Gemengd Nieuws. I werd naar he ziekenhuis te Assen overgebracht, waar men <£n zwaar gewonden jongen door operatief ingijpen in het leven trachtte te hou den, htfgeer echter niet mocht gelukken. Ock hij is «verleden. Geen krachtiger getuigenis tegenover de we reld, van den rijkdom van Gods genade dan het zingen van goedertierenheid eri van recht. Waarom wordt dit lied van David zoo weinig gehoord op onze herdenkingsdagen Is het, om dat de liederen Sions, door hun wisselvallig heden, geen geringe oefening eischen van den mond des geloofs Dan, het gezang der gemeente blijft op aarde gebrekkig en onvolkomen. Sommigen beginnen wel te zingen, maar kunnen de wijs niet houden; met de hooge noten van Gods goedertierenheid gaat het nog, maar bij de lage bassen, die uit de diepte moeten komen, raken ze in de war en zwijgen stil, zoo er al geen valsche toon door trilt. Anderen zijn gedurig uit de maat; zijn over matig in hun blijdschap en overmatig in hun droefheid. Daardoor brengen ze disharmonie in het lied des geloofs. Bij de herdenking van de weldaden des Heeren moeten we evenwichtig blijven. De danktoon mag geen holle frase of sierlijk ornament zijn, en de toon uit de diepte geen namaak, want dat is in 's Heeren oog een walg. Om te zingen van goedertierenheid en recht wordt groote geestelijke inspanning vereischt. Spr. richt zich dan tot weezen en oud-weezen en zegt: Mijn voorlaatste woord moet aan U zijn. De beproevingen bleven ook in uw leven niet uit. Reeds vroeg waren de meesten uwer ouderloos. Ik kan mij best voorstellen, dat gij in stilte hebt geweend, als ge dacht aan uw lieve moeder en aan uw trouwen vader, die zoo vroeg reeds van u werden weggenomen. Maar de goedertierenheden des Heeren bereidde u dit tehuis, waarin velen uwer jaren achtereen heb ben verkeerd. Gij hebt daar een Gereformeerde opvoeding ontvangen en veel zegeningen ge noten, zoowel van geestelijken als van natuur lijken zin. Zingt daarom in dit avonduur en in uw gansche leven van goedertierenheid 'en van recht En zich tot alle saamgekomenen richtend, zegt spr.: Laten wij allen eindigen met onzen dank in den Heere. Laat deze gansche herdenking zich mogen kenmerken door alle roem aan menschelijke zijde te vermijden en laat het een lofaccoord zijn „U zal ik psalmzingen, o Heere," Na deze gebedsure begaf zich een groot ge zelschap naar het Weeshuis. Dit gebouw was smaakvol versierd. Aan den hoofdingang was een eerepoort aangebracht, en de gangen en zalen waren feestelijk opge maakt met guirlandes, groen en decoraties. De avond van den eersten feestdag was be stemd voor een gezellig samenzijn van de ge- noodigden, weezen en oud-weezen. Een soort reünie dus. Ds. Akerhuis had de leiding. Zijn Eerw. heette alle aanwezigen in een geestige speech hartelijk welkom, zette het doel van deze samenkomst kort uiteen en sprak den wensch uit, dat allen zich zouden vermaken, doch dat ook dit zou geschieden overeenkomstig den eisch van het Woord Gods. Voorts her dacht spr. de afwezigheid van den heer C. van Muiswnkel Mz. te Zwammerdam, wens hart wel hier is, maar die door God aan het krankbed is gebonden. De heer Van Muiswinkel is als bestuurslid der Stichting steeds een man ge weest met een warm en liefdevol hart voor de weezen, die al zijn krachten gegeven heeft om het weezenkind te vergoeden voor het verlies der ouders wat er aan vergoed kan worden. Spr. stelt voor een telegram van hulde en wensch tot spoedige, volledige beterschap aan hem te zenden, ehtgeen met applaus aanvaard werd. Dan gedacht spr. enkele weezen, die ten gevolge van ziekte elders verpleegd worden. Spr. stelde voor ook dezen in een telegram te doen blijken, dat er dezen avond met hen wordt meegeleefd door de feestvierenden en hen beterschap toe te wenschen. Ook dit ontlokte luid applaus. Hierop heette spr. Ds. J. v. d. Sluis, predikant te Ouderkerk a. d. IJsel, als afgevaardigde van de Particuliere Synode van Zuid-Holland (N.) hartelijk welkom, eveneens werd een welkom toegeroepen aan de broeders diakenen, afge vaardigden van verschillende kerkeraden van gemeenten waarvan weezen in het gesticht ver pleegd worden. Spr. zou in dit feestelijk samenzijn ook gaarne een vertegenwoordiger der Part. Synode van de Prov. Zuid-Holland (Zuid) een welkom hebben toegeroepen, maar daar deze Synode juist Woensdag a.s. vergadert, is het deze meerdere vergadering niet mogelijk geweest om een afgevaardigde te kiezen. Anders ware dit naturlijk ongetwijfeld gebeurd. Hierop werd overgegaan tot afwikkeling van het rijke programma en gelegenheid gegeven aan hen die het wenschten om het woord te voeren. Hiervan werd allereerst gebruik gemaakt door Ds. v. d. Sluis, die het Weeshuis geluk wenschte met het gouden jubileum namens de Part. Sy node der Prov. Zuid-Holland (Noord) en wees op den zegen van deze mooie inrichting in geestelijk en stoffelijk opzicht voor zoovelen, die reeds jong zonder ouders in de wereld staan. De heer Faasse, diaken der Geref. Kerk te Katendrecht, sprak namens de vertegenwoordi gers der verschillende diakoniën en wees er op, dat hij van origine Flakkeënaar is en dat hij zijn onderwijs aan de school van het Wees huis genoten heeft. Als schooljongen had spr. vaak gewenscht eens een kijkje achter de groote deuren dezer inrichting te mogen nemen. Thans is deze wensch op geheel ongedachte wijze vervuld. Spr. wijst op den zegen, die God ge schonken heeft aan onze kerken om te mogen zorgen voor de weezen. Het verheugt spr. en degenen namens wie hij het woord voert, dat zij mogen weten, dat de kinderen in dit groote weezengezin een liefdevolle, tactische en God- vreezende opvoeding krijgen De heer Terlouw, die vele jaren als diaken met groote toewijding en belangstelling met het Weeshuis heeft meegeleefd, sprak een persoon lijk woord, waarin hij bijzonderlijk woorden van groote waardeering wijdde aan het werk van den heer en mevrouw Weeda, de vader en moeder in dit gezin. Het is hun gelukt een band van liefde in dit gezin te leggen en allen te binden aan het Woord van God. Het beste bewijs, dat hier de liefde heerscht, vindt spr. dat als het vacantie geweest is, de weeskinderen van Kralingen altijd weer met blijdschap naar „huis" verlangen. Spr. hoopt, dat deze ouders de kracht des Heeren krijgen om nog langen tijd hun moeilijke, maar heerlijke taak in dit huis te verrichten. Ds. Koers, lid van het bestuur der inrichting, predikant te Noordwijk, wees op de zorgende liefde Gods voor de weezen, die in de Schrift telkens tot uitdrukking komt. Vooral de Heiland heeft tijdens Zijn omwandeling op aarde getoond dat Hij bijzonder met het lot der weezen be wogen was. Spr. wijst op de heerlijke roeping der kerken om de weezen te verzorgen en het vervult hem met dankbaarheid, dat de kerken van Zuid-Holland dit in deze inrichting nu een halve eeuw hebben mogen doen. De verschillende redevoeringen werden door den president op hartelijke en geestige wijze beantwoord en telkens met applaus ontvangen. Voorts werden enkele liederen door het zang koor van het Weeshuis gezongen, van welke er een paar door den heer C. A. Tiemens ver vaardigd waren. Een heel aardig lied was het volgende Wij willen U den dank betalen Getrouwe Vader, liefd'rijk God. Met liefde wildet G'ons omringen. Verzachtend zoo ons somber lot. Gij woudt ons met Uw gunst omringen, Meer dan een vader zorgdet Gij, O milde Bron van zegeningen, Gij waart ons met Uw trouw nabij Gij hebt nu vijftig jaar geleden Dit huis door Uwe trouw gesticht. Hier wordt voor ons gezorgd, gebeden, Ons donker pad wordt hier verlicht. In 't danklied willen wij U prijzen, Op dezen blijden jubeldag. Voor Uwe zorg en gunstbewijzen Waarvan ons lied nu roemen mag. En daarbij voegen wij de bede Wees, Vader, verder ons nabij. Deel 't Weeshuis steeds Uw liefde mede Dat 't velen nog ten zegen zij. Dat Uwe gunst het huis omstrale, Ook hen die Gij daaraan verbondt Uw zegen op hen nederdalen Tot in hun laatsten levensstond. Dan werden er enkele heel goed geslaagde tableaux door de weezen opgevoerd. Dan te half twaalf ging het gezelschap uiteen, nadat de heer Van der Vlugt van Stellendam was voorgegaan in dankgebed. Het feest van Dinsdag. Heden (Dinsdagmorgen) half tien kwam het gezelschap, vermeerderd met nog verschillende afgevaardigden van enkele colleges, in de lo kalen der Weeshuisschool bijeen. Ds. Akkerhuis las voor Ps. 103 en ging voor in gebed, waarna hij allen hartelijk welkom heet te. Inzonderheid riep hij het welkom toe aan het college van B. en W. van Middelharnis, af gevaardigden van den Kerkeraad der Geref. Kerk te Middelharnis en een paar diakenen, die den vorigen avond nog niet aanwezig waren. Spr. sprak den wensch uit, dat hun tegenwoor digheid de feestvreugde nog mag verhoogen en brengt dank aan de burgerlijke overheid dezer gemeente, alsmede aan dokter Arends, die door zijn aanwezigheid een hartelijk medeleven toont met de weezen, wier lichamelijke gesteldheid aan zijn zorgen zijn toevertrouwd. Hierop verkreeg den heer Den Hollander, burgemeester van Middelharnis, het woord, die zeide, dat het hem getroffen heeft, dat er van deze feestvreugde een toon van dankbaarheid opstijgt, waaruit blijkt, dat het besef bij het bestuur dezer inrichting levendig is: Zonder Mij kunt gij niets doen. Spr. zegt, dat de gemeente er zeer zeker belang bij heeft, dat de leiding van deze stichting in, goede handen is. Met vrijmoedigheid kan spr. verklaren dat dit zoo is. Het is in onze gemeente bekend, dat er in dit huis een geest van liefde en dankbaarheid heerscht, zoowel tusschen de weezen onderling als tusschen de pleegouders en de weezen. Spr. wijst op het zorgelijk lot van het ouderlooze kind, die de hoogste liefde op aarde, de ouder liefde missen moet. Heerlijk is het te weten, dat er inrichtingen zijn, waarin dezen kinderen dat groote gemis voor zoover het in menschelijk vermogen ligt vergoed wordt. Spr. hoopt, dat het bestuur kracht zal ontvangen om op den ingeslagen weg voort te gaan en zegen op zijn heerlijken arbeid ondervinden mag. Spr. richt ook woorden van groote waardeering tot het hoofd der Weeshuisschool en zijn personeel, bidt ook hun kracht toe om het jonge kind te leeren de vreeze des Heeren. Hierna sprak de heer Mans namens den Ker keraad der Geref. Kerk te Middelharnis. Spr. zegt zich geheel bij den vorigen spreker aan te sluiten en bidt Gods kracht af over den moei lijken, doch heerlijken arbeid voor onze weezen. De heer D. Blok spreekt namens het comité dat zich uit de oud-weezen gevormd heeft, en maakt gewag van de groote liefde, die hij voor 30 jaren als weeskind in deze inrichting heeft mogen ondervinden. Het is gemakkelijk om dankbaarheid in woorden te uiten, zegt spr., maar woorden zijn slechts woorden en daarom hebben de oud-weezen gemeend hun dankbaar heid ook door de daad te vertolken. Er is een bedrag bijeengezameld uit de oud-weezen, waar door het comité in staat gesteld is in de ves tibule een gedenkraam van gebrandschilderd glas aan te brengen, voorstellende de beeltenis van het Weeshuis. Spr. meent, dat de kunstenaar in zijn ontwerp goed geslaagd is en wijst er op, dat de prediking van het waarachtig Chris tendom, zich uitend niet alleen in woorden, maar ook in de daad, invloed heeft op het hart van den niet-christen. Want deze kunst schilder, die toch niet een der onzen is, heeft aan weerszijden van de beeltenis van het Wees huis een gestyleerd hart geteekend, dat in spi raalvorm naar boven wijst, hierin de gedachte vertolkend, dat onze dankbaarheid moet uitgaan naar boven. Het comité heeft deze schenking doen vergezeld gaan van een jubileum-album, hetwelk geteekend is door spr. en de namen der oud-weezen bevat, die aan de schenking heb ben deelgenomen. Dan richt spr. zich tot den directeur, den heer Gideon en spreekt woorden van waardeering voor diens arbeid aan het weeshuis verricht. Het comité heeft gemeend ook hier de daad bij het woord te moeten voe gen en het verheugt spr. namens dat comité den heer Gideon een geschilderd portret van zijn persoon te mogen overhandigen. Ook Betje van Oosten, die van de stichting af aan in het Weeshuis geleefd heeft, is door het comité van oud-weezen niet vergeten. Spr. overhandigt haar een zilveren lepel en vork in etui. Maar er was nog een batig saldo in kas van (het comité en men heeft gemeend dit niet beter te kunnen besteden dan door het te overhan digen aan den heer Weeda, opdat deze het volgens eigen goeddunken in het belang der interne weezen kan besteden. De Voorzitter, het woord nemend, zegt, dat ook het bestuur van het Weeshuis aan Betje van Oosten gedacht heeft en overhandigt haar namens het bestuur een gouden armbandhorloge. De heer Gideon dankt den heer Blok voor zijn waardeerende woorden en de oud-weezen voor hun mooie attentie en releveert de historie van het Weeshuis. (Deze vindt men in het begin van ons verslag reeds vermeld). Spr. richt zich ten slotte tot het bestuur van het Weeshuis en wijst er op, dat er behalve dank baarheid voor den arbeid ook wel eens critiek geoefend is op het beleid van het huis. Maar wie publieke functies bekleedt, en dus in een glazen huisje woont, moet critiek kunnen trot- seeren. Het is echter voor het bestuur een reden geweest om steeds alle besluiten, voor deze aan de critiek werden blootgesteld, grondig te bespreken en onder de oogen te zien. Dan richt spr. zich tot de oud-weezen, de weezen en Betje van Oosten, die hij ernstige woorden toespreekt en wijst er op, dat men nog een jubilaris in zijn midden heeft, n.l. de metselaar van het gesticht, de heer J. Mackloet. Hierop geeft het kinderkoor van het Wees huis, onder leiding van den heer Weeda, een alleraardigst stukje ten beste, dat veel instem ming van de aanwezigen inoogstte. De heer J. van der Waal, hoofd der Chr. Weeshuisschool, het woord nemend, releveert de historie dezer school, die de eerste School met den Bijbel op Flakkee was. Zij begon 27 Mei 1879 met een aantal leerlingen, bestaande uit 8 weezen. Het hoofd was D. A. Kruier. Deze is reeds ontslapen. Maar ook van die eerste oud-leerlingen zijn er reeds velen de eeuwige rust ingegaan. Spr. brengt aan de levenden en aan de dooden van die eerste jaren zijn eer biedigen groet. Het hooge schoolgeld uit die dagen was oor zaak, dat slechts burgerkinderen deze school konden bezoeken. 28 April 1883 nam de Heere meester Kruier weg en werd deze vervangen door den heer J. Oosterbaan, wiens negentig jarige weduwe thans nog leeft. Deze werd op gevolgd door den heer P. Oranje, die ook twee jaar geleden gestorven is. Dan wijst spr. op de oorzaken van den bloei en later van de inzinking dezer school. Spr. noemt ten slotte hetgeen hij hier zegt zijn „zwanenzang". Het zal niet lang meer duren of de tijd (niet van rust) maar van pensioneering is aangebroken. Spr. vertolkt zijn diepgevoelde en innige dank baarheid voor de sympathieke wijze waarop het bestuur met spr. en zijn arbeid heeft mede geleefd. Spr. brengt ook de dank over van het personeel der school en feliciteert allen, die aan de Weeshuisinrichting verbonden zijn met het heuglijk gouden jubileum. Ds. Akkerhuis wijst er op, dat de heer Van der Waal behoort tot de oude strijders, die den heeten strijd voor de school met den Bijbel ge streden hebben, opdat het Woord van God ook op het onderwijs aan onze jeugd beslag legge. Spr. waardeert de arbeid van den heer Van der Waal en hoopt niet, dat dit zijn „zwanenzang" zal zijn, maar dat, als eenmaal de tijd van scheiden daar is, het bestuur in de gelegenheid zal zijn om na den zwanen zang, die den heer Van der Waal dan werkelijk zingen zal, te betoonerf wat er in het hart van het bestuur voor diens arbeid leeft. Spr. hoopt, dat in de laatste jaren, nu ouderdom en de grijsheid daar is, een lichtende glans van Gods vriendelijk aangezicht hem sterken moge en hij ervaren zal, dat God waardeert den arbeid, die gedaan is om aan het jonge kind de liefde Gods te prediken, omdat derzulken het Koninkrijk der hemelen is. De heer Teeuw spreekt namens de diakonie der Geref. Kerk te Rotterdam (Kralingen). Spr. wijst er op, dat deze diakonie altijd getracht heeft een innig contact met het Weeshuis te behouden. Het trof spr. dan ook in het jaar verslag te moeten lezen, dat het alleen Kra lingen is, die deze goede gewoonte nakomt. Spr. wijst er op, dat de diakonie van Kralin gen door dit contact in staat gesteld is om de groote verdiensten van het echtpaar Weeda te waardeeren. Het is aan deze vader en moeder mogen gelukken om de liefde tot hen in het kinderhart te doen ontvonken. Het was spr. dan ook altijd een genot om hier te zijn en de sympathieke omgang van de ouders tot de kinderen en de kinderen onderling te mogen waarnemen. Spr. vindt deze samenkomst een welkome gelegenheid om den heer en mevrouw Weeda den dank te vertolken van de diakonie te Kralingen voor hetgeen zij voor de weezen doen. Spr. feliciteert het bestuur, dat het hem geluk is zulk een uitnemend echtpaar als hoofd aan deze inrichting te mogen vinden, en hoopt dat Gods rijken zegen op hun hoogst verant woordelijke, maar tegelijk ook heerlijke arbeid rusten moge. Spr. hoopt, dat het spoedig ge lukken mogen de gelden bijeen te krijgen om deze inrichting van een centrale verwarming te voor zien en betreurt het, dat er blijkens het jaar verslag nog zoovele diakoniën zijn, die van weinig meeleven en meevoelen blijk geven. Ju bileumgiften van 5.— en 10.~ mogen toch eindelijk niet voorkomen. Met het uitspreken van den wensch, dat God in geestelijk en stoffelijk opzicht de weezen moge zegenen ein digt spr. zijn betoog. Ds. Akkerhuis dankt de afgevaardigde van Kralingen voor zijn hartelijke woorden en be grijpt wel, dat diens bescheidenheid hem be lette om er op te wijzen hoeveel de jubileum collecte in Kralingen heeft opgebracht. Tegen over de vele andere diakoniën, die zich eigen lijk maar van deze zaak hebben afgemaakt, mag wel eens vermeld worden, dat de jubileum collecte in Kralingen opgebracht heeft een som van 538.^. (Applaus). Dan verkrijgt de heer Weeda het woord, die er op wijst, dat de interne weezen en de wee- zën, die het huis in de laatste drie jaren ver laten hebben, gemeend hebben ook van hun dankbaarheid voor de goede zorgen, die zij mogen genieten, te doen blijken. De groote vraag echter was maar, hoe kwamen ze aan geld De bodem van de spaarpot der grootere weezen is gauw te zien, terwijl die van de jon gere weezen zelfs geen bodem hebben. Zij hebben daarom geofferd wat ze konden en ove rigens hebben zij zich bereid verklaard om er iets voor te doen. Mede door de goede zorgen van den heer C. Warnaer te Dirksland hebben de weezen in deze gemeente een zangavond gegeven, wat door medewerking van verschil lende zijden een aardige sommetje opbracht. Dit werd nog nader aangevuld door giften van kin dervrienden uit deze gemeente en elders, zoo dat de weezen in staat gesteld werden de be geerte van hun hart te vervullen, en het huis een teakhouten voordeur en granietsteenen stoep aan te bieden. Spr. hoopt, dat telkens wanneer heeren bestuursleden dien stoep zullen betreden en deze deur zullen ingaan, zij indachtig zullen worden, dat uit de schenking de liefde van den gever spreekt. Een der weezen heeft een oorkonde vervaardigd, waarvan spr. verzoekt, dat zij ter gedachtenis aan deze schenking in het archief van het Weeshuis een plaats moge hebben. Spr. dankt namens zijn vrouw en zichzelf voor de woorden van waardeering, die er ten aan zien van hun heerlijken arbeid van verschillende Zijden zijn gesproken en hoopt, dat deze ar beid moge uitloopen tot meerdere verheerlijking van Gods Heiligen Naam. Ten slotte dankt spr. den heer Blok en het comité, dat zich uit de oud-weezen gevormd heeft, voor het bedrag, dat in couvert voor de interne weezen werd geschonken. Het was een bedrag van 40.^ en spr. hoopt dit goed te besteden. Ds. Akkerhuis zegt, dat het geheele bestuur diep getroffen werd door deze milde schenking der interne weezen. Toen zij gisteren het ge bouw betraden wisten zij niet wat hun oogen Zagen en durfden natuurlijk niet in de richting der interne weezen te denken. Het bestuur is werkelijk overrompeld, en zeer diep onder den indruk van deze prestatie der interne weezen. Het is een monument van langen duur en spr. hoopt, dat straks ook aan al die jonge weezen een geopende deur zal gegeven worden in de heerlijkheid van Gods Koninkrijk. Moge de va der en de moeder in dit huis de kracht des Heiligen geestes ervaren om hiertoe een middel te zijn in Gods hand. Hierop wordt er een keurig bloemstuk binnen gebracht en door den burgemeester aan het bestuur namens het gemeente bestuur van Mid delharnis aangeboden. Ds. Koers deelt mede, dat er als feestgaven bijeengebracht is een som van 2000.De centrale vewarming wordt begroot op 2800.— (met schoolinstallatie zou het over de 4000.— komen), zoodat mag worden aangenomen, dat in beginsel de centrale verwarming voor het Weeshuis er is. Met dankbaarheid maakt spr. gewag van enkele particuliere giften uit Hilli- gersberg en deelt mede, dat Hare Majesteit onze geëerbiedigde Koningin-Moeder voor de centrale verwarming 100.heeft geschonken, wat aan de vergadering een driewerf „hulde" voor Hare Majesteit ontlokte. Spr. dankt Kralingen voor den krachtiger! stoot, die zij aan het in gezamelde bedrag gegeven heeft. Spr. huldigt de leiding van Ds. Akkerhuis aan deze vergadering gegeven en hoopt, dat ook deze dagen voor hem onvergetelijke uren zullen geweest zijn. Ds. Akkerhuis heeft de diverse sprekers direct na hun speech vaak op geestige wijze geant woord. Het gezelschap verliet hierna de schoollokalen en begaf zich naar dé vestibule ter bezichtiging van het geschilderde glas en de geschonken deur en stoep voor den hoofdingang, waarop allen deelnamen aan een gemeenschappelijken maaltijd, die in het Weeshuis werd aangeboden. Aan de tafel maakt de praeses melding van het inkomen van verscheidene telegrammen, brie ven en briefkaarten, terwijl de heugelijke mede- deeling van een schenking van 100.als bijdrage voor dec entrale verwarming van de gebroeders Vogelaar, de aanwezigen een har telijk applaus ontlokte. De heer Terlouw gaf in een geestig speechje weer de geschiedenis van, „Tsermosa" (centrale verwarming), die nu ergens staat te zuchten om toch maar geplaatst te worden in het Ge reformeerd Provinciaal Weeshuis. Een hartelijk applaus toonde, dat de vergadering hiermede geheel instemde, als nu alle diakoniën en parti culieren het bestuur ook maar in staat stellen haar te plaatsen. De heer Vijfvinkel bedankte de leden van het comité voor hun arbeid, verricht voor dit gouden jubileum en eindigde met een spontane hulde aan vader en moeder, Waaraan alien har telijk met volle instemming deelnamen. De heer Tiemens bracht nog even naar voren, dat het zoo wenschelijk is, dat men in alle opzichten met kleeding der kinderen en meubi leering van het Weeshhuis aan de eischen des tijds voldoet. Ds. Akkerhuis dankt den heer Tiemens. De heer Gideon dankt allen namens Betje van Oosten. Dan neemt Ds. Koers nog even het woord en zegt, daf hij altijd een vreeselijken hekel gehad heeft aan speciale weezenkleeding en zegt toe, dat zooveel mogelijk, als de financiën het toelaten, alles zal worden betracht om het leven der weezen te veraangenamen en te ver rijken en maant allen aan tot mildelijk geven voor ons Weeshuis. Daarna eindigt Ds. Akkerhuis door te lezen Psalm 91. Allen zingen Ps. 121 4 en de heer Gideon sluit met dankgebed de tafel. Dan verlaten allen het Weeshuis om zich huiswaarts te begeven. ERNSTIG ONGELUK TE ZWARTSLUIS. DRAMA TE BEVERWIJK. Maanlagochtend heeft zich te Beverwijk eer. (I bloedig c™a afgespeeld, dat waarschijnlijk aan twee me^chen het leven zal kosten. Zekere P. G. B. uit Haarlem, heeft zijn vrouw, die zich ongeil- drie weken geleden te Beverwijk vestigde, ,et een z.g. schoenmakersmes zware verwondinen toegebracht en daarna de hand aan zichzel geslagen. Beiden wrden in hoogst bedenkelijken toe stand naar het Roode Kruis-ziekenhuis ver voerd. 'j6 vrouw van B. was met drie van haar kinderen van '-{aarlem naar Beverwijk gekomen en woonde dqr jn dg Jan Vermeyenstraat 20 tezamen met »n vroegeren kostganger. Maan dagochtend w^ B. uit Haarlem gekomen om met zijn vrouw over deze verstandhouding te spreken. Zij k^gen twist, waarbij de vrouw een schoenmakesmes nam en haar man daar mee in den halsjtak. De vrouw wierp het mes weg, holde de kap af, nagezet door B„ die het weggeworpenhes had opgenomen en waar schijnlijk in blini woede op zijn vluchtenae vrouw heeft losgixtoken. De vrouw, die door Zeven ernstige stéken getroffen was, stak de straat over en zatte in het poortje aan den overkant van de a-aat ineen, waar ze door toesnellende buren levig bloedend werd aan getroffen. Inmiddels was eer voorbijganger naar het bovenhuis gegaan en vond daar B. badend in rijn bloed met een erntige wonde aan den hals. Ijlings werd geneeskuidige en geestelijke hulp ingeroepen. Beide slachpffers werden in levens gevaarlijken toestand ^ar het Roode Kruis- ziekenhuis overgebracht De politie heeft den man nog een verhoor kupien afnemen. Hij ver klaarde, dat zijn vrouvt hem het eerst had gestoken. Het drama verwekte iil deze volkrijke buurt een geweldige opschuddi,^. Nader meldt men De vrouw van B., die Maandagmorgen door haar man met een schoenmalèrsmes ernstig werd verwond, is in het Roode \ruis-ziekenhuis te Beverwijk aan de verwondiigen overleden. DOODGESTOKEN. Maandagmiddag is te Eindhtven mej. Bartels door een ongunstig bekend staind individu ten huize van haar moeder met €*n mes aange vallen en doodgestoken. De dadt heeft ook de moeder aan den arm verwond. D»arna heeft hij zich bij de politie aangegeven. Vermoedelijk is de oorzaak v:h het drama minnenijd. NA EEN GRONDVERSCHUIVING. Men schrijft uit Schore aan de B. R. Ct. Hoewel het aanvankelijk in de btdoeling lag,,"*) den bij de ernstige grondverschuivinc van Maan- J dag j.l. in de spuikom van de nieuve sluis van het waterschap de Breede Watering bewesten Yerseke terecht gekomen grond veer op te voeren en den dijk opnieuw onde' profiel te brengen, is het werk thans stop jezet. Men heeft n.l. gemerkt, dat het steenen bouwwerk over de geheele breedte is gebroken, aodat ook de gesloten deuren aan de zeezijde vijst zitten. De herstellingswerken zullen nu> laar het oordeel van deskundigen, zeer belangr'jk wor den. Wij vernemen, dat het voorloopige plan bestaat, in den inham aan de zeezijde eea nieu wen dijk aan te brengen, waarna het welk zal worden bloot gemaakt en hersteld. Het Water schapsbestuur zal dan ook eerstdaags een al- gemeene vergadering van de ingelanden bijeen roepen. In die vergadering zal een beslissing worden uitgelokt omtrent de te nemen maat regelen. ANTENNEDRAAD ONDER STROOM. Een vrouw en een man gedood. Bij de electrische centrale van Goddeck in Pommeren is een merkwaardig ongeluk gebeurd, met ernstige gevolgen. Van een antenne op het dak van het huis van een ploegbaas raakte een draad los, die terecht kwam op een lichtleiding van 220 volt. Toen de vrouw van de ploegbaas in den tuin kwam, raakte zij de antennedraad aan en werd door den stroom onmiddellijk ge dood. Haar man holde zonder zijn schoenen aan te trekken, naar buiten, trapte op den draad en deelde het lot van zijn echtgenoote. DE HITTE. Twee personen gedood; een derde ernstig gewond. Op de werf van de firma Appelo te Zwart sluis is Maandagochtend een ernstig ongeluk gebeurd. Bij het te water laten van een schip is een lier gesprongen, waardoor de zoon van een der firmanten, de heer Appelo, en de smid J. Visser gedood werden. De firmant de heer J. Appelo werd zwaar gewond; hij zal een been moeten missen. Eenige weken geleden is op dezelfde werf een ongeluk gebeurd met een zuurstofapparaat, waarbij de vader van den thans gedooden heer Appelo jr. om het leven kwam. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Een doode en drie gewonden. Zondagavond omstreeks 9 uur heeft op den Sloterweg bij Amsterdam een ernstig auto-on geluk plaats gehad. In een bocht van den weg reed een Spijkerauto, bestuurd door en eigen dom van den heer J. Tollenaar te Amsterdam, in zeer snelle vaart tegen een boom. De auto, waarin behalve de heer T. nog vier andere personen zaten, werd totaal vernield. Een der inzittenden, Gustaaf Kok, werd uit den auto geslingerd en bleef midden op den weg dood liggen. Een tweede inzittende werd zwaar ge wond; de beide andere inzittenden kregen min der ernstige verwondingen. Dr. J. G. Siestrop uit Sloten was het eerst ter plaatse. Het lijk van Kok was ernstig verminkt. Het bleek, dat de inzittenden van den auto terugkeerden van een bezoek aan Schiphol en min of meer onder invloed van sterken drank waren. Het lijk en de gewonden werden per auto van den geneeskundigen dienst naar het Wilhelminagasthuis te Amsterdam ov&gebracht. De chauffeur J. Tollenaar kreeg slechts enkele schrammen. TWEE JONGENS OVERREDEN EN GEDOOD. Zondag maakte een groepje jongelui van de Arbeiders-Jeugd-Centrale te Groningen een fiets tochtje naar Havelte. Onderweg reed de heer Koolewijn met zijn auto van Deventer komende, achterop. Een der jongens verloor toen de be- heersching van zijn stuur. Hij kwam te vallen en greep zich aan zijn buurman vast, met het gevolg, dat beiden voor den auto terecht kwa men en overreden werden De 15-jarige J. Feiken was onmiddellijk dood. De 18-jarige F. Houwen Het is in het Oosten der Ver. Staten warm zeer warm zelfs, hetgeen wij al met eenige berichten in hadden vastgesteld. Woensdag was het al niet anders. Het ongemak dat de Ameri- kaanen van deze hitte ondervinden is in de groo te steden werkelijk heel erg. Te New York (stad), waar een temperatuur voorkwam van 93 graden F. in de schaduw, namen 10.000 in woners de wijk naar Coney-eiland, om er den nacht aan het strand door te brengen en zoo mogelijk koelte te vinden, en wat te kunn'en slapen. De hoogst genoteerd (schaduw) temperatuur werd Woensdag aangeteekend te Bloomsburg in Pennsylvanië, waar de thermometer 103 gra den aanwees. Het ergste is dat door het te kort aan regen de oogst in gevaar is. Natuurlijk waren er ook Donderdag weer in New York (stad) en andere centra sterfgeval len door zonnesteek, hartverlamming, enz. VOOR DE VERKIEZINGEN. Wij hebben schrijft de N. R. Ct. in ons Avondblad van 20 dezer een berichtje uit Egmond aan Zee gehad over een relletje bij het plakken van verkiezingsbiljetten. Daarbij was gemeld, dat o.m. het hoofd der school geen poging zou hebben gedaan het schandaal te ver hinderen. Dit hoofd komt nu in een uitvoerig stuk tegen de lezing van dat bericht op, Wij kunnen aan het feit niet zooveel plaatsruimte wijden en volstaan met de mededeelingen, dat de achtervolging van de s.d. plakkers niet zoon ernstig karakter haddat zij door veel min der dan 500 man zijn nageloopen, en dat de plakkers wel bepaalde particuliere eigendom men vol met papieren beplakten doch geen ge meentegebouw en ook niet de eigendommen van eenige plakkers zelve. ANTI-MILITAIRISTEN. Een groep van ongeveer 25 anti-militairisten, die Maandagavond voor de gevangenis aan den Pompstationsweg bij Den Haag wilden demon- streeren, zijn door de politie uiteengedreven. BEDREIGING. Proces-verbaal is opgemaakt tegen den direc teur van een nachtveiligheidsdienst, J. van J„ te Rotterdam, die den 24-jarigen controleur H. van B. met een revolver heeft bedreigd. Voorts heeft hij hem met het wapen geslagen.

Maas- en Scheldebode | 1929 | | pagina 6