ÏOct. Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsehe Eilanden. At ■P i§ 1 mm i Trsnspireerende voelen Antirevolutionair irziciiL IN HOC SIGNO VINCES Dti nummer Destaai uit drie Bladen li i JU 'ju fii jgf jgj ÉS «en. No. 3542 ZATERDAG 1 JUNI 1929 44STE JAARGANG TWEEDE BLAD. Gemeenteraad. PHP.Wl LLH CUWER MiPPEU4AJPJ11^ Fa. W. BOEKHOVEN ZONEN Het nadrukken van den inhoud van dit Blad is verboden overeenkomstig de Wet op het Auteursrecht. SCHAAKRUBRIEK. Zenuwachtlg, Overspannen en Slapeloos. Mijnhardt's Zenuwtableiten breenigde Staten Idie de overspe len toestand van ti- Het advisee- I Reserve Board, frs van elk der heeft thans be- jrd te adviseer'en nto tot 6 Of led zal uitgaan, lgeld in Amerika let uitslutend het I, doch eveneens Takken van indu- Ipaciteit werken, I worden, dat het Isieve bedrijfsle- I Oceaan, groote Ir beurze door de [jeremd, zoo laat rhouden aan den |s weliswaar niet affaire was vrij |ie-papieren von- plaats. Groote ndeelen Küchen- |fs tot 1500.— Je nieuwe aan- |o- Men heeft te haar taak nog Jucces van soort- uitenland, meent nen betalen. Wij betwijfelen, en kt de „sprekende II Engelsch, ver- Er uit te drukken, lien het gewone Ivoor 60 de Iets verstaat, zal |g er voor blijven het mis hebben, met deze feiten gorden gehouden. gevraagd, daar hdruk maakt, en lp de vergadering lededeelingen zal peneens druk ver- groote koersver- en zich gemakke- krkel. De belang- Iche Gassen was ]rkelijk verschijn- rubberwaarden, reeds maanden- I. Wat wij reeds Iht schreven over ten reden zijn om 1 begint algemeen gint af te nemen. 11928 met 40.000 |er m'en nu aan- in dit jaar even ar, dap bedraagt |>n. Wanneer het likaansche landen pden jaar, en dus 745.000 ton. De op 720.000 ton. automobielen zal I automóbiel-indu- kn gebruiken. En geeft ons aanlei- de rubberaandee- ng bestaat. Jen kleine handel (weinig te betee- I.V.A.'s. Dit werd (gen omtrent af- prvan echter niets geboden, terwijl bij zijn. Het ver- de reorganisatie- aagt. Millioenen ndel, terwijl van etons nog steeds werd zeer wei- jl deze bijna allen ihuis met Erf aan is, gefeekend A van de Rovaart, inzet en op Dins» Ikens des avonds 1 Meijer te Mid» N BUUREN. izamerhand meer m de boot bij te ovinciestadje ge- even van op id van» de stoom- r enkele minuten en vrachtboot 'en. izing van Groot- on het paard ter nietsdoeners op wilde opstrijken, geloopen, kijkend ers, meestal va- die uit de kajuit jend den stroom and op. En toen van herkenning oor een blos ge- i de boot, zoodat :1e woorden kon- Lia dacht aan die zij in Beieren had verteld, hoe apinie veranderd jeweest, naar nu ïkbaarheid door- ïtvangst van nu ele, die haar den sel gevallen, u het nog goed eren irdt vervolgd). boekwerk bij besteld 1 Het j f 2.25, daar- Deze Courant verschflnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post f 1,- b| vooruitbetaling. BUITENLAND b| vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZOwnrRLIJKE NUMMERS 5 CENT, UITGEEFSTER SOMMELSDIJK Telef. latere. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIÊN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel D1ENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.- per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die z| beslaan, Advertentifin worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur Correspondentie deze Rubriek betreffende te zenden aan F, W. Nanning Middelharnis. No. 106. Het thema, dat in probleem no. 125 weer gegeven is, wordt genoemd: Romein. Het idee is: Een zwarte figuur, welke een bepaalde mat- dreiging pareert, wordt zoo weggelokt, dat ze nog altijd dezelfde matdreiging pareerende de zwarte stand zoo schaadt, dat wit kan mat geven. De sleutelzet is 1. Kc7 dreigt 2. Db6f enz. Nu speelt zwart 1Tg4: Hij pareert hier mede de oorspronkelijke dreiging (3. Ld7 mat). Nu speelt wit 2. a4 en dreigt 2. Db5 mat. Zwart moet nu spelen 2Tb4. Maar nu benadeelt zwart zichzelf. Het veld b4 wordt nu door de toren bezet, dus wit is niet ge noodzaakt dit veld te dekken. Er volgt nu 3. Da8 mat. Andere varianten zijn 1Kb4. 2. Pd7. 1. Tb3. 2. ab3: enz. De dreiging a2a4 werd zoowel van uit g3 als van uit g4 door de toren gepareerd. Immers na 2. a4 kan zwart spelen 2Tb3. Het is duidelijk, dat de oorspronkelijke dreiging ook steeds gepareerd moet worden. De oplossers zullen wel gemerkt hebben, dat de W. K. op c3 een drukfout was. Probleem voor den wedstrijd. No. 127. G. F. ANDERSON. The Chess Amateur 1923. Zwart (5). Wit (10). Wit: Kei, Del, Tal en dl, Pf4 en h3, pi. b3, c5, d3 en e2. Zwart: Khl, Tbl, pi. d4, e3 en h2. Wit geeft mat in drie (3) zetten. Oplossing tot en met tweede zet van wit inzenden vóór Donderdag 13 Juni. Men kan a 11 ij d tot den oplossingswedstrijd toetreden. Een goede oplossing van een twee- zet telt voor 2 punten, enz. Voor een foutieve oplossing wordt een punt in mindering gebracht (minimum aantal punten is nul). Voor de maan- delijksche prijs van 2.50 moet men de meeste punten hebben. Ook niet-abonnè's zijn welkom. Heeft men 10 keer achtereen geen oplossing ingezonden, dan wordt men geacht niet meer mee te doen. Oplossing Eindspel no. 118. 1. Kfl, Kh2; 2. Kf2, Khl; 3. Kfl remise. Eindspel no. 120. I,,. ,Keem>nk en Fahrni, no. 24. vvit; Kb6, pi. c7 en e5. Zwart: Kc8. Wit begint len wint. Eindspel no. 121, (Rinck). i J'7V7-7.777 Wit speelt en wint. Oplossing: 1. De5j-! KfS! 2. Pd6, Dg4-J! 3. Kh6, Dd7; ^96' Dg4f; 5. Kh7, Dd7f; 6. Kh8 en wint. Na 5Dg8f wint 6. Kh6. Na 4Kg8 komt 5. Dd5f, Kf8; 6. Df3, Kg8; 7. Da8 en mat op den volgenden zet. Partij uit het tournooi te Scarborough. Boedapeste r-v erdediging. Wit: Cadman. Zwart: dr. Tartakower. 1. d2d4, Pg8—f6: 2. c2—c4, e7—e5; 3. Lcl~g5, e5Xd4; 4. DdlXd4, Lf8—e7 5. Pglf3, Pb8—c6; 6. Dd4~dl, Pf6-e4; 7. Lg5Xe7, Dd8Xe7; 8. a2-a3: d7—d6; 9. e2—e3 0—0; 10. Lfle2; De7-f6; 11. Pbl-d2, Lc8 -f5; 12. Pd2Xe4, Lf5Xe4; 13. Tal—e2, Ta8d8 14. 0—0, d6—d5 15. c4—c5 d5—d4 16. e3Xd4, Pc6Xd417. Pf3Xd4, Td8Xd4 18. Ddl-cl, Le4Xg2 19. Kgl—g2, Df6g6f 20. Kg2-hl, Dg6-e4f21. Khl gl, De4Xe2; 22. h2-h3, Tf8—e8; 23. Ta2 -al, Te8-e6; 24. Dcl-c3, Te6~g6f; 25. Kgl—hl, Td4—d3. Wit geeft op. „Telegraaf". CORRESPONDENTIE. Jos Duv. No. 46. 1. Pe2: 'k Zie met no. 42 niets verdiend te hebben, 'k Meende, dat zoo n „straf" alleen bij onoplosbare problemen werd toegepast. De oplossing 1. Tb5 was toch in ieder geval correct! Veel moeite aan 't compo- neeren gehad en niets dan nu op het request Is deze straf niet wat zwaar en ontmoedigend Vergadering van den gemeenteraad van SOMMELSDIJK op Donderdag 30 Mei 1929, des nam. 3 uur. De Voorzitter, burgemeester Den Hollander, opent de vergadering met gebed, waarna hij mededeelt, dat deze vergadering belegd is op verzoek van de heeren Blok, Slis en van den Doel, en wel met het doel de waterleidingplan nen weer aan de orde te stellen. Spr. deelt mede, dat de maatschappij tot be vordering der geneeskunde afdeeling Goeree en Overflakkee, in e'en adres aan den Raad wijst op de wenschelijkheid eener waterleiding in ver band met de volksgezondheid. Dit adres was onderteekend door de artsen Dr. van Gelder en Mulder. De Raad van Ooltgensplaat ver zoekt eveneens alsnog spoedig tot stichting van een waterleidingbedrijf te willen medewerken. De VOORZITTER stelt namens B. en W. voor over te gaan tot aanschaffing van een wa terwagen, voor vervoer van water door de ge meente, deze zal tevens tot sproeiwagen in te richten zijn. Kosten bedragen 400. Met algemeene stemmen wordt hiertoe be sloten. De VOORZITTER stelt het plan tot stich ting van een waterleidingbedrijf aan de orde. Spr. zegt dat de H.H. pas een conferentie ge had hebben met de H.H. Scheepen en Gold berg, resp. hoofdcommies ter provinciale griffie en directeur van het waterleidingbedrijf „De Tien Geme'enten" en vraagt wie der heeren het woord verlangt. De heer BLOK (S.D.A.P.) dankt den voor zitter voor het vlug voldoen aan het verzoek om deze raadsvergadering te beleggen. Spr. wijst er op, dat het vraagstuk eener waterlei ding reeds vier jaar in het brandpunt der alge meene belangstelling gestaan heeft. Spr. acht het voldoende gemotiveerd om thans deze ur gente kwestie weer ter tafel te brengen. Niet alleen is de droge tijd die we meemaken hier oorzaak van,, doch sedert 1925 is de raad ook anders van samenstelling en spr. meent grond te hebben voor het vermoeden, dat de Raad er thans anders over denkt dan voor eenige jaden. Bovendien komen er thans ook&veel stemmen uit het eiland. Spr. wijst op het adres van de Mij. tot bevordering der geneeskunst en Ooltgens plaat. Dan heeft ook de heer Warnaer te Dirks- land voor eenige maanden een vergadering be legd te Middelharnis, speciaal met dit doel, zoodat na alles wat er gebeurd is, er wel reden is de zaak weer eens ter sprake te brengen. Het is ook gewenscht dat het publiek weet, hoe de Raad van Sommelsdijk er over denkt. De heer v. d. DOEL (A.R.) zegt dat hij zich bij de woorden van den heer Blok aansluit. De heer SLIS (C.H.) me'ent dat er gemeenten op Flakkee zijn, die de houding van den Som- melsdijkschen Raad in 1926 aangenomen, niet goed begrepen hebben.. De Raad als zoodanig was er niet tegen, maar de zaak is feitelijk op één punt gestrand. Spr. hoopt, dat thans door de besprekingen de zaak kan doorgaan en er spoedig een waterleiding tot stand kan komen. De VOORZITTER zegt, dat de tarieven gemiddeld op 20per gezin komen. Arbei dersgezinnen komen nog lager. Dan is er vol gens inlichtingen van den heer Goldberg ook voldoende water voor kleine in.dustriën. Het is den heer Goldberg pertinent afgevraagd en hij heeft positief verklaard, dat in Ouddorp voor geheel Flakkee voldoende Tyater is, ook voor kleinindustrie en voor het vee. Zonder verplich te aansluiting is het echter niet mogelijk. De kosten komen dan een 100.000 hooger, terwijl de tarieven in dat geval 25 hooger komen. Theoretisch moge dat denkbaar zijn, maar prac- tisch is het onmogelijk, Bovendien is het be zwaar van verplichte aansluiting zoo groot niet. De heer Goldberg deelde mede dat in zijn tien gemeenten-bedrijf van de 5000 er nog maar 350 overschieten die niet aangesloten zijn. Om ech ter voort te kunnen gaan het np noodzakelijk dat alle gemeenten in beginsel besluiten tot stichting van het bedrijf mede te werken. Oud dorp zal waarschijnlijk de eerste jaren wel niet meedoen maar dat kan er op overschieten. Zon der Ouddorp is het toch wel mogelijk door te zetten. De heer DIJKERS (A.R.) acht de opzet van deze vergadering eigenlijk niet in den haak. Spr. heeft hieraan niet willen meedoen. Want zulk een belangrijke zaak behoort toch eigenlijk van B. en W. uit te gaan. Spr. is er niet voor te vinden de plann'en die er liggen zonder meer te aanvaarden. Het loopt over een kapitaal van 1.165.000 waarvan Sommelsdijk 189000.— voor haar rekening krijgt, plus een eventueel deficit. Spr. zou de plannen van de Mabeg wil len uitschakelen, evenals het advies van prof. Visscher en wil de zaak alleen principieel be- zullen Uw zenuwen kalmeeren en sterkenen Uw slapeloosheid verdrijven. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. zien. Voor een arbeiderswoning wordt 10.89 gerekend. Die tarieven zijn veel te hoog. Op 't oogenblik wordt er door de arbeiders om ge roepen, maar straks zullen ze zich beklagen dat het bedrag veel te hoog is. De tarieven die de heer Goldberg noemde acht spr. veel beter. Spr. heeft ook bezwaar tegen te statuten. Tenslotte wil spr. een combinatie maken met het electri- citeitsbedrijf, dat zal economisch voordeeliger uitvallen. Ook over de verplichte aansluiting moet gesproken worden. Spr. is wel voor maar wil een onpartijdig onderzoek instellen, en daar bij onder de oogen zien of het niet kan met vrije aansluiting. De VOORZITTER zegt dat het hem spijt dat de heer Dijkers de heeren van het initiatiefvoor stel verwijt dat zij met de plannen gekomen zijn. Spr. staat daar verbaasd over, te meer daar de heer Dijkers zelf bij spr. geweest is 'en hem het voornemen te kennen gegeven heeft om er zoo spoedig mogelijk een initiatief-voorstel van te maken. De heer SLIS zegt het voorstel onderteekend te hebben met de bedoeling dat er een nieuw plan op touw gezet zal worden, afgescheiden van de bestaande plannen. De VOORZITTER zegt dat natuurlijk een en ander nader onder de oogen gezien moet worden. De tarieven zijn b.v. zonder meer niet te aanvaarden. Bovendi'en is er in de vier jaar weer veel veranderd. Dat wordt trouwens ook door de deskundigen toegegeven. Spr. vindt het best, dat dit nader onderzocht wordt. Het is echter niet noodig dat er geheel nieuwe plannen gemaakt worden. Als dat moest gebeuren zou men weer één jaar noodig hebben en het zeker nog drie jaar duren eer de waterleiding er was. Thans is het echter de bedoeling een beginsel besluit te nemen, opdat er verder gewerkt kan worden. De vraag is, wil de raad van Som melsdijk een waterleiding onder de voorwaarden die dat mogelijk maken. De heer BLÓK zegt niet te kunnen begrijpen dat de heer Dijkers er e'en verwijt van maakt dat spr. en andere leden deze vergadering heb ben doen beleggen. Spr. heeft voor hij hiertoe overging, eerst den geest der raadsleden gepolst en zich er van verzekerd of er een goede ge zindheid ten aanzien der waterleidingplannen bestond. De heer Dijkers heeft vooraf spr. zelf verklaard dat hij bereid was deze zaak te steu nen en daarom verwondert het spr. ten hoogste dat hij die plannen gaat becritiseeren. Wij moe ten ons verlaten op de deskundige voorlichting, zegt spr. 'en daaruit blijkt ons dat zonder ver plichte aansluiting geen waterleiding mogelijk is. Zonder verplichte aansluiting komt het be drijfskapitaal een paar ton hooger eni zullen de tarieven de eerste dertien jaar 25 hooger zijn. Wethouder MIJS (V.B.) zegt dat men hier te doen heeft wat met een wijdschen naam ge noemd is een initiatiefvoorstel, zooiets als het suikerwetje. Dus is er geen prea-advies van B. en W. Wat spr. te zeggen heeft zegt hij dan ook niet als wethouder doch als raadslid. Spr. meent dat-er in het eiland een verkeerde voor stelling van de bedoeling van dezen Raad ge- heerscht heeft. Er is herhaaldelijk vanuit het eiland spottend gezegd Jullie zijn achterlijk en houden de waterleiding tegen. Maar dat is niet zoo. In 1926 heeft de raad de plannen niet van de hand gewezen. Maar de raad was door den Voorzitter voor een ultimatium geplaatst. Er was gezegd: ben je voor een waterleiding met een verplichte aansluiting, ja of neen Een andere mogelijkheid werd niet in uitzicht gesteld. Hetzelfde gold den bedrijfsvorm. Deze was in Den Haag klaar gemaakt en die hadden wij te aanvaarden. Keus was er niet. Daar was de Raad niet voor te vinden en zoodoende kan de eigenlijke bedoeling van den Raad niet uit- kom'en, een beslissing in principe is er niet ge nomen. Daardoor is er misverstand op Flakkee over de houding van den Sommelsdijkschen Raad gerezen. De zaak is, dat het hier gaat over een paar millioen gulden. Het Rijk of de Provincie geven geenerlei garantie. En daarom heeft de Raad niet alleen het recht, maar ook den plicht zich door onpartijdige en onbevoor oordeelde en onbelanghebbende deskundigen te doen voorlichten. Dat is niet gebeurd. Spr. stelt voorop, dat de waterleiding wenschelijk en noodzakelijk is en behoort te worden doorgezet. Doch het besluit hiertoe behoort te worden genomen na ingewonnen adviezen van onpar tijdige en onbevooroordeelde personen. Prof. Visscher en de heer Scheepen hadden een op dracht uit Den Haag om de waterleiding hier te bevorderen. Zij waren dus bevooroordeeld. De Mabeg had er groot belang bij, dat de waterleiding hier tot stand kwam. Spr. zegt, dat alles los van de reputatie van de Mabeg en prof. Visscher natuurlijk. Spr. verbaast het, dat er in drie jaar, nadat de zaak is besproken, nog niet aan 't bezwaar, toen geopperd, is tege moetgekomen. Spr. zet dit breed uiteen, omdat hij vermoedt, dat hierin de grond voor het in het eiland gerezen misverstand ligt. De Som- melsdijksche Raad was echter nimmer tegen een waterleiding. Spr. vindt het echter niet goed, dat deze zaak in Den Haag op deze wijze wordt aangepakt. Nog kort geleden heeft de heer Scheepen gezegd: Gij hebt slechts toe te treden tot de stichting, zooals deze is klaar gemaakt. Anders kunt gij niet doen. Dat zijn onze adviezen en andere adviezen kunt ge gerust ter zijde leggen. Spr. meent, dat Ged. Staten eenigen schuld hebben aan het uitstel, dat de waterleidingplannen geleden hebben. De Raden blijven ten slotte de verantwoordelijke lichamen. Daarom stelt spr. voor, dat de Raad zich uitspreekt le. voor de wenschelijkheid en noodzakelijk heid der totstandkoming van een waterleiding voor ons eiland 2e. verklaart zich bereid tot de totstandko ming hare volle medewerking te verleenen na deskundig onderzoek van onbevooroordeelde be- langelooze deskundigen, door haar zoo mogelijk in overleg met de gemeente Middelharnis en de overige gemeenten aan te stellen. Dezen des kundigen zal worden opgedragen een water leidingsplan te ontwerpen, kosten te beramen, 'en te adviseeren over alle technische aange legenheden (waaronder begrepen de al of niet noodzakelijkheid en wenschelijkheid van ver plichte aansluiting) en over den bedrijfsvorm voor ons eiland het meest gewenscht; noodigt zoo mogelijk gezamenlijk met Middel harnis, de overige raden der gemeenten uit in denzelfden geest een besluit te nemen of haar besluiten te herzien. De VOORZITTER maakt uit hetgeen de heer Mijs zegt op, dat deze d'en verloren tijd betreurt en thans spoed achter de plannen wil zetten. Spr heeft nooit gezegd, dat de water leiding staat of valt met de plannen van de Mabeg. Het staat niet in de rapporten van de Mabeg, dat deze maatschappij de plannen moet uitvoeren. De Raden blijven vrij en kunnen de zaak openbaar aanbesteden. Wat betreft hetgeen de heer Mijs ten aan zien van Ged. Staten opmerkt, zegt spr., dat de Raden toch niet zoo onnoozel zullen zijn zonder meer op hetge'eri Ged. Staten willen ja en amen te zeggen. Wat betreft de nieuwe plannen, merkt spr. op, dat die weer eenige duizenden guldens zouden kosten en spr. ge looft niet, dat de andere gemeenteraden bereid zullen zijn, dat er opnieuw voor over te hebben. Wethouder MIJS zegt geen nieuwe plannen te hebben gewild. Er is wel gezegd, dat als er een nieuw onderzoek moet plaats hebben, de „Mabeg" haar rapporten niet zal ten ge- bruike geven, maar zoo zwaar neemt spr. dat niet op. De „Mabeg" zal dat wel doen. Waar om zouden ze niet als een leiddraad gebruikt mogen worden Wat betreft Ged. Staten, wijst spr. op de ervaring, die pas is opgedaan met de electrificatie van Flakkee. Er was een groote strooming voor een eigen centrale. Maar Ged. Staten achten dat niet wenschelijk. De" heer BLOK interrumpeert: Niet productief! De heer MIJS zegt: In elk geval niet wensche lijk en zou daaraan zijn toestemming onthouden. Wel zouden ze alle medewerking geven voor aansluiting op Dordt of Rotterdam. Dat is thans gebeurd. Maar wat is nu het geval We zijn geslaagd een voorloopig contract met Dordt aan te gaan, met op één na algemeene stemmen is hiertoe besloten, en we meenden, dat Ged. Sta ten er nu spoed achter zouden zetten, maar ze en andere transpireerende lichaamsdeelen moet men behandelen met PuroL Huid poeder, als zijnde het meest afdoende middel daarvoor. Verkrijgbaar in bussen van 60 cent en 1 gld, Bij Apoth. en Drogisten. zijn al begonnen met bezwaar te maken tegen den bedrijfsvorm, die wij juist zoo eenstemmig gekoz!en hadden. Het gevolg is, dat wij weer wachten kunnen. En het blijkt dat de N.V. er niet door komt. Ze willen in Den Haag de baas blijven. Het staat nu te bezien of we in dit jaar nog electrificatie hebben kunnen. Klaar komen we dit jaar zeker niet. De VOORZITTER zegt dat wij hier niet over de electrificatieplannen bezig zijn. Het spreekt vanzelf, dat Ged. Staten waarborgen moeten hebben. De statuten zijn pas 14 dagen in Den Haag en Ged. Staten inoefen tijd hebben om die na te zien. De heer BLOK ziet in de motie van den heer Mijs niets anders dan een poging om de zaak opnieuw uit te stellen. De heer Mijs heeft, het geen in 1926 gebeurd is, verkeerd gereleveerd. Wijiep de heer Joppe had gezegd, dat de plan nen voldoende overwogen waren en de Raad toen wel een besluit kon nemen. Het initiatief is niet uitgegaan van Ged. Staten, maar van de vereeniging van B. en S 'en wel op verzoek van de gemeentebesturen. Als gevolg daarvan is" het advies ingekomen van Ged. Staten, die hun provincialen adviseur, prof. Visscher, ad vies lieten uitbrengen. Prof. Visscher is zeer ten onrechte door de Kilwaterleiding in een slechte reputatie gekomen en daarmede is in ons eiland propaganda gemaakt. Thans hoort de Raad van den heer Goldberg, die toch zeker onbevooroor deeld en geen belanghebbende is, dat een bedrijf met verplichte aansluiting alle'en kans van slagen heeft. Spr. ziet in de motie Mijs een saboteeren van d'e drinkwaterleidingplannen. Maar met het geen nu voorgesteld wordt bindt de Raad zich nergens aan. De Raad staat geheel objectief. Alleen zal de verplichte aansluiting aanvaard moet worden. Anders worden de tarieven de eerste dertien jaar 25 hooger en het bedrijf met een paar ,ton meer gedrukt. Ten slotte juicht spr. het toe, dat er van Ged. Staten aan drang wordt uitgeoefend. Dat is de plicht van Ged. Staten. Art. 135 van de Gemeentewet schrijft voor, dat de Raad de verordeningen te maken heeft, die in het belang der op'enbare orde, zedelijkheid en gezondheid worden ver- eischt, en wanneer de Raad hierin nalatig is, moeten Ged. Staten wel eenigen aandrang uit oefenen. De heer MIJS gelooft voor zich persoonlijk wel, dat er verplichte aansluiting zal moeten komen, maar het is eigenlijk toch nog niet onder zocht. De heer Goldberg heeft niet gezegd, dat het zonder verplichte aansluiting niet mogelijk is. Spr. wil het onderzoek nog doen plaats heb ben als beleefdheid tegenover hen, die er be- IMOMADES nEtTARE55EMCE __BE55En3AP RAMlACPi Limonadesiroop vanaf t 0,65 per heele flesch. V2 flesch f 0,36. Ook de duurdere soorten t Ranja C»P, enz. Limonade,essences. Bessensap '/z flesch 23 c. zwaar tegen hebb'en. Anders niet. Spr. protes teert tegen de uitlating van den heer Blok, dat hij de plannen met zijn motie wil saboteeren. Spr. is naar deze vergadering gekomen met de vaste bedoeling de waterleiding zooveel mogelijk te bevorderen en met energie door te zetten. De VOORZITTER zegt, dat het uitgemaakt is, dat het zonder verplichte aansluiting niet kan. Nog pas weer rees er elders kwestie over. En toen voorgesteld werd 10 op de tarieven te leggen, heeft een deskundig onderzoek be wezen, dat het dan nog zonder verplichting niet kan. Wel zou een soepele toepassing moge lijk gemaakt kunnen worden. De heer LE COMTE (S.G.P.) meent, dat vrije aansluiting door den heer Goldberg niet verworpen is. Alleen zal het water wat duurder worden. Er zijn menschen, die principieele be- zwaten hebben en daarom zal spr. tegen ver plichte aansluiting stemmen. De heer BLOK erkent, dat er heel weinigen zijn, die principieele bezwaren hebben, maar spr. betwijfelt of jhet bij het gros gewetensbe zwaren zijn. Wel hebben zij er bezwaar tegen, die huizen exploiteeren of dure regenbakken laten maken hebben. Spr. begrijpt niet hoe de S. G. P. er tegen kan zijn. Ze zijn toch niet tegen dienstplicht ook 'en dat is toch ook dwang. De heer LE COMTE meent, dat de huis eigenaren er geen bezwaar tegen zullen hebben, die zullen het wel op de huurders verhalen. De VOORZITTER is daar niet ongerust over. De heer LE COMTE zegt, dat de S. G. P. er niets mee te maken heeft. Er zit geen belang voor de volksgezondheid achter, anders zouden zij, die meer dan 100 M. van de hoofdleiding wonen, toch ook aangesloten moeten worden. De heer DIJKERS wil laten onderzoeken of het zonder verplichte aansluiting kan. Gaat het niet, dan zal spr. voor de waterleiding stemm'en, ook al is het verplichtend. De VOORZITTER acht het vrijwel buiten gesloten, dat het zonder verplichte aansluiting kan. Spr. zou thans een principieele beslissing willen nemen, of de Raad vóór of tegen water leiding is. Een commissie kan het dan verder uitwerken. De heer MIJS wil de zaak door een eigen deskundige laten onderzoeken. De heer BLOK vindt dat het toppunt. De Raad heeft dezen middag door vakmenschen hooren vertellen, dat het niet zonder verplichte aansluiting kan. Ten slotte wordt na e'en verwarde discussie, die geen nieuwe gezichtspunten opent, gestemd over de motie-Mijs. Deze wordt aangenomen met de stemmen der Staatkundig Gereformeerde afgevaardigden, de heeren Le Comte en Van Zetten, tegen.

Maas- en Scheldebode | 1929 | | pagina 3