MEID miw Roos doodt het haar I J Iff Kerk en School. HUlP TUIEE Bakl ar lïi '-i llffl smaakt als room De drinkwaternood op Goeree en O verf lali kee. Plaatselijk Nieuws. Lai ARE! n De Stil te Wolfhe Juni of van besli citaties bf teur. Of fli Ha y.% I rii ïTf }\f\ nUf! *>i 131 «I «M M Ui '1 zaken hier. Het is een schandaal. Alles wat je hier zegt zijn beschuldigingen van mijn ambts voorganger. Waar bemoeit die man zich mee. Hij is hier vandaan en laat hij deze gemeente met rust laten Wethouderer MAST ik wil nog wel eens wat over die gemeenteleverantie zeggen. De VOORZITTER ik heb daar straks vol doende gelegenheid gegeven om over die zaak te spreken, thans geef ik daar het woord niet meer over. De kwestie is voldoende behandeld bij de adressen, het is geen zaak voor de rond vraag. Wethouder SEGERS Mast is beschuldigd en hij moet gelegenheid hebben om zich te verde digen. Het gebeurt meer dat in de rondvraag op de dingen wordt terug gekom'en. De VOORZITTER ja juist en dat heb ik altijd afgekeurd. Dat deugt niet. Ik heb zooeven voldoende gelegenheid gegeven en heb tot drie; maal gevraagd wie er nog het woord wenschte. De heer JONGELING wil nog over eenj. kwestie spreken, dat geklets over" die ouwe-} hoerepraatjes begint me te vervelen. De VOORZITTER dat mag u niet zeggen, dat komt niet te pas. De heer JONGELINGwanneer zullen B. en W. dat werk aan den Oostdijk afmaken, dat ligt nu al zoolang open De VOORZITTER we hadden geen buizen meer en om het eerst dicht te gooien en later weer open te maken zou dubbel geld kosten. Wethouder MAST ik wil het nog wel even over die ouwe-hoerepraatjes van Jongeling heb ben. De VOORZITTER ik heb die uitdrukking zooeven den heer Jongeling niet toegestaan, ik mag het U ook niet toestaan. Wethouder MAST ik wil alleen nog even zeggen dat ik met die levering aan de gemeente niet veel kwaad gedaan heb, het is zeker niet zoo ,erg als (volgt een grievende persoonlijke beleediging aan een der raadsleden). De VOORZITTER hamert voortdurend en sluit de vergadering. De heer JONGELINGmag Mast dat nu zoo maar ten aanhoore van al dat publiek zeg gen De VOORZITTER de vergadering is ge sloten. Waarom er nog geen drinkwaterlei- ding is. Electriek is beter. Als drie gemeenten kijven om een gasfa briek, komt er heelemaal geen. Een regenbui, die te vroeg kwam. Water voor 10 cent per emmer. Een niet bijster genereuze offerte. Het onderstaande stond in de N. R. Ct. van Zaterdagavond, welk blad zoo welwillend was om ons bijgaand cliché af te staan. Als de waterleiding weinig druk heeft en zij het daardoor juist zoo druk heeft, immers als de filters niet voldoende water willen doorla ten, dan wordt er dag en nacht gewerkt, om het euvel zoo snel mogelijk te herstellen dan moppert een Rotterdammer, hij belt de krant op, of schrijft een ingezonden stuk, hij raast op de gemeentelijke drinkwaterleiding en hij noemt het een schandaal. Toch, hij is in een zeer bevooorrechte positie. Dit merkt men pas goed als men, zooals wij dat gisteren hebben gedaan, een rondtocht maakt door het land waar thans geen water is. Hoe vreemd het ook op het eerste gezicht moge lij ken, in ons waterrijk land zitten op het oogen- blik duizenden m'enschen zonder drinkwater en dat vooral wel juist op de eilanden, waar men eigenlijk midden in het water zit. Gisteren zijn wij er eens op uitgetrokken, heb ben eens rondgekeken op het zoo mooie, maar als doel van een uitstapje de prachtige dui nen van Ouddorp, bijvoorbeeld vrij weinig bekende Goeree èn Overflakkee, waar gelijk men uit de berichten heeft kunnen lez'en, thans een zeer ernstige waternood heerscht en wij hebben er eens gesproken met de bewoners. De lang aanhoudende vorstperiode van den jongsten winter en het regenarme voorjaar heb ben alles uitgedroogd. De gevolgen zijn de vele groote branden, die ons land teisteren en lege regenbakken. Al sinds vele jaren is men bezig te trachten een drinkwaterleiding te krij gen voor het geheele eiland, maar het is een lange lijdensgeschiedenis en dat de waterleiding er nog niet is men hoopt tegen het einde van het volgende jaar eindelijk zoo ver te zijn komt grootendeels, hoe vreemd het ook moge klinken, uit onwil van vele betrokkenen. Het organiseeren van een drinkwaterleiding is uiter aard een vrij kostbare geschiedenis en het ligt voor de hand, dat de verschillende gemeenten telkens weer hebben getracht combinatief zulk een bedrijf in het leven te roepen, maar telkens komen tegenstrijdige belangen met elkaar in cnflict en de plannen stuiten af. Niet onmoge lijk is evenwel, dat de groote waternood van thans deze goede zijde zal hebb'en, dat eindelijk een drinkwaterleiding op het eiland zal komen. De moeilijkheden zijn er evenwel nog vele. Om het bedrijf zooal niet loonend, dan toch in elk geval niet noodlijdend te maken is de verplichte aansluiting dit is de gebiedende eisch, dat elke woning in een deelnemende ge meente op het buizennet wordt aangesloten een heel belangrijke factor. Deze verplichte aan sluiting is al dadelijk het eerste groote struikel blok. Vele bewoners van Goeree en Overflak kee zijn principieele tegenstander^ van over heidsdwang. Zij verzetten zich tegen d'en vac- cine'-dwang, tegen den stemplicht en zij wen- schen ook niet van hooger hand te worden ge dwongen een aansluiting te laten maken op het drinkwaternet. Daarbij komt, dat er onder deze tegenstanders bovendien nog velen zijn, die principieel vijandig tegenover een drinkwater leiding in welken vorm ook staan. Voor het Westelijk gedeelte van het eiland en meer speciaal voor de gemeente Ouddorp, komt daar nog 'bij, dat men daar bijna geen waternood kent, omdat de grond veel welwater bevat en men met Nothonpompen drinkwater kan krijgen. Het merkwaardige geval doet zich n.l. voor, dat, behoudens enkele uitzonderingen ten Wes ten van de Plasbrug, dus dat is even ten Wes ten van Goedereede, men zoet water in de well'en krijgt en Oostelijk brak of zout water. De vindplaatsen van zoet water loopen overi gens nogal uiteen. Zoo is ontdekt, dat onder het Haringvliet zich een soort onderaardsch water reservoir bevindt, dat zoet water bevat. Het Haringvliet zelf is op die hoogte zout en brak. In hoeverre het pompwater goed, zuiver water is, moet hier buiten beschouwing blijven, maar vele bewoners in deze streek vinden het onbil lijk, dat zij, .die door verordeningen op regen putten waren gedwongen dure regenbakken te laten bouwen en deze zeer goed te laten onder houden, opeens nu weer verplicht zouden zijn, hun huizen te laten aansluiten op het buizennet van, een drinkwaterleiding waaraan een zeer groot contingent van deze bewoners geen drin gende behoefte gevoelt. Is het in dit verband niet kenschetsend, dat een bewoner van Oud dorp, die zelf geen water meer had, maar die bij e'en buur, welke een Nothonpomp op zijn erf heeft, een emmer water kwam halen, toen wij hem vroegen, of hij niet liever waterleiding thuis had, antwoordde „Och, meneer, wij krij gen nu „electriek", dat is veel beter. Het plan om de gemeenten op Goeree en Overflakkee aan te sluiten op het net van een centrale van een van de groote steden vermoedelijk zal dit Dordrecht worden - is n.l. kort geleden in de verschillende gemeenteraden aanvaard. Maar er is meer. De drinkwaterleiding zou haar reservoirs krij- waterleiding er komt en men een buis legt Upa'r de kom van Ouddorp zonder de verplichte aan sluiting, er veïen zullen zijn, die vrijwillig een' abonnement zullen nemen; allengs zullen de an deren volgen en na enkele jaren zal er vrijwel iedereen behalve natuurlijk zij, die gemoeds bezwaren tegen een drinkwaterleiding hebben op de waterleiding zijn aangesloten. Van de gemeenten, die zonder water zitten, verkeer'en Middelharnis en Sommelsdijk in' de bevoorrechte positie. Over de watervoorziening aldaar heeft de burgemeester L. J. den Hollan der, die van beide gemeenten burgemeester is, ons eenen ander verteld. Van Hellevoetsluis wordt het water hier aan gevoerd in waterwagens van de R. T. M.. welke wagens met het transportschip, dat altijd het rollende materiaal van deze tramwegmaat schappij vervoert, over het Haringvliet worden gebracht. Tot voor kort moesten de bewoners met hun emmers naar deze wagens komen om hun portie af te halen. Sedert Woensdag be schikt de gemeente evenwel over een sproeiwa gen, die in tijd van nood als distributiewagen naar de burgemeester ons vertelde, wel een waterboot wilde sturen, maar dit zou Stad aan 't Haringvliet op 20.per uur komen te staan. En dan moest de gemeente nog alle ri sico op zich nemen. Als de boot in de haven aan den grond zou komen en er b.v. drie dagen zou blijVeri zitten, dan zou men toch voor die dagen het volle tarief van 20.per uur moeten betalen. De gemeente is op deze offerte niet ingegaan, al is de nood hooger dan men in jaren heeft gekend. Over het algemeen is over het geheele eiland de toestand vrij critiek. De plaatsen, die aan de tramlijn liggen, zijn nog vrij goed af, door dat zij het water per speciale waterwagen krij gen aangevoerd. De andere, zooals Stad aan 't Haringvliet, zitten er minder gunstig voor en moeten het drinkwater duur betalen. Sedert 1868 heeft men op Goeree en Overflakkee niet zulk een ernstigen waternood gekend en over het algemeen hoopt men binnen afzienbaren tijd door middel van de eigen drinkwaterleiding voor goed van de plaag te worden verlost. Het werk, dat geraamd is op 1.500.000, zal j;.' fTfr gen in de duinenrij langs het Haringvliet, onder de gemeente Ouddorp, welke duinen, de Oost duinen geheeten, bestaan uit heuvels, .waarop weilanden liggen. Men is in Ouddorp bevreesd, dat de waterleiding te veel vocht aan den bo dem zal onttrekken, wat de weilanden waarde loos zou doen worden. Moeten, zoo vragen de andere eilanders, die nu zij geheel geen water hebben, een beetje ver bitterd zijn geworden, schamper, terwille van 300 koei'en, 30.000 menschen gebrek lijden De Ouddorps antwoorden, kom zelf maar zien en overtuigd u. De stoomtram heeft ten behoeve van de watervoorziening van haar lo comotieven, onder Ouddorp een watermolen ge plaatst. Binnen een straal van ruim honderd meter, wil er rond dien molen vrijwel niets meer groeien. Zoo zijn er belangrijke principieele en practi- sche bezwaren tegen de drinkwaterleiding en bots'en de belangen tegen elkaar. Naast de ge noemde bezwaren zijn er natuurlijk nog tal van kleineren aard, die evenwel niet onderschat mogen worden, omdat zij op zichzelf al het ten uitvoer brengen van een groot plan zouden kun nen verhinderen. Is indertijd niet, zoo vertelde ons de burgemeester van Öuddorp, de heer G. J. F. Gobius du Sart, met wien wij in het mooie raadhuis van Ouddorp een onderhoud hebben gehad, waarin hij, hoewel zelf geen tegenstan der van de drinkwaterleiding voor Goeree en Overflakkee, ons de bezwaren, die velen van zijn gemeeentenaren ertegen hebben heeft uit eengezet, aan welk onderhoud wij hier boven een en ander hebben ontleend, is indertijd niet het plan voor een gemeenschappelijke gasfabriek voor Stellendam, Goeree en Öuddorp afge sprongen omdat Ouddorp de fabriek op haar grondgebied wou hebben, omdat zij de grootste van de drie betrokken gemeenten was, terwijl Goeree als de middelste van de drie de fabriek voor zich opeischte en Stellendam als de arm ste dit voordeel wilde hebben Hoe weinig men aan deze zijde van het ei land over het algemeen eigenlijk voor een drink waterleiding gevoelt, bewijst de volgende his torie, welke weliswaar al eenige jaren oud is, maar desniettemin nog zeer kenschetsend mag worden geacht. Jaren geleden dan, toen de plannen voor éen drinkwaterleiding voor het geheele eiland weer sterk op den voorgrond waren gekomen, in ver band met een ernstigen waternood, heeft de toenmalige burgemeester van Ouddorp, dié een vurig voorstander van het plan was, zijn wet houders tenslotte zoover weten te krijgen, dat zij allen eveneens voor het plan waren. Dade lijk werd het heuchelijke nieuws meegedeeld aan de andere geme'enten en men besloot zoo snel mogelijk een bijeenkomst te organiseeren, waar de vertegenwoordigers van de 13 gemeen ten en enkele deskundigen met elkaar zouden confereeren, om de plannen nader onder de oogen te zien. Als plaats van samenkomst was Middelharnis het centrale punt van het eiland bepaald en op een mooien dag trok het dage- lijksch bestuur van Ouddorp heel1 eensgezind op weg naar Middelharnis. Bij het vertrek was men het roerend eens, een waterleiding moest er komen. Toen men in Goeree kwam, kwamen er een paar wolkjes opzetten en de wethouders zeiden, dat het plan wel mooi was, maar dat men toch vooral niet over één nacht ijs moest gaan en alles goed van alle kanten moets be kijken. In Stellendam gekomen, zag het reisge zelschap de lucht al meer en meer betrekk'en en de wethouders zeiden tegen den burgemeester, dat er toch eigenlijk wel nog wat bezwaren te gen het plan in het midden zouden zijn te brengen. Toen het in Dirksland begon te drup pelen wilden de wethouders toch eigenlijk lie ver eerst ruggespraak met den raad houden en toen men in Middelharnis kwam en het was gaan stortregenen waren de wethouders vier kant tegen het plan. Thuis waren de regen bakken immers weer gevuld Als die regen bui toen later gekomen was, had Goeree en Overflakkee mogelijk reeds sedert jaren een eigen drinkwaterleiding gehad De burgemeester van Ouddorp gaf overigens als zijn meening te kennen, dat als de drink- van water kan di'enst doen. Zulk een water wagen van de tram kan 10.000 liter bevatten en hij kost de gemeente circa'3 cent per em mer van 10 liter. Aan de bewoners wordt het water voor 2 cent den emmer verkocht. Het is zeer goed drinkwater en al moet men uit den aard der zaak eenigszins gerantsoeneerd worden de tram heeft niet zulk een groot aantal waterwagens, dat zij maar een willekeurig aan tal voor deze extra-diensten kan reserveeren van een noodtoestand mag hier niet worden gesproken, zij het dan ook, dat men "in deze" béi de gemeenten thans wel dringend de behoefte gevoelt aan een eigen drinkwaterleiding. Zij, die aan het rantsoen niet voldoende hebben, of die, evenals in de oorlogsjaren, willen „ham steren", laten bovendien voor eigen rekening nog vaatjes water met den schipper uit Rotter dam komen. Woensdag heeft m'en zelfs uit de water wagens overgehouden. Dit water is met behulp van de motorspuit overgepompt in een grooten regenput te Sommelsdijk, als appeltje „voor den dorst". Gelijk wij reeds gemeld hebben, heeft de raad van Middelharnis thans principieel besloten aan de verwezenlijking van de plannen mee te doen. Toph heeft men ook hier nog vrij veel tegen standers. Behalve op de principeel bezwaarden stut men hier, zoowel als elders op het eiland, nog op een eigenaardige moeilijkheid en dat is, dat vele raadsleden eenigszins afwijzend staan tegenover de bemoeienissen in deze van hooger hand. Op Goeree en Overflakkee beschouwen velen, zooals trouwens ook wel op andere ei landen, een gemeenteraad als, een soort souve- reine heerscher over de gemeente en men wil dan ook het liefste een bedrijf als een drink waterleiding een dusdanigen vorm geven, dat de zeggenschap vrijwel geheel 'en uitsluitend aan den raad blijft. Men is het er alleen nog niet over eens of een vennootschap, een maagschap of een stichting de beste vorm zal zijn. Per slot van rekening is dit evenwel slechts een kwestie van vorm. De hoofdzaak is, dat men in tegenstelling met het standpunt, dat men enkele jaren geleden heeft ingenomen, thans vrijwel over het geheele eiland, uitgezonderd dan Ouddorp, algemeen voor een gemeenschap pelijke drinkwaterleiding is. Veel erger, dan in Middelharnis, is het in Stad aan 't Haringvliet gesteld. De burgemeester van deze gemeente, de heer F. Nieborg, heeft ons een en ander van den inderdaad zeer kri tieken toestand aldaar verteld. Stad aan 't Haringvliet ligt niet aan de lijn van de R.T.M. en kan dus niet, gelijk Middel harnis, Sommelsdijk en vele andere gemeenten, op Goeree en Overflakkee, het duinwater per wagon betrekken. De haven biedt ligplaats voor schepen met een diepgang van ten hoogste 2 meter 30. De kleinste van de eventueel beschik bare booten, die watertanks hebb'en, steekt even wel 2 meter 50. Er zit dus niets anders op, dan het water per ton te laten komen uit Hel levoetsluis en het dan van het veer van Mid delharnis per vrachtauto verder te vervoeren. Het gevolg is, dat de kostprijs vrijhoog wordt en het water in Stad aan 't Haringvliet thans per emmer van 8 liter 10 cent kost. De gemeente stelt het kostbare vocht voor 2J^ cent per em mer beschikbaar en legt er dus 7x/i cent bij. Het water wordt evenwel gedistribueerd, zooals de levensmiddelen dat werden gedurende de mobilisatie. Per dag kan men gemiddeld maar één emmer krijgen en zij, die daar niet genoeg aan hebb'en, drinken noodgedwongen slootwa ter en dat in een gemeente van 1200 zielen, zoo zei de burgemeester Nieborg, waar j ieder jaar gevallen van typhus voorkomen. Hier wordt dan ook wel zeer dringend de behoefte aan een drinkwaterleiding gevoeld en men hoopt over het algemeen vurig, dat het er nu eindelijk eens van zal komen. B. en W. hebben zich Ireeds eenige dagen telegrafisch tot den Commissaris van de Koningin in de provincie Zuid-Holland gewend, met het dringende verzoek maatregelen te willen beramen, om aan den huidigen nood toestand een einde te maken. Wel weinig sympathiek doet hierbij de .hou ding aan van een Rotterdamsche firma,Hie, vermoedelijk twee jaar duren. Er moet, als alle gemeenten meedoen, circa 50 K.M. buis worden gelegd. Men is nu druk aan het plannen maken en aan het confereeren. De gemeenten, die het nu zwaar te verantwoorden hebben, zullen er wel voor zorgen, dat, als er eindelijk weer eens wat regen valt, de plannen niet dadelijk weer ter zijde worden gelegd. Maar wanneer zal voor het eerst de hoofdkraan officieel worden open gedraaid SOMMELSDIJK. Tegen een viertal person'en uit deze gemeente is proces-verbaal opgemaakt wegens het rijden op een rijwiel, dat niet voor zien was van een geldend rijwielbelastingmerk. Vorige week werden uit deze gemeente 170.000 K.G. aardappelen en paardepeen ver scheept. De herbergier J. van Meer heeft onders hands zijn hotel verkocht aan den heer K. Grootenboer Az. alhier. MIDDELHARNIS. Bevolking over de maand Mei. Vertrokken: Arendje Verweij naar Oude Ton- ge, Jannetje v. d. Mast naar Stad aan 't Haring vliet, W. C. v. d. Tak naar Sliedrecht, J. Hob bel naar Beverwijk, Jansje Los naar Oude Ton- ge, PI. Keuvelaar naar Den Bommel, J. C. Bom naar Rotterdam, Willem Schipper naar Jaars veld, J. C. v. d. Nieuwendijk naar Sommelsdijk, C. v. d. Linde naar Ouddorp, L. v. Gelder naar Hellevoetsluis, W. L. F. Ridder v. Rappard naar Tiel, W. Venneman naar D'en Bommel, A. Mans naar Rotterdam, Jac. Vroegindeweij naar Capelle aan den IJsel, D. Krijtenberg naar Hellevoetsluis. Corn, de Bruin naar 's-Graven- hage, M. A. Buis naar Oude Tonge. Ingekomen: A. M. Roos van 's-Gravenhage, H. M. Sterk van Leerbroek, W. H. P. Boek hoven van Sommelsdijk, J. en H. W. van Hulst van Bodegraven, Th. M. Jochems van Oude Tonge, Antje Slager van Rotterdam, L. Schip per en gezin van Oud-Beijerland, Corn. Krijten berg en gezin van Sommelsdijk, E. B. M. Camp- fens van Ooltgensplaat, A. J. M. Rasdorff van Leiden, Fl. Vroegindeweij en J. Vogelaar van Sommelsdijk. De veldarbeider M. Buth had 't ongeluk tijdens zijn werkzaamheden een beentje in zijn be'en te breken, zoodat hij zich onder genees kundige behandeling moest stellen. Voor het examen Nijverheidsonderwijs te 's-Gravenhage, voor de akte N III, is geslaagd de heer J. Dekker alhier. De vorige week is alhier door de gemeente een sproeiwagen aangeschaft, die in alle op zichten voldoet. Doch thans doet deze wagen door de gemeente dienst om het leidingwater bij deb urgerij langs de huizen te bezorgen. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Gedurende de vorige maand zijn op het postkantoor alhier behandeld 17 telegrammen, 854 gesprekken en 7 oproepberichten. Het inschrijvings- en alphabetisch register voor den dienstplicht lichting 1930 ligt tot 10 Juni a.s. ter secretarie voor een ieder ter in zage. De collecte voor het aanbieden van een geschenk aan Minahassa heeft in deze gemeente opgebracht 17.45. DEN BOMMEL. J. P. den B. had het on-- geluk met een motorfiets te slippen en zoodanig te- vallen, dat hij zijn voet érnstig bezeerde. Geneeskundige hulp was noodzakelijk. Vorige week werden van hier 1650 H.L. aardappelen vervoerd. Onze dorpsgenoot C. Fohter is aangesteld als chauffeur bij een automobielhandel te Enter. OOLTGENSPLAAT.* Wij brengen in her- inering, dat de arbeiders, die in deze gemeente wonen 'en werken, hun rentekaarten en rente boekjes moeten inleveren bij den Raad van Arbeid te Brielle vóór 9 Juni a.s. OUDE TONGE. A. Schouwenaar heeft on dershands een schuur verkocht aan J. van Kem pen alhier. A. v. d. V. had het ongeluk in de Kaai te vallen. Met veel moeite werd zij er uitge haald. B. en W. maken bekend, dat het verzoek van P. van Schelven om in een perceel aan den Molendijk een motor met pletter te mogen plaat sen, door hen is geweigerd. Het onderzoek der verlofgangers in deze gemeente zal plaats hebben op 19 Juni a.s., des v.m. 10 uur, in de Oude School. In de afgeloopen week zijn gewogen: 2692 H.L. aardappels, 102 H.L. poters en 368 H.L. koepeen. Het rijden der grint is gegund aan P. Pulleman, C. de Vos en A. Boogers. NIEUWE TONGE. Tegen C. Z. alhier is proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van art. 24 van het Wetboek van Strafrecht (Het uit baldadigheid beschadigen der bloemen rond de kerk). Het inschrijvingsregister met het daaruit opgemaakt alphabetisch register van ingeschre venen der lichting 1930, ligt gedurende 10 dagen voor een ieder ter secretarie ter inzage. Bij B. en W. alhier is ingekomen een verzoek met bijlacfen van S. v. d. Velde, tot het oprichten eener smederij aan de Wentink- straat. Bezwaren moeten worden ingebracht op Vrijdag 14 Juni a.s., des v.m. 11 uur ter ge meente-secretarie. Tot tijdelijk wijkverpleegster alhier is be noemd Mej. Landheer te Rotterdam. De heer A. Holleman Jz. alhier heeft een pakhuis, staande te Battenoord, ondershands verkocht aan den Polder Klinkerland. J.l. week werden van hier vervoerd 1200 H.L. aardappelen en 300 balen peen. Loop der bevolking over de maand Mei. Ingekomen: A. van der Wende van Herkin- gen, P. van Moort van Rozenburg, D. Vroeg indeweij en gezin van Zuidland, W. J. van d'en Doel van Den Helder, B. J. Ballegooij van Oude Tonge; J. K. Arkenbout van Nieuw-Helvoet; E. Woudstra en N. de Wachter van Hooge Zwaluwe; W. de Gast van Rotterdam. Vertrokken: C. Hartman en gezin naar Oude Tonge; M. C. van den Doel en gezin naar Rot terdam; J. van den Ouden naar Rotterdam; C. Haanenberg naar Oude Tonge; S. J. Nagtegaal en echtgenoote naar Oude Tonge; T. Holleman en gezin naar Oude Tonge; D. van den Ouden en gezin naar Oud-Beijerland. STELLENDAM. De garnalenvisschers heb ben de vorige week gedurende 5 dagen gevischt en gemiddeld per dag en per vaartuig gevangen 100 K.G. garnalen. Tot landbouwopzichter van het landbouw bedrijf alhier van den heer Jhr. Quarles van Ufford te Haarlem is aangesteld de heer Jb. Moyses alhier. De vorige week werden van hier verzonden 200 H.L. aardappelen. Tot heemraden van d'en polder „De Ge nerale Dijkagie van Stellendam" zijn met bijna algemeene stemmen herkozen de heeren P. D. Holleman van hier en P. Voogd van Goede reede. Door Adr. van Dam alhier is ondershands aangekocht de blazersschuit S.L. 11 van hier van den heer Jan van Dam. GOEDEREEDE. Kostelooze inenting op 12 Juni, voorm. 11 12 uur, ten huize van dokter Zubli. Het alphabetisch register der nationale militie, lichting 1930, zal deze week voor een ieder ter secretarie ter inzage liggen. Loop der bevolking over de maand Mei. Ingekomen van Oegstgeest mej. P. Hoek. Ver trokken naar Den Haag C. Hakkenbrak en echtgenoote, naar Oud-Beijerland J. Grinwis en gezin naar Rotterdam, N. Hoogmoed naar Som melsdijk, Lena Breen 'en Lijntje Breen naar Dirksland. Het onderzoek van verlofgangers zal plaats hebben op 20 Juni a.s., voorm. 1115 uur in het-muzieklokaal der O. L. school te Ouddorp. Wrijf met de vingertoppen wat Purol in Uw hoofdhuid en wasch daarna Uw hoofd met warm water en gewone zeep of nog beter met Purolzeep. Herhaal dit zoo nu en dan. Uw hoofdhuid wordt daardoor roosvrij, het haar schoon en zacht en valt niet uit. OUDDORP. Het alphabetisch register voor den dienstplicht der lichting 1930 ligt vanaf 5 Juni a.s. gedurende 14 dagen ter gemeente secretarie ter inzage. In de maand Mei hebben zich alhier ge vestigd: W. F. Korrelboom van Muiden; J. G. Grinwis van Dirksland; T. Mur van Baarn, en J. Troost en dochter van Stellendam. Vertrokken zijn: C. J. Hoekman en gezin naar Duivendijke; Job Tanis naar Lisse; P. Heerschap en echt genoot naar Dirksland; J. J. Slagboom en echt genoot naar Amsterdam. De visschers vingen de vorige week van 300 tot 400 kilo garnalen per vaartuig; in de stallen 24 zalmen. SOMMELSDIJK. De heer J. Jonker, onder* wijzer aan de Bijzondere Lagere school alhier, is in gelijke betrekking benoemd te Lisse. Tot tijdelijk onderwijzer aan de O. L. school alhier is benoemd de heer M. R. Groe' newege van Scherpenisse. OUDE TONGE. In de Ned. Herv.kerkis gecollecteerd ten bate der kerk, de som van f 17,50. NIEUWE TONGE. Jl. Zondag is in de Ned. Herv. kerk alhier een extra gift gecol* lecteerd van f 10,—. Gever(geefster) hartelijk dank. Zondagavond a.s. zal in de Ned. Herv. kerk de bediening van den H. Doop plaats hebben. Doopvaders moeten zich aanmelden in de consistoriekamer der kerk op Vrijdag 7 Juni a.s. des avonds van 7 tot 8 uur. HERRINGEN. De collecte voor den Geref. Zendingsbone, gehouden in de Ned, Herv. Kerk, heeft f 23,— opgebracht. Deze week zullen in de Ned. Herv. Kerk geen catechisaties worden gehouden. Ook niet die der schoolkinderen. Vorige week Zondag werd in de Ned. Herv. Kerk een extra gift van f 10.— gecollec» teerd voor de kerk. De(n) onbekende(n) gever of geefster hiervoor hartelijk dank. STELLENDAM. Bij den raad is ingekomen een verzoek van den kerkeTaad der Ned, Herv. gemeente om ingev. art. 72 der L. 0.»wet gelden beschikbaar te stellen voor een school. Dit verzoek is ter verdere behandeling in handen van B. en W. gesteld. Alhier bestaat een openbare school «net 5 en een bijzondere I. B (Geref. en plan van meen te oi zondere oi te zijn. Vc heer M. T king bekle wist op t reden om Tegen 1 vraagd. GOEDE de Ned. I houden v< DE AA MIDI Zaterda< specteur Rijks H. gehouden, L. O. en waren uiti scholen op gemeente aren der h den aan voorstel v; sloten, aar deren, na doorloopen Als overga klas van d< harnis ('er stichten Cl Deze ree wone 7e stemd voo leeren. In groote zor te gewennf is daar ge die uitterat zoozeer to als voorbe weinig bet Lager One vaarwel z< zijn zij, in talen, onmi dat het oe bare schot Ik nood kinderen, volgen. V, hen, die b nen, dat z ger met di doch daar reeds eerdt reizen en bovendien, klas gered Mochten meerdere regeling; H.H. Hoe ■yekende, de dil Ll Ingevolgl de afd. 01 Mij. v. Lef een paar eerste zal Vrijdag 141 daar en dl programmal land- als tl plaats heeftT bouwers zil steld, zoodc] wekkendstq Daardoor verbonden, I per persoon T^erikzee tl Wye Wekl op ons eila| georganisee| huisgenoote aan dit reij Schouwen het overljjji Zuster en betuigen Sommelsdij 1 Juli g| in kl. gezii VENAAR, GEVRA/ in de huisl tegen hoo en werkste Mevr. H ze »Helveq Gevruj met Aug. kinderen, Flakkee. Bureau va: Zoo spo Adres

Maas- en Scheldebode | 1929 | | pagina 2