Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden. Jj^)nADE5 IN HOC SIGNO VINCES No. 3548 ZATERDAG 22 JUNI 1929 44ste JAARGANG TWEEDE BLAD. Fa. W. BOEKHOVEN ZONEN Het nadrukken van den inhoud van dit Blad is verboden overeenkomstig de Wee op het Auteursrecht. SCHAAKRUBRIEK. Plaatselijk Nieuws. Rede van den heer Schouten te Melissant. m Deze court nt verschflnt eiken WOENSDAG en ZATERD rei. ABO 4NEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post f 1.— b| vooruitbetaling, B ITENLAND b$ vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDF RLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEEFSTER SOMMELSDIJK Telef. latere. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTiËN 2U cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent pes rege DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.- per plaatsiHg. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die beslaan. AdverteatlSn worden ingewacht tot DINSDAG- es VRIJDAGMORGEN 10 '<«r Correspondentie deze Rubriek betreffende te zenden aan F. W. Nanning Middelharnis. No. 109. Probleem voor den wedstrijd. No. 129. J. P, COPPENS - Amsterdam. Eerste plaatsing. Zwart (10). Wit (12). Wit: Kc2, Dgl, Te4, h5, La6, c7, Pc3, d8, pi. a3, e3, e6, g3. Zwart: Kc5, Tgó, Lg5, Pe7, f5, pi. b5, c4, f6, g7, h6. Wit geeft mat in twee (2) zetten. Oplossing inzenden vóór Donderdag 4 Juli. Men kan a 11 ij d tot den oplossingswedstrijd toetreden. Een goede oplossing van een twee- i'f zet telt voor 2 punten, enz. Voor een foutieve oplossing wordt een punt in mindering gebracht (minimum aantal punten is nul). Voor de maan- delijksche prijs van f 2.50 moet men de meeste punten hebben. Ook niet-abonnè's zijn welkom. Heeft men 10 keer achtereen geen oplossing ingezonden, dan wordt men geacht niet meer mee te doen. Oplossing Eindspel no. 124. Zwart verovert het veld d3. Oppositie van de tegenpartij helpt dan niet. 1Ke2; 2. Kcl, Kd3: 3. Kdl, Kc3; 4. Kcl, d3: 5. Kdl, d2; 6. Ke2 enz. Of 4. Ke2, Kc2 enz. Eindspel no. 126. Keemink en Fahrni no. 31. Wit: Ke5, pi. c6. Zwart: Ke8, pi. c7. Wit begint en wint. Is zwart aan zet dan remise. Eindspel no. 127. J. S c h w e r s. Wit speelt en wint. Oplossing: 1. Pf6, Tf6 (of Th4)2. g7 en wint. Of 1Tfl; 2. Pf3; 3. g7, Tg3; 4. Pe4 en wint. Als voorbereiding op het probleem, dat de volgende week zal gegeven worden 'en dat 't gebied van Fairy Chess raakt, zal ik nu het nieuwe stuk, dat daarin optreedt, even bespre ken en met een voorbeeld toelichten. Men kan zich dus Sn de rare sprongen oefenen. Het nieuwe stuk wordt vrijwel internationaal. Grashopper sprinkhaan genoemd. Het gaat in de richtingen van de dame, dus lateraal en diagonaal, doch heeft uitsluitend werking op een veld vlak achter een of ander stuk, 't zij dit wit of zwart is. Bijv. Denk de Grashopper op al en verder 1 niets op 't bord. Het werkt dan op geen 'enkel veld. Zet nu e'en of ander stuk op a4. Het werk dan alleen op a5. Staat op a5 de vijandelijke koning, dan staat deze dus in schaak. Zet nu ook een stuk op c3, dan werkt het (met de pion op a4 meegeteld) in op a5 en d4. Het mag gelijk een paard slechts een sprong tegelijk doen. Midden op 't bord geplaatst kan het dus maximaal op 8 velden inwerken. En nu een voorbeeld. Probleem no. 130. (In een diagram wordt gebruikt de dame omgekeerd). J. HARTONG. Chess Amateur 1926. Speciaalprijs. Mat in 2 zetten. Wit: Kb5, Dc3, Gr. d4, Lb8, d7, Pg6, g7, pi. c7 en d2 (9). Zwart: Kd6, Gr. al, bl, cl, el, fl, gl, Tdl en hl, Lc8, Ph2, pi. b3, b7, f3, f6 (15). Men kan bij 't opstellen gemakkelijk dam schijven gebruiken. De rustige beestjes op de le rij brencjen heel wat leven in de brouwerij als ze aan 't springen slaan. De Grashopper op d4 geeft 18 maal aftrekmat. Sleutelzet 1 Dd3. De grashopper op al kan alleen naar e5, dus „haasje over". Ik ook zegt Gr. d4, deze gaat nu naar f6 mat. Ik geef nu de grashopper varianten aan 1Gr. e5. 2. Gt\ f6: mat. 1Gr. b4. 2. Gr. a4 mat. 1Gr. e4. 2. Gr. f4 mat. 1. Gr. e3. 2. Gr. f2 mat. 1Td2: 2. Gr. d2: mat. 1Gr. c3. 2. Gr. b2 (voor wits zet bestreek Gr. al dus het veld d4, na de zet van wit niet meer). 1Gr. c4. 2. Gr. b4 mat. 1Gr. f4. 2. Gr. g4 mat. 1Gr. c5. 2. Gr b6 mat 1Gr. g7: 2. Gr. g7: mat. Hiermede zijn de zetten van de zwarte Gras hoppers bekeken. Er zijn nu nog de varianten 1b2. 2. Gr. al: mat. 1b6. 2. Gr. a7 mat. 1f2. 2. Gr. gl: mat. 1f5. 2. Gr. h8 mat. 1Pg4. 2. Gr. h4 mat. 1Kd5. 2. Gr. d6 mat. 1Kd7. 2. Gr. d8 mat. 1Ld7: 2. Gr. d7 mat. Ziet hier voorbeelden genoeg over dit sprin gerig goedje, 't Probleem is een tempo-probleem en bevat dus geen dreiging. CORRESPONDENTIE. F. C. L. No. 695. 1. Db4. No. 696. 1. Lel. In eindspel 116 kwam een drukfout voor. De W. K. staat op c4. Jos. Duv. No. 49. 1. Dhl. Een sterke ver- leidingszet lijkt mij 1. f7. SOMMELSDIJK. De los-werkman J. B. had het ongeluk bij het repareeren van de Wilhel- minabrug een zijner vingers zoodanig te klem men, dat hij zich onder geneeskundige behan deling moest stellen. De collecte voor het fonds gewapenden dienst, die 18 Juni 1.1. langs de huizen in deze gemeente werd gehouden, heeft opgebracht de som van 18.37. Aan de Kaai alhier wordt een nieuwe weegbrug geplaatst met een weegvermogen van 10.000 K.G., bijzonder geschikt voor het wegen van vrachtauto's. De levering is opgedragen aan het bekende adres voor weegwerktuigen C. Vis Jz. alhier. MIDDELHARNIS. Deze week zijn aan de kaai aangebracht en gescheept 2500 H.L. aar dappelen. Gemiddelde prijs 0.70 per H.L. Door M. Looij is bij het grasmaaien op het kerkhof een schildpad gevangen welk dier hij graag aan den eigenaar terug geeft. STAD AAN 'T HARINGVLIET. De collec te voor den gewapenden dienst heeft in deze geme'ente opgebracht 10.93. Woensdagavond a.s. zal de beproeving van de brandbluschmiddelen (motorbrandspuit) plaats hebben. Van den landbouwer B. is een paard dood gegaan. Het dier was niet verzekerd. Tegen J. W. is proces-verbaal opgemaakt wegens het in loondienst hebben van een leer plichtig kind. DEN BOMMEL. Woensdag had in de o.l.s. de vergadering plaats van de vereen. S. B. Z. Aanwezig waren 31 leden. De heer S. de Lint opent de vergadering en heet allen welkom. De secretaris leest de no tulen der vorige vergadering. Daarna heet de voorzitter den Burgemeester welkom. Aan de orde komt de bespreking van de fi- natien. Nadat de penningmeester dit punt uiteen gezet heeft blijkt, dat er een aanzienlijk te kort is, waarom het bestuur enkele voorstellen wil doen om dit zoo veel mogelijk te dekken en in de vervolge te voorkomen. Allereerst wil het bestuur enkele bezuinigin gen invoeren en meent dit te bereiken door de keuze van ziekenhuizen te beperken. De penningmeester deelt mede dat de kosten in academische ziekenhuizen aanmerkelijk min der bedragen dan in andere inrichtingen. In den Haag zijn twee ziekenhuizen, waar geen dok terskosten worden betaald, wat een groote be sparing in de kas zou beteekenen. Na gehouden bespreking stelt het bestuur voor art. 11 aan te vullen als volgt„Patiënten die daarvoor in aanmerking komen worden be handeld in de kraaminrichting te Rotterdam, of indien zij in een andere inrichting willen worden verpleegd, worden de kosten vergoed volgens het tarief van de Kraaminrichting. De heer A. Bakelaar vraagt of op een andere wijze niet bezuinigd kan worden. Ook de be perking der vrijheid van de kueze van een ziekenhuis acht hij niet wenschelijk. Daarna wordt het voorstel bij zitten en staan aange nomen. Het tweede voorstel van het bestuur luidt Art. 11 mede aan te vullen als volgt„Breuk- patienten, die daarvoor in aanmerking komen, kunrien worden behandeld in het academisch ziekenhuis te Leiden of Utrecht, of krijgen ver goeding volgens de tarieven dier inrichtingen." Ook dit voorstel wordt aangenomen. Daarna komt ter sprake het bestuursvoorstel om met ingang van 1 Juli a.s. de contributie van leden boven 14 jaar met 2 cent per week te verhoogen. De penningmeester licht dit voorstel toe en ook waarom de verhooging enkel voor de vol wassen leden geldt. Na eenige discussie wordt dit met algemeene stemmen aangenomen. Vervolgens stelt het bestuur voor een lijst te doen circuleeren om het tekort aan te zui veren. Dit wordt goedgevonden. De secretaris beveelt daarna in de keuze van een ziekenhuis aan, het gemeenteziekenhuis en het R. K. ziekenhuis te 's-Gravenhage. Tenslotte deelt hij nog mede,-dat onze ver- eeniging is toegetreden tot de centrale op ons eiland en dat als bestuurslid daarvan mede is gekozen de voorzitter onzer vereeniging, de heer J. P. Mast. Daarna sluiting. Aan de haven werden de vorige week vervoerd 3900 H.L. aardappelen. De heer L. G. L. Lemkes, ambtenaar ter secretaris alhier, slaagde deze week voor het examen gemeente-administratie. OOLTGENSPLAATDe 15-jarige J. K. stap te met zijn voet in een spijker en drong deze er dwars door. Hij werd door zijn vader naar Dr. C. W. Kramer gebracht, welke de eerste geneeskundige hulp verleende. -Het bouwen van een aardappelbewaar plaats voor A. J. G. van Rossum is opgedragen aan H. C. de Ruiter en Jan van Ree. Uitslag aanbesteding door den architect H. C. de Ruiter voor het bouwen van een bergplaats voor landbouwwerktuigen voor den heer L. Ras te Den Bommel Metselwerk: C. Smeets 200.—; J. van Ree 145; K. van Ree 142.* Begrooting 140. Timmer- en smidswerk: J. Camphens 1200; J. Mooijaart 1207.45; W. de Waal 1145.* Begrooting 1160. Gegund. OUDE TONGE. Onze dorpsgenoot de heer C. Holleman Tz., thans te Tiel, behaalde dezer dagen e'en diploma gemeente-secrtaris. Het te velde staande vlas wordt verkocht voor den prijs van 220.-— tot 270per gemet. Met den handel in aardappelen gaat het niet meer. Zelfs twee ladingen, die reeds in België waren, zullen weer naar hier terug komen. Als een zeldzaamheid kan gemeld worden, dat deze week het echtpaar Joh. Dingenouts- Pollemans hun 65-jarige echtvereeniging her dachten. Alhier is tegen eenige personen proces verbaal opgemaakt wegens overtreding kinder wetten. NIEUWE TONGE. Zij, die voor de lichting van het volgend jaar zijn in geschreven, kunnen hun wensch, om m geval van bestemming tot gewoon dienstplich tige te worden ingelijfd bij een bepaald wapen of korps enz., vóór 15 Juli a.s. opgeven ter Secretarie van de gemeente, waar zij voor den dienstplicht zijn ingeschreven. De voordracht voor Onderwijzer aan de O. L. School, alhier, is door Burgemeester en Wethouders opgemaakt als volgt No. 1 M. Slabbekooren te Krabbendijke, No. 2 M. Hagens te Dirksland, No. 3 J. Ronkema te Stellendam. DIRKSLAND. Bij de publieke klaververkoo- ping werden prijzen besteed tot 80 cent per roede, Van uit deze gemeente werden 900 H.L. aardappelen verscheept. De in deze gemeente gehouden collecte voor de vereeniging „Bijbelverspreiding" te Am sterdam, bracht 75.— op. Bij de aanbesteding voor de levering van grint voor den weg Sas—Herkingen, was de laagste inschrijver H. H. de Waal te Werken dam. Voor het vervoer van de grint A. J. van Dongen en voor het rijden met de schrapploeg Gez. Kleinod. Van den landbouwer W. geraakte een paard, gespannen voor een wagen, op hol. Het dier rende langs de Kaai, waar de wagen in stukken in het water terecht kwam. Bij de arbeidsbemiddeling stonden 4 werk zoekenden ingeschreven. MELISSANT. Het zoontje van J. P. kwam te vallen, waardoor het zijn arm brak. Tegen eenige landbouwers is proces-ver baal opgemaakt weg'ens overtreding der leer plichtwet: het in dienst hebben van jeugdige personen. HERKINGEN. De collecte voor den gewa penden dienst heeft in deze gemeente opgebracht de som van 5.22. De plannen voor de oprichting van een vereeniging S. B. Z. gaan nu vasteren. vorm aannemen. Vermoedelijk zal binnen een paar weken een bijeenkomst worden gehoud'en, waar in enkele voormannen van deze beweging op ons eiland zullen worden uitgenoodigd om een en ander nader toe te lichten. Tijdens de afwezigheid wegens ziekte van den Kantoorhouder, zal het beheer van het hulp post- en telegraafkantoor alhier worden waar genomen door den heer K. van den' Houten te Goedereede. De pluk der aardbeien in de onder deze gemeente gelegen tuinen heeft weder een aan vang genomen en wordt dagelijks deze heerlijke vrucht de ingezetenen van verschillende plaat sen op ons eiland aangeboden. STELLENDAM. De heer A. de Jager alhier heeft ondershands verkocht de blazerschuit S.L. 25 aan C. Grootenboer alhier. Bij de op Woensdag 19 Juni j.l. gehouden openbare verkooping van klavers te velde om éénmaal te maaien, werd'en prijzen besteed van 4C tot 60 cent per Voornsche roede. OUDDORP. Wij verwijzen onze lezers, en ook de leden der A. R. Kiesvereeniging naar een advertentie in dit blad. Ds. J. G. Dekking, Ned. Herv. predikant te Berg-Ambacht, hoopt a.s. Maandag te 8 uur (nieuwe tijd) te spreken in de oude school. De collecte voor den gewapenden dienst heeft ruim 16.— opgebracht. De garnalenvisschers vingen de vorige week per vaartuig van 300 tot 400 kilo; in de stallen 10 zalmen. Donderdagavond hield de heer J. Schouten, ons Anti-Rev. Kamerlid, een rede voor de A.R. Kiesvereeniging te Melissant in de Christelijke Bewaarschool aldaar. Het lokaal was stampvol. De vergadering stond onder leiding van den heer Vogelaar, die haar op de gebruikelijke wijze opende, allen en inzonderheid den heer Schouten een hartelijk welkom toeriep en in gedachtenis bracht het verscheiden van den heer H. de Wilde te 's-Gravenhage, die zooveel voor onze partij op Flakkee gedaan heeft. Hierop kreeg de heer Schouten het woord, die zijn rede begon met uiteen te zetten, dat wij als volk een organisme, een samenhangend ge heel vormen, waarin de hand, de voet en het oog het gehoor niet missen kunnen. Er zijn menschen, die in de politiek zeggen geen be ginsel te hebben en derhalve geen keus willen doen, maar die dat zeggen leven toch uit een beginsel, want al doen wij geen keus, dan kiezen we toch. De vraag is of wij de volksgemeenschap zien als een groot huisgezin. En zoo wil Gods Woord toch dat we bet bezien. En allen hebben we de roeping in dat groote gezin mede te werken, dat alles ordelijk en overeenkomstig de ordinantiën Gods toegaat. Wij hebben te be lijden en er naar te staan, dat geheel de schep ping zich buigt voor Gods Almacht. Niet alleen de kerk en het gezin, maar geheel de wereld op elk terrein moet zich richt'en naar Gods or dinantiën. Geen enkel deel mag daarvan worden uitgezonderd. Er is een tijd geweest, dat het in ons land in dit opzicht anders toeging. Er is nog in de vorige eeuw een overheer- schende richting geweest, die het gebied van den Staat en de Maatschappij aan de heer schappij van God wilde onttrekken. Het liberalisme wilde het staatkundig beleid regelen naar zuivere menschelije begrippen en bij het licht der menschelijke rede onder de menschelijke souvereiniteit. In dien tijd was er voor een andere richting in den Staat geen plaats. Overal werd de heer- schende hand van de liberalen gevoeld. Liberale ministers, liberale afgevaardigden in Staten-Ge- neraal en Staten-Provinciaal en Raden, liberale burgemeesters, liberale rechters, liberale no tarissen, liberale hooggeleerden, liberale predi kanten en liberale onderwijzers. Onder dat regime ging ons volk gebukt. Dat volk kwam immers uit de nachtschool, was ach terlijk, was bekrompen, kon geen deel hebben in de heerschappij over land en volk Voor dat volk hebben weinige mannen het opgenom'en. Eerst een Bilderdijk en Da Costa en later een Groen van Prinsterer en door die mannen is de Anti-Rev. partij ontstaan, de partij, die den eisch stelde, dat ook de Staat en de Maatschappij zich zullen bukken onder het gezag van het Woord van God. Maar daarin stonden die mannen ook alleen. Groen, een man van machtige kennis, een aristocraat van geboorte, werd door het libera lisme verguisd en spottend noemde men hem een veldheer zonder leger. En eigenlijk was dat ook zoo. Maar hij stond in de kracht Gods. En na hem nam Kuyper het op voor het verachte volk. dat geen invloed in 's lands zaken gegund werd, omdat het nog rekening hield met het woord des Heeren. Maar onder den arbeid van Kuyper is dat volk georganiseerd en werd er langzamer hand een net van kiesvereenigingen over het land verspreid. En toen is dat volk tot invloed gekomen, en .onder Gods zegen is in dien weg het gelaat des politieken aardrijks als ver nieuwd. Het werd alles gansch anders. Ons Christenvolk kreeg invloed en medezeggenschap en het werd onder den druk uitgebracht. De tijd brak aan dat de arme zijn kind, dat hij eerst godsdienstloos onderwijs moest dóen ge ven, omdat het hem aan geld»ontbrak voor het dure christelijk onderwijs, het onderwijs kon geven, dat hij volgens zijn geweten overeenkom stig den eisch van Gods Woord achtte. En op alle terrein kwam ons volk tot invloed 'en kon derhalve het christelijk levensbeginsel tot in vloed komen op alle terreinen van het staats- en maatschappelijk leven. Dat is de vrucht geweest, die God door middel van de Anti-Rev. partij ons volk heeft I1ECTAR. E55EMCE5 T§S BE53ertóAP t ISüDt flRZ-MIAt 1^ r* P. Wl I LMCUUrit rilDI El WARI IS Limonadesiroop vanaf f 0,65 per heele flesch. '/2 flesch f 0,36. Ook de duurdere soorten i Ranja C«P, enz. Limonade^essences. Bessensap '/2 flesch 23 c. willen schenken. Spr. zegt niet, dat de A. R. partij het alleen gedaan heeft. Er is samen werking geweest met de R. K. landgenooten en de Chr. Hist, partij. Maar de A. R. partij stond toch aan de spits, zij had in dien strijd de leiding. Maar nu zijn er in dat christenvolk opgestaan, die een andere richting in willen. Spr. noemt enkele partijtjes, die van ons gingen en de twee spalt in onze gelederen trachten te drijven. Spr. betreurt dat zeer, maar zegt, dat het een oud verschijnsel is. Wanneer het christen volk in den druk leeft, zoekt het elkander, was er eenheid en samenwerking. Maar als de druk wordt opgeheven en dat volk tot groei en invloed kwam, werd de tweedracht gezien. Dat is een historisch verschijnsel. De gewijde 'en ongewijde geschiedenis vermelden er van. Maar niettemin is het diep treurig. Want het breekt de kracht, die we vooral in onze dagen zoo noodig hebben. Want het beginsel der vo rige eeuw is niet weg, het leeft nog in het ongeloof. Want dat beginsel openbaart zich in de liberale, in de vrijzinnig-democratische, in de socialistische, in de communistische en in de Braatiaansche gestalte. En waarorp gaat men van ons Hoofdzakelijk worden we bestreden in de pers en op de vergaderingen door de Staatkundig- Gereformeerde richting. Spr. wijst op drieërlei verschil, dat er tusschen deze partij en de A. R. partij is. Opmerkelijk is, dat de S. G. P. veel van het A. R. program van beginselen heeft overgenomen. Maar er is eenig verschil. Spr. noemt eerst de sociale verzekering. Opmerkelijk is, dat de lieden der S. G. P. in en buiten de Kamer zeggen, dat zij principieel tegen de verzekering zijn, niet alleen tegen den dwang, maar ook tegen de verzekering zelve. Als dat zoo is, behoort het in hun beginsel-program te zijn vastgelegd. Maar daar staat alleen, dat de S. G. P. zich tegen den dwang keert. Waar om laat men dat ongewijzigd Spr. zet uiteen wat het karakter van ver zekeren is. Het is een gemeenschappelijk sparen. En een sociale verzekering is een gemeenschap pelijk sparen om de geldelijke gevolgen van ziekte, ongeval, invaliditeit en ouderdom te ver zachten. Dat is niet in strijd met Gods Woord. Integendeel. De vloek der zonde is, dat wij in het zweet des aanschijns ons brood zullen eten. Maar den werkwillige is dan ook door God het brood toegezegd. Niet alleen in gezonde dagen, maar ook in dagen, dat hij niet meer werken kan. Dat is een eisch Gods, dat is het recht Gods. In Zijn Woord spreekt hij daar her haaldelijk van. Welnu, de arbeider afzonderlijk kan niet sparen, het loon is daarvoor te gering. Maar daarom is het ook billijk, dat dit gemeen-

Maas- en Scheldebode | 1929 | | pagina 3