Gemengd Nieuws. Varkoopingen. Marktberichten. Binnenland. de kabinetscrisis. Hoe men de Kiezers voorlicht. De N R. Crt. schrijft: Naar de Volkskrant verneemt, heeft ook de Zaterdag gehouden vergadering der R rK. Kamerfractie nog niet geleidtot een defini. lieve beëindiging van de onderhandelingen, welke door bemiddeling van den formateur gevoerd worden door de drie rechtsche par. <1JDe christelijk«historischen houden tot he. den vast aan hun eenmaal ingenomen stand, punt dat het kabinet niet behoeft op te treden met 'een program, een vast omlijnd accoord, schrijft het blad. Zij zullen steun verleenen aan een kabinet van christelijken huize, maar zonder zich op een accoord vast te leggen. Het blad hoorde als vermoeden uitspreken, dat de formateur nog eens met enkele voor. mannen der drie partijen zou confereeren om te zien of men nog tot elkaar is te brengen, doch omtrent de resultaten was men niet op. timistisch, integendeel, de zegsman van de Volkskrant meende dat een parlementair ka> binet steunende op de rechterzijde niet tot stand zal komen. 't Blijkt helaas wel eens noodig in deze rubriek ook den vinger te leggen op wat soms in eigen pers den kiezers wordt voorgelegd. Men zou ons misschien dan willen wijzen op ■wat een bekend spreekwoord in den volksmond zegt over de behandeling van de wasch. Maar aangezien van zekere zijden zoo gretig geaasd wordt op wat in onze bladen verschijnt en dat alles dan maar kortweg op de rekening van „de" A.R. Partij geschoven, kan het zijn nut hebben onjuiste voorlichting der kiezers ook in eigen bladen aan te wijzen. In het „Wageningsch Nieuwsblad" van j.l. Zaterdag 27 Juli '29 staat een hoofdartikel on der den titel: ,,De beruchte acht millioen in welk artikel, evenals in onze kiezersvoorlich ting van verleden week, gehandeld wordt over de stembusreclame, welke door H. G. S. en S. G. P. gemaakt werd met de 7 a 8 millioen, die jaarlijks via de salarissen van religieuze onderwijzers en onderwijzeressen aan bijzon dere roomsche scholen in de kloosterkassen zouden belanden. Het „Wag. Nieuwsblad" nu schrijft daarover o.m. „Terwijl liberalen en socialisten een onder wijs willen los van Gods Woord, wil de H.G.S. dat op openbare school de Bijbel zal gebracht worden. Van veel eerbied voor Gods Woord getuigt zulks echter niet. De leiders in de H. G. S. weten zeer wel hoe het staat met de verhoudin gen in het onderwijs. Het is hen niet onbekend, dat het overgroote deel der openbare onder ijzers óf heele öf halve godloochenaars zijn -en wanneer men nu deze lieden een Bijbel in de hand stopt met de boodschap er aan de kinderen uit te moeten onderwijzen, dan willen we maar liefst niet teveel denken over de vraag wat er van zulk een godsdienstonderwijs terecht zou komen. De praktijk zou zeer zeker Jezus' woord rechtvaardigen: geef het heilige den honden niet." En verder „Het gaat er ons per saldo niet om, dat de kinderen op school een stukje uit den Bijbel hooren lezen en dan nog wel uit den mond van een vijand der Heilige Schrift, die bij voor keur die Schriftgedeelten kiezen zou, die hem gelegenheid gaVen zijn fanatieken spot bot te vieren." Natuurlijk is dit geen juiste voorlichting in zake het standpunt der H. G. S. Deze partij wil niet alleen den Bijbel op de Openbare School en dien Bijbel dan in handen van ongeloovige onderwijzers ze wil ook de Staatsschool bezetten met onderwijzers van haar belijdenis en levensbeschouwing. Zij schrijft in haar program „Wij zijn tegen de facultatieve splitsing op flI scholen en vragen Christianiseering der open- 'yiire school in zoodanigen zin, dat de Bijbel daar geen verboden boek zij, de Wet Gods daar geëerd worde en, waar het pas geeft, de belijdenis van den Christus toegelaten. De be paling van „eerbiediging van de godsdienstige begrippen van andersdenkenden" blijve in een gezonden paedagogischen zin gehandhaafd." Over deze programuitspraak op zichzelve zou heel wat te schrijven zijn, maar dan in an deren zin dan het „Wag. Nieuwsblad" zulks thans doetj Hoe „de belijdenis van den Chris tus, waar het pas geef t", hoe „de hand having der eerbiediging van de godsdienstige begrippen van andersdenkenden" bijv. te rijmen zijn met anderzijds de strenge handhaving van „Artikel 36", is ons volkomen een raadsel. Ook is niet duidelijk, welk orgaan zou moeten uit maken wat een „gezonde paedogogische zin" is. Maar de stelling, dat „de Wet Gods op de scholen behoort geëerbiedigd te worden", weer spreekt de voorstelling, welke het „Wag. Nieuwsblad" van het standpunt der H. G. S. geeft, als zou zij „heelen of halven godlooche naars", onderwijzers op de O. S., „den Bijbel in de hand willen stoppen met de boodschap er aan de kinderen uit te moeten onderwijzen." Wij moeten, ook als wij H. G. S. en S. G, P. bestrijden ja, juist a 1 s wij dezen be strijden hun ten volle recht laten weder varen. Een andere vraag is echter, of wat deze partijen ter zake van de school leeraren, uit voerbaar is bij den tegenwoordigen toestand der overheidsschool met zijn tallooze atheïstische, socialistische en communistische onderwijzers. Daarop wijst trouwens reeds de dubbelzinnige vaagheid in het program der H. G. S. zelve, waarop wij zooeven wezen. Zoodat de kwestie zou kunnen gesteld worden, of het A.R. stand punt, waarvan het H. G. S. program eenigszins smalend zegt: „zij weigert derhalve te berusten in 't geen langs den weg der afscheiding en in den vorm van „bijzondere" instellingen voor 't Christendom verkregen wordt', niet praktischer is, omdat dan althans een deel der volksjeugd en een groot en al grooter wordend deel, on derwijs en opvoeding uit den Bijbel ontvangt. Terwijl daarna dan weer de vraag opkomt, of dit standpunt ook niet principieel juister is, omdat de H. Schrift toch den plicht van onder wijs en opvoeding a priori aan de ouders oplegt. R. A. d. O. ERNSTIGE VERGIFTIGING. Vrijdag zijn drie kinderen, een tweejarig jon getje en twee meisjes van 7 en 9 jaar, van dën heer W. Zwart, van den Apothekersdijk te Lei den, die tijdelijk op de Kagerplassen bij War mond vertoefden, plotseling onwel geworden. Zij werden naar het Diaconessenhuis te Leiden overgebracht, waar Vrijdagavond het tweejarige kind is overleden. Het kind bleek te zijn vergiftigd. Zondag avond is het 9-jarige meisje overleden, en de toe stand van het 7-jarig meisje is ernstig: men vreest ook voor haar leven. De oorzaak van de vergiftiging is onbekend. LIJK AANGESPOELD. Zondagmorgen is aan den zeedijk bij Den Helder aangespoeld het lijk van den op 9 Juli met een vliegtuig in het Marsdiep gestorten officier vlieger van de landmacht D. Brugma. BOSCH- EN HEIDEBRAND BIJ VENLO. Zondagavond tegen 6 uur is een hevige brand ontstaan in de dennen rondom het in aanbouw zijnde herstellingsoord Mutsaersoord bij Venlo. Door de droogte breidde het vuur zich zeer vlug uit, en weldra stonden enkele hectaren bosch en heide in vollen gloed. De Venlosche brandweer, onder leiding van den opperbrand- meester Struben, tastte het vuur met kracht aan; geholpen door vele burgers, was zij den brand tegen 8 uur meester. De oorzaak van den brand is vermoedelijk het wegwerpen van een brandende cigaret door een wandelaar. Ongeveer 4 hectaren jonge dennen zijn verbrand. TRAGISCH. Te Nispen is zekere C. O., reeds lang in de omgeving bekend als een zonderling, en die met zijn moeder alleen samenwoonde, plotse ling volslagen krankzinnig geworden. Zonder eenige aanleiding ging hij Zondag in een vlaag van waanzin zijn moeder te lijf, die hij wilde mishandelen. Op haar hulpkreten kwamen bu ren, w.o. een' andere zoon van de weduwe O., te hulp snellen, die trachtten de moeder te ontzetten. Bij deze worsteling beet de waan- zinige zijn broer den rechterduim bijna geheel af, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen, en wist C. O. te ontvluchten. Op straat was niets voor hem veilig, Bij J. S. sloeg de man met de vuist een vensterruit in, waardoor hij ernstig aan den pols werd ver wond; bij anderert in de omgeving sloeg hij met geweld op de deur; dan weer liep hij als een bezetene rond en stormde kinderen of vrou wen op den weg achterna; een kat, die hij op zijn weg ontmoette, greep hij plotseling beet, waarna hij het dier den nek omdraaide en het kadaver wegwierp. Intusschen was de politie gewaarschuwd, die, bijgestaan door inmiddels gerequireerde politie-assistentie uit Roosendaal, den armen man wist te overmeesteren en hem per auto wegvoerde. SIC TRANSIT...... De ontginningen, welke toebehoord hebben aan de vroegere communistische arbeidersge meenschap „De Ploeg" te Best zijn voor 95.000 verkocht aan een consortium van bouwspeculanten. VERDRONKEN. Te Groningen is de 7-jarige W. W. van een schip gevallen en verdronken. De vader sprong het kind direct na en bracht het aan den wal, maar de politiedokter moest den dood con- stateeren. Bij de stuw te Borgharen is Zaterdagmiddag zij het baden in de Maas verdronken de 16- jarige Van Hees, van den Populierweg te Lim- melMaastricht. Zijn lijk is nog denzelfden dag opgehaald. Zaterdagavond is bij paal 8 ten Zuiden van den Helder bij het baden in zee verdronken de 18-jarige S„ die woonachtig was in Den Helder. Nog denzelfden avond vond men zijn lijk bij een strandhoofd. VERKEERSONGEVALLEN. In den nacht van Zondag op Maandag onge veer half twee reed een auto het trottoir op vóór het circusgebouw têt Scheveningen, waar juist passeerde de heer E. K„ wonende aan den Westolietweg te Voorburg, die kwam te vallen en vermoedelijk een fractuur in de rug wervels kreeg. Hij is naar het ziekenhuis aan den Zuidwal gebracht. De heer J. H. V., wonende in de Pahudstraat in Den Haag, is in den nacht van Zondag op Maandag in het Noordeinde aldaar door een auto aangereden en gevallen. Hij is naar het ziekenhuis gebracht met een hersenschudding. MISHANDELING. Maandagnacht omstreeks half drie ging de 22-jarige botermaker J. N„ van Surhuizum (Fr.) op weg naar de zuivelfabriek te Augustinusga. Hij ontmoette toen G. R. met een makker. Er ontstond een' woordenwisseling, die al spoedig ontaardde in een vechtpartij, waarbij N. ernstig in den buik, vlak onder het hart, werd verwond en het kraakbeen ter plaatse geheel werd door stoken. De getroffene kon zich nog naar de naastbijgelegen woning begeven, waar hij voor- loopig werd verbonden. Later is hij naar het Diaconessenhuis te Leeuwarden vervoerd. VECHTPARTIJEN. Zondagavond kon een motorrijder op de Lin ker Rottekade te Rotterdam zijn motor met zij span niet meer op gang krijgen Er vormde zich een groote kring publiek om de motorfiets en er werden tal van raadgevingen en schimp scheuten ten beste gegeVen. Ten slotte zou men probeeren den motor aan te duwen. Terwijl men daar mee bezig was, sprong een van de omstan ders op de duozitting. De motorrijder joeg hem er af, waarna een vechtpartij ontstond. Iemand uit het publiek koos de zijde van den motor rijder, om welke reden de ongenoode passagier hem een klap gaf. De vrouw van den partij trekker begon er zich nu ook mee te bemoeien. Plotseling kreeg zij een klap, waardoor zij een hersenschudding kreeg. Zij is in het ziekenhuis aan den Bergweg opgenomen. De dader, de 25-jarige M. de Z., die door op dën motor te springen de ruzie had uitgelokt, is aangehouden en opgesloten. In den nacht van Zondag op Maandag zijn twee mannen, die beiden dronken waren, gaan toeren in het gezelschap van een juffrouw, die ook al niet meer nuchter was. In de IJselmond- schelaan onder Capelle aan den IJsel is ruzie ontstaan, waarna een van de mannen de juf frouw in e'en sloot heeft geworpen. De mannen zijn daarna met den auto weggereden. De juf frouw wist met veel moeite weer op den kant te kruipen. Bij deze gelegenheid is zij haar beurs met 70.— kwijtgeraakt. Zaterdagavond zag een agent van politie, dat de 24-jarige P. G. S. G. J. in den Blijdorppolder een vrijend paartje bespiedde. De agent joeg den en den agent te lijf ging. Tenslote is J. aange houden en opgesloten. EEN DROGE ZOMER. Nu we een zoo bizonder drogen zomer be leven en' sommigen naar een verklaring van deze uitzonderlijke weersgesteldheid zoeken in de radio en andere moderne zaken, moge hier een uittreksel volgen uit de in 't jaar 1543 „Tantwerpen" gedrukte vertaling der, tot dat jaar bijgewerkte, kroniek van Joan Carion „Int selve jaer so wast also heeten drogen somer, dat in menighe jaren daer te voorën desgelijcx niet gheweest en hadde, dat veel wateren verdroghden, princepalijck den Rhijn die van Cuelen nedercoemtdese was also droeghe dat men daer doer heeft moghen gaen, ende oock soo heeft een lantman van nieuwich- eyt daer doer ende weder gaen ploegen, ick meen dat dit in duysent jaer te voren noyt ghebuert en is In dit selve jaer so was die Seyne te Parijs also droeghe dat men daer doer mocht gaen met droghe voeten." ONGEVAL. Toen de echtgenoote van oud-minister H. Colijn, die eenigen tijd te Bergen aan Zee ver toefde, een uitstapje maakte naar de Zuiderzee werken, had zij het ongeluk bij het overstappen ir. een bootje te vallen, tengevolge waarvan zij een schouderfractuur bekwam Aanvankelijk is zij naar het St. Elisabeths-Ziekenhuis te Alk maar vervoerd, en later vandaar naar Bronovo te Den Haag. DE RAMP TE VEENDAM. Begrafenis der slachtoffers. Maandag heeft te Meeden en Veendam in drie afdeelingen de begrafenis plaats gehad van vijf slachtoffers. Te 12 uur werd het lijk van Krui- zinga te Meeden onder groote belangstelling aan den schoot der aarde toevertrouwd. Burgemeester en Wethouders van Veendam en andere autoriteiten, de directeur van de fa briek van Wilkens en een ploeg van de stroo- cartonfabriek „De Vrijheid", alsmede de naaste familieleden waren bij de teraardebestelling te genwoordig. Vele bloemen en kransen dekten de baar. Er was groote belangstelling. Te 2 uur had te Veendam de begrafenis plaats van F. Molog, van het huis van diens zwager uit, terwijl om 3 uur de leden der fa milie Miedema werden teraardebesteld. De begrafenis had plaats vanuit de Christe lijke Gymnastiekschool, aan de Nieuwe Laan. Ook bij beide laatstgenoemde plechtigheden waren B. en W. en andere autoriteiten, de di rectie van de fabriek van Wilkens en een ploeg van de stroocartonfabriek „De Vrijheid" alsmede de naaste familieleden tegenwoordig. Er waren veel bloemen en kransen en van de zijde van het publiek werd groote belangstelling getoond. Bij alle begrafenissen werd aan de groeve door verschillende sprekers het woord gevoerd. Nader meldt men Te Veendam was de belangstelling voor de begrafenis van het stoffelijk overschot van den heer Molog zeer groot. De medearbeiders van de fabriek haden zich in een der lokalen van de muziekschool verza meld. Toen de lijkkist naar het kerkhof gedragen werd plaatsten de leden van den fabrieksarbei- dersbond met omfloerst vaandel zich aan het hoofd van den stoet. Hierop volgde de familie van Molog en vervolgens de vier firmanten der firma Wilkens terwijl de medearbeiders van den overledene den stoet sloten. Langs den weg stonden honderden menschën stil eerbiedig het hoofd ontbloot. Op het kerkplein werd een dui- zendkopige menigte door de politie op een af stand gehouden, toen de kist langzaam in de groeve werd neergelaten. Aangrijpend was het oogenblik, waarop de weduwe en de ouders van den overledene een bloemstuk legden op het graf. TRAMONTSPORING. Mën meldt uit Winschoten Van de stoomtram, die Maandagavond tegen 7 uur van Winschoten naar Finsterwolde ver trok, ontspoorde hier een personenwagen, ter wijl de locomotief in de rails bleef. Er was vrij wat oponthoud voor de lijn vrij was. AUTO-ONGELUK. Maandagnacht is te St. Oedenrode de land bouwer N. Derkinderen door een auto aan gereden. Hij bekwam een ernstige schedelbreuk, brak een been en kreeg nog meerdere verwon dingen. In bedenkelijken toestand is hij naar het St. Olda-gesticht overgebracht. EEN BOTSING. Maandagochtend is te Bussum op de Willem Bilderdijklaan hoek Brediusweg een ledige auto bus in botsing gekomen met een taxi, waarbij de taxi totaal vrbrijzeld werd, maar de chauf feur er buiten verwachting betrekkelijk goed is afgekomen. De autobus behoorde aan den ondernemer S. uit W„ de taxi werd bestuurd door den chauf feur G. AANVARING. In de Oosterhaven te Groningen is Maandag morgen de tjalk „Anna, toebehoorende aan de N.V. Transport-Maatschappij, schipper A. de Bey, en geladen met kalkzandsteen, aangevaren door de stoomboot „Toerist" van Wagenborg's Passagiersdiensten te Delfzijl. De tjalk is ge zonken; de opvarenden, man, voruw ën een kindje, wisten zich te redden. Door den electrlschen stroom gedood. Maandagmiddag moest de 23«jarige Wester- veld in een kelder van een café in de Wal. straat te Enschedé eenige vaten bier brengen. Toen hij het electrische licht wilde aansteken, kwam hij in aanraking met de fittings van een defecte lamp en kreeg, doordat hij op een vochtigen vloer stond, den electrischen stroom door het lichaam. Hij was onmiddel» lijk dood. MODERNE DICHTKUNST. In het Ultra>modern tijdschrift «De Kemp* haan», treffen wij het volgend gedicht van F. Koeberg: De Dirigent: Staat, slaat maat Oplaat, neerlaat, aflaat. Centrale veiling te Middelharnio. Veiling van Vrijdag 26 Juli'1929. Bloemkool f 0,80—9,30 per 100 stuks. Komkommers f 2,-6,50. Blauwputten t 3,70—5,— per 100 K.G. idem drielingen f 2,70. Blauwe Eigenheimers f 3,20, Eerstelingen f 2,60. Oomskinderperen f 30.—, Zilveruien f 4,-7,70. Postelein f 1,40-6,—. Snijboonen f 10,40—29,50. Doppers f 5,50—11,—. Oppervlakkig beschouwd lijkt het de grootste I Wagenaars f 7,-8,50. Kordaat gelaat, baat, Praat obstinaat kwaad. Gaat, laat haat. nonsens, maar die conclusie zal U dra voor» barig lijken. Integendeel, wanneer ge het ge» dicht nog eens naleest, en daarbij rekening houdt met de verschillende leesteekens, dan zult ge bemerken, dat de dichter buitenge, woon er in geslaagd is den dirigent te ty. peeren. Volgt ons slechts even met de *na volgende lezing. De dirigent »staat« voor het koor en «slaat maat«. Zijn dirigeerstok gaat «op en neer« of wel hij tikt «af». Een «kordaat gelaat» zal hem »baten« (het boezemt ontzag in 1). De meeste dirigenten «praten» »obstinaat« d.w.z. eigen, dunkelijk en gewoonlijk zijn zij gauw »qUaet« (PP teenen getrapt). Als hij »gaat«, «laat» hij dikwijls bij vele der leden een gevoel van »haat« achter. Zoo ontleed lijkt ons bovenstaand gedicht werkelijk een meesterstukje en een ieder die het verenigingsleven kent zal het gaarne ten volle beamen. ZOMER. De groote zomerdag staat open En bouwt zijn weelde over de aarde, Het malsche moes lacht in de gaarde Bij 't sappig groen, met dauw bedropen Het ruischelt in de weeke hagen, Het gonzelt in de bloesemstruiken, Het tintelt in de groene pruiken Der berken bij de zoete vlagen De kool brandt op de peerse kluiten, De blonde brem bloeit welig tegen De mulle hel.beschenen wegen Met volle gele honingtuiten, - Hef over de aarde uw aangezicht, Over uw oogen valt het licht. Over uw lippen stort een lied Levend mooi mensch geniet) Adema van Scheltema. KOEWACHTERKE. «Koewachterke, geleund aan 'n boom op [den dijk, Je rug, beenen, je stok, 't staat al gelijk oud gekromtvan durige armoe geeft blijk je tragieke sleurbroek met lappengeprijk (Twéé wiskunstige luikjes) naakt gluurt [zich kijk, je teenje hoed is verweerdje krijgjas [met slijk; Koewachterke arm en je staat daar: l'n Koning.te rijk.» 'n allee is je dijk, in diep tintelende pracht 'n kudde eerbiedigt je vorstelijke macht en rust op tooi.met.bloemen spreiïge vacht De goudron je hangklokvertrouwen je [kracht Die: Je brood is gewis en je waterdronk [wacht Met je God tot jouw Wachter, bij dag en [bij nacht, (Koewachterke wacht hoe rijkl [wordt je verwachting volbracht.« «Koewachterke, zeg, noem me het iets [dat je scheelt, Schoon lachende vreê door je tijdlijnen speelt, Och ja, 't is je pijpje, bedopt, half ontsteeld, Je smaak.smoutig.smookje, omgarend [doorgeeld Maar stop eens m'n vriend zoo [je compleet is geheeld, nu de geur van den brand je controle Iweer streelt. Koewachterke mijn, ik betaalde m'n tol [aan je beeld.» T. Verkooping Woonhuis met Schuurtje en Erf te Nieuwe Tonge, op Woensdag 31 Juli 1929, des avonds 7 uur (oude tijd), bij afslag in het Café de Witte. Ten verzoeke van de Erven Mej. L. van Es, Notaris VAN BUUREN. Woensdag 24 Juli 1929 bij inzet en Woens. dag 31 Juli 1929 bij afslag, telkens des na. middags ten twee uur, (oude tijd), resp. in Hotel van Veen en Hotel de Weerd te Oude Tonge van een Hofstede, bestaande uit bouw. manswoning, huizen, erven, schuren, boom. gaard, hof., bouw. en weiland, alsmede het recht van erfpacht tot 1 Januari 2000 van perceelen bouwland, te zamen groot 15,67,24 H.A. gelegen aan den Kranendijk onder Den Bommel, ten verzoeke van Mejuffrouw de Weduwe H. M. van Nieuwenhuijzen—Koert, aldaar, en van zes perceelen tuinland in het Oudeland onder Oude Tonge, te zamen groot 0,35,24 H.A. (230 R. V. Maat) ten verzoeke van den Heer J. M. Fabert, aldaar. Notaris AKKERMAN. Vrijdag 2 Augustus 1929 des avonds 7 uur (zomertijd) in het logement van dhr. I. de Witte te Nieuwe Tonge, veiling, en Vrijdag 9 Augustus 1929 des avonds 7 uur (zomertijd) in het logement van dhr. L. Osseweijer te Nieuwe Tonge afslag van: Een huis A. 57 met erf en bouwland aan de Jan Overdorp. straat, in Noordland, te Nieuwe Tonge, kad. Sectie A. nommer 1902 groot 24 A. 31 cA. of 159 Roeden V. maat, in gebruik geweest bij J. C. Verolme Jzn. Notaris VAN ISPELEN Op Woensdag 7 Augustus 1929 bij veiling en op Woensdag 14 Augustus 1929 bij afslag, beide dagen 's avonds 7.30 uur (z.t) te Mid. delharnis in Hotel Meijer, van Een huis met werkplaats (waarin Borstelfabriek) erf en grond te Middelharnis aan de Nieuwstraat en uit. komend aan het Kerkepad, kad. sectie B no. 2574, 2575, te samen groot 2 aren. Toebehoo. rende aan Jb. v. Sliedrecht Jr. te Middelharnis. Notaris VAN DER SLUYS. Te Koop een Woon. en Winkelhuis met Brood» en Kleingoedbakkerij te Stad aan 't Haringvliet. Inlichtingen te bekomen bij den Heer Jan van Soest Hz. te Stellendam en ten kantore van Notaris VAN BUUREN te Middelharnis Dubbele princessen f 9,—10,40. Enkele princessen f 10,-11,20. Kruisbessen f 15,-23,—. Kroten f 2,60—4,60 per 100 bos. Rabarber f 6,—. Roode bessen f 10,-18,—. Witte bessen f 7,50. Tomaten f 2,50—5,—. Peen f 5,-7,40. Druiven f 0,55—0,56 per pond. Boter f 1,09. Veiling van Maandag 29 Juli 1929. Bloemkool f 6,60—16,— per 100 stuks. Komkommers f 5,-7,60. Andijvie f 3,50 per 100 krop. Peen f 8,60 per 100 bos. Kroten f 3,60. Dubbele princessen 14,60—16,70 per 100 K.G. Wagenaars f 9,50—10,—. Stokprincessen f 17,— Snijboonen f 31,—. Framboos f 23,60 per 100 pond. Tomaten f 6,—. Blauwputten f 3,-4,60 per 100 K.G. idem (Drielingen) f 2,40. idem (kriel) f 1,70. AARDAPPELVEILING te Oude Tonge op Vrijdag 26 Juli 1929. Eigenheimers f 3,10-3,70 per 100 K.G. idem Poters f 1,-1,10. Blauwputten f 4,35, idem Drielingen 3,70. Aanvoer 40.000 K.G. Markto verzicht der vorige week. Ingezonden door JAC. KNOOP, beëedigd Makelaar in aardappelen, groenten era fruit. Nassaukade 158, Amsterdam. De handel in aardappelen is aan vaste prijzen gekomen, geen rijzing en igeen daling. Iedere dag is de aanvoer grooter dan de vraag. Grove Drielingen blijven gevraagd, evenals Roodbonten en blauwen Eigenh. Muizen zijn over het algemeen mooi van stuk. Uit Ypolder en Haarlemmermeer komen weinig aardappe» len, en wat er nog komt, wordt over de veilingen verkocht. Mooie Zand aardappelen is nog weinig aanvoer van. Heden 29 Juli werden de volgende prijzen gemaakt Per 100 KG. Andijker Muizenf 3,50 a f 4,50 Kleinen 2,50 3,50 Langedijker Muizen 4,50 5,50 Rijper Muizen4,— 4,50 Ypolder Muizen4,— 4,50 Drielingen 3,— 3.50 Haarlemmermeer Muizen 3,80 4,20 Driel. 3,— 3,50 Haarl meer BI. Eig. Poters 3,50 4,— Westlandsche Muizen 4,— 4,50 Kleinen 3,50 4,— Roodbonten5,— 5,50 BI. Eigenh5,— 6,— Zeeuwsche Eigenh4,— 5,— BI. Eigenh. 5,— 6,— Sping Malta13,— 14,— VEE EN PAARDEN. ROTTERDAM, 29 Juli. Ter veemarkt waren heden aangevoerd527 vette runderen, 202 vette kalveren, 918 schapen of lammeren, 734 varkens. Prijzen per '/z kilokoeien 33—38 c., 46-48 c51—53 c.ossen 41 c., 45—47'/2 c., 49—51 c.; kalveren 52>/2-57'/2 c 62'/2- 67'/2 c„ 7272~ 77'/2 c.schapen 30—36'/2 c.varkens 43'/2 c„ 447a c., 45 c.Lammeren f 18—26 per stuk. De aanvoer van koeien en ossen was ge» woon. Handel als vorige week met iets stij» vere prijzen. Een prima koe ging nog tot 2 cent boven noteering. Stieren waren zeer kort aangevoerd, vandaar geen noteering. Vette kalveren waren matig aangevoerd, han» del een tikje beter. Een puik best evemplaar ging nog van 7'/2 tot 10 cent boven noteering. Schapen en lammeren met Hinken aanvoer handel niet zoo vlug als vorige week, terwijl dezelfde prijzen bedongen werden. Aanvoer varkens als vorige week handel eveneens terwijl de prijzen ook geen veran» dering ondergingen. Zouters kort aangevoerd met vluggen han, del en ook hier dezelfde prijzen n.l. 46 cent AMSTERDAM, 29 Juli. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 597 vette koeien, waarvan de prijzen waren le kwal. 110—120 c„ 2ekwal. 99-108 c., 3e kwal. 70-88 c. per Kg. slacht» gewicht; 150 melk. en kalfkoeien f 275-380 per stuk; 118 vette kalveren; 93 nuchtere kalveren f 12—20; 64 schapen f 30—38, 49 lammeren f 22-30, alles per stuk, 460 varkens Holl. le kwal. 107-118 c., 2e kwal. 106-107 c., Overz. en Geldersche le kwal. 107—108 c. 2e kwal. 106—107 c„ vette varkens 106—107 c. per Kg. slachtgewicht, 68 paarden f 120—270 per stuk. BOTER, KAAS EN EIEREN. APELDOORN, 29 Juli. Eieren. Aanvoer 120.000 stuks Prijzen van f 6 tot f7.25, mid. delprijs f 6.65 de 100 stuks. Handel gewoon. OUDE WATER, 29 Juli. Kaas. Aanvoer 277 partijen, tezamen 12,465 stuks, wegende 62,325 kg. Eerste soort Gouda met rijksmerk f 48-56 idem mindere f 43-47, zonder rijksmerk f 41—48. Handel matig. TIEL, 29 Juli. Boter. Aanvoer 26 kg. Prijs f 2.20—2 30 per kg. Eieren. Aanvoer 110.000 stuks, prijs f 5 90-6 50 per 100 stuks. GRANEN, ENZMEEL EN OLIËN. ROTTERDAM, 29 Juli. Buitenlandsche granen. Bericht van de makelaars Hagenbeek van der Schalk. Stemming kalm. Rogge 75 kilos. Bah. Blanca aangekomen en stoomend f 11.25, 74/5 kilos. Hongaarsche stoomend f 11 73/4 kilo La Plata aang. f 11.10. Gerst. Amerikaansche no. 2 disp. f 188, idem no. 2 v. Canada aangekomen f 190, stoomend f 191, Canada 3 aangekomen f 222, Canada 4 disp. f 217, 70/1 kilo Poolsche aangekomen f 216. Haver. 56/7 kilo Pommersche aangekomen f 10, Can. feed I disp. f 10.30, idem II disp. f 9.85. Mais per 2000 kilo Mixed disp. f 220, La Plata disp, f 218, aangekomen f 214—215, stoomend f 215—216, Ciaquantino disp f235. GROENTEN, FRUIT EN AARDAPPELEN. ROTTERDAM, 29 Juli. Heden waren de prijzen der aardappelen als volgtZeeuwsche eigenheimers 3—472 c., Geldersche schoolm. 3—4 c, idem bravo's blauwputten 5—6"2 cent Westl. schoolm. zand V/2—6 c„ idem klein 3—472 poters 3—372 c-> eerstelingen 3—472 c., alles per kg. Met behoorlijken aanvoer kalme vraag. AMSTERDAM, 29 Juli. Aardappelenmarkt. Zeeuwsche eigenheimers f 2.10—2.45, idem blauwe eigenheimers f 3—3.25 beiden per H.L. Westl. muizen 3l/2 c., Andijker blauwen 47j c., Langendijker muizen 4-472 <-■< alles per kg. Aanvoer 6 ladingen of 1123 H.L.

Maas- en Scheldebode | 1929 | | pagina 3