Buitenland. Gemengd Nieuws. Marktberichten. een noodlottige brandblusch- demonstratie. het aantal slachtoffers bedraagt veertien. geweldige ontploffin te philadelphia. een sensationeele operatie. Land- en Tuinbouw. er Roepingen» Bij een demonstratie van de brandweer te Gellingham Park, in Kent, was een canvas huis opgericht, dat in brand gestoken werd. Bij de instorting er van geraakten negen jongens van de marine onder de brandende wrakstukken en kwamen in de vlammen om. Nadere bijzonderheden over het verloop der tragedie. Het aantal slachtoffers van het ontzettend tragisch brandongeluk te Gillingham (Kent) is tot 14 gesegen, n.l. 9 jongens, behoorende tot het Royal Naval Cadet Corps en de Sea Scouts, en 5 brandweerlieden. Over de oorzaak van deze ramp valt nog te melden: Door een tot nu toe onopgehelderden mis greep begon het gebouwtje, dat voor de de monstratie was opgericht en waarin brandbaar materiaal was geplaatst, in plaats van aan den top, van onderen te branden, voordat het ver- eischte signaal was gegeven. Het gebouwtje bestond uit een toren, uit hout en canvas opgetrokken' en wel 40 voet hoog. Er waren drie verdiepingen, welke door ladders verbonden waren. Ieder jaar had er te Gillingham een blusch- demonstratie met een dergelijk gebouwtje plaats sinds 25 jaren reeds. Het was in de lage verdiepingen, dat het licht brandbare materiaal was ondergebracht. Sinds een paar jaren was het gebruikelijk om bij de demonstratie ook een paar jongens van het „Scout-corps" en andere organisaties als „medewerkende leden" te „engageeren", ten einde hen' te oefenen in reddings- en ambu lance-werk. Er was een groot aantal toeschouwers op gekomen om het interessante bedrijf gade te slaan. De burgemeester van Gillingham en an dere burgerlijke autoriteiten, geïnteresseerden bij de brandweer en verscheidene duizenden par ticulieren waren aanwezig. Een deel van de vertooning droeg een ko misch karakter en stelde het huwelijk van een brandweerman voor. Twee brandweerlieden fun geerden als bruid en bruidegom. Dit „bruids paar" en een brandweerman, verkleed als clown bevonden' zich in den top van het gebouwtje. Plotseling zag men vlammen van den onder kant van het gebouwtje opslaan. De brand weerlieden, die wachtten om reddend in te grij pen, begrepen direct, dat er een ongeluk ge beurde, evenals de nabijstaande toeschouwers. Velen anderen echter waren in den waan, dat dit er zoo bij hoorde. In minder dan» een minuut tijd waren de vlammen naar den top voortgedrongen. Het gebouwtje was één laaiende vuuroven geworden. Men holde naar de brandspuiten en de red- "Vlingsladders en slaagde er nog in, enkele •slachtoffers, met brandwonden overdekt, te red den, De overigen kwamen jammerlijk om. Onder de bij de toeschouwers aanwezige vrouwen en kinderen ontstond een geweldige paniek, die het werk der politie belemmerde. Het akelige van het tooneel werd nog ver hoogd door het schijnsel van een zonlicht, dat het brandend gebouwtje bestraalde en al de afschuwelijke details der ramp scherp deed uit komen. Een ladder, die tegen het gebouwtje werd geplaatst, werd zelf door het vuur verteerd. Een brandweerman, die twee jongens vast greep en met hen omlaag sprong, kreeg een wervelfractuur en overleed met de twee jon gens aan de bekomen verwondingen. De aanwezige vrouwen hieven een oorver- doovend gejammer aan en vluchtten in grooten angst weg. Een angstig vragen van sommigen, of hun echtgenooten of zonen niet bij de slachtoffers warén', verhoogde het droevige van het schouw spel. In tien minpten tijds had de heele catastrofe zich voltrokken en waren zooveel bloeiende •^levens weggerukt, k Zaterdagmorgen is nog een der brandweer lieden, die gewond werd, in het ziekenhuis over leden. Het aantal slachtoffers is thans tot 15 gestegen. Onoverzienbare schade. Een telegram uit New York meldt, dat in Philadelphia een hevige ontploffing heeft plaats gehad. Op een kade van een der havens midden in de stad ontploften verscheidene tonnen dyna miet. Alle huizen in de stad stonden te schud den tengevolge van den hevigen luchtdruk. Dik ke ondoordringbare rookwolken hingen geruimen tijd boven alle deelen van de stad. Gloeiende asch viel in groote hoeveelheden op de om liggende huizen' en kaden, zoodat een reusach- tigen brand ontstond. Alle spuiten van de- stad zijn met het blus- schingswerk bezig. De schade is nog niet te overzien. Te Boedapest deed de student Andor Havas dezer dagen een poging tot zelfmoord, waarbij hij zich een mes tusschen de derde en de vierde rib in de borst stak, met het resultaat, dat de borstslagader, de hartzak en het hart zelf gewond werden. De hartzak vulde zich met bloed, waardoor het hart dusdanig in de knel geraakte, dat, toen de zelfmoordcandidaat in het ziekenhuis werd gebracht, hij reeds ge heel blauw was en geen enkel teeken van leven meer gaf. Méri droeg hem daarop zoo snel mo gelijk naar de operatiezaal, waar de chirurg, geassisteerd door vier andere doctoren, de borst kas tusschen de derde en de vierde rib opende, vervolgens het hart uit de borstkas te voor schijn haalde, daarna het bloed uit den hartzak verwijderde en ten slotte het hart toenaaide. Ten slotte legden zij het hart weer in de borstkas en naaiden ook den hartzak weer toe. Gedurende de operatie keerde de polsslag terug en functioneerde het hart weer. Laat in den nacht voelde Havas zich betrekkelijk goed. Een inbraak bij een procureursgeneraal. Bij gelegenheid van een diner, dat de Boedapester procureur.generaal Ernö Balint in zijn villa ter eere van een paar buiten, landsche gasten gaf en terwijl de familie en het personeel zieh met de gasten bezighielden drong een inbreker een der slaapkamers bin. nen en stal voor eenige duizenden pengö's aan juweelen. Het dochtertje van denprocu» reur ondekte het eerst dat er iemand in huis was. Op haar roepen snelden allen naar de bovenverdieping en mevrouw Balint die voor. uit liep, ontmoette tot hasr schrik op de trap den vluchtenden inbreker. Deze vluchtte terug in de slaapkamer en voordat de overige leden van het gezelschap boven waren, had hij door het raam de vlucht genomen. Jhr. Mr. CHR. RUYS DE BEERENBROUCK, wien door H. M. de Koningin de vorming van een nieuw Kabinet is opgedragen. TRAGISCH AUTO-ONGELUK TE WILLEMSDORP. AUTO TEGEN EEN BOOM GEREDEN EN IN BRAND GERAAKT. Drie dooden' en een zwaar gewonde. In den nacht van Zaterdag op Zondag is bij den tweeden tol onder de gemeente Dubbeldam op den straatweg Dordrecht—Willemsdorp een vreeselijk auto-ongeluk gebeurd. Een Ford-auto waarin vier joflgplui uit Dordrecht gezeten waren, die van een avondpartij huiswaarts keer den, reeds omstreeks half één tegen een af- gekapten boom. Twee der inzittendén, een 22- jarig meisje, mej. D. Prins, en de 22-jarige jongeman G. de Knoop, werden door d'en schok uit den auto geslingerd. Mej. Prins werd met een hersenschudding opgenomen; de heer De Knoop was op slag dood. De auto vloog, doordat het benzinereservoir sprong, in brand. De 22-jarige A. Uhl en de 30-jarige A. Haus konden zich niet snel genoeg in veiligheid stellen en kwamen in de vlammen om. Mej. Prins is naar een ziekenhuis te Dordrecht overgebracht. „De Maasbode" meldt omtrent dit ernstig auto-ongeluk nog het volgende De auto was een nieuwe Ford, gemerkt H 58071, toebehoorend aan het Verkoopbureau der Excelsior stofzuigers, v. Oldebarneveldt- straat 49, Rotterdam. Hiermede was de heer Uhl Sr., een der hoofdagenten van bovenge noemd Verkoopbureau, Zaterdagmiddag naar Dordrecht gereden, zooals hij gewoon was te doen, en had hem geplaatst in de garage van de firma v. Twist. Eenigen tijd later heeft de zoon van tien heer Uhl hem daar gehaald en is er mee aan het toeren gegaan. Zoo heeft hij in den vooravond enkele vrienden daarmee ge bracht naar het D.F.C.-veld, waar voor de le den een bal-champétre was georganiseerd. Deze vrienden hebben den heer Uhl Jr. nog gevraagd om eveneens aan dit bal deel te nemen, en zijn antwoord luidde, dat hij wellicht nog wel kwam. Dit heeft hij intusschen niet gedaan, doch later heeft hij enkele kennissen ontmoet, een dame en twee heeren en door den mooien avond verlokt, ging het gezelschap Zaterdagavond om half twaalf nog even een ritje maken naar Willemsdorp, om bij Hotel Waterloo, van den heer de Korver, aan de veerpont Willemsdorp Moerdijk nog evéri op het terras te zitten. Toen men daar evenwel aankwam was het reeds over 12 uur en vond men de zaak gesloten. Na eenig oponthoud werd daarna de terugreis weer aanvaard. Ongeveer drie kilometer daarvandaan loopt de weg over een verhooging, den Buiten-dijk, waar vroeger een tol stond en welke plaats van Dordrecht uit nog altijd bekend staat als „de tweede tol". De weg van Willemsdorp maakt daar ook een zwakke buiging naar links en om de toeristen daar opmerkzaam op te maken is de eerste boom aan de rechterzijde van den weg op manshoogte afgezaagd en ge heel wit geschilderd. Hoe nu het ongeluk ver oorzaakt is, is niet opgehelderd, want er was niemand meer op den weg en de eenig Wende van het ongeval heeft men nog geen verhoor kunnen afnemen. Maar de auto moet met groote vaart tegen dien afgezaagden boom zijn op gereden en heeft óf voor óf achter dien boom een geheelen slag om gemaakt, waardoor hij met den voorkant weer naar de richting Wil lemsdorp kwam te staan. De auto zou zeker van den dijk zijn afgerold, ware het niet, dat hij toevallig op een breeden, ijzeren sneeuw ruimer is gesprongen, die daar langs den schui nen kant van den weg ligt. Door den schok is de heete motor achteruit geduwd en terecht gekomen in de benzine-tank, die zich achter de motor, beneden de voorruit bevindt. De ben zine vloog in brand en binnen een minuut stond de auto in lichte laaie. Het lichaam van een der slachtoffers hing uit het portier. Enkele menschen, die daar woon den, en op het hooren van een slag naar buiten kwamen, hebben hem uit den auto getrokken en op den weg gelegd, doch hij was reeds dood. Twee andere inzittenden kon men niet meer naderen door de geweldige vlammen, en hunne lichamen zijn later verkoold en geheel onher kenbaar uit den auto gehaald. Eerst drie kwar tier later vond men in een ondiepe sloot beneden aan den dijk een jongedame liggen, die bewus teloos was. Aanvankelijk dacht men, dat ook zij overleden was, doch toen men haar opnam begon ze te kreunen. Omdat bij informatie bleek, dat de auto in Rotterdam thuisbehoorde, meende men eerst met een Rotterdamsch gezelschap te maken te heb ben, doch in den loop van den Zondagmorgen kwam men te weten, dat allen te Dordrecht woonden. De slachtoffers zijn de 22-jarige A. Uhl, Vest 96, die in Leiden in de rechten studeert en over enkele weken zijn eindexamen hoopte te maken; de 29-jarige A. Ahaus, Rie- dijk 1, die als chef de bureau bij de Arbeids inspectie werkzaam was, en de 22-jarige G. de Knoop, Bleekersdijk, die op het kantoor van een cargadoorszaak arbeidde en de kostwinner was zijner moeder, een weduwe. Zij zijn alle drie naar het lijkenhuisje op de Algemeene Be graafplaats te Dubbeldam gebracht, waaronder Willemsdorp behoort, j De eenig overlevende, mejuffrouw D. Prins, Eigenhaard 9, werd per Roode Kruis- ziekenauto naar het gemeentelijke ziekenhuis te Dordrecht vervoerd, waar ze Maandagmorgen nog steeds buiten bewustzijn was. Nadat we van dit ongeluk vernomen hadden zijn we Zondagmorgen naar de rampzalige plaats gereden en hebben daar den totaal uit- gebranden auto langs den weg zi'eri liggen en een gesprek aangeknoopt met de bewoners daar ter plaatse, die nog reddingspogingen in het werk hebben gesteld. Het was ongeveer half één, aldus vertelde ons een hunner, toen ik buiten een vreeselijken slag hoorde, alsof een bom gesprongen was. Ik was nog op en nog In de klceren én haastte mij naar buiten. Toen ik daar binnen de minuut was, zag ik den auto in lichte laaie staan. Een der inzittenden hing met het bovenlijf uit het portier. Met een buurman, die inmiddels ook ter plaatse verschenen was, hebben we hem uit den auto getrokken en op de straat neergelegd. Maar hij was reeds dood, en moet wel door den klap onmiddellijk overleden zijn. Hij had éen wond aan het voorhoofd en een diepe snede onder de kin, waarschijnlijk van de glasscherven. We hebben getracht het voorportier open te rukken, doch door den schok was dit zoo ver bogen, dat het niet open te krijgen was. Toen hebben we getracht om met een stuk hout het portier open te wringen, doch ook dit gelukte niet. Daarna werden we gedwongen achteruit te gaan, omdat het felle vuur ons achteruit drong. We hebben slechts iets kunnén doen, nadat de auto geheel uitgebrand was en vonden toen twee geheel verkoolde lichamen, een nog zittend achter het stuurrad, en het ander op den bodem van den auto liggend. Ze waren totaal onherkenbaar. Omdat we niet wisten, hoeveel personen er in den auto gezeten hadden, hebben we ook den omtrek nog afgezocht en na drie kwartier vonden we beneden den dijk in een sloot nog een dame liggen. Vermoedelijk heeft ze achter in gezeten en is bij het draaien van den auto na den schok door de ruiten er uit geslingerd. In de sloot staat momenteel heel weinig water en omdat ze op haar rug er in lag is ze niet verdronken. Omdat ze zoo roerloos stil lag meenden we eerst, dat ze dood was, doch toen we haar opnamen begon ze te kreun'en. 't Was een vreeselijk gezicht. Tot zoover onze zegsman. De herkenning der slachtoffers ging niet zoo gemakkelijk. Na de herkennning evenwel van den auto was in den vroegen Zondagmorgen reeds spoedig uitgemaakt, dat de beide ver brande slachtoffers de vriend'en Uhl en Ahaus moesten zijn, terwijl de dame waarschijnlijk mej. D. Prins was. Door initialen D. P. op haar goed werd dit vermoeden bevestigd. Een vriend van den heer Uhl heeft de beide ver koolde lichamen kunnen herkennen. Over' de vierde persoon kon mén maar geen zekerheid krijgen, wat verklaarbaar is door het feit, dat deze niet direct tot den vriendenkring der an deren behoorde. Later werd hij herkend als G. de Knoop, die Zaterdagavond nadat hij zijn verloofde naar huis had gebracht, door de an deren ontmoet en geïnviteerd was om mee te rijden. Gedurende den dag kwamen zeer velen naar de plaats des onheils een kijkje nemen, waar de totaal uitgebrande en in elkaar geduwde auto, een chaos van verbogen en ingedeukt ijzer, eén' triesten aanblik opleverde. In den loop van den middag is de vernielde auto door de firma v. Twist weggesleept en naar de garage te Dordrecht vervoerd. De verslagenheid onder de Dordtsche bevol king over dit ontzettend ongeluk, waardoor een drietal gezinnen in diepen rouw gedompeld zijn, is zeer groot. RIJKSTUINBOUWSCHOOL TE BOSKOOP, Het einddiploma met aanteekening voo handelscorrespondentie in de achter hun namen aangegeven talen behaalden: J, J. v. d. Berg (D. E.), W. M. Brand (F. D. E.), J. Dijkhuis (F. D. E.), A. Mesman (F. D. E.), L. M. Meijer (E.), P, v, Nes (F. D. E.), A. J. Radder (F, D. E A. G. de Ruijter (D. E.), S W. Schor» tinghuis (F. D. E.), allen te Boskoop. A. N. Costerus (F. E.), J. H. Durieux (D. E,), L. J. Frequin (E.), W. Voute (F. D. E.), R. J. Woesthoff (D.) te den Haag. H. Hartlieb (F. D. E.). J. C. E. Heijstek (F. D. E.), J. Schaddelee (E) te Rotterdam. C. Haafkens (F. D. E), C. J. Linschoten (F. D. E.) te Amsterdam. G. J. Bongaardt, F. T. v. Voorst (F. D. E.) te Bussum. A. Pannebakker (F. D. E.), P. A. Wezelen» burg (F. D. E.) te Hazerswoude. P. Boer (F. D. E.) te Gouda. W. H. v. Bekkum (F. D. E.) te Leinerdorp. G. C. Bosscha te Utrecht. W. Gall (F. D. E.). E. W. v. d. Linde te Rijswijk (Z..H.) G. Gerlach (F. D E') te Schiedam. P. Thielman (F. D. E.) te Sommelsdijk. C. H. W. Vink (F. D. E.) te Leiden. J. v. Wijk (F. D. E.) te Alphen a. d. Rijn. Vijf leerlingen werden afgewezen. EEN MERKWAARDIG KALI.PROEFVELD Het blijkt mij meer en meer, dat ofschoon in de kleibouwstreek van ons gewest al heel wat kali wordt gebruikt, er toch nog een aantal boeren en gardeniers zijn, die de be» teekenis van de kali voor onzen intessieven landbouw niet of niet voldoende inzien, zoodat zij öf het gebruik van kali op klei» grond geheel achterwege laten, öf wel deze meststof in te geringe hoeveelheid uitstrooien. Zoo is de aanvang van een artikel uit de Leeuwarder Courant en het slaat zoo geheel op onze toestanden dat wij het voor onze lezers nuttig achtten bedoeld artikel hier weer te geven. De schrijver vervolgt danEen merkwaardig voorbeeld van den nadeeligen invloed van het weglaten der kali op den stand van het aardappelgewas levert het proefveld van den heer S. Beimers te Hijum. Dit is aangelegd op zwaren kleigrond en bevindt zich op eenigen afstand aan den oostkant van den weg Hijum- Hallum. Volgens verklaring van den proef» nemer was op dit stuk land nog nooit kali gebruikt. Het proefveld bestaat uit drie perceelen, die alle krachtig bemest zijn met super, phosphaat en zwavelzure ammoniak. Het middelste perceel heeft geen kali ontvangen, het westelijk perceel is bemest met patentkali naar 1200 Kg. per Hectare en het oostelijk perceel met patentkali naar 600 Kg. Verbouwd wordt op dit proefveld een nieuwe aardappel» variëteit, die door den proefnemer zelf is aangekweekt en waaraan hij den naam van Moto heeft gegeven. Op 29 Juni heb ik in gezelschap van de heeren Muntinga uit Zwolle en £tienstra uit Leeuwarden een bezoek aan dit proefveld ge» bracht. Bij de eerste beschouwing stonden wij eigenlijk paf van de sterke werking die de kali hier had vertoond. Op het perceel zon» der kali hadden de aardappels, zooals bij kaligebrek geregeld het geval is een donkerder kleur. De planten waren veel zwakker ont» wikkeld en men kon nog gemakkelijk door de rijen heenzien. Behalve door de veel krach» tiger ontwikkeling der aardappelen die met 1200 Kg. patentkali waren bemest, onder» scheidde dit perceel zich ook daardoor, dat de grond reeds geheel bezet was. Van het perceel met 600 Kg. patentkali kan hetzelfde worden gezegd, met dit verschil, dat de ont» wikkeling minder krachtig en de bezetting minder dicht was. Onze verbazing over de zeer sterke werking der kali was zóó groot, dat al heel spoedig na de beschouwing de vraag over onze lippen kwam»Wat is hier gebeurd Zooals te ver» wachten was, kon de proefnemer daarop geen ander antwoord geven dan dat de meststoffen waren uitgestrooid volgens de gegeven voor» schriften. Hij kon gelukkig ook nog wat meer doen, namelijk ons verwijzen naar het overige gedeelte van het perceel aardappels. Vlak naast het proefveld stond een akker Munsterscbe en daarnaast een aantal akkers Wetten. Ook dezej aardappels hadden geen kali in de be» mesting gekregen en de achterlijke stand daar» van kwam geheel overeen met dien van het proefveld'perceel zonder kali. Ik maak van het waargenomene op dit proefveld opzettelijk melding, omdat ik het geschikt acht om ieder, die nog niet voldoende overtuigd is van de noodzakelijkheid eener flinke kalibemesting bij de aardappelteelt, ook op kleigrond, van de dwalingen zijn weegs te bekeeren. Dit proefveld bezien en de kali noodzakelijk achten, beteekent in mijn oog hetzelfde. Het is gelegen in de z.g. »zwarte wouden«. Men rijdt eerst de reed op naar de boerderij van den Heer A. Kooi onder Hallum en volge dan over eenigen afstand de modder» reed naar het Oosten. Het proefveld ligt vlak aan den Zuidkant van die reed Voor hen, die dit proefveld willen bezoeken en belang stellen in de nieuwe variëteit, waar» mee het is bepoot, laat ik daarover nog enkele opmerkingen volgen. Zij is volgens mede» deelingen van den Heer Beimers gekweekt uit Roodspruitje als moeder en Borgers als vader. Het loof heeft eenige overeenkomst met dat van de wet en ook de knolvorm lijkt daarop nogal, in het bijzonder wat be» treft de diepe oogen. Bij de voorbereidende besprekingen van het proefveld bracht de Heer Beimers deze nieuwe variëteit ter sprake. Door toezending van een paar maaltjes kreeg ik gelegenheid deze aard» appels te beproeven. De smaak was goed, de kleur flink geel als van de Wetten, terwijl ze wat minder stevig waren. Bij de beoordeeling van een nieuwe variëteit is altijd de noodige voorzichtigheid geraden. Daarom zal ik er nu niet meer van zeggen, dan dat zij, als ze zich verder goed houdt, misschien de Wet zal kunnen vervan» gen. Dit zou in zoo verre van belang kunnen zijn, als deze variëteit bij sommige aardappel» eters nog al geliefd is, terwijl zij door vat» baarheid voor wratziekte misschien mettertijd buiten de teelt zal vallen. ENKELE GOEDE RAADGEVINGEN AAN VEEHOUDERS. Geef aan uw aangekochte en verreisde koeien de eerste drie dagen vooral niet al te veel krachtvoer. Maak het portie geleidelijk grooter totdat gij de gewenschte hoogte bereikt hebt. Als uw pasgekalfde koe met het vuil blijft staan of wit navuilt, kook dan 1 liter Capu» rijmers met 2 liters water en 1 kilo roode bieten met 2 liter water. Meng dit goed afge» kookte mengsel door elkaar, geef de koe het zoo warm mogelijk, telkens een liter ongeveer (met een flesch gemakkelijk toe te dienen) en in de meeste gevallen gaat het vuil normaal af. Ook best middel bij witte vloed. Als bij het afkalven de banden wegblijven, wrijf deze dan enkele keeren per dag in met azijn en zout en ge zult u verbazen over de resultaten. Begin vooral niet te gauw met trekken bij kalven van een koe, maar laat alles zooveel mogelijk natuurlijk verloopen. Het is ook hier zaak om op den juisten tijd aan te pakken. Als uw koe niet herkauwt, geef ze dan een liter karnemelk, vermengd met een potje (circa 2 eetlepels) mosterd. Dit is ook een best middel bij lusteloosheid na reizen. Geef bij verstopping of winderigheid aan uw koeien een half pond Engelsch zout, op» gelost in een flesch water. Desnoods tweemaal per dagook kunt ge een half pond keuken» stroop op een fleschje bier oplossen en dat ingeven. Spoel voor melken de speenen af met wat regenwater voor gij ze invet met zalf. Na melken net zoo handelen. Zorg er voor, dat uw vee altijd zout in 't land heeft (liksteen) en op stal door 't voeder mengen. Zorg vooral dat het in uw stal en land rustig is Onrust beïnvloed de melkgift nadeelig. Verzorg de pooten van uw koeien geregeld. Te lange of te volle hoeven is nadeelig en lastig. Melk altijd op geregelde tijden en zorg dat het voer ook regelmatig wordt toegediend Reinheid, rust en regelmaat zijn ook bij uw vee een groote eiseh. Donderdag 18 Juli 's namiddags 4 uur (zomertijd) te Ouddorp, aan de Haven, om contant geld, van een partij grenen planken, balken en ribben (timmerhout) en een partij scheepsafbraak enz. Ten verzoeke van den Heer P. Bezuijen. Notaris VAN DEN BERG. Op Woensdag 24 Juli 1929, v.m. 10 uur (Zomertijd), te Stellendam, ter herberge van A. Kaashoek, van 66 perceelen haver, tarwe en schokkererwten, wassende onder Stellen» dam, in kavel 21 van den Adrianapolder, in kavels 6, 12, 25, 31, 37 en 45 van den Een» drachtspolder en in kavel 6 van den Hals» polder, ten verzoeke van den Heer D. Goe» koop te Goedereede. Notaris VAN DER SLUYS. Vrijdag 26 juli, 's morgens 10 uur (Zomer» tijd) te Stellendam, in het Logement Kaashoek van erwten, tarwe, haver en gerst, wassende onder de gemeente Stellendam. Notaris VAN DEN BERG. Zaterdag 27 Juli, 's avonds 6 uur (Zomer» tijd) te Ouddorp, in het Logement Akershoek van erwten, tarwe, haver, rogge en koepeen, wassende onder de gemeenten Ouddorp en Goedereede. Notaris VAN DEN BERG. Woensdag 24 Juli 1929 bij inzet en Woens» dag 31 Juli 1929 bij afslag, telkens des na» middags ten twee uur, (oude tijd), resp. in Hotel van Veen en Hotel de Weerd te Oude Tonge van een Hofstede, bestaande uit bouw» manswoning, huizen, erven, schuren, boom» gaard, hof», bouw» en weiland, alsmede het recht van erfpacht tot 1 Januari 2000 van perceelen bouwland, te zamen groot 15,67,24 H.A. gelegen aan den Kranendijk onder Den Bommel, ten verzoeke van Mejuffrouw de Weduwe H. M. van Nieuwenhuijzen—Koert, aldaar, en van zes perceelen tuinland in het Oudeland onder Oude Tonge, te zamen groot 0,35,24 H.A. (230 R. V. Maat) ten verzoeke van den Heer J. M. Fabert, aldaar. Notaris AKKERMAN. Op Woensdag 24 Juli 1929, 's avonds 7 uur (z.t.) te Dirksland, in Hotel Polderman, van diverse perceelen erwten en haver, wassende op land onder Dirksland, Sommelsdijk en Stellendam, in de polders Dirksland, Oude Plaat en Halspolder, ten verzoeke van diverse personen. Notaris VAN DER SLUYS. Centrale Velling te Mlddelharnis. Veiling van Maandag 15 Juli 1929. Bloemkool f 6.40—21,—. per 100 stuks, Komkommers f 8—14.40 Perziken f 3 40—10.—. Peen f 4,10 per 100 bos. Rabarber f 5 70—6.20. Zilveruien f 13. Knollen f 3.50. Andijvie f 2 80 per 100 krop. Postelein f 4 20-8.50 per 100 Kg. Peulen f 16-20. Snijboonen f 40—47. Doppers f 4.70—7.20. Tuinboonen 7.—7.70, Dubbele princessen f 53. Blauwputten f 8. Aardbeien f 17.40—21.70 per 100 pond. Tomaten f 8.50—10. Roode bessen. 6.50—15. Frambozen f 20,10 tot f 23,—. Witte bessen f 8,—. Druiven f 0,61 per pond. Kaas (volvet) f 0,65. Boter f 1.—. Tomaten A f 13,70 per 100 pond. Tomaten C f 12,80. Aanvoer 3700 pond tomaten. Zwarte bessen f 22,20 per 100 kg. Aanvoer 3170 kg. De oude aardappelen zijn van onze Mark geheel verdwenen, toch waren er nog winke liers die ze nog wilden koopen, maar daar de prijs die zij wilden geven te laag was kon men ze hiervoor niet aanvoeren. Nieuwe aardappelen zijn er iederen ochtend te veel, en nooit kan men zeggen, de Markt is schoon opgeruimt. Ypolder en Haarlemmermeer mui» zen zijn gevraagd daar deze mooi van kleur en vasthuidig zijn, ook de poters zijn mooi gesorteerd. Uit alle streken van N. Holland komen thans nieuwe aardappelen aan de markt. Deze week waren er reeds Blauwe Eigenh. De handel,in nieuwe aardappelen is zeer flauw. Heden 15 Juli werden de volgende prijzen gemaakt. Macktoveralcht der vorige week. Ingezonden door JAC. KNOOP, beëedigd Makelaar in aardappelen, groenten en fralt. Naesaakade 158, Axneterdam. Westlandsche Muizen Kleinen Andijker Muizen Kleinen Langedijker Muizen Kleinen Nieuwe Spring Malta Haarlemmermeer Muizen Kleinen Ypolder Muizen Kleinen Per 100 3,- 3,- 3,- 2,50 3- 3- 12,50 3,50 3- 3,50 3- K.G. 4- 3.50 4.- 3- 4,- 3,50 15,— 4,- X» 3,50 4,- 3,50 VEE EN PAARDEN. ROTTERDAM, 15 Juli Ter veemarkt waren heden aangevoerd546 vette runderen, 237 vette kalveren, 768 schapen of lammeren, 755 varkens. Prijzen per l/2 Kg.koeien 35—39 ct., 47—49 c., 52—55 c.ossen 52'/2C., 45—48 c., 50—52 c.; kalveren 50—55 c,, 62'/2—67'/2 c., 75—80 c. schapen 30 c., 36 c.varkens 43'/ï c. 44'/2 c. 45 V2 c- Zuiglammeren f 18-26 per stuk. De aanvoer van koeien en ossen °was flink. Handel flauw en ongeveer dezelfde prijzen. Puikbeste exemplaren gingen nog tot 2 cent boven noteering. Stieren met zeer geringe aanvoer, vandaar geen noteering. De aanvoer van vette kalveren was flink, stroeven handel en ook hier werden dezelfde prijzen bedongen. Een puikbest exemplaar ging nog 2V2-5 cent boven noteering. Schapen en lammeren flink aangevoerd, met luien handel en ook ongeveer dezelfde prijzen. Varkens met gewone aanvoer, slechten handel en de prijzen een tikje stijver met afloopende markt. Zouters fl nk aangevoerd, met tamelijk vluggen handel. Hier werd tot 47 c. besteed AMSTERDAM, 15 Juli. Ter veemarkt waren heden aangevoerd419 vette koeien waarvan de prijzen waren le kwal, 1104 120 c., 2 kwal. 90 4 108 c„ 3 kwal. 70 4 88 cper Kg. slacht» gewicht138 melk» en kalfkoeien f 280 tot f 375 per stuk; 131 vette kalveren 2e kwal. 82 a 90 c., 3 kwal, 70 - 80 c per Kg. levend gewicht38 nuchtere kalveren f 13—f 2135 schapen f 38-44 en 67 lammeren f 20—28 per stuk; 620 varkeDS Holl. le kwal. 105 4 106 c., 2 kwal. 103 4 104 c., Overz. en Gel» dersche le kwal. 105 4 106 c., vette varkens 103-105 c. per Kg. slachtgewicht72 paarden f 130-270 per stuk. BOTER, KAAS EN EIEREN. APELDOORN, 15 Juli Eieren. Aanvoer 130,000 stuks. Prijzen f 6-7,25 middelmarkt f 6.60 de 100 stuks. Handel kalm. OUDEWATER, 15 Juli. Kaas. Aanvoer 115 partijen, tezamen 5175 stuks, wegende 25,875 Kg. Eerste soort Gouda met rijksmerk f 48-53, idem mindere f 44-47, zonder rijks» merk f 43—48. Handel matig. GROENTEN. FRUIT EN AARDAPPELEN. ROTTERDAM, 15 Juli. Heden waren de aardappelenprijzen als volgt: Geldersche schoolmeestere 4—5 c., Westl. schoolm' 5—8 c idem klei 4-6 c., poters 3—5 c., Malta's Springs 12—14 c., Westl. eerstelingen 4-7 c., alles per Rg.red star f 0,80—1.20 per H.L. AMSTERDAM, 15 Juli. Aardappelenmarkt Langedijker muizen 5 cidem klein 3—3|/2 c„ Andijker blauwen 6'/27 c,, Westl. muizen 3—4 c., idem klein c. per Kg. Aanvoer 2 la» dingen of 855 H.L. HUIDEN, LEER, WOL, DIVERSEN. ROTTERDAM. 15 Juli. Vlas. (Opgaaf van de marktmeesters.) Aanvoer2650 Kg. blauw, schoon f 1 15—1.25, 5000 Kg. Groninsch f 1.05-1.15, 6400 Holl' geel f 1.05-1.20 alles per Kg.

Maas- en Scheldebode | 1929 | | pagina 3