c feuilleton No. 3544. Dit nummer iiesiaat miane Biaiieo TWEEDE BLAD. I émP'm~k Officieel Gedeelte. rl>.AvIi7nnju niminili iiaiif, Het huisje aan den Zeedijk SCHAAKRUBRIEK. Plaatselijk Nieuws. Ingezonden Stukken. h. zeeberg. rxuncsiuNOvntSES Zaterdag 8 Juni 1929. Correspondentie deze Rubriek betreffende te zenden aan F. W. Nanning Middelharnls. No. 107. De oplossing van probleem no. 126 is 1. To3 dreigt 2. Te3 mat. Een aardige ontpenning van de pion d5, waardoor een cross-check mogelijk is. De toren legt dan weder een stuk op de b-lijn af. 1d4f. 2. Tb7 mat. Andere varianten zijn 1Lc5: 2. Pc5: mat. 1Pd6. 2. Pc7 mat. 1Pf6. 2. Pc7 mat. 1Pf5. 2. gf5: mat. 1Ph5. 2. gh5: mat. Een goede verleidingszet is 1. Dg2. Als probleem no. 120 plaatste ik een probleem van E. Schüller, dat den len prijs verwierf in het Ty van „The Sports Referee" 1928. Een der oplossers van de Maasbode, in welk blad het 3 weken geleden geplaatst werd, vond een nevenoplossing. Men ziet, eerste prijzen zijn niet vrij van fouten Het probleem is i Wit: Kill, Db5, Ta7 en fl, La3 en bl, J pi. b2, g2. j Zwart: Kal, Dh7, Tc8 en f8, Lgl en g8, Pd8 en e6, pi. g5, h6. Auteursoplossing 1Db3. Nevenoplossing 1. Lh7:f. De heer Koetsheid, redacteur van de Maasbode, ziet geen weer legging van deze zet. Ik ook niet. Wie wel Jammer, dat dit toch zoo goede probleem nu zal moeten vervallen, en dat men deze kans om vier punten te verdienen heeft laten voorbij gaan. Zouden de oplossers van de „Maasbode" slimmer zijn dan die van de „Maas- en Schel- debode" Eindspel no. 123. mwm.. Wi üf R i n c k. Wit begint en wint. 1. Da4, Kd5! 2. Pf7 Df8! 3. d3, ICe6; 4. Pg5f, Kf5! 5. Ph7 en wint. CORRESPONDENTIE. Jos. Duv. 1. Pe3! Mooie sleutelzet F. C. L. No. 692. 1. Dg7. Dit keer geen probleem voor den wedstrijd. Men kan a 11 ij d tot den oplossingswedstrijd toetreden. Een goede oplossing van een twee- zet telt voor 2 punten, enz. Voor een foutieve oplossing wordt een punt in mindering gebracht (minimum aantal punten is nul). Voor de maan- delijksche prijs van 2.50 moet men de meeste punten hebben. Ook niet-abonnè's zijn welkom. Heeft men 10 keer achtereen geen oplossing ingezonden, dan wordt men geacht niet meer mee te doen. Stand van den ladderwedstrijd na probleem no. 126. 125 126 Totaal H. Tiemens 41 0 2 prijs F. C. Laas 32 3 2 37 W. Nieuwland 34 0 2 36 A. v. Dijk 35 0 0 35 (2) „Udi" 18 0 0 18 (2) G. v. Gelder 15 0 2 17 C. Tiemens 2 0 2 4 D. Hofland 2 0 2 4 Verbrugge 2 0 2 4 ^'G. Mooiweer 3 0 0 3 (8) De prijs over Mei is gewonnen door den heer H. TIEMENS. Oplossing eindspel no. 120. 1. Kc5! Kc7: 2. e6, Kd8; 3. Kd6 enz. of 2. Kc8; 3. Kc6, Kd8; 4. Kd6, Ke8; 5. e7 enz. of 1. Kc5, Kd7; 2. Kd5, Kc7: 3. Ke6, Kd8; 4. Kf7 enz. Eindspel no. 122. Keemink en Fahrni 25. Wit: Kd6, pi. a5 en c7. Zwart: Kb7. Zwart speelt en houdt remise. DIENSTPLICHT. Inschrijvingsregister en alphabetisch register. De Burgemeester van Sommelsdijk maakt bekend, dat gedurende 10 dagen, van 4 tot en met 13 Juni a.s ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage ligt het inschrijvings register voor de lichting 1930, met het daaruit opgemaakt alphabetisch register, alsmede een afschrift van het gemeenschappelijk alphabe' tisch register voor deze gemeente en de andere gemeenten, welke ten aanzien van de loting mat deze gemeente zijn samengevoegd. Tegen deze registers kan binnen dien tijd bij een met redenen omkleed verzoekschrift bezwaar worden ingebracht. Het verzoekschrift wordt ingediend bij den Burgemeester der daarbij betrokken gemeente. Deze zendt het aan den Commissaris der Koniogin, die be slist bij een met redenen omkleed besluit Het verzoekschrift behoeft niet gezegeld te zijn. Sommelsdijk, 1 Juni 1929. De Burgemeester. L. J. DEN HOLLANDER. DIENSTPLICHT. Onderzoek van Verlofgangers. De Burgemeester van Sommelsdijk maakt bekend, dat het onderzoek van verlofgangers, bedoeld in art. 41, derde lid, der Dienstplicht" wet, voor deze gemeente zal worden gehouden te Middelharnis in de Bewaarschool, op Woens» dag 19 Juni 1929, des namiddags 4,15 uur. (Zie verder aanplakbord.) Sommelsdijk, 31 Mei 1929. De Burgemeester voornoemd L. J. DEN HOLLANDER. KAMERVERKIEZING. Stemmen in een andere gemeente. De BURGEMEESTER van SOMMELSDIJK maakt bekend, dat bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staten.Generaal de kiezer, met inachtneming van het bepaalde in de artikelen 57b tot en met 57j der Kies wet, in plaats van in de gemeente op welker kiezerslijst hij voorkomt, in een andere ge meente aan de stemming kan deelnemen. De kiezer kan in die andere gemeente niet bij volmacht stemmen. De kiezer, die van deze bevoegdheid gebruik wil maken, deelt uiterlijk veertien dagen vóór den voor de stemming bee paalden dag, in persoon ter secretarie van een gemeente aan den burgemeester of aan den daartoe door dezen aangee wezen ambtenaar mede In welke gemeente hij aan de stemming deelnemen wil. Hij geeft daarbij op zijn naam en voornamen, de dagteekenlng en plaats zijner geboorte, de gemeente in welke hij op de voor deze verkiezingen geldende kiezerslij et voort komt, en een adres In de gemeente in welke hij aan de stemmen wil deelnemen, zoo mogelijk met aanduiding van straat en nummer. Van de mededeeling wordt een schriftelijke verklaring opgemaakt, waarvan een afschrift aan den kiezer wordt uitgereikt. De kiezer, die heeft medegedeeld in een andere gemeente dan die op welker kiezers» lijst hij voorkomt aan de stemming te willen deelnemen, behoort tot het stemdistrict in het» w.-lk hij het door hem opgegeven adres heeft. Bij onzekerheid hieromtrent behoort hij tot het eerste stemdistrict. De kiezer en zijn ge> machtigde mogen niet meer deelnemen aan de stemming in de gemeente op welker kiezers" lijst de kiezer voorkomt. Aan het opgegeven adres ontvangt de kiezer, die bevoegd is aan de stemming deel te ne men, van den burgemeester der gemeente van dit adres de oproepingskaart voor de stemming in die gemeente. Sommelsdijk, 31 Mei 1929. De Burgemeester voornoemd, L. J. DEN HOLLANDER. SOMMELSDIJK. Op de 1.1. Woensdag ge houden weekmarkt waren 6 biggen en eenige manden pluimvee aangevoerd. In de tnaand Mei 1.1. werden alhier 6 kin deren geboren, 26 personen vestigden zich al hier, 29 ingezetenen vertrokken, 7 ingezetenen stierven, terwijl 1 huwelijk werd voltrokken. Van den landbouwer B. V. stierf dezer dagen een rund. Het cadaver is onder politie toezicht begraven. Alhier is tegen een inwoner uit Stad aan 't Haringvliet proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de Motor- en Rijwielwet. MIDDELHARNIS. Bij publieke verkooping van een woonhuis, staande aan de Voorstraat, van Mej. L. v .d. Roovaart, is dit ingezet door den heer J. Zaaijer voor 1150. Deze week zijn aan de Kaai aangebracht en gescheept ruim 1400 H.L. aardappelen. Onze dorpsgenoot J. van Strien vertrekt aanstaande week met zijn vrouw en dochter met het s.s. „Statendam" naar Noord-Amerika. In de laatste dagen zijn van verschillende veehouders 4 runderen op het gors gestorven, waarschijnlijk door het vele gebruik van het daar aanwezige zoute water. Alhier is met ingang van heden als tijde lijk leeraar in het Smedenvak aan de Ambachts school aangesteld de heer Zoetelief van Den Helder. Geen belangstelling Voor de Chr. Hist. ICiesvereeniging te Middelharnis zou deze week optreden Mr. Dr. J. van Bruggen, voorzitter van den Raad van Arbeid te Dordrecht. Be halve het bestuur en de rondbrenger der con vocaties was echter niemand aanwezig. Men besloot er maar een gezellig onder onsje van te maken. OOLTGENSPLAAT. Door het alhier be staande comité is voor het Minahasse-comité het netto bedrag van 80.— ingezameld. Ter gemeente-secretarie zijn verkrijgbaar blanco formulieren tot het aanvragen van een jachtakte. Aanvragen liefst voor 25 juni a.s. De nieuwe politieverordening is afgekon digd en aangeplakt en is in werking getreden acht dagen nadat zij is aangeplakt. De heer R. Kiewiet, die gedurende 25 jaar hoofd der Bizondere school was, hoopt einde Juni naar zijn nieuwe woonplaats Oos- beek te vertrekken. De Rijksontvanger houdt zitting ten ge meentehuize op Woensdag 19 Juni van 10.30 tot 1.15 uur. De jaarlijksche verkoop van bloempjes voor lijders aan vallende ziekte te Heemstede heeft deze week opgebracht 23.93. OUDE TONGE. Van J. K. viel een kind in een moddersloot. Een voorbijganger bevrijdde het uit zijn netelige positie. De aardappelen werden alhier opgekocht voor 0.70 per H.L. Deze week zijn er nog 2 schepen geladen. Dat hier ook drinkwatergebrek is kan men 's avonds zien bij de pomp van de Ned. Herv. Kerk, welker regenbak vol is gepompt met leidingwater. In een lange rij staan de men- schen met emmers te wachten op hun beurt. Het water kost 4 cent per emmer. Wanneer komt de waterleiding NIEUWE TONGE. De boerenhoeve nabij den buitendijk, alhier, laatst bewoond door den heer J. Voorwinden, zal worden ingericht voor Hoenderpark en Varkensmesterij. Het onderzoek der verlofgangers, lichting 1927 en 1919, zal voor deze gemeente plaats hebben te-Oude Tonge, op 19 Juni a.s. Ter voorziening in de behoefte aan drink water werd j.l. Donderdag alhier een wagon water aangevoerd. Met verlangen wordt naar een heerlijke regenbui uitgezien. Door ingelanden van den polder Klin- kerland is besloferi tot het aangaan van een geldleening voor aankoop van het pakhuis van den heer A. Holleman te Battenoord. Mej. Landheer te Rotterdam heeft haar benoeming tot tijdelijk Wijkverpleegster alhier aangenomen en hoopt 15 Juni a.s. in functie te treden. Aan den heer J. Keijzer is vergunning verleend tot verbouw eener woning aan den O. Achterweg, alhier. Belanghebbenden worden er wel attent op gemaakt dat, het bureau voor den Burger lijken Stand is verplaatst van Zuiddijk naar Ring A 11. De Muziek- en Zangvereenigingen van hier zulïeri deelnemen aan het op 17 Juli a.s. te Dirksland te houden Bondsconcours. DIRKSLAND. Op de jaarlijksche paarden markt waren Donderdag alhier aangevoerd 70 paarden, 11 veulens en 2 hitten. Verleden week werden van hier ver scheept 210 H.L. aardappelen. Bij de arbeidsbemiddeling stonden 3 werk zoekenden ingeschreven. Woensdag werd voor het gemeentebe stuur een demonstratie gegeven met een nieuwe Fiat motorbrandspuit. MELISSANT. Het alphabetisch register der nat. militie lichting 1930, ligt voor e'en ieder ter inzage. Het onderzoek van verlofgangers zal plaats hebben op 21 Juni in het Gym.lokaal der O. L. S. te Dirksland. Van den landbouwer C. G. is een varken aan vlekziekte gestorven. Het zoontje van J. T. had het ongeluk onder het spelen zijn arm op twee plaatsen te breken. Een geheele inboedel verbrand. Donder dagmiddag is brand uitgebroken in de Pieter- staat bij den heer Hobbel?'doordat een kind een theelichtje omtrok. De motorspuit was spoedig ter plaatse welke met twee stralen het vuur tegenging. De geheele woning is leeggebrand. Wij vernemen nader dat van den geheelen in boedel slechts 2 stoelen gered zijn. De meisjes- vere'enïging „Bidt en Werkt" heeft reeds giste renavond vergaderd om te bespreken op welke wijze het zwaar getroffen gezin het beste te helpen is. HERRINGEN. 12 Juni zal de Rijksontvanger te Middelharnis alhier zitting houden tot het in ontvangst nemen der directe belastingen. Vorige week kreeg een der werklieden aan den Zeedijk van den polder Oud-Herkingen een stukje steen in het oog. De getroffene is naar Rotterdam gegaan en het is daar verwij derd. We vernamen later, dat hij zijn oog heeft moeten miss'en. STELLENDAM. Loop der bevolking. Mei. Ingekomen J. C. Koote van Sommelsdijk, Ver trokken N. Jansen naar 's Gravenzande. P. Troost en gezin naar Sommelsdijk, Jan Masten broek naar Delft. P. Biemond en gezin naar Soest. A. van Es naar Capelle aan den IJsel, J. Westdijk geb. Troost en kind naar Ouddorp. Ter secretarie dezer gemeente ligt voor een ieder ter inzage van 514 dezer het in schrijvingsregister en het alphabetisch register van de lichting 1930, alsmede het gemeenschap pelijk alphabetisch register van de voor de lo ting samengestelde gemeenten. Bij besluit van den Voorzitter van 't Cen traal Stembureau is tot lid van d'en raad in de vacature-Van Dam aangewezen de heer M. Schaaf. Het jaarlijksch onderzoek der verlofgan gers van de lichting 1917 en 1920 uit deze ge meente wordt op Donderdag 20 Juni a.s. des nam. 1.30 uur gehouden te Ouddorp In de O. L. School. De cople van Ingezonden «tukken, die niet ge plaatst zijn, wordt niet teruggeven. Bulten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers. RADIO CENTRALES en AMATEURS! Vele bezitters van een radio'ontvangtoestel, radioamateurs dus, zullen misschien niet vet' moeden in welk verband hun naam met de radio"centrale kan genoemd worden. Zij toch, zijn allen in het bezit van een goede ontvan" ger, beluisteren naar willekeur binnen" en buitenlandsche zendstations en worden alzoo in hun rustig radiogenot door het gerucht van het in werking treden eener centrale niet in het minst gestoord. Dat de centrrle na het in werking treden hun radio genoegens soms wreedaardig zal komen verstoren en de met groote moeite of kosten verkregen electriciteit van hun ontvang" toestel geheel zal vernietigen, is hun niet bekend En toch zal dit bij velen het geval zijn, want wat gebeurt er: Door het spannen der bovengrondsche draden van de radio centrale in de nabijheid der antennes, zullen deze centrale leidingen dermate op de antennes induceeren, dat de luisteraar, die zijn ontvangtoestel op een of ander station heeft afgestemd, door bet pro. gramma dat hij beluisterd, tevens het pro" gramma dat de centrale uitzendt, zal hooren. De ontvangst van ultra<korte golf is dan zelfs geheel onmogelijk geworden, terwijl als straks de electriciteit op Flakkee zijn intrede doet, de electrische storingen van stofzuigers en andere electrische apparaten door de centrale leidingen worden meegenomen en op de an' tennes overgedragen. Dit alles en het ongenoemde zijn de gevaren die de radioamateurs van Flakkee helaas meer en meer gaan bedreigen. Het is daarom dat wij ons gedwongen gevoelen een ernstig woord van waarschuwing te richten aan allen die bij deze kwestie belang hebben. Wij kunnen wel ieder voor onszelf trachten aan deze gevaren te ontkomen door onze antenne zoover mogelijk van de centrale lei» dingen verwijderd te houden, doch dat is meestal onmogelijk en dikwijls niet afdoende. Het is dan ook in de eerste plaats nood» zakelijk H.H. autoriteiten van het groote belang dat hier voor de radioamateurs op het spel staat te overtuigen en alzoo den ge» meentebesturen er toe te brengen bij het ver« leenen van een concessie tot oprichting eener radio'cenirale de voorwaarden te stellen, dat de leidingen beslist onder den grond zullen worden aangebracht. Een radiO'Centrale met ondergrondsche leidingen is niet hinderlijk voor den amateur en doet zijn werk beter dan die met bovengrondsche. Wij vertrouwen hiermede deze belangrijke kwestie voldoende te hebben belicht en tee kenen TWEE AMATEURS TE DIRKSLAND, Limonadesiroop vanaf f 0,65 per heele "each. '/2 flesch f 0,36. Ook de duurdere soorten t Ranja C«P, enz. Limonade>esaences. Bessensap V2 flesch 23 c. WAAROM CHRISTELIJKE RADIO I Om de eere Gods. Want de aarde is des Heeren, en de volheid derzelve. Heizij dan dat gijlieden eet, hetzij dat gij drinkt, hetzij gij iets anders doet, doet het al ter eere Gods. 1 Cor. 10 26, 31. Ons verdiepen in het vraagstuk, waarover de diepzinnige denker en betrouwe raadsman Paulus hier handelt, dat doen wij thans niet. Maar wel doen we iets andersden al» gemeenen regel, waaraan de groote heiden» apostel het Corinthische vraagstuk toetst, nader onder de oogen te zien met het oog op onze omstandigheden en met het oog op onze vraagpunten. Want de Christelijke Radio is, helaas I voor enkele Christenen nog een vraagstuk. Sommigen twijfelen, of ze er wel gebruik van mogen maken. Anderen wijfelen, of ze er wel gebruik van zullen maken. Waar mij verzocht werd, mij in een viertal korte artikelen bijzonder tot dezulken te rich* ten, daar is het mij een behoefte, allen, maar vooral hun op het hart te drukken»De aarde is des Heeren, en haar volheid«. Wij menschen doen vaak, alsof wij het mid> delpunt van alle dingen zijn, alsof de aarde onze is, en we meten alle dingen met onze kromme maatstaven, alsof ons onjuiste voor» oordeel het juiste oordeel ware Dit vooroor» deel wordt nu door den Heiligen Geest in onzen tekst kras en krachtig bij den wortel afgesneden, door de vermaning»De aarde is niet uwe, maar des Heeren«. Ook haar vol» heid al wat ze bevat, al de geheime en ge« heimzinnige schatten die ze vaak ongedacht en onverwacht oplevert. Dus de groote natuurkrachten ze zijn des Heeren. Dus de ondekkingen en vindingen ze zijn des Heeren, Dus de Radiotelefonie ze is des Heeren. Laat ons niet in eigenwijsheid aan wijzen en a/wijzen. Maar laat ons de hand erop leggen, niet voor onszelf maar voor Hem. Als we in heel gewone dingen, als eten en drinken, die van persoonlijk belang zijn, reeds door 70) „Allen in blakende gezondheid. Een goede reis gehad?" „Heel voorspoedig, zegt men. Binnen de zes uren. Ik heb van ver het rijtuig al gezien. Is u niet met de tilbury?" „Je bent het nog niet vergeten, wat soort wagens we hebben", lachte hij. „Maar de til- bra\t n k no9 iemand meege- 'e Hen. Het lijktmaar dat is toch Grootmoeder niet? Ja, waarlijk!" „In levende lijve, Lia. Maar hoe is het, blijf je aan boord?" boor^rf3™"3311 kac^en ve'e Passa9iers de „Neen, ik komzeide Lia vroolijk. „Hoe moet ik met mijn bagage 'k Heb twee koffers." af „maar staan. Dat maak ik straks wel m orde. Hij keerde terug naar het rijtuig. "n rfT, koor moeder." f. "aar a' gezien, Adriaan." ij3 \£P v 9 loopplank over en begroette weldra haar oom, om vervolgens uit te roepen: een ,maar: Grootje, dat is nu ook eens een rrassing Is het niet te vermoeiend voor u n zij kuste hartelijk het lieve, oude gezicht, doorploegd van rimpels. t Is zomer, kind", zeide Grootmoeder Blan- er meer aangedaan dan zij wel weten wilde. -IK verlangde zóó naar je, dat ik besloot mee ie wait' rijtuig brengt mij er toch. Hoe is het thuis oms'an<3igheden gaat het wel, Groot- e. Mama en Annie zijn verleden week, zóo- als ik schreef, naar Heerde vertrokken. De be richten van daar luiden niet ongunstig, maar het zal nog wel lang duren, eer Annie op dreef is, als zij de oude nog wordt. Ik vertel het u wel eens." „En jijzelf 7" Onderzoekend zag vrouw Blankert haar klein dochter aan. Lia kleurde. „Ik vind het jammer, dat papa zoo alleen achterblijft. Maar anders, Grootmoeder, ik kan niet zeggen, hoe dankbaar ik ben, dat ik weer naar u mocht." Deze verzekering werd kracht bijgezet door dat Lia s oogen straalden van blijdschap. „Wil het nog niet, Lia Het meisje begreep de vraag natuurlijk on middellijk. Daarvoor waren haar brieven te somber geweest. „Het is nog niets, Grootje", zeide Lia, haar beenige hand vattend en dien drukkend, als zocht zij steun, „u moet mij helpen." „Menschen kunnen het niet, Lia", waarschuw'- de zij, om geen verwachtingen te wekken. „Ja, ja, ik weet dat wel. Maar alleen, dat ik u zie, is al medicijn. Persoonlijk ga ik een goeden tijd tegemoet." Grootmoeder Blankert kon geen antwoord geven, daar de boer gereed was met' de ba gage, het rijtuig besteeg en de leidsels vatte, zoodat het vehikel weldra de haven verliet, om langs denzelfden weg van zooeven door het stadje te gaan, naar de poort. Maar buiten de poort gekomen, liet hij het paard halt houden en zeide hij: „Nu moeten de zeiltjes neer, moeder, 't Wordt avondlucht en er is ook meer wind gekomen. Help mij eens even, Lia. Kende je de stad nog ,,'t Is of ik pas gister ben weggegaan", vond zij op dankbaren toon. „De straiatsteenen zijn oude kennissen. Wat geeft dat oude toch een rust „Ja, maar help nu even." ,Ho,e moet dat vroeg zij dan. „Hoe moet dat vroeg zij dan. „Dat riempje losmaken, meid. Juist, zóó." De zeiltjes van het open wagentje rolden om laag, zóó, dat de boer ze bevestigen kon. „Wij zullen het maar aan beide kanten doen, moeder. Van achter blijft het toch open." „Goed jongen." Wéér keek Grootmoeder Blankert haar klein kind aan. Maar zij zeide niets. Haar zoon was anders. Nauwelijks op den landweg, zoodat verstaanbaar gesproken kon worden, te meer omdat het paard stapte, wend de hij zich om en zeide: „Je ziet er niet flo rissant uit, Lia. Je bent vermagerd. Dat moet hier veranderen, hoor." Lia werd verlegen en gaf eerst geen antwoord. „Dat komt best in orde, Adriaan", vond de oude vrouw. „Je hebt zeker geen gemakkelijken tijd gehad, Lia „Neen, Qrootmoeder. Alles en alles bij elkaar was hij zeer moeilijk. Maar ik weet, dat het nu beter zal worden." „Is het thuis een ernstig geval, Lia Met je zuster, niet „Zenuwoverspaning, oom. We willen hopen, dat het in orde komt, maar er valt nog niets van te zeggen, al luiden de berichten niet ongunstig." „En Marie Je moeder In al de weken, dat Lia er den vorigen winter gelogeerd had, was de naam van haar moeder niet over zijn lippen gekomen. Hier was weer een symptoom van zijn verandering. „Ik moet u de hartelijke groeten van haar doen, oom. Dat heeft Mama verleden week speciaal nog gezegd." „Dat doet mij veel genoegen", zeide hij, met een eigenaardig geluid van zijn mond het paard tot draf aansporend. „Hoe gaat het bij de Meinema's, Groot moeder Sinds twee weken hoorde ik niets." „Uitstekend, Lia. Je weet natuurlijk, dat er twee weg zijn „Ja, Lies is niet Hans mede, hé 't Zal wel stil zijn in de pastorie." „Ja, eergister was de dominé nog bij mij. Zij zijn er nog niet aan gewend. Zijn zijn blij, dat je komt. Hermien komt vanavond nog even op de fiets." „O, dat is prettig. Ik ga morgen alle kennis sen opzoeken. U weet niet half, hoe dankbaar ik ben, hier te zijn. Werd het thuis nu maar wat beter „De Heere is machtig, om alles te herstel len, Lia", verzekerde Grootmoeder Blankert. „Het moet vaak langs een weg van lijden, maar het komt dan ook goed. Je bent geen oogenblik uit mijn gedachten geweest." „En ik dacht altijd aan u en al de anderen. Ik snakte er naar, weer naar hier te komen. Eerder wordt het met mij toch niet goed." „Waarom is je moeder met Annie mee Haar „O, Grootmoe, het is een lijdensgeschiedenis met AnnieHaar man is niet eens meer in Utrecht. Niemand weet waar hij is", zeide Lia. Op het gelaat der oude vrouw kwam zicht bare verbazing. „Dat is niet in orde", zeide zij smartelijk. „Man en vrouw hooren bij elkaar. Zij zijn voor God en de menschen getrouwd." ,,'k Zal u alles wel eens vertellen, Grootje. Misschien denken wij te hard over Annie, hoe wel mij nog duister is, wat er in dit geval, volgens uw opvattingen, of liever volgens den Bijbel, gebeuren moet. 't Is niet zoo eenvoudig." „Hoe is je moeder er onder, Lia „Ik begrijp Mama niet, Grootmoe. Wel weet ik, dat bij haar, sinds het huwelijk van Annie, een groote verandering heeft plaats gegrepen. Maar het is onmogelijk die onder woord'en te brengen." „Zij heeft er op aangedrongen, dat je naar hier zoudt komen „Ja, Grootmoe, 'k Had het niet durven vra gen. Om Papa. Maar ook Papa begon er uit zichzelf over. Toen heb ik het beschouwd als gebedsverhooring. Is het dat, Grootmoeder „Als je God er oprecht om gevraagd hebt, zeker", bevestigde de oude vrouw. „Alleen hadt je natuurlijk niet verwacht, dat eerst dat met Annie komen moest. De Heere handelt vaak raadselachtig met ons." Op den tweesprong bij den Krommen weg stond het rijtuig stil en wendde Adriaan Blan kert, die grootmoeder en kleindochter rustig het gesprek had laten voeren, zich om, met in de oogen een guitigen blik. „Nu, Lia, waar wil je logeeren, aan den zeedijk of op de boerderij Je hebt het maar voor het zeggen." Lia begreep de scherts en ging er op in. „Logeeren op de boerderij Dank u wel. 't Is mij er te druk. Ik ga naar Grootmoeder." „Dan zullen wij den Krommen weg inrijden", vond Adriaan Blankert op een quasi berusten den toon. „Maar je zult er spijt van hebben, meid." En hij zette het paard weer aan. Lia lachte stil voor zich heen en keek daarop naar het krasse oudje aan haar zijde, die fluis terde: „Oom Adriaan is veranderd, hé Lia „Lies Meinema had er mij iets van geschre ven", fluisterde Lia terug. „Maar zóó had ik het niet gedacht. Het is heerlijk ,,'k Weet niet hoe het komt. Maar het is zoo. En God moet er voor gedankt worden. Want zóó mocht het toch niet." Hiermede was het fluistergesprek afgeloopen. Met glinsterende oogen bekeek Lia, door het deurtje van het rijtuigje, waarvan het zeil niet neergelaten was, naar de omgeving. ,,'t Is toch heel wat beter weer dan dezen winter, Lia." „Ja, Grootmoe. Eigenlijk is nu alles voor mij nieuw, al ken ik de huizen en de menschen nog wel. Je ziet nu overal op het land werken. Bij oom Adriaan is het nu zeker ook druk „Ja, het werk komt nu aan", zeide de boer, die de vraag gehoord had. „We kunnen je hulp best gebruiken, meid." (Wordt vervolgd). Hebt U het complete boekwerk bij de Uitgeefster dezes al besteld? Het kost vóór de verschijning 2.25, daar na 2,90 per stuk.

Maas- en Scheldebode | 1929 | | pagina 3