Mn FEUILLETON Zaterdag 18 Mei 1929. No. 3538. TWEEDE BLAD. Uit onze Partij. Gemeenteraad. Het huisje aan den Zeedijk Vanwege het Pink- - sterf eest zal ons a.s. Woensdagnummer NIET verschijnen. SCHAAKRUBRIEK. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Zenuw-Tabletten 75 ct. Staal-Tabletten 90 ct. Maag-Tabletten 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten Plaatselijk Nieuws* VERF, RUBENSVERF f 1,- per K.G. ™wncsteNovjirsES c.™„.dïï,« ^sssnsssss." No. 104. Probleem no. 122 heeft een verrassende sleu- telzet in 1. Te6! Een torenoffer als inleiding van het economische reine mat 1Ke6, 2. Dd7: mat. Altijd een aardige matstand. Echter wordt de toren niet eenmaal, doch drie maal geofferd. Om de dreiging 2. De4 mat te pareeren heeft zwart de volgende parades. 1 de6: 2. Dh6. l'. Le6: 2. Dbl. Beide ec. reinmat met blokkeering van e6. Na 1Ld6 of Lbl volgt 2. Dd5 mat. Met weinig materiaal is de componist er zeer gelukkig in geslaagd zijn doel te verwezenlijken, n.l. eenige economisch reine matstellingen te construeeren. Probleem voor den wedstrijd. No. 125. E. PALKOSKA. Ty. D. Schachbund 1927. Zwart (6). Wit (5). (P 158) Wit: Kd7, Dc6, Lg4, pi. a2 en b2. Zwart: Ka5, Tgl en g3, pi. c5, dó en g7. Wit geeft mat in drie (3) zetten. Oplossing tot en met den tweeden zet van Wit inzenden vóór Donderdag 30 Mei. Men kan a 11 ij d tot den oplossingswedstrijd toetreden. Een goede oplossing van een twee- zet telt voor 2 punten, enz. Voor een foutieve oplossing wordt een punt in mindering gebracht (minimum aantal punten is nul). Voor de maan- delijksche prijs van 2.50 moet men de meeste punten hebben. Ook niet-abonnè's zijn welkom. Heeft men 10 keer achtereen geen oplossing ingezonden, dan wordt men geacht niet meer mee te doen. Stand van den ladderwedstrijd na probleem no. 122. 121 122 Totaal. H. Tiemens 39 0 2 41 A. van Dijk 32 1 2 35 W. Nieuwland 30 2 2 34 F. C. Laas 28 2 2 32 „Udi" 15 1 2 18 G. van Gelder 11 2 2 15 G. Mooiweer 3 0, 0 3 (6) C. Tiemens 2 2 D. Hofland 52 prijs 2 2 A. Verbrugge 51 prijs 2 2 Oplossing Eindspel no. 114. 1. f6. Wit heeft nu de oppositie; Zwart is n.l. aan zet. Enz. Eindspel no, 116. Keemink en Fahrni no. 11 Wit: Kc5, pi. f5. Zwart: Kc7. Wit begint en wint. Eindspel no. 116. A. T r o i t s k y. Wit speelt en maakt remise. Oplossing: 1. Ph4f, Kg3 (na 1Kf2 volgt 2. Tf4f, Kg3; 3. Pf5j-, Pf5: 4. Tg4. Zwart speelt ad. lib. 5. e8D). (Na 1Kf2; 2. Tf4, Kgl; 3. Pf3, Khl; 4. Th4, Ph4 en e8D). 2. e8D, Pg7 (na Ddlf Kad lib. Ddóf re mise). 3. Kh6, Pe8; 4. Pf5, Df5 neemt zwart het paard, dan is eeuwig schaak of Dameverlies het) gevolg). 5. Ta3 eeuwig schaak de toren blijft op de a-lijn. Miniatuurpartijtje. Partij 66 uit 300 kurze Glanzpartien. Wit: Hamlisch. Zwart: N. N. 1. e4, dó; 2. d4, Pd7; 3. Lc4, g6. Deze zet is voor de ontwikkeling niet goed. Beter was 3e5. 4. Pf3, Lg7 Hier had om wit's aanval te keeren moeten geschieden h6. 5. Lf7:f, Kf7; 6. Pg5f en zwart geeft op, daar na 6Ke8 of 6Kg7 wit met 7. Pe6-j- de dame wint en op 6. Kf6 wit met 7. Df3 Kg7; 8. Pe6 mat geeft. CORRESPONDENTIE. F. C. L. No. 691. 1. c4. Jos. Duv. No. 44. 1. d4. CANDIDATENLIJSTEN DER ANTIREVOLUTIONAIRE PARTIJ. Kieskringen Arnheim en Nijmegen 1. Dr. E. J. Beumer; 2. C. van den Heuvel: 3. C. Smeenk; 4. L. F. Duymaer van Twist; 5. H. Amelink; 6. Mr. H. Bijleveld; 7. Mr. H. A. Dambrink; 8. A. Wiersinga; 9. C. Roeter- dink; 10. Mr. E. P. Verkerk 1;1. Jhr. J Beelaerts van Blokland; 12. J. Rijpstra; 13. Mr. H. J. Verbeek; 14. G. J. van Apeldoorn. Kieskring Rotterdam 1. J. Schouten; 2. H. Amelink; 3. Mr. H. Bijleveld; 4. Mr. H. A. Dambrink; 5. Th. Heu- kels; 6. Mr. P. B. Bouman; 7. Krijn Verhoeven J.Lzn.; 8. A. Hanemaaijer; 9. C. Goslinga; 10. B. Nederlof. Kieskringen 's-Gravenhage, 's-Hertogenbosch, Tilburg en Maastricht 1. Mr. Th. Heemskerk; 2. H. Colijn; 3. Mr. J. A. dt Wilde; 4. L. F. Duymaer van Twist; 5. C. van den Heuvel; 6. J. J. C. van Dijk; 7. H. Amelink; 8. Mr. H. Bijleveld; 9. Mr. H. A. Dambrink; 10. J. Bergmeijer; 11. M. J. Zied- ses des Plantes; 12. J. L. Verbeek Wolthuijs; 13. Mr. J. Terpstra; 14. A. Bax Gzn.; 15. Mr. W. Noteboom; 16. I. van der Loo. Kieskring Leiden 1. Mr. J. A. de Wilde; 2. H. Amelink; 3. Mr. H. Bijleveld; 4. Mr. H. A. Dambrink; 5. Mr. P. E. Briët; 6. W. Warnaar; 7. C. van Muis winkel Mzn.; 8. M. A. Verkerk; 9. G. A. de Bruijne; 10. W. van der Have. Kieskring Dordrecht 1. Dr. J. Severijn; 2. Mr. Th. Heemskerk; 3. Mr. J. A. de Wilde; 4. C. Smeenk; 5. J. J. C. van Dijk; 6. C. van den Heuvel; 7. H. Amelink; 8. Mr. H. Bijleveld; 9. Mr. H. A. Dambrink; 10. Mr. G. van Baren; 11. J. A. J. Jansen Ma- nenschijn; 12. J. C. Diepenhorst; 13. H. J. van Schuppen; 14. C. Warnaer; 15, F. V. Valstar; 16. A. van Vliet; 17. Mr. E. J. E. G. Vonken- berg; 18. Jhr. E. B. J. Elias; 19. Prof. C. M. van Wijngaarden. Kieskring Amsterdam 1. C. Smeenk; 2. Mr. Th. Heemskerk; 3. Dr. J. Severijn; 4. J. J. C. van Dijk; 5. H. Amelink; 6. Mr. H. Bijleveld; 7. Mr. H. A. Dambrink; 8. G. Baas Kzn.; 9. M. van Grieken; 10. Prif. Dr. R. H. Woltjer; 11. F. L. van der Bom; 12. J. Deutekom; 13. Dr. M. van Haaften; 14. Prof. Dr. J. Waterink; 15. Mr. Dr. G. H. A. Grosheide; 16. Prof. Dr. H. Dooyeweerd. Kieskringen Den Helder en Haarlem 1. C. van den Heuvel; 2. H. Amelink; 3. Mr. H. Bijleveld; 4. Mr. H. A. Dambrink; 5. L. F. Duymaer van Twist; 6. Prof. Dr. H. Visscher; 7. G. Hofstede; 8. H. A. Leenstra; 9. Mr. A. Bruch; 10. F. V. Valstar; 11. A. Gravestein; 12. Mr. J. Terpstra; 13. Dr. W. J. Kolkert Jr.; 14. G. Baas Kzn.; 15. F. P. Vermeulen; 16., P. G. Diepresloot; 17. L. Slingenberg; 18. L. Attema; 19. Mr. D. Sluis. Kieskring Middelburg 1. J. J. C. van Dijk; 2. Mr. Th. Heemskerk; 3. Dr. J. Severijn; 4. C. Smeenk; 5. C. van den Heuvel; 6. H. Amelink; 7. Mr. H. Bijleveld; 8. Mr. H. A. Dambrink; 9. P. A. Schdartz; 10. J. F. Heemskerk; 11. J. A. Dominicus; 12. D. Scheele Azn. Kieskring Utrecht 1. Prof. Dr. H. Visscher; 2. H. Amelink; 3. Mr. H. Bijleveld; 4. Mr. H. A. Dambrink; 5. Mr. G. A. Diepenhorst; 6. Prof. Dr. J. A. C. van Leeuwen; 7. Mr. Joh. H. Scheurer; 8. Mr. J. J. P. C. van Kuijk; 9. jhr. Mr. H. A. M. van Asch van Wijk; 10. G. v. d. Valk Bouman. Kieskring Leeuwarden 1. H. Colijn; 2. H. Amelink; 3. Mr. H. Bijle veld; 4. H. A. Leenstra; 5. Mr. H. A. Dam brink; 6 Kieskringen Zwolle en Assen: 1. L. F. Duymaer van Twist; 2. H. Amelink; 3. Mr. H. Bijleveld; 4. Mr. H. A. Dambrink; 5. G. Hofstede; 6. Dr. L. Bouma; 7. G. Elhorst; 8. J. Middelveld Jr.; 9. Mr. G. J. Sybrandy; 10. J. Gorter Kzn.; 11. J. Haverkamp; 12. T. Pannekoek. Kieskring Groningen 1. A. Zijlstra; 2. H. Amelink; 3. Mr. H. Bijleveld; 4, Mr. H. A. Dambrink; 5. H. A. Leenstra; 6. G. Hofstede; 7. Mr. Dr. R. Koppe; 8. S. Roosjen. STEMMEN IN EEN ANDERE GEMEENTE. Het Bureau C. C. verzoekt ons nogmaals er de aandacht op te vestigen, dat het voor de kiezers, die zich op den 3den Juli a.s. niet in de gemeente zullen bevinden, waar zij op de kiezerslijst staan, mogelijk is te stemmen, daar waar zij zich op dien dag wel ophouden. Om van dat recht te kunnen gebruik maken, moeten zij uiterlijk veertien dagen vóór de stemming dus uiterlijk op Dinsdag 18 Juni a.s. in persoon daarvan mededeeling doen op de secretarie van de eene of andere ge meente in Nederland, 't komt er niet op aan waar. 't Behoeft niet in de gemeente te zijn, op welker kiezerslijst ze vermeld staan, 't be hoeft niet in de gemeente te zijn, waar ze wenschen te stemmen. De kennisgeving kan overal in Nederland plaats hebben. Iemand, die kiezer is in de gemeente Zuidbroek (Groningen) bijv. kan in Broekhuizen (Limburg) kennis ge ven, dat hij op 3 Juli in Spanbroek (N.H.) wensch te stemmen. Hij moet bij die mededeeling opgeven zijn naam, voornamen, datum en plaats zijner ge boorte, de gemeente in welke hij op de kiezers lijst voorkomt en een adres in de gemeente, waar hij wenscht te stemmen, zoo mogelijk met aanduiding van straat en nummer. 't Zal goed zijn, dat de besturen onzer kies verenigingen ten opzichte van deze zaak mede een oogje in 't zeil houden. Voornamelijk ten aanzien van kiezers, die na de vaststelling van de kiezerslijst verhinderd zijn en die zelf mis schien op deze dingen geen acht nemen. Er moet op gelet worden, zoowel van de zijde der kiesvereniging uit welker plaats van vestiging een kiezer vertrok als in de gemeente waar hij zich vestigde. Om zulks gemakkelijk te ma ken stelt het Bureau C. C. zich, evenals in 1925, gaarne beschikbaar voor het overbrengen van adressen. Ieder die hieromtrent iets te melden heeft, doe zulks zoo spoedig mogelijk aan het adres C. C., Dr. Kuyperstraat 3, Den Haag. Dit Bureau zorgt dan voor onmiddellijke doorzending aan het adres van den betrokken K.V.-secretaris. Men doe dit evenwel zoo spoe dig mogelijk Dinsdag 18 Juni is, gelijk boven' gezegd, de fatale datum. Ieder zal begrijpen, dat mede- deelingen op 17 Juni ingekomen stellig en die op 16 of 15 Juni ontvangen, als ze wat veel in aantal zouden zijn, vermoedelijk te laat zul len zijn. Laat ons afspreken, dat we deze dingen, be houdens onvoorziene gevallen, vóór 1 Juni a.s. afhandelen. Openbare vergadering van den Raad der gemeente NIEUWE TONGE, op Dinsdag 14 Mei j.l. Afwezig met kennisgeving de heeren T. Hol leman en J. C. Nieuwenhuijzen. Voorzitter de Burgemeester. De VOORZITTER opent de vergadering met gebed, waarna de notulen der vorige ver gadering worden voorgelezen en onveranderd vastgesteld. Dan volgt punt 2 der agenda: Ingekomen stukken. Een missive van Ged. Staten, houdende me dedeeling, dat de bijdrage voor deze gemeente in de kosten van den Keuringsdienst van Wa ren, kring Dordrecht, voor het jaar1 1929 is bepaald op 276.97. Vervolgens een missive van Ged. Staten, houdende mededeeling, dat de bijdrage over het jaar 1928 in de onderhoudskosten van de op het Provinciaal Wegenplan voorkomende wegen voor deze gemeente is vastgesteld op 1335.-. Wordt besloten dit bedrag over te schrijven op de postrekening ten name van Ged. Staten. Een schrijven van de Gezondheidscommissie, gezeteld te Middelharnis, onder toezending der begrooting dienstjaar 1930, waaruit blijkt, dat door deze gemeente een bedrag ad 58.89 is verschuldigd, zijnde 0.03 per inwoner. Op voorstel van B. en W. wordt besloten deze begrooting goed te keuren. Een schrijven van de Gezondheidscommissie, houdende mededeeling, dat geen bezwaren be staan tegen vaststelling der verordening op de keuring van Waren. De rekening en verantwoording van ontvang sten en uitgaven van de Gezondheidscommissie, dienstjaar 1928. Wordt besloten op voorstel van B. en W. deze rekening goed te keuren. Een missive van Ged. Staten onder terugzen ding van de bouwverordening met het verzoek enkele wijzigingen te willen aanbrengen. Wordt besloten de gevraagde wijzigingen aan te brengen. B. en W. worden gemachtigd enkele wijzi gingen in de begrooting dienstjaar 1928 aan te brengen. Vastgesteld wordt het door B. en W. op gemaakte kohier van de Hondenbelasting. Daarna wordt de benoeming van een 8ste leerkracht besproken. De VOORZITTER zegt, dat in de laagste klassen van de O. L. School het leerlingen aantal tot ongeveer 50 is gestegen, daarom heeft de Inspecteur van het L. O. in over weging gegeven een 8ste leerkracht te benoemen. Deze zal dan hoogstwaarschijnlijk door de ge meente zelf moeten worden bezoldigd. Spreker zegt, dat B. en W. echter van mee- ning zijn hiertoe niet te moeten overgaan, mede met het oog op de verlaging van de leerlingen- schaal, welke waarschijnlijk met ingang van 1930 zal worden ingevoerd. Met algemeene stemmen wordt besloten niet tot benoeming van een 8ste leerkracht over te gaan. Dan deelt de VOORZITTER mede, dat B. en W. het wenschelijk achten, dat in de sloot bij de begraafplaats een nortonpomp wordt geslagen, met het oog op brandgevaar. Door enkele slooten te rioleeren zal dan het water tot achter de woningen van den Zuiddijk kun nen worden aangevoerd. De kosten hiervan zullen ongeveer 450.— bedragen. De heer VAN DER KROON geeft nog en kele nadere toelichtingen en zegt, dat door het plaatsen van een waterkeering bij de woning van H. Sneep aan het Korteweegje en het maken van een put achter de woning van Noteboom op den Zuiddijk het water op voldoende peil kan worden gehouden. De heer VISBEEN merkt op, dat het water, zooals bij alle nortonpompen, wel zeer vuil en roestig zal zijn, wat niet aangenaam is voor de bewoners van het Korteweegje. De VOORZITTER zegt, dat het water moet dienen voor het blusschen van eventueele bran den, dit mag niet uit het oog verloren worden en dan doet de kwaliteit van het water weinig ter zake. De heer NELISSE vraagt of den hoogen waterstand niet nadeelig zou kunnen zijn voor de begraafplaats. De VOORZITTER zegt, dat hiervoor niet het minste bezwaar bestaat. De heer VISBEEN vraagt naar de garantie die L. Nelisse Az., die het werk zal uitvoeren, geeft. De VOORZITTER antwoordt, dat geduren de vijf jaar voor voldoende water wordt in gestaan. Verder niets meer te behandelen zijnde voor de openbare vergadering, wordt deze gesloten. SOMMELSDIJK. Tegen een viertal personen uit deze gemeente is proces-verbaal opgemaakt wegens baldadigheid. Op de 1.1. Woensdag gehouden week markt waren 10 biggen aangevoerd. De koopman H. N. had het ongeluk zijn been zoodanig tusschen een portiek van een auto te klemmen, dat geneeskundige hulp nood zakelijk was. Het ledental der Landarbeidersvereeniging in deze gemeente breidt zich steeds uit. We derom zijn 16 nieuwe leden toegetreden, zoo dat deze vereeniging thans 117 leden telt. Tot onderwijzeres aan de Bijzondere la gere school alhier is benoemd mej. T. Kie viet Pd. MIDDELHARNIS. Deze week zijn aan de Kaai aangebracht en gescheept 3000 H.L. aard appelen en 1200 H.L. poters. Door den Kolenbond „Ons Belang" wordt wordt aan hare leden 10 dividend uitgekeerd. Schildert zeif[ UWI4U15 MAAR. GEBRUIKT^ vCotni Verf MOOIE KLEtRE 'fvPWIELHCUWER de oude bekende, „die zoo gemakkelijk ver» wérkt en zoo glanshoudend is. f 0,70 PER K.G. BUS. CINORIN, de beste lak. STAD AAN 'T HARINGVLIET. De Zang- vereen. „Concordia" alhier behaalde op het con cours te Dinteloord den lsten prijs in de 2e afd. Het jaarlijksch onderzoek van verlofgan gers der lichtingen 1917 en 1920 zal plaats heb ben te Middelharnis in de Bewaarschool op 19 Juni a.s. des n.m. 4.15 uur. Voor den dienstplicht lichting 1930 zijn bij de gehouden keuring geschikt verklaard 5 personen. Voor goed ongeschikt 2 en tijdelijk on geschikt 1. Inzet huizen erven Wed. F. J. Knoop Perceel 1 ingezet door C. Koppenaal op 1210. Perceel 2 ingezet door A. Huizer op 1360. DEN BOMMEL. Tot secretaris van het Wa terschap de polders loozende door den Bommel is benoemd H. C. van Rossum. De collecte voor de Emmabloem heeft in deze gemeente opgebracht 25.50. De levering der leermiddelen voor de O.L Scholen is gegund aan Wed. Plancken te Zwijn- drecht. OUDE TONGE. Door het rijden met een on bekende auto reed P. v. d. B. met een auto door een muur van de garage, welke geheel verbrij zelde. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, zoodat het bij schade aan auto en muur afliep. Het aantal patiënten dat geopereerd moet worden stijgt onrustbarend. De laatste twee weken moesten 7 personen een operatie ondergaan. Het aantal werkloozen is in deze ge meente nog steeds groot mede ten gevolge van het koude droge weer, en de langzame groei in den landbouw. NIEUWE TONGE. Voot de betrekking van wijkverpleegster alhier, hebben zich 3 sollici tanten aangemeld. door H. ZEEBERG. 67) „Ik zou haar, indien eenigszins mogelijk, niet in een inrichting opgenomen willen zien", zeide mijnheer Van Meersma. „Dat wordt ook niet gevergd. Het lijkt ons in dit geval zelfs niet raadzaam. Zij zou, met de verpleegster, ergens in een pension kunnen gaan." „Maar dan stel ik er toch prijs op, mede te gaan", zeide mevrouw Van Meersma op be slisten toon. „U kunt niet vergen, dokter, dat er niemand van ons meegaat." „Wij hebben daartegen vermoedelijk geen bezwaar, mits u zich aan de zuster onderwerpt en u haar zooveel mogelijk met de patiënte alleen laat. Wat dacht u, collega? Onder deze voorwaarde zou het wel gaan „Ik ben het met u eens", zeide de huisarts. „Mevrouw zal wel zoo verstandig zijn, zich te onderwerpen aan de bevelen der verpleegster. Zoek u maar een mooi, stil oord in de bosschen uit, niet aan zee, maar bij hei en bosch en dan kunt u, wanneer deze gunstige toestand nog een week aanhoudt, wel vertrekken." „Zou het zoo gauw kunnen vroeg de ar chitect. „Dan moet ik spoedig werk maken van een pension." „Ik verwacht wel, dat u binnen een dag of tien kunt vertrekken, mevrouw", meende de zenuwarts. „Met den dag, u hebt het nu reeds enkele malen gezien, zullen de oogenblikken van helder bewustzijn langer blijven duren. De zuster heeft order uw dochter morgen te klee- den." „Zoo spoedig al liet mevrouw Van Meers ma zich ontvallen. „Zeker wel. Dat verwacht ik stellig. Van morgen was het immers reeds een uur en gister een half uur „Dat is zoo. En moet ik nog steeds afzijdig blijven „Morgen nog wel, mevrouw. En dan zal ik u overmorgen laten roepen." „Wij zullen dat dan zoo afspreken", meende mijnheer Van Meersma. „Ik zal voor een pen sion gaan zorgen. Waar dacht u het beste, dokter „Op de Veluwe, mijnheer Van Meersma. Maar gaat u er persoonlijk heen. Het komt aan op een zeer rustige omgeving, het liefst daar, waar geen andere pensiongasten zijn. Bespreek u minstens maar voor twee maanden. Ik wil u wel eerlijk bekennen, dat mijn collega en ik het geval als hopeloos hebben beschouwd. Maar nu hebben wij weer moed gekregen. Laat ons allen ons best doen." „Het zal aan ons niet mankeeren, dokter." Aan den avond van dienzelfden dag kwam Annie weer tot bewustzijn, langer dan een uur. Het kostte de verpleegster, die des nachts door een ander werd vervangen, moeite, haar te kalmeeren, toen zij al maar haar moeder wilde spreken. Eindelijk, met de gelofte, dat het den volgenden dag zou zijn, kon de patiënte te vreden worden gesteld. De dokter, des avonds nog geraadpleegd, gaf daarvoor toestemming, zoodat mevrouw Van Meersma zich den volgenden morgen in het ziekenvertrek bevond, toen Annie, al heel vroeg, uit haar bewustelooze houding ontwaakte en belangstelling in haar omgeving toonde. Op de strenge orders van den medicus bracht mevrouw Van Meersma het gesprek on middellijk op iets anders, als Annie over het gebeurde wilde beginnen, wat herhaaldelijk het geval was. Gemakkelijk viel het haar niet, te meer, om dat zij zelf nauw bij het huwelijk was betrokken geweest. Maar dra veranderde dat, toen zij sprak over de pensionplannen, waarvoor Annie groote interesse toonde. De plannen vielen bij haar in zeer goede aarde. Toen de dokter dat dan ook vernam, wreef hij zich de handen en zeide: „Dat gaat goed, mevrouw. De loop der zaken verbaast mij zeer." Het ging inderdaad boven verwachting. De volgende dagen zat de patiënte, in haar uren van volle bewustzijn, steeds langer op, zoodat zij lichamelijk geheel op krachten kwam, al werd dan ook uitgemaakt, dat de geheele reis naar het pension, dat mijnheer Van Meersma in de buurt van Heerde gevonden had, per auto zou worden gemaakt. Vier dagen vóór het vertrek Lia bevond zich bij Annie op de kamer, terwijl de ver pleegster een wandeling maakte zat mevrouw Van Meersma in het privékantoor van haar man, die het drietal vrouwen op de plaats van bestemming zou brengen. „Ik zou haar het liefst hier houden, nu ik zoo alleen blijf. Maar ik geef toe, dat het voor haar beter is, dat zij er eens uit gaat. Wat zegt Lia zelf?" ,,'k Heb er nog niet met haar over gesproken, Alex. Als wij het vragen, zal zij willen blijven om jou. Maar het lijkt mij verstandiger, omdat je zoo vaak weg bent voor je werk, dat zij niet alleen blijft." „Kunnen wij Cor uit Rotterdam niet vragen, hier te komen Dan heeft zij gezelschap." „Je weet wel, dat Lia niet bijzonder met Rotterdam sympathiseert. Met Annie was dat heel anders." ,,'t Is waar", bekende hij. „Maar als er nie mand hier komt, moet zij toch naar Rotterdam. Waar zou zij anders heen Mevrouw Van Meersma haalde diep adem. Zij was nu aangeland waar zij wilde zijn. ,,'k Heb met den dokter over Lia gesproken", zeide zij. „Hij vond haar er niet florissant uit zien." „Neen, dat zien wij allen. De zuster wees mij er dezer dagen ook op. Zij is opvallend nerveus, 'k Weet niet recht wat haar scheelt. Jammer voor haar, dat het verblijf in Duitsch- land onderbroken worden moest" „Het volledige verblijf zou haar ook niet heb ben gebaat, Alex. De dokter vroeg pertinent naar de oorzaak." „Die heb je hem toch niet kunnen zeggen", meende hij. „Zeker wel. Er is maar één oorzaak. Die weet je ook, Alex." Hij maakte een onwillige beweging. „Dat is de eenige oorzaak", hield hij vol. „Je kunt dat nu vervelend vinden, maar het is niet anders." „Vindt jij dat niet vervelend Wie had het ooit van Lia kunnen denken, dat zij om den godsdienst zou gaan malen, 't Is eenvoudig belachelijk." „Je kunt het belachelijk vinden. Maar het is niet anders, Alex." „Vindt jij dat dan zoo prettig Weer deed de architect, die nog niet begreep, waar zijn vrouw heen wilde, die pertinente vraag. „Ik zou liever daar geen antwoord op ge ven", zeide zij, met bedwongen ontroering. „Dat oude is voorbij en het keert niet weer. Alleen in moeilijke dagen, als wij doorgemaakt hebben en nóg doormaken, denkt men daar wel eens over. Maar wij spraken nu over Lia. Alex, wij moeten toegeven." Stom van verbazing zag Alex van Meersma zijn vrouw aan. Zóó onderworpen en terneer geslagen had hij haar nog nooit gezien. Hij ver mocht haar stemming niet te peilen en wilde sussend gaan optreden. „Ik geloof, dat je wat in de war bent, Marie, en dat je je door het droevig gebeuren met Annie allerlei muizenissen in het hoofd haalt." „Neen, Alex, ik ben niet in de war. Het gaat, als er geen verandering komt, op den duur verkeerd met Lia. Zij raakt in een overspan nen toestand. De dokter heeft er dan ook een zwaar hoofd in. Hij heeft mij bezworen, niet tegen haar wensch in te gaan, maar toe te geven." Deze woorden maakten toch indruk op den architect, die zoo zielsveel van zijn jongste dochter hield: Lia in een overspannen toestand Zooiets als met Annie, al was het dan om een andere oorzaak Kon, mocht hij die verant woording op zich nemen Maar als hij dan zich plotseling indacht, wat toegeven zou beteekenen, dan kwam weer die onwillige trek op zijn gezicht. „Is het niet verstandiger, dien schijnheiligen godsdienst buiten de deur te laten, Marie „Schijnheilig is zij niet, Alex. Wij worden er niet minder van." „Ik begrijp je niet meer", zeide hij op ver baasden toon. „Wat bedoel je toch Wat be zielt je „Ik heb zooeven al gezegd, dat een mensch in benarde omstandigheden over het verleden gaat denken. Maar dat is nu voorbij. Terwille van de gezondheid van Lia en van haar zenuw gestel is het beter, toe te geven, Alex. Dat zou toch ook niet voor de eerste maal zijn. Toen zij verleden winter zoo weinig meegaand werd, hebben wij toch ook toegegeven." „Daar heb je gelijk in", stemde hij toe. ■Het verluchtte hem blijkbaar, dat zij met dit gezichtspunt kwam. Want hij ging voelen, dat hij het moest gaan afleggen, vooral nu zijn vrouw in haar raadselachtige houding voor Lia, dit toch door haar beneden Annie werd ge plaatst, aan het pleiten was. „Dat dacht ik ook, Alex", hoorde hij haar zeggen. „En nu de dokter mij als het ware ge smeekt heeft", zij overdreef zeer, maar zag, dat hij wankelde, waarom zij al haar reservekrach ten in het vuur wierp, „als het ware gesmeekt heeft, Lia niet tegen te werken, om verdere onheilen te voorkomen, nu moeten wij maar toegeven. Hebben wij met Annie niet genoeg Ik beschuldig mij elk oogenblik, dat ik de hoofd schuldige ben." (Wordt vervolgd). Hebt II het complete boekwerk bij de Uitgeefster dezes al besteld Het kost vóór de verschijning 2.25, daar na 2.90 per stuk.

Maas- en Scheldebode | 1929 | | pagina 3