbond heeft onlangs ruchtbaarheid ge geven aan het feit, dat de minister van binnen- landsche zaken en landbouw een aanvulling van de Vogelwet 1912 overweegt, ten einde de mas sa-vangst en den uitvoer van zangvogels te be perken. Ook het comité tot opheffing van de vangst van beschermde inlandsche vogels heeft van d!en minister het verzoek ontvangen, over de voorgenomen wetswijziging van advies te dienen. Dit comité heeft den minister o.a. geantwoord dat het met groote voldoening het feit consta teert, dat hij althans 't beginsel heeft aanvaard, dat de vangst van „beschermde" inlandsche vogels behoort te verdwijnen, maar dat de wijze, waarop de minister zich voorstelt, dit doel op den duur te kunnen bereiken, het comité heeft teleurgesteld, omdat aldus de kooivogel- vangst nog wel 20. 30 jaar of langer zou worden bestendigd. De massavangst met slagnetten zou nog langen tijd toegelaten blijven. Aangezien zoowel de vangst van de betrok ken vogelsoorten gedurende 2J/2 maand als de handel in deze vogels voor de belanghebbenden in geen geval een hoofdbedrijf kan vormen, maar nooit meer kan beteekenen dan een bron van bijverdiensten, meent het comité, dat zonder ernstige bezwaren eindelijk kan worden over gegaan tot afschaffing. Het comité weigert ove rigens met stelligheid en zonder voorbehoud het denkbeeld te aanvaarden, dat een deel der inlandsche zangvogelbevolking nog langer mag worden opgeofferd aan het materieele belang van een kleine groep ingezetenen 'en het dringt nogmaals aan op radicale maatregelen. Intusschen komt er steun van over de grenzen. De Pruisische minister van landbouw, domeinen en bosschen heeft in antwoord op een vraag van den afgevaardigde Bisschhof meegedeeld, dat een verbod van in- en doorvoer van zang vogels uit Nederland hem noodzakelijk voor komt, omdat de massavangst van zwerf- en trekvogels in de aan Duitschland grenzende Nederlandsche provincies een belangrijke ver mindering van den Duitschen zangvogelstand veroorzaakt. De minister berek'ent voor het najaar van 1928 het aantal door Nederlandsche vogelvangers in den grensstreken buitgemaakte vogeltjes op meer dan 70.000 en verklaart, dat niet langer kan worden geduld, dat in Duitsch land met veel moeite en kosten beschermde zangvogels tijdens den trek- en zwerftijd in Ne derland bij massa's worden gevangen en dan weer naar Duitschland verkocht worden. 'T WAS MAAR EEN PAARD We lezen in de Msb. Woensdagmorgen sloeg op den Kreekweg te Rotterdam een paard op hol, liep voor de fabriek van Van der Lugt tegen e'en hand wagen op, waardoor het dier de beide voor- pooten brak, althans ernstig kneusde en stortte neer. Een dergelijk paard is voor den arbeid met meer geschikt en het was dan ook al spoedig aan den slager verkocht. Doch om het vleesch te kunnen verkoopen, moet het een keuringsstempel bezitten, 't Was derhalve ter plaatse keuren of levend naar het abattoir. Het laatste is gebeurd, maar op meer dan ergerlijke en schandelijke wijze, welk de verontwaardiging wekte van de talrijke omstanders, Rotterdam mers en niet-Rotterdammers, die zich niet kon den voorstellen, hoe zoo iets hier ter stede mogelijk was. Wij ook niet. Bij het gewonde dier is een veearts geweest. Voor de rest niet. De politie verklaarde ons tegfenover het geval machteloos te staan, al had zij o. i. kunnen ver baliseeren wegens mishandeling. Want wat ge beurde er Het paard, dat schrikkend van de voorbijkomende voertuigen, zich herhaalde ma len poogde op te richten en waarschijnlijk ook dorstig was, heeft van elf tot drie uur op de keien en het zand van den Kreekweg gelegen. Op zichzelf al een onverklaarbaar feit. Zou het op de Willemsbrug ook zoo lang geduurd heb ben Tegen half drie arriveerde een vervoer- wagen van het abattoir. Hoe nu het beest er in te krijgen. De achterpoofen werden gebonden, een touw werd aan den staart bevestigd, waar na werd gepoogd het dier aan den staart in den wagen te sjorren. Het touw om de pooten trok het paard onmiddelijk stuk, echter met het gevolg, dat beide pooten waren doorgetrokken en ook daaruit bloed sijpelde. Dan werd even beraadslaagd. Daarna werd een strop om den nek van het dier geslagen en het paard aan den kop door vijf of zes man, onder hevig gekreun in den wagen geheschen. Na ruim e'en half uur van 't ergste gemartel lag het beest in den wagen. Wij zouden na dit nog maar sobere verhaal willen vragen: zijn er geen instanties, waardoor het mogelijk is, dat een dergelijk gewond dier sneller wordt gedood, spoediger en op een meer edele manier wordt weggehaald Nog maals, het gebeurde van Woensdag was erger lijk en schandelijk. Achterstallige belasting en gewetensgeld. De Minister van Financiën maakt in de staatscourant bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvangen wegens achter» stallige belasting en gewetensgeld bij den Inspecteur der directe belastingen te Helle» voetsluis f 400,—, f 900,—, bij den Ontvanger dier middelen te Hellevoetsluis f 1000,—, f 2000,-, f 3000,-, f 4000,-, f 150,-, f 300,-, bij dien te Brielle f 750,—, bij dien te Heen» vliet f 150,—, bij dien te Middelharnis f 800,—, f 200,— en bij dien te Oude Tonge f8000,—, f 200.-, f 900,-. HET NIEUWE FRANSCHE KABINET. Nadat Briand, de nieuwe Fransche minister president, met de radicalen niet tot overeen stemming kon komen, omdat dezen weigerden, met twee ministers zonder portefeuille, aan het kabinet-Briand deel te nemen, is de oplossing van de crisis zeer gemakkelijk geworden. Er was voor hem toen geen enkele reden meer verandering te brengen in de samenstelling der regeering, die onder Poincaré's leiding steeds ongeslagen uit den parlementairen strijd was getreden. Zoo keert dan het kabinet morgen in het parlement terug onder een anderen leider, maar met precies denzelfden koers en met het ééne vooropgestelde doel, Frankrijk zoo sterk mogelijk te vertegenwoordigen op de politieke herstelconferentie in Den Haag. In dit opzicht hebben ook de onderhandelingen van Briand met de radicalen hun nut gehad, omdat zij hem den steun van deze partij voor zijn buitenland- sche politiek hebben verzekerd. Hij kan dien steun van links straks noodig hebben als rechts zich van hem mocht afwenden wegens de kwes tie der ontruiming van het Rijnland. Het beperkte arbeidsveld van de nieuwe re geering geeft haar een voorloopig karakter 'en te Parijs verwacht men algemeen, dat na het reces de uitbreiding van het kabinet naar links andermaal en dan met meer succes aan de orde zal komen. De beperkte taak, waarvoor dit „vacantie- kabinet", welke naam van den formateur zelf afkomstig heet, tot stand is gekomen, geeft Briand tevens gelegenheid om morgen geen de batten over de algemeene politiek der regeering toe te laten. Veel verzet is tegen dit veto niet te duchten, al zullen de socialisen wel sputte ren, als hun wordt belet de ontwerpen tot be lastingverlaging en tot amnestie-verleening in Elzas-Lotharingen, welke het parlement onaf gedaan heeft gelaten, te berde te brengen. HET RUSSISCH-CHINEESCH CONFLICT. Russen vechten tegen Russen. Aan kantoren van den Zuid-Mantsjoerschen Spoorweg, die naar men weet onder het beheer staat van de Japanners, is bericht ont vangen, dat er Zondag gevochten is tusschen „witte" Russen 'en „roode" Russen te Iman, een plaats op 250 mijl ten noorden van Wla- diwostok. Er vielen daarbij honderd dooden en gewonden te betreuren. Het bericht is nog niet uit andere bron be vestigd. DE ONTWAPENING TER ZEE. Tusschen Engeland en Amerika worden sinds enkele weken besprekingen gevoerd over vloot- beperking. De voorloopige besprekingen tusschen Mac Donald en Dawes zijn klaarblijkelijk met ver rassende snelheid opgeschoten. Anders zou het vermoedelijk officieuse bericht uit Londen, dat belangstelling betuigt voor een te Washington opgeworpen denkbeeld om nog dit jaar te Lon den een conferentie van de voornaamste zee mogendheden te houden en mitsdien de bijeen komst, welke het verdrag van Washington in 1921 heeftg esteld, met anderhalf jaar te ver vroegen, geen zin hebben. Londen erkent alvast de wenschelijkheid der uitvoering van dit denk beeld, onder voorbehoud, dat het voorloopig overleg, waaraan Mac Donald bij zijn bezoek aan de Ver. Staten de laatste hand hoopt te leggen, bevredigenden voortgang blijft maken. Over den omvang daarvan geeft de diplo matieke medewerker van de Daily Telegraph belangwekende inlichtingen. Er blijkt uit, dat Mac Donald en Dawes zich niet hebben beperkt tot de kruiserkwestie, maar voor alle typen van oorlogsbodems, van slagschepen tot duik- booten, een vermindering hebben overwogen. De kruiserkwestie schijnt zelfs eenigszins op den achtergrond te zijn geraakt, want de gewoon lijk goed ingelichte medewerker verzekert, dat een veel aanzienlijker vermindering voor slag schepen, torpedojagers en duikbooten, dan voor kruisers is geopperd, omdat de eerstgenoemde drie kategoriën van vernielenden en aanvallen den aard zouden zijn terwijl, kruisers, voor namelijk voor politietoezicht ter zee worden gebruikt. Men heeft in Engelsche vlootkringen daar over wel eens anders geoordeeld en een schei ding wilen maken tusschen groote kruisers, die bij de offensieve vlootmacht werd'en gerekend, en kleine die voor de bewaking der handels wegen zouden dienen, een onderscheid dat de Ver. Staten niet wenschten te aanvaarden. Over dit punt van geschil zijn de onderhandelingen nu vermoedelijk heengestapt en dan ligt het voor de hand, 't geen de Daily Telegraph ook aanstipt, dat van een inkrimping van het kruisertal niet zoo heel veel zal komen. Hoe de andere betrokken mogendheden, Ja pan, Frankrijk en Italië over een vervroeging van de algemeene vlootconferentie denken, dient afgewacht. Naar de Times uit Tokio verneemt heeft de Japansche minister van marine te Londen en Washington inlichtingen gevraagd over de be doeling der aangekondigde opschorting van hun kruiserbouw. RUSLAND EN ENGELAND. Tusschen Rusland en Engeland worden thans weer onderhandelingen gevoerd om te komen tot herstel van de diplomatieke betrekkingen. Ot men daarin zal slagen, moet worden afge wacht, maar zeker is, dat het door beide par tijen gewenscht wordt, omdat er uitgebreide handelsbelangen aan verbonden zijn. De be sprekingen worden te Londen gevoerd, door Henderson, de Engelsche minister van buiten- landsche zaken, en Dowgalefski, den Russischen gezant te Parijs. Volgens berichten uit Moskou verluidt in politieke Russische kringen, dat Dowgalewski bij de Russisch-Engelsche onderhandelingen in Londen de strenge opdracht heeft om tegen over evéntueele Engelsche eischen onmiddellijk Russische te stellen. De Sowjet-regeering blijft aandringen op het opheffen van de tegen de Sowjet-Unie gerichte politiek van Engeland. De Engelsche politiek in het naburige Oosten, in de Baltische landen, en, in China, is onver bloemd anti-Sowjetgezind. De Sowjetregeering zou alleen een onvoorwaardelijke erkenning van den kant van Engeland kunnen aannemen en op grond van deze erkenning de verdere onderhan delingen voeren. In politieke kringen wordt er de nadruk op gelegd, dat het zenden yan Dow galefski naar Londen geen toegeven is t. o. v. het tot dusver ingenomen standpunt der Sowjet- refeering betreffende de Engelsche eischen. EEN MIJNRAMP IN SILEZIë. 23 dooden, 12 gewonden. Maandagavond is in den mijn van de Nieder Silezischen Bergau A. G. bij Waldenberg in Silezië een ernstige ontploffing van mijngas ontstaan; 23 mijnwerkers zijn gedood, 12 zijn levend boven gebracht en naar een ziekenhuis vervoerd. Elf van hen zijn ernstig gewond. Het reddingswerk duurde tot Dinsdagnacht 3 uur. Nader wordt gemeld, dat het geheele Neder- Silezische mijndistrict in rouw is. Van één der torens van de mijn waait een zwarte rouwslag. Van de 23 gedooden zijn er 14 getrouwd; 28 kinder'en zijn wees geworden. Honderden vrou wen hebben zich bij de mijn verzameld. Hart roerende tooneelen spelen zich hier af. Het aantal dooden tot 26 gestegen. Het aantal dooden van de mijnramp bij Wal denburg in Silezië is gestegen tot 26, daar Dins dagmiddag nog twee zwaargewonden gestorven zijn. Men vreest, dat nog 3 zwaargewonden zullen overlijden. Van het personeel van de Friedenshoffungs- rube zijn gister slechts 15 man de mijn ingegaan. De anderen hebben geweigerd, daar zij klaar blijkelijk onder den indruk zijn van de ramp. De oorzaak. iNaar de Lokal Anzeiger meldt, hebben de autoriteiten vastgesteld, dat de oorzaak van de mijnramp te Nieder-Hermsdorf nabij Wal denburg is te wijten aan het gloeiend worden van een veiligheidslamp, zonder dat dit bemerkt is. Daardoor heeft e'en gasontploffing plaats gehad. Als ongunstige omstandigheid wordt aangemerkt, dat door de daling van den tem peratuur van de laatste dagen de luchttoevoer in de mijn werd bemoeilijkt. DE BREMEN. Passagiers tegen wil en dank. Toen de Bremen Zaterdag in de haven van New-York het vertreksein gaf, ontstond er een angstwekkend gedrang onder de vele menschen die aan boord waren gegaan om verwanten of vrienden vaarwel te zeggen. Twee daarvan heb ben het schip niet meer kunnen verlaten en doen nu de reis naar Europa als onvrijwillige passagiers. Het schip heeft tot dusver gemiddeld 27 knoop per uur geloopen. BRAND IN EEN ZIEKENHUIS. De patiënten gered. Maandagochtend tegen 5 uur brak brand uit in het Prosperziekenhuis te Recklinghausen. De westelijke vleugel van het gebouw was in kor ten tijd in rook en vlammen gehuld, die zich met razende snelheid over het middengedeelte verspreidden en ook den oostelijken vleugel aan tastten. Het geheele bovengedeelte van het reusachtige gebouw is vernield. De patiënten konden tijdig in veiligheid wor den gebracht. VOOR DEN VINDER. Volgens bericht uit Moskou heeft een dokter van het bacteriologische instituut te Charkof 30 ampullen met Siberische bacillen verloren: slechts 1 der busjes is teruggevonden. Tegen den dokter is rechtsingang verleend wegens grove nalatigheid. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Geboren; Willem z. v. J. Mackioet en N. v. d. Hoek. OverledenArij Koppenaal 64 j. echtgen. van N. Abramse. NIEUWE TONGE. OndertouwdElbert Oostdijk j.m. 24 j. en Tannetje Kievit j.d. 22 j. beiden alhier. STELLENDAM. GeborenCornelia, d. v. P. van Zanten en H. M. VerolmeAda, d. v. W. Bouwman en L, Pellekoozen. Ondertrouwd: Aren van den Nieuwendijk 25 j. en Cornelia de Later 20 j.Kommer Kalle 24 j. en Neeltje Martha van Dam 20 j. Abraham Johannis de Later 27 j, en Wille» mijntje Kreeft 21 j. Getrouwd: T. A. Klop 24 j. en A. van Veen 19 j.A. v. d. Nieuwendijk 25 j. en C. de Later 20 j,K. Kalle 24 j. en N. M. van Dam 20 j. GOEDEREEDE. Geboren: Cornelia Maria, d. v. J. Grinwis en L. LokkerKommer, z. v. A, v. Splunter en J. Visser. NIEUW.HELVOET. GeborenHendrika Maartje d. v. M. Huis» man en L. v. d. Veer; Fieter z. v. K. v. d. Velde en N. Monster; Marinus Teunis z. v. C. v. d. Blink en M. TimmersJacomijnije Neeltje d. v. G. v. Buuren en K. Krijger. Gehuwd; J. van Marion en T. M. Touw; K. Barendrecht en N. A. v. d. Meer. Overleden: G. L. van Pernis, wed. van E. van Luchtenburg, 87 j. ZUIDLAND. Maanden Juni en Juli. GeborenCornelia Helena, d. v. van A. C. Zwaan en N. van DalenJan, z. v. J. J. Quak en J. Westdijk; Ingetje, d. v. B. van Sintmaartensdijk en L. L. KoornneefElisabet Jannetje, d. v. J. Quak en P. WeedaAndries, z. y. A. Vingerling en M. van der Wacht; Krijn, z. v. D. Beukelman en S. van Sint» maartensdijkPietertje Jannetje, d. v. C. Bree» derland en J. H. ReijtenbaghGommert, v. v. G. Vlielander en J. Smits; IJJeuntje, d. v. K. van Trigt en L. Mast; Adriaantje, d. v. W. Nieuwenhuizen en A. Meinster; Jacob, z. v. L. Kleijburg en E. van MeursJacob Marinus, z. v. D. Verheij en G. Kort; Sijtje, d. v. J. Buis en F. Wolters; Adriana Hen. drina, d. v. A. van der Burgh en M. van den Berg; Leendert, z. v. H. Bree derland en L. Wolters. GehuwdJohannes Daniël van der Wagt en Johanna van GijzenRoeland Willem Boutkan en Cornelia HerrewijnenJan Bos» schieter en Maria Bastiaantje Goudswaard; Andries Creveld en Mietje Lavie. OverledenCornells Bestebreurtje, oud 84 jaren, echtgenoot van M. GroenMargrieta Groen, oud 86 jaren, weduwe van C. Beste» breurtje. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Uitslag Aanbesteding van 6 Arbeiderswo» ningen, voor rekening Vereeniging Kleingrond» bezit te Stad aan 't Haringvliet Architect G. van Varik, Middelharnis. Begrooting f 16800,—. Inschrijving f 15885,—. Timmerwerk A. Kanters, Oude Tonge f 7500,- f 7800,- f 6735,- f 6500,- f 6660,- f 6900,- f 6995,- f 6228,- f 5520,- f 7470,- f 6700,- 9380,- 9200,- 8745,- 9500,- 10850,- 9100,- 9000,- 9100,- L. Boet, Oude Tonge C. Holleman, Nieuwe Tonge S. Kastelein, Sommelsdijk A. C. v. Driel, Sommelsdijk P. Boeter, Middelharnis M. Langbroek, Middelharnis A. C. Korvink, Stad a. 't Haringvl. *M. v. d. Plaat, Stad a. 't Haringvl. P. v. d. Tol, Dirksland Mosselman Korteweg, O'plaat Metselwerk C. Boeter, Sommelsdijkf C. Smeets, Achthuizen f *Jb. Mackioet, Stad a. 't Haringvliet f L. Buurveld, Middelharnis f D. v. d. Waal, Middelharnis f Guldemeester, Dirkslandf D. Gestel, Dirkslandf A. v. d. Welle, Ooltgensplaatf Schilderwerk *J. A. v. Asperen, Stad a, 't H. f 1260,- P. J. Dorsman, Stad a. 't Haringvl. f 1389,- P. J. Bruggeman, Den Bommel f 1482,- Smidswerk Hendriks, Stad a. 't Haringvliet f 380,— *J. J. Nipius, Stad a. 't Haringvlietf 360,— P. Kievit, Sommelsdijkf 595,83 Metsel' en Timmerwerk Mosselman S. Korteweg, O'plaat f 15680,— Metsel-, Schilder' en Smitswerk: S. v. Nieuwaal, Den Bommel f 11500,— Massa K. Kroos, Middelharnis f 16998,— M. Langbroek, Middelharnis f 17900,— C. Boeter, Sommelsdijkf 17840,— P. Mackioet, Sommelsdijk f 17220,— C. Smeets, Achthuizenf 17584,— A. Kanters, Oude Tonge f 17000,— M. v. d. Plaat, Stad a. 't Haringvl. f 16248,— Mosselman 6. Korteweg, O'plaat f 17320,— R. Bakelaar, Den Bommel f 16500,— Gegund. Centrale Veiling te Mlddelharnia» Veiling van Donderdag 1 Augustas 1929. Kipeieren 50—52 Kg. f 5,50 tot f 5,55, 58-60 Kg. f 6,05 tot f 6,30. bruin 60 Kg. f 6,35 Eendeieren f 5,70 tot f 6,—, Poelpetaateieren f 3,40. Per 100 stuks. Aanvoer 20.000 eieren. SOMMELSDIJK. Geboren: Klaasje d. v. Huibrecht Visser en Neeltje van den Hoek. Ondertrouwd: Pieter Hommel,23j, en Lena Groenendijk, 22 j. beiden alhier. OverledenAdriana Blom, 81 j. wed. van Jan Jacobus van Driel, ROTTERDAM, 30 Juli 1929. Op de heden in ons Veilingslokaal, War» moezierstraat 37—39, gehouden Veiling, wer» den de volgende prijzen besteed Kipeierenf 5,- tot 7,50 Eendeieren 5,80 tot 6 30 Ganseieren -,- tot -,- Middenprijs f Aanvoer 175.000 stuks, DE ROTTERDAMSCHE VEILING

Maas- en Scheldebode | 1929 | | pagina 4