s MIDDELEN De Kracht ligl in de verdunning n HMOaniKHElNIlHEEl FEUILLETON ee Gro Fa. P. WIELHOUWER Kerk en School Burgerlijke Stand Gem Het huisje aan den Zeedijk j Plaatselijk Nieuws. 't is paradoxaal, 't is phaenomenaal ZIE DE ETALAGE MIDDELHARNIS - TEL. 11 Onderi GIJSB boven TE jp if i 1- zal geraken tot een rechtsch kabinet. 't Is hetzelfde wat ons partijbestuur wenscht, dat verklaarde, dat zijn voorkeur uitging naar een kabinet, optredend met een program, ge baseerd op de programs der rechterzijde. Daar heen wijzen beginsel, traditie en historie onzer partij. 't Is hetzelfde, wat onze fractie-leider in de Tweede Kamer op het oog had, toen hij in zijn verkiezingsrede te Venlo de hoop uitsprak, dat het hem mogelijk zou zijn de christelijk-his- torischen figuurlijk te omhelzen. Aan zijn beproefd beleid vooral vertrouwt het Katholieke volk gaarne en gerust de be hartiging zijner belangen bij de ingetreden cri sis toe. En wij hopen, dat het verlangen, levend in de harten van onze overgroote meerderheid van ons Katholiek volk, werkelijkheid zal worden. Mits onder één beding, dat wij vroeger reeds stelden. Dat het alleen kome tot een samengaan van rechts onder scherp accoord, op scherp gefor muleerd program en allerzijds van harte. Dan achten wij zulk een samengaan in het belang èn van onze geestelijke èn van onze stoffelijke belangen. En ook in het belang van een gezond parle mentair leven. Nog op den verkiezingsdag zelf werd in het „Handelsblad" betoogd Met weinig woorden, is, in het p ar - lementair stelsel, de gang van zaken vast te leggen. Wanneer, na de verkiezingen van heden, blijkt, dat de oude rechterzijde zóó star zijn wij gebonden aan de traditie van onze staat kundige ontwikkeling - beschikt over een meerderheid in het parlement, dan valt de eerste regeeringsopdracht toe aan de grootste partij ter rechterzijde, vertegenwoordigd door den leider van die partij. Men moge allerlei andere wenschen uiten, de opening van den politieken strijd staat vast. Welnu, ondanks de gezantschaps-tragedie, die de rechterzijde, terstond na het optreden van een schijnbaar zoo sterk Kabinet, met de meest noodlottige haast belachelijke regeerings- onmacht sloeg, heeft de meerderheid der kiezers opnieuw haar vertrouwen geschonken aan de partijen der rechterzijde. Welnu, mogen deze in boven aangegeven zin komen tot eene den noodigen duur met alle mo gelijke zekerheid belovende samenwerking. Zou hetthans mislukken dan is zonder twijfel meteen de laatste kans verkeken. En niet alleen de toekomstige regeeringfor- matie, niet alleen het optreden van een parle mentair Kabinet, maar ook de behartiging der hoogste belangen onzer christelijke natie treden een periode van onzekerheid in, waaraan wij slechts methuiver kunnen denken. Mogen de christen-leiders van ons volk daar van in deze dagen diep zijn doordrongen. God schenke hun Zijn licht en Zijn kracht. De (A.R.) Rotterdammer meent, dat de drie rechtsche partijen tevreden kunnen zijn over den gang van zaken. De bedoeling welke voorzat bij de linker- groepen en bij de scheurpartijen, om een eventueele vruchtbare samenwerking der drie groote volksgroepen door den uitslag dezer stemming bij den wortel af te snijden, is mislukt. Met vreugde constateeren wij, dat de scheurpartijtjes in deze in hun hoop zijn teluergesteld, al hebben zij hier en daar wat winst geboekt. Zeker, het ware ons aangenamer geweest, indien de anti-revolutionairen in het algemeen wat hooger waren geklommen, doch laat op dit oogenblik de danktoon overheerschen nu de drie rechtsche groepen, aan wie wij de toekomst van het vaderland het best durven toevertrouwen, hun sterke positie kunnen blijven innemen. HET ZITTEND KABINET. Door H. M. de Koningin in overweging genomen. H. M. de. Koningin heeft in overweging ge nomen de onder dagteekening van 1 Juli l.lT ingediende ter beschikking stelling van de ge zamenlijke portefeuilles door de leden van het zittend Kabinet en hun verzocht zich inmiddels te willen blijven belasten met deb ehandeling en afdoening zoo mogelijk van de loopende zaken. SOMMELSDIJK. In de maand Juni 1.1. wer den alhier 9 kinderen geboren, 5 personen ves tigden zich alhier, 35 ingezetenen vertrokken, 3 ingezetenen stierven, en 2 huwelijken werden voltrokken. Het zoontje van de Wed. C. V. had het ongeluk te vallen en zijn pols te breken. Ge neeskundige hulp was noodzakelijk. MIDDELHARNIS. Terwijl A. Overweel be zig was met varen in een lichte kano, had hij 't ongeluk dat 't vaartuigje kantelde en hij in 't water terecht kwam. Hij werkte er zichzelf weer uit. Donderdagavond viel de zoon van de Wed. Langbroek in de haven. De Wed. van 't Hoff aldaar aanwezig, had de tegenwoordigheid van geest naar den kant te lo.open en hem op 't droge te helpen. Over het tweede kwartaal 1929 zijn alhier door de schutsluis binnengekomen 353 schepen, inhoudende 34724 ton en uitgevaren 359 sche pen, inhoudende 36163 ton. Bij publieke verkooping van e'en woonhuis en schuur van den heer P. Verolme zijn deze ingezet: Koop 1 door den heer D. v. d. Waal voor 1820.en koop 2 door denzelfde voor 950.—. - Loop der bevolking in de maand Juni. Vertrokken: C. J. A. Scheenloop naar Am sterdam, J. J. van Straaten naar Delft; J. Moer kerk naar Sommelsdijk; J. van Groningen naar Sommelsdijk; Th. Vroegindeweij naar Naald wijk; Adr. Witvliet naar Rotterdam; W. Tijl en gezin naar Nieuwe Tonge; M. L. van Splun- ter naar Ridderkerk; B. M. Groen naar Velsen; H. Tamboer naar Sommelsdijk; St. Looij en gezin naar Monster; W. Schipper naar Ommen; Adr. W. v. d. Berge naar Bruinisse. Ingekomen: Jan Vogelaar van Sommelsdijk; M. A. v. d. Einden en gezin van Rotterdam; C. Donkersloot van Den Bommel; Joh. Vroeg- indewij van Sommelsdijk; G. E. Arnoldussen van Rotterdam; W. J. van Raaij van Rotterdam; M. C. Jansen van Stad aan 't Haringvliet; L. P. Sieling van Melissant; M. v. d. Wende en gezin van Sommelsdijk; A. Uit den Bulten van Dordrecht; P. Witvliet van Sommelsdijk; M. Vijfhuizen van Sommelsdijk; M. Nelis van Som melsdijk; J. van Wezel van Sommelsdijk; P. Schipper van Jaarsveld; W. L. de Leeuw van Onde Tonge; W. Okkenburg van Dirksland. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Geduren de de vorige maand zijn op het postkantoor alhier behandeld 10 telegrammen, 540 gesprek ken en 6 oproepberichten. Ingekomen personen E. van den Boogert van Haarlemmermeer, M. van der Meide van Dirksland. Vertrokken J. C. Eeveraers en gezin naar Tholen, C. P. Magielsen naar Hilligersberg, J. M. van Rossum naar Oude Tonge, P. Masten broek naar Ooltgensplaat, M. C. Jansen naar Middelharnis, G, van Schetsen naar Voorscho ten en M. Melaard naar Monster. DEN BOMMEL. Aan de haven werden de vorige week vervoerd 4300 H.L. aardappelen. De weegbrug no. 1 is voor de a.s. bieten campagne goedgekeurd. Loop der bevolking Vertrokken C. Kie viet naar Oude Tonge, E. C. van de Swaluw naar Wevershoof, E. C. Donkersloot naar Mid delharnis, J. Hardendood en gezin naar Naald wijk en C. Legierse naar Boxtel. OUDE TONGE. De landbouwer G. Verweij verkocht dezer dagen 300 H.L. aardappelen voor de luttele prijs van 100.in massa. J. de B. had het ongeluk in een schoffel te vallen, waardoor voor hem geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. NIEUWE TONGE. De beide weegbruggen alhier zijn voor de a.s. bietencampagne goedge keurd. Tot reserveofficier bij de B. V. L., afd. Motordienst is bevorderd de heer J. C. van Nieuwenhuizen, alhier. J.l. Zaterdag maakten de leerlingen van de hoogste klassen der O. L. S. een reisje naar Schouwen en Duiveland. Wel voldaan keer den ze huiswaarts. De verkooping van 11 zitplaatsen in de Ned. Herv. Kerk alhier, heeft 561.opge bracht. Bij K. B. van 18 Mei j.l. no. 69 is goed gekeurd het besluit van Ged. Staten dezer pro vincie dd. 18 December 1928, G.S. no. 75/1, tot aanwijzing van perceelen kad. bekend ge meente Nieuwe Tonge sectie B. no. 234, 356 en 359, in eigendom toebehoorende aan de dia conie der Ned. Herv. Gem. alhier, voor ont eigening als bedoeld in art. 105 der Onteige ningswet, ten name van de Vereening tot be vordering van de verkrijging van onroerend goed door landarbeiders „Werjkmansbelang" alhier. DIRKSLAND. De uitslag van de door het gemeentebestuur gehouden aanbesteding voor het dempen 'eii rioleeren van de Gooi aan den Secretarieweg is als volgtJ. Ie Comte te Som melsdijk 7650.— C. Polder Az. te Sommels dijk 7777.—, J. T. Mosselman e.a. te Oolt gensplaat 7830.—, C. Smeets te Den Bommel 7835.—, C. Kroos e.a. te Middelharnis 8450 C. Spee te Sommelsdijk 9185.J. G. Noor- dijk te Sommelsdijk 9520.—, L. Guldenmeester en L. Zoon te Dirksland 9630.P. van den Doel te Sommelsdijk 9650.A. van den Doel te Sommelsdijk 9733.D. Gestel Az. te Dirksland 9760.J. van Eek te Dirks land 10299.—. Bij de arbeidsbemiddeling stonden 4 werk zoekenden ingeschreven. Aan den dienstplichtigen E. Bogerman der lichting 1928 is weer een jaar uitstel van eerste oefening verleend. Tegen een ingezetene is hier proces-ver baal opgemaakt wegens overtreding van het Mo tor- en Rijwielreglement. Verleden week werden van hier 1000 H.L. aardappelen verscheept. Gedurende de maand Juni vertrokken van. hier 13 personen, terwijl er 8 inkwamen. Het aantal geboorten bedroeg 2 en het aantal over- lijdens 3. Getal huwelijken 1. Op Woensdag 10 Juli, v.m. 11.30 uur, zal door den gemeente-geneesheer gelegenheid wor den gegeven tot kostelooze in- en herinenting. Op de beurs werd voor de schokkererwten 0.20 per K.G. voor den oogst 1929 op con tract geboden en voor de uien 2.— per H.L. De kiezerslijsten van de Kamer van Koop handel en Fabrieken liggen ter secretarie ter inzage. Over het tijdvak 1 Juli 1928 tot 1 Juli 1929 werden uit de haven alhier vervoerd 183610 H.L. aardappelen, 108060 balen uien, 189560 balen peen en 24636 H.L. poters, MELISSANT. De miliciens C. A. de Vogel en W. Neels zullen worden ingedeeld bij het 3e Reg. Inf. te Bergen op Zoom op 22 Juli. Door het omslaan van den wagen sloeg de hit van v. d. W. op hol met de wagen omver achter zich. Hij werd echter spoedig ge grepen, zoodat het ongeluk met materieele scha de aan den wagen afliep. Van den landbouwer J. V. brak een koe zijn poot. Het dier is afgemaakt en naar het slachthuis vervoerd. Door de Wed. Sieling zijn deze week al nieuwe aardappels in de bewaarplaats gebracht. Een koopman van elders reed met zijn auto van de 'Kraaienissedijk in de sloot. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor, doch aan de wagen was nogal schade. Gisteren werd het zoontje van D. M. aan gereden door de auto van Camphens' Ochtend- voer. Het liep met eenige lichte ontvellingen af. HERRINGEN. Behoudens onvoorziene om standigheden zullen de gewone dienstplichtigen der lichting 1914 in October a.s. naar de aan vullingsreserve overgaan. De inlevering der rijksgoederen zal ook in die maand plaats vin den. Dinsdagnacht werd in de weide bij de Gebr. v. d. Velde door een paard een ook in dezelfde weide loopende hit een zijner pooten stukgeslagen, 's Morgens is het dier doodge schoten en naar de centrale slachtplaats ver voerd. Bij den heer M. Melissant staat een peere boom voor de tweede maal van dezen zomer in den bloei. Naast de vele vruchten, welke aan dezen boom zitten, een prachtig gezicht. A.s. Woensdag zal de Rijksontvanger te Middelharnis alhier zitting houden tot het ont vangen der Belastingen. A.s. Maandag zal in café Grinwis een bespreking plaats hebben, om te komen tot op richting van een Vereen. S. B. Z. Ook onze vroegere geneesheer dokter van Gelder hoopt, indien eenigszins mogelijk, aldaar tegenwoordig te zijn om ook enkele zaken nader toe te lichten. STELLENDAM. 'Bevolking. Vertrokken J. van Dam en gezin naar Hoek van Holland; T. Klink naar Pernis; M. van Seters naar Hoek van Holland. GOEDEREEDE. Aan het Zuiderstrand werd door W. Breen een zeehond gevangen. Het was den eersten Juli 40 jaren geleden, dat de heer D. Breen als boekhouder der Ned. Herv. Kerk werd aangesteld. Al is deze gedenk dag in stilte voorbijgegaan, toch moet worden vermeld, dat hij deze betrekking al dien tijd met nauwgezette plichtsbetrachting heeft ver vuld. Loop der bevolking over de maand Juni. Ingekomen: K. van Heest van Overschie. Vertrokken: A. den Eerzamen en J. Tanis naar Rotterdam, K. van Asperen naar Oude Tonge, M. Hoek naar Melissant, N. Krijger naar Dirksland, J. Orgers en gezin naar Oud- Beijerland, C. Grinwis en echtgenoote naar Ouddorp, OUDDORP. De leden der Herv. Meisjesver- eeniging hebben dit jaar een uitstapje gemaakt naar Delft. De onkosten worden geheel ge dragen uit eigen beurs. In Delft werden be zichtigd de Nieuwe Kerk met het praalgraf van Willem van Oranje, de Oude Kerk, het Prin senhof, enz. De visschers vingen in de vorige week van 60 tot 80 kilo garnalen, per dag en per vaartuig, in de stallen 8 zalmen. In de vorige maand heeft zich alhier met terwoon gevestigd: Adriana Catholina van Al phen uit Rotterdam. Vertrokken zijn: naar Am sterdam J. J. Slagboom en echtgenoote; naar Dirksland P. Hameeteman en dochter; naar Ter- neuzen G. Tanis en naar Rotterdam C. Meijer. NIEUW-HELVOET. De pas opgerichte ver- eeniging voor vreemdelingenverkeer alhier heeft Dinsdag j.l. de ouden van dagen en gebrekkigen een werkelijk plezierigen dag bezorgd, door hen in een 20-tal auto's het geheele eiland rond te rijden. Voor de dames was gezorgd voor een zakje bonbons en eau de cologne en voor de heeren voor sigaren. In Oostvoorne aangeland, werd hun een verversching aangeboden en kre gen we ook nog muziek te hooren. Een persoon van 86 jaar, de oude G. van Beek, ging op de planken staan, alsmede de persoon Wich, die een gedicht maakten op het bestuurslid de heer Scbrier, die zeer veel gedaan heeft om de tocht te doen slagen. Een woord van dank van allen, die zijn mede geweest, aan 't bestuur van de Vereeniging en aan de bezitters der auto's, die deze geheel kosteloos met een chauf feur hebben afgestaan. Voor de verkiezing werden zeer vele bil jetten in onze gemeente aangeplakt. Als bijzon derheid melden we, dat een der bewoners aan den Straatweg op zijn eigen grond een biljet had geplaatst, waarop heel deftig een papagaai stond. Op het biljet stond: Lijst 37. Stemt Lorre. Lorre ook 5000 pop. Aan den Stormweg bij de stee van den Heer J. M. v. Orselerf alhier geraakte door het schichtig worden van het paard dit met zijn berijder in de sloot. De berijder kwam er goed af. Het duurde geruimen tijd eer het paard, dat schijnbaar vast in de modder was geraakt, op den weg was getrokken. Het autobedrijf van den heer Vermaat al hier is op de Eilanden, ja door het geheele land een welbekende naam. Met zijn Touringcar en zijn verhuiswagens doorkruist hij geheel Neder land. Nu heeft hij met zijn Touringcar een buitenlandsche reis gemaakt. Een medereiziger geeft over deze reis het volgende verslag Per Touringcar van den heer Vermaat te Nieuw-Helvoet naar Brussel, de Ardennen, Luik en terug op 24. 25 en 26 Juni 1929. Den eersten dag ging het over de Moerdijk, Breda naar Antwerpen. Na in deze stad wat te hebben gewandeld en bezichtigd, werd, al vorens wij vertrokken, de Hollandsche vlag op de wagen geplaatst en gingen wij verder over Lier, Meggelen naar Brussel, waar wij namid dags 3.30 uur aankwamen. We kregen spoedig een gids en hebben we to'en de stad en de om streken bezichtigd. In de stad hebben we ge zien: het CHineesche huis, Japansche toren, Hof van Justitie (het hoogste gedeelte der stad, waar men 72 torens kan zien), verschillende paleizen, Jardin Botanique, het graf van den onbekenden soldaat, Monument van Leopold de Eerste. Daarna brachten we de avond gezellig door. Tweede dag. Nadat enkele onzer in den vroegen morgen de vroegmis hadden bijgewoond in de R. K. Kerk, dezelfde waar prinses Astrid is gehuwd, gingen we door een boschrijke en heuvelachtige- streek van Brussel naar Namen. Langs het Maasdal naar Dinant. Vandaar langs de steile Roche a Bayard naar de grot van Han. Deze grot van druipsteen moesten we allen bewonderen en het is ook inderdaad de moeite waard om daar eens een kijkje te nemen. De weg door de Ardenen is indrukwekkend door de steile rotsen, waarop we af en toe nog zagen de ruïnes en Citadels uit den oorlog. Bij de grot van Han ontmoeten we twee Hollanders, die met ons medereden naar Rochefort. We gingen daarna naar Hotten en vandaar langs de Curthe naar Luik, alwaar wei den avond weer gezellig doorbrachten. Derde dag. Van Luik langs Visé, dat in den oorlog door de Duitschers is verwoest, maar nu grootendeels weer is hersteld, zagen we de groote spoorbrug, die toen door de Duitschers is gebouwd. Bij Mouland gingen we de grens over en tuften we langs Maastricht, Sittard, Roermond naar Eindhoven, alwaar we het Phi lips' dorp hebben bezichtigd. We gingen nu naar Tilburg, langs mooie kloosters en begraaf plaatsen, welke laatsten door ons werden be- rr~ zichtigd. Verder ging bet over Breda, Hol- landsch Diep, Dordrecht naar onze Heimat, het eiland Voorne, waar wij zonder pech in den besten welstand aankwamen. We hebben zeer veel gezien en genoten en kunnen een ieder aanraden, die reisplannen heeft, om per Tou ringcar van den heer Vermaat zijn reis te ma ken, daar men alles veel beter en mooier ziet dan met den trein en de totale kosten ons zeer zijn medegevallen. Per Touringcar kan men ergens vertoeven en weder vertrekken, zonder aan een tijd van spoor of boot te zijn gehouden. Voor 40 a 50 gulden kan men dus werkelijk heel veel zien in drie dagen. „DE MACHT VAN HET KLEINE". Halve-stuiversvereeniging voor on- en minver mogende lijders aan vallende ziekten. Gedurende de maanden Maart .April en Mei j.l. werden voor de suppletiekas van de ver eeniging voor on- en minvermogende lijders aan valende ziekte, te Haarlem en Heemstede, in de volgende gemeenten ontvangen Den Bommel 22.75; Brielle 22.56; Dirks land 103.80; Herkingen 32.15; Middelharnis 61.Nieuwe Tonge 14.50; Ooltgensplaat 25.70; Oude Tonge 13.05; Sommelsdijk 42.40; Spijkenisse 25.08; Stad aan 't Ha ringvliet 15.55; Stellendam 16.45. C. Tanis en land en J- Ondertrou Cornelia M" Getrouwd Maar)je Grinl Overleden Aleman Kis wis en Neell Geboren en H. Boum en P. J- B Hartenberg, Töntjes, Gehuwd J. den Bak! Nimwegen en A. van Overleden van C. Bies! DEN BOMMEL. Zondag 14 Juli a.s. zal in de Ned. Herv. Kerk gelegenheid zijn voor doopsbediening. Aangifte 12 Juli a.s. des avonds in de consistoriekamer. OUDE TONGE. De gehouden collecte in de Ned. Herv. Kerk heeft ruim 133.op gebracht. STELLENDAM. Zondag a.s. zal in de Ned. Herv. Kerk in beide diensten collecte worden gehouden ten behoeve van de Bijzondere Be waarschool alhier, OUDDORP. Heden 4 Juli is bij de Ned. Herv. Kerk alhier als predikant beroepen Ds. J A. van Nie van Zetten-Andelst. Het 10e lokaal van de Chr. School is deze week in gebruik genomen; dus was de lan ge, gedwonge vacantie van het 7e leerjaar ten einde. Zoo goed als alle leerlingen er van waren aanwezig. SOMMELSDIJK. OndertrouwdMattheus Groenendijk en Bastiana Blok, beiden alhierGerrit Hendrik Beijer Henrion Verpoorten 22 j. te Nieuw» Helvoet en Aartje Jacoba van der Gijze 2" j j. alhier. Gehuwd: Johan Ghristiaan Osseweijer 26 j. te Oude Tonge en Albertine Constance Christine Worrell 28 j. alhier. STAD AAN 'T HARINGVLIET. GeborenMaria, d. v. Maria v. d. Meide. GetrouwdA. van Rossum 22 j. en J. v. Mast 23 j.J. Mulder 23 j. en M. Meiaart 22 j. NIEUWE TONGE. Adriana Cornelia, d. v. A. van Heemst en N. A. Dekker; Johannis Cornells, z. v. L. Osseweijer en M. Meijer; Aren, z. v. A. van Noord en L. Hakkenbrak. GehuwdC. Holleman jm. 26 j. en A. No> teboom jd. 25 j.P. Soeteman jm. 25 j. enj. W. Dekker jd. 20 j.L. J. Bakker jm. 25 j, en L. Kievit jd. 23 j.; J. van Okkenburg jm. 25 j. en E. Holster jd. 19 j. OverledenL. van den Tol 78 j. echtg. v. Francina Osseweijer. Enkele d; van een (stad) geplea »New>Yorks baas, drank: promotor ei De man wa den, die bi lokt in eei stervend ui| De polit moord en in diezeltd moord dan een wraakc een paar rijk acht. MATTI Zoo hopen DIRKSLAND. P. Wi$l) OndertrouwdP. Knops jm. 21 j vliet jd. 24 j.J. de Man jm. 28 j. en A. Grootenboer jd. 22 j. STELLENDAM. Geboren; Johannes, z. v. P. Bakelaar en A. KlepperGerard, z. v. G. Non en P. van OostenbruggeAdriana, d. v. T. Klop en A. van Veen. OUDDORP GeborenFranciscus Willem, z. v. P. Bake laar en A. E. F. WitteArie Wouter, z. v. A. W. Moerkerke en M. HoekDurvina Adri» ana, d. v. J. W. Tanis en L. Tanis; Poulus, z. v. J. Bosland en C. NuijJansje Maartje, d. v. P. van Splunder en G. de RondeMaarten, z. v. J. de Vogel en P. MeijerDurvina, d. v. SOM/V Hec van le durig van onze huwdi Midd Rijkssti (Z.-H.) dooc H. ZEEBERG. 75) Het sprak vanzelf, dat ook tante Martje met blijdschap sprak over de verandering, die bij den boer had plaatsgegrepen. „Maar", zeide zij, „spreek er niet met hem over, Lia. Wij, boeren, hebben dat liever niet. Wat geweest is, is ge weest." Nu, dat had Lia, al zeide zij het niet, gister avond op den zeedijk reeds begrepen uit de houding van oom Adriaan, die plotseling weg liep, alsof ook hij, maar dan zonder woorden, zeggen wilde: wat geweest is, is geweest. Het was stil op de boerderij. Oom Adriaan, Jan en de knecht waren op 't land. Evert was naar school. Marie, die zij even gezien had, was druk aan het werk met „Frans". Alleen tante Marte nam, zooals zij dat zoo hartelijk doen kon, de honneurs waar en praatte met Lia over de omstandigheden thuis, waarover zij iets gehoord had van haar man, maar waaromtrent zij nu volledig werd ingelicht. „Wat denkt u nu van zoo'n huwelijk, tante 7" vroeg Lia opeens. Het was een vraag, die haar al lang op de lippen brandde, maar die zij, zelfs tegenover Grootmoeder, nog niet uitgesproken had. Vader dacht er heel gemakkelijk over. Ontbinden zoo'n huwelijk. En Lia wist wel, dat die opvatting in de kringen, waarin zij vooral vroeger veel verkeerd had, algemeen gehuldigd werd. Men zag zelfs om futieler reden geen bezwaar in scheiden. Maar zooveel wist zij nu al, dat die opvatting toch geen grond vond in de Heilige Schrift. „Wat ik van zoo'n huwelijk denk vroeg tante Martje. „Kind, daar kan onmogelijk zegen op rusten. Op de gronden, die jij noemde, mag geen huwelijk worden aangegaan. Geld en aan zien en stand mogen geen rol spelen. Alleen de liefde, die God legt in het hart van een man en een vrouw, is, met God in het verbond, waarborg voor een goed huwelijk. Als het anders is, dan komt, vroeg of laat, de ellende als straf op een huwelijk, dat in den grond geen huwelijk is. Zoo is het Annie vergaan. Het is, om diep medelijden mee te hebben. Want er is in haar iets gebroken, dat: niet hersteld kan worden, als de Heere niet wordt aangeroepen en Hij komt met troost, die een mensch niet geven kan." „Ik geloof, dat u mij verkeerd begrijpt, tante. Ik bedoel: moet zoo'n huwelijk nu ontbonden worden „Dat is een moeilijke vraag, Lia. In den Bijbel wordt voor echtscheiding maar één grond aangegeven. Dat is onzedelijk leven van den man of van de vrouw. Maar in onze kringen zal zelfs dan getracht worden, man en vrouw te verzoenen. Er zijn wel voorbeelden van, dat het, met Gods hulp, gelukte en het huwelijk gelukkig werd, omdat vergeving van zonden verkrecfen werd daar, waar die alleen te ver krijgen is. Maar kan van verzoening niet in het minst sprake zijn, ja, dan is ook naar onze opvatting echtscheiding geoorloofd. Wij zullen er maar niet veel over praten, maar uit het weinige, dat je mij hebt meegedeeld, heb: ik wel begrepen, dat, ook naar ons inzicht, er bij Annie grond voor echtscheiding is. Overigens baat dit alles weinig. De opvattingen van je vader en je moeder zijn zoo heel anders dan de onze. Het is voor allen ontzettend, dat het zoo gegaan is. Voor Annie is het te hopen, dat zij herstelt. Misschien doet deze loutering allen wel goed. In ieder geval heeft je moeder het vroeger beter geweten. God geve, dat er inkeer kome. Dan komt, zooals dikwijls in het leven, uit het kwade het goede voort." Het was over deze woorden, dat Lia nadacht, toen zij, het was al elf uur geweest, over den haar zoo bekenden weg verder fietste naar het dorp, waarvan de spitse tor'enpunt nu vlak in haar nabijheid was. Links en rechts van den landweg, dien zij bereed, was men druk aan het werk. Tante Martje had haar nog aangeduid, op welke hoogte ongeveer het land van de boerderij lag, maar Lia kon het niet ontdekken. Zij kon geen verschil onderscheiden. Het was, naar haar opvatting, alles precies gelijk. Bovendien was zij te zeer vervuld van het gesprokene zooeven, terwijl haar aandacht werd gespannen op het bezoek aan de pastorie, waar zij zulke gelukkige uren had doorgebracht. De eerste, die haar juichend tegemoet sprong was Gretha. „Wat heerlijk, dat u weer hier bentriep zij. „Blijft u lang op het dorp?" ,,'k Weet niet", lachte Lia. „Misschien ga ik deze week weer weg." „Dat is een pertinente leugen", zeide Gretha gedecideerd. „Dat is kort en krachtig", lachte Lia. „Heb je vandaag ge'en school, Greet „Neen, 't is een leeraarsvergadering of zoo iets, 'k weet het niet precies." Onder het spreken waren zij naar de huis kamer geloopen, waar Mevrouw Meinema Lia omhelsde, alsof zii haar dochter was. „Zoo, kind", zeide zij op warmen toon, „wel kom hier, hoor. Wij zullen je den moeilijken tijd, dien je achter den rug hebt, dubbel ver goeden." Lia was onmiddellijk weer thuis. ,,'t Is de oude kamer", zeide zij. „O, 't is mij soms, of ik heel niet weg geweest ben en al het andere maar een droom is. Was het dat maar „Moed houden, kind. 'k Heb iets gehoord van de omstandigheden thuis. Het is zeer erg. Maar onze God is de Getrouwe. Hij kan uitkomst schenken." t To'en deed Lia iets, wat zij zelfs bij Groot moeder en tante Martje niet had gedaan: zij legde het hoofd op den schouder van de pre dikantsvrouw en snikte, tot groote verwondering van Gretha, die een wenk kreeg, om het ver trek te verlaten. „Huil maar rustig uit, kind", zeide Mevrouw Meinema liefdevol. „Het zal je verlichten." Verder sprak zij geen woord. Tegen haar aangeleund, snikte Lia, terwijl haar lichaam schokte. „Door en door nerveusdacht de predikants vrouw vol medelijden, ,,'t Is te hopen, dat zij hier lang kan blijven. Dan komt zij wel op dreef." Het duurde geruimen tijd, eer Lia weer een behoorlijk gesprek voeren kon. „U zult wel denken, dat ik mij aanstel", zeide zij, „maar „Dat denk ik heel niet, kind. 'k Weet wel beter van je." „Ik ben toch zoo dankbaar, dat ik hier ben. Ik kan wel lachen en schreien tegelijk." „Je bent wat zenuwachtig van al het door gestane. Het komt best in orde. De lucht hier zal je goed doen. Over een paar maanden ben je niet meer zoo smalletjes als nu. Heb je de nieuwe man en vrouw al gezien Mevrouw Meinema troonde haar mede naar een foto aan den wand. Daar stonden Hans en Lies voor een mooi huis. „De pastorie in Maarveen", lichtte Mevrouw in. „Met den dominé en zijn vrouw er voor. Ja, ik zeg ook maar „vrouw", want zóó be titelde Hans Lies altijd. Vind je het niet een pracht van e'en huis Deze pastorie beteekent er niets bij." „Ja", peinsde LiS harop, ,,'t is toch heerlijk voor Hans, dat hij daar zijn roeping heeft ge vonden. Dan beteeken je tenminste wat voor de menschen. Dan heeft je leven een doel. Wat heb ik dan toch een doelloos bestaan „Dat verandert ook al, Lia. Laat ons daar over nu maar niet praten. Eerst moet je weer zien, geheel op krachten te komen, opdat je ook in geestelijk opzicht weer dezelfde Lia wordt, als toen je hier weggingt. Dan kunnen wij weer verder zien." Lia gaf geen antwoord. Steeds nog stond zij op def oto te staren, haar oogen gericht op Hans. Mevrouw Meinema zag het wel. Een warm, moederlijk gevoel doorstroomde haar. God gave, dat deze ernstig zoekende ziel het eeuwig heil vinden mocht. Eerst dan kon zij Lia ook haar aardsche dochter noemen. Want zij voelde het nu, als het ware bij intuïtie, dat Hans haar winnen zou. Dit meisje had haar jongen lief. „Daar komt dominé", zeide zij dan. Dominé sprong van zijn fiets, waarmede hij, diep in het land, want zijn gemeente was zeer uitgestrekt, een zieke had bezocht. Monter trad hij daarop binnen. ,,'k Zag een damesfiets", zeide hij, „en be greep er al alles van. Welkom, ook in de pastorie." Het werd een uurtje Hermien en Gretha, de laatste nog steeds verwonderd over Lias huilbui, waren nu ook binnengekomen zoo als Lia er den afgeloopen winter zoovele had meegemaakt in dit gastvrije huis. Alleen ontbrak de gulle lach van Hans en het geplaag van Lies, over welke beiden natuurlijk veel gepraat werd, te meer daar men aan haar vertrek nog niet bijster gewend geraakt was. „Geurts", zeide Lia opeens, toen zij den brievenbesteller zag komen. „Ik ken alle men schen nog. 't Is of ik heel niet weg geweest ben." Gretha was al naar de voordeur gehuppeld, om terug te komen met eenige brieven en cou ranten. „Er is een brief van Hans bij", riep zij. „Ik zie het aan het schrift. „Gauw lezen", vond de predikant. „Tegen over de gast is dat niet onbeleefd, want die doet toch net, of zij thuis is." S (Wordt vervolgd). Hebt II het complete boekwerk bij de Uit geefster dezes al besteld? Het kost vóór de verschijning 2.25, daarna f 2.90 per stak. In hi Delft w leeftijd f 800,- ning, v Aann Koning Zoo Intern. Mr. Ba f

Maas- en Scheldebode | 1929 | | pagina 4