Open brief aan Ds. Kersten PUROL er opl Kerk en Schooi Gemeenteraad. smaakt als room van den bekenden Amerikaanscfaen Predikant Ds. van Lonkfauyzen. Plaatselijk Nieuws. Het verzacht en geneest niet, dat de overheid alleen in haar consciëntie gebonden is, maar dat zij in haar consciëntie gebonden is aan de ordinantiën Gods. Dat is zoo duidelijk mogelijk. De uitspraak, dat het staatsgezag niet recht streeks aan de ordinantiën Gods gebonden is, wil alleen zeggen, dat we geen theocratisch koningschap hebben, zooals Israël er een ge weest is. Het heeft God in Zijn wijsheid be haagt, dat tegelijk met de opheffing van het volk Israel als natie te doen vervallen. We wetën niet rechtstreeks meer wat de ordinantiën Gods zijn, zooals het volk van de oude bedee ling dat wist. Dat zal toch geen enkele St. Geref. tegenspreken. In de tweede plaats zegt ons pro gram, dat de overheid niet aan de uitspraak van eenige Kerk gebonden is. Dat wil Rome. Niet in landen met een gemengde bevolking, maar in specifiek Roomsche landen. Er zijn officieele uitspraken, die dat bevestigen. Het is dus het Roomsche systeem om de overheid waar het volk Roomsch is te binden aan de uitspraak der kerk. In ons land wil dat ook de H. G. S., de partij van Ds. Lingbeek. Maar ook de S. G. P. ofschoon deze niet zoover gaat wil deze rich ting op, de suprematie van de Gereformeerde kerk. Maar welke kerk zal dat moeten zijn Als dit beginsel geldt voor den staat, dan geldt het ook voor de provincie en ook voor de ge meente Hoe zal dit in Middelharnis moeten Wanneer hier vier kerken zijn, een Hervormde, een Gereformeerde, een Gereformeerde Gemeen te en een Roomsche kerk, welke kerk moet dan de overheid handhaven en welke kerken moeten er opgeruimd worden Kan Ds. Kersten dat uitmaken Maar krijgt hij dan geen last met zijn eigen partij, want Ds. Zandt is Hervormd en Ds. Kersten is lid der Geref. Gemeente Men ziet dus, dat dit niet kan. Maar ook het mag niet. Want God heeft voor beide terreinen een eigen gebied geschonken. De kerk heeft een eigen terrein en de staat heeft ook een eigen gebied, verwarring van deze terreinen heeft in de geschiedenis dan ook altijd tot groote schade van de kerk geleid. Het kan niet en het mag ook niet. En daarom zegt ons program, dat de overheid niet aan de uitspraak van eenige kerk gebonden is. Noch rechtstreeks noch door eenige kerk, maar dan schiet er maar één mo gelijkheid over, n.l. dat de overheid gebonden is aan de ordinantiën Gods door eigen con sciëntie. Wil dat nu zeggen, zooals de Staatk. Geref. er van maken, dat de overheid alleen aan haar consciëntie gebonden is en derhalve zich nergens aan te storen heeft en alles maar mag toelaten en de grootst mogelijke vrijheid aan het volk laten Mag de S. G. P. nu zeg gen: bij de A. R. partij mag alles, want daar is de overheid alleen aan haar consciëntie ge bonden Neen. Wie dat zegt stelt het verkeerd voor, die leest niet goed wat ons program zegt. Want er staat, dat de overheid in de consciën tie gebonden is aan de ordinantiën Gods. Dat is precies zooals alle menschen in hun consciëntie gehouden zijn naar alle geboden Gods te leven En of een consciëntie dan niet dwalen kan Zeker, maar kan een kerk niet dwalen We zijn toch niet Roomsch En in dat geval is het nog veel erger, dan dat de overheid in haar consciëntie dwaalt. Want in het laatste geval zijn er vele factoren in de samenleving, die corrigeerënd kunnen werken. Wat de S. G. P. er van maakt is het beginsel der liberalen, der sociaal-democraten en der communisten. Die hebben altijd het standpunt ingenomen, dat de overheid alleen aan eigen consciëntie gebonden is. Maar dat is nooit het beginsel der Anti Rev. Partij geweest. Spr. betreurt het, dat hij deze dingen nog zeggen moet. Het moest toch bekend zijn. Van beginne af aan is dat de be. lijdenis geweest, die in ons beginselprogram tot uitdrukking kwam. Bouwen, strijden, breken. Ten slotte wekt spr. op om te bouwen aan de A. R. beginselen, dat ze in ons volksleven steeds meer worden ingedragen, om te strijden tegen alles wat zich tegen die beginselen ver heft, en te breken met wat niet is naar de or dinantiën Gods. Op deze met gloed uitgesproken rede volgde een dankbaar en instemmend applaus. Debat met den heer De Vries. Voor het debat gaf zich op de heer De Vries, leeraar aan de Ambachtsschool en so ciaal-democraat. Een half uur werd hem gegeven en dit ge bruikte hij om met den heer Schouten van ge dachten te wisselen over het ontwapenings- vraagstuk. Het spreekt vanzelf, dat daar niet veel van terecht kwam Al mag niet ontkend worden, dat de heer De Vries de beginselen der sociaal-democraten ten onzent op het punt der ontwapening goed uiteen zette en de bekende argumenten van die zijde vlot weergaf, het werd een groote mislukking, juist omdat de sociaal democraten hier zulk een allermiserabelste hou ding op het stuk der ontwapening aannemen. De heer Schouten kreeg bij zijn beantwoording van den debater, gelegenheid dat nog eens goed te onderstrepen én de voosheid van de ontwa- peningsleuze der S. D. A. P. aan te toonen. Het was voor de Anti-Rev. partij te Middel harnis een goede avond. De heer Van der Waal sloot met dankgebed. EEN ERNSTIG WOORD VAN Dr. J. VAN LONKHUYZEN. DE LEIDER DER S. G. P. TE ZIERIKZEE. ART. 36 EN HET ZWAARD DER OVERHEID. De bekende Dr. van Lonkhuyzen zond den volgenden open brief aan „De Rotterdammer" Zierikzee, Juni 1929. Verleden week Vrijdagavond ver nam ik, dat U dien avond in een zaal in de stad mijner inwoning zoudt spre ken. Zonder vooropgezette meening of vooroordeel ging ik naar uwe verga dering. Ik ben bijna twintig jaren weg geweest, heb dies den politieken strijd hier te lande in dien tijd niet gevolgd, en derhalve ook geen oordeel over het rechtmatige van de opkomst van nieu we partijen kunnen vormen. Ik ben, als hebbende op dit oogenblik nog niet we derom de burgerrechten van dit land, niet bij een politieke partij aangesloten, en behoef dus uit dien hoofde geen be paalde partij te verdedigen. In het af- getrokkene geef ik de mogelijkheid van critiek op alle menschelijke handelin gen, dus ook op die eener Christelijke partij toe. Ik verblijdde mij voorzoover ik daar kennis van droeg, dat er politieke actie kwam ook in kringen, waar vroeger het Christendom vrijwel los naast het pu blieke leven stond, waar men tevreden was geweest met genade aan de ziel be wezen en het oog uitsluitend gericht werd op de zaligheid hierna toegezegd, maar waar men tot nog toe de kinderen schijnbaar zonder gewetensbezwaar naar de openbare school kon zenden, ze overgeven kon aan moderne onder wijzers en eveneens zonder gewetens wroeging, zoo het scheen, kon stemmen op den liberaal, zoo men tenminste nog stemde; en zoo verder het publieke le ven overliet aan de machten des on- geloofs. Zoo kwam ik, zij het wat laat, op uwe vergadering in Zierikzee, zonder bepaald vooroordeel, bereid gegronde aanmerkingen te hooren. De zaal was vol. Ik stond achter in. Zag daar een aantal rookende en lachende, naar ik vermoed ongeloovige menschen, aan gindsche zijde zitten, terwijl een een voudig landbouwer de vergadering voorging in gebed. Ik kreeg den indruk, dat deze broeder het wel meende als hij om het heil van Sion bad, de bekee ring der dwalenden, vrijmoedigheid voor de sprekers en zoomeer, ook al was het gebed lang en al sprak hij den Heere God aan in familiaire termen. De eerste spreker sprak over begin selen van Gods Woord boven alles, het ,,Soli Deo Gloria" op alle terrein en de bestrijding van on- en bijgeloof, be ginselen, de wijze van uitdrukking en de bijzondere toepassing voor rekening van den spreker latende, waarmede ik in het algemeen kon instemmen. Daarna kwaamt U. Al dadelijk met een verklaring, die 'deed zien uit wel ken hoek de wind woei. U zeidet U zoudt niet theologiseeren met zekere partijen over „veronderstelde wederge boorte en vermoedelijk hemelburger schap", maar ieder zou wel begrijpen over wie u het hadt als u het over „het oppervlakkig Christendom' hadt op staatkundig gebied. Nu laat ik die uit drukkingen voor uwe rekening, en zon der ze over te nemen, vraag ik U of U wanneer U als predikant brood en wijn aan het Avondmaal uitreikt, of II, die zooals U later in een ander verband zeidet, toch ook niet in het hart der menschen kunt zien, iets anders doet, dan het aan iemand geven die u veron derstelt en vermoedt een wedergebo rene te zijn Kan ik niet met precies dezelfde woorden dan niet uw kerk en uw partij zoo aandienen Aandienen aan een vergadering van meestal ge moedelijke menschen, om misschien ee- nigen te vangen In den breede werd daarop zonder meer „geconstateerd", dat de coalitie, en volgens U hebben we al 30 jaren de coalitie gehad, niet één, letterlijk niet één positief christelijke wet gemaakt had. of dergelijke vrucht afgeworpen had. Ik zat te wachten hoe U het ma ken zoudt met de wetten voor 't Chris telijk onderwijs. Geen woord werd er van gereptTerwijl ik bij mijn terug- kost hier te lande verbaasd sta over de geweldige resultaten van den school strijd, terwijl onze natie Christelijke scholen heeft zooals geen andere natie op aarde die bezit, waar de Christenen in alle naties jaloersch op zijn, schenen ze voor u eenvoudig niet te bestaan. Al wat christelijke wetgeving, volgens U, gegeven had was wetten om „ze geltjes te plakken", terwijl de Heere wel voor zijn volk zorgen zou en de menschen met die wetten hun vrijheid verloren, als ze later wel zien zouden, zeide U. Toen kwam art. 36. Waar U lang bij stil stondt. Den Gereformeerden werd verweten, dat zij art. 36 veranderd had den. U stondt voor een onveranderd art. 36. Met klem en nadruk werd den menschen op het hart gedrukt om als ze een nieuw psalmboek kochten toch er op toe tet zien, dat ze het onverkorte art. 36 er in hadden. En er stond hee- lemaal niet in, dat artikel 36 wat de Gereformeerden er van maakten als leerde het, dat het het ambt der over heid was om de ketterijen en dwalingen met het zwaard uit te roeien. U zoudt het voorlezen, naamt een psalmboek in de hand; slim genoeg gingt U niet ver der en deedt U het niet. Want in mijn onverkorte uitgave staat nog altijd wel dat aan de overheid het zwaard gege ven is en dat haar ambt (dus met 't zwaard) is „om te weren en uit te roeien alle afgoderij en valschen gods dienst, om het rijk van den Antichrist teg ronde te werpen". Volgens U hield art. 36 alleenlijk in, dat de overheid een voedstervrouw der kerk zou zijn „zoo als ook de groote Voetius gezegd had". De menschen moesten Calvijn's Insti tutie maar eens lezen. Dan zouden ze wel zien, dat Calvijn er ook zoo over dacht. Ik dacht natuurlijk, dat Calvijn's houding inzake de executie van Servet en de heksenprocessen want ook Calvijn was een kind van zijn tijd wel ter sprake zou komen. Geen woord er over Maar wel en de tegen spraak met zichzelven scheen, ik neem maar het beste geval, den spreker te ontgaan, en ontging zeker de eenvou dige Zeeuwen als U zeidet, dat ook de Hugenoten er zoo over dachten, die op de Synode van Soissons onder de heetste vervolging uitspraken, dat ze liever zagen, dat de overheid vervolgde dan haar ambt niet uitvoerde. Het pogen der Gereformeerden om Zondagswetgeving „zoover mogelijk" toe te passen wer daan de kaak gesteld. Dat „zoover mogelijk", kon ook een heiden en Jood wel zeggen. Het werd mij alles te benauwd. Ik kon er niet bij zijn, dat voor zulk een voorlichting dezer honderden eenvou dige zielen God gedankt werd. Ik heb van u geen bestrijding van het ongeloof gehoord, wel herhaaldelijk bestrijding van hen die zeggen „Wij Calvinisten", „Wij Gereformeerden". Is dit alles eer lijke voorlichting Is dit waarachtig heid Ik zoek niet te scheiden. Integendeel, ik zoek de Calvinisten ook in dit land saam te brengen. Maar op hun ver gaderingen waartoe ook u uitgenoodigd waart om de samenwerking der Calvi nisten te bespreken op grond van Gods Woord en Belijdenis, wilt U niet ko men. Mag Gods Naam en ik bedoel daarmee niet enkel het herhaaldelijk gebruik van den noemingsnaam, maar heel Gods openbaring zoo gebruikt worden Is dat een recht gebruik van Gods Naam Mogen zoo de heiligste zaken be handeld worden Is dit een ware voorlichting van een voudige zielen Mag ik vragen met die vragen in de binnenkamer te gaan Dat alleen vraag ik. Maar dat ook beslist Uw dw. dienaar, Dr. J. VAN LONKHUYZEN. SOMMELSDIJK. Vorige week werden uit deze gemeente verscheept 365000 K.G. aardap pelen en paardepeen. De dienstplichtigen J. van Dongen ert B. A. de Gast van de lichting 1929 zijn tegen 22 Juli a.s. opgeroepen om bij hun corps te Bergen op Zoom te worden ingelijfd. OOLTGENSPLAAT. De heer A. Kreeft beeft onderhands een woonhuis gekocht, staande aan den Kerksingel van de Wed. P. Korteweg Bom. Tot hoofd der Christelijke Nat. School is benoemd de heer A. Klein thans werkzaam aan een Christelijke school te Rotterdam. -- De heer J. Huijzer Fz. kwam in een land- bouwschuur zoodanig te vallen dat Dr. Cram mers noodig bleek, welke constateer de dat over brenging naar een der ziekenhuizen te Rotter dam noodig was. Vrijdag 7 Juni hield de ste enkol'enbond „Algemeen Belang" een vergadering in Hotel Vinke. De Voorzitter opende deze en heette de leden, welke niet talrijk waren opgekomen, welkom en schrijft de matige opkotmst toe aan de drukke warkzaamheden op den akker, het geen ook getuigt dat de zaken daar naar hun wensch goed gaan. Door den secretaris De Vos worden de notu len gelezen en vastgesteld. De heer A. Remus vraagt inlichtii igen over het bezorgloon der brandstoffen welk e tot tevre denheid worden verstrekt. Uit het verslag van den Secretai •js blijkt, dat 15 nieuwe leden werden ingeschreven, het le dental bedraagt thans 418. Twee ajgemeene en twee bestuursvergaderingen werde n gehouden. De omzet bedroeg 5871 Yi H.L. eier' kolen. Steen kolen 1018 H.L. Antraciet 660 1 3.L. Sloffen 12875 Kilo, in het geheel werden dlit jaar meer verkocht als het vorige 17.775 kil o brandstof fen. Onder dank wordt dit verslag v astgesteld. De heer C. D. Birkhoff lid van de commis sie van controle brengt verslag fait over de handelingen van het bestuur waari uit bleek dat het bestuur steeds het belang der vereeniging goed behartigde. De heer J. van Kempen verklaart; de rekening van den penningmeester te hebben nagezien en in orde bevonden. Nadat de penningmeester vers'iag heeft ge daan van het beheer der gelden wordt de reke ning vastgesteld in ontvang en uitgaven tot een bedrag van 15.889.34. De heer J. van Kempen wil het salaris van den secretaris met 50.— verhoogen hetwelk echter aan het bestuur werd toevertrouwd. Ook werden inlichtingen gevraagd over het stof van de eierkolen, meerdere controle zal mo gelijk zijn als men over meerdere ruimte beschikt. Aanbiedingen zijn ingekomen voor een nieuwe bergplaats o.a. van de heeren Brinkman. L. A. Neels, W. J. Buth, Wed. P. Korteweg, jT. van der Welle. L. Dorsman en J. van Hassent. Naar aanleiding hiervan zal het bestuur over 8 o'agen vergaderen. Voorts wordt nog besproken: het verkrijgen van gelden voor aankoop. De voor zitter meent hierin tez uilen slagen. Nadat nog besloten is tot het aahschaifen van materieel, sluit de voorzitter de vergadering met eën woord van dank aan de leden. OUDE TONGE. J.l. week zijn er nog uien van den oogst 1928 door P. van Noord ge leverd. Iets zeldzaams in de maand Juni. De heer L. Los heeft ondershands een stuk bouwgrond aangekocht van den heer J. van Kempen alhier. De R. K. Rooae Kruis-vereeniging van Oude Tonge en Achthuizen, tellende 365 leden, heeft een verpleegster benoemd. De bode is F. Flooren alhier. Onze dorpsgenoot C. van Noord is in het Krankzinnigengesticht te Loosduinen over leden. NIEUWE TONGE. Het huis, bewoond door dhr. H. W. alhier, is voorzien van het kenmerk dat de besmettelijke ziekte Roodvonk er in voorkomt. A.s. Donderdag zal de Rijksontvanger in deze gemeente zitting houden tot het innen van 's Rijks directe belastingen. Door dhr. J. P. de Wilde alhier is ver gunning gevraagd tot het bouwen van een broei kas in zijn tuin nabij den Molendijk. Met ingang van 1 Juli a.s. is tot leerling- verpleegster te Schiedam benoemd Mej. G. de Geus, alhier. Op Dinsdag 18 Juni a.s., des namiddags ten drie ure (zomertijd) zal ten huize van den gemeente-geneesheer de gelegenheid zijn open gesteld tot kostelooze inenting en herinenting. J.l. week werden van hier vervoerd: 400 balen peen en 1200 H.L. aardappelen. Aan den dienstplichtige van de lichting 1930, J. de Jong, is voorgoed vrijstelling van den dienst verleend wegens broederdienst. Dhr. G. A. v. d. W. kreeg bij het aan slaan van zijn auto met den slinger een zoo- danigen slag tegen het hoofd, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. DIRKSLAND. Vrouw verbrand. Zaterdag morgen werd een voorbijganger door de alleen wonende 86-jarige Wed. A. Vroegindeweij aan de Zomerstraat, geklopt. Toen hij binnentrad bleek, dat de kleeren van de oude vrouw in brand hadden gestaan, waardoor zij ontzettende brandwonden aan armen, beenen enz. had op- geloopen. Waarschijnlijk heeft zij een kachel staan poetsen en dat toen haar rokken door een petroleumstel, dat op den grond stond, vlam hebben gevat. Zij heeft zelf haar kleeren nog met water kunnen blusschen. Hoe het ongeval zich evenwel heeft voorgedaan kon zij zelf niet meer vertellen. Volgens ooggetuigen moe ten de brandwonden vreeselijk zijn geweest. Des avonds is zij onder hevige pijn overleden. Door het gemeentebestuur is een nieuwe Fiat motorbrandspuit aangekocht. Donderdag zal de rijksontvanger te Mid delharnis alhier zitting houden tot het innen der rijksbelastingen. Deze week zal langs de huizen der in gezetenen een buscollecte worden gehouden voor het Minahassa-geschenk. MELISSANT. Het bouwen van een pakhuis voor de Landbouwvereeniging „Ons Belang" is opgedragen aan A. Mans, metselwerk; Abr. Tieleman, timmerwerk; Wed. Klem van Herkin- gen, smidswerk, en A. J. Baart, schilderwerk. Het bouwen van eën aardappelbewaarplaats aan A. Mans, betonwerk; van Koppen van Wijk, Stellendam, timmerwerk; J. de Reus, verf- werk, en Gebr. van Immerzeel, smidswerk. Door M. v. d. Bosch is vergunning ge vraagd tot het bouwen van een woonhuis aan de Nieuwe Binnenweg. Het zoontje van H. v. d. M. kwam zoo danig te vallen met zijn rijwiel, dat hij zijn arm brak. - Zaterdagmiddag reed W. v. d. W. van Stad aan 't Haringvliet met zijn auto tegen een dijk, waardoor zijn auto erg werd beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. GOEDEREEDE. Zaterdag j.l. had de aan besteding plaats van het bouwen van een lokaal aan de Bijz. School aan het Havenhoofd. De uitslag is als volgt Metselwerk: P. van den Nieuwendijk te Oud dorp 2915.—*; P. Ie Comte te Sommelsdijk 3189.J. van Es te Stellendam 3680. J. de Ronde te Goedereede 3837.W. v. d. Welle te Stad aan 't Haringvliet 3333.—. Timmerwerk: T. van Heemst te Sommelsdijk 3295.— A. van den Doel te Sommelsdijk 3193.P. van den Doel te Sommelsdijk 2990.L. van Koppen te Stellendam 3050.—; A. v. Wijk te Goedereede 3070.— M. Langbroek te Middelharnis 3240.C. Spee te Sommelsdijk 3250.—. Verfwerk: A. van Asperen te Goedereede 253.-. Smidswerk: C. v. Wijk Goedereede 230.— T. Renaud, Goedereede, 95.50*. In massa: P. van den Doel te Sommelsdijk 7135.-. Gegund. De timmerman'A. van Wijk alhier is de laagste inschrijver voor het maken van een aardappelbewaarplaats te Melissant. Dit moet Uw eerste gedachte zijn bij Brandt en Snijwonden, Ontvellingen en allerlei Huidverwondingen De vorige week werden door eenige vis- schers van 100 tot 300 kilo ansjovis per vaar tuig gevangen. Garnalen 100 tot 200 kilo per dag. De visscher C. Lokker viel buiten boord en werd door zijn vader gelukkig gered. De kuilvisscher T. G. had de vorige week door scheuren voor 50. schade aan zijn net, De collecte, gehouden langs de huizen ten bate van den Christelijken Zeeliedenbond, heeft 22.opgebracht. OUDDORP. Zaterdagavond is onze gemeen te bezocht door een paar leden van de S.D.A.P. om van uit een auto de menschen toe te spre ken. Een paar personen protesteerden hier tegen, doch vernamen, dat er toestemming voor ge geven was. Wij zijn van meening, dat het be zoek niet veel baat zal opleveren voor de so cialistische partij Er is een begin gemaakt met het uitzetten van meekrapplanten. Vroeger was de teelt van meekrap hier zeer belangrijk. De laatste jaren gaan weer meerdere personen er toe over. De collecte voor het Chr. Zeelieden Tehuis te Rotterdam, per inteekenlijst langs de huizen gehouden, heeft opgebracht het mooie bedrag van 70.45. In de vorige week hebben de visschers gevangen van 100 tot 120 kilo garnalen per vaartuig; in de stallen 10 zalmen. De jaarlijksche keuring vanwege de geiten- fokvereeniging staat gehouden te worden a.s. Woensdag, les nam. te half zes (O.T.) op het terrein bij de „Vooruitgang". SOMMELSDIJK. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer C. van den Boogert, is te Rotterdam geslaagd voor het einddiploma Gymnasium. Zondag 2 Juni werd in de Ned. Herv. Kerk alhier een extra gift van 10.— gecol lecteerd voor het Studiefonds van den Geref. Bond. Zondagavond 16 Juni a.s. zal in de Ned. Herv. Kerk alhier den Heiligen Doop be diend worden. De aangifte daarvoor moet ge schieden Vrijdag 14 Juni, 's avonds om 8 uur, in de consistoriekamer. MIDDELHARNIS.* L.l. Zondag werd in de Geref. Kerk alhier een bankbiljet van 10 gecollecteerd voor de Armen en Kerk. NIEUWE TONGE. J.l. Zondagavond is in de Ned. Herv. Kerk alhier een extra gift ge collecteerd van 25.—. DIRKSLAND. De in de Ned. Herv. Kerk alhier gehouden extra maandelijksche collecte bracht ruim 50.op. Op Zondag 16 Juni a.s. zal in de Ned. Herv. Kerk alhier Doopsbediening worden ge houden, waarvan de aangifte a.s. Vrijdagavond zal moeten plaats hebben. HERRINGEN. D.V. zal er a.s. Zondag in afwijking van andere Zondagen slechts een maal dienst worden gehouden in de Ned. Herv. Kerk. De vacature staat dan vervuld te worden door Ds. Polhuijs van Stad aan 't Haringvliet. Tot diaken bij de Geref. Gemeente is gekozen dhr. A. J. den Boer. Vergadering van den Gemeenteraad te MELISSANT den 7 Juni des nam. 3 uur. De Voorzitter, Burgemeester Visscher opent de vergadering met gebed waarna de notulen worden voorgelezen en vastgesteld. Van Ged, Staten zijn enkele goedkeuringen van genomen raadsbesluiten ingekomen. Ingekomen is het beredeneerd verslag over den toestand van de gemeente over het af' geloopen jaar. Dit ligt voor de raadsleden ter visie. Mej. van Eek, onderwijzeres aan de O. L. school alhier, vraagt wegens huwelijk, met ingang van 1 September ontslag. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten haar dat eervol te geven onder dankbetuiging voor de bewezen diensten. Ingekomen zijn de rekening en de begroo» ting van de Gezondheidscommissie zetelend te Middelharnis. De rekening sluit met een goed slot van 108,26'/2. In de begrooting dier commissie is deze gemeente voor het volgende jaar aangeslagen voor een bedrag van f55,11. De heer VOGELAAR (a.r.) vraagt of het veel verschilt met het vorige jaar. v De VOORZ1TIER antwoordt dat f 0, meer betaald moet worden dan het vorige jaar. Met algemeene stemmen wordt besloten om de rekening en de begrooting goed te keuren. Het musschengilde vraagt even als vorige jaren weer een subsidie van de gemeente te mogen ontvangen. De landbouwvereeniging «Ons Belang* steunt dat verzoek. Er worden per jaar heel wat musschen vernietigd in Me» lissant. Op voorstel van B. en W. wordt be' sloten weer een bedrag van f 25,— toe te staan. Ingekomen is de rekening van het vleesch' keuringsbedrjjf. Aan keurloonen zijn in het afgeloopen jaar ontvangen een bedrag van f 4244,—. Er is een winst gemaakt van f377,—. De heer VOGELAAR vraagt, of de toestand in Dirksland al gewijzigd is, opdat er geen dingen meer kunnen voorvallen zooals er voorgevallen zijn. De VOORZITTER antwoordt, dat er tegen* woordig geen vee meer ingebracht wordt zoo» lang het oude vee er niet uitgehaald is. Het> geen de heer Vogelaar bedoelt, zal dus niet meer voorkomen. Besloten wordt de rekening en de begrooting goed te keuren. Met algemeene stemmen wordt op voorsf van B en W. besloten om goed te keurr- de gemeenschappelijke regeling met Middel' harnis inzake het U. L. Onderwijs. Per kind en per jaar zal de gemeente betalen een bedrag van f 20,—. De «Landarbeidersvereeniging* vraagt een voorschot van de gemeente tot aankoop van bouwgrond van den heer Kardux a f 1850,— per gemet. De heer VAN DER SPAAN (gem.belang) vraagt, of de handelingen met den heer Struijk niet zijn doorgegaan. De VOORZITTER antwoordt, dat die grond te duur was. De prijs daarvan was f 2300,—. Volgens een schrijven van den Minister was dat verzoek niet voor «inwilliging vatbaar* en is het als zoodanig ter zijde gelegd. De beer KORT (chr. hist.) zou over deze kwestie gaarne iets in gesloten vergadering willen zeggen. De VOORZITTER zegt, dat hij dan in strijd met de Gemeentewet zou komen, deze toch laat niet. toe, dat er over uitgaven die niet op de begrooting voorkomen in geheime vergadering wordt beraadslaagd besloten. De heer KORT maar er mag in geheime vergadering toch wel over gesproken worden De VOORZITTERneen, de wet verbiedt het uitdrukkelijk. De heer KORT; maar als U het noodig oordeelt mag het toch wel? De VOORZITTERneen dan mag het ook niet. We zjjn aan de gemeentewet gebonden en het zou niet voorzichtig zijn om er van af te wijken. Als er later iets gebeurt zitten we er mee. De heer VOGELAAR meent dat de Raad er niet veel over te beraadslagen heeft, hij kan er toch niets aan doen. De VOORZITTERals de Raad het bedrag te hoog vindt kan hij er wel wat aan doen. De heer KORTde verantwoording blijft toch altijd aan den Raad. De koop zal zoo laag mogelijk moeten zijn, dat is het beste voor de gemeente die er garant voor moet blijven en het is ook in het belang van de landarbeidersvereeniging. Gezien hetgeen er bij de verkooping is voorgevallen, gelooft spr. dat er wel goedkooper land is te verkrijgen dan nu aangeboden wordt. De VOORZITTER kan dat niet beoordeelen, maar merkt op dat de Raad thans alleen te beslissen heeft of hij den koop van dit land voor het genoemde bedrag goedkeurt. De heer KORTdit is de vraagprijs, maar de Raad kan toch wel met een goedkooper bod komen? De VOORZITTER: neen. Het gaat hier alleen over dit bedrag, vindt de Raad dezen prijs billijk, ja of neen. De heer VOGELAAR wijst er op dat dit een vrij willigen verkoop betreft, als de Raad die niet goedkeurt dan bestaat het gevaar dat men tot onteigening overgaat en dan kan het gebeuren dat de een of andere boer een pluim uit zijn staart verliest. Maar spr. vindt aen prijs wel wat hoog. De VOO niet stellen, het niet gc eigening v< oog gezien de Raad niet goedki voor de lat De heer eens maar moet zijn, mee. Er g< Flakkee die lang niet m steê zoo m; De VOO neeren. De de risico ni den gevraag Vogelaar de: er niet in tj De heer maar het il land dat ze f hebben. In vereeniging culier. Spr. De heer zal voor Bl stuk is bete? De VOOf loten, dan Met alg. bedrag toe De heer Si wijst in eeq is van een van Politie hebben B. diploma et heeft echter' drag genotei met zijn coll te mogen of De heer advies van De VOOÏ prae,advies De heer van de poli| weet of hij De VOOl gadering wi te willen z| beter acht De heer ook zonder, bedoelt toc| Spr. meentj tractament komen. De VOOÏ doende sale dan zijn co| De heer zoo velen dienen. De heer merkt is vo$ De VOOÏ in Dirkslar f 1610,- pit) geveer f 200 De heer moeten er hij het er n] andere te salaris willed Wethoudö Sandee mee kwijt geraak, willen hebb De VOOf daar over. zijn waaror hij voert he, Wethoude sluisjes te v kwijt geraak houden vad beter gevonj volg voor wat hard zonder er heg De VOOI die brands] houden. De spot gelegec Wethoude had hij str; is toch wel nemen. De VOO^ goed doet afnemen en ik verzeker! dat zoo gc systeem zou Wethoud^ om hem st postjes af te De heer best goed it ganger STR De heer Si ik een troej lawaai hooi daar wat bl kunnen tooi salarisverhoc Nadat nc, gesproken 0 wijzend op houder VAl Overigens toe besloten. In de roi er op, dat ei met water b Wethoudef kig het is ee De VOOI de brandspui Ze zullen di| De heer is met de ot van den drefl De heer heeft gevoet der bewoner voorstel in goeding will gemet gebod] De heer is net zoo v<j hem gekost behandeld de een andq moet toch schen hen di degenen die] heer Keur graag voor mei gekregei staan. De heer Trommel ni] Keur. Keur bouwd het, stukje van 1 den prijs te aald is. De

Maas- en Scheldebode | 1929 | | pagina 2