Mn 1 ill lvlë Electrificatie van West-Flakkee Zenuwstillend MIJNHARDT's Handwondjes PUROL ÜF K X X X X vo°' Zenuwtabletten 5 Kerk en School. Gemengd Nieuws. Rei Enkele interne aangelegenheden. - De Kabelverdee- IKng. - De plaatselijke distributie en de straatverlich ting. - De bedrijfsberekeningen. - De economische verantwoordelijkheid van elke gemeente. Een nieuwe aanbieding en-gros van Botterdam» VERF, RUBENSVERF f 1,- per K.G. Land- en Tuinbouw. Ondertr< Ondertr< A. DJ HUIBREG! ELIZ DIRK mi gI DINGEN V-:lj f 1 I fffii if# Het rapport van het ingenieursbureau Boom en Biezeveld vangt aan met een algemeen over zicht van het verzorgingsgebied, waarin enkele beschouwingen zijn gewijd aan den aard van ons eiland, bestaansmiddelen, bevolkingstoename enz. en in het kort de verschillende objecten, welke voor electrificatie in aanmerking komen, worden aangestipt. Vervolgens zetten de adviseurs in enkele woorden uiteen hoe de onmiddellijke voorge schiedenis van de electrificatieplannen is ge weest, om tot een principieele beschouwing van de twee wijzen, waarop de electriciteitsvoor- ziening kan geschieden, over te gaan. Door de weigering van Gedeputeerde Staten onzer Provincie tot stichting van een eigen Centrale, bleef voor ons eiland slechts de keuze de electrische energie van buiten af te betrek ken, en wel van de centrale van Rotterdam of Dordrecht, waarbij dan twee manieren van le verantie zijn, n.l. het z.g. concessie-stelsel en het engros-stelsel. De adviseurs bespreken eerst het concessie stelsel. Bij het concessiestelsel wordt geen af zonderlijk Electriciteitsbedrijf opgericht, maar wordt het G. E. B„ dat de Centrale bezit, de rechtstreeksche leverancier. Het eiland-gebied wordt daardoor een ge woon onderdeel van het electriciteitsbedrijf van Rotterdam of Dordrecht, dit stelt de tarieven vast, zendt zijn eigen menschen naar ons toe, en wij betalen elk afzonderlijk onze stroom- kosten aan het bedrijf op het vasteland. De adviseurs wijzen er in hun bespreking op, hoe in het algemeen de directe leverantie producent consument kostenbesparing met zich brengt, maar hoe dit van gevaar kan wor den als de leverancier het monopolie heeft van zijn artjkel „In het voorliggende geval zullen de belangen van de afnemers op Uw eiland, zonder dat die eenige zeggenschap zullen krijgen, worden toe vertrouwd aan een lichaam, dat voor de belan gen moet waken van een groep stroomverbrui kers, die voornamelijk een stedelijk- en groot industrieel karakter draagt. Dit verschil in karakter van stroomverzor- gingsgebied zal onvermijdelijk tot een compro mis van belangen moeten leiden, en zonder dat transformatorstations gebouwd, waarin de LHSLDtRTZElft uw HUI5 MAAR OEBRUIKTj; «goede MOCIEKLEURE IELHCUWER de oude bekende, die zoo gemakkelijk ver werkt en zoo glanshoudend is. t 0,70 PER K.G. BUS. CINORIN, de beste lak. wij hier ook maar eenig vermoeden willen uit spreken omtrent de te verwachten gedragslijn van Rotterdam of Dordrecht, willen wij er op wijzen, dat elders bij dergelijke belangen con flicten de minderheidsgroepen vaak een oneven redig groot deel van de nadeelen moesten dra gen." (blz. 5 van het rapport der adviseurs). Bij de andere vorm van stroomleverantie, het eengros-stelsel, wordt de electrische energie door een groep gezamenlijke verbruikers van de centrale „en gros" betrokken, en dan, we zouden haast zeggen „en detail" aan de licht en krachtverbruikers verkocht. De adviseurs wijzen er op, hoe het samen voegen van den afzonderlijken vraag van tal van kleine verbruikers versterking van invloed is, bij prijsonderhandelingen met de verkoopers, hoe een verantwoordelijke directeur van een eigen Electriciteitsbedrijf op 't eiland, die steeds in contact is met zijn stroomverbruikers, beter hun behoeften en wenschen kan begrijpen, dan de verantwoordelijke leiding van het grootere stedelijke bedrijf enz. Ook op den stroominkoop gemaakte winsten komen bij het engros-stelsel uitsluitend het eiland ten goede. Zij concludeer den, dat het dan ook het beste is, één gemeen schappelijk bedrijf te vormen, omdat het eiland een geografische en economische eenheid vormt, en 't stichten van één gezamenlijk benut lichaam voordeeliger is dan een afzonderlijk gemeente bedrijf voor elk der te electrificeeren gemeen ten. Als vorm van een gemeenschappelijk in koop- en distributiekantoor bevelen adviseurs der N.V. aan, omdat deze uit fiscaal oogpunt voordeeliger is, dan de coöperatieve vereeniging en van de verschillende ondernemingsvormen deze twee de meest geschikte voor een dergelijk bedrijf zijn. De N.V. zal als volgt worden ingericht Het aandeelenkapitaal ten bedrage van 200.000.wordt door de deelhebbende ge meenten bijeengebracht, wij komen straks terug op de wijze van verdeeling en voor de rest der benoodigde middelen wordt door de N.V. een obligatieleening gesloten van 550.000.— welke bij het publiek zal worden geplaatst. Aandeel houdsters zijn de gemeenten, welke door een afgevaardigde door den gemeenteraad benoemd, op de algemeene vergadering vertegenwoordigd worden. De Directeur, welke door de Alg. Verg. wordt aangesteld en ontslagen, is de leider van het bedrijf. Hij wordt daarin ter zijde gestaan door den Raad van Commissarissen, een uit 9 per sonen bestaand college, door de Alg. Verg. benoemd. In de nauwkeurig omschreven be voegdheden en verplichtingen van Alg.. Verg., Raad van Comm. en Directeur is er voor ge zorgd, dat met behoud van de meest volledige zeggenschap en controle der eerste twee, de directeur die mate van vrijheid heeft als voor een goede bedrijfsvoering wordt vereischt. De Hoogspanningskabel, welke ten Westen van Stad aan 't Haringvliet begint, tot daar is hij voor rekening van den leverancier, zal ongeveer 32.5 K.M. bedragen, wordt geheel ondergrondsch uitgevoerd en is berekend op een bedrijfspaninng van 12500 Volt. Hij loopt van Middelharnis via Sommelsdijk naar Dirks- land, om zich daar in tweeën te splitsen. Een tak gaat vandaar naar Herkingen en de andere volgt de route Melissant, Stellendam, Qoede- reede Haven, Goedereede, Ouddorp, Oostdijk, Ouddorp, Ouddorp Westduinen. Verder is nog rekening gehouden met de mogelijkheid tot uit breiding van het net van Middelharnis tot Mid- delharnis-Haven, en van Ouddorp-Westduinen tot den Vuurtoren, zoodra deze rendabel zullen blijken te zijn. Ook worden al deze stations door een diensttelefoon verbonden. Voor de energievoorziening van het laagspanningsnet worden op alle hierboven genoemde plaatsen stroom, welke aldaar met een spanning van 12500 Volt wordt aangevoerd, zal worden ge transformeerd op de verbruiksspanning van 380/220 Volt. De omvang der laagspanningsnetten welke in gemeenschappelijk overleg met de besturen der belanghebbende gemeenten zijn vastgesteld, zul len een totaal-lengte krijgen van 68.5 K.M., waarmede meer dan 90 van alle in de ver schillende gemeenten gelegen perceelen bereikt zullen worden. Enkele in de polders aan het hoogspanningskabelnet gelegen groote boerde rijen, welke niet aan een laagspanningsnet ge legen zijn, zullen eventueel door middel van een eigen transformatorstation direct aan het h.s. net aangesloten kunnen worden. De verdeeling van het l.s. net is als volgt Middelharnis ca. 8200 M. Sommelsdijk ca. 7100 M. Dirksland ca. 1625 M. ca. 6925 M. Melissant ca. 1625 M. ca. 3200 M. Herkingen ca. 2750 M. Goedereede (dorp) ca. 2725 M. Goedereede (haven) ca. 1150 M. Gemeente. Bovengrondsch net. Kabelnet. Ouddorp ca. 3500 M. (Oostdijk) Ouddorp ca. 10800 M. ca. 3300 M. (dorp) «Ouddorp ca. 10000 M. (Westduinen) Totaal ca. 33150 M. ca. 35350 M. Teneinde de aansluiting zoo gemakkelijk mo gelijk te maken, wordt overwogen ieder die voor een bepaalden datum aansluit in de gelegenheid te stellen een huisinstallatie, bestaande uit hoog stens 4 lichtpunten met twee eenvoudige or namenten en twee lampen en 4 stopcontacten, in huurkoop van de N. V. te ontvangen, een systeem, wat reeds door tal van lectriciteitsbe- drijven is ingevoerd, en waar van door de verbruikers druk gebruik wordt gemaakt. Ook de straatverlichting van de gemeenten van ons Westdeel wordt electrisch. Middelharnis krijgt 125 lantaarns (avond- en nachtbranders) Sommelsdijk krijgt 90 lantaarns (waarvan 45 avond en 45 avond- en nachtbranders). Melissant krijgt 45 lantaarns (avondbranders). Herkingen krijgt 35 lantaarns (avondbran ders). Goedereede krijgt 40 lantaarns (avondbran ders) Ouddorp krijgt 65 lantaarns (avondbranders). Totaal 400 lantaarns. Het bestaande kabelnet van de gemeente Stel lendam zal overgenomen moeten worden, zoo dat deze gemeente eveneens met haar 40 straat lantaarns en verdere huisaansluitingen in het stroomverzorgingsgebied der N.V. zal worden opgenomen. Zooals wij reeds eerder vermeldden, zullen de benoodigde middelen circa 750.000 bedragen. Dit bedrag wordt vereischt door de navol gende uitgaven voor eigen hoogspanningskabel, vergoeding hoogspanningskabel Dordrecht, tele foonnet, transformatorstations, laagspannings netten, aansluitingen (bovengrondsch en onder grondsch), electriciteitsmeters, straatverlichting, diversen, overname net Stellendam, oprichtings kosten, onvoorziene uitgaven. In het rapport zijn de totale kapitaalslasten berekend bij afschrijving volgens het annuiteiten- systeem, waarbij de economische levensduur zeer voorzichtig is geraamd. Uitgegaan is van de afschrijvingen, welke vastgesteld zijn over eenkomstig art. 14 der door de Staatscommissie, ingesteld bij K. B. van 30 Mei 1921, No. 96, onder voorzitterschap van Mr. Dr. F. A. C. Gra^f van Lijnden van Sandenburg, ontworpen rijksconcessie. Ten aanzien der gebouwen, het electrotechnisch gedeelte en gereedschappen, is deze geheel gevolgd, voor de vervoermiddelen meenden rapporteurs een korteren afschrijvings termijn te moeten voorstellen. Op grond van de ervaringen, uit de veelja rige praktijk der adviseurs, komen zij tot de volgende zeer voorzichtige raming van het elec- triciteitsverbruik Particuliere verlichting ca. 255.000 K.W.LI. Huishoudelijk gebruik ca. 44.500 K.W.U. Kleine krachtverbruik ca. 100.000 K.W.U. StraatverlicHting ca. 64.500 K.W.U. Rijkskustverlichting ca. 18.000 K.W.U. In totaal ca. 482.000 K.W.U. Zeer gedetailleerd worden verder de kosten berekend, welke ook exploitatie met zich zal brengen. Wij zullen de uitgebreide tabellen en overzichten hier niet laten volgen, maar slechts de eindcijfers der adviseurs overnemen. De jaarlijksche bedrijfskosten zouden dan als volgt worden: onderhoudskosten 13.100.alge meene onkosten 5050.personeel 17460. pensioenverzekering 1250.—, vervoermiddelen 1500.stroominkoop 34000.Totaal 72360.-. Deze kosten zullen met de normale kapitaal rente terug gevonden moeten worden in de stroomtarieven. Deze moeten volgens de ad viseurs „eenvoudig, begrijpelijk en aanlokkelijk" zijn, lager prijs per K.W.U. bij toenemend ver bruik garandeeren en zij bevelen daarom de toepassing aan van het vastrecht-tarief, dat het beste aan al deze eischeri voldoet. Voor de krachtverbruikers zijn spêr-tarievep de meest doelmatige. In het rapport vindt men de inkomsten be rekend voor twee „grensgevallen". Bij de eerste veronderstelling heeft men aan genomen, dat de prijs per K.W.U. gemiddeld zal zijn: voor -verlichting 40 cent, voor beweeg kracht gemiddeld 15 cent, en voor huishoudelijk gebruik, behalve verlichting, gemiddeld 10 cent per K.W.U. Bij de tweede bedragen deze cijfers respec tievelijk: 35, 13 en 8 cent per K.W.U. De totale ontvangsten zullen inclusief meter- huur dan in geval 1 circa 156000.— bedragen en in geval 2 140.000.—. In genoemde gevallen zullen de winsten na afschrijving en rentevergoeding resp. circa 40.000 en 25.000 bedragen. De verdeeling dezer overwinst is in de concept-statuten als volgt gedektReserve 60 aandeelhouders 15 directie 7J4 commissarissen 10 personeel 7x/i De verdeeling der aandeelen welke van zoo uitermate groot belang is, vooral omdat de ge meenten in evenredigheid met hun aandeelenbezit aansprakelijk zijn voor de obligatieleening, wordt in het raport uitvoerig uiteengezet. Uitgegaan is bij de vaststelling van twee principes, t.w. het economisch nut en de eco nomische Verantwoordelijkheid. De hoogspaningsaanleg aldus de adviseur, wordt onvoorwaardelijk door alle verbruikers vereischt. Geen K.W.U. wordt er aan hen af gegeven, die niet door de H.S. kabel is ge stroomd. Elke gemeente heeft dus belang bij dezen kabel, maar niet elke gemeente heeft er een even groot belang bij. Een gemeente b.v. als Goedereede, met nog geen 1400 inwoners, profiteert minder van dezen gemeenschappelij- ken hoogspaningsaanleg, dan o.a. Middelhar nis dat over de 4000 telt. Het is daarom billijk, dat deze laatste gemeen te die meer van de H.S.-aanleg profiteert ook meer bijdraagt in de kosten. Omdat nu de mate waarin ze er van profi teered met a.w. het economisch nut hoofdza kelijk varieert met het aantal inwoners is de bijdrage in de H.S.-aanleg hiernaar berekend. Anders staat het met de laagspanningsaanleg. Deze wordt in de afzonderlijke gemeenten aan gelegd uitsluitend voor den groep gemeentenaren die daar woonachtig zijn. Van den laagspanningsaanleg te Goedereede profiteeren alleen de bewoners van Goedereede en niemand van Stellendam of Middelharnis. Anders gezegd, de gemeenten dragen ten volle de economische verantwoordelijkheid voor hun eigen laagspanningsaanleg en hun bijdrage kan dus volkomen gelijk aan de kosten van dien aanleg genomen worden. Aangezien nu de factoren, welke deze be dragen samenstellen aan wijzigingen onderhevig zijn is periodieke herziening noodig. Hoewel niet waarschijnlijk, is het immers geenszins uit gesloten, dat een der gemeenten sterk in inwo* nertal zal toenemen, waardoor de vroegere ver houding totaal anders wordt. De concept-statuten schrijven daarom een jaarlijksche herziening van de bedragen voor, zoodatj indien één der gemeenten ooit zoo snel mocht uitbreiden als b.v. Velzen of Eindhoven, en zenuwsterkend is de werking van Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten of indien door de wet een gemeente zou worden opgeheven en bij anderen gevoegd automatisch elk jaar de correctie tot stand komt. Aan het rapport is verder een afzonderlijke bundel bijlagen toegevoegd, waarin o.a. ver schillende cijfers^tabeilen, grafische Ivoorstel lingen zijn opgenomen, benevens afschriften van de aanbiedingen der G.E.B.'s van Rotter dam en Dordrecht en concept-statuten voor de op te richten N.V. Als laatste der bijlagen vin den wij de aanbiedingen van de genoemde ge meenten volgens het concessie-stelsel, (Rotter dam zond, zooals wij reeds vroeger mededeel den geen aanbieding voor engros-leveranties in) naast elkander weergegeven. Naar wij vernemen is er later door Rotterdam aan de Electriciteitscommissie alhier nog weer een nieuwe aanbieding gedaan. Deze. nieuwe offerte bedoelt naast de reeds gedane aanbie ding (het concessiestelsel) een levering van electrischen stroom engros. De belemmerende voorwaarden, waaronder deze aanbieding ge daan wordt (de directie van het Rotterdamsch Electriciteitsbedrijf zou onder meer medezeg genschap moeten hebben in de gestichte N.V. enz.) zullen echter een contract met Rotterdam zeer bemoeilijken. Daar de betrokkene gemeentebesturen even wel nog geen definitief besluit om met Dordt te contracteeren genomen hebben, zal de Elec triciteitscommissie deze nieuwe offerte van Rot terdam nog onder de oogen zien. NIEUWE TONGE. Ds. A. Dekker te Bleis- wijk heeft het beroep naar de Ned. Herv. Kerk alhier aangenomen. HERKINGEN. Op Zondag a.s. zal in de nam. weder op de gewone uren Zondagsschool worden gehouden. STELLENDAM. Met ingang van 6 Mei j.l. zijn op «de openbare school 22 en op de bij zondere lagere school 14 leerlingen toegelaten. Tot predikant bij de Geref. Kerk alhier is beroepen Ds. J. Snoek van 's-Grevenduin- Cappelle (N.-Br.). OUDDORP. Heden Donderdagmorgen is bij den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente het bericht ingekomen, dat Ds. W. L. Mulder van Voorthuizen voor het beroep naar hier heeft bedankt. v OM DEN RADIO.ZENDTIJD. Gaat dan henen in de geheele wereld, predikt het Evangelie aan alle kreaturen, Mark. 1615. Deze gedachte heeft de Nederlandsche Chr. Radio Vereeniging geleid in haar arbeid gedurende de vijf jaren van haar bestaan. Dit is stellig de reden geweest, dat ons volk in zoo groote getale tot hare gelederen is toegetreden, waardoor zij in dit kort tijds- bestek de populairste en grootste vereeniging onder de orthodox protestanten is geworden. Van bevoegde zijde is gezegd, dat de radio binnen tien jaar onzen geheelen volksgeest zou kunnen omzetten. Waarom Omdat de Radio een macht is onder ons volk. In ons land zijn in gebruik minstens 300.000 radio ontvangers, terwijl bovendien tiendu> zenden bij een radiocentrale zijn aange sloten. Vele buitenlansche zendstations en 2 Nederlandsche zenders, Huizen en Hilversum, oefenen dag aan dag door woord en muziek grooten invloed uit op de ziel van ons volk. In den Nederlandschen omroep wordt om die ziel een strijd gestreden. Daar zijn de socialisten, die door hun revolutionaire theorieën een bedreiging zijn voor het geloof, het gezag en het gezin; daar zijn de Vrij» zinnigen, die door hun lichte muziek, die door hun verkapte ongeloofsbeschouwingen de ziel van ons volk vervlakken en loswrikken de christelijke grondslagen van ons volksleven. Daar zijn ook de Roomschen die wel terdege beseffen wat propagandistische waarde de radio voor hun kerk heeft. Zij allen hebben in de laatste weken de luisteraars, maar vooral de nietduisteraars, bij tienduizenden en nog eens tienduizenden georganiseerd. Daar is een groei en een belang stelling, die ons wat te zeggen hebben. Hiertegenover staat nu de Ned. Chr. Radio Ver. als vertegenwoordigster van het orth. chr. volk in Nederland. Zij voert ook den strijd om de ziel van ons volk. Zij wil ons beginsel uitdragen om te keeren de onderlij ning van christelijke grondslagen van ons volksleven. Een merkwaardig verschijnsel in dien is, dat de overige omroepverenigingen dragen worden door machtige groepen, haar welbewust steunen. Achter den één staaf het liberale grootkapitaal en de vrijzinnige pers, achter den ander de moderne vakbewe ging en de S.D.A.P., achter een derde staat een welgeorganiseerde internationale kerk Maar de N.C.R.V., maar ons christenvolk is met Gods hulp aangewezen op eigen kracht. De Ned. Chr. Radio Ver. saambindënd de orthodox protestanten uit alle kerken, om door de radio het evangelie te kunnen pre diken, de steun hebben van alle christenen, wien de uitbreiding van Gods Koninkrijk ter harte gaat. Met koortsachtigen ijver is men rondom ons bezig heel ons volk voor de radio mobiel te maken. Met ledentallen van 60, 70, 80000 tracht men de christenen onder den voet te loopen. Onder deze omstandigheden legt de N.C.R.V. aan U de vraag voorHoe moet het met het evangelie in den Omroep? Gij zegt: Voortgaan in den ingeslagen weg. Goed, maar dan is het noodig, dat ook gij deze zaak steunt. De leden der N.C.R.V. zijn in het bezit van lijsten, waarop niet-luisteraas zich als lid kun nen aanmelden, tegen contributie van 50 cent per V2 jaar. Teeken die lijsten, of geef U rechtstreeks op voor niet-werkend lid bij de N.C.R.V, »VoogIenzang«, EDE. Men meldt ons: Laatstleden Maandag 6 Mei werd door den Flakkeeschen Boerenbond in combinatie met de Zeeuwsche Landbouw-Maatschappij en den Noord-Brabantschen Chr. Boerenbond en den Noord-Brabantschen R.K. Boerenbond in schrijving gehouden voor den verkoop van het nog tegenwoordige kwantum aardappelen welke ongeschikt voor de consumptie zijn, hoofdzakelijk poters. Voor deze inschrijving bleek zeer weinig belangstelling te zijn, daar zich voor de totale industrie van Nederland op het gebied van verwerken van aardappelen slechts één belang hebbende aanmeldde, welke dan ook met een zeer lage offerte naar voren kwam. Door het actief optreden van den heer Warnacr te Herkingen, welke zich in directe verbinding stelde met de Eimlicheimer Kar» toftëlmeelfabrick te Eimlicheim, gelukte het hem een offerte te krijgen voor het geheele kwantum hetwelk circa 70.000 H.L. zal be dragen, van ruim 25 hooger dan de Hol- landsche Industrie de boeren had toegedacht, waardoor dus de landbouwers méér dan f 20.000.— bevoordeeld worden. Van welke waarde dit is bij zoo'n slechten afloop der aardappelcampagne behoeft geen nader betoog. ONZE VARKENSSTAPEL. De sterkte op 1 Mei. Omtrent de sterkte van den varkensstapel op 1 Mei j.l. kan op grond van de mededeelingen der Rijksveeteeltconsulenten het volgende wor den bericht. De prijsverhouding tusschen varkens en voedermiddelen. De prijsverhouding tusschen varkens en voe dermiddelen heeft zich in de afgeloopen drie- maandelijksche periode door een sterke stijging van de varkensprijzen in gunstigen zin gewij zigd. Zoowel van de vette varkens als van de zouters zijn de prijzen sterk opgeloopen. De vette varkens, die aanvankelijk 0.72 per K.G. noteerden, stegen in het laatst van April tot 0.84 per K.G. De prijs van de zouters was begin Februari 0.67 per K.G. Omstreeks half April was de prijs opgeloopen tot 0.87 en bedroeg begin Mei 0.84 per K.G. Wat de voedermiddelen aangaat, kan worden vermeld, dat het indexcijfer voor mais steeg van 162 in Februari tot 171 in Maart, doch in April weder tot 159 daalde. Voor rogge waren de indexcijfers in deze maanden achtereenvol gens 133 137 en 140 en voor gerst 116, 116 en 119. Als gevolg van deze prijsverhoudingen zijn er vele varkens afgezet, terwijl het aantal biggen en loopvarkens niet groot'is, omdat er in herfst en winter niet veel zeugen gedekt zijn. De vraag naar biggen overtreft zelfs het aanbod; de big- genprijzen zijn dientengevolge hoog. Echter zijn door de strenge koude veel biggen gestorven, zoodat de financieele uitkomsten van de fokkerij gemiddeld toch niet meer dan bevredigend ge noemd kunnbn worden. De hooge biggenprijzen hebben evenwel ten gevolge, dat in verschillende provincies thans weer meer zeugen gedekt wor den; in Zuid-Holland heeft vrijwel de geheele varkensstapel zich uitgebreid. De omvang van den stapel in de provincies. In de onderscheiden provincies kunnen de veranderingen in den omvang van den varkens stapel, in vergelijking met de overeenkomstige periode van het vorige jaar, schattenderwijze als volgt worden aangegeven Groningen. Het aantal gedekte zeugen verminderd met 15 tot 20 het aantal biggen en loopvarkens met 20 tot 25 de zouters met 15 tot 20 de opleggers en de vette varkens omstreeks 10 Friesland. De gedekte zeugen zijn met ongeveer 5 vermeerderd, het aantal biggen is 10 kleiner, 'loopvarkens en zouters zijn er 15 tot 20 minder; bij opleggers en vette varkens is de vermindering omstreeks 15 Drenthe. De vermindering van het aantal gedekte zeugen bedraagt omstreeks 10 big gen, loopvarkens en zouters verminderden met 20, 10 en 25 Van opleggers en vette varkens welke in deze provincie weinig worden aange troffen, wordt de vermindering op 10, resp. 20 geschat. O v e r ij s e 1. Vermindering van het aantal gedekte zeugen met 10 tot 15 van de biggen en loopvarkens beide met 15 de zouters zijn doen pijn bij den arbeid en leiden vaak tot verzwering of bloed» vergiftiging. Reinig ze altijd dade» lijk en behandel ze verder met Doos 30«60»90 ct. i strijd sn *e» n, die met omstreeks 30 afgenomen, opleggers en vette varkens zijn er eveneens minder. Gelderland. Het aantal gedekte zeugen biggen en loopvarkens was 25 kleineri zou ters en vette varkens 20 opleggers 15 Utrecht. In deze provincie is er bij de ge dekte zeugen algemeen eenige toeneming van het aantal waar te nemen, vermoedelijk om streeks 5 bedragend, biggen zijn er ongeveer 10 minder, zouters zijn er ook iets minder, loopvarkens en opleggers zijn vrijwel gelijk ge bleven in aantal, terwijl er iets minder vette varkens zijn. Noor d-H o 11 a n d. Het aantal gedekte zeu gen is over het algemeen verminderd, slechts in enkele streken bestaat een kleine vermeer dering. Biggen, loopvarkens, opleggers en zou ters verminderden alle met 20 De vette varkens namen met 1025 af. Z u i d-Ho Hand. Gedekte zeugen vermeer derden met omstreeks 15 biggen, loop var kens en opleggers met 5 ook zouters toonen een niet onbelangrijken vooruitgang. De vette varkens zijn ongeveer gelijk gebleven in aantal. Zeeland. De gedekte zeugen zijn vermeer derd met 15 tot 20 de biggen, de loopvar kens en de opleggers zijn er ongeveer evenveel. Verder zijn er 1015 minder vette varkens. Het mesten van zouters komt in Zeeland bijna niet voor. Noord-Brabant. Gedekte zeugen 10 tot 15 meer, biggen en loopvarkens 5 tot 10 minder, zouters 5 minder, opleggers 10 tot 15 minder en vette varkens 15 minder. Limburg. Vermeerdering van het aantal gedekte zeugen met 10 afneming van big gen, loop varkens en vette varkens met 10 zouters zijn met 5 tot 10 en de opleggers slechts met enkele procenten afgenomen. Aan de beerhouderij te Sevenum werden in Januari gedekt 57 zeugen, in Februari 53 en in Maart 70 tezamen 180 zeugen, tegen 158 in dezelfde periode van 1928. Samenvatting. Samenvattend kan voor het geheele land de vermindering der gedekte zeugen geschat wor den op 0 tot 5 der biggen op 10 tot 15 van loopvarkens en zouters beide op om streeks 10 van de opleggers op 5 tot 10 en van de vette varkens op 10 tot 15 De gezondheidstoestand van den varkenssta pel is in het algemeen goed. Slechts uit Lim burg wordt in verband met de koude van het voorkomen van borstziekte melding gemaakt. AUTO.ONGELUK. Zes dooden. Te Sturgis (Michigan) werd een auto op een spoorwegovergang door een sneltrein ge» grepen. Zes personen, allen uit één gezin, werden gedood. Een betoudovergrootmoeder. Mevrouw Smith, een 102-jarige Australische, is pas betoudovergrootmoeder (grootmoeder van overgrootouders) geworden. Zij is op 17 Maart 1827 te Goulburn, in Nieuw-Zuid-Wales, geboren, eenige jaren na» dat haar ouders uit Dorsetshire in Australië aangekomen waren. Zij leest natuurlijk (1) nog zonder bril en heeft ruim 200 nakomelingen. Haar gewone grapje is dat haar verjaardag over de heele wereld meegevierd wordt, omdat hij op St. Patrick, den nationalen feestdag der Ieren, valt. Vergiftigingsverschijnselen by tachtig bruiloftsgasten. Na een bruiloftsmaal te Urbain in de Vendée werden van de honderd gasten tachtig onge» steld. Zij toonden allen vergiftiginsverschijn» selen. De vergiftiging is vermoedelijk veroor zaakt door een eierschuim-vla, De vader van de bruid is aan de gevolgen overleden. Auto»ongeluk. Te Berlijn is een onbestuurde auto in een groep kinderen gereden. Vijf meisjes raakten er onder en werden gewond, twee levensge vaarlijk. De chaffeur die de wagen even ver laten had, beweert de rem goed te hebben aangezet. Hij vermoedt dat spelende kinderen de rem hebben losgedraaid. Paard op hol geslagen. De Deurne is de landbouwersknecht V. de Z„ doordat het paard op hol sloeg, van een kar gevallen. Hij kreeg de wielen over het hoofd en werd in deerniswekkenden toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Het paard liep na dit ongeval met den wagen tegen een huis op. De muur scheurde over een lengte van drie meters, waardoor een deel van de kar in de huiskamer terecht kwam. De bandletenveeten te Chicago. Te Hammond in Indiana zijn op een een zamen weg 3 menschen gevonden, die door tal van schoten, waarschijnlijk uit een machine geweer gedood waren. Men gelooft, dat zij slachtoffers zijn van een veete tusschen drank' smokkelaars te Chicago. Vreemde talen te Parys. De belangstelling voor vreemde talen neemt te Parys, waar men de onmisbaarheid van haar kennis in bepaalde omstandigheden meer en meer begint in te zien, toe. In de groote winkels, vooral in de luxe-zaken in het cen trum, kan met Engelsch en Duitsch, dikwijls met Italiaansch en Spaansch terecht. Politie agenten op de boulevards ziet men een band dragen, waarop te lezen staat, dat ze bepaalde vreemde talen verstaan. Naar we in een buitenlandsch blad lezen begint nu ook het postkantoor in Parijs zijn best te doen. Onder de ambtenaren aan de loketten wordt de studie der moderne talen aangemoedigd. Voor elke vreemde taal, die een ambtenaar der posterijen weet te spreken krijgt hij 100 frank per maand extra toelage. Ambtenaren, die b.v. Arabisch verstaan en in die taal hun woord kunnen doen, worden in het postkantoor Bellevil geplaatst, waar veel Oosterlingen komen. De post-autoriteiten, zoo zegt het buitenlandsche blad, waaraan we het bovenstaande hebben ontleend, hebben ten slotte ingezien, wat handelslieden reeds lang beseften, dat Parijs niet slechts een Fransche stad, maar tevens een cosmopolitisch centrum is. Autobus omgeslagen. Bij Bochum is een autobus met 40 leden van een mannenzangvereeniging in volle vaart omgeslagen. Dertien menschen werden gewond, van wie enkele ernstig. Geheimzinnige moordaanslag in het Gooi. Donderdag is op den Bussumer grintweg tusschen Bussum en Hilversum een geheim» zinnige moordaanslag gepleegd. Eenige bietsers vonden omstreeks half vijf op het rijwielpad een ouden heer liggen met den hoed over het hoofd geslagen en met bebloed gezicht, Zij hielden een auto aan, waarin juist dr. Esveld uit Bussum zat. Deze vond de schedelwonden van zoodanigen aard, dat hij het slachtoffer naar de Majellastichting te Bussum bracht, hoewel de man den wensch uitte, naar zijn woning aan den 's Gravenlandschen weg te Hilversum te worden gebracht. Het was de heer Perk uit Hilversum. Hij vertelde dat hij, terwijl hij op het iijwielpad wandelde, opeens twee slagen op zijn hoofd voelde. Hij zag twee fietsers snel wegrijden, van wie één een 20-jarige jongen is geweest, die een gebogen stok in den vorm van een hokkeystick droeg. Dr. Weiten, chirurg van de Majellastichting constateerde da van levensgeval raakte in het en toen hij na kon hij aan de gen geven. Vasf roofzucht niet kan zijn gewe^ gedaan om het De heer Perk avonds was de 1 De politie va met politiehonc Nader meldt Als dader v; C. P., metselaal Over de motief niet uitlaten, aangehouden, moeten optredd hij ook nog he Donderdagoc A. Wtttock, cc te Brussel in hi schen Monnike met vijf inzittef zijn gelukkig g( letsel gekregen^ water verdwene de raampjes mc KANTONGEF Zitting va Terecht staat delharnis, wien met een boeren! niet waaraan h| vestigen. Gehoord worl verdachte hebbj M. L. MIDDELHARS MELISSANT Kerkelijke inzeg n.m. 3 uur dd Ds. G, van Ve\ Geref. Kerk te J. C. Huwelijksvoltre\ Kerkelijke inzeg de Ned. Herv. den WelEerw. PUSSEN DIRKSLAND JACOl JOH Al hebben de eer hun voorgenot de voltrekking op 23 Mei a.s. Oude Tonge, W Op 13 M. geliefde Oi "«/Grootouder: Sommelsdijl feec; hunne 25»j ging te gect Dat zij n< gen blijven,] Hunr Behui -w van vonden tijdens van onzen diet betuigen wij oi D Oude Tonge, l1™ m gena hartelijken dan man, voor de ling verricht tij geliefde Moede Wed en aan Zuster laatste eer aan Uil Ouddorp, Mei Voc bel; «jdens de ziek onzen innig g nehuwdbroede bituigen wij on inzonderheid I Weledel Zeer» "Jdens zijn zie Vit aller L. TIMMEI A. TIMME Nieuwe Tonge

Maas- en Scheldebode | 1929 | | pagina 4