MIJNHARDT-'S JOax^ VREEMDE POSTZEGELS Gemengd Nieuws. V erkoopingen. Marktberichten. Fa. UI. BOEM 1 Zn. - SOMMELSOUK Burgerlijke Stand J OOLTGENSPLAAT. WEER ONTVANGEN gen in de prediking, is dit naar onze vaste overtuiging een afbuigen van de Schriftuurlijke '^Dan ook de onderwerpeiijke heeft haar schoone zijde, wij verliezen dit geen oogenblik uit het oog. Immers, ook wat in den mensch geschiedt, zijn bevinding en ervaring is het werk van Christus; ware Christusprediking is dus óók bevindelijke prediking de dienst des Woords mag over het innerlijke leven niet heen- glijden, want ook de zaliging van den zondaar is een deel, en zeker niet het minste deel van de eere Gods. Legt derhalve de voorwerpelljke prediking den nadruk op Christus, en de onderwerpeiijke op den Heiligen Geest en Zijn werking, dan is het zonneklaar, dat geen van beide kan worden gemist. Noch in de prediking, noch in den geloovige. Want ook ieder geloovige moet onderwerpelijk èn voorwerpelijk zijn: hij moet oog hebben voor het werk Gods voor en buiten hem, maar ook afdalen tot het werk Gods in hem. Hierom schreef ik hierboven niet: voorwer pelijk óf onderwerpelijk, maar voorwerpelijk èn onderwerpelijk. 't Is hier niet: één van beide, maar allebei. Als slechts één van beide elementen aanwezig is, is er eenzijdigheid en alle eenzijdigheid is zonde. De eenzijdig-voor- werpeüjke prediking lijkt op een welgefundeerd huis met stevige balken en gebinten, waar echter nooit gestookt wordt. Men is er heel vei 1 g, maar men verkleumt er in. En de eenzijdig-on- derwerpelijke preeken doen me denken aan sterkgevulde roomhorens, lekker voor een keer, maar op den duur wordt men er misselijk van. De prediker mag geen steenen, maar ook geen roomhorens voor brood geven. Het al te voorwerpelijke laat koud. Maar het al te onderwerpeiijke leert den grond der zaligheid in wisselende stemmingen en bevindingen zoeken. De balans moet steeds in evenwicht zijn. Gelukkig is de man, die dit evenwicht weet te bewaren. Maar wie in woorden niet struikelt, is een volmaakt man. en wie dus in preeken niet struikelt, is een volmaakt prediker. (Kerkbl. v. Krai. Veer). H. V. SOMMELSDIJK. Overleden Cornelia Doorn, 74 j., echtgen. van Adriaan Leune. MIDDELHARNIS. Geboren Petronella, d. v. Iz. v. d. Slik en Taaie. DEN BOMMEL. Gehuwd: W. Kauffman, 26 j., en J. P. Ver- vloet, 23 j. Ondertrouwd Vogelaar, 23 j., en E. C. Donkersloot, 26 j. teeborenFranciscus, z. v. Abraham Hout- ..._-,zen en Adriana Maria Jansen; Laurens Dirk, z. v. Gerus Jan Intveld en Maartje de Vos; Maartje, d. v. Johannis Korteweg en Jannetje Oosterlee. Gehuwd Pieter Korteweg, 23 j.. en Wille- tnina Neeltje Crezee, 21 j.; Anthonie van der Perk, 22 j., en Klaasje Breeman, 24 j. Overleden Anthonia Cornelia Hobbel, 54 j,, echtgenoote van H. Brooshoofd. DÏRKSLAND. GetrouwdA. Markwat, 24 j„ en J. der Weduwen, 21 j.; P. Ie Comte, 22 j., en S. Kas- teleijn, 18 j. OverledenPieternella Adriana Moerkerk, j 82 j„ echtgenoote van P. Gestel. HERRINGEN. GeborenPieter, z. v. W. Redert en P. Groenendijk; Casparina, d.v. J. Lokker en J. Tanis; Cornelia, d. v. C. Groenendijk en M. v. d. Wende. GetrouwdA. van Gulik, 22 j. (Sommels- dijk), en L. Breen, 19 j. F OverledenAngenietje Klepper, 47 j., echt- \J^hoote van A. Groenendijk. DE STATENDAM WEER THUIS. Hoe het grootste schip van Nederland's vloot de eerste reis heeft volbracht. De Statendam, van de Holland-Amerikalijn, is Maandagmorgen na haar eerste reis naar New-York te Rotterdam aangekomen. In een onderhoud wat de N. R. Ct. met den gezag voerder, den populairen commodore van de vloot, kapitein P. C. van den Heuvel, heeft ge had, heeft daar een en ander van de reis ver teld. De Statendam heeft bewezen, zoo zeide de heer Van den Heuvel, op en top prachtig schip te zijn. Op de uitreis hebben wij den geheelen tijd slecht weer gehad, met hooge zeeën. Dit was dus een prachtige gelegenheid om eens te zien, wat er in dit schip zat, en de boot heeft het schitterend doorstaan. Zelfs bij heel ruw weet, zit er geen trilling in het schip. Op de brug kan men bijvoorbeeld niet merken of de machines draaien of stilstaan. Wij hebben dan ook in New-York heel tevreden passagiers ge land. De ontvangst in New-York is buitengewoon hartelijk geweest. Het is voor het eerst, dat de stad New-York een nieuw schip van een niet Amerikaansche maatschappij officieel heeft begroet. Het is een feestelijke intocht geworden, op het water en langs den kant was er buiten gewoon veel belangstelling, en alle schepen heb ben met 3 stooten op de fluit ons een welkom toegeroepen. Op Maandagmiddag zijn wij offi cieel ten stadhuize ontvangen. Wij zijn in op tocht naar dej City-hall gegaan, geëscorteerd door een groote politiemacht. Al het verkeer op de Broodway is voor ons stilgezet, hetgeen de hoogste onderscheiding is, welke de stad cj rk toe^enf- De burgemeester heeft be loofd binnenkort een reis met de Statendam te maken. Hij was graag in eens mee gegaan, maar het nog te druk met de begrooting. Wij hebben het in New-York buitengewoon druk gehad. Op Maandagavond zijn de ver schepers komen eten, op Dinsdagavond was de pers bij ons aan tafel en op Woensdagavond was er een maaltijd voor onze agenten. En al die officieele diners met hun lange redevoerin gen, mochten slechts worden besproeid met ginger-ale. Want de kelders in de Statendam waren alle drie dubbel dik verzegeld en wij zorgden er natuurlijk wel voor, dat op de Sta tendam alles precies in overeenstemming was met de prohilitie-wet. Bovendien hadden wij in ie dagen zeer veel bezoek gehad. Van heinde en ver zijri belangstellenden gekomen om de statendam te bezichtigen. Alle in of bij New- wonende Nederlanders en allen, die maar iets met Nederland te maken hebben, wilden ue Statendam zien. In alle bioscopen werden films over de Statendam vertoond en ik denk er hard over, om als ik het varen er eens aan geef, naar Hollywood te trekken, schertste ka pitein Van den Heuvel. Ik ben nu zoo dikwijls gefilmd, dat ik geen angst meer voor de mooie heb. Tot de bezoekers behoorden ook de vertegen woordigers van de White Star Line en van de Cunard Line. Zij waren het er allen over eens, dat dit schip bijzonder gelukkig getroffen is. Het is mooi en luxueus, zooals moderne oceaanstoomers behooren te zijn, maar boven dien heerscht er een gezellige toon, wat op andere dergelijke schepen nog wel eens kan ontbreken. De terugreis is al heel goed verloopen. Wij hadden ideaal weer en de Statendam heeft van New-York-rivier tot het Bihop Rock Lighthouse dat is de eigenlijke overtocht over den oce aan geloopen in 6 dagen en 16 uur. Dit is voor de schepen van de Holland-Amerikalijn een recordreis. Gemiddeld heeft de Statendam per uur 2 mijl meer geloopen, dan de Rotter dam, die tot de snelste schepen van de Neder landsche vloot behoort. Op deze thuisreis is niemand zeeziek geweest, wat pleit voor de rustige ligging van het schip. Wij hebben nu nog al lang in New-York ge legen, maar binnenkort gaan wij veel vlugger vertrekken. Zoo zullen wij in Juni twee af vaarten uit New-York maken. Dit kan in de eerste plaats omdat de Statendam zoo hard loopt en in de tweede plaats, omdat het bun keren zoo snel gaat. In 12 uur tijds wordt in New-York olie ingenomen voor een reis heen en terug. Dit kan gewoon onder het laden door geschieden. Donderdagavond over een week om kwart over zeven gaan wij weer weg. Wij blijven on het traject Rotterdam—New-York varen tot het eind van het jaar. Dan gaan wij 4 trips maken naar West-Indjë. De jaarlijksche cruse naar de Middellandsche Zee zal de Statendam in het a.s. winterseizoen waarschijnlijk nog niet maken. GROOTE BRAND TE ROSSUM. o Een en twintig huizen afgebrand. Een vrouw ernstig gewond. Het Geldersche dorp Rossum is Maandag middag door een hevigen brand geteisterd. Om streeks 2 uur werd hij in boerderij van T. H. de Leeuw aan den dijk ontdekt. In een minimum van tijd breidde het vuur, aangewakkerd door een hevigen wind, zich uit. Een vonkenregen kwam neer op de rieten daken der nabijgelegen woningen, die oogenblikkelijk in vlam stonden. Binnen het uur lagen tien kleine huizen tegen den grond. De brandweer van Rossum alleen vermocht weinig tegen het vuur uit te richten. De hulp van de brandweer te Zaltbommel, te Kerkdriel en te 's-Hertogenbosch werd daarom ingeroepen. Die van het meer nabij gelegen Zaltbommel en Kerkdriel waren spoedig ter plaatse en be gonnen het vuur krachtig te bestrijden. Zij slaagden er in, kerk en postkantoor te redden. De groote motorspuit van Den Bosch arriveerde werken zonder kramp of pijn. Doos 60cent Bij A pot h. en;.: Drogisten' om 4 uur op het terrein van den brand. Het vuur had zich toen reeds zoodanig verspreid, dat ruim twintig woonhuizen en schuren een prooi der vlammen waren geworden. De groote uitgebreidheid van het terrein veroorzaakte de brandweer bij het blusschingswerk groote moei lijkheden, daar nu hier, dan daar weer de vlam men oplaaiden. Soms sprong de brand eenige huizen over om dan weer verder zijn vernielings werk te verrichten. Om 6 uur kon men zeggen het vuur in be dwang te hebben, al sloegen ook toen nog tel kens vlammen uit de stapels hooi op. De huis vrouw van Th. de Leeuw heeft ernstige brand wonden gekregen. Haar toestand is ernstig. Ver dere persoonlijke ongelukken zijn voor zoover ons bekend niet voorgekomen. Een paar var kens zijn verbrand. Het meeste vee was in de weide. De burgemeester van Rossum vertoefde dezen dag juist niet in de gemeente. Ook het postkantoor heeft even gebrand, maar de Zaltbommelsche brandweer wist het vuur te blusschen. Van de R.K. Kerk was de sarcristie aangetast, maar daarbij greep de Bossche brand weer met succes in. In totaal blijken een en twintig huizen te zijn verbrand. GRIEZELIGE VONDST. Bij het graven van de bermslooten voor de toegangswegen tot de nieuwe IJsselbrug aan het Katerveer bij Zwolle stuitten grondwerkers vlak voor het vroegere buitenhuis de Venus op het geraamte van een man. Het geraamte lag 60 centimeter diep los onder het zand, on geveer tien meter van het huis af. Vroeger was daar dicht, kreupelhout. Tusschen de beenderen lag een zwaren spoorkijker. Vermoedelijk is het lijk daar naar schatting 20 jaar geleden begraven. De toenmalige bewoners van de Ve nus zijn eenige jaren geleden overleden. De justitie stelt een onderzoek in. EEN ONTPLOFFING. Zondagmiddag heeft een ontploffing plaats gehad bij de fabriek van de Vlissingsche mine raalolie en asfaltraffinaderij. Onder donderend geraas vloog een deksel van een petroleumtank de lucht in. De tank was geheel met olie ge vuld. De uitstromende brandende vloeistof werd dadelijk met eigen middelen gebluscht. ERNSTIG TRAMONGELUK TE NEURENBERG. Te Neurenberg is Maandagochtend om 7 uur een ernstig ongeluk gebeurd. Met groote snel heid reed een tram den Neurenberg af, zoodat de scherpe bocht op den hoek van den Johannis- strasse niet meer te nemen viel, en de tram uit de rails sprong. Tegen een breed steenen trap bleef de tram op het trottoir staan. De bijwagen werd door den hevigen schok tegen den voorsten wagen geslingerd, zoodat alle rui ten vernield werden. Het onderstel en het ach- terbalcon van den voorsten wagen werden zwaar beschadigd. Er zijn twee ernstig gewonden; een hunner is een fietser, die door de tram bij de ontsporing gegrepen en op zij geslingerd. DE BRAND IN HET PALEIS VOOR VOLKSVLIJT. De heer L. Saalborn, directeur van de N.V. Het Nieuwe Nederlandsche Tooneel, deelt mee dat het bericht, dat de brandkast van de N.V. Het Nieuwe Nederlandsche Tooneel gevonden zou zijn, onjuist is. Bij de slooping van het laatste gedeelte van het Paleis voor Volksvlijt is deze brandkast geheel onder het puin be dolven. HEIDE- EN BOSCHBRANDEN. Zaterdag heeft .te Someren (N.-Br.) een groote heidebrand gewoed, waardoor 600 H.A. heide vernield werd. Ook ging 3 H.A. dennenbosch te Maarheeze eigendom van den heer Philips te Eindhoven, in de vlammen op. POGING TOT DOODSLAG. Te Assen is Zaterdag gevankelijk binnenge bracht de landbouwer H. N. te Ruinen, verdacht van poging tot doodslag op zijn vader aldaar. EEN OPTOCHT MET ROODE VLAGGEN. Nabij de Langebrug te Haarlem liep Zondag middag een optocht, uit ongeveer 120 personen bestaande. In den stoet werden drie ontplooide roode vlaggen meegevoerd en aan de spits was een groot rood doek gespannen tusschen twee stokken. Ter hoogte van de Dubbelebuurt ging een politieagent met getrokken sabel vóór den stoet staan. Vlaggen en doek werden daarop opgerold. De optocht trok verder naar het slachthuiskwartier, maar op de Zomerkade werd wederom een vlag ontplooid. Een inspecteur van politie, die zich bij de agenten voegde, heeft toen gevorderd, dat deze vlag werd af gegeven, hetgeen evenwel geweigerd werd. De inspecteur en de agenten werden door de deel nemers aars den optocht omsingeld, doch zij dreven dezen met den sabel uiteen. Een der deelnemers, H., wonende in de Beeksteeg te Haarlem, voldeed niet aan het bevel der politie zich in een bepaalde richting te verwijderen. Later werd deze man, toen hij op de Bakenes- sergracht liep, door twee rechercheurs gearres teerd en naar het politiebureau overgebracht. Hij had bovendien den deelnemers aangespoord, den agent, die het eerst het teeken gaf, stil te houden, onderstboven te loopen, hetgeen ook inderdaad was' geschied. EEN OUDE MAN VERBRAND. Zondagavond is in het perceel no. 38 aan de Hoogelanden Westzijde nabij de Roode brug buiten de Weerd te Utrecht een uitslaande brand uitgebroken. De brand was ineens zoo hevig, dat aan blusschen niet te denken viel; in een ommezien stond het huisje in lichte laaien. De brand moet ontstaan zijn in het gedeelte waar de 82-jarige kleermaker Jansen woonde. De kachel in zijn kamer heeft vermoedelijk te fel gebrand. De oude man kon niet meer gered worden. Toen de brand gebluscht was, en dit was spoedig het geval, vqpd men het verkoolde lijk van Jansen. De bewoners van het andere gedeelte van het huis hebben zich door de vlucht moeten redden. De kamer, waarin Jansen woonde, is geheel uitgebrand; het andere deel van het huis heeft veel geleden door brand en water. VERKIEZINGSRELLETJE NABIJ BRUSSEL. Vlamingen en jonge fascisten handgemeen waar Borms zou spreken. De correspondent van de N.R.Ct. te Brussel meldt Dr. Borms, die reeds op een honderdtal kies- vergaderingen voor de Vlaamsch-nationale partij in de verschillende provinciën het woord voer de, sprak Zondagochtend, alvorens zich naar het Zuid-Brabantsche dorp Kester te begeven, waar, als ieder jaar, het steeds door verschei dene duizenden personen bijgewoonde Vlaam- sche Meifeest zou worden gehouden, in het be noorden Brussel gelegen vlek Diegem. Een ster ke groep der fascistische en anti-Vlaamsche „Jeunesses Nationales", waarvan zooals bekend Pierre Nothomb de leider is, had zich eveneens naar Diegem begeven met het doel Borms het spreken te beletten en zoo mogelijk zelfs in han den te krijgen. In de vergaderzaal kwam het tot een eerste kort gevecht en werden stokslagen gewisseld waarbij een vreedzaam inwoner der gemeente door de fascisten zwaar werd gewond. De „Jeuness Nationales", buiten gedreven zijn de, jouwden Borms uit, na afloop der vergade ring, en zette de „Brabangonne" dn, maar toen kwam het tot een handgemeen van belang en moesten de fascisten, door de gendarmerie en de veldwachters beschermd, hun heil in de vlucht zoeken wat dan ook een einde aan de relletjes stelde. EEN AANSLAG OP DR. BORMS. Volgens de Schelde, het Antwer'psche blad, is er, na het reletje te Diegem, waaromtrent hier boven is bericht, even buiten dit dorp door een der Brusselsche fascisten op den auto, waarin dr. Borms met eenige vrienden zat, geschoten Er blijken drie revolverschoten te zijn gelost. De voorste ruit van den auto werd doorboord, maar de inzittenden bleven allen ongedeerd. OPLICHTING. Een bankinstelling voor ruim 1700 benadeeld. Op 20 April heeft een jongeman, die in het gezelschap van een vriend was, bij een bank instelling te Rotterdam een kwitantie gepresen teerd over een bedrag van 1725.96. De kwi tantie stond ten name van een firma te Rotter dam, welke meer zaken met deze bank doet. Aan de kwitantie was niets bijzonders te zien en zij is dan ook uitbetaald. Maar eenige dagen la ter bleek, dat de afdruk van het factuurstempel en het fiatstempel, en het procuratiestempel, be nevens de handteekening van den directeur en den procuratiehouder valsch waren. Hiervan is terstond aangifte gedaan bij den justitieelen dienst van het bureau aan de Groote Paauwen- steeg, welke een uitgebreid onderzoek instelde. Men kwam toen tot de ontdekking, dat een stem pelfabriek in de Aert van Nesstraat stempels had gemaakt, in opdracht van een jongen man, die zeide te komen namens de firma, op wier naam de valsche kwitantie was gesteld. De stempelfabrikant was nog in het bezit van een desbetreffend orderbriefje. De politie kreeg hier door een draad in handen en na lang zoeken, viel de verdenking op een 18-jarigen meubel makersleerling J. H. F. M., die bij de firma werkt, welke geregeld levert aan de firma van de kwitantie. De jongen, die pertinent ontkende werd geconfronteerd met den stempelmaker, die hem terstond herkende. Ook werd hij door eenige bankemployé's herkend als te zijn de aanbieder van de kwitantie. Hij werd opgeslo ten. Uit het verdere onderzoek bleek, dat de aangehoudene nog al eens meubelen bij de fir ma had gebracht en dan voor zijn patroon zelf de kwitanties daarvoor had uitgeschreven. Op die manier wist hij dus hoe deze firma de kwi tanties behandelde en welke stempels hij daarbij gebruikte. Opnieuw ondervraagd gaf de jonge man toe, inderdaad de valsche kwitantie te heb ben vervaardigd. Maar, zoo zeide hij, hij had het gedaan op verzoek van een onbekenden man, die hij wel eens in het postkantoor aan den Coolsingel had ontmoet en dien hij ook wel eens bij draaiorgels in de stad had gesproken. Inmiddels had de politie ook argwaan gekre gen tegen een vriend van den verdachte, den 18- jarigen M. v. S. Ook hij ontkende ten stelligste iets van de zaak af te weten. Het bleek evenwel al spoedig dat hij met M. in het bankgebouw is geweest, bij het aanbieden van de kwitantie. Bij een huiszoeking werd eerst in een chocolade busje, dat tusschen een hoop rommel verborgen lag, een bedrag van 420 gevonden. Op de vlie ring is vervolgens een papieren zakje met 1200 aangetroffen. Ook is verdenking geval len op de verloofde van M., de 17-jarige G. C. H. Zij zeide van niets te weten, maar bij fouil leering werd een bedrag van 100 op haar ge vonden, welk geld zij van haar verloofde had gekregen. De vriend en zij zijn eveneens aange houden en opgesloten. Tegen M. is proces-verbaal opgemaakt we gens valschheid in geschrifte, tegen den vriend op grond van medeplichtigheid en heling en te gen het meisje wegens heling. EEN GEFORTUNEERDE ARMLASTIGE. Een mensch is nooit zeker van iets, en de oude heer Delannoy te Rijsel had niet kunnen denken, dat één daad van vergeetachtigheid zijn gansche bestaan zou veranderen. Delannoy leef de in een buitenwijk van Rijsel in nooddruftige omstandigheden Jiij was armlastig. Onlangs zat hij in de tram en liet bij het uitstappen een por tefeuille met 90,000 frank liggen. De tramcon ducteur liep den vergeetachtigen ouden man met de portefeuille achterna, waarvoor Delannoy hem met twee frank wilde beloonen. De con ducteur bedankte voor de fooi, maar het voorval werd ter kennis van de politie gebracht, die een onderzoek instelde. Dit bracht aan het licht, dat de oude Delannoy, die voor een armen drommel doorging, een aanzienlijk bedrag bij een bank had staan en dat zijn kinderen in goeden doen verkeerden. De Rijsselsche armenzorg is na het bekend worden van Delannoy's fortuin terstond opgehouden hem te ondersteunen en nu is bo vendien de fiscus nog gekomen om een appeltje te schillen met den gierigaard, die zich nu we gens belastingontduiking moet verantwoorden. STRUISVOGELS EN DIAMANTEN. Het toeval, dat twee jagers uit Pretoria aan den rand van de Kalahariwoestijn twee man- netjes-struisvogels geschoten hebben, in welker magen zij 53 en 17 diamanten vonden, heeft een ware klopjacht van Europeanen en inboorlingen op deze vogels ten gevolge, zoodat de veront ruste kudden steeds verder de wildernis in trekken. De hebzucht doodt in het wilde weg, ook andere vogels, in de hoop in de maag het kostbare gesteente te vinden. Vroeger kwam het ook wel eens voor, dat in de maag van ge schoten struisvogels van de diamanthoudende Namaquagronden diamanten gevonden werden. PROFESSOR WAS NIET KNAP. Een boerenvrouw, die in haar dorpje geen genezing kon vinden voor de kwaal, die haar ondermijnde, was, op aanraden van haar dokter, naar de stad gegaan en had zich daar aan de polikliniek van een beroemd professor aan gemeld. Toen ze weer in haar dorpje terug was, vroeg haar buurvrouw haar „Wel, buurvrouw, wat is dat wel voor een man, die professor ,,'n Professor wel", antwoordde de eenvou dige boerin. „Verbeeld je, in plaats dat hij me zei wat ik mankeerde, vroeg hij het aan een heelen hoop jonge snuiters, die hij bij zich had, en die zeiden hem ook wat hij er aan moest doen. Op zoon manier kon ik ook wel professor wezen." Haar vertrouwen in de wetenschap was door dit bezoek danig geschokt. DE OS DIE GEMOLKEN WERD. Men kan er dikwijls heel onschuldig inloopen. Dat ontdekte Barend ook, die door zijn vriend Arie werd aangesproken. A.: „Zeg, heb jij even tijd B.: „Nou, wat is er dan A.: „Moet je eens effe luisteren. Op de grens van Holland en België staat een os B.: „Stiekum staan late, hoor Ajuus A.: Nee, even wachten, 't is net iets voor jou." B.: Nou, vooruit, schiet dan op." A.: „Waar denk je, dat die os met z'n voor- pooten stond B.; „Misschien in België of A.: „Goed Ja, heusch, 't was zoo. En waar was zijn kop B.: Natuurlijk ook in België." A.: „En waart denk je z'n achterpooten B.: „Die waren !n Holland A.: „En z'n staart dan?" B.: „Och jo Zeker toch ook in Holland A.: „Goed zoo En aan welken kant zal-ie gemolken worden 7" B.: „Aan den achterkant natuurlijk." A.: „Ja maar, in Holland of in België?" B.: „Zijn achterpooten en zijn staart waren in Holland, hè Dus dan wordt-ie ook in Hol land gemolkenmaar wat wil je nou eigen lijk A.: „Niks Alleen wou ik je nog even zeg gen, dat een os in den regel niet gemolken wordtAjuus Van je vrienden moet je het maar hebben ZIJ, DIE DIENEN. 't Was laat in den avond, 't liep tegen [den nacht, De stad lag in grauwte verlaten Het regende fel en de wind joeg met kracht Door de glimmende glibb'rige straten Geen mensch, die onnoodig zich buiten [meer waagt De meesten zijn trouwens verzonken In sterkenden slaap die, als d' ochtend [weer daagt. Verkwikking en rust heeft geschonken. Ja, 't weder was ruw, en het luwde nog niets, Veeleer werd het woester, een herfststorm gelijk! En zie - Uit het donker doemt op met [haar fiets, Een teng're verpleegster, de zuster der wijk. Zij heeft op dit uur nog een kranke bezocht, Gedreven door teeder erbarmen Ontspanning en rust aan haar liefde verkocht, Ter hulpe van zieken en armen. Al worst'lend volbrengt ze haar moeilijken [plicht, Trots huilende gees'lende vlagen, En 't plensende water, dat striemt heur gezicht, Met oogenverblindende vlagen. Kordaat houdt zij vol, als een wakk're heldin, Hoe moeizaam ook vord'rend op 't kreunende [wiel Met al hare krachten spant ze zich in, Zoo gevend zichzelve met lichaam en ziel. Terwijl ik verlaat - mijne schreden verhaast, Schoon de wind bulder-giert„ik verbied je I" Passeert me de zuster, en hoor ik verbaasd, Dat ze neuriet een vroolijk lief liedje Getroffen breng ik dan de hand naar mijn hoed, Voor haar, die daar zingt zelfs in ontij' en kou', En ik heb vol bewond'ring eerbiedig [gegroet, Die „dienende Martha", die dappere vrouw JAN VISSER Gz, Verkooping op 16 Mei 1929, Inzet in het Café Smitsop Donderdag 23 Mei 1929, Af» slag in het Café Peekstok, beiden te Stad aan 't Haringvliet, des nam. 3 uur (Zomertijd), 2 Huizen met Erven te Stad aan 't Haringvliet, kad. nrs. 456. 975 976, en op Donderdag 23 Mei 1929, des nam 4 uur (Zomertijd), Vol» ledigen Inboedel. Ten verzoeke van de Erven Mej. Wed. F. J. Knoop, Notaris VAN BUUREN. CENTRALE VEILING TE MIDDELHARNIS. Veiling van Vrijdag 3 Mei 1929. Sla, le soort, 8.10 tot 9.per 100 krop. Sla, 2e soort, 5.10 tot 6.per 100 krop. Sla, 3e soort, 1.20 per 100 krop. Rabarber 6.60 tot 8.90 per 100 bos. Spinazie 22.40 tot 31.10 per 100 K.G. Knollen 1.90 per 100 K.G. Kaas, (20 plus) 0.38 tot 0.39 per pond. Kaas (volvet) 0.65 per pond. Boter 0.96 tot 1.05 per pond. Veiling van Maandag 6 Mei 1929. Spinazie 21.20 tot 25.70 per 100 K.G Kropsla 21.10 tot 9.— per 100 krop. Bloemkool 10.50 tot 24.— per 100 stuks. Postelein 34.per 100 K.G. Aardappelen 3.40 per 100 K.G. Narcissen 4.70 per 100 bos. Ingezonden door JAC. KNOOP, beëedlgd Makelaar In aardappelen, groenten en fruit. Nasaankade 158, Amsterdam. Marktoverzlcht der vorige week. De handel in aardappelen gaat langzaam en is hoofdzakelijk in Zeeuwsche Bonten en Blauwen, andere soorten weinig vraag voor. Heden 6 Mei werden de volgende prijzen gemaakt Per H.L, Zeeuwsche Bontenf 2,25 f 3,20 Blauwen 2,50 3,20 Eigenheimers 1,50 1,75 Bevelanders 2,— 2,10 Bonten en Blauwepoters 1,50 1,60 Friesche Blauwe Borgers 1,60 1,80 Bravo3,—. Blauwen 2,90 3,— Borgers 1,60 1,75 Rapen per 60 k.g.1,80 2,60 Drentsche en Overijsselscne Nieuwlandsche zand eigenh. 2,10 2,80 Hillegommer zandaardappelen 2,25 2,50 IJpolder Blauwe Eigenh. 2,— 2,10 Bravo 2,50 3,50 Roodster2,- 2,25 Uien per 50 kg1,75 2,- Wortelen per 50 kg1,10 1,25 Vee en Paarden. ROTTERDAM, 6 Mei. Ter veemarkt waren heden aangevoerd602 vette runderen, 251 vette kalveren, 106 schapen of lammeren, 780 varkens. Prijzen per >/2 kg.: koeien 32'/,- 37'/2 c, 45—47 c., 51—53 c., ossen 42 c., 45— 47 c, 50—51 c., kalveren 50—57'/2c.,65—70 c., 80—85 c, schapen 30—36 c., varkens 43—44— 45 c. Lammeren f 22—f 32 per stuk. De aanvoer van koeien en ossen was on> geveer als vorige week met langzamen handel en iets stijvere prijzen. Een puikbest exemplaar ging nog tot 3 cent boven noteering. Stieren waren zeer gering aangevoerd, van» daar geen .noteering. Vette kalveren met Binken aanvoer, tragen handel en prijzen als vorige week. Een puik best exemplaar ging nog tot 5 cent boven noteering. Schapen en lammeren met kleinen aanvoer, vlotten handel en dezelfde prijzen van vorige week werden ook nu weder bedongen. De aanvoer van varkens was minder dan vorige week, wat oorzaak was van een vlotteren handel. De prijzen waren dientengevolge hooger. Zouters gingen tot 45 cent per '/2 kg. AMSTERDAM, 6 Mei. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 540 vette koeien, waarvan de prijzen warenle kwal. 104-116 c., 2e kwal. 86-102 c., 3e kwal. 68-84 c. per kg. slachtgewicht65 melk» en kalfkoeien, f 275— f 375 per stuk198 vette kalveren, le kwal. 90-102 c., 2e kwal. 80-90 c., 3e kwal. 70-80 c. per kg. levend gewicht195 nuchtere kal veren f 8-f 15, 46 schapen f 36—f 42, beide per stuk; 560 varkens, Holl. 2e kwal. 102- 104 c„ Overz. en Geldersche le kwal. 104— 106 c., vette varkens 102-104 c. per kg. slacht» gewicht45 paarden, f 120-f 220 per stuk. Boter, Kaas en Eieren. APELDOORN, 6 Mei. Eilren. Aanvoer 170,000 stuks. Prijzen f 5—f 6, middelmarkt f 5,75 de 100 stuks. Handel gewoon. OUDEWATER, 6 Mei. Kaas. Aanvoer 117 partijen, tezamen 5265 stuks, wegende 26,325 K.G. Eerste soort Gouda met rijksmerk f 41— f 44, idem mindere qual. f 38-f 40. Handel traag. Granen enz., Meel en Oliën. ROTTERDAM, 6 Mei. Fijne zaden. (Boe» rennoteering). Blauw maanzaad f 33-f 35, barwijzaad f 40-f 42, kanariezaad f 20-f 21, voerlijnzaad f 16—f 17, blauwbloei» en wit» bloei»lijnzaad afgeloopen. Groenten, Fruit en Aardappelen. ROTTERDAM, 6 Mei. Heden waren de prijzen der aardappelen als volgt: Brielsche eigenheimers le soort f 1,80—2,20, 2e soortf 1,25 —1,60, Zeeuwsche blauwe f 3,-3,40, idem eigenheimers f 1,25—1,50, idem bonte f 3,— 3,40, bravo's f 2,-2,80, poters f 0,90—1,40, red star f 2,-2,50, Bevelanders f 1,60-1,80. Met flinken aanvoer kalme vraag. Hulden, Leer, Wol, Diversen. ROTTFRDAM, 6 Mei. Vlas. (Opgaaf van de marktmeesters). Aanvoer: 1100 kg. blauw, half schoon f 1,05—1,20,9590 kg. blauw, schoon f 1,25-1,40, 1000 kg. wit Zeeuwsch f 1,20— f 1,30, 5000 kg. Groningsch f 1,20—1,30, 5500 kg. Holl. geel f 1,20—1,35, 2400 kg. dauwroot f 1,-1,15, alles per kg. EEN RUIME SORTEERING

Maas- en Scheldebode | 1929 | | pagina 3