Aduerteert in dn Blad i I I I I I i i F) i ft De Dordtsche Lijst hoot ~aad. Officieel Gedeelte. Dr. J. Severijn, Dordrecht F! Mr. Th. Heemskerk, Den Haag F! Mr. J. A. de Wilde, Den Haag F! C. Smeenk, Arnhem J. J. C. van Dijk, Den Haag F! C. v. d. Heuvel Cl H. Amelink Mr. H. Bijleveld, Den Haag Mr. H. A. Dambrink, Utrecht Mr. G. v. Baren, Delft J. A. J. Jansen Manenschijn, Zwijndr. J. C. Diepenhorst, Strijen H. J. van Schuppen C. Warnaer, Dirksland n F. v. Valstar, 's-Gravenzande A. v. Vliet, Westmaas Mr.E. J.E.G.Vonkenberg, Gorinchem Jhr. E. B. J. Elias H Prof. Ir. C. M. van Wijngaarden, Delft Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand Dit zijn de candidaten voor den Kieskring Dordrecht der Anti-Revolutionaire Partij. Vul No. 1Dr. Severijn, op Uw Stembiljet in Land» en Tuinbouw. re dorpsgenoot, te Rotterdam Gymnasium, de Ned. Herv. 10.^- gecol- van den Geref. a.s. zal in de ligen Doop be- rvoor moet ge- onds om 8 uur, mdag werd in biljet van 10 n Kerk. - tdagavond is in l extra gift ge- ed. Herv. Kerk lijksche collecte zal in de Ned. ling worden ge- s. Vrijdagavond a.s. Zondag in en slechts een- de Ned. Herv. rvuld te worden 't Haringvliet. ;f. Gemeente is Jemeenteraad te Juni des nam. Visscher opent arna de notulen :steld. goedkeuringen ngekomen. erd verslag over nte over het af' de raadsleden aan de O. L. huwelijk, met lag. Op voorstel esloten haar dat etuiging voor de g en de begroo> nmissie zetelend ag sluit met een e begrooting dier oor het volgende drag van f 55,11. r.) vraagt of het jaar. -"x ordt dat f 0,'v y n het vorige jaar. ordt besloten om g goed te keuren, even als vorige de gemeente te Douwvereeniging zoek. Er worden vernietigd in Me» :n W. wordt be' 25,— toe te staan, van het vleesch' onen zijn in het een bedrag van laakt van f377,— ;t, of de toestand opdat er geen vallen zooals er >rdt, dat er tegen» bracht wordt zoo» itgehaald is. Het» oeit, zal dus niet en de begrooting fordt op voorst goed te keurr- ling met Middel' ierwijs. Per kind >etalen een bedrag ging« vraagt een tot aankoop van ardux a f 1850,— AN (gem.belang) :t den heer Struijk rdt, dat die grond fan was f 2300,—. den Minister was svilliging vatbaar® ijde gelegd, t.) zou over deze loten vergadering lat hij dan in strijd lomen, deze toch uitgaven die niet >men in geheime lagd besloten, r mag in geheime esproken worden de wet verbiedt als U het noodig dan mag het ook intewet gebonden g zijn om er van its gebeurt zitten reent dat de Raad «dslagen heeft, hij Ie Raad het bedrag rel wat aan doen. antwoording blijft De koop zal zoo dat is het beste garant voor moet bet belang van de bezien hetgeen er :vallen, gelooft spr. id is te verkrijgen t niet beoordeelen, ad thans alleen te jcoop van dit land goedkeurt. [Ie vraagprijs, maar pt een goedkooper Sn. Het gaat hier ïdt de Raad dezen vijst er op dat dit :ft, als de Raad hestaat het gevaar Ivergaat en dan kan if andere boer een st. Maar spr, vindt De VOORZITTERzoo mag U de kwestie niet stellen. U mag niet zeggenals de Raad het niet goedkeurt zal er misschien een ont» eieenine volgen. Hier mag alleen onder het oog gezien worden of de prijs billijk is. Vindt de Raad den prijs te hoog dan mag hij het niet goedkeuren, want de gemeente is borg voor de landarbeidersvereeniging. De heer VOGELAAR is het hier wel mee eens maar wijst er op dat men toch voorzichtig moet zijn, want landonteigening valt ook niet mee. Er gebeuren in dit opzicht dingen op Flakkee die niet goed te keuren zijn, en die lang niet mooi zijnhet valt niet mee als je steê zoo maar uit elkaar gehaald wordt I De VOORZITTER: zoo mag U niet rede» neeren. De vraag is hier maar of de gemeente de risico niet te groot acht, om het land voor den gevraagden prijs toe te staan Als de heer Vogelaar den prijs te hoog acht dan mag hij er niet in toe stemmen. De heer VOGELAAR: de prijs is hoog maar het is zoo wat de zelfde prijs van het land dat ze in Stellendam van den heer v. Beek hebben. In ieder geval kan een landarbeiders» vereeniging er meer uit halen dan een parti» culier. Spr. zal er voor stemmen De heer KORTde verdeeling van het land zal voor B. en W. niet meevallen. Het eene stuk is beter dan het andere. Dat scheelt veel. De VOORZITTERze moeten er maar om loten, dan is alle ruzie de wereld uit Met alg. st. wordt besloten om het gevraagde bedrag toe te staan. De heer Sandee, gemeenteveldwachter alhier, wijst in een adres er op dat hij in het bezit is van een diploma van den Alg. Ned. Bond van Politie en bij den oproep van sollicitanten hebben B. en W. dezer gemeente voor dit diploma een toelage toegezegd. Adressant heeft echter in de tien jaren nimmer dat be« drag genoten. Om nu gelijk gesteld te worden met zijn collega's vraagt hij deze toelage alsnog te mogen ontvangen. De heer v. d. SPAAN vraagt naar het prae» advies van B. en W. De VOORZITTER zegt dat B. en W. geen prae»advies hebben over deze zaak. De heer KORTik meen dat U als hoofd van de politie en chef van adressant het beste weet of hij een toelage hebben moet. De VOORZITTER zegt in geheime ver» gadering wel een en ander over deze zaak te willen zeggen, dingen waarvan spr. het beter acht dat ze niet in de krant komen. De heer VOGELAAR antwoordt, dat hij ook zonder dat de Voorzitter zegt wat hij bedoelt toch wel begrijpt wat er gaande is. Spr. meent dat de veldwachter voldoende tractament heeft, hij kan er gemakkelijk van komen. De VOORZITTER meent ook dat hij vol» doende salaris heeft, hij heeft niet minder dan zijn collega's in andere plaatsen. De heer JOPPE (A.R): er zullen er niet zoo velen zijn die het zoo gemakkelijk ver» dienen. De heer KORThetgeen de Voorzitter op» merkt is voldoende om tegen te stemmen, w De VOORZITTER zegt dat de veldwachters in Dirksland f 1750,— hebben, Sandee heeft f 1610,— plus zijn toeslagen komt hij op on« geveer f 2000,—. De heer v. d. SPAANandere menschen moeten er twee jaar hard voor werken 1 Als hij het er niet voor doen wil zullen er genoeg andere te krijgen zijn die het wel voor dat salaris willen doen. Wethouder v. BEEKik geloof dat het bij Sandee meer gaat over de postjes die hij is kwijt geraakt. Daarvoor zal hij een vergoeding willen hebben. De VOORZITTERin zijn adres zwijgt hij daar over. Er zal wel een reden te vinden zijn waarom hij met dat verzoek komt maar hij voert het niet aan in zijn adres. Wethouder v. BEEK: vroeger had hij die sluisjes te verzorgen en dat postje is hij ook kwijt geraakt. En vroeger had hij het schoon» houden van de brandspuit. We hebben het beter gevonden dat de opzichter daar in ver volg voor zórgen zoumaar het is toch wel wat hard om hem dat nu alles af te nemen zonder er hem eenige vergoeding voor te geven. De VOORZITTERhij had voor dat geld die brandspuit best goed schoon kunnen houden. De slangen hebben langen tijd voor spot gelegen. Wethouder v. BEEK dat is zoo, maar daar had hij straf voor moeten hebben, maar het is toch wel wat hard om hem dat geld af te nemen. De VOORZITTERdus als iemand iets niet goed doet dan zou men hem het werk moeten afnemen en het geld toch laten houden Maar ik verzeker dat U niemand zal vinden die dat zoo goed zal vinden als Sandee I Dat systeem zou een premie op luilakkerij worden. Wethouder v. BEEKer is toen besloten om hem straf te geven, niet om hem die postjes af te nemen. De heer VAN DER SPAANhij had het best goed in orde kunnen houden, zijn voor» ganger STRUIJK deed het vroeger ook wel. De heer STRUIJK (S.G.P.): Een Zondag heb ik een troep jongens op den weg muziek en lawaai hooren maken, het was beter dat hij daar wat beter naar keek dan zou hij eerst kunnen toonen dat hij het verdient voor hij salarisverhooging krijgt. Nadat nog in den breede over dit punt gesproken is wordt er over gestemd om af' wijzend op het verzoek te beschikken Wet» houder VAN BEEK blijft buiten stemming. Overigens wordt met algemeene stemmen hier» toe besloten. In de rondvraag wijst de heer STRUIJK er op, dat er aan de Molendijk putjes zijn die met water blijven staan. Wethouder VAN BEEKdat is wel geluk» kig het is een bewijs dat het geregend heeft I De VOORZITTER vermoedt dat het van de brandspuit is die daar heeft staan werken' Ze zullen dicht gemaakt worden. De heer KORT vraagt hoe het geloopen is met de onderhandelingen met de bewoners van den dreef. De heer ROOIJ, die de onderhandelingen heeft gevoerd, antwoord dat de eene helft der bewoners niet bereidwillig is om op het voorstel in te gaan. Er zijn er die meer ver» goeding willen hebben. Er is f 3300.— per gemet geboden. heer VOGELAARmaar aan Trommel is net zoo veel aangeboden als het stuk land hem gekost heeft. P. Keur werd echter anders behandeld die krijgt minder. Waarom wordt de een anders behandeld dan de ander? Er moet toch onderscheid gemaakt worden tus» schen hen die gewoon op erfpacht zitten en degenen die het land gekocht hadden. De heer Keur heeft aan spr. gezegd dat hij het graag voor denzelfden prijs als de heer Trom» mei gekregen heeft aan de gemeente wil af» staan. De heer ROOIJ merkt op dat het land van Trommel niet te vergelijken is met dat van Keur. Keur heeft het als tuingrond en be» bouwd het, bovendien zou er maar een klein stukje van het land van Keur voor denzelf» den prijs te nemen zijn als aan Trommel be» aald is, De gevallen staan hier niet gelijk. Wethouder VAN BEEKKeur wordt ge» lijk behandeld met andere menschen. De VOORZITTER de andere menschen zitten op erfpacht. De heer VAN DER SPAAN: maar dat komt voor alle menschen toch op hetzelfde neer. De heer KORTvan Trommel is meer grond noodig dan van de anderen. Er is daar een bocht in den weg. Spr. stelt voor om als die andere menschen niet op het voorstel willen ingaan het beste is ze maar een poosje zoo te laten zttten, tot ze er zelf weer over be» ginnen. Het blijkt dat als de Raad er te veel aandacht aan schenkt ze er van willen pro» fiteeren. De VOORZITTER is het hier mee eens en stelt voor om als er niet tot overeenstem» ming kan worden gekomen de dwarsweg maar een poosje te laten wachten. De heer VOGELAARmaar we mogen toch niet onbillijk zijn. Het is toch billijk dat de menschen terug krijgen voor het land wat ze er zelf voor betaald hebben, het gaat toch niet aan om ze het zoo maar af te nemen. De heer JOPPE: maar men moet niet ver» geten dat hei land ook meer waard wordt als er een weg komt. De VOORZITTER is het hier mee eens; de menschen houden er geen rekening mee wat ze indirect er mee verdienen, ze kijken alken maar naar wat ze direct op tafel zien. Ze houden er ook geen rekening mee dat de aanleg van een weg der gemeente toch al zooveel kost. De heer VOGELAARdan had men Trom» mei ook niet zooveel moeten bieden. De heer ROOIJmaar de gevallen staan niet gelijk. Met de anderen kan volstaan worden door een klein stukje af te nemen en dan komen ze gelijk met het land van Trom» mei. Van deze laatste moet meer afgenomen worden. Besloten wordt om als de betrokkenen niet op het aanbod willen ingaan deze zaak voor» loopig te laten rusten. De heer VOGELAAR vraagt hoe het on» derzoek is afgeloopen om de sloot aan den beneden Molendijk te dempen. Wethouder VAN NIEUWENHU1JZEN (A.R.) antwoordt dat B. en W. er een onder» zoek naar ingesteld hebben, maar het zal wel zoo moeten blijven tot de waterleiding er is, want het is niet geraden die sloot thans te dempen. De VOORZITTER merkt op dat wanneer de sloot gedempt was men met den brander leelijk mee gezeten zou hebben. De heer STRUIJK vraagt of het niet ge» wenscht zou zijn dat de reserve»machinist zoo nu en dan ook wat oefent met de brand» spuit om een klein beetje op de hoogte te blijven. De VOORZITTER antwoordt dat als de spuit geprobeerd wordt hij er wel eens kan bijgenomen worden. De heer KORT merkt op dat men bij de beoordeeling van de omstandigheden die zich bij dezen brand hebben voorgedaan er reke» ning mee moet houden dat er een samenloop van omstandigheden was. De een was ziek en de ander afwezig. De heer JOPPE zegt dat er klachten zijn over de waterverversching. Het water loopt soms' over de sluizen en dammen het land in en vult de geulen van de aardappelvelden en de veuren in het land. Zou het niet mo> gelijk zijn dat de sluizen wat minder lang open gezet werden. De VOORZITTER gelooft dat men voor deze zaak bij het polderbestuur zal moeten zijn. Dan sluiting. OPENBARE KENNISGEVING. Aanbesteding leverantie en vervoer grint, enz. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SOMMELSDIJK brengen ter kennis van be» langheboenden, dat zij voornemens zijn op Zaterdag 22 Juni a.s., des voormiddags te 11.30 uur, ten gemeentehuize in het publiek aan te besteden le. de levering op keur van 520 M3. goed gewasschen, niet al te iijne Prul» aische onderhoudsgrint, waarvan 200 M3. franco in d n daarvoor bestemden bak nabij de Haven te Somm els dijk en de overige franco op den wal aldaar; 2e. het vervoer van 300 M3. grint naar daarvoor aan te wijzen plaatsen bln» nen deze gemeente, zoomede het tot de aanbesteding in het volgende jaar voor» komende vervoer van keien, klinkers, zand, puin, enz. De levering bedoeld onder le behoort plaats te hebben vóór 16 Augustus 1929 en het ver» voer bedoeld onder 2e moet geschieden bin» nen de termijnen door of namens den Burge» meester te bepalen. De betaling van de geleverde grint zal plaats vinden per 1575 K.G.het gewicht zal worden bepaald naar de waterverplaatsing. Bij de betaling voor de levering van elk schip grint zal 10 van hetgeen verschuldigd is, worden ingehouden, terwijl het aldus in» gehoudene aan de gemeente zal verblijven zoo de grint niet binnen den gestelden termijn wordt aangevoerd. Bij voldoening aan de voorwaarden zal het ingehoudene bij de levering van het laatste schip grint worden uitgekeerd. De grintleverancier zal enkel door verloop van den gesteldea termijn in gebreke worden gesteld, zoodat geene gerechtelijke aanzegging daartoe noodig is. Inschrijvingsbiljetten (ongezegeld) worden ingewacht ter secretarie dezer gemeente vóór of op den dag van de aanbesteding, terwijl aldaar nadere inlichtingen kunnen worden gevraagd. SOMMELSDIJK, 8 Juni 1929. Burgemeester en Wethouders voornoemd, L. J. DEN HOLLANDER, Burgemeester. Iz. GEELHOED, Secretaris. Zie verder advertentie voorkomende in dit blad. Hoe men de Kiezers voorlicht. Ook wat men noemt «demagogies begint blijkbaar voor de Staatkundig Gereformeerde Partij een welkom middel in den verkiezings» strijd te worden. Dat blijkt uit De Banier van 7 Juni j.l. Geen wonder 1 't Belooft immers watl In dit nummer van het St. Geref. orgaan is opgenomen een brief van iemand, die zich N.N. noemt en zegt tot de Christen Demo» cratische Unie te behooren. 't Verbaast niet deze beide samen te treffen, als 't gaat tegen de A.R. partij. De schrijver geeft een uitvoerig verslag van een rede door een Chr. Geref predikant ge» houden ter aanbeveling van de AR. lijst. Dat verslag laten wij aan zijn plaats. We weten niet, in hoeverre het juist en voor hoeverre het gekleurd is De redactie van De Banier voegt er een langwijlige beschou» wing aan toe, waar de demagogie duimen dik op ligt. De lezer oordeele. Men vindt er o.m. deze merkwaardige «ver» zekering* «De S.G.P. wil alle landsdienaren ontslaan van premiebetaling. De korting van 8V2 °/o pensioen is onrecht 1« Als dat geen demagogie is,1 Wij vragen le. Waarom hebben de afgevaardigden der S.G. Partij, die nu respectievelijk 7 en 4 jaren lid der Tweede Kamer zijn, nog nooit een poging gewaagd om door een voorstel, een amendement of een motie de pensioenpremie afgeschaft te krijgen en daarmee het «onrecht* ongedaan te maken? 2e. Waarom hebben deze heeren, toen in de vergadering van 12 December 1928 een motie in behandeling was, luidende: «De Kamer, van oordeel, dat het principieel onjuist is van het personeel pensioenbijdrage te vordèren verzoekt de Regeering ten spoe» digste maatregelen te treffen tot invoering van premievrij pensioen voor het Rijksperso» neel en gaat over tot de orde van den dag«, nóch over deze zaak een mond opengedaan, noch er voor gestemd? De Banier zegt voorts«Informeer bij den heer Colijn. Hij zal het u zeggen, gelijk hij het mij gezegd heeft, dat pensioen met ver» zekering niets te maken heeft en dat Kamer» leden geen premie betalen.« Dat pensioen met verzekering niets te maken heeft, is slechts tot op zekere hoogte waar. N.l. wanneer pensioen verleend wordt zonder fondsvorming, gelijk dat voor de Kamerleden geschiedt. Zoodra echter fondsvorming plaats heeft, is het niet meer waar. En premievrij pensioen voor de landsdienaren zou dan ook principieel de zaak niet veranderen, omdat het pensioenfonds zou blijven bestaan en de Staat, indien niet een zeker deel der premie van de bezoldiging der ambtenaren werd in» gehouden, de geheele premie zou storten. Dus de ambtenaren toch «verzekeren*. De Kamerleden betalen geen premie. D.w.z. niet voor eigen pensioen. Voor hun weduwen echter wel, ook de Kamerleden der S. G. Partij. Het zijn maar halve waarheden, die De Banier vertelt, R. A. d. O. Venezolanen vallen Cura9ao binnen. EEN AANVAL OP WILLEMSTAD. De gouverneur en de troepencommandant met eenige soldaten ontvoerd en teruggezonden. EEN URENLANG GEVECHT. Twee dooden en één zwaargewonde. DE RUST HERSTELD. Men seint uit New York Een groep Venuzolaansche opstandelingen heeft Zondag onder leiding van generaal Ur- bina, die in Venuzuela reeds talrijke opstanden tegen president Comez heeft georganiseerd, zich meester gemaakt van Willemstad en het hoofd station van Curasao. Er ontstond een gevecht met de politietroepen, dat verscheidene uren duurde en in den loop w.aarvan talrijke politie agenten en officieren gedood werden. De gou verneur van Curasao en de commandant van het garnizoen, die beiden trachtten de orde te herstellen, zijn gevangen genomen en met on bekende bestemming weggevoerd aan boord van het Amerikaansche stoomschip Maracaibo, waar van de opstandelingen zich eveneens meester hadden gemaakt. Naar wij vernemen heeft de directie van den Kon. West-Ind. Maildienst een tweetal telegram men ontvangen omtrent de gebeurtenissen te Willemstad. Volgens deze telegrammen kwamen Zaterdag avond omstreeks 10 uur 200 man uit Venezuela op Curasao omwapenen te krijgen. De Vene- zolanen dwongen des nachts om 4 uur het s.s. Maracaibo van de RedD lijn naar Cöro te vertrekken, welke plaats in Venuzuela ligt. Zij nam'en den giuverneur en den commandant van de militaire politie en 15 soldaten als gevange nen mede. Na het vertrek der Venezolanen had de militaire, politie de situatie weer in hanfen. Volgens een tweede telegram is het s.s. „Mara caibo" Zondagochtend 7 uur met den gouver neur en de anderen teruggekeerd. Aan boord was alles wel. De Venezolarien waren te Cöro geland en hebben daar na het stoomschip terug gezonden. De militaire politie heeft den toe stand in handen. Reuter seint uit Willemstad (Curagao) Een gewapende bende, bestaande naar men gelooft, uit Venezolaansche nationalisten, heeft Zaterdagavond de kade bezet en verscheidene politiemannen gedood. De aanvallers, die gene raal Wibino aan het hoofd hadden, maakten zich meester van het Amerikaansche stoom schip Maracaibo. vervolgens brachten zij den Nederlandschen Gouverneur en den Comman dant van 'f garnizoen als gijzelaars aan boord, waarop zij'vertrokken. De aanvallers gingen op de kust van Venezuela aan wal en lieten ook de beide Nederlanders vrij, die met het stoom schip „Mracaibo" Zondag gezond en wel te Willemstadd zijn teruggekeerd, i Men seint uit New York dd. 10 Juni Omtrent den overval van Willemstad wordt nog gemeld, dat de bende 4 uur lang meester van de stad is geweest. De „Kortenaer" naar Curasao. Dinsdagochtend vertrok Hr. Ms. Kortenaer, die onlangSjUit Curagao terugkeerden, van Hoek van Holland wederom daarheen met volledige bemanning, versterkt door een landingsdivisie, terwijl Hr. Ms. Hertog Hendrik gereed wordt gemaakt voor een eventueel spoedig vertrek naar de West-Indische wateren. NADERE BIJZONDERHEDEN. Naar we nader vernemen is het eerste bericht overdreven. Op het oogenblik is de rust in Curagao weer geheel hersteld. Twee militairen werden vedpod, n.l. een sergeant en een briga dier en een zwaar gewond. De opstandelingen zijn in Venezuela geland en hebben daarna den gouverneur ir. L. A. Fruytier en den Commandant van het garnizoen weer met het s.s. Maradaibo naar Curasao te ruggezonden. Het was de opstandelingen blijk baar te doen, om het garnizoen van Curapao te overvallen en de munitie te bemachtigen. S i l i 1 1 1 1 s 1 1 1 i DE STATENDAM. Tusschen Boulogne en Rotterdam is gedurende de laatste thuisreis de stuurboordturbine van de Statendam onklaar geraakt. Dientengevolge had het schip, dat met één machine natuurlijk minder vaart liep, vertraging. Bij het binnenkomen aan den Hoek Is van de hulp van sleepbooten gebruik gemaakt, met het oog op veilig manoeuvreeren. De schade is van dien aard, dat zij zoo spoe dig hersteld kan worden dat, er geen wijziging behoeft te komen in de afvaart. De Statendam zal dus Vrijdag vertrekken. AUTO-ONGELUK. Negentien gewonden. Op den weg van Ueberlingen naar Pfullen- dorf is een autobus in een bocht e'en glooiing afgereden. De 19 inzittenden zijn allen gewond, 5 ernstig. VLIEGTUIG VERONGELUKT. Twee dooden. Op het vliegveld Böblingen bij Stuttgart is Zaterdagavond een klein vliegtuig neergestort. De bestuurder werd op slag gedood, de pas sagier, een officier van politie uit Friedrichs- hafen, werd met een zware schedelbreuk naar het ziekenhuis gebracht, waar hij Zondagochtend overleed. Het vliegtuig werd geheel vernield. FAMILIE-DRAMA. Vader door zijn zoon levensgvaarlijk mishandeld. Zondagmorgen had zekere R., wonende te Tilburg, zijn zoon A. in een café tijdens een twist een niet-ernstig'en steek in de borst toe gebracht. In den namiddag begaf de vader zich, nadat hij eenige café.'s had bezocht, naar de woning van zijn beide zoons J. en A., waar hij de deur intrapte. De zoons kwamen naar buiten en mishandelden hun yader op vreeselijke wijze door den man op het hoofd te trappen en te slaan. De vader werd naar het politiebureau gebracht om verbonden te worden, doch hij moest in den avond naar het gasthuis worden vervoerd, waar hij ter verpleging werd opge nomen. Zijn toestand is levensgevaarlijk. De politie heeft de zaak in onderzoek. HOE BAEDEKER REISDE. In een oud, gerenommeerd hotel in Engadin, dat wegens zijn ligging, maar vooranmelijk om zijn tafel en verdere verzorging van zijn gas ten in Baedeker met een sterretje stond aan geduid, verbleef al een paar dagen een lange, magere man. Bij zijn komst had hij gevraagd om de goedkoopste kamer van het hotel en van alles dronk en at hij wat het laagst geprijsd stond. Wanneer men hem animeerde voor een ritje, of voor het koopen van een souvenir, of wel voor uitstapjes met e'en gids, deed hij alsof hij doof was; werd het hem op den man af ge vraagd, dan weigerde hij steeds, kortom, de lange, magere was een krenterige kerel, die beter op zijn plaats was geweest in een her berg, dan in een Alpenhotel met een sterretje. Het echtpaar, dat het hotel dreef, deed zijn uiterste best om hem dit duidelijk te maken; het goedkoope eten was dubbel slecht en van alles kreeg hij zoo weinig mogelijk, terwijl de wijn extra dun was. Eindelijk had een poging om hem op deze ma nier weg te werken, succes. De gierige gast verzocht om zijn rekening, pakte zijn koffers en ging heen, maar voordat de omnibus van het hotel vertrok, verzocht hij den eigenaars een oogenblik bij hem te willen komen. „Ik heb duidelijk genoeg gemerkt", zei hij, „dat gasten, die weinig geld willen uitgeven, U niet welkom zijn. Ik zal U daarom iets ver tellen. Ik ben Baedeker en bezig met de voor bereiding van een nieuwen druk van „Zwit serland" en bezoek daarom de hotels, die een sterretje bij hun naam hebben persoonlijk, om me te vergewissen, of zij dit in den nieuwen druk "ook verdienen. Ik reis niet alleen als luxe gast; dan wordt ik overal goed bediend. Maar ik kom ook op voor de belangen van de reizigers, die zich slechts zelden de weelde van een reisje kunnen veroorloven en die daar bij rekening moeten houden met hun uitgaven. De hotels, die zulke menschen met bescheiden middelen zoodanig bedienen, dat zij zich op hun gemak gevoelen, die hotels zullen ook in den nieuwen druk hun sterretje behouden. Goe den middag Slagers tegen de «slanke iijne, Te Potsdam heeft dezer dagen de slagers bond uit de Pruisische provincie Brandenburg zijn anathema over de slanke lijn uitgesproken. Tijdens en kort na den oorlog was er in Duitschland buitengewone vraag naar vet, maar sed'rt de verderfelijke «boonestaak» mode*, gelijk een der verontwaardigde vet» producenten het noemde, haar intrede heeft gedaan, vragen alle klanten naar het magerste vleesch. Zij dulden niet dat er een aasje vet aan zit en eiken dag kan men in het markt» bericht van het Berlijnsche abattoir lezen «Vette varkens verwaarloosd*. De slagers zitten zelfs met hun beste vet verlegen en moeten het voor een appel en een ei aan zeepfabrieken verkoopen. Ten slotte kwam, in een motie, de aap uit den mouwDe slagers eischen een verhooging van de invoerrechten op vleesch en vet. SOMMELSDIJK. GeborenJob, z. v. Job Born en Lena Ka» merling Huibert, z. v. Adrianus Groenendijk en Elizabeth TroostCornelis, z. v. Andries van der Meijde en Johanna Cornelia van Markensteijn. GehuwdAdrianus Kaptein 23 j, en Jan» netje van Es 22 j. beiden alhier. MIDDELHARNIS. GeborenPieter Cornelis, z. v. A. C. van Loon en P. Noordermeer; Johannis Jacobus, z. v. A. Nipius en P. L. Noordijk, GetrouwdL. Buijs 43 j. en E. M. Jacobs 40 j. OverledenJ. Mosselman 71 j-, Wedn. van M. S. Viskil. OOLTGENSPLAAT. Geboren: Johannis Marie, z. v. Joh. van de Klundert en Marica WagemansPieter, z. v. Hendrik Troost en Adolphina Pieterse.' NIEUWE TONGE. GetrouwdCornelis Holleman jm. 26 j. en Annetje Noteboom jd. 25 j. beiden alhier. DIRKSLAND. GeborenElizabeth, d. v. Krijn Razenberg en Johanna van der Ham. PLANTENZIEKTENKUNDIGE DIENST WAGENINGEN. Op het oogenblik (Juni 1929) zijn aan den onderkant der bladeren van bieten en mangel- wortels (en ook van spinazie en melde) de

Maas- en Scheldebode | 1929 | | pagina 3