Binnenland. 11 WM Transpireerende Voeten Gemengd Mienw® fconomiscii tvesHoverzichL Verkoopingen. M arktberichten. No. Oil numi scl EE1T £IOEIZJE VOOIS VÏIOTJ "W ÏSIIïTZD Voor de Vrouw. Voor de Jeugd. i i 1 HET VERKEER TUSSCHEN DE ZEEUWSCHE EILANDEN, ZUID-HOLLAND EN NOORD-BRABANT. Een staatscommissie ingesteld. Bij beschikking van den minister van water staat is ingeseteld een commissie aan welke is opgedragen te onderzoeken welke aan rede lijke eischen beantwoordende verbetering in het verkeer tusschen de Zeeuwsche eilanden, Zuid- Holland en Noord-Brabant onderling behoort te worden aangebracht als de daarbij aansluitende hoofdwegen, met verzoek dienaangaande aan den minister rapport uit te brengen. Deze commissie is samengesteld als volgt mr. dr. A. B. G. M. vas Rijckevorsel, commis saris der Koningin in Noord-Brabant, te 's-Her- togenbosch, voorzitter; H. van Boeijen, lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland te Voor burg; A. van der Weyde, lid van van Gede- puteered Staten van Zeeland, te Zierikzee; ir. A. L. de Gelder, hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat in de directie Noord-Bra bant, te 's-Hertogenbosch; P. J. P. van der Steur, referendaris bij het departement van wa terstaat, te 's-Gravenhage; ir. J. J. Stieltjes, inspecteur-generaal der spoor- en tramwegen, te 's-Gravenhage; mr. H. F. de Boer, bezuinigings inspecteur bij het departement van financiën, te 's-Gravenhage; K. W. Bernet Kempers, di recteur der registratie 'en domeinen, te 's-Gra venhage; J. ter Laan, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Rotterdam; A. J. Kuiper, directeur der Rotterdamsche Tramwegmaat schappij te Rotterdam; C. J. van Helden, voor zitter van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Dordrecht en omstreken, te Dor drecht; H. P. M. Verlinden, voorzitter van de afdeeling kleinbedrijf van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Westelijk Noord- Brabant, te Breda; M. Laernous, voorzitter van de afdeeling grootbedrijf van de Kamer van en andete transpireerende Iichaamsdeelen moet men behandelen met Furolpoeder, als zijnde het meest afdoende middel daarvoor. Purol» Voet,«Toilet» en Kinderpoeder in Bussen van 60 ct. en 1 gld. Bij Apoth. en Drogisten. Koophandel en Febrieken voor de Zeeuwsche eilanden, te Middelburg; C. Dane Gzn., lid van het comité voor verkeersverbeteringen van en naar de Zuid-Hollandscbe eilanden en West- Brabant, te Willemstad; A. A. Mijs, wethouder van Sommelsdijk; A. J. ten Hope, voorzitter van den Bond van bedrijfsautohouders in Nederland, te Rotterdam; H. W. O. de Bruyn, secretaris van den Algemeenen Nederlandschen Wiel- rijdersbond, Toeristenbond voor Nederland, te 's-Gravenhage; jhr. J. van Vredenburch, be stuurslid van de Koninklijke Nederlandsche Au tomobielclub te 's-Gravenhage, leden; en H. J. A. M. Raaymaakers, hoofd van de afdeeling waterstaat ter provinciale griffie van Noord- Brabant, secretaris. WAAROM CHRISTELIJKE RADIO? In het laatste artikel van Ds. J. A. Tazelaar onder bovenstaand opschrift, dat wij de vorige week plaatsten, is een fout ingeslopen, welke verbetering behoeft. Er staat n.l. aan het slotzich voegen bij de 40.000 leden der Ned. Chr. Radio Ver- eeniging 1 Dit moet zijn: zich voegen bij de meer dan 60.000 georganiseerden in de Ned. Chr. Radio Vereeniging WEGENBELASTINGWET. Het ligt in het voornemen van Zijne Excel- lenxtie den Minister van Financiën, om te be ginnen met 23 Juli a.s. ter controle van het aangegeven gewicht van motorrijtuigen ten be hoeve van de Wegenbelasting een intensief toe zicht op dat gewicht te do'en uitoefenen, door weging op den weg. De houders van motorrijtuigen echter zijn in de gelegenheid vóór dien datum, hun motorrij tuigen onder ambtelijk toezicht en onder be taling der kosten van de weging, vrijwillig te doen wegen, waartoe zij zich met een verzoek kunnen wenden tot den inspecteur der directe belastingen in de inspectie, waarin zij wonen. ADVERTENTIES IN BLOKSCHRIFT. Onder een advertentie in dit nummer komt voor de vermelding: .Advertentie in Blok' schrift«. Voor diegenen onzer lezers, die niet mochten weten wat Blokschrift eigenlijk is, vermelden wij even, dat Blokschrift de naam voor een nieuwe wijze van schrijven is, welke sinds 1924 met een buitengewoon groot succes op een groot aantal scholen wordt toegepast, o.a. ook op de Philips' School te Eindhoven. Dit nieuwe Blokschrift wordt even vlug geschreven, zoo niet vlugger dan het vroegere Schuinschrift, maar is véél duidelijker, véél netter, véél overzichtelijker! Er zijn dan ook zéér veel kantoren die voor het invullen van kaartsystemen b.v., tegen» woordig Blokschrift eischen. De Blokschrift'methode werd door Mej. Schaly en den heer Bakkum, onderwijzers aan de Nieuwe Schoolvereeniging te Amster» dam, ontworpen. Wie er meer van weten wil, wende zich dus tot de schrijvers, die gaarne nadere in» lichtingen zullen verschaffen. BRUTALE INBRAAK IN DE SAFTLEVEN- STRAAT TE ROTTERDAM. Een wilde achtervolging. Revolverschoten. De inbreker gegrepen. Woensdagmiddag is een uiterst brutale in braak gepleegd in pand no. 6 aan de Saftle- venstraat te Rotterdam, waar in wonen de fa milies P. Ph. van Cleef en B. G. Meijer. De heer des huizes van laatstgenoemde familie is inspecteur van politie, zoodat deze inbraak op klaarlichten dag nog een extra brutaal tintje heeft. Zoodra men had ontdekt, dat er een inbreker zich in het pand bevond, is alarm gemaakt en de politie heeft zoo snel mogelijk uitgebreide maatregelen genomen. Inmiddels is de inbreker die zich ontdekt zag, op de vlucht geslagen. Voor de straatzijde kon hij niet meer weg. Daar om is hij naar den achterkant gegaan, waar tuinen liggen. In zeer snel tempo is hij over tal van schuttingen geklommen, waardoor hij, al spoedig terecht kwam in een brandgang, die met een hek uitkomt in de Ochterveldstraat en wel in dit op het voormalig land van Hoboken doodloopende gedeelte. Van deze straat is hij vervolgens over het hek geklommen, dat deze straat scheidt van het opgespoten terrein, waarna hij dwars over het veld wegholde in de richting van den Nieuwen Binnenweg. In dien tusschentijd was een uitge breide achtervolging op touw gezet, waarbij de politie tot driemaal toe revolverschoten heeft gelost, om den vluchteling tot stilstaan te dwin gen. Deze trok er zich evenwel niets van aan en rende verder, waardoor hij al gauw voor de sloot terecht kwam. die tusschen het opge spoten terrein en den Nieuwen Binnenweg ligt. Zonder aarzelen wilde hij over deze breede sloot springen'. Hij is evenwel midden in het drabbige water terecht gekomen. Toen hij aan den kant krabbelde stonden daar reeds drie agenten op hem te wachten. Hij werd gegrepen en per politieauto naar het bureau aan de Witte de Withstraat overgebracht, waar hij is opge sloten. Of hij wat heeft gestolen is nog niet bekend. Het gebeurde heeft natuurlijk in de buurt veel consternatie gewekt. EEN VECHTPARTIJ. Op de Hoofstkade in Den Haag heeft Dins dagavond een ernstige vechtpartij plaats gehad tusschen geestdriftige kiezers en propagandis ten van de communistische groepen. De aan hangers van d'en candidaat Wijnkoop trokken in een vrachtauto, door een aantal fietsers ge ëscorteerd, langs de straten, onder het geroep: Kies Wijnkoop 1 Dit begon de andere commu nisten, wier uitverkorene de heer L. de Visser is, te verdrieten. Zij hadden eveneens een vrachtauto en reden achter den anderen auto aan, luide roepende, dat men niet op Wijnkoop, docht op de Visser moest stemmen. Op de Hooftskade kwam het tot een botsing. Een der Wijnkoopiarien, v. d. L., werd dus danig mishandeld, dat hij bewusteloos neerviel. Na eenige oogenblikken kon hij weer opstaan 1 en hij hield rich verder op een veillgen afstand. Een 16-jarige jongen kreeg in de hitte van het gevecht een harden klap met een stok, waardoor hij enkele verwondingen opliep. De politie heeft de vechtenden uiteengedre ven. Tegen twee personen is proces-verbaal op gemaakt. Van beide vrachtwagens werden de ruiten vernield. Een groot vermogen. Alexander Cochrane, een tapijtfabrikant te New.York, liet bij zijn overlijden een reus» achtig vermogen na 35 000 000 dollar. Hij was bekend voor zijn liefdadigheid en zijn vrij» gevigheid voor werken van openbaar nut. Maar hij was ook zeer mild voor degenen die hem in zijn zaak hadden geholpen bij het vergaren van zijn groot vermogen. In het laatste l'/2 jaar had hij zijn personeel 6.250.000 dollar uit» gekeerd als extra'tjes. Het testament bespreekt 10.000 dollar voor elk van 18 leden van het personeel. Duizend werkers die langer dan 20 jaar op de fabriek waren krijgen 1000 dollar elk. Een hospitaal te New»York ontvangt 500.000 dollar en er zijn vele andete legaten voor instellingen van openbaar nut. EEN BENZINEONTPLOFFING. Zeven dooden. Bij een ontploffing van benzinedampen in de fabriek van gummiartikelen van de firma Floermes te Bratislava (Pressbuig) zijn Dins» dagmorgen zeven werkmeisjes gedood en tien min of meer zwaar gewond. De brandweer heeft na 2'/z uur van groote inspanning den ontstanen brand met zand kunnen blusschen. De toestand van de geldmarkt is den laatsten tijd behagelijker geworden. Ten onzent is de prolongatiekoers eindelijk weer eens beneden de 5 gekomen en indien de voorteekenen niet bedriegen, dan zal wellicht binnen korten tijd e'en reductie plaats vinden. In Amerika zijn de geldkoersen kortelings tegen de verwachting in, wat naar boven geloopen, doch dit ver schijnsel moest toch niet worden opgevat als een aanwijzing, dat de geldmarkt aan de over zijde van den Oceaan weer een periode van bijzonder hooge geldkoersen tegemoet zou gaan. Het feit, dat de groote mogendheden tot over eenstemming zijn gekomen inzake de reparatie kwestie, heeft klaarblijkelijk tot gevolg gehad, dat men in Amerika de noodige kapitalen heeft willen mobiliseeren, teneinde die aan te wen den tot belegging in Europa. Het zou dan ook geen verwondering behoevén"te- -wekKen, indien binnen niet al te langen tijd flinke bedragen naar Europa zouden afvloeien. De geldmarkt zou hier te lande daarvan allicht den terug slag kunnen ondervinden. Met dit alles heeft het publiek tot op heden met betrekking tot de effectenbeurs een groote ondernemingslust getoond en alhoewel het zich niet zoo gereserveerd hield als tijden achtereen het geval is geweest, zoo deden de omzetten ter beurze van Amsterdam toch wel uitkomen, dat de ware animo nog niet is teruggekeerd. Nu moet men hierbij niet vergeten, dat de zomertijd zijn intrede heeft gedaan en dit aan de bedrij vigheid niet ten goede komt. Industrie-waarden trekken nog altijd aan dacht, en vooral aandeelen Ford zijn zeer ge zocht, hierover doen allerlei geruchten de ronde. Nu is het niet moeilijk om een fonds met een beperkte markt flink op te zetten, want 't vlottend materiaal is zeer schaarsch. Een groote beweging ontstond in obligaties Furness Stok- viss en behaalden e'en koersavans op het be richt, dat de rente betaald zou worden en wel een percentage van 4J^ Dit bericht bleek valsch te zijn, en het koersavans ging verloren. Op een koers van 36 a 37 zijn deze inkom stenobligaties wel koopwaardig. Indien men de zelve eenige jaren wegsluit, dan zou het zeer goed mogelijk zijn, dat men daarmede heel goed uitkomt. Margarine Unie begin der week vast. Men volgt hier echter Londen, en toen m'en in ver band met den ongunstigen toestand van de geldmarkt in Londen met aanbod ter Ainster- damsche beurze kwam, trad een reactie in. Cal- vë-aandeelen eerst vast, zakten ook eenigszins in. Het bericht van de oprichting der Algemeene Kunstzijde-Unie in denzélfden geest als de Mar garine-Unie is zeer koel ontvangen. De alge meene toestand van de kunstzijde-markt is niet rooskleurig te noemen en een verdere kartel- leering van dezen tak van nijverheid lijkt niet ongewenscht. Philips-aandeelen kwamen ook weer wat lager te liggen. Koersvariaties van een tiental punten spelen bij aandeelen Philips geen rol, omdat het fonds zich reeds op een zeer hoog niveau beweegt. Van den handel in Kuchenmeister is piet veel overgebleven. Voor petroleumwaarden is de stemming er niet beter op geworden, en aandeelen Kon. Olie kwamen weder op 400 Dezer dagen werd bericht, dat de Shell-Union overgegaan is tot uitgifte van 40.000.000.— pref. aandeelen, èn de emissie daarvan heeft in de Ver. Staten een overweldigend succes gehad. Van suiker-aandeelen waren speciaal aan deelen H. V. A. gedrukt, hetgeen daaraan moet worden toegeschreven, dat het jaarverslag niet zulk een gunstigen indruk heeft gemaakt als men jaren gewend was. Vooral het feit, dat de re serve Cultuur-ondernemingen met 18.000.000 verminderd is, werd niet bepaald als een haus- see-factor beschouwd. Ook de liquide positie is achteruit gegaan. Verder zijn er ten behoeve van de suikerfabrieken uitgaven gedaan, welke in de gegeven omstandigheden beter achterwege hadden kunnen blijven. Men zal echter wel moeten bedenken, dat eenmaal aangevangen werkzaamheden moeilijk stop gezet kunnen worden. Tabakken waren wat beter gedisponeerd en de diverse Sumatra-soorten trokken wat aan. Rubberfondsen toonden geen teeken van leven, hetgeen wel te wijten is aan het teruggaan der rubberprijzen. Op de mijnafdeeling was er weer belangstel ling voor Boetons. Verkooping van het Huis met Erf en Schuur aan den Ring te Middelharnis, groot 1 Are 72 centiarenin twee perceelen en combinatie, op Donderdag 4 Juli bij inzet, op Donderdag 11 Juli bij afslag, telkens des avonds 7 uur (zomertijd) in het hotel Meijer te Middelharnis, ten verzoeke van den heer P. Verolme Jz. aldaar. Notarrs VAN BUUREN. Vrijdag 5 Juli bij inzet en Vrijdag 12 Juli bij afslag, telkens des namiddags 5 uur (zomer» tijd) te Goedereede in het Logement »De Gouden L?euw« van een huis met schuurtje, erf en grond, te Goedereede, aan den Nieuwen» dijk, kadaster Sectie A No. 1116 en 1355, groot 0.48 50 H. A. is 317 R.V.M. gedeeltelijk dadelijk en gedeeltelijk 1 Dec. 1929 te aanvaarden, ten verzoeke van Wouter Heerschap Mz., te Dirksland. Notaris VAN DEN BERG. Zaterdag 6 Juli, des avonds 6 uur, zomertijd, te Ouddorp, in het logement Akershoek, van diverse perceelen grasgewas en naët, onder Ouddorp en Goedereede. Notaris VAN DEN BERG. Zaterdag 6 Juli, des avonds 6 uur (zomer tijd) te Ouddorp, in het Logement Akershoek' bij opbod en afslag in eene zitting, van 0.13,40 H.A. is 87l/2 R.V.M. grond te Ouddorp, aan den Pik de Pol weg, kadaster Sectie D No 860 eigendom van Mej. C, M. Padmos, te Ouddorp in altijddurende erfpacht, uitgegeven aan den Heer Faulus Bosland Janszoon te Ouddorp, voor f 5.—, per jaar, verschijnende op 1 Juli, Notaris VAN DEN BERG. Zaterdag 6 Juli bij inzet en Zaterdag 13 Juli bij afslag, telkens de avonds 6 uur (zomer» tijd) te Ouddorp, in het Logement Akershoek van een perceel bouwgrond te Ouddorp aan den Broekweg, tusschen A. van den Heuvel en T. de Ronde, kadaster Sectie D. No. 971 groot 7 Aren 52 Centiaren of 49 RV.M. Dadelijk te aanvaarden. Ten verzoeke van den Heer H. van Oostenbrugge te Rotterdam. Notaris VAN DEN BERG. Op Maandag 8*'JuMT929, (te Herkingen, ter Herberge van^D. Grinwis. veiling, en op Maandag 15 Juli d. a. v. aldaarl ter.herberge van Mej. L. van der Velde, afslag, beide dagen 's avonds 7.30 uur (n.tvan een huis met erf te Herkingen aan den Klinker» landschen Zeedijk, Kad. No. (1198-1199. te samen groot 2 Aren 20 c.A. Dadelijk te aan. vaarden. Ten verzoeke van de erven van wijlen J. Bestman. Notaris VAN DER SLUYS. Op Maandag 8 Juli 1929, des namiddags 5 uur (nieuwe tijd) te Ouddorp aan het tram station, van een groote partij nieuw gezaagd timmerhout, als planken, delen, schroten, latten, enz. Deurwaarder GROENENDIJK. Op Maandag 8 Juli 1929, des namiddags 8 uur (nieuwe tijd) te Stellendam aan het tram station van een groote partij niéuw gezaagd timmerhout, als planken, delen, schroten, latten, enz. Deurwaarder GROENENDIJK. Op Dinsdag 9 Juli 1929, des namiddags 8 uur (nieuwe tijd) te Achthuizen aan het tramstation, van een groote partij nieuw gezaagd timmer hout, als planken, delen, schroten, latten, enz. Deurwaarder GROENENDIJK. Op Woensdag 10 Juli 1929, des namiddags 8 uur (nieuwe tijd) te Nieuwe Tonge aan het tramstation, van een groote partij nieuw ge zaagd timmerhout, als planken, delen, schroten, latten, enz. Deurwaarder GROENENDIJK. Op Donderdag 11 Juli 1929, des namiddags 8 uur (nieuwe tijd) te Melissant aan het tram station van een groote partij nieuw gezaagd timmerhout, als planken, delen, schroten, latten, enz. Deurwaarder GROENENDIJK. Centrale Velling te Middelharnis. Veiling van Donderdag 4 Juli 1929, Kipeieren 50-52 Kg. f 5.30-5.35 per lOOstuks, idem 58-60 Kg. f 5.80-6. idem 60-62 Kg. f 6-6.45. idem bruin 60—61 Kg. f 6.20-6.25. Eendeieren f 5.35—5,70.] Poelpctaateieren f 3.40. Aardbeien f 19—20.10 per 100 pond. Kruisbessen f 13, per 100 kg. Deze Courj ABONNEA BUITENLj AFZONDE AUe Correspond Centrale Veiling van Woensdag 3 Juli 1929. Bloemkool le soort f 19,— tot f 28,— p. 100 st. 2e f 14,- tot f 21,90. 3e f 9,— tot f 15,—. 4e f 4,70 tot f 9,50. Komkommers f 6,10. i Sla f 0,80 tot f 1,80 per 100 krop. Rabarbar f 3,70 per 100 bos. Peen f 5,20 tot f 10,10. Kroten f 7,40. Postelein f 18,- tot f 18,70 per 100 K.G, Peulen f 16,80 tot f 34,—. Doppers f 8,50 tot f 25. Snijboonen f 32,— tot f 50,—. Wagenaars f 60,—, Tuinboonen f8—. Aarbeien f 7,50 tot 15,70 per 100 pond. Kersen f 26,—. Kaas f 0,50 per pond. Boter f 0,90 tot f 1,—. ROTTERDAM, 2 Juli 1929. Op de heden in ons Veilingslokaal, War» moezierstraat 37—39, gehouden Veiling, w^r» den de volgende prijzen besteed Kipcierenf 5,15 tot f 7,35 Eendeieren 5,30 tot 6 05 Ganseierentot Midden prijs f Aanvoer 155.000 stuks, DE ROTTERDAMSCHE VEILINtjJ Er werd mij gevraagd naar een breipatroon voor een eenvoudig kleedje. Het moest nu eens niet zoo groot en zoo moeilijk zijn, want een paar, die nog nooit een kleedje gebreid hadden, wilden er hun krachten eens op beproeven. Dat is wel 't verstandigste,jy.ant begint men in eens met zoo'n groot kleed, met een groot aantal toeren en heel moeilijke patroontoeren, dan heeft men er vaak niet veel gezicht op en dan wordt het soms een hopeloos getob, waar door in een keer alle aardigheid voor deze handwerken verdwenen is. En dat is jammer. Maar nu is het al een heel eenvoudig patroon, waarmede niemand moeite kan hebben, 't Is bijna alles hetzelfde. Zet op 12 steken op 3 naalden. le toer: r. 2e toer: r. 3e toer: omsl., 1 r. 4e toer: r. 5e toer: omsl., 2 r. 6e toer: r. 7e toer: omsl., 3 r. 8e toer: r. 9e toer: omsl., 1 r., omsl., 1 r., mind. 10e toer: r. 11e toer: omsl., 1 r., omsl., 2 r., mind. 12e toer: r. 13e toer: omsl. 14e toer: r. 15e toer: omsl., 1 r. mind. 16e toer: 7 r., mind. 17e toer: omsl., 1 r, mind. 18e toer: 8 r., mind. 19e toer: omsl., 1 r., omsl., 2 r., omsl., 4 r., mind. 20e toer: 9 r., mind. 21e toer: omsl., 1 r„ omsl., 2 r., omsl., 5 r., mind. 10 r., mind. 1 r., omsl., 3 r., mind. omsl., 2 r., omsl., 2 r., omsl., 2 r., omsl., 3 r„ 22e toer 23e toer: omsl., 1 r. mind. 24e toer: 25e toer: omsl., 2 r., omsl., 6 r., 11 r., mind, omsl., 1 r., omsl., 2 r„ omsl., 7 r„ mind. 26e toer: 12 r., mind. 27e toer: omsl., 1 r., omsl., 2 r„ omsl., 8 r., mind. 28e toer: 13 r„ mind. 29e toer: omsl., 1 r., omsl., 2 r., omsl., 9 r., mind. 14 r. 30e toer: 31e toer: omsl., 1 r. mind. mind. omsl., 2 r., omsl., 10 32e toer: 13 r., mind. Zoo kan men doorgaan en naar eigen ver kiezing het kleedje zoo groot maken als inen wilt. De eenige verandering is, dat men telkens in de oneven toeren voor de mindering een steek recht meer maakt. Zoo het kleedje de vereischte grootte heeft kan men er nog een heel eenvoudigen en mak kelijken rand aan maken door 10 of 12 toeren niets anders dan omslaan, overhalen te breien. Als men dat gedaan heeft wordt er nog een randje omgehaakt en klaar is het. Dat doet men zoo. De steken staan allen nog gewoon op de naald. Als men er een rand omgebreid heeft van enkel omslaan overhalen, dan moet men eerst een toer recht en opbreien voor men kan afhaken. t Dan begint men le toer: 3 steken samenhaken met 6 lossen. 2e toer: 6 lossen, 1 vaste in de middelste steek der lossen van de vorige toer. 3e toer: als toer 2. 4e toer: 7 lossen, 1 vaste. 5e toer: als toer 4. 6e toer: 8 lossen, 1 vaste. 7e toer: als toer 6. M'n beste nichtjes en neefjes! Vandaag kreeg ik al wat brieven binnen. De meesten vonden het toch zoo'n aardig raad sel, dat ik opgegeven had. Nu, ik ben er blij mee, dat jullie het opzoeken een aardig werkje vinden, 't Is wel een heelez oekerii, hé Maar ik ben er toch verbaasd over, dat m'n nichtjes en neefjes zoo knap in aardrijkskunde zijn, want ik heb al heel wat namen gezien in de brieven. 'k Herinnerde mij vorige week opeens, dat ik, toen ik nog jong was net als jullie nu, en toen ik ook dapper meeraadselde in zoo'n raadsel hoekje van een krant, dat ik toen eens aan zoo'n opgaaf meegedaan heb. 'k Dacht, dat is nu voor mijn neefjes en nicht jes ook nog wel leuk. En ja hoor, 't blijkt wel dat ik goed gedacht heb. Jullie zi'en wel, jullie doen nu, wat ik vroeger ook deed. Ik vond het toen echt knus al, zoo'n eigen hoekje voor ons in de krant. Maar o wee, als ik over den ouden tijd aan den gang ga, dan ben ik nog niet klaar en dat mag niet. Het verhaal vraagt nu ook zoo'n groote plaats. Allemaal heel veel groeten hoor. TANTE TRUUS. - DE MOEILIJKE LES. XI. i Van boosheid schokte Piet z'n hoofd omhoog, omhoog. En dat deed nog leelijk zeer ook. Wat 'n gezanik toch, verzuchtte Piet. Zou hij nu maar niet te voorschijn komen. Door een kier zag hij, hoe 't kleine ventje langs den rand van den zolder scharrelde om weer bij de ladder te komen. „St, jö", deed Henk, die de bons van Piet's hoofd gehoord had, maar die niet precies kon zien hoe groot gevaar kleinen Hans bedreigde. Beneden zochten ze nog druk. „Zeg Jo, je hebt ze toch zeker niet zién wegloopen „Nee hoor, en ik heb net zoo goed rondge keken naar alle kanten." „Hé jongens, moeten we nog boven kijken vroeg Han. „Wel nee jö, als ze er waren had Hans ze immers ook wel gezien." „Nou maar, ik weet het niet, we konden toch wel eens even kijken." „Ach jö, zeur toch niet. Die kleine jongen had ze best bezien, en hoe langer we hier tob ben, hoe verder ze met den schat al gaan en dan hebben zij 't gewonnen, als ze veilig bij ons thuis in 't wagenhuis zijn.", „Laten we maar gauw opschieten. Hier zijn ze niet." „Best hoor, daar gaan we dan." „Ikke ook mee. Ikke ook zoeken." Haastig krabbelde Hansje naar de ladder, maar dat was zoo'n moeilijk, zoo'n naar ding nu om naar beneden te komen. Toch wilde Hans mee. 't Was zoo fijn bij al die groote jongens. „Wacht even jö, dat kleine ventje moet er nog af", zei Han van den dominé. „Wacht maar, hoor Hansje Ik zal je wel helpen." „Wij gaan maar vast, hoor." Maar Hansje gunde zich geen tijd om te wachten tot Han kwam Hij. hoorde de anderen weggaan, en alleen was het toch maar eng groot in de ruime hooge schuur. Nee, Hansje wilde mee. Hij wilde op de ladder komen, en Eén akelige schreeuw en anders niets meer, en in een seconde lag Hansje beneden aan de ladder, met heel wit gezichtje, waar akelig rood het bloed langs liep. Allen vlogen verschrikt toe. Jan, Jo 't zusje, Dick en Jo en Han van den dominé. Han stond nog op de onderste sport van de ladder, waar hij op had willen klimmen om 't kleine kereltje, dat hij zoo aardig vond, te helpen. En boven hoorden ze opeens een groot leven. Piet en Henk waren opgesprongen en overal heen rolden de mooi opgezette planken van hun schuilplaats heen. In een tel was Piet ook bij de ladder en zag hij zijn broertje daar liggen. Hoe Piet beneden kwam, hij wist het later niet meer. Alles scheen hem te draaien van schrik en angst. In een paar tellen was alles gebeurd. „Jö, je moeder", zei Henk en gaf Piet, die al maar onbeweeglijk en ook doodsbleek stond te staren op z'n broertje, een duw. Piet wist van schrik niet wat hij doen moest. Jo en Dick begonnen te schreien, en liepen toen naar Moeder. Jan en Henk gingen mee. Maar Piet durfde niet. „Jou schuld", zei een stem diep in z'n hart. En hij wist dat het waar was. Moeder kwam op het vreemde geschrei al aanloopen. „Waar zijn Piet en Hans „Daar, daar." In een tel was Moeder bij Hans en knielde bij hem neer. Heel voorzichtig en heel vlug wist Moeder het kieltje los te maken en bukte zich toen diep over hem heen en luisterde. „Loop naar Grootmoeder en doe alle deuren naar de slaapkamer open." Uiterst voorzichtig nam Moe Hans op haar armen, en bracht hem zoo in huis en legde hem op bed. Grootmoe was ook al komen aanloopen. En voor dat Hans op bed gelegd was, zat Jacob de knecht al op de fiets naar den dokter toe. Moe zei aldoor maar niets, maar zag zoo vreemd, zoo akelig wit. Grootmoe had wel iets van de kinderen ge hoord en daaruit de rest wel begrepen. Moeder behoefde tegen haar niets» te zeggen. Heel stil kwam Grootmoe al met alles aan dragen, wat er noodig was om het bloed te stelpen en een verband te leggen. „Henk, ga Grootva eens even roepen, die is nu op de tweede wei ginds." Henk vloog weg als een pijl uit een boog. Eigenlijk blij, dat hij even weg kon uit die beklemmend angstige omgeving, waar niemand haast sprak. Alle kinderen waren in de groote huiskamer bijeen, alleen Piet was er niet, die was stil naar buiten geslopen, die kon het met z'n angst bin nen niet uithouden. Jo en Dick hadden schreiend zich eerst ook naar de kamer, waar Hans lag, begeven, maar met een enkele beweging stuurde Moeder ze terug naar de huiskamer, waar ze stil dicht bij elkaar bleven zitten. Toen Grootva aankwam ging Grootmoe hem al tegemoet en vertelde heel kort wat er ge beurd was, en samen gingen ze naar Hans, waar ook Moeder was. Hans lag nog maar heel stil en zag nog heel wit, maar het bloeden had opgehouden. En Moeder zag ook zoo akelig wit en zei aldoor maar niets. „Kind", zei Grootvader, „we kunnen niets doen dan afwachten tot de dokter komt en bid den. Laten we dat maar doen. Alles, ook onze kleine lieve Hans, is in de hand des Heeren. Grootva en Grootmoe en Moeder vouwden hun handen, terwijl Grootvader bad. Toen snikte ook Moeder haar groote angst uit voor haar kleine Hans. O, als het ergste nu gebeuren zou, haar kleine Hans sterven, zoo ver bij zijn vader vandaan. Een haastige stap kwam de gang in. De dokter al, hoe kon dat zoo gauw Wat keek dokter ernstig. Van Jacob, den knecht, die hij niet zoo heel ver van de boerderij j was tegengekomen, had hij al iets gehoord. Wat keken Moeder en Grootva en Grootmoe met pijnend angstige spanning toe, toen de dokter onderzocht. En in hun harten was één gebed, dat het groote leed toch maar afgeWend mocht worden. „Nu kan ik er nog maar weinig van zegden, mevrouw. Maar ik blijf hier in de buurt, over een half uur ben ik weer terug, alleen dit, de kleine moet" absoluut stil gehouden worden. U moet er alleen maar bij blijven." En na nog enkele voorschriften gegeven te hebben, ging de dokter weg met de stellige belofte over een half uur weer terug te zijn. Moeder praatte nog even met Grootmoe en Grootva over wat er gedaan moest worden en Grootva zeide, dat hij zou zorgen, da t Vader direct getelefoneerd werd, 'en dat oom Adriaan met het rijtuig naar het station zou gaem. „Ik zal wel voor alles zorgen, hoor kind.' „Groova, wat zegt de dokter vroeg Henk. „De dokter kan nog niets zeggen, maar over een half uur komt hij weer terug." „Zullen wij maar weggaan zei Jo tegen Han. Deze keek naar Grootva. „Mogen we no0 blijven tot de dokter weer geweest is 1 Ik vond het zoo'n aardig ventje." „Dat is best, maar alles moet doodstil blijven, denk daaraan." Ze knikten allen heftig ja, alsof het hun goeo" deed, tenminste op die manier wat voor Hansje te kunnen doen. En Piet Die stond buiten. (Wordt vervolgd). G. K. te Capelle a, d. IJsel. Brieven waarop slechts 5 cent postzegel zit, nemen wij niet aan, dat kost geld. Er moet een postzegel van 7 cent op. Wit: d6, pi. Zwarf Wit Oplod In del meld eesï- Het dia' F. C. W. Nid A. van G. van| „Udi" A. Verl| C. Tien D. Horö 1. K< Kd7, Wit: Zwafl Wit Eindspl A

Maas- en Scheldebode | 1929 | | pagina 2