u eeclers Zomersproeten ver dwijnen spoedig door een pot Sprutol. Bij alle. Drogisten. Abdijsiroop, Rechtzaken. ICerk en School Hoe men de Kiezers voorlicht. dod.et.Hk kek aer^Ve koeltje Plaatselijk Mietews- Verkiezingshumor. gen aard kon bijna geen gelegenheid krijgen om aan het woord te komen. Het was één tegen zeven en die zeven trachten eensgezind hem in de engte te dringen. Wat tenslotte gelukte. Wel vroeg de Jonge nog een paar dagen beraad. Maar die werden hem geweigerd. Hij moest er n u onder of het kerkelijke zwaard zou hem onmiddellijk in alle vreeselijkheid treffen. De man werd bedreigd met den wereldlijken rechter. Hij zou natuurlijk worden vervolgd wegens maad van Ds. Kersten. En verder zou in de krant worden gezet, dat de Jonge ook wel eens gestaan had naar het predikambt in de Geref. gemeenten, wat hem niet gelukte, en dat hij daarom nu zoo weerspanning was. En ten slotte hij had ook nog wel eens steun van de diaconie gehad, toen een kind van hem overleden was en ook bij andere moeilijke hui' selijke omstandigheden en zware zorgen. Ook dat zou openbaar gemaakt worden. Op deze wijze zou men hem moreel aan de schandpaal nagelen, als hij zijn woorden niet herriep. De Jonge, die vader is van een groot gezin begon bij zooveel bedreiging ook gevaar voor zijn boterham te duchten en kwam onder dit alles in een zoodanig zenuwachtigen toestand dat hij zwichtte en zeide de hem voorgelegde verklaring te zullen teekenen. En tóch handhaafde hij ten volle de over tuiging, die uitgesproken was in het stuk, dat hem voor zijn kerkelijke rechters had gebracht. De man, voor een oogenblik in een toestand van zoodanige moreele depressie gebracht dat hij voor zijn pijnigers, voor zijn inquisiteurs, die hem de kerkelijke galg in het vooruitzicht stelden, bezweek .Hij wilde aan hun onmensche' lijke geestelijke folteringen ontkomen. En tee- k'ende Wie is er, die zich dat niet indenken kan Maar innerlijk was zijn overtuiging onge schokt. En zoodra was hij niet door zijn beulen losgelaten, of de reactie deed zich gelden en de Jonge kwam tot het besef, dat hij verkeerd had gedaan en betreurde zijn zwakheid diep. De heerschers over de consciëntie waren met hun succes zoo bovenmate verheugd, dat zij nog Zaterdagavond naar Ds. Kersten te Rot terdam wilden. Een trein was niet goed genoeg en daarom werd gepoogd bij een der vrienden een auto te requireerenOpdat ze de op zoo afschuwelijke wijze afgedwongen verklaring toch maar zoo spoedig mogelijk in „De Banier' zou kunn'en' komen Zooals gezegd de Jonge had geen vrede met de door hem afgegeven verklaring. Hij be sloot daarvan aan het „eerwaarde" college, dat zich als zulke uitnemende kettermeesters had doen kennen, kennis te geven. Dat is in den loop van Maandag geschied, zoodat op het oogenblik, dat de afgedwongen verklaring in „de Banier" verscheen, zij reeds alle waarde verlo ren had, omdat zij teruggenomen was. Maar de zaak was nog niet uit. De heeren zaten danig met het geval, maar meenden zich door voortgaande intimitadie te kunnen redden. Ditmaal werd niet de man, maar de vrouw Dinsdagavond ontbod'en. Geëischt werd, dat gezorgd zou worden, dat onze redactie niet verder over het geval zou schrijven. Want anders zoo werd aan deze moeder van een groot gezin voorgehouden kon de gevangenis voor haar man wel eens opengaan en zou haar heele huishouden naar den kelder gaan. De vrouw had den moed aan deze bedreigin gen weerstand te bieden, ondanks de drie-urige moreele marteling, waaraan ze zich had te on derwerpen. Nu het gruwelijk spel ten slotte toch nog ver loren was, berstte den heeren Kerkeraadsleden het hart. Onmiddellijk werd door deze minnaars van de geestelijke vrijheid, die echter meer van gees telijke geweldenaars hebben, het besluit ge- nom'en om De Jonge onder den eersten trap der kerkelijke censuur te plaatsen. 't Is ongehoord en ongelooflijk. Maar 't is zoo en a.s. Zondag zal de gemeente met dit kerke- raadsbesluit in kennis worden gesteld. Moreel en kerkrechtelijk mist deze daad, die ingegeven is door den politieken hartstocht en haat tegen staatkundig andersdenkenden, natuurlijk alle be- teekenis. Zij getuigt van een geweten, zoo ruim, dat daarin om met zeker iemand te spreken een koets met twee paarden kan omkeeren. We wachten thans met belangstelling af wat verder geschieden zal. Uitgepraat zijn we over het gebeurde nog niet. In ons dossier ligt nog wel een en ander te wachten. En ook beperkten we ons in hooge mate in het uiten van ons waardeeringsoordeel over het gebeurde. Wij stelden er prijs op om zoo goed als uit sluitend alleen de objectieve feiten weer te geven. Want die in de eerste plaats moeten in het land van de gewetensvrijheid aan ons volk be kend worden. Het moet weten welk een gees telijke dwinglandij mogelijk is in e'en' kring, waar de .beginselen" der S. G. P. kerkelijk worden beschermd en toegepast. We zijn overtuigd, dat er één kreet van ver ontwaardiging en afschuw zal gaan over wat men in de Geref. Kersten-gemeente te Den Haag ter wille van de S. G. P. durfde besteken. Want als kerkelijke gemeente had zij met de politieke kwestie niets, letterlijk niets te maken. Het schijnt, dat de Paus te Rome niet de eenige is, wiens woord absoluut gezag heeft. Ook de geschiedbeschouwing van De (St. Geref Banier is niet heel zuiver wat de feiten betreft. Ze wordt min of meer pasklaar ge« maakt voor de politieke doelstelling der S. G. P. In het nummer van 10 Juli '29 vinden we een hoofdartikel onder den titel «Vrijheid,» waarin de vaderlandsche historie van 1579 en 1609 wordt opgehaald met het doel tot deze, de A. R. P. beschuldigende, conclusie te komen «Leg nu naast die openbaring eens het getuigenis van de hedendaagsche Gerefor» meerden. Men roemt als het hooge goed dat Nederland verkreeg, de algemeene vrijheid voor ieder, zelfs voor Atheïst, Pantheïst en Deïst. Deze korte verklaring van het staatkundig beginsel der vrijheid van overtuiging is reeds onjuist. Maar welke is nu «die open baring,a waarop De Banier doelt? Het blad schrijft: «In de Unie van Utrecht beoogden de zeven provinciën niet anders dan de grondslagen der Hervorming voor den Staat der Neder» landen te bevestigen. De strijd door Graaf Jan van Nassau, den stoeren Calvinist, in het bijzonder gestreden, sprak deze beooging zeer duidelijk uit.« In zijn algemeenheid is dit juist, maar de bijzondere conclusie, welke De Banier er ten aanzien van de godsdienstvrijheid en de vrij» heid van overtuiging uit wil trekken, is niet juist. Groen schrijft in zijn handboek, par. 183, over het doel der Unie van Utrecht: «Nadere vereeniging, ten eeuwige dage, als ware zij ééne Provincie, tot ouderlingen bij' stand, met lijf, goed en bloed, tegen alle ge» weid onder den naam des Konings of van zijnentwege. De Godsdienst, in Holland en Zeeland naar goedvindenelders naar den Religietvrede De door De Banier genoemde Jan van Nassau was de stichter dezer Unie. En van den Religie»vrede, die er de gods» dienstige grondslag van vormde, zegt Groen, t. a. p. par. 181 «De plakkaten tegen de godsdienstoefening in de huizen konden niet meer ten uitvoer worden gelegd. Ook het weigeren van openbare Godsdienstoefening bleek weldra onmogelijk te zijn. De Prins deed het voorstel tot Religiek vrede, waarbij overal, op verzoek van 100 huisgezinnen, hetzij Gereformeerde, hetzij Roomsch.Katholieke Godsdienstoefening zou worden vergund In de tweede plaats verwijst De Banier naar de vredesonderhandelingen met Spanje in de eerste jaren na 1600 en zegt daarvan«toen dan ook in 1609 door Spanje het voorstel gedaan werd vrede te sluiten mits: «De vijanden wenschten vrijheid van gods» dienstoefening, althans in de huizen; een verlangen ook door Frankrijk ondersteund. De oorlogspartij werd versterkt door dergelijke aanvragegevaarlijk gerekend voor de Herv. kerk, dus ook voor den Staat; en te meer, dewijl de Roomschen, altijd Spaanschgezind zijnde, en dooropendare samenkomsten bekend geworden met de grootheid van hun getal, licht tot eenig schadelijk ontwerp zouden worden gebracht; als b.v. om een deel der Vereenigde Nederlanden onder de Aartsher» togeu te brengen. Oldenbarneveld zou des noods, in het herstel der Roomsche gods» dienstoefening hebben bewilligd, in eenige steden, waar vele Roomschen zijn, zoo als te Utrecht, Haarlem, Amsterdam en elders; echter onder zekere voorwaarden. Maurits was, vooral ook nog in de eerste maanden na het Bestand, zeer tegen de Roonschen gestemdom aldus eene toenadering tot Spanje tegen te gaan, en ook om invloed te herwinnen en zijn ouderen broeder terug te zetten, voor wien men hem naar het schijnt zonder reden, be» vreesd maakte. Van de Staten werd niets ver» kregen dan eene toezegging dat men later in de zaak zou pogen te voorzien. Duidelijk is, dat van Roomsche zijde ver» langd werd, herstel van den Roomsch»katho< lieken eerediens, als openlijk erkende heer» LW kiocLer-er» kebbcn KirM voordat U kek week. OeeP Kun (Adv, in Blokschrift). Ie. de vrije vaart op Indië werd afgestaan; en 2e. aan Rome vrijheid zcu gegeven worden tot uitoefening van openbare godsdienst» oefening, toen sloegen de Nederlanders dien vrede af, voor zulk een vrijheid had men het zwaard niet aangegord.« Ook dit was een pasklaar gemaakte geschied» beschouwing. Zie slechts wat Groen (Handb. par. 233 v. v.) schrijft omtrent de beweeg» redenen, waardoor verschillende partijen bij den vredeshandel gedreven werden schoon de Republiek machtig genoeg was om, ook zonder bondgenoot, haar vijand te weerstaan, moest evenwel, na lang» durigen krijg, een aanbod van vredehandel aan velen welgevallig zijn; vooral aan hen, wier oog een onmisbaar veldheer een gevaar» lijk stadhouder was. Aan den anderen kant beweerde menigeen dat er zelfs aan geen onderhandelen, als zijnde dit, uit den aard der zaak, nadeelig en bedriegelijk, behoorde te worden gedachtte meer daar, bij het on» verzoenlijke der strijdige geloofsbegrippen, geen waarborg van oprechten vrede dan in de machteloosheid der tegenpartij bestond. Een verdeeldheid van inzichten welke tusschen Oldenbarneveld en Maurits tot ernstige span» ning aanleiding gaf.» Wij merken terloops op't Was alzoo meer het Staatkundig inzicht dan de geloofsover» tuiging, waardoor de houding wederzijds be» paald werd. Zulks blijkt ook uit het vervolg. Groen schrijft verder «Oldenbarneveld voor den vredeom de uitputting der geldmiddelenden onwil van Frankrijk en Engeland tot afdoende waarbor» gen, ook door tusschenkomst dezer Mogend» heden, te bedingen. De Staten van Holland bijkans eenstemmig met den Advocaat.« «Oldenbarneveld wilde echter geen vrede, tot eiken prijs maar het behouden van een eigen Staat en Aristocratisch beheer. «De Souvereiniteit en de Indische vaart,voegde hij toornig den Franschen Gezant tegemoet, «zullen deze volken nimmer opgeven, al zou die volharding hun ondergang zijn.» «Maurits wilde krijg; voorzeker niet enkel om krijgsroem, of zonder redelijken grond en bedaard overleg. «Hij is van eersten aan on» lustig tot den vredehandel geweest, omdat hij vreesde dat die onder de Vereenigde Neder» landen eenige scheuring of zwarigdeid zou maken, of tenminste de gemoederen van velen van de oorlogen zoo zeer alieneeren dat zij niet genoeg ijverig blijven zouden en omdat hij vastelijk geloofde dat ten leste alles op een bedrog zou eindigen en alleen om tijd te winnen, maar dat verscheidene aanslagen in Duitschland zouden eindigen.« Hij zag op de overvloedige ervaring van des vijands kwade trouw; op de waarschijnlijkheid dat men ook nu in slaap wiegen en verdeeldeeid te weeg brengen zou op de vermeerdering van vertier, en uitbreiding van handel, in en zelfs tenge» volge van den krijgop de verlegenheid van den Koning van Spanje, met muitende soldaten, ledige geldkoffers, een vernietigd crediet, koper geld voor zilver en goud, havens in Indië en Spanje door Hollandsche krijgsschepen bezet en geblokkeerd. Vrede was ongeraden altijd, maar nu vooral. «Willem Lodewijk was ook in deze met Maurits eenstemmig. Veeleer,zeide hij, (2 Nov. 1607) «zal de natuur veranderen als dat de vijand zal verlaten zijn maxime essentieel, te weten, dat den ketters en rebellen geen geloof is te houden, en hij zal arbeiden om met praktijken en bedrog te verkrijgen daartoe hij met alle zijne macht en geweld niet te kunnen komen.*: De onderhandelingen over den vrede werden dus afgebroken. Niet echter, gelijk De Banier het voorstelt om deze eisch tot vrijheid van godsdienstoefening voor de Roomschen, maar om «de souvereiniteit in de Indische vaart Toen vingen de onderhandelingen over het bestand aan en daarbij kwam ook, naast de onafhankelijkheid van den Staat en den In» dischen handel, «de toestand der Roomschen» in 't geding (Groen par. 235—236): «Maurits schreef aan Hendrik IV: Het be» stand, op welke voorwaarden ook, maakt de landen Spaansch. Aan het einde, zal men wellicht dezelfde vrienden en bondgenooten niet hebben de Koning van Spanje machtiger zijnde bevolking, het strijden ontwend, onderwerping kiezen boven den krijg. «Zijne gronden alleszins behartigenswaard. De krach tige reden is dat Nederland, Friesland, Over» ijssel, Groningen en Utrecht meestendeels Roomschgezind, in de Unie slechts door ge» weid getreden, niet anders dan door geweld er in blijven zullen; zoodat er, öf talrijke bezetting, tijdens een Bestand moeilijk te ver» krijgen, öf meerder verleend kon worden, vereischt wordt.» Men merke hier op, dat gezegd wordt «meerder vrijheid van Roomsche godsdienst' oefening, De Roomschen bezaten reeds een zekere mate van vrijheid. Waarin zou dan deze «meerdere vrijheid» bestaan hebben? Men leze verder in Groen: schende religie, in welken eisch Oldenbarneveld onder zekere voorwaarden zou willen hebben treden. Maurits was er tegen uit «politieke» overwegingen.» Wat echter de conclusie van De Banier bovenvermeld volkomen weerspreekt, is de slotzin van het bovenaangehaalde «Van de Staten werd niets verkregen dan eene toezegging dat men later in de zaak zou pogen te voorzien.» Aldus le. bij de onderhandelinge over den Vrede is over de godsdienstvrijheid niet ge» sprokende vrede werd afgewezen op grond van zuiver Staatkundige over» wegingen 2e. bij de onderhandelingen over het Bestand was de zaak van den Roomschen gods» dienst één der «moeilijk te vereffenen punten.» 3e. ze werd naar later verschoven, niet afgewezen; en 4e. het Bestand werd gesloten. De conclusie van De Banier «aan Rome vrijheid zou gegeven worden tot uitoefening van openbare godsdienstoefening, toen sloegen de Nederlanders dien vrede af. Voor zulk een vrijheid had men het zwaard niet aangegord, is zeer onhistorisch. R. A. d. o. i KANTONGERECHT TE SOMMELSDIJK. Zitting van Vrijdag 12 Juli 1929. J. J. en T. stonden terecht wegens het af- heinen van den z.g.n. donkeren weg te Mid delharnis. Als verdediger in deze zaak trad po Mr. Dr. Nijgh. Als getuige werd allereerst gehoord dhr. R., patroon van de verdachten. Deze zegt opdracht te hebben gehad door dhr. V„ eigenaar van dezen weg, om den weg af te heinen. Mr. Nijgh heeft in het exploit niets gehoord over getuige. Spr. verzet zich er tegen, dat deze gehoord zal worden. Get. B„ monteur bij de telegrafie, verklaart dat door bedoelden weg kabels van de telegrafie gelegd zijn. Get. is nog slechts een jaar hier; dus kent hij dén toestand te dier plaatse niet zoo goed. Get. T. C. N. verklaart, dat plm. 100 per sonen per dag door den donkeren weg loopen. Ook auto's en wagens passeeren er. Mr. Nijgh vraagt hoe lang het is, dat de gemeente dien weg onderhoudt. Get. B.: zoolang de werkverschaffing voor werkloozen bestaat. Spr. weet niet precies hoe lang. Vóór de werkverschaffing werd het door de menschen, die er land hadden, gezamenlijk onderhouden. Vroeger was dezen weg het eigendom van den heer Nieuwland, daarna is hij overgegaan aan den heer Vermaas. Deze heeft indertijd den weg aan de gemeente willen overgeven, maar dit was niet mogelijk, omdat in de officieele stukken gesproken werd van Vermaas c.s. Van deze c.s. was er niemand te vinden. Sinds enkele jaren wordt den weg onderhouden en is gerio- leerd door de gemeente. Thans heeft Vermaas hem af laten heinen met ijzer- en prikkeldraad. De kwestie is nu of deze weg nog beschouwd kan worden als het eigéndom van V„ of dat de gemeente eigenares is. Als getuige a decharge werd gehoord L. J. den H„ burgemeester van Middelharnis, die zegt dat gedurende de laatste jaren deze weg is be- beschouwd als alle andere gemeente-wegen en als zoodanig door de gemeente is onderhouden. Mr .Nijgh vraagt of de gemeente zich dezen weg heeft aangetrokken, of V. den weg tot al gemeen gebruik heeft opengesteld; of V. zich niet teg'en het openbaar gebruik heeft verzet; of de weg voorkomt in het register van wegen en voetpaden in de gemeente Middelharnis. Get. L. J. den H. verklaart, dat de gemeente zich den weg in dien zin heeft aangetrokken, dat hij door de gemeente werd onderhouden; dat' V. den weg tot algemeen gebruik heeft opengesteld, althans er zich niet tegen heeft ver zet, en dat de weg niet voorkomt in genoemd register. Aan get. J. V., eerste Wethouder, worden dezelfde vrag'eii gesteld. De antwoorden hierop gegeven kwamen vrijwel geheel overeen met de verklaringen van den vorigen getuige., De ambtenaar van het O. M. vraagt of het begrinten van een weg als een beheersdaad kan worden beschouwd. G)et. V. zegt van niet. Dan wordt get. Z., tweede wethouder van Middelharnis, gehoord. Dezen getuige worden dezelfde vragen gesteld als bij de vorige getui gen. Ook deze verklaringen sloten zich aan bij de vorige. Nadat get. N. het woord gevoerd had, eischte het O. M. tegen J. 1.— boete subs. 1 dag hechtenis en teg(en T, 1 week tuchtschool. j Verdachte J. merkt op, dat het toch niet rechtvaardig is, dat hij wordt veroordeeld. Verd. heeft gehandeld in opdracht van zijn patroon. Mr. NijgJj acht het feit niet bewezen, integen deel, elk sëÉtuldelement ontbreekt. Aan de hand van officieeje stukken tracht spr. aan te toonen dat de wegyrigendom is van Vermaas en con cludeert, dat de weg niet openbaar is. De ambt. van het O. M. zegt, dat de weg jaren lang is gebruikt door 'het publiek en door de gemeente is gerioleerd. Dit bewijst voldoende dat de weg wel openbaar is. Spr. volhardt zijn requisitoir. Mr. Nijgh overhandigt den Kantonrechter de reeds genoemde acten, waarna de Kanton rechter mededeelt, dat deze zaak wordt gehouden. J. V. wordt veroordeeld wegens overtreding van de Motor- 'en Rijwielwet tot 4.— boete subs. 4 dagen hechtenis, S. staat terecht wegens overtreding van de Leerplichtwet, Geëischt werd 8.boete subs. 8 dagen hechtenis. Veroordeeld tot 4.boete subs. 4 dagèn hechtenis. A. D„ 49 j., landarbeider te Nieuwe Tonge. staat terecht wegens hetzelfde feit. Deze zaak wordt aangehouden «tot 9 Augustus. C. F. S„ 30 j„ wegens het loopen op grond van v. R. op 8 Mei j.l. Eisch 3.— subs. 3 dagen hechtenis. Veroordeeling idem. De heer Hj te Nieuwe Tonge heeft een paard laten loopen op weiland van dhr. S. Eisch 2.— subs. 2 dagen hechtenis. Veroordeeling idem. D. V., 47 j„ landbouwer te Sommelsdijk, heeft op 14'Mei kippen laten loopen op land van R„ gelegen in den Weipolder. Verd. zegt, dat hij bij de eerste waarschuwing zijn kippen heeft opgehouden. Get. R., 22 jaar, landbouwer te Sommelsdijk, eigenaar vaq .het land, verklaart vele malen te hebben gewaarschuwd. Maar 't hielp niet. Get. B. te Middelharnis, heeft de kippen ge zien. Ze kwgmen van het erf van V. en toen spr. ze wegjoeg, liepen ze daar weer heen terug. Geëischt werd 2,— boete, subs. 2 dagen hechtenis. Veroordeeling idem. C. H„ 36 jaar, landarb. te Den Bommel, we gens het overtreden van deLeerplichtwet, het niet geregeld naar school zenden van 2 kinderen. Geëischt werd ƒ8.— boete, subs. 8 dagen hecht, en ƒ1.subs. 1 dag hechtenis. Veroordeeld tot 2.— subs, 2 dagen hechtenis en 1.— subs. 1 dag hecht. P. S„ te Middelharnis, wegens hengelen zon der vergunning. Eisch 2.subs. 2 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring van het visch tuig. Veroordeeling idem. P. J„ wegens dezelfde overtreding, idem. Th. J. Z.,,)andb„ 46 jaar, Den Bommel, heeft op 23 Mei schapen laten loopen op weiland van W. B. Geëischt werd 1.subs. 1 dag hechtenis. Veroordeeling idem. W. C. L„ 45 jaar, landbouwer te Den Bom mei, heeft op 25 Mei met zijn auto den heer C. v, d. K. aangereden. Nadat als getuige gehoord is A. J„ 44 jaar te Ooltgensplaat, acht het O. M. het feit bewezen. Verdachte had den van rechts komenden per soon eerst moeten laten passeeren. Eisch 15. boete, subs, .ƒ5 dagen hechtenis. Veroordeeling 12 boete, subs. 12 dagen hechtenis. J. B„ 29 jaar, wegens het beschadigen van dennenboomen te Ouddorp. Zal worden aange houden tot 13 Sept. Dezelfde verdachte staat terecht wegens over treding van de Motor- en Rijwielwet. Verd. heeft iemand aangereden aan den Langeweg te Middelharnis. Geëischt werd 15 subs. 15 dag'en hechtenis. Veroordeeling idem. J. d. W. J/gett op 6 Juni verzuimt met zijn auto uit te wijken voor v. B. Eisch 20 subs. 20 dagen hecht. Veroordeeling 12 subs. 12 dagen hectenis. M. de W„ wegens openbare dronkenschap. Eisch 10 subs. 10 dagen hechtenis. Veroor deeling 8 boete subs. 8 dagen hechtenis. Th. J. Z. heeft paarden laten loopen op be zaaiden grond van een ander. Eisch 2 subs. 2 dagen hechtenis. Veroordeeling idem. D. S„ 34 jaar, arbeider te N. .Tonge, heeft een kind beneden 14 jaar, dat leerplichtig was, te werk gesteld- Wordt aangehouden tot 9 Aug. J. N„ landarb- te Sommelsdijk, wegens t' leu nen in een wipkelraam zonder toestemming van den eigenaar. .Eisch 2 subs. 2 dagen hechtenis. Veroordeeling idem. J. C. T., 21 jaar en C. L„ 24 jaar, landarbei ders, beid'en te Sommelsdijk, wegens dezelfde overtreding. Eisch en veroordeeling idem. A. S. 46 jaar, C. v. d. S. 48 jaar, C. S. 56 jaar, B. de B. en H. v. S„ allen te Melissant staan terecht wegens het tewerkstellen van. leer plichtige kinderen. Wordt aangehouden tot 9 Augustus. C. T. en B„ wegens hetzelfde feit, ieder 5 subs. 5 dagen hechtenis. Veroordeeling iedem. J. W. R„ wegens venten zonder vergunning. Eisch 3, subs. 3 dagen. Veroordeeling 1, subs. 1 dag hechtenis. T. v. D. 26 jaar te Melissant, wegens overtre ding Jachtwet Eisch 50 subs. 25 dagen hech tenis en 10, subs. 10 dagen hechtenis. Veroor deeling 15 subs. 10 dagen hechtenis 'en 15 subs. 10 dagen hechtenis. H. T„ nief .verschenen, wegens overtreding van de Motor- en Rijwielwet. Wordt aangehou den tot 13 Sept. A. N. te Herkingen, wegens overtreding van de Leerplichtwet. Nadat als getuige gehoord is A. O., oud-on derwijzer te Herkingen, eischt het O. M. 10 subs. 10 dagen hechtenis. Veroordeeld tot 3 subs. 3 dagen hechtenis. SOMMELSDIJK. De dienstplichtige A. W. v. Beek, van de lichting 1929, is tegen 1 Aug. a.s. opgeroepen om bij zijn korps te Breda te worden ingelijfd. MIDDELHARNIS. Vrijdagavond reed de dochter van den heer C. T. vlak bij de woning van den heer L Zaaijer tegen een zerkpaal, met 't gevolg dat zij teg'en den grond viel en bewus teloos in de woning van genoemden heer werd binnengebracht. Na aldaar eenigen tijd vertoeft te hebben, kon zij weder bij haar ouders ge bracht worden. Uitslag van de postduivenwedvlucht door de P. V. „Seinpost" vanuit Orleans (afstand 458 K.M.). le, 2e, 6e-, 7e prijs J. J. Nipius, 3e H. L. Blok, 4e F. Radauer, 5e J. Jordaan. Losge laten 6 uur. Aankomst 1ste duif 2 uur 3 m. Laatste duif 2 üur 49 min. OOTGENLSPAAT. In de afgeloopen cam pagne zijn op de weegbrug in het dorp ge wogen 5 millioen K.G. aardappelen.. OUDE TONGE. Door onbekende oorzaak sloeg de auto bestuurd door P. V. over den kop. De bestuurder, zijn vader en zijn groot vader bekwamen wonden, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De auto die slechts e'enige maanden nieuw as, is geheel vernield. De oudste ingezetene (vrouwelijke) thans te 's Gravendeel vertoevende is daar op 96- jarigen leeftijd"'overleden. De Edelachtbaren heer P, van Schquwen herdacht dezer dagen zijn 12H ambtsjubileum als burgemeester dezer gemeente. Heden zijn verschillende landbouwers be gonnen met het aardappelrooien, welke mor gen Dinsdag, hier geveild zullen worden. NIEUWE TONGE. Aan de eigenaars van de cichoreidrogerij „De Onderneming" is inge volge de Woningwet vergunning verleend tot verbouw en uitbreiding der fabriek. - De dienstplichtigen der lichting 1914 zul len 1 October a.s. naar de aanvullingsreserve overgaan. De inlevering van de militaire goe deren zal eerst in December a.s. moeten plaats hebben. DIRKSLAND. Tegen een autobestuurder van elders is hier proces-verbaal opgemaakt we gens het rijden zonder rij- en nummerbewijs. De burgemeester zal vanaf 17 Juli tot en met 16 Augustus afwezig zijn. De dienstplichtige J. van den Berg zal op Augustus a.s. voor de herhalingsoefeningen bij het Reg. Wielrijders onder de wapenen moe ten komen. Onder begunstiging van prachtig weer maakten de leerlingen van de O. L. School een schoolreisje naar Den Haag 'en Scheveningen. De reis van Rotterdam naar Den Haag werd per autobus gedaan. Des avonds werden de kinderen door de muziekvereeniging van den tram gehaald. De gemeenteraad besloot tot het uitdie pen van de havenkom. MELISSANT. Door M. Mijnders is vergun ning gevraagd voor het bouwen van een woon huis aan de nieuw aangelegen weg. Zaterdag is Mevr. B. per ziekenauto naar een Ziekenhuis in Rotterdam vervoerd. HERKINGEN. De oefeningen van den B. V. L. zullen worden gehouden op 17, 24 'en 31 Juli des avonds van 6—8 uur op 't plein der Lagere school. Vanaf 16 Juli zullen ten hulppostkantore de nieuwe rijwielbelastingsmerken 19291930 worden verkrijgbaar gesteld. Deze zullen gel dig zijn van 1 Aug. 1929 tot en met 31 Juli 1930. Bij de j.l. Maandag gehouden afslag van een woonhuis van de erven wijlen J. Bestman dit afgemijnd door J. G. Noordijk op 1175. STELLENDAM.* Donderdag j.l. maakten de leerlingen der Chr. School een uitstapje naar Rotterdam per motorboot van schipper Waling die deze gratis daarvoor had afgestaan. Bij zonder gunstig weer begunstigde dén tocht, die 's morgens voor 5 uur reeds aanving. De stem ming onder de kinderen was uitstekend. Veel hebben ze gezien en genoten en geleerd door bezichtiging van Diergaarde en vliegveld Waal haven. terwijl ook nog even in den speeltuin werd vertoefd. Vooral op het vliegveld vonden de kinder'en het fijn, ze mochten zelfs in een vliegtuig. Gratis werd nog een foto gemaakt van de bezoekers, staande voor een vliegma chine der K. L. M. Ruim 9 uur voer men zin gend de haven binnen, en er kwam natuurlijpljj ook nog een hoeraatje voor den schipper. Ve le ouders en belangstellenden stonden aan de haven. Velen gingen eerst nog mee naar de school, waar de kinderen nog even werden toe gesproken. Na het zingen van een psalm en dankzegging keerde men voldaan huiswaarts. GOEDEREEDE. Het nieuwe orgel voor de Kerk is alhier gearriveerd. Naar men zegt zal er drie weken noodig zijn voor het plaatsfen. De Noordzee visschers C. Lokker en J. Tanis hadden elk resp. voor 120.— en 70.— schade aan hunne netten. De ansjovischvischerij is ten einde, er wor den er geen meer gevangen, De visscherij op de Noordzee loopt nogal uiteen met de vangst. De vorige week werd met de zeilvaartuigen bijna niets verdiend, ter wijl met de motorvaartuigen tot 500.— werd verdiend. OUDDORP. Een stuk bouwgrond aan den Broekweg, groot 49 roeden en liggëhde tusschen A. van den Heuvel en T. de Ronde, is Zater dag afgemijnd op 600door A. Pijl Jz. —Door zich op de Kroon te beroepen wor den pogingen aangewend, om het pad over de Jonkerstee heropend te krijgen. Een verzoek schrift daartoe door eenige personen onderteè- kend, is ingediend. De visschers vingen de vorige week van 50 60 kilo garnalen per dag en per vaartuig; in de stallen 4 zalmën'. MIDDELHARNIS. Donderdagavond zal in het kerkgebouw der Geref. Geme'ente alhier op treden Ds. Kok uit Gouda. HERKINGEN. D.V. zal a.s. Woensdag 17 Juli, des avonds half zeven uur, voor de Geref, Gem. alhier optreden Ds. R. Kok van Gouda. A.s. Zondag zal D.V. driemaal voor de Geref. Gem. alhier optreden de WelEerw. Heer C. W. Lamain, beroepen predikant te Utrecht. OUDDORP. Ons is verzocht mede te deelen, dat a.s. Woensdag, des avonds te 6 uur, voor de Geref. Gemeente hoopt op te treden Ds. van Dijke van NieuW-Beijerland. Floris Vos, de forsche vechter Voor de vrijheid van de straat Werd door dank'bre sportgenooten Tweede Kamer»candidaat. En zoo waarlijk met een vaartje, Waar men van te kijken staat, Tuft de man, de Kamer binnen Pafl Daar "zit hij, net naast Braat. Ach, Ter Hal, de kunstbeschermer Zonk in 't politiek moeras Zal dit Vosje slimmer blijken Bij het trekken aan zijn jas? 'k Hoorde al het klokje luiden: «Vos vrijzinnig democraat I» Wel verbazend, wat een boffer Voor Van Embden en zijn maat Wat de laffe, looze leuze Der ontwapening niet bracht, Wordt door sport»verliefde kiezers Dus per auto thuis gebracht. Als het waar is want het schijnt ons Onwaarschijnlijk, ongehoord Vos, de strijd'bre tolbeschermer Aan dit politieke koord. Lexmond, 6/7 1929. F.

Maas- en Scheldebode | 1929 | | pagina 2