VREEMDE POSTZEGELS Kerk en School. Uit de Pers. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand Verkoopingen. Marktberichten. WEER ONTVANGEN TimmerwerkP. Kapteijn 3792.* SchilderwerkRas en van Koppen 980; K. Spee 900; Gebrs. Tanis 793. SmidswerkRozemond 309.30; J. de Mooij 298; 1ST van Damme 234.50.* Genoemde ambachtslieden waren voor in schrijving uitgenoodigd. Gegund. Het totale bedrag is 10694.50. De begroo ting was 10697. De vischers vingen de vorige week van 80 tot 100 kilo garnalen per vaartuig en per dag; in de stallen 23 zalmen. MIDDELHARNIS.* De 1.1. Zondag in de Geref. Kerk alhier gehouden collecte voor het gouden jubileum van het Provinciaal Gerefor meerde Weeshuis alhier, heeft opgebracht de som van 52.08H- DEN BOMMEL. De heer J. C. A. van Loon, theol. candidaat alhier, ontving een be roep naar de Geref. Kerk te Purmerend en naar de Geref. Kerk te Haastrecht. OOLTGENSPLAAT. Tijdens den bouw der Geref. Kerk zullen de godsdienstoefeningen worden gehouden in een der gebouwen nabij het fort Prins Frederik. Dinsdag a.s. hoopt de beroepen leeraar bij de Ned. Herv. Kerk alhier, Ds. G. C. Se- verijn te Waarder (bii Woerden) een bezoek aan deze gemeente te brengen. OUDE TONGE. Bij den nieuwen cursus zijn toegelaten 25 leerlingen bij de openbare lagere school, 24 bij de R.K. school en 20 bij de bijzondere school. NIEUWE TONGE. Uit 127 sollicitanten is tot onderwijzer aan de eerste Rotterdamsche open lucht school benoemd de heer F. Sterk, voorheen werkzaam alhier. J.l. Zondag is in de Ned. Herv. Kerk alhier een extra gift van 10.— gecollecteerd. DIRKSLAND. In verband met de weder in voering van den zomertijd zullen de godsdienst oefeningen hier des voorm. 9 en des s av. 5.30 uur aanvangen. De in de Ned. Herv. Kerk alhier gehouden extra maandelijksche collecte ten bate der kerk bracht ruim 83.— op. Op initiatief van de Ned. Herv. J.V. „Jonathan" is in deze gemeente een Knapen- vereeniging opgericht met aanvankelijk 10 leden. Leider is de heer Potter, hoofd der Bijz. school. Deze vereeniging zal iederen Zondagmiddag vergaderen in de consistorie der Ned. Herv. Kerk. De catechisaties in de Ned. Herv. Kerk zullen deze week weder op de gewone uren worden gehouden, met uitzondering van die van Donderdags. ^■ERKINGEN. D.V. zal a.s. Zondag in de Herv. Kerk in beide diensten een collecte worden gehouden voor den Geref. Zendings- bond, welke collecte warm wordt aanbevolen; gezien de groote moeilijkheden waarin de Zen ding dikwijls verkeert. GOEDEREEDE. Zondag a.s. zal er in de Ned. Herv. Kerk alhier gelegenheid zijn tot het doen bedienen van den Heiligen Doop. Aangifte Zaterdagavond 7 uur bij den Ker- keraad De aanvang der Kerk en Zondagsschool is gedurende den Zomertijd bepaald op 10 uur voorm. en half drie namiddags. GELDVERMORSENDE SPLITSING. Hierover schrijft „De Drie Provinciën" Als ernstige grief tegen de Schoolwet voert men aan, dat ze de splitsing bij het bijzonder onderwijs dermate heeft bevorderd, dat bij de vrije scholen noodeloos geld wordt vermorst. ^1 ware dit juist, dan zou dat toch niet een rJS zijn om de kinderen samen te brengen school, waarvoor een met den dag krim pende minderheid van het volk sympathie ge voelt. Toch achten we het bezwaar te gewichtig om het achteloos voorbij te gaan. Zelfs lókt het ons aan deze zaak nader te bezien, omdat dan zal blijken op hoe licnt- vaardige wijze zonder kennis van zaken het liberale blad zijn lezers „voorlicht". Want het argument raakt kant noch wal. Althans, voor zooveel het de geldvermorsing en splitsing bij het vrije onderwijs zoekt. We moeten onze lezers dus met enkele cijfers vermoeien Op 15 Januari 1920 was het aantal openbare scholen 3437; op 31 December bedroeg het 3751; een toeneming dus van 214 scholen. Het aantal leerlingen daarentegen daalde in dat tijdvak van 570.324 tot 500.768, dus met 70.444. Hoe stond het nu op die data met het bij zonder onderwijs Op 15 Januari 1920 waren er 2510 bijzon dere scholen en op 31 December 1924 3601 der halve een toeneming met 1091 scholen. In die periode steeg het leerlingencijfer der vrije scholen van 461.370 tot 577.184 ergo met 115.814. Waar is gedurende de Lager Onderwijswet 1920 nu meer gesplitst? Indienj het bijzonder onderwijs in genoemd tijdvak zich op dezelfde wijze had ontwikkeld als het openbaar onderwijs, dan zou het met 156 scholen toegenomen en met ongeveer 57000 leerlingen afgenomen zijn. Het gemiddeld aantal leerlingen per school bedroeg op 31 December 1924 bij het open baar onderwijs 133en bij het bijzonder on derwijs 160V3. Blijft de vraag: waar is de geldvermorsende splitsing bij het openbaar of bij het bijzonder onderwijs En hoe staat het met de kleine schooltjes die zoo duur zijn one3 waren er bij het openbaar onderwijs f®. scholen met 32 en minder «leerlingen. In 1922 was het aantal 232. En het is waarlijk niet dank zij de Linkschen, dat met b.v. ook Peursum meetelt in deze achtbare rij. Bij het bijzonder onderwijs op de gemelde tijdstippen bedroeg het aantal dier schooltjes onderscheidenlijk 27 en 32. Wederom vragen we: waar is geldvermorsing; "Waar werkt de splitsing het sterkst? KLEINE SCHOOLTJES. Dat een school zonder leerlingen niet maq worden opgericht of in stand gehouden, zal door niemand worden weersproken. 't Zou „geldvermorsing" zijn, zullen de vrienden der openbare school zeggen 1 En toch is het gebeurd En het eenige tijdvak onzer geschiedenis, jvaarin zoo iets kon voorvallen, was onder de heerschappij van het liberalisme, onder het re gime van Thorbecke. 't Gebeurde in Schraard en in Wons. Men besloot in 1868 tot stichting eener bijzondere school. Alle kinderen zouden naar die school gaan. Maar het „denkend deel der natie", in den Burgemeester vertegenwoordigd, dreigde met stichting eener openbare school, omdat in de Grondwet stond: „er wordt overal van over heidswege voldoend openbaar lager onderwijs gegeven". De gemeenteraad van Wonseradeel, waartoe beide dorpjes behoorden, was liberaal en stemde er dus in mee. De inwoners zonden een verzoekschrift aan Gemeenteraad en aan Gedeputeerde Staten, waarbij zij verklaarden, dat geen van hen een openbare school begeerde. Ze ontvingen nul op het rekest. Een adres aan den Minister noch aan de Kroon baatte. Hoewel ze niet dan van hun wettelijke be voegdheid hadden gebruik gemaakt, moest het toch worden doorgedreven. Hoewel ze zonder eenigen staatssteun hun scholen wilden -onder houden moesten ze daarbij ook nog een door niemand bezochte openbare school onderhouden. Ook een tweede adres aan de Kroon was vergeefsch. En de bouw der openbare school ving aan. Op 17 Noveinbej- 1869 werd de, school te Wons geopend. Alleen de hoofdonderwijzer, de heer Dr. C. Canne, was aanwezig; geen enkele leerling. Op 17 Januari 1870 werd de school te Schraard geopend met nul leerlingen. Vele maanden verliepen, tot men eindelijk enkele ouders van elders sommigen hunner tegen betaling overhaalde hun kinderen te zenden. En de inwoners moesten het gelag betalen. Nadat de school te Wons een jaar had be staan, zonder dat zich een leerling had aan gemeld, verzochten de inwoners weder ophef fing. Maar Wons en Schraard werden beiden „volkrijk" geacht ze telden 432 en 270 inwoners en derhalve weigerde de Raad tot opheffing over te gaan. Ook Gedeputeerde Staten vonden geen termen. Toen een beroep op Thorbecke. Wie spreekt van „bij den duivel te biecht Liberalen zijn immers voor de vrijheid Het antwoord luidde „De Minister van Binnenlandsche Zaken geeft namens den Koning aan adressanten te kennen, dat hun bezwaren in overweging hadden kunnen komen, toen van gemeente wege tot den bouw eener openbare school te Wons werd besloten, doch dat, nu die school tot stand gebracht en in werking is, er geen reden is om van Regeeringswege tusschenbeide te treden." Thorbecke. Zoo ging het dus, nadat men vóór den bouw tot tweemaal toe bij de Kroon had gereques- treerd. Maar de scholen bleven in stand. Tot29 Januari 1881 en 22 November 1884 na sedert hare stichting 40.000 te heb ben gekost. DIEVEN OP HET DAK. Twee beruchte inbrekers op hèeterdaad betrapt. In den nacht van Zaterdag op Zondag hoorde een nachtwaker, die op zijn ronde was, in de pettenfabriek van de firma W. en M. aan de Eerste Middellandstraat te Rotterdam glasge rinkel. Hij waarschuwde de politie, welke ter stond uitgebreide maatregelen nam. Zoo snel mogelijk werd een groot aantal agenten naar de Middellandstraat gezonden en het geheele blok huizen tusschen Schermlaan' en Mjddel- landstraat, in welk blok de fabriek ligt, werd zorgvuldig afgezet. Eerst daarna is de politie het pand binnengegaan. In het kantoor, dat ge lijkvloers ligt, werd ontdekt, dat de brandkast was aangeboord. Een ruit vlak naast de brandkast was stuk en blijkbaar hadden de inbrekers deze ruit bij hun werk per ongeluk gebroken. De daders waren evenwel onvindbaar. Nadat het kantoor doorzocht was, is de politie naar boven ge gaan, maar al vond men daar ook sporen, die er op gewezen, dat er inbrekers waren geweest, de gezochten bleken ook daar niet meer te zijn. Ten slotte is de politie op het dak geklommen. Het openstaan van een dakvenster had trouwens al het vermoeden gewekt, dat de dieven langs dien weg waren gevlucht. Toen men nauwelijks op het dak was, zag men op eenigen afstand twee mannen zich snel verwijderen over het dak van een pand aan de Jan Sonjéstraat. Kort daarna zagen de in die straat op post staande agenten twee mannen uit een huis komen. Zij hielden het tweetal aan. Het bleken de gebroe ders K. te zijn, n.l. de 32-jarige J. J. K. en de 37-jarige G. K., twee oude bekenden van de politie. Eerstgenoemde is nog maar sedert kort uit de gevangenis ontslagen, waar hij een straf heeft uitgezeten, wegens een inbraak in het schoenen magazijn van de firma P. aan de Kruiskade. Bij hun vlucht zijn de gebroeders K. dwars door een gazen hor dat in een raam stond geloopen. Daarna zijn' zij door het pand naar beneden ge gaan, waarna zij op straat, gelijk is gemeld, zijn gearresteerd. Bij huiszoeking is een com pleet stel inbrekerswerktuigen gevonden. Ook in de fabriek zijn dergelijke instrumenten aange troffen. Zij zijn door een leegstaand pand aan de Middellandstraat naar binnen gegaan. Nadat zij eerst hadden getracht een gat te maken in den muur tusschen dit pand en de fabriek, zijn zij naar het dak gegaan, waarna zij een zolder- 'raam van het fabriekspand hebben opengebro ken. Op die manier konden zij in de fabriek komen. Er wordt niets vermist. De beide mannen zijn opgesloten. OP ZOEK NAAR DEENSCHE WATERVLIEGTUIGEN. Men schrijft uit Harlingen Zaterdag werden op de Mok drie Deensche watervliegtuigen verwacht. Toen het wachten lang duurde gingen twee Nederlandsche water vliegtuigen op onderzoek uit. Zij vonden een Deensch watervliegtuig in de Moep, onder Texel, dat zij van benzine voorzagen, waarna het vliegtuig opsteeg. Vervolgens vonden zij het tweede Deensche vliegtuig bij de kust van Zu rich, dat toen met de Nederlandsche vliegtuigen naar het derde Deensche vliegtuig ging zoeken. Het derde vliegtuig bevond zich op de kust van Oost-Wierum en had lichtseinen gegeven. De bemanning der reddingsboot Brandaris, die deze seinen had gezien, had onmiddellijk daarop zee gekozen. Bij de Slenk echter voer de Bran daris aan den grond. Men riep toen de assis tentie in van het loodswezen te Harlingen, dat de loodsboot Vliestroom uitstuurde. Nadat de Brandaris was vlotgebracht, vertrok de Vlie stroom naar Oost-Wierum. Toen de .Nederlandsche watervliegtuigen bij Oost-Wierum wilden neerstrijken, kwam een in botsing met het aldaar liggende Deensche vlieg tuig. De toestellen werden eenigszins beschadigd, doch er gebeurden geen persoonlijke ongelukken. De beschadiging was echter van dien aard, dat de vliegtuigen niet meer konden worden ge bruikt. Zondagochtend om 10 uur is de Vliestroom, met het Nederlandsche vliegtuig op het dek en het Deenscfie vliegtuig op sleeptouw, naar Nieu- wediep vertrokken. KETELONTPLOFFING OP DE BARENDRECHT. Vier dooden, één gewonde. Uit Casablanca wordt draadloos gemeld, dat aan boord van het stoomschip Barendrecht, kort na 't vertrek uit Casablanca een ernstige ketel ontploffing heeft plaats gehad. Het schip is met vier dooden en een gewonde aan boord onmid dellijk naar de haven teruggekeerd. Blijkens telegrafisch bericht van den kapitein van de Barendrecht aan de directie van zijn reederij, de N.V. Phs. van Ommeren's Scheep vaartbedrijf, zijn de vier omgekomen leden van de bemanning: de tweede machinist Offerman, de derde machinist Lammens, de stoker Hamer en de tremmer De Ridder. De gewonde is een Spanjaard, Peres genaamd. De overige leden der bemanning zijn ongedeerd. De Barendrecht, een schip van 3704 ton, ge bouwd in 1915, was 22 April van Philadelphia vertrokken met bestemming naar Fedalah, on geveer 30 K.M. ten Noorden van Casablanca. Den 6en Mei was het schip daar aangekomen. AUTO TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Goed afgeloopen. Vier heeren uit Groningen, die Zondagmorgen tegen elf uur per auto van Groningen waren vertrokken om een vergadering te Harderwijk bij te wonen, hebben bij Havelte een ongeluk gehad, dat betrekkelijk goed is afgeloopen. Ver moedelijk doordat het stuur weigerde, is de auto tegen een boom gereden en totaal vernield. De inzittenden G„ L. en mr. W. kwamen er vrijwel heelhuids af; de vierde, de heer Davids, opperrabijn in het synagogaal ressort Groningen, kreeg eenige kneuzingen in de ribben. Een ver pleegster, die toevallig voorbij reed, verleende de eerste hulp, waarna de heer Davids te Ha velte verbonden werd door dr. Miedema. Per ziekenauto is het viertal vervolgens naar Gro ningen vervoerd. De toestand van den heer D. is gunstig. MOTOR-ONGELUK. Ook goed afgeloopen. Zondagmiddag is op den weg Zalt-Bommel Rossum een ongeluk gebeurd. Een auto reed melj matige vaart in de richting van laatst genoemde plaats. Op het oogenblik, dat de chauffeur een vrouw met een kinderwagen, waarin een kindje van 14 dagen, wilde passee- ren, wilde v. d. H. uit Den Bosch, die hem met motor en zijspan achterop reed, tusschen den auto en den kinderwagen door. Het wiel van het zijspan raakte echter den auto en de motorfiets werd langs den weg geslingerd en raakte den kinderwagen, die in een sloot terecht kwam. De kleine, die uit den wagen geworpen werd, heeft oogenschijnlijk geen letsel gekregen, evenmin als de motorrijder. De vrouw was zeer nerveus; zij en het kind zijn per auto naar het ziekenhuis te Zalt-Bommel vervoerd. De motor fiets, vooral het zijspan, is zwaar beschadigd. Tegen den motorrijder is proces-verbaal opge maakt. AANRANDING. Te Hulsberg is Zondagavond omstreeks zes uur, op een .weinig- beganen landweg, mej. R., die van een feest huiswaarts keerde, overvallen door een haar onbekenden man. Bij de worste ling heeft het meisje vreeselijke verwondingen opgeloopen. Onmiddellijk chirurgisch ingrijpen in het Sint Josephziekenhuis te Heerlen, waar heen zij is vervoerd, bleek noodig. Des avonds is als verdacht van dezen overval te Valken burg M. .uit Hulsberg aangehouden. Hij ver keerde in staat van dronkenschap en ontkende iets met den overval te maken te hebben. Zijn kleeren waren evenwel met bloed bevlekt. EEN KORDAAT CHAUFFEUR. Zaterdag is in de Kralingsche Plaslaan te Rotterdam een luxe auto in brand geraakt. De chauffeur bedacht zich geen oogenblik, maar reed pardoes den Kralingschen plas in. Met een vrachtauto is de auto op het droge gehaald. Persoonlijke! ongelukken zijn er niet gebeurd. BOSCH- EN HEIDEBRANDEN. In het Louisadal, op onder Groesbeek ge legen en aan de gemeente Nijmegen grenzend terrein van de Heilige Landstichting is Zon dagmiddag brand ontstaan. Het vuur tastte ook aan een gedeelte van de Vier Perken (deel van den Kwakkenberg)sedert kort eigendom van de gemeente Nijmegen, en een gedeelte der ter reinen van den heer A. Jurgens. De Nijmeegsche brandweer, voor welker komst men met boschbrandwagens het vuur be streed, slaagde er in den brand tot ongeveer 5 H.A., grootendeels heide en eikenhakhout met enkele vliegdennen, te beperken. Zondagochtend is door onbekende oorzaak tusschen Oud-Milligen in Garderen een heide brand uitgebroken, waardoor 100 bunder heide van het Staatsboschbeheer verloren is gegaan. Op een terrein van de Utenbroekstraat te 's-Gravenhagé is een'partij jonge boompjes en kreupelhout in brand geraakt. Over een opper vlakte van ongeveer 1500 M2 is het geboomte verbrand. Ook bij de Boschjes van Post is een boschbrandje ontstaan, dat zich echter slechts over 50 M2 heeft uitgebreid. AUTO-ONGELUK. Vijf dooden, tien: gewonden. Te Monroe in Michigan zijn bij een botsing tusschen een autobus en een vrachtauto vijf menschen gedood en tien gewond. VLIEGTUIGONGELUKKEN. Drie dooden, twee gewonden. Naar uit Los Angeles wordt gemeld, zijn daar twee broeders bij het neerstorten van hun vliegtuig om het leven gekomen. Te Trona nabij Los Angeles is de vroegere Duitsche vlieger Lanscher met een verkeers vliegtuig neergestort; Lanscher overleed spoe dig; zijn twee passagiers werden ernstig gewond. GEWETENSGELD. De Minister van Financiën maakt in de Staatscourant bekend, dat ten behoeve van 's Rijks Schatkist is ontvangen wegens achter stallige belasting en gewetensgeld bij den In specteur der Directe Belastingen te Hellevoet- sluis de volgende bedragen 400.300.—, 390.1500.3000.bij den Ont vanger dier middelen te Hellevoetsluis 1500.— en 1500.-, en bij dien te Middelharnis f 700 en 180.—, i BEDORVEN MAKREEL. Vrijdag heeft een op den Linker Maasoever te Rotterdam surveilleerende agent van politie een koopman aangehouden, die makreel ventte. De makreel verspreidde een onaangename lucht en werd in beslag genomen. Bij onderzoek bleek de visch bedorven te zijn. ZAKKENROLLERS. Bijna iederen Dinsdag en Zaterdag, als er op den Goudschen Singel te Rotterdam markt wordt gehouden, trachten zakkenrollers hun slag te slaan en in den regel maken zij, vooral onder het vrouwelijk publiek, veel slachtoffers. Zoo is er Zaterdag ten nadeele van mejuffrouw M. A. uit de Meent een beurs met 25 gerold, ten nadeele van mejuffrouw A. uit Oost Maasstraat een beurs met 38 en ten nadeele van Mejuffrouw A. v. N. uit de Paradijslaan een beurs met IQ. D* huwbare leeftijd. De min. v. binnenl. zaken in Engeland heeft er de aandacht op gevestigd dat op de nieuwe wet tot herziening van den huwbaren leeftijd spoedig de koninklijke goedkeuring zal ge» geven worden en dat zij dan in werking treedt. Van dan af zullen huwelijken tusschen per» sonen beneden 16 jaar nul en van geener waarde zijn, maar alle huwelijken, vóór dien datum gesloten, blijven natuurlijk geldig. Tot< dusver was de bij de wet geoorloofde huw< bare leeftijd voor een meisje 12 en voor een jongen 14 jaar. De verandering is het gevolg van een door Lord Buckmaster in het Hooger» huis ingediend initiatiefvoorstel, dat later ook door het Lagerhuis aangenomen is. Een van de redenen die ten gunste van de herziening zijn aangevoerd, was, dat bij de nieuwe regeling de werkzaamheid van den Volkenbond voor de bescherming van kinde» ren en jeugdige personen gebaat zou zijn. Er waren aanwijzingen, dat de tegenwoordige wettelijk geoorloofde huwbare leeftijd in Enge» land den invloed der Britten in den Volken» bond belemmerde en stellig afbreuk aan Enge» land's pogingen deed, om het euvel van de kinderhuwelijken in Britsch»Indië te bestrijden. Kinderhuwelijken zijn zelfs in de laatste jaren nog in Engeland gesloten. Van 1915 tot 1926 zijn er drie huwelijken gesloten, waarbij de bruid jonger dan 14 jaar was, 30 waarbij de bruid nog geen 15 was en 292 waarbij bruid of bruigom beneden de 16 was. SOMMELSDIJK. GeborenJohannis, z. v. Klaas Zaaijer en Adriana Johanna van Rossum. MIDDELHARNIS. Geboren: Heime, z. v H. Vermaas en G. TimmermanDina Adriana, d. v. L. Boksen cn A. Redelijkheid. OndertrouwdTh. v. Sorge 33 j. (R'dam) en A. Mans 31 jaar. OOLTGENSPLAAT. GeborenEliza, z. v. M J. Hemmink en L. J. Hotting; Jan Cornelis, z. v. L. de Bonte en G. Hobbel; Krijn, z. v. J. Westdijk en B. van der Wende. GehuwdJ. de Vos 19 j en T. Troost 20 j.C. Huismans 23 j. enA. Huibrechtse 21 j H. J. Terhoeve 25 j en A H. de Waal 23 j.; A. Grootenboer 26 j. en C. S. Kor te weg 23 j. OverledenK. Groenendijk 88 j., wednr. van Johanna Vermast. DIRKSLAND. OndertrouwdGilles Franke 40 j. en Jo» hanna Hokke, 27 j. GeborenPieter, z. v. H. de Leeuw en D. Vijfhuizen. HERRINGEN. Ondertrouwd: Cornelis van der Wende, j.m. 24 j alhier en Pietertje Hoogerwerf, j d« 22 j. te Melissant. Gehuwd: Pieter Nijsse Hogerwerf,j.m.33j. en Abra van Dijk, j.d. 28 j. Verkooping op 16 Mei 1929, Inzet in het Café Smitsop Donderdag 23 Mei 1929, Af» slag in het Café Peekstok, beiden te Stad aan 't Haringvliet, des nam. 3 uur (Zomertijd), 2 Huizen met Erven te Stad aan 't Haringvliet, kad. nrs. 456. 975 976, en op Donderdag 23 Mei 1929, des nam 4 uur (Zomertijd), Vol» ledigen Inboedel. Ten verzoeke van de Erven Mej. Wed, F J. Knoop. Notaris VAN BUUREN. Donderdag 16 Mei, des namiddags 2 uur, (zomertijd) te Ouddorp, ten verzoeke en bij de schuur van den heer C. Kaptijn Pz. te Ouddorp aan de Weststraat, van meubilaire goederen en eenig schuur» en landbouwgereed» schap, om contant geld. Notaris VAN DEN BERG. Op Woensdag 22 Mei 1929, 's avonds half 8 uur (Z.T) te Dirksland ter herberge van L. I. Polderman (voorheen van den Doel), veiling, en Op Woensdag 29 Mei 1929, 's avonds half 8 uur (Z T.), te Dirksland, ter herberge van J. Keuvelaar, afslag van: a. Een pakhuis met grond te Dirksland aan de Kaai, kad. Sectie B, no. 1128, groot 23 cAen b. Een geriefelijk ingericht en op goeden stand staand woonhuis met erf en grond te Dirksland, op den hoek van den Straatdijk en de Kaai, kad. Sectie B, no. 1279, groot 86 cA., toebehoorende aan den heerC. BothCz. Dadelijk te aanvaarden. Notaris VAN DER SLUYS. Op Vrijdag 24 Mei 1929 's avonds 7 uur (Z.T), te Dirksland, ter herberge van L. I. Polderman, veiling en Op Vrijdag 31 Mei 1929, 's avond 7 uur (Z.T te Dirksland, ter herberge van J. Ver» meulen, afslag van 8.27.60 H A. (18 G. 6 R. V. maat) vrucht, baar bouwland te Melissant, in den polder Diederik, schietende van den Melissantschen Westdijk tot aan den Diederikschen dijk, kad. Sectie A, no. 352 tot en met 355, benevens een onverdeeld aandeel naar rato der bunder» tallen der landen in den polder Diederik, in den dijk en het gors aldaar. In 8 perceelen en in massa. Blootschoof 1929 te aanvaarden. Vrij van huur. Ten ver» zoeke van den heer J. Kardux Cz. wegens diens vertrek. Notaris VAN DER SLUYS. Centrale Veiling te Middelharnla. Veiling van Vrijdag 10 Mei 1929. Sla f 4.20—8.90 per 100 krop Rabarber f 6.70—7,40 per 100 bos. Radijs f 6.70. Narcissen f 7.40. Tulpen f 18. Spinazie f 6.70-10 per 100 Kg. Veiling van Maandag 13 Mei 1929. Bloemkool lsoort f 29—36 per 100 stuks, idem 2soort f 20-31. idem 3soort f 17. idem 4soort f 6 10. Rabarber f 6—7,70 per 100 bos. Prei f 3.70. Asperges f 44. Sla lsoort f 10.10—10.40 per 100 krop. Sla 2soort f 7.50-7 70 Slavellen f 10 per 100 Kg. Spinazie f 5.70-8.40. Uien f 1.40. Knollen f 0.60. Postelein f 30. Kaas 20plus f 0,35 per pond. Kaas (valvet) f 0.55. Boter, Kaaa en Eieren. Kipeieren 50—52 Kg. f 4.65—4.90 per 100 stuks idem 58-60 Kg. f 5.25-5.40. idem 60-62 Kg. f 5,40-5.55. idem bruin 60—61 Kg. f 5.55—5.70. Eendeieren 65-70 Kg. f 4.75—5. Ganseieren f 11.60—11.70. Kaas 20plus f 0.38 per pond. Kaas (volvet) f 0 58-0.65. Boter f 0.87—1. Ingezonden door JAC. KNOOP, beSedlgd Makelaar in aardappelen, groenten en £rnit. Naasankade 158, Amaterdam. Marktoverzicht der Yorige week. Eerste soorten Zeeusche Bonten en Blauwen blijven gevraagd, andere soorten, ïoodster, eigenh. bravo's en blauwe borgers etc. gaat iets beter, maar, tegen lagere prijzen. Heden 13 Mei werden de volgende prijzen gemaakt. Per H L. Zeeuwsche Bontenf 2,— 4 f 3,20 Blauwen 2,25 3,20 Eigenheimers 1,50 1,75 Bevelanders 2,— 2,10 Bonten en Blauwepoters 1,40 1,50 Friesche Blauwe Borgers 1,60 1,80 Bravo2,90 3,—. Blauwen 2,90 3,— Borgers 1,40 1,50 Roodstarpoters 1,40 1,50 Drentsche en Overijsselsche Nieuwlandsche zand eigenh. 2,10 2,50 Hillegommer zandaardappelen 2,25 2,50 IJpolder Blauwe Eigenh. 1,60 1,80 Bravo1,75 3,— Roodster2,— 2,20 Rapen per 60 k.g1,- 2,- Uien per 50 kg1,75 2,- Wortelen per 50 kg1,10 1,25 VEE EN PAARDEN. ROTTERDAM, 13 Mei. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 673 vette runderen, 595 vette kalveren, 185 schapen of lammeren, 1066 varkens. Prijzen per half kg.koeien 32'/2 a 37'/2 ct., 45 k 47 ct.ossen 42 ct., 45 k 47 ct., 50 k 51 ct.stieren 38 k 40 ct., 42 k 43 ct 46 k 48 ct.kalveren 50 k 55 ct., 65 k 70 Ct., 80 k 85 ct.schapen 30 a 36 ct.lammeren 22 k 32 ct.varkens 44, 45, 46 ct. De aanvoer van koeien en ossen was flink de handel lui, duur en ongeveer de prijzen van vorige wetk, Een puik best exemplaar ging nog tot 3 cent boven noteering. Stieren met tamelijken aanvoer, luien han» del en iets stijvere prijzen. De aanvoer van vette kalveren was groot, met zeer stroeven handel, toch werden dezelfde prijzen van vorige week ook nu bedongen. Een puik best exemplaar ging nog van 2'/2 ct. tot 5 ct. boven noteering. Schapen en lammeren met beteren aanvon, de handel was nog lui en dezelfde prijzen handhaafden zich. De aanvoer van varkens was grooter, de handel opende stroef en was later afloopend, De prijzen waren een tikje stijver dan vorige week. AMSTERDAM, 13 Mei. Ter veemarkt waren heden aangevoerd700 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kwal. 104 k 116 ct., 2e kwal. 90 k 104 ct., 3e kwal. 64 k 70, per kg. slachtgew'cht; 150 melk» en kalfkoeien f 275 k f 375 per stuk 162 vette kalveren le kwal. 90 k 100 ct., 2e kwal. 80 k 90 ct., 3e kwal. 66 k 80 ct. per kg. levend gewicht179 nuchtere kalveren f 8 4 f 15488 schapen f 33 f 40 per stuk470 Overz. en Geldersche varkens, le kwal. 110 4 111 ct., 2e kwal 109 4110ct.; vette varkens 107 k 109 ct. per kg. slachtge» wicht; 106 paarden f 100 tot f 225 per stuk. BOTER, KAAS EN EIEREN. OUDEWATFR 13 Mei. Kaas. Aanvoer 161 partijen, tezamen 7.245 stuks, wegend 36.225 kg. Eerste soort Gouda met rijksmerk f 41 k f 45, idem mindere f 37 4 f 40zonder rüks» merk f 35 4 f 38. Handel traag. TIEL, 13 Mei. Boter. Aanvoer 45 kg., prijs f2 tot f 2,20 per kg. Voorts 300.000 eieren, prijs f 4,75 tot f 5,80 per 100 stuks, bruine f 6 per 100 stuks. GRANEN enz.. MEEL EN OLIËN. ROTTERDAM, 13 Mei. Fijne Zaden. (Boe» rennoteering)Blauw maanzaad f 33 4 34, karwijzaad f 40 4 43, kanariezaad f 20 4 21, voerlijnzaad, blauwbloei en witbloei. Zaai» lijnzaad afgeloopen. GROENTEN, FRUIT EN AARDAPPELEN. ROTTERDAM, 13 Mei. Coöperatieve Tuin» bouwveiling Rotterdam en omstreken. G. A. Ochtendveiling: Holl. kaskomkommers f34— 41, 2e soort f 25—33, 3e soort f 17—22Holl. pl. gl. komkommers le soort f 32-46,2e soort f 24—36, 3e soort f 15—25, komkommerstek per 100 kg. f 25—42, sla (Leduc) eerste soort f 6,70, 2e soort f 4,90, kasdoes le soort f 6,70, tweede soort f 3, Meik. le soort f 4,30-12,30, 2de soort f 1,50-6,60, alles per 100 krop; slavellen per kg. 3—12 c„ spinazie per kg. 2-8 c., bloemkool per stuk le soort f20—32, 2e soort f 12—19 uitschot per stuk 5—7 c. tomaten a. 50-66 c„ b. 51-56 c., c. 54-60 c., cc. 34-60 ct. p. pondpostelein f 23 per 100 kg. EEN RUIME SORTEERING Fa. W. BOEKHOUEII ft Zn. - SOmnSLSflLH

Maas- en Scheldebode | 1929 | | pagina 3