Babies teere huid •|1 Kerl smaakt als room. AANVANG ZOMERTIJD Plaatselijk Nieuws. den bc Loon, theol. roep naar naar de Ger ooltge! nieuwe! dirksl7 voering van oefeningen 5.30 uur aai gdedef Ned. Herv.l het doen bl Aangifte z| keraad. u Bi v Stil van lessen aan den landbouwwintercursus. Met het oog daarop is het dringend noodig, dat het nieuw te benoemen hoofd aan de openbare la gere school in het bezit is van de akte land nouwkunde. Een tweetal wijzigingen der begrootingen 1928 en 1929 worden zonder discussie aangenomen. De rekening van het Vleeschkeuringsbedrijf der gemeenten Middelharnis, Sommelsdijk, Stad aan 't Haringvliet en Nieuwe Tonge wordt vastgesteld. Besloten wordt tot het aangaan van eene gemeenschappelijke regeling tusschen deze ge meente en Middelharnis tot toelating van kin deren uit deze gemeente op de school voor uit gebreid lager onderwijs te Middelharnis. De door deze gemeente te betalen vergoeding zal bedragen 20.— per kind en per jaar. B. en W. stellen voor over te gaan tot be- grinting van den Havendijk. De kosten daar van worden begroot op 840.Door de aangrenzende eigenaren zullen hand- en span diensten worden verleend. De heer DIJKERS constateert, dat die hand en spandiensten hier niet veel zullen te betee- kenen hebben. De te begrinten dijk ligt vlak aan het water. Kon er niet beter een bijdrage worden gevraagd De VOORZITTER stelt voor de regeling van deze aangelegenheid aan B. en W. over te laten, wat wordt goedgevonden. Vastgesteld worden een rooilijnverordening voor de Ringstraat en een verordening op de keuring van waren. De straatreiniging wordt weder voor 3 jaren gegund aan S. Visser onder dezelfde voorwaar den als tot dusver. Een strook grond langs de haven te Middel harnis wordt verhuurd aan de personen, welke die strook tot dusver in gebruik hadden. De woning aan de Voorstraat boven het voormalige Postkantoorgebouw wordt voor 2 jaren verhuurd aan den heer van Dam te Mid delharnis. Aan de Landbouwhuishoudcursus wordt over 1929 weder eene subsidie toegekend van 150. De heer Van Nimwegen, kweekeling aan de openbare lagere school, verzoekt te worden aangesteld als tijdelijk onderwijzer c.q. zijne belooning te willen verhoogen. De VOORZITTER deelt mede een schrijven te hebben ontvangen van het waarnemend hoofd der Openb. L. School waarin wordt gewezen op de noodzakelijkheid dezen leerkracht te hand haven, vooral nu er straks weer een vacature bij komt. Burgemeester en Wethouders hebben den Minister gevraagd art. 56, 4e lid, der Lager Onderwijswet te willen toepassen, waardoor be noeming van een tijdelijk onderwijzer aan de school mogelijk zou worden. B. en W. zouden dan van Nimwegen tot tijdelijk onderwijzer kun nen benoemen. B. en W. stellen voor van Nim wegen als kweekeling met akte aan de school te handhaven en de beslissing op zijn ingediend verzoek uit te stellen tot dat antwoord van den Minister zal zijn ontvangen. De heer BLOK (S.D.A.P.) wil den toestand aan de Openb. L. School bespreken. Schenken B. en W. wel voldoende aandacht aan deze zaak. Reeds gedurende acht maanden is de school tijdelijk zonder hoofd en nog is er geen oproeping voor sollicitanten verschenen. B. en W. zullen misschien aanvoeren dat ze eerst de wachtgelders moesten aanschrijven. Maar ze hadden direct ontheffing moeten vragen. Het wetsontwerp, dat een einde aan deze geschie denis maakt, lag toen reeds op het Departement gereed en die ontheffing zou zeker gegeven zijn. Het waarnemend hoofd der school is nu ook ziek en dit kan nog wel 3 a 4 weken duren. Daardoor krijgen we toestanden die niet bevor derlijk zijn voor den goeden gang van het on derwijs als b.v. samenvoeging van klassen. Door het Bestuur der Bijzondere School wordt heel wat vlugger id een vacature voorzien. Door den onderwijzer de Bruin is reeds in, April ontslag gevraagd, dat verzoek zal straks worden behan deld. B. en W. hadden reeds lang een oproeping moeten plaatsen voor sollicitanten voor de open- komende betrekking. In het gunstigste geval wordt het nog Augustus voordat in de vacature is voorzien. De VOORZITTER antwoordt dat de heer Blok eens dem oeite moest nemen om de corres pondentie in te zien met de 51 wachtgelders. Dat was zeker noodig. De gevraagde vrijstelling van de verplichting tot benoeming van een wachtgelder is niet verleend geworden. Integen deel, de regeering wil den Raad verplichten tot benoeming van iemand van 59 jaren tot hoofd der school. Gaat men nu zoo maar tegen de eischen der Regeering in, dan komt men voor het feit te staan, dat de jaarwedde van het Hoofd geheel voor rekening der gemeente komt. De heer BLOK kan maar niet begrijpen dat de gevraagde machtiging zou zijn geweigerd door de Regeering, terwijl zij reeds met het plan omloopt de wet ten opzichte van deze zaak te wijzigen. De heer DIJKERS (A.R.) constateert, dat uit de besprekingen niet is gebleken dat B. en W. in deze aangelegenheid hun plicht niet hebben gedaan. De heer BLOK zegt dit ook niet te hebben beweerd. Hij heeft alleen critiek geoefend op den toestand aan de Openb. School. Spr. zou willen voorstellen voor den duur der ziekte van den heer Pen direct een tijdelijk onderwijzer in dienst te nemen. De VOORZITTER vraagt of de Raad goed vindt direct een oproeping te plaatsen voor twee tijdelijke onderwijzers. Dit wordt goedgevonden. Door de voorstellers van een in een vorige vergadering aangenomen voorstel tot wijziging der Politieverordening is op verzoek van het College van B. en W. ingediend een ontwerp- raadsbesluit tot uitvoering van de betrokken bepaling. Volgens het ingediende ontwerp-besluit zullen door B. en W. kunnen worden toegelaten „Alle die soorten van optochten die tot dus ver pleegden te worden toegelaten, met uitzon dering van optochten van Staatkundigen aard. Alle die soorten van toespraken of betoogin gen die tot dusver pleegden te worden toegelaten met uitzondering van toespraken of betoogin gen van Staatkundigen aard, of die welke ten doel hebben aansluiting bij vakorganisaties te propageeren. Op Zondagen mogen geenerlei optochten, toespraken of betoogingen worden toegelaten. Op Christelijke feestdagen mogen alleen die optochten, toespraken of betoogingen, welke de ze dagen niet ontwijden, worden toegelaten." De VOORZITTER zegt dat het ontwerp besluit niet zoo duidelijk is. Wat b.v. een Chris telijke feestdag ontwijdt is niet zoo gemakkelijk uit te maken. De heer DIJKERS antwoordt, dat volgens de gemeentewet B. en W. eigenlijk met een voorstel hadden moeten komen. Zij wisten heel goed de bedoeling in deze van de meerderheid van den gemeenteraad. Nochtans hebben de voorstellers deze taak op zich genomen. Zij hebben een rege .ling gemaakt die eenvoudig en duidelijk is. Wat een Christelijke feestdag ontwijdt is niet zoo moeilijk te beslissen. Optochten of toespraken van een Jongelingsvereen, een Zendingsvereen ontwijden zulk een dag natuurlijk niet. Ook wat onder Staatkundig moet worden verstaan is niet moeilijk te vatten. Hier is dit woord in zijn gewone beteekenis op te vatten politiek. De heer BLOK interrumpeert: wat is politiek De heer DIJKERS: Politiek is de kunst om een land gelukkig te regeeren. Hier zit geen mug genzifterij achter. De optochten die mogen wor den toegelaten zullen ook nu kunnen worden toegelaten, behalve die welke onder de bepalin gen van dit besluit vallen, v De heer LE COMTE (S.G.P.) zegt als een Jder ondertekenaars van het besluit, dat het besluit z.i. nog niet ver genoeg gaat, maar hij heeft met de andere voorstellers in deze zaak willen medewerken. In gezamenlijk overleg is dit besluit ontworpen. Spr. acht het dringend noodig dat politieke optochten worden verbo den, zij zijn voor de bevolking aanstootelijk en schadelijk. De heer BLOK zegt dat het voor de hand ligt, dat hij de eerste principieele bestrijder van het voorgestelde besluit is. De „Maas- en Schelde- bode" van 4 Mei 1.1. stoft in een hoofdartikel er zoo op, dat de A.R. partij zoo gestreden heeft voor de geestelijke vrijheid. Van den heer le Comte verwacht hij niet anders. Maar van de A.R. partij had hij dit toch niet kunnen ver wachten. Deze verordening is duidelijk gericht tegen de S.D.A.P. De beweging van de S.D.A. P. staat evenwel te hoog om zich aan zulk een verordening te storen. Optochten op 31 Aug. zijn nu zeker voortaan ook verboden, want die zijn toch ook van Staatkundigen aard. Dat de heer Slis aan de onderwerpelijke zaak heeft mee gewerkt komt hem begrijpelijk voor. Van hem was indertijd ook het voorstel tot het aanplak bord. Maar toen met de verkiezingen propagan da moest worden gemaakt voor den heer Slis is het heele dorp ondergeplakt. Spreker hoopt dat de raad zijn verstand zal gebruiken en het voorstel zal verwerpen. Hij zal verder niet meer de moeite nemen om het voorstel te bestrijden. De heer DIJKERS zegt, dat de A.R. partij er inderdaad prat op gaat te hebben gestreden voor de geestelijke vrijheden van ons volk. Maar vrijheid is geen losbandigheid De heer BLOK interruppeert. Hij noemt dit een laagstaand argument. De heer DIJKERS merkt op, dat de heer Blok niet consequent is, hij had gezegd over de ze zaak niet meer het woord te zullen voeren... De heer BLOK Maar als u met zulke argu menten komt. De S.D.A.P. is niet losbandig. De heer DIJKERS herhaalt, dat vrijheid geen losbandigheid is. Als de meerderheid eens an dersom was dan zou men eens wat anders zien. Wij mogen God wel danken dat de meerder heid hier in ons land en in onze gemeente niet andersom is, want dan zou het er met de gees telijke vrijheid treurig uitzien. Sinds 1572 heeft onze partij gestreden voor de vrijheid opdat ieder God zou kunnen dienen naar de inspraak van zijn eigen hart. Op het publieke terrein moet gelijk recht voor allen gelden. Vandaar dat alle politieke partijen gelijk worden behan deld. Zij worden alle verboden. Onze burgerij verlangt geen politiek vertoon. De heer BLOK Dat deel van de burgerij waartoe jullie behooren, maar dat is maar een deel der burgerij De heer DIJKERS vervolgt. Wat op 31 Aug. pleegt te geschieden is geen politiek vertoon. Den 31 en Aug. is een nationale feestdag. De heer BLOK interruppeert. De heer DIJKERS verzoekt den Voorzitter het reglement van orde te handhaven. Hij betoogt verder, dat de S.D.A.P. alleen het oog heeft op eigen partij. De vrijheid van andere partijen eerbiedigt zij niet. De heer SLIS zegt geen hekel te hebben aan eenige politieke partij. Maar hij heeft er een hekel aan als ze 's Zaterdagsavonds op de Kaai oproer staan te maken. Laten ze dat in de zalen doen. Daarom is hij een der onderteekenaars van het voorstel. Wethouder MIJS (V.B.) ziet graag ieder in de gelegenheid wat politieke reclame te maken. Maar hij heeft nog niets gehoord wat de ver ordening duidelijker maakt. Het lijkt wel of B. en W. van sabotage worden verdacht. Het voorstel is werkelijk niet duidelijk. Wordt met staatkundig staatsgevaarlijk bedoeld. De heer DIJKERS zegt dat het besluit van nu bedoeld een algemeene norm te geven welke optochten, enz. toelaatbaar zijn. Tegen een heel ordentelijke optocht verzet het voorgestelde be sluit zich niet. Met staatkundig is niet alleen staatsgevaarlijk bedoeld. Alle staatkundige op tochten zijn uitgesloten. Zoodra er politiek bij een optocht komt, ontstaat er wrijving. De heer BLOK protesteert tegen de uitdruk king van den heer Dijkers losbandigheid. De door den heer Slis bedoelde meeting op de kaai had een ordentelijk verloop. De VOORZITTER sluit de debatten en brengt het voorstel instemming. Het wordt aan genomen. Tegen stemden de heeren Joppe, Mijs en Blok. Het voorstel van B. en W. tot vaststelling van het percentage der plaatselijke inkomstenbe lasting op 2.5 wordt zonder discussie aange nomen. Ingekomen is een verzoek van de vereeniging ingevolge de Landarbeiderswet om een voor schot groot 19500.voor aankoop van een drietal perceelen bouwland aan den Langeweg. De heer DIJKERS zegt heel sympathiek te genover de uitvoering der Landarbeiderswet te staan. Toch gaat men sommige dingen wel eens anders bekijken. De Landarbeidersvereeniging gaat gevaarlijke dingen doen. Het heeft thans de pachters van het land afgekocht, die nog 6 jaar pacht aan het land hadden en daarvoor een flinke som moeten geven. Spr. gelooft niet, dat de wet zoo moet worden uitgelegd. Er bestaat naast het geschreven recht ook nog een zedelijk recht. Wanneer zich in de toe komst weer zulke dingen zullen voordoen, ge looft hij niet er zijn stem aan te zullen kunnen geven. Er komt genoeg land open op de pu blieke markt. Dei heer BLOK heeft de eer lid van het bestuur der vereeniging te zijn en is bereid om te trachten alle misverstand weg te nemen. De vereeniging is een door de wet ingesteld lichaam dat den plicht heeft de bij haar ingekomen aan vragen te voldoen. Nu heeft het bestuur weer een drietal perceelen land gekocht. Die verkoop heeft vrijwillig plaats gehad, ook de afstand van de pacht. Alleen in-geval het land te duur wordt mag de raad weigeren de noodige gelden beschikbaar te stellen, maar niet met het oog op den boer. Te duur wordt het land evenwel niet. In plaats, dat de heer Dijkers de wet toejuicht, werkt hij haar uitvoering tegen. De heer Dijkers moge voorzichtig zijn, want wie de wet tegenstaat is revolutionair. De heer DIJKERS zegt de beoordeeling van de duurte van het land over te zullen laten aan meer deskundige leden in dezen Raad. Wanneer de heer Blok zegt, dat bij de toepas sing der wet het persoonlijk belang van den boer moet wijken voor het belang van den arbeider, is dit ten deele waar. Maar de Land arbeidersvereeniging moet trachten land op de vrije markt aan te koopen. Wanneer de Land arbeidersvereeniging zoo gaat handelen, wordt\ ze revolutionair. De wet geeft als regel aan, dat land gekocht zal worden, een uitzondering is onteigening. Nu heeft de vereeniging land gekocht waar nog 6 jaar pacht aan was. Hij kan begrijpen, dat het dan bij een boer wel eens kookt. Hij raadt de vereeniging ajyr zoo veel mogelijk op de publieke markt te koopen De heer BLÓK antwoordt, dat het voor de vereeniging vrijwel ondoenlijk is om publiek land te koopen. De vereeniging heeft de noo- diege gelden te vragen aan den Raad. Hoe ligt zou er iets van kunnen uitlekken. Het zou de parasieten van publieke verkoopingen nog maar vermeerderen. Het bestuur heeft niet willekeu rig gehandeld. Er zijn veel eigenaars aange schreven. Men moet er niet gering over denken: er zijn hier meer dan 100 landarbeiders te hel pen. En nu moeten de pachters niet zeggen, dat het bestuur niet toeschietelijk is geweest, ze hebben meer gekregen dan ze zoudenkrijgen in geval van onteigening. De heer LE COMTE vraagt zich af,.of het hier geen gemakkelijke schadeloosstelling ge weest is. De schadevergoeding is in verhouding tot de koopsom groot. Kan dat later op geen schadepost voor de gemeente uitloopen. De heer BLOK zegt, dat de schadevergoeding hier zoo hoog is, omdat de koopsom zoo laag was. Hij verwondert zich op zooveel tegenstand te stuiten. Hij meent, dat de pogingen van het bestuur tot uitvoering der wet waardeering ver dienen. Wethouder MIJS zegt indertijd zijn bezwaren te hebben uiteengezet. De wijze van toepassing der Landarbeiderswet loopt op machtswellust uit. Het is werkelijk niet denkbeeldig, dat het op een strop uitloopt. Voorzichtigheid is hier aanbevolen. De eene aanvraag is er nog niet of een andere is er alweer. De VOORZITTER brengt het voorstel van B. en W. om het gevraagde voorschot voor 50 jaren te verleenen in stemming. Het wordt met algemeene stemmen aangenomen- De heer C. de Bruin verzoekt ontslag als onderwijzer aan de openbare lagere school. Het wordt hem eervol verleend. Den heer G. van der M'eide Lz. wordt op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid der Schattingscommissie voor de Rijksinkomstenbe lasting. Aan Mej. J. Zaaier-van Broeke wordt op haar verzoek eervol ontslag verleend als schoon maakster van het gemeentehuis, onder''dank betuiging voor de zoovele jaren aan de ge meente bewezen diensten. Op voorstel van B. en W. wordt de benoe ming van schoonmaaksters van het gemeente huis en de bewaarschool aan dit college over gelaten. Tot lid der Schattingscommissie voor de Rijksinkomstenbelasting wordt benoemd de heer M. Joppe, welke verklaart deze benoeming aan te nemen. Tot leden van het stembureau in district no. 1 worden benoemd de heeren Slis en M. Joppe. Tot leden van het bureau in het stemdistrict. no 2 de heeren Le Comte, Dijkers en van den Doel. Tot voorzitter wordt aangewezen de heer Le Comte. Daarna gaat de vergadering over in geheime zitting. Na opening der deuren wordt besloten aan Mej. J. Zaaier-van Broeke voor de langdurige door haar bewezen diensten eene gratificatie toe te kennen van 50. Dan sluiting. Vergadering van den gemeenteraad van DIRKSLAND op Vrijdag 10 Mei, des nam. 2 uur. Afwezig met kennisgeving Wethouder Waf- naer. De Voorzitter, burgemeester Visscher, opent de vergadering met gebed, waarna de notulen worden voorgelezen en onveranderd worden vastgesteld. - .- Enkele ingekomen stukken worden ter kennis der vergadering gebracht. Deze gemeente heeft in den Keuringsdienst van Waren bij te dragen 372.91. Ged. Staten zenden enkele goedkeuringen over genomen raadsbesluiten. Het verslag is ingekomen van de Commissie van Schooltoezicht. Deze stukken worden voor kennisgeving aan genomen. B. en W. stellen voor over te gaan tot wij ziging van het Raadsbesluit van 13 Februari 1929 tot verhuring van de aangekochte perceelen tuingrond. Deze wijziging op advies van Ged. Statenbeoogt een bepaling op te ne men, dat na tien jaar de huur van den grond automatisch eindigt. Aldus wordt besloten. Besloten wordt tot wijziging der gemeente- begrooting 1929 in vérband met de bestrating van het restant der koopsom van de panden aan de- Kattewacht. B. en W. stellen voor te voorzien in de va cature van de stembureaux door het bedanken van de heeren M. Kooman, C. M. Grevenstuk, G. C. M. Smit en C. Vis. Aanbeveling stembureau no. 1: J. Roodzant K.Pz. en G. Goemaat. Stembureau no. 2: Jb. Buth en D. Gestel. Deze leden worden benoemd, uitgezonderd laatstgenoemde, die bedankt. In diens plaats wordt benoemd de heer M. Rooij. Eveneens wordt overgegaan tot benoeming van leden voor het hoofdstembureau tevens centraal stembureau voor den Gemeenteraad. Aanbeveling luidtJ. Roodzant K.Pz., Jb. Buth G.Jz. en D. Gestel. Deze heeren worden benoemd. B. en W. dienen een aanbeveling in van twee personen, no. 1 Cs. Both Pz., no. 2 J. J. Troelja, voor de vervulling der vacature ont staan door het vertrek van Dr. W. Sneijders de Vogel in het bestuur der Woningbouw ver eeniging. Benoemd wordt no. 1. Vastgesteld wordt het bedrag van de kosten per leerling van de openbare school over de jaren '25, '26 en '27. Vastgesteld wordt het kohier der honden belasting. B. en W. stellen voor het vermenigvuldigings- cijfer voor de heffing der gemeentelijke inkom stenbelasting 1929-'30 te verlagen van' 1 op 0.9. De VOORZITTER licht toe, dat volgens den Inspecteur der belastingen de geschatte op brengst over het afgeloopen belastingjaar be draagt een som van 35000.De loopende begrooting 1929 is berekend op 28000. Berekend is, dat 2/s van dat bedrag over het loopende begrootingjaar noodig is, dat is 17200.—. Echter zal de belasting meer moeten opbrengen, in verband met nog te nemen raads besluiten, verstrating enz., zoodat het totaal bedrag geraamd wordt op 21.300.B. en W. meenen te kunnen volstaan met een vermenig- vuldigingscijfer van 0.9 van de opbrengst van 35000.-. De heer ROODZANT vindt het een verblij dend verschijnsel, dat het cijfer naar beneden kan. Spr. vraagt of het echter zoo blijven kan, of dat het een volgend jaar weer naar boven moet. 1 1 De VOORZITTER meent, dat het wbl zoo blijven kan. Besloten wordt een gemeenschappelijke rege ling aan te gaan met Middelharnis tot toelating van kinderen uit Dirksland op de openbare school voor U.L.O. Het bedrag is 20.— per kind. Goedgekeurd wordt de rekening der Gezond heidscommissie over 1928. Op voorstel van B. en W. wordt besloten aan C. den Hollander 30.te betalen wegens aandeel der gemeente in de kosten van het breken van het ijs in de haven. Besloten wordt tot wijziging der gemeente- begrooting 1928 en 1929. Eveneens wordt besloten tot wijziging der begrooting van het Vleeschkeuringsbedrijf 1928 In de rondvraag vraagt de heer DE BONTE inlichtingen over de plannen van B. en W. inzake de rioleering. Wrijft de gesmette en ontstoken deelen voor» zichtig in met Puroi, en houdt het huidje steeds droog, door bij het verwisselen van den luier, telkens te bepoederen met Purolstrooipoeder. Purol doos 30 en 60 ct. Tube 80 ct. Purolpoeder bus 60 ct. De VOORZITTER antwoordt, dat dit aan besteed wordt. De heer DE BONTE wil rekening houden met de werkloozen bij het grondwerk. De VOORZITTER antwoordt, dat het de bedoeling is hiermede zooveel mogelijk rekening te houden. De heer DE BONTE wijst op den onhoud- baren toestand van een sloot in het polders weegje. Hierin zal door B. en W. voorzien worden. De heer ZOETEMAN wil het schoonmaken van de rioleering op een ander tijdstip doen plaats hebben. Thans worden de tuintjes onder- gegooid. De VOORZITTER antwoordt, dat het dit jaar door omstandigheden niet anders kon. De heer DE BONTE wijst op het groote watergebrek. Het is zoo geen toestand. Er moet in voorzien worden. Al moet het de gemeente nu wat kosten, dat is zoo erg niet, maar spr. zou in elk geval water willen importeeren. De VOORZITTER antwoordt, dat het wa terbootje, dat in andere gemeenten komt, hier niet in de haven kan wegens te grooten diep gang. Het zou met een tramwagon moeten ge beuren. De heer DE BONTE beschouwt deze kwestie uit een oogpunt van volksgezondheid. De men- schen kunnen geen welwater gebruiken. Laat het vrij uit de gemeentekas betaald worden. Er zijn nog wel menschen, die zelf water heb ben, maar de anderen betalen al genoeg als ze water moeten gaan sleepen. De VOORZITTER zegt onderzoek toe. Dan sluiting. IN DEN NACHT VAN DINSDAG OP WOENSDAG A.S. Er wordt, voor zooveel noodig, aan herinnerd, dat de Zomertijd aanvangt morgen 15 Mei. De overgang geschiedt in dier voege dat, wanneer de middelbare zonnetijd van Amsterdam op den dag, waarop de Zomertijd aanvangt, 2 uur aanwijst in den voormiddag, het wordt geacht te zijn 3 uur in den voormiddag. De overgang naar den Zomertijd ge schiedt met andere woorden dus in den nacht van Dinsdag 14 op Woensdag 15 Mei te 2 uur. Zij„ die niet gewoon zijn den nacht wakende door te brengen, zullen dus goed doen hedenavond de klok een uur vooruit te zetten. Deze heeft zich, ten minste bij regelmatige gang, des morgens dan toch aan de officieele torenklok geconformeerd. SOMMELSDIJK. Vorige week stonden bij den Correspondent der arbeidsbemiddeling de zer gemeente gemiddeld 4 werklooze landarbei ders ingeschreven. Een woonhuis van den heer K. Korteweg Cz., staande aan de Van Aersenstraat, is on derhands gekocht door den heer S. F. Koofte. Vorige week werden uit deze gemeente 155000 K.G. aardappelen, 182000 paardepeen verscheept. -Vrijdag j.l. had de heer P. le Comte het ongeluk in de haven te vallen. Daar hij naar den overkant zwom, wist hij zich te redden. MIDDELHARNIS. De zoon van K. Vroeg- indeweij reed met wagen en paard aan den Stad- schen dijk naar beneden. Het paard werd schich tig en liep met den wagen steil van den dijk af, waardoor het voertuig kantelde en in de Kreek terecht kwam. De jongen wist zich bijtijds te redden. Zaterdagmorgen had de vrouw van A. K. het ongeluk achter haar woning in de haven te vallen. Haar man, het ongeval ziende, had het genoegen haar op het droge te brengen. Loop der bevolking gedurende de maand April. Vertrokken H. v. d. Hoek naar Rotterdam, D. Hofland naar Apeldoorn, J. Knuist naar Tiet- jerksteradeel, Mej. P. van Loo naar Dirksland, A. v. d. Bos naar Pemis, Mej. M. Mosselman naar Rotterdam, J. Looij naar Bergschenhoek, Mc. en M. J. v. d. Boom naar Hilligersberg, J. Razenberg naar Oostvoorne, J. Dupré naar Nieuwerkerk aan den IJsel, A. van Dongen naar Antwerpen, B. de Voogd naar Rotterdam, W. Rademaker en gezin naar Amsterdam, A. van Strien naar Rotterdam, Adr. Kaptein naar Sommelsdijk, Pieternella Knops naar Óude Ton ge, L. M. van Hoften naar Noordwijk. Ingekomen A. A. M. Schrave van Gouda, A. Mans van 's-Gravenhage, K. Joppe en gezin van Sommelsdijk, G. A. van Rossum van Som melsdijk, Joh. Maliepaard van Melissant, C. v. d. Maden en gezin van Nieuwe Tonge, G. Grashoff van Amsterdam, A. Mol en gezin van Sommelsdijk, M. van Strien van Norg. Rectificatie. In ons vorig blad stond naar men ons mededeelt abusievelijk gemeld, dat de Zangvereeniging „De Volkszang" den eersten prijs behaalde in de eerste afdeeling. Dit moet zijn in de eere-afdeeling. DEN BOMMEL. Vorige week werden ver voerd 1500 H.L. aardappelen, 500 H.L. uien en 1000 H.L. peen. Zaterdag arriveerde alhier weer de water boot „Nelly" uit Rotterdam ter voorziening in de behoefte van drinkwater. OOLTGENSPLAAT. De Zangvereeniging „Van Ongenoegen Vrij" en de muziekvereeni- ging „Uitspanning door Inspanning" maakten Maandagavond een militaire wandeling door het dorp naar aanleiding van de behaalde prijzen te Dinteloord. Deze waren voor de Zangvereeni ging een eerste prijs in de eerste afdeeling met 311 punten en voor de Muziekvereeniging een eerste prijs in de tweede afdeeling met 310 punten. Het Mannenkoor „Advendo" behaalde den 2en prijs in de 3e afdeeling. Eenige jongens waren aan het voetballen op den openbaren weg, waardoor een groote spiegelruit brak. De ouders werden aansprakelijk gesteld voor de schade. De Rijksontvanger houdt in deze gemeente zitting aanstaande Woensdagmorgen van 10.15 tot 1.15 uur. De gemeente-secretaris zal de woning nabij het fort betrekken en wordt belast met het toe zicht op het fort en verdere Rijkseigendommen en gronden. OUDE TONGE. E. van Markenstein heeft zijn schuur ondershands verkocht aan de Stoom- zuivelfabriek alhier. Op het concours te Dfateloord behaalde de Zangvereeniging „Excelsior'' den tweeden prijs in de eerste afdeeling en de Muziekver eeniging „Vooruit" den derden prijs in de tweede afdeeling. In de afgeloopen week zijn gewogen 2369 H.L. aardappelen, 4422 H.L. poters 339 H.L. uien en 1270 H.L. peen. Na lang heen en weer geconfereerd te hebben, zijn werkgevers en werknemers over eengekomen een contract af te sluiten, wat plm. 6 loonsverhooging inhoudt. NIEUWE TONGE. J.l. week werden van hier vervoerd: 4000 balen peen en 120 balen uien. Tot bestuurslid van den polder Batten- oord is benoemd de heer K. J. de Bruin te Oude Tonge. Het mond- en klauwzeer onder het vee van den landbouwer J. van Alphen Wz. is geweken verklaard. De benoemde Kantoorhoudster der Pos terijen en Telegrafie alhier, Mej. E. Woudstra, hoopt a.s. Donderdag in functie te treden, Door den heer S. van der Velde alhier is vergunning gevraagd tot het bouwen van een smederij aan de Wentinkstraat. DIRKSLAND. B. en W. hebben thans in gevolge de artt. 29, 35 en 41 van het Melk- besluit, Stb. 1929 no. 43, het noodig verklaard, dat vervoer of het ten verkoop in voorraad houden van melk en/of melkproducten en van als zoodanig aangeduide waar door of vanwege hem, die het bedrijf van melkverkooper uit oefent, in de gemeente Dirksland niet mag plaats vinden zonder een door of vanwege den Burgemeester van deze gemeente te verleenen vergunning. Deze vergunning zal aan de melkverkoopers, die reeds in het bezit zijn van een vergunning, krachtens het ingetrokken Melkbesluit verleend en wier bedrijf voldoet aan de eischen, in ar tikel 31 van het thans van kracht zijnde Melk besluit gesteld, namens den Burgemeester door den Directeur van den keuringsdienst van wa ren voor het gebied Dordrecht worden afge geven. Voor melkverkoopers, die nog niet in het bezit zijn van een vergunning als boven be doeld, zijn ter secretarie formulieren van aan gifte voor het bekomen der vereischte vergun ning verkrijgbaar. De op grond van dit besluit af te geven vergunning is slechts geldig, zoo lang geen verandering is ingetreden in den toe stand overeenkomstig de gedane opgaven. Dit besluit is niet van toepassing op 1. winkeliers, die geen andere melk en/of melkproducten verkoopen dan die, voorzien van de aanduiding „gepasteuriseerd" of „gesterili seerd" en/of „karnemelkspap" 2. den melkveehouders, die niet meer dan 20 L. melk per dag uitsluitend aan verbruikers, woonachtig in de onmiddellijke omgeving zijner hofstede, verkoopt, tenzij de hofstede gelegen is in de bebouwde kom 3. melk en/of melkproducten, welke als zoo danig kennelijk bestemd zijn voor uitvoer. Men zie ook verder het aanplakbord. De uitslag van de aanbesteding voor het maken van een betonnen kerkgrachtmuur is als volgtP. A. Duhen alhier 1248.L. Gul- demeester en L. Zoon alhier 955.D. Gestel A. alhier 1167.—; J. G. Noordijk, Sommelsdijk 1050.—; W. Polder Az„ Sommelsdijk 1070. Het werk is aan de laagste inschrijvers ge gund. Het jaarlijksch onderzoek van de dienst plichtigen der lichting 1917 en 1920 zal alhier plaats hebben op 21 Juni a.s. De zangvereeniging „Excelsior behaalde op het concours te Dinteloord een len prijs in de eerste afdeeling met 318 punten. De rekening van polder Nieuw-Kraaijer sluit over 1928 met een totale ontvang van 3982.84 en met een uitgaaf van f 3716.50. Goed slot 266.34. HERRINGEN. Het maximum aantal vergun ningen ingevolge de Drankwet is in deze ge meente bepaald op 2. De vrouw van dhr. D. had vorige week het ongeluk haar hand aan een spijker te ver wonden, waardoor bloedvergiftiging ontstond. Geneeskundige hulp was noodzakelijk. Door de Onderlinge Dorschvereeniging zal naast haar dorschwerktuigen thans een 3 tons vrachtauto worden aangeschaft, tot vervoer van landbouwproducten en dergelijke. Het 4-jarig zoontje van den heer v. d. O. geraakte vorige week in de volle spui met water. Aangezien hij zich alleen ter plaatse bevond is het een wonder, dat hij niet verdron ken is. Schijnbaar door tegenwoordigheid van geest heeft hij zich zelf op den vasten wal gewerkt. *- Van den landbouwer S. moest vorige week een werkpaard worden afgemaakt, op advies van den veearts, omdat het dier lijdende was aan stille dolheid. STELLENDAM. De heer A. de Jager slaagde dezer dagen voor t examen machinist bij de Rotterdamsche Tramwegmaatschappij. In de haven alhier ligt thans een schip steenslag voor onderhoud van den provincialen weg van 750 ton. De garnalenvisschers hebben de vorige week gedurende 4 dagen gevischt en gemiddeld per dag en per vaartuig gevangen 70 K.G. garnalen. De vorige week werden van hier ver zonden 300 H.L. aardappelen en 60 H.L. koe peen. GOEDEREEDE. Het was of er j.l. Vrijdag een magnetische kracht in het slootwater zat- Er zijn naar men zegt niet minder dan 5 fietsers in het water terecht gekomen. De garnalenvisschers vingen de vorige week van 80 tot 90 K.G. garnalen per getij- OUDDORP. Aanbesteding van het bouwen van een huis, aan het einde der Weststraat, voor rekening van den heer W. Tanis; architect de heer A. van Oostenbrugge van Stellendam- Metselwerk T. de Ronde 6015; P. v. d. Nleuwendljk 5917; Gebr. Boelaars 5875*( Timmerwe Schilderwe K. Spee 5. Smidswerk 298; M. vl Genoemde schrijving uitt Gegund.l Het totale f ting was De vis| 80 tot 100 dag; in de std MIDDELb Geref. Kerk I gouden jubill meerde Weq som van Geref. Kerkl worden gehd het fort Pril Dinsdal bij de Ned. verijn te Wl aan deze gel OUDE tJ toegelaten 2q school, 24 bijzondere sa tot onderwij| open lucht voorheen wl - J.l. z«f alhier een ed De in i extra maandl bracht ruim -' Op „Jonathan vereeniging Leider is del Deze vereej vergaderen Kerk. De cl zullen deze f worden gehd Donderdags! ^ÉJERKINd Herv. worden geh| bond, welke I gezien de gr| ding dikwijlsf De ad is gedurendij voorm. en GELD3 Hierover I Als ernst| men aan, onderwijs vrije scholel ware f zijn in ae schoc pende mind voelt. Toch acl om het ach Zelfs lok bezien, om| vaardige liberale bla Want he| Althans, en splitsing! We moetf vermoeien I Op 15 J<[ scholen 34 3751; een Het aan| in dat tijc met 70.44L Hoe sto| zonder onö Op is dere schole halve een In die vrije schol met 115.81] Waar is 1920 nu Indienj hji tijdvak ziel als het opl 156 schoh 57000 leer!' Het gerJ bedroeg od baar onderf derwijs 16(1 Blijft del splitsing bi onderwijs.?; En hoe zoo duur In 1919 205 schole 1922 was En het id dat niet achtbare r| Bij het tijdstippen onderscheic Wedero. Waar werk Dat een worden od door niem; 1 Zou r vrienden c En toch En' hetf Jtfaarin za

Maas- en Scheldebode | 1929 | | pagina 2