Bij Examens en Openbaar Optreden "'"UüW DpP^j Rechtzaken. Officieel Gedeelte. smaakt ah room Hoe men de Kiezers voorlicht. Plaatselijk Nieuws. blijft men kalm en helder door het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten. Glazen buisje 75 ct. gehouden. Deze stond onder leiding van den heer Buitenhuis, die allen hartelijk welkom heet te en mededeelde, dat door omstandigheden de heer Inspecteur niet aanwezig kon zijn. Spr. herdacht het verscheiden van den vorigën In specteur, wijlen den heer Van Ooy, die helaas niet lang van zijn welverdiende rust heeft mogen genieten. Voorts werd in even sympathieke woorden het overlijden herdacht van den heer Van Dongen, in leven onderwijzer te Stellendam; en vervolgens werden de heeren Touw te Stel lendam, die met p'ensioen vertrekt, en den heer Thielman te Sommelsdijk, die zich nu reeds elders gevestigd heeft en daar een welver diende rust geniet, en een onderwijzer te Goedereede, die zijn 25-jarig ambtsjubileum viert, hartelijk gecomplimenteerd, wat een in stemmend applaus der aanwezigen uitlokte. Ook werden nog hartelijk welkom geheeten Dr. van Gelder uit Nieuwe Tonge en den heer Hobbel uit Ooltgensplaat, als vertegenwoordigers der Oudercommissies. Dan werd het woord gegeven aan Dr. K. Huizenga. Deze refereerde over het onderwerp: China voorheen en thans. Spr. trok een parallel tusschen de ontwikke- lings-geschiedenis van West-Europa sedert de middeleeuwen en de Evolutie der Chineezen. Wij zien in Europa een geleidelijke overgang van de classieken naar het moderne leven. Eerst de schok bij de Reformatie, wat een geleidelijke losmaking uit de draden der middeleeuw'en in zich droeg, dan de Revolutie, die twee en een halve eeuw later nieuwe perspectieven opende; alles gepaard gaande met een losweeking uit het oude godsdienstige leven. Het proces, dat in Europa eeuwen duurde, schijnt zich in China in enkele jaren te voltrek ken. De overgang van het oude naar het nieuwe gaat daar in een tempo van enkele jaren tijds. Spr. vertelt eerst welke het karakter van het oude China is geweest. Het Chineesche volk is tot heden door zijn godsdienstige begrippen gekenmerkt geweest en geleid geworden. Het heeft steeds een sterk godsdienstig-historischen zin gehad. Twee stroomingen hebben aanvankelijk het godsdienstig leven der Chineezen bepaald. De eerst op den voorgrond tredende mannen op het gebied van godsdienst en philosophie waren Kong-fu-ste, die de leer van Confucius bracht, en Lao-tse. De leer van dezen laatsten komt wel overeen met die van Boeddha. De leerstelling van Confucius had een sterk rationalistischen inslag; zij legde den vollen nadruk op de rede, op het verstand van den mensch en derhalve won zij de meeste aanhangers bij de ontwikkelde klasse. Lao-tse's leer daarentegen gaf een ge- voelsleer, legde den nadruk op de mystiek, op de rechten van het gemoed en het hart, waarom deze de meeste aanhangers vond onder de lagere volksklassen. Aanvankelijk praedomineerde de leer van Confucius. Hij predikte eerbied voor de wet, gehoorzaamheid en matigheid, eerbied voor de voorouders (een sterk overheerschende trek bij den Chinees). Een dergelijke leer oogst na tuurlijk bijval bij de heerschende klasse. Eerst later, toen de leer van Boeddha ook naar het Oosten aanhangers vond, trachtte men het Lao- isme of de leer van Lao-tse meer ingang te doen vinden. Deze leer wortelde dieper in de volks ziel, omdat zij in den mystieken voedingsbodem van het volk een vruchtbaren grond vond. Lan gen tijd heeft het voor deze richting treurig uitgezien, omdat zij tegenkanting vond in de hoogere kringen. Later, toen het overwon, heeft een nieuwei discipel van Confucius ook aan diens leer een meer mystiek karakter gegeven. Later is het Boeddhisme zelve China ingedron gen en langen tijd hebben deze drie godsdiensti ge richtingen naast elkaar om den voorrang ge worsteld. Streng gescheiden waren ze niet. De Chinees gaat heel gemoedelijk van den een'en Tempel naar den anderen om te bidden of er zijn „gebedsmolentje" te laten draaienEerst in de laatste decenniën is de groote verandering gekomen. In 1912 werd China een Republiek en nadien is het er niet beter op geworden. Sindsdien is het land een prooi geworden van revolutie en burgeroorlog. Het is voorgekomen, dat er meer dan twintig legers tegelijk elkander bevochten. In 1914 drongen de aanhangers van het Confucianisme er bij de regeering op aan tot reformatie van „d'en dienst des Hemels" over te gaan, wel niet als staatsreligie, maar ter verheffing van het volksleven. In 1917 be sloot de regeering volle vrijheid te geven om Confucius te eeren zoo men wilde. En sindsdien heeft zich de evolutie in snel tempo voltrokken. Natuurlijk is hier nauw verband tusschen de ontwikkeling der gebeurtenissen in het staat kundige leven en den godsdienst. Het rijk is ten prooi aan! revolutionaire woelingen. Ver schillende generaals trachten het heft in handen te krijgen. Momenteel gaat de strijd hoofdzake lijk tusschen twee legerformaties, waarvan één wordt aangevoerd door den „Christen-generaal" Feng. Men zegt, dat deze generaal zich eerstdaags wel zal terugtrekken, maar veel veel zekerheid is daar niet van. Het is al meer gebeurd, dat hij zich terugtrok, maar later verscheen hij weer onverwachts op het tooneel. Zco weet ook nu eigenlijk niemand wat hij in zijn schild voert. Moeilijk is het te zeggen waar het in China op ui{( zal loopen. We krijgen op 't oogenblik weinig van den Chineeschen heksen ketel te zien. Toch wordt er zoo nu en dan een tipje van het deksel opgelicht en kunnen we er iets van zi'en. Volgens spr. wapperen er twee vaandels bo ven China. De een is die van het Marxisme en de andere die van het Kruis van Christus. Wie zal het winnen? Men zegt, dat generaal Feng het voor het Christendom opneemt en dat hij het Christendom in China wilinvoeren. Maar feit is, dat hij momenteel samenspant met Rusland, dus met het Marxisme. Nu schijnt Feng wel te beweren, dat hij via het Marxisme tot het Christendom wil komen, of misschien wel beide tegelijk wil aanvaarden en ingang te doen vinden bij het Chineesche volk. Spr. meent ech ter, dat dit niet zal gaan, en herinnert aan het gevleugelde woord van Dr. Kuyper: „Marx of Christus". Tusschen deze twee heeft wellicht ook het Chineesche volk te kiezen. Samen aan vaarden kan niet. Voor wie zal China kiezen Spr. meent, dat het Marxisme het wel zal win nen. Immers past dit zich meer aan bij het Chhineesche volkskarakter. Komt men met de leuze van vrijheid en van een beter hiernamaals, dan heeft men geen vat op den Chinees. Maar wanneer men spreekt van welstand, rijkdom, enz., dan boeit men hem. Daarom heeft het Marxisme e'en voordeel. De roode vaan predikt actie en wijst door een weg van bloed naar een beter leven op aarde. Het is het evangelie naar den mensch, het evangelie der zelfhandhaving. Maar het Christendom is het Evangelie tegen den mensch, van zelfovergave. Het Marxisme balt de vuist in den strijd voor zelfhandhaving; het Christendom vouwt biddend de handen in zelfovergave. Hierop liet spreker verschillende lichtbeelden over China zien. Waarmee we ingelicht werden over de Chineesche gewoonten en levenswijze. De Chineesche moderne school liet ons zien welk een enorme ontwikkeling China in enkele jaren tijds gemaakt heeft. Tot voor kort was 90 der bevolking analphabeet. Oorzaak was wel het gecompliceerde letterschrift. Het oude Chineesch bestaat eigenlijk niet uit letters, maar uit „karakters", uit letterbeelden. Hoe ingewik keld dat is blijkt wel hieruit, dat eenzelfde klank soms wel 70 verschillende beteekenissen kan hebben, al naar gelang men den nadruk legt en het uitspreekt. Het Chineesche schrift bestaat eigenlijk uit hiëroglyphen, uit afbeeldingen. Daardoor is het schrift impopulair. Men moet in China dan ook heel wat studeeren eer men in de rij van het intellect wordt opgenomen. De examens zijn er moeilijk. Er zijn wel een 40.000 verschillende Chineesche schriftteekens. Daarin wordt nu ook verandering gebracht. Men heeft in de nieuwe scholen een alphabet ingevoerd, dat veel lijkt op het onze. Met een 40-tal letter- teekens kan men hierbij volstaan. Maatschappelijk is de Chinees achter. Het land is er rijk aan delfstoffen, maar de Chinees denkt er niet aan ze te gebruiken. Er is over vloedig steénkool, maar 's winters lijdt de Chi nees kou. Wij leven in onze woningen, maar de Chinees leeft in z'n kleeren Een dokter, die eens een Chinees moest behandelen, moest eerst 14-stel kleeren verwijderen voor hij bij de huid was Toch is de Chinees niet dom. Hij had allang de boekdrukkunst voor wij in Europa er aan dachten het uit te vinden. Onderzeeërs waren er bekend voor wij ze hadden. Papier was er in gebruik voor we het hier kenden. En toch is de Chinees eeuwenlang niet verder gekomen dan op een bepaald niveau. Spr. verklaart het hieruit, dat de Chinees leeft in zijn voorvaderen. De Chinees'is vertrouwd met den dood. Hij leeft als het ware met den dood. Hij raadpleegt de afgestorvenen. In wezen is hij een oercon servatief, en heeft diepe eerbied voor het oude. Daarom besproeit hij zijn land nog met een waterrad, dat hij met geheel z'n gezin in be weging houdt. Daarom zeilt hij in plaats van z'n vaartuigen met stoom te drijven. Daarom doet hij alles nog precies zooals zijn vaderen het eeuwen voor hem gedaan hebben Nog verscheidene plaatjes werden door spr. op onderhoudende wijze toegelicht. Het was een interessante causerie. De heer Blokhuis zorgde op voortreffelijke wijze voor de lichtbeelden. De heer Backer van Melissaht hield de aan wezigen eenigen tijd bezig met een paar voor drachten, en de heer Jansen van Middelharnis hield een belangwekkende lezing over het volks- proza in de 17e eeuw. '4 Wordt al duisterder. Op 13 Mei j.l. stond in «De Banier* .Dat het voor hen, die artikel 36 ongerept willen bewaren en in de praktijk wenschen te handhaven zoover dit kan, onmogelijk is om zich onder de banier van de Anti<Revoluti« onaire Partij te scharen.* Het gaat ons hier om «artikel 36 in de praktijk te handhaven, zoover dit kam het» geen wij onderstreepten. De Waarheidsvriend vestigde de aandacht op dit, zoover het kan, en gaf het aan zijn lezers door als een verklaring van ds. Kersten. Waarop deze in een heftig scheldartikel onder den niet fraaien titel «Het liegt* te keer ging. Ds. Kersten had niet in «De Ba» nier* van 13 Mei over artikel 36 geschreven. Dat wisten de beschuldigers uit de onder» teekening zeer wel, daar Ds. Kersten bij het verschijnen van «De Banier* als dagblad heeft bekend gemaakt, dat artikelen van zijn hand met een driestar zouden worden onderteekend. Iniusschen was dit een wat haastig opgezette bewijsvoering tot ontlasting van schuld. Immersle het artikel van 13 Mei was heelemaal niet onderteekend. 2e op 13 Mei verscheen De Banier nog niet als dagblad. 3e daarom stond nog aan den kop Redactie Ds. G. H. Kersten te Rotterdam. Wat kwaad deed nu de Waarheidsvriend er aan, toen het blad een ondergeteekend hoofdartikel toeschreef aan de pen van den eenigen redacteur? De felle wijze, waarop De Banier hierover te keer ging, bewees slechts 3 dingen. le dat het orgaan der S. G. Partij geredi» geerd wordt gelijk ook De Rotterdammer dezer dagen opmerkte op een wijze, die in de sfeer van fatsoenlijke journalistiek contra» bande behoort te zijn 2e dat de groote aandacht welke aan haar orgaan wordt gewijd, der hoofdredactie niet altijd even aangenaam is. Ze kan met Uilen» spiegel zeggenik maak het er ook naar 3e dat, indien dan het artikel van 13 Mei van een ander kopstuk dan den leider was er belangrijk verschil van opvatting in de hoogere regionen der S. G, P. was gebleken ten opzichte van de prachtische politiek op den grondslag der belijdenis. Want Ds. Kersten handhaafde nadrukke» lijk het standpunt«De S. G. P. wenscht zich te houden bij de al oude onverkorte belijdenis. Niets minder. Daarvoor heeft zij zich ten strijde opgemaakt. De Heere moge haar strijd zegenen ten spijt van logen en valsche voor» stelling en kletspraatsjes als nu allerwege zoo» zeer aan de orde van den dag zijn. Wie deze zinsnede aandachtig leest, ziet wel, dat deze slotzin van het artikel «Het liegt* in tegenstelling met den aanhef niet haastig maar weldoordacht was neergeschreven. Want ze zegt wel, dat de S.G.P. zich wencht te houden bij de aloude onverkorte belijdenis, maar laat de vraag in 't midden, of ze inderdaad kans zou zien artikel 36 in de praktijk te handha» ven verder dan het kan. Maar dat tot daaraan toe. Ds. Kersten wensch» te in elk geval den indruk te vestigen, dat hij en zijn partij de uitspraak van 13 Mei zoover dit kan niet voor hun rekening namen. Het artikel van 13 Mei was niet ondertee kend. Nu wagen wij heel wat we zijn daarvan ten diepste overtuigd, desondanks aarzelen wij niet als we de veronderstelling uitspreken, dat het gevloeid was uit de pen van den schrijver, die sinds De Banier dag» blad werd, bijna dag aan dag de A. R. Partij met artikel 36 achtervolgt. Maar ziehier dan wat nu weer duisterder wordt. Deze zelfde schrijver, die op 13 Met verklaarde «artikel 36 ongerept te willen bewaren en in de praktijk te handhaven zoover dit kan,* komt heden, op 13 Juni (als we bijgeloovig waren1) weer vertellen «de overheid is geroepen zich rechtstreeks naar Gods Woord te richten, om dus onvoorwaardelijk, zonder condities, artikel 36 te handhaven en uit te voeren. 't Is helder alskoffiedik 1 De Genestet zou in zijn tijd gezegd hebben «recht geloovig knoeien Die arme S. G. kiezers 1 Welk politiek touw moeten ze nu wel aan deze verwarrende voor» lichterij vastknoopen R. A. d, O. KANTONGERECHT SOMMELSDIJK. Zitting van 14 Juni. Wegens overtreding der Arbeidswet staat terecht L. J. v. R., aannemer van bcuwweiken, die te Middelharnis in verboden tijd werk» zaamheden had doen verrichten aan den bouw van druivenkassen. Geëischt wordt vijftien geldboeten van f 1,— sub. 15 dagen hechtenis. Veroordeeling idem. H. v. d. 031 jaar, chauffeur te N. Tonge, had te Melissant M. Verkerke, rijwielhandelaar aldaar aangereden doordat hij te veel links van den weg hield. Gehoord wordt getuige Verkerke en getuige P. Taaie, smid, aldaar. Het O.M. wijst op het groote belang dat ook de bochten steeds voldoende rechts ge» nomen worden en eischt f 15, sub. 15 dagen hechtenis. Veroordeeld tot f 6,- sub. 6 dagen hechtenis. J. v. d. M. te Oude Tonge, winkelier, had het plaatje met het woord smargarine« zoo danig met voorwerpen bezet, dat het niet te lezen was. Hij werd bij verstek veroordeeld tot f 10,— snb, 10 dagen hechtenis. A. V. had op het Zandpad te Middelharnis gereden met een motorrijtuig dat niet voorzien was van een rood achterlicht. Veroordeeld tot f 6,— sub. 6 dagen hechtenis N. de G., 22 j., koopman te Middelharnis, had zijn hit voor den wagen even onbeheerd los laten staan. Veroordeeld tot f 2,—' sub. 1 dag hechtenis. J. A. J., 17 jaar, C. v. G., 17 jaar, M. du P 18 j., allen te Den Bommel, hadden baldadig een paal met prikkeldraad uit den grond ge» trokken. Gehoord worden de getuigen G. H. en J. C. v. d. W. Het O.M. vindt het schandelijk wat die jongens gedaan hebben. Ze moeten van de dingen van een ander afblijven. Ze hebben er niets mede te maken. Geëischt wordt voor ieder f 2,— sub. 2 dagen hechtenis. De Vader van een der verdachten merkt op dat het niet goed is wat de jongens gedaan hebben. Get. heeft zijn zoon een flinken uit» brander gegeven. Maar daar had het bij moeten blijven. Het is kleinzielig om zulk een kleinig» heid voor den kantonrechter te brengen. De burgemeester had wijzer moeten zijn en het er desnoods bij moeten laten om ze even op het gemeentehuis te roepen. Wanneer alle dergelijke zaakjes voor den kantonrechter moesten komen, zou er wel een gebouw bij» gezet mogen worden, Verd. worden conform den eisch veroordeeld. A. J. v. H., 55 jaar, veearts te Sommelsdijk, wordt ten laste gelegd dat hij met zijn auto niet voldoende rechts van den weg gereden heeft. Verdachte overlegt een situatie»teekening waaruit hij duidelijk maakt niet anders ge» reden te hebben dan op dat moment mogelijk was. Verd. is er zoo van overtuigd dat hij niets misdaan heeft, dat hij, als hij morgen in hetzelfde geval komt, weer precies eender zal doen Verd. moest wel iets naar links nemen omdat op den hoek een groepje men» schen stonden, die niet bijtijds uitweken. Bovendien is de bocht daar ter plaatse niet precies rechts te nemen, omdat ze veel te scherp is. Verd. heeft juist dezen morgen de bocht nog eens met studie genomen en is overtuigd dat hij niet anders rijden kon. Het O.M. meent dat verd. wel in overtreding is geweest. In elk geval had hij rechts moeten blijven. Wanneer er menschen staan moet hij stoppen en wachten tot ze uit den weg gegaan zijn. Verd. zegt paf te staan van zulk een uit spraak. Dan zou dus een auto steeds moeten stoppen en wachten wanneer er menschen in den weg staan, hjj mag niet met een kleine bocht er om heen rijden Dat is wijsheid die verd. nog nooit geboord heeft en hij verzoekt er nota van te mogen nemen. Het O M. meent dat verd. in elk geval in strijd gehandeld heeft met het Motor» en Rijwielreglement en eischt f 8,— sub. 8 dagen hechtenis. Verdachte wordt veroordeeld tot f 3,— sub. 3 dagen hechtenis. Verdachte zegt onrechtvaardig veroordeeld te zijn en wanneer hij weer in het zelfde geval komt ook weer precies eender te zullen handelen. H. B., 40 jaar, koopman te Ouddorp, wordt ten laste gelegd langs den openbaren weg iemand uitgevloekt te hebben en lastig te zijn gevallen met dreigementen. Verdachte ontkent alles. Gehoord wordt getuige K. Breen, 44 jaar, landbouwer te Ouddorp, die mededeelt dat hij in de herberg van Komtebedde geweest was. Daar had verd. hem gezien en toen hij de herberg verliet was verd. hem op slag ge» volgd. Buiten gekomen was get. even gestrui» keld en toen had verd. geroepenviel je maar dood 1 Daarop was verd. genaderd en had groote vloeken gebezigd, had z'n hand in z'n zak gestoken en een beweging gemaakt alsof hij een knipmes opende en wilde steken. Get. is daarop op zij gesprongen. Volgens get. was het niet minder dan een moord» aanslag geweest. Get. meent dat verd. nog altijd wrok koes» tert over een procedure van varkens, welk proces get. toen gewonnen heeft. Het O.M. vindt het jammer dat get. dit laatste er bij haalt. Zoo mooi is de rol die get. in die varkens affaire gespeeld heeft, niet geweest. En het verzwakt zijn verklaringen, die hij op 't oogenblik aflegt zeer. Het ware voor get. maar veel beter geweest als hij die varkens affaire maar had laten rusten. Dat heeft trouwens hier niets mede te maken ook Gehoord wordt get. J. A. 23 j. zonder be roep te Ouddorp, die verklaart Breen gezien te hebben op dit moment. Verd. liep toen achter hem en zeiviel je maar dood. Verdachte blijft ontkennen. Het O.M. meent dat na de verklaring van de tweede getuigen het feit is komen vast te staan ondanks de pertinente onkenning van verd. Bovendien had deze tegenover de politie anders verklaard. Het euvel is vrij ernstig. Ieder mensch moet vrij en ongeschonden over straat kunnen loopen, vooral in Ouddorp, waar de straatverlichting veel te wenschen over laat. Geischt wordt f 15,— sub. 15 dagen hecht. Veroordeeld tot f 10,— sub. 10 dagen hechtenis. J. K. bij verstek wegens motorrijden zonder reflector, veroordeeld tot f 5,— sub. 5 dagen hechtenis. D. S. en H. v. d. M. overtreding jachtwet (uitgesteld). A. v. A. 22 jaar landbouwknecht te Nieuwe Tonge, staat terecht wegens het laten mee loopen van een hond, die kwaadaardig is en een lam heeft dood gebeden. Verd. zegt dat dien hond niet zijn eigen» dom is. Hij loopt met den wagen mee niet met den persoon. Enkele getuigen leggen gelijkluidende ver» klaringen af. Het O.M. meent den hond zelf hier niet te kunnen dagvaarden, er moet verbaal op den eigelijke schuldige zijn. Wanneer een hond gevaarlijk is, moet men zorgen dat hij op den publieken weg niet mee loopt, en eischt f 10,— sub. 10 dagen hechtenis. Verdachte wordt vrijgesproken omdat de hond niet zijn eigendom is. C. v. M. 19 jaar chauffeur te Sommelsdijk had met zijn auto te Dirksland te veel links gereden. Geeischt wordt f 10,— sub. 10 dagen. Ver oordeeld tot f 6,— sub. 6 dagen hechtenis. M. J. M. 23 jaar had een gevaarlijke hond op den openbare weg meegenomen, deze had iemand in het been gebeten. Geeischt wordt f 10,— sub. 10 dagen hecht. Veroordeeld tot f 8,— sub. 8 dagen hecht. B. v. HD. v. H„ B. S. en M. L., land» arbeiders te Sommelsdijk, hadden een paard gespannen voor een rolblok opgejaagd, zoodat het dier geschrokken en op hol geslagen, en naar de stee van den eigenaat W. v. d. V. gedraafd was. Verdachten ontkennen, ze waren op de fiets gepasseerd en hadden gewoon met elkan» der gepraat. Gehoord wordt de dertien jarige Joh. v. d. Velde, die verklaart dat hij het paard stuurde, de jongens hadden geschreeuwd en daardoor was het paard op hol geslagen. Gehoord wordt get. W. v. d. V., 39 jaar. landbouwer te Sommelsdijk, die verklaart niets van de baldadigheid gezien te hebben, want het paard was hollend thuis gekomen en de jongen was van streek. Gehoord wordt get. P. K., 38 jlandbouw knecht te Middelharnis, die verklaart, dat hij den jongens niet heeft hooren schreeuwen, maar hij was op een afstand van 200 Meter en tegen wind, het woei hard. Het O.M. zegt, dat verdachten zeggen ge» woon gepraat te hebben. Maar ze reden op de fiets en bet woei hard, dus dat moet schreeuwen geweest zijn, wat getuige dan ook verklaart. Zij hadden voorzichtiger moeten zijn. Geëischt wordt tegen elk der verdachten f 2,— subs 2 dagen hechtenis. Zij worden ieder veroordeeld tot f 1,— subs 1 dag hechtenis. Get. W. v. d. V. vraagt schadevergoeding. De kantonrechter dat is nu te laat, dat had je moeten vragen voor ik de uitspraak deed. P. v. R., 21 jaar, landbouwer, had gereden met tractor dat geen nummer en letter droeg en welker wielen niet beschermd waren. Het OM. constateert hier twee overtredin» gen le het rijden zonder beschermde wielen en 2e het niet op eerste nadering vertoonen van een nummerbewijs. Resp. geëischt f 15,— en f 5,—. Veroordeeld tot f 6,— en f 5,— subs 6 en 5 dagen hechtenis. J. K., 27 jaar. koopman te Sommelsdijk, had te Middelharnis aan het Zandpad papier neergegooid. Gehoord wordt get. M. S. te Middelharnis. Geëischt wordt f 4,— subs 4 dagen hechteois. Veroordeeld tot f 1.— subs 1 dag hechtenis. Verd.Dat is een koopje. J. Z. Wegens overtreding Leerplichtwet f 4,— subs 4 dagen hechtenis. H. T. had met auto zoodanig gereden dat het gevaar opleverde voor de veiligheid van het verkeer (aangehouden). J. P., 58 jaar, landbouwer, had een lter» plichtig kind in dienst genomen (aange» houden). A. H., 49 jaar te Oude Tonge heeft ge» wetensbezwaar om zijn kinderen naar school te zenden, ze ontvangen huisonderwijs. Hij heeft verzuimt om voor 1 Februari hiervan kennis te geven. (Wordt aangehouden om te onderzoeken of de kinderen huisonderwijs krijgen). W. v. d. W. heeft de arbeidswet herhaalde malen overtreden. Het O.M. wijst er op, dat dit voor de tweede maal een recidive is. Feitelijk moest hechtenis volgen, Geëischt wordt f 30,— boete subs 30 dagen hechtenis. Veroordeeld tot f 20,— boete subs 20 dagen hechtenis. M. v. d. B., Oproep wordt nietig verklaard, wegens invullen van een verkeerden datum. M. P. K., schipper te Stellendam, had zich niet gehouden aan de bevelen van den haven» meester. Bij verstek f 3,— subs 3 dagen hechtenis. P. T., 53 jaar. wegens overtreding leerplicht' wet f 10,— boete subs 10 dagen hechtenis. C. Z., 20 jaar, Nieuwe Tonge, wegens bal» dadigheid f 2,— subs 2 dagen hechtenis HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Sommels» dijk brengen ter openbare kennis, dat ter gemeente-secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de N V. Bataafsche Import' Maatschappij te 's»Gravenhage, om vergunning tot het opslaan van aardolie»producten nabij de halte der R. T. M aan den Dorpsweg, op het perceel, kadastraal bekend in sectie B, no. 2116 (gedeeltelijk). Op Donderdag 27 Juni a.s,. des voorm. 11,30 uur, zal ten gemeentehuize gelegenheid be» staan om bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake in» gekomen schrifturen. Sommelsdijk, 13 Juni 1929. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, L. J. DEN HOLLANDER. De Sesretaris. I. GEELHOED. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Sommels' dijk brengen ter openbare kennis, dat ter gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de N. V. Maatschappij tot Detailverkoop van Petroleum «De Automaat« te 's<Gravenhage, om vergunning tot het op» richten van eene ondergrondsche benzine' bewaarplaats met aftapinrichting aan. den Molenweg, op het perceel, kadastraal bekend in sectie B, no. 1712. Op Donderdag 27 Juni a.s. des voorm. 1] uur, zal ten gemeentehuize gelegenheid bc> staan om bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóó; het bovengemelde tijdstip, ter secretarie de: gemeente kennis nemen van de ter zake in. gekomen schrifturen. Sommelsdijk, 13 Juni 1929. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, L. J. DEN HOLLANDER, De Secretaris, I. GEELHOED. SOMMELSDIJK. L.l. Maandag was het 2: jaden geleden, dat de heer J. Mastenbroek Lz. als petroleumbezorger in dienst trad bij de Mij tot Detailverkoop van petroleum „De Auto maat". Door de muziekvereeniging „Sempr, Crescendo" werd den jubilaris een serenade gt bracht. Belanghebbenden worden er aan herin nerd, dat de inspectie voor de lichtingen 192/ en 1920 voor deze gemeente zal worden gehou den op Woensdag 19 Juni 1929, des namiddags f te 4.30 uur te Middelharnis in de Bewaarschool -Vorige week werden uit deze gemeentf verscheept 16000 K..G. paardepeen. MIDDELHARNIS. Mej. van 't Hof had der trap uit den kelder weggehaald om schoon te maken. Eenigen tijd later wilde zij iets uit der. kelder halen. Daar zij er niet aan dacht dat de trap er uit was, stapte zij pardoes in den kelder Haar man, het hulpgeroep hoorende, snelde toe en niet wetende dat de trap weg was, viel hi; eveneens in de kelder. Weldra was er hulp in geroepen en werden beiden er uit gehaald. Hur val was van diA> aard dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Ter gelegenheid van het 50-Jarig bestaar, van het Prov. Geref. Weeshuis zal door Ds, Akkerhuis uit Maassluis Maandagavond 7 uur in de Gereformeerde Kerk een feestrede ge houden worden. Vrijdag 21 Juni zal onze oudste manne lijke ingezetene, de heer A. Koudijzer, woonach tig in de Visscherstraat, zijn 92sfen verjaardag herdenken. De man is nog zeer kras en beweegt zich op straat nog zeer gemakkelijk. OOLTGENSPLAAT. Jongelieden van d( lichting 1930 welke hun wenschen kenbaai, len maken omtrent keuze van garnizoen, küi.,,'en zich daartoe voor 15 Juli ter gemeente-secreta- rie aanmelden. OUDE TONGE. Verleden week is onze dorpsgenoot I. Slis naar een werkinrichting in Drenthe gebracht. De landarbeidersvereeniging „Klein grond bezit" heeft behoudens goedkeuring van d'en raad een stuk bouwgrond gekocht van den heer G. Buthh. Er worden alhier bevelander-aardappelen geladen voor den lagen prijs van 0.70 per Hl. NIEUWE TONGE. J.l. week werden van hier vervoerd: 140 balen peen en 1400 H.L, aardappelen. De heer J. N. kreeg een zoodanigen klap van den slinger van een auto, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. De woning bewoond door den heer L. v. H. is voorzien van het kenmerk dat de be smettelijke ziekte Roodvonk er in voorkomt. Door den heer H. Bechtum is een zee meeuw gevangen gemerkt 53390. Adres H. Pe- dersen Fr. Sund Danmark. 't Voor de betrekking van Nachtwaker vens Karreman hebben zich 22 sollicitanten aangemeld. DIRKSLAND. Ter secretarie ligt ter inzage een verzoek met bijlagen van de N. V. Bataaf sche Import Mij. te Den Haag om vergunning ingevolge de Hinderwet tot het plaatsen van een benzinetankwagentje met inhoud van 230 L. in het pand aan den Geld. dijk Sectie B. no. 1748. Tegen een tweetal personen van elders is hier proces-verbaal opgemaakt wegens het rijd'en met een rijwiel over Onderlangs tus schen 6 uur en 12 uur n.m. Op den hoek van den Boezemweg-Stations- weg geraakte Maandagmorgen een wagen en een paard in de diepe sloot. Met moeite kon de wagen en het paard met behulp van een vrachtauto weder op den weg gebracht worden. Dinsdagavond 8.30 uur zal de muziek vereeniging „Amicitia" in de tent aan den Sta tionsweg een concert geven. De heer S. had het ongeluk zoodanig met zijn motorrijwiel te vallen, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Voor het bouwen van een aardappelbewaar plaats was de heer M. J. van Drie] te Nieuwe Tonge de laagste inschrijver. Met het dempen en rioleeren van de Gooi aan den Secretarieweg zal spoedig een aanvang worden gemaakt. Het werk zal dezer dagen worden aanbesteed. MELISSANT. Zaterdagavond is tegen L. T proces-verbaal opgemaakt voor het niet in be zit hebben van een belastingmerk. HERRINGEN. Vorige week Vrijdagmorgen reed de vrachtauto van den heer Van Seters, vermoedelijk door een hapering aan het stuur, tegen e'en paal, op den hoek bij het café Coen- radie, waardoor een der voorwielen totaal ver splinterd werd. De chaffeur bekwam geen let sel. Ook de zijramen werden geheel vernield, Zondagnacht 1.1. zijn van den landbouwer A. J. den Boer blijkbaar door een hond een 30-tal „kippen doodgebeten. Voor den betrok kene een belangrijke schadepost. Door de politie alhier wordt streng toe gezien op het verrichten van arbeid door leer plichtige kinderen. Voor sommige ouders een moeilijk geval. STELLENDAM. De garnalenvisschers heb ben de vorige week gedurende 5 dagen geviscb' en gemiddeld per dag en per vaartuig gevangen 80 kilo garnalen. De vorige week werden van hier verzon den 2400 H.L. aardappelen. De prijzen liepen van 65 ct. tot 90 ct. per H.L. A.s. Woensdag zal de meisjesvereenigMS „Dorcas" alhier een reisje maken naar Utreen t- Van hier naar Hellevoetsluis en terug per beurt schipper van der Maas en verder van H. naar

Maas- en Scheldebode | 1929 | | pagina 2