Kerk en School Binn Burgerlijke Stand Gemenj II Land» en Toiflboaiw. Plaatselijk Nieuws» Hoe men vot I»1'' I 1 I' parlement van buitenlandsche zak'en een onder houd gehad met Dowgalefski. Het zijn voor- loopige besprekingen over een hervatting der diplomatieke betrekkingen. HET CONFLICT IN DE ENGELSCHE KATOENINDUSTRIE. Meer dan een half millioen werklieden (300.000 wevers en 200.000 spinners en kaar- ders) zijn Maandag in Lancashire buiten werk gekomen tengevolge van de weigering der we vers om de onderhandelingen over de loonsver laging voort te zetten. Naar verluidt zullen de besprekingen tegen het einde dezer wpek worden hervat, maar in den tusschentijd zullen de werklieden ten naaste bij een millioen pond sterling aan loon hebben ingeboet. EEN ERNSTIGE AARDBEVING IN ECUADOR. Zestig dooden. Een plaats verwoest. Ecuador is getroffen door een ernstige aard beving, welke zestig slachtoffers heeft geëischt en het plaatsje Moyurgo heeft verwoest. Voorts is ernstige schade aangericht te Tambello, Ma chachi en Latacunga. Er zijn dadelijk genees- heeren van het Roode Kruis uit Quito naar het terrein van de ramp vertrokken. Verscheidene gewonden zijn dakloos. In het centrum van de beving ontstonden aardspleten van vier a vijf meter breedte. Volgens een nader bericht van de Associated Press uit Quito zijn er op den hevigen, voor- naamsten schok, waardoor het plaatsje Moyurgo zooveel schade heeft opgeloopen, nog verschei dene lichte schokken gevolgd. De bewoners, die zich hadden weten te redden, werden hierdoor nog meer verontrust. Ook te Tambello, Ma chachi en Latacunga is groote schade aange richt. Doctoren en leden van het Roode Kruis uit Quito waren snel ter plaatse. De schokken duurden tot 's avonds voort. Alle dorpen, waar schade is aangericht, lig gen in een smal bergdal ten zuiden van Quito, nabij den vulkaan Cotopazi. Latacunga telt 17.000 zielen, de andere plaatsen zijn kleiner. CALLES OP WEG NAAR EUROPA. Generaal Plutarchhus Calles, de gewezen pre sident van Mexico, die als opperbevelhebber van het leger zoo'n groot aandeel heeft gehad in de definitieve onderdrukking van den op stand, is te New York aan boord gegaan van een schip, dat hem naar Europa zal brengen. Calles' gezondheid laat te wenschen over en hij hoopt in een Fransche badplaats genezing te zullen vinden. De ex-persident sprak bij zijn vertrek de hoop uit, dat de zeereis hem al goed zou doen. IN BRITSCH-INDIë 35 MENSCHEN VERDRONKEN. Te Abenadabad in Britsch Indië zijn ver moedelijk een 35 menschen verdronken door het plotseling sterk wassen van de Sabarmati- rivier. EEN ON -AMERIKAAN SCH HANDWERK. Een jong en avontuurlijk Amerikaan, Syd Franklin, maakt sinds eenigen tijd opgang te Madrid als stierenvechter. Dezer dagen kreeg de stier hem te pakken, wierp hem op zijn horens en slingerde hem weg. Desniettemin wist Franklin zich te herstellen en den stier te dooden. De toeschouwers vonden het erg mooi en waren dol van geestdrift. En toch we kunnen het niet helpen onze sympathie was voor den stier. 10.000.000. Edwin R. Campbell, de schoonzoon van wij len den automobiel-fabrikant William C. Du- rant, had bij overlijden een vermogen nagelaten van 10.000.000. Een zoon erft het fortuin, be houdens belangrijke legaten aan twee dochters en een broer van den erflater. Mochten deze kinderloos komen te overlijden, dan komt het fortuin aan de universiteit van Toronto voor medisch onderzoek. EEN SCHRIKWEKKENDE STATISTIEK. De correspondent van de N. R. Ct. te Brussel meldt In een, aan Belgisch-Fransche journalisten, toegestaan interview, is door den directeur der Verkeerscommissie te Antwerpen, Deckers, een statistiek naar voren gebracht, waaruit blijkt, dat zich iederen dag, over het geheele konink rijk, niet minder dan 200 a 300 auto-ongevallen voordoen. De meeste dezer ongelukken zijn niet van zeer ernstigen aard, maar toch vallen iede ren dag dcoden en gewonden te betreuren. Als voornaamste oorzaken va ndergelijke ongeval len zijn geconstateerd: de niet inachtneming der bestaande reglementen, de onwetendheid inzake deze reglementen en de ontoereikendheid der straatwegen, die voor het aantal, de snelheid en de breedte der huidige autowagens niet be rekend zijn. DE STRAFGEVANGENIS TE AUBURN. Geen fideele gevangenis. Naar uit Rochester in den staat New-York wordt gemeld is in de strafgevangenis te Au burn een muiterij uitgebroken onder de gevan genen. Dit is het tweede geval in één week in een New-Yorksche gevangenis. De muiterij brak Zondag uit; en de gevangenen sloegen volkomen uit den band. Een van de bewakers werd ge dood, terwijl de gevangenis in brand werd ge stoken. Er zijn vier gevangenen gevlucht; an deren houden zich gewapend, verstopt in ver- schilende gedeelten van het gebouw. Staatstroepen hebben de gevangenis omsin geld en belegeren het gebouw, terwijl de brand weer aan het blusschen is getogen. Hoe ernstig de muiterij in de gevangenis te Auburn was, blijkt ook nog uit het aanvullende bericht, dat de vluchtelingen zich hebben mees ter gemaakt van het wapentuig, dat in de ge vangenis voor de bewakers aanwezig was. Dat was niet weinig: een vijftigtal geweren en vier machinegeweren. En de heeren boeven aarzelden geenszins van de vuurwapens gebruik te maken. Een der bewakers is naar we reeds meld den gedood. Drie anderen zijn gekwetst. Van de veroordeelden zijn er twee gedood en een gewond. De orde is thans weer hersteld; en dat zegt wat, want er zitten te Auburn 1700 lastige heertjes. TRAANGAS. In de Barstrasse te Wilmersdorf liggen sinds het einde van den oorlog een groot aantal fles- schen met traangas begraven. Toen nu Zater dag enkele arbeiders der Berlijnsche gasfabriek in de straat aan het graven waren, sloegen zij met hun spaden een aantal flesschen stuk. Het gas spoot er uit en terstond haden de arbeiders de oogen vol tranen, zoodat zij moesten vluch ten De brandweer, die gealarmeerd werd, heeft, voorzien van gasmaskers, de flesschen opge ruimd .Het gas, dat in den oorlog gediend had voor het beproeven van gasmaskers, heeft geen blijvend nadeelige gevolgen op de gezondheid van hen, die er mee in aanraking komen. BLOEDIG FAMILIEDRAMA. Zondag heeft zich te Dweilen-Wolmerstadt bij Maagdenburg een bloedig familiedrama afge speeld. De handelsman Robert Meissner leefde reeds eenigen tijd met zijn vrouw en zijn schoon ouders in onmin en had zich reeds verschillende malen aan handtastelijkheden vergrepen. Zondag vuurde hij tijdens een twist met een Mauser pistool op zijn vrouw, die in den hals werd getroffen. Daarna doodde hij zijn schoonmoe der, die op het hulpgeroep van de jonge vrouw toesnelde, met eën schot in den slaap. Ten slotte schoot hij ,voor het huis ook zijn schoon vader met vier schoten in het gelaat neer. Na de daad vluchtte hij op een fiets. Het lijk van de schoonmoeder is in beslag genomen terwijl de zwaar gewonde schoonvader an de iets min der ernstige gewonde jonge vrouw naar een ziekenhuis zijn vervoerd. Het is niet uitgeslo ten, dat de dare nog in de omgeving vertoeft DE ZEPPELIN-REIS OM DE WERELD. Te Friedrichshafen worden thans de laatste toebereidselen voor den tocht om de wereld, die de Graf Zeppelin reeds Woensdag om vijf uur 's morgens zal ondernemen. Zooals bekend gaat het luchtschip eerst naar Lakehurst. Het is echter niet uitgesloten, dat het sein tot vertrek eerst Donderdagochtend zal worden gegeven Dit hangt natuurlijk in ruime mate af van het weer. Het plan bestaat om opnieuw over de Azoren te vliegen. Mevr. Hannah Hoadley. Mevr. Hannah Hoadley is een dame die in Tottenham woont. Ze heeft twaalf kinderen gehad, waarvan er zeven overleden zijn. Men moet dit nu echter niet als uitermate ramp« spoedig opvatten, want mevr. Hoadley is Woensdag 103 jaar oud geworden. De eerste minister Ramsay Mac Donald zond haar een felicitatiebrief, en de oude dame was daarover verrukt. Het Lagerhuislid van North Tottenham kwam er op haar verjaardag op bezoek om geluk te wenschen. En nu het recept om zoo oud te worden. Mevr. Hoadley is verslaafd aan thee drinken zij verzwelgt de thee in groote quanta. Daar» aan en aan haar opgewekten aard schrijft zij het toe zoo oud te zijn geworden. Aardappelenvsiiing te Oude Tonge. Men schrijft ons uit den Haag, dat de af» name en aanvoer van aardappelen zich in de afgeloopen week verdeelde over Westlandsche eerstelingen, Ronde, Brielsche eigenheimers, Schoolmeesters en Flakkeesche eigenheimers. Vooral de laatste worden eiken dag meerge> vraagd. De eerste zending daarvan werd aan» gevoerd van de veiling van Oude Tonge, die voor zeer lage prijzen waren afgegeven. De volgende veilingen herstelden de prijzen zich echter en zal worden afgewacht, hoe het veilen van eigenheimers in Flakkee verloopt Als maatstaf voor prijsbepaling en als aanvulling voor den vrijen handel kan zoo'n veiling wel dienst doen, aldus de meening van de Haagsche aardappelhandelaren. WAT ELKE MAAND TE DOEN GEEFT. (Ie helft Augustus). Nadruk verboden. Augustus: Oogstmaand. Deze bijnaam zegt ons, dat er in deze maand meer valt te oogsten dan te zaaien en te planten. Behalve vroege aardappelen, kunnen wij thans allerlei groenten in den hof snijden of uitplukken: sla, postelein, zomerandijvie, koolsoorten, boonen enz. En in den fruittuin kunnen we eveneens ons hart op halen, inzonderheid aan de verschillende bes- soorten: aalbessen, zwarte bessen en stek- of klapbessen, die er dezen zomer weer overvloedig zijn. In dezen tijd moeten allen, die daartoe in de gelegenheid zijn, een „vruchtenkuur" door maken, d.w.z. een rijkelijk gebruik maken van vruchten, waardoor het bloed wordt gezuiverd. Verschet groenten, vooral bladgroenten en fruit voeren aan ons lichaam ons bloed, de onmis bare voedingszoufen en vitaminen toe. „Vruch ten zijn duur", hoort men vaak zeggen: dit is betrekkelijk. Dit is zeker zoo, als mén ze slechts beschouwt als lekkernij, en niet als voedsel, dat versterkend en reinigend werkt. Velen vinden 25 of 30 cent voor een pond kersen te veel, terwijl zij voor vleesch, eieren en melk, die ze nog beschouwen als de versterkende middelen bij uitnemendheid, eenige malen dat bedrag uit geven als een „noodzakelijk iets". Gelukkig, dat er door de medici meer en meer op het groote nut van versch fruit gewez'en wordt. We noemden hierboven onder de te oogsten pro ducten ook boonen. Heeft men ook s n ij- stokboonen, dan ga men die, om te pluk ken, om den anderen dag na, opdat ze niet te hard en minder malsch worden; sla of suiker- boonen kunnen langer zitten, deze heeft men het liefst als er boontjes in komen. 't Zaaien is nu volstrekt nog niet heelemaal afgeloopen, maar met enkele groenten wordt het min of meer riskant met het oog op de weers gesteldheid in de volgende weken en maanden. Zoo kan men nu, op hoop van zegen, nog wel postelein zaaien op den kouden grond, en wor teltjes, kropsla en peterselie; ook kan men late andijvie nog uitplanten, maar het is volstrekt niet zeker, dat men er veel genoegen en profijt van zal hebb'en. Wel kan men nu met gerust heid nog zaaienwinterspinazie, veldsla en herfstrapen. Van de spinazie kan men in den herfst en den voorwinter lang profiteeren, totdat de winter invalt, dan houdt de groei op, die in 't voorjaar weer opnieuw aanvangt. Wie zoo gelukkig is, enkele bakken te be zitten, die kan zonder risico heel wat meer doen: die kan in de leeg gekomen bakken b.v. nog postelein uitzaaien, veldsla en peterselie; hij kan er bladselderij in uitplanten, ook peterselie en :1a. Het is nu de tijd om nieuwe aardbei- bedd'en aan te leggen. De oude planten geven langzamerhand minder vrucht en houden ein delijk geheel op te dragen. Men vindt op de oude bedden aan de ranken genoeg jonge plan ten, men neemt daarvan de meest ontwikkelde, en plant die in flink bemesten grond, b.v. met koemest of goed verteerden paardenmest; ook kan men deze dooreenmengen, als men beide heeft. Natuurlijke mest is evenwel niet beslist noodig, m'en kan ook met kunstmeststoffen, oor deelkundig gekozen, zeer goede resultaten ver krijgen Diep omspitten der aarde en den stal mest er behoorlijk onderwerken, is noodig. Dan zette men de jonge planten in den aldus toe bereiden grond, op afstand van anderhalven voet; gieten mag bij droog weer niet nagelaten worden, aardbeiplanten houden van vochtigen grond 'en vochtige natuur. Voor de huisvrouw. Wie vrij wat bessenstruiken bezit, zal zeker een deel der bessen tot bessensap verwerken. Zie hier een recept: 1 Liter sap, 1 K.G. suiker kookt men tezamen, onder gedurig afschuimen. Wie een heerlijk sapmengsel wil hebben, neme 1J4 K.G. aalbessen, 34 K.G. kersen en 34 K.G. fram bozen, het sap hiervan late men eerst 24 uur in d'en kelder staan, dan giete men het door een linnen doek en zette het vervolgens met 250 gram (34 pond) suiker te vuur. Een ei in een glas water tot schuim geklopt, giete men er langzaam door, dan late men het koken onder gedurig afschuimen, totdat het ongeveer de dikte van stroop heeft. Van zwarte bessen is een pikante likeur te maken. Neem b.v. 110 L. bessen en kneus ze, doe ze in een groote glazen flesch of in een groot, schoon vaatje, giet er 10 L. wijngeest op, en laat dit mengsel minstens 8 dagen staan. Dan op een groven doek, gespannen over een schotel, uit gieten, den doek samenvouwen en wringen, totdat al het sap er vrijwel uit is. Voeg dan 10 L. water en 5 K.G. witte suiker bij, en de likeur is gereed; filtreeren is in den regel niet meer noodig. Om d'en smaak nog wat kruidiger te maken, doet men er soms nog iets kaneel en een paar kruidnagels bij; hiermee zij men echter zuinig, anders veroorzaakt het gebruik licht hoofdpijn. SOMMELSDIJK. In verband met de in den morgen van 1.1. Vrijdag in deze gemeente plaats gehad hebbende branden is. een uitgebreid po. litioneel onderzoek ingesteld. Verschillende per sonen werden in verhoor genomen. Naar aan leiding daarvan is de los-werkman S. T. K in voorloopige hechtenis genomen. Het onder zoek duurt nog voort. De heer J. Knape Mz, slaagde 1.1. Zater dag te Utrecht voor het examen bedoeld in artikel 12 der Hooger-Onderwijswet. (Staats examen A.) Tegen verschillende persoden is in deze gemeente proces-verbaal opgemaakt wegens het na sluitingsuur aanwezig zijn in een herberg. Donderdag werden door de B. V. L. al hier weder schietoefeningen gehouden. Het te bereiken maximum-aantal punten bedroeg 80. De uitslag is, dat als hoogst 68 pun ten werden gemaakt en als laagste 32. Op Maandag 5 Aug. worden wederom oefeningen gehouden. Van de lichting 1930 zijn 13 personen aangewezen tot gewoon- en 21 tot buitenge woon dienstplichtige. MIDDELHARNIS. Het zoontje van A. van der Stad had het ongeluk in de kaai te vallen. Daar de jongen reeds in zinkenden toestand verkeerde begaf de zoon van de heer Mans zich gekleed te water en had het genoegen hem van een wissen dood te redden. De afgeloopen week zijn aan de kaai aan gebracht en gescheept circa 1000 H.L. aardap pelen. De heer Buth had het ongeluk van zijn fiets te vallen waardoor hij zich zoo ernstig bezeerde dat hij zich onder geneeskundige be handeling moest stellen. De heer J. van der Sluis behaalde op de te Utrecht gehouden examens, uitgaande van de V. V. A. het diploma machinebankwerken. De heer E. van der Velde heeft een woonhuis, staande aan het Marietjespad gekocht van de heeren Dijkers en Kroos. Vrijdagavond viel het kind van van Erkel achter de woning in de welput. Na veel moeite gelukte het 't kind onbeschadigd er uit te halen. DEN BOMMEL. Mej. A. Ras alhier slaagde dezer dagen te Rotterdam voor het examen nuttige handwerken. Aan den gemeente-ontvanger is van 2 tot en met 7 Aug. a.s. verlof verleend, zoodat het kantoor alsdan gesloten is. - De heer J. Keuvelaar is na een verblijf van 2 jaar in Canada bij zijn familie terugge keerd. Aan de haven werden de vorige week 300 H.L. aardappelen vervoerd. Donderdag maakten de kinderen der Bijz. school alhier eën reisje naar Rotterdam en be zochten de Diergaarde en het Vliegveld Waal haven. Zeer voldaan keerden ze des avonds huiswaarts. De kwestie-Mast In een openbare ver gadering der Gedep. Staten van Zuid-Holland is de overtreding van art. 24 der Gemeentewet door den heer J. P. Mast wethouder der ge meente, behandeld. Blijkens het rapport van het lid van Ged. Staten, den heer Von Finesse, heeft het raads lid de heer B. C. Jongeling, aan Ged. Staten kennis gegeven van een levering van kaïniet door den heer Mast aan de gemeente. In een schrijven van den heer Mast heeft deze ge antwoord dat de gemeenteveldwachter op 16 December kaïniet gehaald heeft voor het be strooien der straten, wegens gladheid. Daarna is nog eens kaïniet gehaald. Men heeft daaruit een politieke zaak gemaakt. De heer Mast heeft het geld teruggestort in de gemeentekas. Een voorstel tot het aanvaarden van deze schenking is bij staken van stemmen door den raad niet aangenomen, De heer Jongeling verklaarde thans ter ver gadering dat hij meende zijn plicht te doen door mededeeling van het feit. De heer Lokker, raadslid, kwam op tegen schriftelijke mededeelingen van den heer Jon geling, als zou de heer Mast uit eigen belang den aanleg van een weg langs zijn eigendom men hebben doorgedreven en als zouden drie raadsleden van Mast afhankelijk zijn. De heer Mast verklaarde, dat hij op 16 Dec. in het algemeen belang een emmer kaïniet heeft gegeven aan d'en gemeenteveldwachter. Den volgenden dag, toen hij afwezig was, is er weer kaïniet gehaald. Des avonds, toen hij den burgemeester sprak heeft hij dezen erop ge wezen, dat dit niet mocht, doch er bij gevoegd, dat het onder den vorigen burgemeester ook gebeurde. Overigens mag de burgemeester geen handelingen in strijd met de gemeentewet be vorderen. De burgemeester verklaarde, dat niet Mast hem, doch hij Mast gewaarschuwd heeft, dat de levering in strijd was met de gemeentewet. Op vragen van den heer Schaper antwoordde hij, dat bij den eersten dag opdracht gegeven had zand te strooien, doch dat buiten zijn we ten om kaïniet is gehaald. Later heeft hij kaï- r.iet laten halen. De uitspraak van Ged. Staten volgt later. OOLTGENSPLAAT. Toegewezen lotings nummer aan de ingeschrevenen van de licht- ting 1930: L. Neels 1, P. van Nieuwaal 3, J. van Nimwegen 4, H. Okker 6, J. van Putten 14, W. Remus 11 H. Tiggelman 31, A. van der eVer 38, G. Verkerk 43, H. Vervloet 46, F. van der Vliet 50, I.J. de Vos 54, J. de Vos 55, A. van edr eWlle 61, W. Wittekoek 66 F. Bakelaar 77, A. Braber 89, J. Breeman 91 A. Bruinse 95, B. Crezee 101, W. C. van Dam 102, P. van Dravick 103, A. van Eek 109, J. J. Gootjes 116, K. A. Groenendijk 117 J. van Gurp 119, C. G. Hack 120. C. Hokke 123, Corn. Hokke 124, E. Huijer 127, S. Kamp 133, A. Kreeft 147, H. Kreeft 148, J. Moeren hout 159. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Ooltgensplaat op Woensdag 31 Juli ten half vier (zomertijd). Het bouwen van een R. K. school in Achthuizen is gegund aan den laagsten inschrij ver, W. van der Welle van Stad aan 't Ha ringvliet. Zaterdagavond 11 uur geraakte een jong- mensch uit Dinteloord, welke teveel aan Bachus had geofferd, in de haven, hetgeen door schip per van Gent werd opgemerkt. Deze riep om hulp, zoodat de drenkeling met vereende krach ten op het droge kon worden gebracht. OUDE TONGE. Een kind van K. de B. had het ongeluk in een moddersloot te vallen, waar het zeker een ongeluk had bekomen, indien het niet tijdig door de huisvrouw van H. O. was gered. B en W. maken bekend, dat het verboden is honden los te laten loopen tusschen 11 uur 's avonds en 5 uur 's morgens, waar streng op gelet zal worden. Op de veiling van j.l. Vrijdag besteedde men voor eigenheimer aardappelen 3.50 tot 3.80 en blauwput aardappelen 4.— tot 4.80 per 100 K.G. S. Kanters heeft ondershands een woon huis aangenomen om te bouwen voor rekening van J. C. Osseweijer alhier. NIEUWE TONGE. De prijs van de melk is alhier verhoogd en gebracht op 16 cent de liter. Tegen enkele personen alhier is proces verbaal opgemaakt wegens overtreding der Mo tor- en Rijwielwet. A.s. Woensdagmiddag zal alhier een de monstratie worden gehouden met een nieuwe Ford motorbrandspuit. Ingevolge de Hinderwet is vergunning ge vraagd voor de uitbreiding van de Cichorei- fabriek „De Ondernemingalhier. Bezwaren kunnen worden ingediend ter gemeente-secreta rie op Maandag 12 Augustus a.s., des v.m. 11 uur. DIRKSLAND. Het verslag van den toestand is tegen betaling der kosten in afschrift ver krijgbaar gesteld. Bij de arbeidsbemiddeling stonden 2 werk- der gemeente ligt ter secretarie ter inzage en zoekenden ingeschreven. -Naar wij vernemen zal de nieuw benoem de rijksveldwachter in den loop van Augustus alhier in functie treden. Tegen een autobestuurder uit Sommelsdijk is hier proces-verbaal opgemaakt wegens het rijden met een auto zonder achterlicht. MELISSANT. De heer J. van Vliet heeft zijn woonhuis, staande aan de Nieuwe weg, ondershands verkocht aan den heer A. Me lissant. HERRINGEN. Vorige week viel een zoontje van den heer J. d. G. in de volle spui met water. Gelukkig kon hij door in de nabijheid zijnde personen gered worden. Het ongeluk liep dus met den schrik en een nat pak af. Dank zij het mooie droge weer van dezen zomer vordert het werk aan het verzwaren van den Zeedijk van den polder oud-Herkingen nog al vlug. Binnen een paar weken zal het werk zoo goed als geheel gereed komen. Maandag j.l. maakten de leerlingen der O. L. school onder leiding van het hoofd der school en enkele andere ingezetenen een reisje naar Rotterdam. Op het programma stond bezichtiging vlieg veld Waalhaven en Dierentuin. Hoewel het weer zich niet heel mooi voor deed werd toch de reis aanvaard per motor boot van beurtschipper De Korte, welke de leerlingen geheel gratis vervoerde. De terugreis werd 's avonds per R. T. M. gemaakt tot Dirksland. Verschillende landbouwers waren weer zoo vriendelijk de kleinen op te wachten met hun auto's. Dat ze dezen dag genoten hebben, was aan de stralende gezichten te zien bij hun thuis komst, Een woord van dank aan allen, die er toe bijdroegen de kosten van deze reis tot een minimum te beperken. GOEDEREEDE. Bij het uitoefenen van zijn bedrijf, ging de mast van een vaartuig over boord, wat een -schade van plm. 300.— aan bracht. Met z'n tweeën op de fiets. Dat zou de 10-jarige F. d. E. e'ens wagen, maar zat met zijn vriendje A. R. al spoedig kopje onder in de sloot. Met een nat bemodderd pak kwamen ze bij moeder thuis. Het dochtertje van de wed. H. viel Zon dag in de volle haven, doch werd gelukkig door haar broer gered. Er wordt al druk vlas en erwten geplukt. Ook werden Maandag koepeen geleverd voor 2.50 per baal. OUDDORP. Zaterdagavond zijn door notaris d. Berg publiek verkocht 17 perceelen rogge, 8 perceelen haver, 4 perceelen erwten en 5 perceelen tarwe. De prijzen waren per roede van de rogge 40, 50 en 60 cent; haver 80 a 90 cent; erwten 92 a 100 cent, en trawe 88, 90 en 100 cent. d- De visschers vingen de vorige week per dag en per vaartuig van 60 tot 70 kilo gar nalen; in de stallen 7 zalmen. DEN BOMMEL. In de Ned. Herv. Kerk zal Zondag Doopsbediening worden gehouden. Aangifte Vrijdagavond van 7 tot 7.30 uur in de consistorienamer. NIEUWE TONGE. Voor de betrekking van onderwijzer met verplicht hoofdakte aan de school alhier hebben zich geen sollicitanten aangemeld. DIRKSLAND. Zondag a.s. zal in de Ned. Herv. Kerk D.V, des voorm. het H. Avond» maal en 's avonds den H. Doop worden bediend door Ds. C. v. d. Wal. In beide diensten zal de extra maand, collecte voor de kerk worden gehouden. Tijdens het optreden van Ds. v d. Wal van Wageningen werd 1.1. Zondagmorgen in de Ned. Herv. Kerk een gift van f 10,— ge» collecteerd. Voorloopig zal in de Ned. Herv. Kerk geen catechisatie worden gehouden, HERK1NGEN. De meisjes»catechisatie bij de Ger. Gem, zal deze week weder op Woens» dag worden gehouden op dezelfde uren. D.V. zal a.s. Zondag, bij de bediening van den H. Doop in de Ned. Herv. Kerk een extra collecte worden gehouden voor Chr. belangen. MELISSANT. Zaterdag, van 2 tot 9 uur, zal in de concistoriekamer der Ned. Herv. Kerk zitting worden gehouden voor de be taling der zitplaatsen, tevens zal er dan ge» tegenheid zijn tot betaling der gekochte zit» plaatsen. OUDDORP, Zaterdagmorgen is hier de tij» ding aangekomen, dat ook Ds. J.A. vanNie, predikant te Zetten»Andelst, voor het op hem uitgebrachte beroep bij de Herv. Kerk alhier, heeft bedankt. MORBUS SABBATICUS. In Die Kerkblad vinden we onderstaand stukske, vertaald uit de „Christian Herald" „M orbus Sabbaticus of Sondags- siekte is 'n krankheid wat net voorkom bij kerklede. 1. Die verskynsele verskil, maar die ziekte belemmer nie die eetlus; 2. Dit hou nooit langer aan as 24 uur nie; 3. 'n Dokter word nooit geroep niet; 4, Dit komt verbasend baie voor en eis elk jaar duisende slagtoffere. Die aanval kom skielik elke Sondag; geen verskijnsel word Saterdagaand openbaar; die pasjent slaap goed en voel gesond as hy wakker word; hij eet 'n sty we brekfis1), maar omtrent kerktijd kom die aanval en duur voort totdat die morredienst verbij is. Dan voel die pasjent beter en eet 'n stywe dinner'-). In die namiddag voel die pasjent baie beter, en hy is in staat om 'n wandeling te maak en die „Sunday Times" te lees; hij eet 'n stywe aandmaal, maar omtrent kerktyd kry hy weer een aanval en bly tuis. Hy word Maandagmorre verfris wakker en is in staat om werk-toe te gaan, en hy be speur geen tekens van die siekte voor die vol gende Sondag nie." DE KAB! De N. R. Crt. scl Naar de Volkskr de Zaterdag gehoud Kamerfractie nog tieve beëindiging welke door bemidi gevoerd worden dc '1JDe christelijk»hist den vast aan hun e punt, dat het kabin met een program, schrijft het blad. aan een kabinet vai zonder zich op ei Het blad hoorde dat de formateur mannen der drie ps te zien of men nog doch omtrent de re timistisch, integend Volkskrant meende binet steunende stand zal komen, e« oi 1) Ontbijt. 2) Middagmaal. 2' Catechisatie en geen tyd. Onder dit opschrift zegt Ds. van derWerff in de «Kerkbode van Amsterdam»West« het volgende We hebben hier in West het voorrecht, dat de catechisaties gedurende een groot deel van het jaar geregeld gehouden worden. Ik noem dat een voorrecht. Want in het geregeld onder» wijzen van de jeugd in de Goddelijke waar» heden ligt voor de gemeente een rijke zegen, kan er althans in gelegen zijn. De «degelijk» heid« van een gemeente, haar «onderlegd zijn« in de leer der waarheid, staat voor een be» langrijk deel ten nauwste met de catechisatie in verband. De catecheet kan een stempel op zijn leerlingen drukken. Maar dat stempel komt er niet in enkele uren op. Dan moet er geregeld worden gewerkt. Niet alleen door den catecheet, maar ook door de catechisanten. Er behoort goede voorbereiding te zijn voor de catechisatie. Deze bestaat niet in het voor den dag halen van het leerboekje een paar uur vóór de catechisatie begint, om even na te kijken, wat er geleerd moest worden. Wie 't zoo doet maakt er niet den minsten ernst mee. En als 't niet verandert, komt er nooit eenig inzicht in het geheel der waarheid, noch in den onderlingen samenhang van de verschillende waarheden, ons door God in Zijn Woord geopenbaard. Zij, die 't nog even hebben «nagekeken* blijven natuurlijk 't antwoord op de gestelde vragen schuldig. En dan komen de veront» schuldigingen. Een der meest naar voren ge» brachte is: «Ik had geen tijd*, 't Komt mij voor, dat dit ook een van de meest oneerlijke is. Wanneer iemand vlak na de Faaschvacantie uit kracht der gewoonte wéér komt met het «ik had geen tijd«, dan gevoelen zelfs de mede»leerlingen wel, dat deze verontschuldi» ging niet eerlijk gemeend is. Er is wel tijd. Misschien nog wel meer dan vroeger, toen men van een vrijen Zaterdag» middag niet wist. En wat biedt de Zondag» middag en »avond niet een kostelijke gelegen» heid om zich voor de catechisatie voor te bereiden, 't Komt er maar op aan, dat men zijn tijd goed verdeelt. In goede tijdsdistri» butie ligt 't geheim van veel te kunnen doen. Wanneer er bij onze jongelui maar lust tot onderzoek is, dan vinden ze er ook wel tijd voor. Nu hebben ze er nog tijd voor. Straks breekt het oogenblik aan, waarop voor alles geen tijd meer is. Ook geen tijd om den Heere te zoeken. En dan zal het een van de zwaarste zelfaanklachten zijn «ik heb wel tijd gehad, maar ik heb dien kostelijken tijd ver» beuzeld*. Onze jongelui moeten aan de catechisatie gewennen. Er van thuis blijven moet een straf zijn. En dan behoort er medewerking te zijn van de ouders. Ook hierin, dat ze zich er van overtuigen, dat hun kinderen niet on» voorbereid ter catechisatie gaan. Laat het onder ons weer zoo worden, opdat onze jeugd goed gefundeerd worde en onder den zegen des Heeren de kinderen der gemeente door het catechetisch onderricht geleid worden tot den disch des verbonds. to SOMMELSDIJK. Geboren: Jan, z. v. Anthonij van Gulik en Lena Breen. Gehuwd: Fieter Verbiest, 32 j. en Janna Troost, 28 j. DEN BOMMEL. Geboren: Maria Anthonia, d.v.J,Verolme en E. J. MoerhoutJohan, z. v. C, Boogaard en J. van Zanten. Ondertrouwd: H. Rosmolen 25 j, en H. van Dijk, 23 j. OOLTGENSPLAAT. Geboren; Arend, z. v. W Groenendijk en A. Fun; Cornelis, z. v. W. C. Buskop en T. FunHendrika, d. v. J. F. Brants en E. Koene Izak, z. v. K. va* Ostende en S. Leidens. OverledenCornelia Kranenburg 78 j., cchtg. van Cornelis Kamp. DIRKSLAND. Gehuwd: F. Klink j.m. 21 jaar en F. M. Bestman, j.d. 20 jaar. OverledenDirk Meyer, 82 j., echtg. van C. Wapenhorst. MELISSANT. GeborenBertus, z. v. A. Keizer en M. de Vos: Pieternella Martha, d. v. J, W. M. Doornbosch en M. Dusselje. OverledenK. v. Beek, 65 j„ echtg, van A. Frederiks, 't Blijkt helaas rubriek ook den vin in eigen pers den Men zou ons misse ■wat een bekend spn zegt over de behanc aangezien van zeke wordt op wat in or alles dan maar ko „de" A.R. Partij hebben onjuiste in eigen bladen aan In het „Wagenir Zaterdag 27 Juli der den titel: „De welk artikel, evena ting van verleden de stembusreclame, S. G. P. gemaakt die jaarlijks via onderwijzers en i dere roomsche sch zouden belanden. Het „Wag. Nieuv o.m. „Terwijl liberaler wijs willen los van dat op openbare worden. Van veel eerbied zulks echter niet. weten zeer wel hoe gen in het onderwij, Jat het overgroote Ijzers öf heele óf wanneer men nu hand stopt met de b( uit te moeten onder' liefst niet teveel dei van zulk een gods< komen. De praktijk rechtvaardigen: gee niet." En verder „Het gaat er ons kinderen op school hooren lezen en van een vijand der keur die Schriftged gelegenheid gaven vieren." Natuurlijk is dit zake het standpunt Deze partij wil Openbare School handen van ongeloo' ook de Staatsschool van haar belijdenis ■schrijft in haar proi „Wij zijn tegen /ik scholen en vragei •ïéure school in zoo daar geen verbod'ei daar geëerd worde belijdenis van den paling van „eerbiei begrippen van ande gezonden paedagog: Over deze prog zou heel wat te sch: deren zin dan het thans doet, Hoe ,,d' tus, waar het p having der eerbied: begrippen van ande: zijn met anderzijds „Artikel 36", is ons is niet duidelijk, wi maken wat een „ge: Maar de stelling, scholen behoort geëi spreekt de voorst Nieuwsblad" van geeft, als zou zij „1 naars", onderwijzer in de hand willen si aan de kinderen i Wij moeten, ook bestrijden ja, strijden hun varen. Een andere vra; partijen ter zake 1 voerbaar is bij den overheidsschool me socialistische en o Daarop wijst trouv, vaagheid in het pr waarop wij zooevei zou kunnen gesteld punt, waarvan het smalend zegt: „zij in 't geen langs dei den vorm van „bij: Christendom verkri is, omdat dan alth: en een groot en al derwijs en opvoed Terwijl daarna da: dit standpunt ook omdat de H. Schrif wijs en opvoedin oplegt. ERNSTIGI Vrijdag zijn drie getje en twee meisj heer W. Zwart, va den, die tijdelijk o; mond vertoefden, pl werden naar het overgebracht, waar kind is overleden. i te

Maas- en Scheldebode | 1929 | | pagina 2