Bij Examens en Openbaar Optreden BEU HOEKTE VOOB "V E3i©i"UTW Bil numi FE Voor de Vrouw- Voor de Jeugd. TW sci Het hui: Zatei I •Sr Een vereeniging, die zich wel met den schoonen naam van Evangelisch siert. Het evangelie van Jezus Christus heeft uitgeruild voor het Modernisme en negatieve leus van het anti» papisme. En wat nu de gewraakte woorden van den heer Donner aangaat, merken we allereerst op, dat de schrijver in «De Banier* is afge« gaan op een verslag in de »N. Rott. Ct.«, een liberaal blad, waar omtrent bekendstaat, dat zijn verslaggevers niet de eerstbevoegden zijn om getuigenissen als deze met oordeel des onderscheids te beluisteren en te verstaan, 't Wil ons daarom voorkomen, dat deze schrij- ver wel héél licht overging tot het in de H. Schrift zoo zeer veroordeelde «lichtvaardig oordeelen*. Wanneer deze criticus de moeite had genomen door de radio te luisteren, dan zou hij 's Ministers woorden letterlijk hebben kunnen hooren en had hij, zelfs in geval hij zich tot gelijke veroordeeling had gerechtigd gewaand, toch voor «lichtvaardig oordeel* behoed. Wij hebben bij minister Donner zeiven navraag gedaan en Z.Exc., die, omdat hij voor de radio moest spreken, zijn rede in extenso had opgeschreven, was zoo vriendelijk ons deze ter inzage te geven. Daardoor zijn we in staat de gewraakte passus woordelijk onder de oogen der lezers te brengen en wij vragen hun, of zóó scherpe en daarenboven licht vaardige veroordeeling gerechtvaardigd is. De Minister zeide het volgende «Geachte vergadering. Wij gedenken dezen dag ditmaal aan den vooravond van Pink steren. Dat is een der Christelijke gedenk' dagen, die wel in het bijzonder doet zien, hoe groot de beteekenis juist van het Chris tendom voor een harmonieus nationaal en internationaal leven is. Het is immers de dag, waarop de Kerk gedenkt, hoe de Chris' telijke gemeente uitgeheven werd uit het nationale volksleven van Israël en tot een internationale taak, tot de verbreiding van het Woord over geheel de wereld is geroe pen. Het Christendom heeft in een tijd van de scherpste nationale tegenstellingen die roeping vervuld en daardoor het bewustzijn van het betrekkelijke der nationaie afschei dingen gewekt. En zeker, de Christenen zelf zijn aan die groote gedachte niet altijd ge< trouw geweest, en, zondige menschen, die ook zij waren, is ook in het Christendom de praktijk van de verhouding van het nationale en internationale niet steeds de juiste geweest en zal het ook in deze be deeling wel nimmer worden Maar dit ver hindert niet, integendeel, het maakt juist te meer, dat de dag van Pinksteren, aan den vooravond waarvan wij staan in het bijzon der ook hen, die de belijdenis der Chris' telijke waarheid voeren, zich moet doen bezinnen op de gemeenschap der volkeren, waarvan het nationale nooit zich mag los' maken, maar waarin het, ook ondanks het besef, dat het een ideaal zal blijven, een dienende plaats moet willen innemen.* Het is, dunkt ons, overbodig bij dit kloek getuigenis eenige nadere commentaar te geven, R. A. d O. .Land- en Tfislnbonw. blijft men kalm en helder door het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten. Glazen buisje 75 ct. JAARVERSLAG der Vereeniging „Centrale Veiling voor Goeree en Overflakkee" te Middelharnis, over het boekjaar 19281929. Waar het eindigen van het boekjaar zeer vele werkzaamheden medebrengt, als accountants onderzoek, controle van de administratie door een commissie uit de leden, het houden van ver gadering, etc., werd het vorige jaar op voor stel van het Bestuur in een algemeene vergade ring besloten om het boekjaar in het vervolg te doen eindigen in een meer stille periode en wel op 31 Maart, in plaats van oo 31 Mei. Het Bestuur bestond uit de heeren: A. A. Mijs te Sommelsdijk, Voorzitter; H. van Heest te Middelharnis, Secretaris; D. Joppe te Som melsdijk, J. A. Slis Dz. te Middelharnis, S. Zee dijk te Middelharnis, J. Vroegindeweij Lz. te Middelharnis, A. van den Tol te Stad aan 't Haringvliet, J. P. de Wilde te Nieuwe Tonge, G. C. van Schouwen te Oude Tonge, L. Mijs te Den Bommel, J. A. v. Nieuwenhuiz'en te Oolt- gensplaat, C. v. d. Velde te Herkingen, Jb. Buth te Dirksland, P. D. Sieling te Melissant, J. L. Koese te Stellendam, D. Lodder te Goedereede en Jb. Breen te Ouddorp. Aan de beurt van aftreding zijn de heeren; J. A. Slis, C. v. d. Velde, G. C. van Schou wen en J. A. v. Nieuwenhuizen. De Vereeniging telde over het afgeloopen jaar 189 leden, tegen 200 leden in het vorige jaar. Het dagelijkskch bestuur kwam vijfmaal en het geheele bestuur driemaal bijeen, terwijl één algemeene vergadering werd gehoud'en. In het personeel, bestaande uit een Directeur, twee kantoorbedienden en een afslager, had geen verandering plaats. Gedurende het tijdvak 1 Juni 1928 tot 31 Maart 1929 werden 173 veilingen gehouden met een totaal opbrengst van 118,342.82, tegen 140 veilingen met een totaal opbrengst van 97.965.21, over een gelijk tijdvak van het vorige jaar. Diverse groenten! 16438.71, klein fruit 3866.48, appelen en peren 45984 K.G. 6698.24, aardappelen 28964 K.G. 1778.99, kruis- en zwarte bessen 37898 K.G. 14880.59, uien 356484 K.G. 34264.85, Eieren 501394 st. 32381.70, boter en kaas 3461.16, aardbeien 15086 K.G. 4228.15, div. producten 343.95. Totaal omzet 118342.82. Blijkens de exploitatierekening bedraagt het voordeelig saldo van den tuin, groot 260 roe den, 227.09, tegen 437.48 in het vorige jaar. De lagere opbrengst moet in hoofdzaak worden toegeschreven aan de lage aardappelen- en kool- prijz'en. De meer omzet van de veiling is bijna voor het geheel toe te schrijven aan den grooteren uienaanvoer en hooge uienprijzen. Deze varieer den van 2.50 tot 11.50 per H.L. Mochten wij ons vorige jaren verheugen in een steeds stijgenden omzet van de kleine veilin gen, dit jaar is deze vrijwel gelijk gebleven. Dit vindt zijn oorzaak hierin, dat er dit jaar zeer weinig appelen en peren zijn aangevoerd. De schaarste daarvan kwam in de prijzen zeer duidelijk tot uitdrukking. De prijken van de zwarte bessen waren matig. Deze varieerden van 31 tot 45 cent per K.G., welke prijs bij een goed gewas toch nog loonend genoemd mag worden. De princesseboonen en de snijboonen waren hoog in prijs. Dit was te verwachten, want in het voorjaar van 1928 waren alle conserven- fabrieken zoo goed als uitverkocht. Zonder ons aan voorspellingen te wagen belooft 1929 wel licht ook weer een goeden boonenprijs. Dit jaar, met zijn strengen, langdurigen winter, zijn de nog op het veld staande groenten totaal ver vroren en is dientengevolge de consumptie weer op de conservenfabrieken aangewezen geweest. De aardbeienteelt breidt zich op ons eiland ook meer en meer uit en wordt dientengevolge de aanvoer van dat product aan onze veiling steeds grooter. Het meerendeel der aangevoerde aardbeien werd in voorkoop verkocht, wat ech ter niet de goede methode van verkoop is. Aan gezien echter de partijtjes te klein waren voor een regelmatigen aanvoer, was men hiertoe wel genoodzaakt. Verschillende aardbeientelers heb ben hunne aardbeien op het eiland langs de deur uitgevent, doch een dergelijken handel is nog veel minder aanbevelenswaardig. Wil men de aardbeienteelt tót uitbreiding brengen en loo- n'en'd maken, dan is men op veilingverkoop aan gewezen. Gezien de ligging van ons eiland is het bezwaarlijk om de vroege aardbeien, de zoogenaamde consumptieaardbeien in groote massa's telen. Voor de consumptie op het eiland is de markt al gauw overvoerd en voor verzending naar de steden liggen wij te ver weg. Men zal dus voorloopig wel aangewezen zijn op de exportaardbei (Jecunda). Betreffende de uienveilingen moeten wij we derom onze ontevredenheid te kennen geven. Zooals boven omschreven, werd door de land bouwers 356.484 K.G. uien met een opbrengst van 34264.85 geveild, terwijl voor handelaren werd gesorteerd en verpakt 138.450 K.G. uien. Weliswaar is de aanvoer grooter geweest dan het vorige jaar, doch onze verwachtingen waren hooger gestemd. Zeer vele pogingen heeft ons bestuur reeds aangewend om het veilen van landbouwproducten en wel speciaal die van uien ingang te doen vinden, doch de medewer king van de landbouwers blijft achterwege. Dikwijls moeten wij in de lanjjbouwkringen de uitdrukking hoor'en: „we moesten alles vei len", maar daar blijft het in den regel bij. Van een gezamenlijk aanpakken is tot dusverre geen sprake. Als de oogsttijd weer is aangebroken, gaan onze landbouwers, de traditie getrouw, weer door met het gebruikelijke verkoopsysteem met den aankleve van de vele fouten en ge breken. Om altijd maar op hetzelfde aambeeld te blijven hameren en niets onbeproefd te laten, werd door het bestuur in d'en voorzomer van 1928 een commissie uit de leden benoemd, aan welke commissie werd opgedragen e'en onder zoek in te stellen, op welke wijze het veilen van landbouwproducten dan wel ingang kan vin den. Na een serieus ingesteld onderzoek, sa- menspreking en overleg met den handel, heeft de commissie van haar bevindingen uitvoerig rapport uitgebracht, waarin zij mededeelde, dat alleen door invoering van verplicht veilen het doel zal kunnen worden bereikt. In de algemeene vergadering van 20 Juli 1928, waarin bedoeld rapport in behandeling kwam, kon het verplicht veilen evenwel geen ingang vinden. Wel verklaarden verschillende land bouwers zich bereid, een bepaalde hoeveelheid ■uien via de veiling te doen verkoopen en stort ten tot nakoming hunner verplichtingen vooraf 0.25 per opgegeven H.L. uien in de veiling- kas.. Doch deze methode heeft evenmin tot het gewenschte resultaat geleid. Er zijn zelfs nog verscheidene landbouwers, die, ondanks hun be lofte en hun waarborgstorting, geen ui hebben geveild. Toch wijst alles er op, dat er verandering in de aflevering van onze producten moet komen. Niet, omdat wij het zoo graag willen, maar omdat wij er toe genoodzaakt zullen worden. In verschillende ons beconcurreerende landen is controle op uit te voeren land- en tuinbouw producten bij de wet geregeld. Ook onze regee ring heeft al stappen in die richting gedaan, dit als uitvloeisel van de verschenen herfst getrof fen maatregelen bij den uitvoer van onze uien naar Amerika. Door den Minister is reeds een wetsontwerp voor controle op uit te voeren land- en tuinbouwproducten bij de Tweede Ka mer ingediend. Reeds vijf jaren achtere'en heeft het Uitvoer Controle Bureau getracht de con trole vrijwillig in te voeren, doch het van verre blijven staan van de nog zoovele onwilligen, heeft het voor een spoediger bereiken van het beoogde doel den steun van de Regeering ver zocht. Men deed dit, omdat men er ten volste van overtuigd is, dat er ingegrepen moet worden. Wij vertrouwen dan ook, dat onze landbouwers den ernst van het sorteerings- en verpakkingsvraagstuk zullen leeren inzien 'en zich eendrachtig achter het Veilingbestuur zul len scharen, dit in aller belang. Laten onze landbouwers! toch vo'oral beseffen, dat een betere sorteering en verpakking van onze pro ducten geen zaak van weelde is, doch dat alles in het werk moet worden gesteld, willen wij onze plaats op de buitenlandsche markten be houden. Verschillende steden in Engeland hebben wij door aflevering van minderwaardige producten reeds verloren en ondanks dat, blijven wij toch voortgaan met aflevering van bevroren uien en koepeen, waarmede de markt totaal bedorven wordt. Verder meenen wij er nog op te moeten wij zen, dit met het oog op de uitbreiding van den tuinbouw op ons eiland, dat men meer en meer op onze veiling is aangewezen. Voorheen was bij de veiling te Rotterdam „De Zuid-Holland- sche Eilanden" alles welkom, doch gezien de steeds grootere aanvoeren aan die veiling is men genoodzaakt geworden, zoo min mogelijk nieuwe leden meer aan te nemen. Het is wel gemakkelijk als men kan profiteeren van het werk van anderen, maar in den retgel wordt men de kans daartoe ontnomen. Wij moeten dus ons zelf redden. Weliswaar zal dit ons, even zoo goed als bij andere op te richten veilingen eenige offers kosten, doch met eenigen goeden wil en taaie volharding is ook onze veiling wel tot bloei te brengen. Wij hebben het voorrecht bij andere veilingen, dat wij niet voor een zware schuldenlast zitten te zuchten; integendeel, wij zijn in het gelukkige bezit van het benoodigde bedrijfskapitaal. Ten slotte moet wij U nog tot onzen spijt mededeelen, dat onzten motor, merk „Internatio naal". ten dienste van het uiensorteeringsbedrijf, is stuk gedraaid en wel zoodanig, dat er aan reparatie niet meer te denken viel. Of dit merk bij meerdere gebruikers zoo slecht voldoet is ons niet bekend, maar wij hebben vanaf den beginne et mede getobd en is tobben gebleven tot het einde toe. Niet wetende wat ons het ingediende wets ontwerp voor controle op onze exportproducten zal brengen, hebben wij voorloopig een tweede handsmotor merk „Standaard" aangekocht, waar mede wij, naar wij hopen, gelukkiger zullen zijn. HET BESTUUR. De maandelijksche groei van de Landbouw onderlinge en de Tuinbouw onderlinge Op 1 Mei 1929 trad per provincie het hieron der vermelde aantal landbouwers als lid der C. O. toe. Provincie Aantal leden Loon Groningen 12 f 12566 Friesland 75 95008 Drenthe 20 12873 Overijsel 6 465997 Gelderland 17 13878 Utrecht 3 9642 Noord-Holland 9 4747 Zuid-Holland 12 19043 Zeeland 12 6555 Noord-Brabant 9 21414 Totaal 175 f 661523 Per 1 Mei 1929 traden als lid der T.O. toe 55 werkgevers uitbetalende aan loon f 75898. Sedert 1 November 1928 vermeerderde het aantal leden bij de Landbouw-onderlinge met 777 uitbetalende f 2027331 loon Tuin- bouw-onderlinge met 335 uitbetalende f427763 loon. De Secretaris van de P.O.C, overflakkee A. W. KEIJZER. Herkingen 30 Mei 1929. In de achter ons liggende week heeft de Am- sterdamsche beurs een zeer bewogen verloop gehad. De flauwe toon, die in Wallstreet heerschte, oefende ook invloed uit op de stem ming hier. In alle hoeken was een teruggang te bespeuren, en een enkele dag was er werkelijk sprake van een flauwe markt, en er werd menig stukje in den wind gegaan. Toen echter later Amerika betere koersen gaf, was alle pessi misme verdwenen, en de baissiers haastten zich om tot dekking over te gaan. Duidelijk is weer gebleken, dat voor een paniekachtige stemming ten onzent niet gevreesd behoeft te worden, daar de marktpositie gezond is. Echter valt het niet te ontkennen, dat men zich te Amsterdam den laatsten tijd bijna geheel regelt naar New- York, en de verbetering welke Woensdag in trad is voor een groot gedeelte het gevolg van het ruime geld, dat tegen 5J/j werd aange boden. In de Industrieele afdeeiing was er nog steeds vraag naar aandeelen Kuchenmeister wel ke tot 285 stegen, waarna een reactie intrad. Margarine Unie zetten de verleden week in getreden daling voort, zoodat een koers van 444 werd bereikt, waarna een herstel intrad. Calvé's waren ook aangeboden in sympathie met M. U. doch ook hier trad een herstel in. Philips eerst in reactie, trokken vervolgens aan tot 775 Zeer vast lagen aandeelen Hollandia Melk. Nadat geruimen tijd Kunstzijde-aandeelen werden genoemd onder de fondsen welke m'en moest verkoopen, inplaats van koopen, is men thans door de bekende verklaring van den voor- ziter der Enka tot het inzicht gekomen, dat het oogenblik daar is, om deze aandeelen te koopen. Het ziet er wel naar uit, dat de zwaar ste tijd nu voorbij is. Tegen de verwachting in is op de Rubberafdeeling opnieuw een reactie ingetreden, waardoor het behaalde koersavans verloren ging. De Engelsche voorraden zijn we derom met 500 ton toegenomen. Het proces duurt lang, doch zij die gelooven, haasten niet. Wij blijven van meening, dat de tendenz in de zen hoek, zij het met horten en stooten, lang zamerhand wel zal verbeteren. Met tabakken wil het niet meer. De resulta ten op de veilingen behaald, worden niet zoo gunstig beoordeeld, zoodat men niet geneigd is, zijn bezit te vergrooten. Aanbod blijft echter uit, zoodat deze hoek verlaten ligt. Met suikeraandeelen is het evenzoo gestemd. Er is nog slechts J4 van den oogst verkocht. En toch hoort men maar sporadisch van V.I.S.P. afdoeningen. Alleen H.V.A. zijn gevraagd, doch zulks als gevolg van de mooie bedrijfsresulta ten welke zij met hare bijcultures heeft wet'en te behalen. De toestand ziet er niet rooskleurig uit, en behoudens uitzonderingen, gelooven wij dat men goed doet, wanneer m envan suiker aandeelen afblijft. Beter is het gestemd met de toekomst voor Petroleumwaarden. President Hoover heeft op instignatie van de Federale commissie inzake het beschermen van petroleumvoorraden in Ame- rikaanschen bodem, de gouverneurs der Weste lijke staten uitgenoodigd, om petroleumprodu- centen af te vaardigen naar een conferentie te houd'eH in deze maand. Men zal alsdan de mo gelijkheid overwegen om tot verdragen tusschen de verschillende staten inzake het sluiten van bronnen te geraken, teneinde de verspilling y olie tegen te gaan. Ondanks allen tegenstó-,^/ zal men tenslotte tot een georganiseerde produc tiebeperking geraken. ïntusschen zijn in Mid- Continent de prijzen verhoogd. Dat m'en zich overigens aan de Regeering weinig gelegen laat liggen, blijkt uit de houding der producenten in Venezuela. Daar bereikte de productie haar hoogtepunt in December 1928 met 12.261.000 vaten. Sinds December 1928 is de productie ge daald tot 10-694.000 in Maart, terwijl in het eerste kwartaal 1929 de productie met 3.000.000 vaten verminderd is. Er heerscht te Amsterdam een kalme vraag naar aandeelen Koninklijke Olie, daar het eerstdaags te knippenslot-divi- dend van 14 wel weer spoedig ingehaald zal zijn. Met de uitbetaling van dit slot-dividend is een bedrag van 60.000.000 gemoeid, het geen de geldmarkt wederom ten goede komt. Amerikanen flauw gestemd. De flauwe stem ming was voor velen aanleiding e'en' stukje op te nemen later trad een zeer krachtig herstel in, en zulks bracht den koopers mooie winsten. in verschillende landen zijn de verkiezingen waar wij in ons land nog voor staan, al achter den rug. Waren wij ook maar zoo ver Maar over de verkiezingen in ons land wil ik niet gaan schrijven. Dat laat ik gaarne aan vaardiger pen over. Dat valt geheel buiten mijn taak. Waarom begin je er dan over, als je er niet over schrijven zal, vraagt men misschien. Ik wilde alleen maar een stukje laten lezen wat ik dezer dagen in een der bladen las. Dat gaat over Lady Astor, de candidate voor het Engelsche Parlement. Deze dame ging zelf op pad om stemmen voor haar Parlementzetel te winnen. Och lees alles zelf maar. Lady Astor op het verkiezingspad. Lady Astor is vertegenwoordigster van de conservatieve partij in het Engelsche parle ment. Haar lot is nu reeds beslist de verkiezingen zijn achter den rug. Hoe het resultaat daarvan ook uitvalt voor zoover het de parij betreft, zij persoonlijk behoeft zich geen verwijten te doen. Ze deed haar uiterste best en had ook succes. Ofschoon conservatief, zag ze er geen been in, om de armste volkswijken binrien te drin gen en daar op stemmen te jagen. Maandag opereerde ze te Plymouth, de stad die haar afvaardgde, in een buurt, die als een bolwerk van de socialisten en communisten bekend staat. Ze werd er alles behalve vriendelijk ontvan gen, maar de hatelijke ontvangst sloeg haar volstrekt niet uit het veld. Ze zette haar voeten stevig op den grond met haar parapluie dreigend, riep ze hoo- nend ,So, you are a pack of Bolshies, eh Jullie zijn een stelletje bolschewieken, he Terwijl ze dit schreeuwde, stonden op de balcons van de huizen de werkmansvrouwen haar uit te jouwen, „Ik zou er maar van door gaan, lady", waarschuwde er iemand, die het goed met haar meende. Maar ze schudde minachtend het hoofd. „Laat dat maar aan mij over", ant woordde ze. Een man pakte haar ruw bij den schouder. Bliksemsnel draaide ze zich om, de parapluie als een knuppel gereed houdend. De kerel was in een oogwenk verdwenen. „Jullie zeggen, dat ik te trotsch ben voor een arbeidersvrouw, niet zoo zette ze ver volgens het heftig twistgesprek in. „Ze zeggen, dat ik jenever en oude klare drink, maar jullie", Lady Astor richtte zich tot een groep vrouwen, die in de deur van een kazernewoning stonden, „hoeveel gla zen gin hebben jullie vandaag al naar binnen geslagen Een hond trok haar partij en vloog op de scheldende groep af. Het beest werd echter met een paar steenen verwelkomd, wat voor Lady Astor aanleiding was, om het in be scherming te nemen. Met haar armen over elkaar ging ze haar tegenstanders fel te lijf. „Jullie kennen me nu al twintig jaar, zei ze. „Twintig jaar, en nu hebben ze een man als tegencandidaat gesteld. Wie is hij en wat is hij Je weet niet eens, hoe hij er uit ziet. En dan zou je op hem stemmen En jullie gelooven, dat er revolutie komt en dat de re geering er uit gesmeten wordt Laat je door dien ideoot niets wijs maken Er viel na deze kernachtige speech een stilte. Toen schreeuwde er iemand „Good old Nancy" (Lady Astor's voornaam) en onge looflijk, ook de communistische vrouwen stem den in, „Good old Nancy" Tevreden stapte de lady in haar auto en liet zich naar een andere straat brengen. Hier ging ze onvervaard een hofje binnen en gilde er de menschen bijeen. Een man, die haar wilde beletten, een huis binnen te gaan, duwde ze zonder meer op zij. Toen ze terug kwam, scheen ze buitenge woon tevreden. „One", zei ze kort Op hetzelfde oogenblik kwam er een op geschoten loopjongen voorbij. Lady Astor greep hem bij zijn kraag. „Stem je op mij vroeg ze glimlachend. „Ja", antwoordde de jongen. „Two", kreet ze triomfantelijk „Ik zou niet willen hebben", mompelde een toeschouwer, „dat mijn vrouw zoo iets uit haalde". „Never mind", mompelde Lady Astor en ze trad een huis binnen, waar voor elk venster het portret van haar socialistischen tegen stander, Mr. Westwood hing. Toen ze het weer verliet, kon ze een vroo- lijk „three" doen hooren. Haar arbeid is niet vergeefsch geweest. Ze is te Portsmouth als eerste vrouw herkozen, intusschen met slechts twee honderd stem men meer dan haar tegenstander, terwijl ze bij de vorige verkiezingen nog een meerder heid van vier duizend stemmen had. Elke stem, die ze in de communistenwijk verworven had, is er wellicht één van de twee honderd geweest, die haar haar zetel hebben doen winnen. Aangezien het bij de Engelsche verkiezingen dikwijls zoo op het kantje af gaat, behoeft het niet te verwonderen, dat de candidaten letterlijk iedereen naar de stembus sleepen." Ik kan me zoo van harte begrijpen, dat een toeschouwer mompelt„Ik zou niet willen dat mijn vrouw zoo iets uithaalde." Maar ik weet ook zeker, dat de meeste vrou wen bij zichzelf denken Zoo zou ik nooit kun- rien en willen doen." In Engeland schijnt men zooiets niet buiten gewoon te vinden. Van verkiezingscandidaten is men daar wel wat buitensporigs gewend. Dan gaat het er toch in ons land, vooral tegenwoordig kalmer naar toe. M'n beste nichtjes en neefjes 1 Nog maar net is de wedstrijd voorbij, of ik krijg weer vragen: „Tante, denkt U weer eens over een wedstrijd Ja, ja, zoo gaat het. Maar daar moeten jullie nu maar een poosje mee wachten, hoor. Het is nu tijd om buiten te spelen. Misschien, dat ik over enkele weken er e'en's over denk als ik raadselvacantie geef. Maar nu nog niet. De meesten hebben het toch te druk met buiten spelen of 't tuintje te verzorgen. Daar is in dezen tijd ook heel wat aan te doen. Ik kreeg net weer een brief van een nichtje, waar een mooi portret van haar bijgesloten was. Dat vind ik fijn, dat begrijpen jullie wel. Ik krijg zoo langzamerhand een heele ver zameling foto's van mijn krantenfamilie. Ik be waar ze allen heel goed, dat behoef ik zeker niet te vertellen. Als ik nu eens door het dorp wandel, kijk ik altijd goed of ik soms een van mijn raadselfamilie tegen kom. Zoo leer ik jullie toch kennen, dat is veel prettiger. Nu eindig ik mijn praatje met allen heel veel groeten te doen. Jullie TANTE TRUUS. DE MOEILIJKE LES. IX. „Zeg als jullie klaar zijn, gaan jullie dan alle maal mee naar 't dorp. De knecht moet met den wagen naar 't dorp met een klein vrachtje, we mogen allemaal mee." Piet keek even vragend naar Moe. „Ja, jullie mogen mee, maar Hans blijft bij mij." Nou, daar had Piet geen bezwaar tegen. Dat was makkelijk. Maar de neefjes dachten er an ders over. „Hé, Tante, wat jammer, hij praat zoo leuk als tie wat ziet, dan moeten we aldoor om hem lachen." „Nee, jongens, als jullie vanmiddag in de om geving blijft spelen, dan mag hij bij jullie blij ven, maar op d'en wagen, dat vertrouw ik niet, dan zou ik geen rust hebben." „Gelukkig, dat loopt goed af", dacht Piet. „Nou gaan wij helpen inspannen, dadelijk komen we jullie halen, hoor „Fijn", verkneuterde Piet zich, hij zou vast eens vragen of hij de leidsels vast mocht houden. Ze waren nog maar net klaar, of daar kwam de wagen al voor. „Hallo, al klaar 7" ,,'t Was een vroolijk groepje op den wagen, en moeder kon zich niet weerhouden nog even te zeggen: „Wees toch voorzichtig, hoor jon- gèns". De oude knecht, die op den bok zat, knip oogde maar eens naar Moe „Als ze niet stil zitten, mevrouw, dan bind ik ze vast aan elkaar." Moeder lachte, maar ze begreep, dat het den ouden man wel toevertrouwd was. „Ze zijn het niet gewend, daarom ben ik gauw bezorgd." „Ik zal voor die rekels zorgen, hoor Daar gaan we. Huup Bruin Wat leuk ging dat. Het hinderde heelemaal niet, dat de wagen bolderde en hobbelde eerst over den ongelijken grintweg, en toen over de groote keien. Dat was juist fijn, Hoe meer lawaai, hoe liever. Jan en Henk waren toch echt aardige jongens, vooral ook voor Jo, die zich eerst nog wat onwennig voelde tusschen al die jongens. „Hé, waren zé nu al in 't dorp Gezellig al die tuintjes zoo voor en om de huizen heen. De wagen stond even stil. „Jongens, daar heb je den dominé. Daar. „Dag, dominé", zeiden Jan en Henk. „Dag, dominé", zeiden ook de logeetjes maar. En beleefd werden de petten gelicht. „Zoo rakkers, gaan jullie met z'n allen het dorp op stelten zetten." „Ja dominélachten Jan en Henk, die niets verlegen waren. Ze kenden den dominé immers heel goed, die kwam dikwijls bij vader praten, omdat vader ouderling was. „Zoo, dan ga ik eerst de politie waarschu wen, hoor „Zijn dat jullie logeetjes. Veel plezier alle maal." „Dominé, mogen vanmiddag Jo en Han ook naar de boerderij komen „Van mij mag het wel. Ik zal het ze zeggen. Dag jongens." „Dag dominé." Piet keek weer even tersluiks naar zijn neef jes. Hij kon wel eens een beetje smalen op die dorpsjongens ,maar ze waren toch niks ver legen en ook niet brutaal. Ze vielen hem mee. Veel te gauw naar den zin der jongens warén de boodschappen door den knecht gedaan. Voor Jan en Henk was alles wel erg bekend, maar ze vonden het toch fijn, om alles aan Piet te vertellen van „hun dorp". „O ja, we mogen nog een paar kaarten koo pen om aan Vader te sturen." „Dat is hier vlak bij, om den hoek, daar is een mooie winkel er voor." Allemaal hielpen ze uitkiezen. „Moeten we die weer heelemaal in 't dorp gaan posten „Wel nee, als vanavond de post „De Stan daard" brengt, geven we die mee, die zorgt er wel verder voor." Wat aardig ging het toch op 't dorp. Ze waren, naar hun gedachten ten minste, in een ommezien weer terug op de boerderij bij Girootva. Maar 't was toch al aardig laat geworden. Jan en Henk reden maar verder met den knecht, 't was niet veel de moeite meer tot etenstijd. „We komen je dadelijk na 't eten halen, hoor." „Afgesproken", zei Dick parmantig. En aan de afspraak werd de hand gehouden. Nog maar net was 't eten gedaan of daar kwam'en ze al. „Zeg, zullen we eerst een eindje Jo en Han tegemoet gaan, daar is 't zoo'n eind voor." „Ikke nou ook mee", zei Hans. „Komen jullie dan hier heen terug om te spelen, jongens Ja, Tante." „Dat is goed, gaat dan eerst je vriendjes maar halen, als je dan terug bent, mag Hans ook mee spelen. Maar jullie moet goed op hem passen." „Ja Moe." „Ja, Tante." Daar gaan we hoor. De heele rei, Jan, Henk, Piet, Jo en Dick. „Als Jo en Han er bij zijn is 't een optocht. „Zeg, wat zullen we vanmiddag spelen „Dat weet ik nog niet, weet jij wat „Ja zeg, ik weet wat, laten we roovertje spel'en, dat kan fijn bij jullie en bij Grootva.' „Ja maar hoe Nou was Piet weer in z'n element, zijn oogen schitterden toen hij z'n plan breed uit vertelde. „Ja, jo, laten we dat doen, vond Jan." „Kijk es, daar komen ze al „Nou zeg, nou moet je 't nog eens vertellen aan Jo en Han, en dan gaan we fijn direct spelen 1" Eerst was 't wat onwennig met twee van die vreemde jongens er bij, maar 't waren leuke jongens, en heelemaal niet grootsch, iets wat Piet nog wel even gevreesd had. „Zeg jongens, Piet weet een fijn spel -voor vanmiddag, roovertje spelen, zullen we dat doen 7" „Nou zeg, fijn hoor, met zoo'n groote club, Hoe moeten we het doen 7" „Kijk, jullie weten al de plekjes allang a' Daarom moeten Jo, Jane Han en Dick roover zijn, en Henk en ik reizigers, die een 9!°°' pak met geld weg moeten brengen. We zulle® het brengen van Grootva's huis naar Oom5 huis. Maar de roovers moeten natuurlijk PJ°' beeren dat pak te krijgen 'en ons daarbij. „Jan maar Hans en je zusje dan 7" „Hè ja, daar zat je ook mee." „Latendie dan zoo maar wat spelen. „Wel nee jo, laten we met z'n allen spek0, dan moeten ze maar bij de roovers hooren, wij vinden 't wel goed, hé 7" „Best hoor. Dan ben jij roovervrouw, J°- „Echt hoor", zei Jo, die 't al aardig von dat de neefjes haar er bij wilden hebben. kan ook best hard loopen." (Wordt vervolgd), Correspondent! aan De oplossi| dreigt 2. Te3 de pion d5, is. De toren b-Iijn af. 1 Andere va| 1 1 1Pf6| 1 1 Een goede| Als problee van E. Schü| het Ty van der oplossers! het 3 weken f nevenoplossir, niet vrij vanl Het problel Wit: KhlJ pi. b2, g2. Zwart: Kg Pd8 en e6, Auteursopll NeVenoplo.J redacteur va| legging van Jammer, dat zal moeten vq vier punten gaan. Zouderi slimmer zijn debode" Dit keer q tl V Men kan toetreden. Ee| zet telt voor oplossing won (minimum aau delijksche prijl punten hebbel Heeft men l[ ingezonden, mee te doen. Stand H. Tiemens F. C. Laas I W. Nieuwlan] A. v. Dijk „Udi" G. v. Gelderl C. Tiemens D. Hofland Verbrugge. ^"G. Mooiweer| De prijs ov H. TIEMENl Opj 1. Kc5! Kcl 2. Kc8; 3.| enz. of 1. Kc5, K| 4. Kf7 enz. Wit; Kd6,1 Zwart: Kbl Zwart sped 70) -Allen in reis gehad L „Heel voorl uren- Ik heb' u niet met •Je bent wagens we ra bury kon nil bracht." "Dat dacht ls toch Grootf »In levenden ïe boord Langzaam-c boot verlaten -Neen, ik 1 moet ik met ni >.Laat maal in orde." j Hij keerde „Zij komt ,.'k Heb h| Lia liep vlh weldra haar c „Neen maar, j verrassing Él En zij kuste doorploegd va t Is zomet kert, meer aai ••Ik verlangde] gaan. Heb ,s het thuis -Naar omst moe- Mama ei

Maas- en Scheldebode | 1929 | | pagina 2