k i Ml Harde Baard PU ROL Ij smaakt als room. Plaatselijk Nieuws. IK f1-5 den 56 processen-verbaal opgemaakt tegen 31 personen, firma's of vereenigingen wegens over treding der wet tot bestrijding van bedrog in den handel in meststoffen, zaaizaden en vee voeder. Evenals in vorige jaren werd ook nu weder zeer veel aandacht geschonken aan de samengestelde voedermiddelen168 monsters werden „opgespoord Ook in vele gevallen, waar geen aanleiding bestond proces-verbaal op te maken, was óf geen samenstelling vermeld, óf week de opgegeven samenstelling in meer dere of mindere mate van de werkelijkheid af. Rijstdoppen en grondnotendoppen kwamen ook in deze monsters gemengd voeder veelvuldig voor. Hoewel de meeste monsters geheel of in hoofdzaak uit goede voedermiddelen bestonden, kwamen ook zeer minderwaardige monsters voor. Na waarschuwing verbeterden de betrok ken bereiders dan de samenstelling der mengsels. In den moestuinverdeeling van den mest in den grond. Voor de verdeeling van den mest in den grond geldt als algemeene regel, dat mest en aarde gelijkmatig verdeeld moeten worden. Ook moet geen lange, onverteerde, droge stroomest in het land komen, want vooreerst werkt zulke mest niet, en voorts wordt de grond er door bedorven, omdat hij dien branderig en droog maakt, en te veel het verbrokkelen in de hand werkt. De planten staan dan te los en hebben te spoedig last van de droogte. Is de grond echter van zichzelf zeer vochtig en samenhan gend, dan kan deze mest nuttig zijn om de kwade eigenschappen te verminderen. Dus goed verteerde mest en deze goed met de aarde door werkt. De beste gelegenheid om den mest te verwerken heeft men natuurlijk bij het spitten. Maar de tuinman mag zich dan de zaak niet al te gemakkelijk maken en den mest niet bij groote klompen onder den grond werken, maar zoo goed mogelijk verdeeld, wijl hij anders te lang in denzelfden toestand blijft, zonder eenig nut te doen. Als regel moet bij de bouwerij ook gelden, dat men zoo spoedig mogelijk resul taten wil zien, en dit gaat natuurlijk slechts dan wanneer de arbeid goed verricht wordt. Zeer verkeerd is het doorgaans ook, den mest te diep in te graven. In zeer poreusen grond kan dit er nog even mee door, maar is de grond vast, dan is die mest zoo goed als ver loren. 't Zal wel voor ieder duidelijk zijn, dat men zich bij 't verdeelen van den mest in den grond ook moet richten naar de soort van ge wassen, die men hoofdzakelijk telen wil. Voor gewassen, welke diep wortelen, moet men anders werken dan voor die, welke weinig onder de oppervlakte gaan. Selderij bijv. maakt in ondiep liggenden mest prachtige knollen en weinig wortels; in diepliggenden mest echter krijgt men een verbazend wortelwerk en slechte knollen. Hoe dikwijls moeten we mesten en in welke hoeveelheden 't Antwoord moet zijn: naar be hoefte. Op slecht land, dat zeer behoeftig is, moet nooit worden gespit zonder mesten. Wordt het land twee maal per jaar met groenten bezet, dan ook tweemaal spitten en tweemaal mesten. Zoolang de grond te arm is, is dat volstrekt niet te veel. Is zulke grond na eenige jaren klaarblijkelijk veel beter, dan is éénmaal mesten voldoende. Voor sommige culturen is ook één maal mesten te kostbaar. Bepaalde regels, hoe dikwijls men mesten moet, kunnen niet worden gegeven, 't Moet zich regelen naar de omstan digheden, en met de eischen dier omstandig heden moet men op de hoogte zijn, anders schermt men in het wild. Gewone, goede tuin grond kan om de twee jaar bij gedeelten af wisselend worden bemest; zeer goede, vette tuingrond wordt om de drie jaar bemest. Even wel bedenke men, dat een beetje meer beter is dan te kort: wat onttrokken wordt aan den grond, moet in elk geval worden teruggegeven, en bovendien iets meer tot verbetering van den grond. Gemiddeld rekent men, bij gebruik van stalmest: 5 Kilogram op één vierkanten Meter. Wenken en mededeelingen. Bacon (licht gezouten en gerookt, mager spek) wordt in Engeland zeer veel verbruikt. Wel 90 der daar ingevoerde massa komt uit de landen: Denemarken, de Vereenigde Sta ten, Canada en Nederland. Vóór den oorlog waren de Ver. Staten de belangrijkste impor teurs, dit is veranderd ten gunste van Dene marken. Nog in 1922 stonden de Ver. Staten bovenaan, terwijl in 1927 de Deensche invoer 8, zegge achtmaal zoo groot was alsdie uit de Ver. Staten. Deenmarken alleen leverde 60 of 3/s van den totalen invoer. De afzet is in dat land dan ook uitnemend geregeld; er zijn behalve 14 particuliere een 50-tal coöpe ratieve exportslachterijen; bij de laatste zijn 70 pCt. der Deensche boeren aangesloten, die te zamen drie vierde der geslachte var kens leveren. Het Deensche bacon maakt ge regeld door op de Engelsche markt een 2 tot 5 cent hoogeren prijs per Kilo dan ons product. Men wil dan ook op dit gebied bij Denemarken in de leer gaan, er is dan ook reeds studie gemaakt van de mesterij, slachterij en afzet aldaar, en in verschillende deelen van ons land (Brabant, Limburg en Drenthe; Friesland reeds vroeger) is ook al een aanvang gemaakt met den coöperatieven afzet. Voor de provincies Gelderland en Overijsel is de zaak in voor bereiding, d.w.z. men wil daar 750 duizend gulden doen bijeenbrengen door landbouwers, vereenigingen en leenbanken, om dan ook een exportslachterij met vleeschwarenfabriek te stichten. Men zit nog midden in de propaganda, welke aanvankelijk evenwel een zeer goed re sultaat oplevert. De Ver. van Oud-leerlingen der Meppeler Landbouwwinterschool heeft proeven genomen met het bestrijden van onkruid, en daarover rapport uitgebracht. Dat rapport vermeldt het volgende 1. Fijngemalen kainiet en kalkstikstof zijn beide stoffen, die voor de onkruidbestrijding met veel succes kunnen worden aangewend. 2. Beide bevatten ook plantenvoedende stoffen. 3. Beide zijn zeer eenvoudig aan te wenden. 4. Het succes hangt zeer veel van het weer af, maar zeker niet minder van de wijze van aanwending. Deze moet geschieden gelijkmatig, over flink dauwnat gewas. Het is wenschelijk, zij het niet strikt noodzakelijk, dat er een zon nige dag volgt. 5. Zeer vroegtijdige aanwending heeft verre weg de voorkeur. Tegen blauwe korenbloem Januari of Februari. 6. De beide middelen zijn zoo eenvoudig aan te wenden en zoo weinig kostbaar, dat men verbaasd moet staan, dat deze middelen niet veel meer worden toegepast. Het gezicht van een kip. De weten schap weet ons te vertellen, dat een kip alles 7 maal zoo groot ziet als wij. En feit is, dat zij voedsel vindt, waar wij het niet zien. En evenzoo, dat zij uit gemalen voeder het beste, of wat zij het liefst heeft, wel wéét te vinden. Br. RIJKSLANDBOUWWINTERSCHOOL TE DORDRECHT. Het einddiploma ontvingen1. M. Bakker, Zwijndrecht; 2. C. van Bergen, Zevenhuizen; 3. P. Bouma, Scheveningen; 4. D. H. Dekker, Barendrecht; 5. L. Gorzeman, Oostvoorne; 6. R. P. Graveland, Rotterdam; 7. A. de Haan, Oud-Alblas; 8. J. W. Herweyer, Klaaswaal; 9 S. de Jong, Schipluiden; 10. J. S. Kleinjan, Strijen; 11. C. Korteweg, Zevenbergen; 12. A. G. W. van Leeuwen, Ophemert; 13. J. Leeuwen burg, Rhoon; 14. J. J. de Lint, Klundert; 15, J. Mol, Rotterdam; 16. M. C. Poortman, Maas sluis; 17. J. van Schouwen, Oude Tonge; 18. G. Verbrugge, IJsselmonde; 19. W. van der Waal, Barendrecht. Afgewezen 2. üemeenteraad. Vergadering van den gemeenteraad van DEN BOMMEL op Vrijdag 3 Mei, des nam. 2 uur. De Voorzitter, burgemeester Brouwer, opent de vergadering met gebed, waarna de notulen worden voorgelezen en ongewijzigd worden vastgesteld. Meedeeling wordt gedaan van enkele inge komen stukken. Het aandeel dezer gemeente in de kosten van den keuringsdienst van waren bedraagt 279.79. Van den Ouden vraagt ontheffing van school geld. Dit wordt geweigerd. Besloten wordt ingevolge missive van den Minister de Keuringsverordening op de waren een kleine wijziging te doen ondergaan. In de gemeenterekening 1927 worden nog en kele administratieve wijzigingen aangebracht. De Brandweerverordening is van Ged. Staten terug ontvangen met een lange lijst van op- en aanmerkingen, in verband waarmee Ged. Staten vragen of het maar niet beter is deze verorde ning te vernietigen en een geheel nieuwe veror dening te maken. .Wethouder MAST meent, dat met wijziging wel volstaan kan worden. De heer HOKKE meent, dat als er zooveel aan mankeert, het wel 't beste zal zijn een nieuwe te maken. Wethouder SEGERS zegt, dat het veel kleine dingen betreft. Spr. blijft er bij, dat wijziging wel voldoende is. Wethouder MAST is van oordeel, dat het een fitpartij van Ged. Staten is. Al die kleinig heden treffen geen doel. Er is geen reden om een nieuwe te maken. Het loopt over een schrijf- foutje en enkele andere kleinigheden, 't Is eigenlijk belachelijk. De persoon die deze ver ordening nazag had waarschijnlijk op dat oogen- blik niet anders te doen. De VOORZITTER leest op verzoek van enkele leden den brief .van Ged. Staten voor. De heer HOKKE zegt: Er mankeert zoo anders nog al wat aan als men dien brief leest. Spr. vindt 't beste maar een nieuwe verordening te maken. Wethouder SEGERS zegt, dat de verorde ning vóór ze naar Ged. Staten ging, den Raad is voorgelezen. Waarom hebben de leden toen den mond gehouden De VOORZITTER zegt, dat het beter is om een nieuwe verordening te maken. En dan maar in zeer beknopten vorm. Vanzelf zullen er dan minder aanmerkingen te maken zijn dan nu het geval is. Wethouder MAST vindt het onbenulligheid. Spr. zoekt er wat anders van Ged. Staten ach ter, dat'spr. nog niet zeggen wil. In stemming wordt gebracht het voorstel om een nieuwe verordening te maken. Dit wordt aangenomen. Tegen stemden de wethouders Mast en Segers. Wethouder MAST zegt: jullie gooit je eigen glazen in. De heer JONGELING antwoordt: dat is niet zoo erg, dat is al meer gebeurd. De VOORZITTER zegt, dat er van de be woners van den Oostdijk klachten komen over slecht gaslicht. Spr. heeft een onderzoek laten instellen en nu blijkt, dat de gasbuis te smal is, zoodat er te weinig druk op staat. Aanvan kelijk stond er slechts één woning en van liever lede zijn er meer gekomen. Het aanleggen van een nieuwe buis komt op 3000.Nu kan de gemeente hiermede nog wel een paar jaar wachten, maar dat zal niet voordeeliger uit komen. Sluit de gemeente nu een leening, dan komt de rente en de aflossing tot 1941 voor rekening van de „Mabeg". Nadien komt het voor rekening der gemeente. Beter is het der halve het thans te doen. Wethouder SEGERS is tegen iedere leening voor de Mabeg. Ieder jaar komt de fabriek dikker onder de schuld. Straks hebben de ge meenten een versleten gasfabriek over te nemen met een hooge schuld er op. Wethouder MAST meent, dat voorloopig nog wel met de bestaande buis volstaan kan worden. Men zegt wel, dat er klachten zijn, maar waar Bij het scheren van den meest harden baard en ook bij een gevoelige huid, geen stuk» gaan en pijn meer en ook geen naschrijnen indien gij vóór het inzeepen de huid even inwrijft met slechts een weinig Doos 30,60, Tube 80 ct. zijn die dan. Spr. heeft er niets van gehoord. Sinds het lek in de leiding gevonden is, is het licht veel verbeterd. Spr. is ook tegen het aan gaan van een leening. Het is zooals Segers zegt, straks zitten we met een fabriek die versleten is en veel schuld. De VOORZITTER zegt, dat er wel klachten zijn. De menschen loopen hier niet zoo vlug met hun klachten naar de secretarie. Dat is gebleken met het watergebrek, dat hier is. Maar spr. weet, dat er geklaagd wordt over het licht. Spr. heeft het trouwens zelf bij ondervinding. De heer JONGELING heeft ook a'e klachten vernomen. Spr. vraagt of die leening binnen 12 jaar afgelost zou kunnen zijn. De VOORZITTER antwoordt onü'tennend. Maar binnen 20 jaar toch zeker wel. Wethouder MAST meent, dat de leiding best is. Er zit alleen wat water in. Als dat er uit gepompt wordt, is de zaak weer in orde. Er staat druk genoeg op, daar zorgt de gasho uder wel voor. In stemming wordt gebracht hfy voorstel van den Voorzitter om een leening voor dit doel aan te gaan. Dit wordt aangenomen. Tegen stemden de heeren Mast, Segers en Hokke. De pensioengrondslag van den havenmeester wordt vastgesteld. Een gemeenschappelijke regeling met Middel- harnis wordt aangegaan betreffende het school gaan van kinderen uit deze genat ente op de U.L.O. aldaar. De kosten bedraf jen 20. per kind. Er zijn er 5 of 6, In de rondvraag vraagt de heer JONGELING wanneer de Kaai klaar kan wezen. Als het niet vlugger gaat wordt het 1930. De VOORZITTER antwoordt, dat Maandag met het zetten van steenen begonnen zal worden. Bakelaar is aan het onderhandelen met een aan nemer uit Ouddorp. De heer JONGELING vraagt, waarom de urinoir niet is geplaatst, waarover in de ver gadering een besluit genomen is. De VOORZITTER antwoordt, dat er nog hout en materiaal op de Kaai liggen, als dat opgeruimd is, wordt deze inrichting terstond geplaatst. Dan sluiting. SOMMELSDIJK.* Rectificatie. Men verzocht ons mede te deelen dat niet zooals in het vorig blad stond de heer K. op het laatste moment den weg overstak, maar de heer W. Peeman met zijn auto verkeerd uithaalde, zoodat hier door een botsing onvermijdelijk was. Vorige week werden uit deze gemeente 385000 K.G. aardappelen en paardepeen ver scheept. Vorige week stonden bij den correspon dent der arbeidsbemiddeling dezer gemeente ge middeld 6 werklooze landarbeiders ingeschre ven. - Degenen die op 1 Juli a.s. in het bezit wenschen te zijn van een nieuwe vischacte, wordt in hun eigen belang aangeraden een daar toe strekkende aanvraag dezer dagen ter secre tarie in te dienen. MIDDELHARNIS. Werd de vorige week voor koepeen 1.voor de 60 kilo besteed, thans zijn deze gestegen tot 2.50 de 60 kilo. Ook de andere veldvruchten zijn weder een weinig stijgende. Het publiek wordt er aan herinnerd dat het buiten noodzaak verboden is met rijwielen auto's of voertuigen links van den weg te rijden om de veiligheid zooveel mogelijk te helpen bevorderen. Donderdag werd een persoon welke zich bij de gehouden keuring onbehoorlijk gedroeg door de militaire politie in het arrestantenlokaal opgeborgen. DEN BOMMEL. Van de lichting 1930 zijn 8 personen geschikt, terwijl er 6 ongeschikt werden verklaard. De Regenmeter gaf over de maand April 1929 een neerslag van 31.7 m.M. tegen 48.4 m.M. in April 1928. Aan de haven werden de vorige week vervoerd 1550 H.L. aardappelen, 1230 H.L. uien en 200 H.L. peen. -Voor de betrekking van secretaris der polders hebben zich 6 sollicitanten aangemeld. Binnen afzienbaren tijd zal de post door de autobus der R.T.M. naar deze gemeente vervoerd worden. Loop der bevolking in April 1929 Inge komen W. Verheul van Amsterdam, P. G. van der Bemden van Nieuw-Vosmeer, W. van Huizen en gezin van Ouddorp, L. A. Breeman van Oude Tonge, J. van de Vijver van Oostburg Vertrokken G. van der Maden naar Velzen, W. Houthuizen en gezin naar Vareddes (Frank rijk) t J. van Zanten naar Roterdam, A. van der Maden-Jongeling en kind naar Middelharnis. Wij brengen in herinnering dat de arbei ders welke in deze gemeente wonen en of wer ken hun rentekaarten en renteboekjes moeten in leveren bij den Raad van Arbeid te Brielle vóór 13 Mei a.s. OOLTGENSPLAAT. Uitslag keuring dienst plichtigen 1930Geschikt Anthonie Bruinse, Petrus van Dravik, Klaas Adrianus Groenendijk, Johannis van Gurp, Cornelis Hokke Az., Cor nells Hokke Jz„ Elias Huijer, Huibrecht Okker, Wouter Remus, Hubertus Vervloet en van de lichting 1929 Johanes Kiewiet. OngeschiktMagchiel Donkersloot, Johannes Breeman, Ruilof Cornelis van Putten en Willem Wittekoek. B. en W. hebben besloten een tweetal borden met langzaam rijden te plaatsen bij de Openbare School, ook in de Langstraat zullen borden geplaatst worden. Door B. en W. is bouwvergunning ver leend voor het bouwen van een Gereformeerde kerk, aan T. Mosselman voor een woning aan den Langeweg (voorwaardelijk) en aan B. Kruik voor een autogarage en aan W. Korteweg Cz. voor een schuurtje. Het gemeentebestur stelt drinkwaterbon nen verkrijgbaar voor de regenput bij de Open bare school a 5 ct. per stuk. OUDE TONGE. C. de Vos heeft onderhands aangekocht het woonhuis van A. van Noord Ez. alhier. Bij het ophoogen van den zeedijk geraakte een kind van den opzichter onder een locomo tief, zoodat de dokter verklaarde dat waarschijn lijk twee teenen van de voet verloren zijn. In de afgeloopen week zijn er uit deze gemeente drie personen naar de Ziekenhuizen te Rotterdam vervoerd om een operatie te onder gaan. Van de 29 jongelingen die voor de keu ring zijii geweest van de lichting 1930 zijn er 5 afgekeurd. Als een zeldzaamheid kan gemeld worden dat door Gebr. de Winter een witte mol is opge kocht wat bij hem nog nooit is voorgekomen. In de afgeloopen week zijn gewogen 4515 H.L. aardappelen, 1558 H.L. poters, 817 H.L. uien en 3152 H.L. koepeen. Het verzoek van de N.V. Nederlandsche Maatschappij „Purfina" om bij een perceel aan de Zuiddijk een ondergrondsche benzinepomp te plaatsen is door B. en W. toegestaan. Bij een vijftal burgers aan den Molen dijk zijn in den nacht tusschen Zondag en Maan dag de etalageruiten beschadigd, zoodat men vreest dat ze bij den dreun van zware voertui gen stuk zullen gaan. Van de daders geen spoor. De handel in veldvruchten is op het oogenblik weer oplevend. Uien 1.50, koepeen 3.en aardappelen 1.50 tot 2.^-. NIEUWE TONGE. Ingekomen F. Nijland van Stellendam, M. Kievit van Roterdam, J. H. Holkers van Oude Tonge; A. de Waard, J. J. Trommel, J. Trommel, M. Trommel van 's-Gra- venhege, C. A. Holleman van Zuidland, E. M. Meijer van Oude Tonge. VertrokkenP. A. Kievit naar Stellendam, W. M. van Eek naar Sommelsdijk, P. B. van Helden naar Wateringen, P. A. J. Sager naar 's-Qravenhage, C. Pieterse naar Oude Tonge, C. van der Maden naar Middelharnis. Door de Gem. Zangvereen. „Apollo" al hier, is een vaandel aangeschaft, hetwelk dezer dagen gearriveerd is. J.l. week werden van hier vervoerd 100 balen uien en 3000 balen peen. Uitslag van de gehouden keuring inge schrevenen lichting 1930Th. de Gast, J. de Jong, J- Verseput, J. Vijfhuizen en L. Zweerus allen geschikt. C. van Alphen Nz,, J. Buijs Az., en J. Klapmuts allen ongeschikt. DIRKSLAND. De Zangvereeniging „Excel sior" zal Donderdag deelnemen aan het te Din- teloord te houden concours. Aan den heer W. J. Nieuwland alhier is gunning verleend tot het oprichten van een radio-centrale. Gedurende de maand April vestigden zich alhier 5 personen, 13 vertrokken er, 5 kin deren werden geboren, terwijl er 5 sterfgevallen plaats hadden. Het aantal voltrokken huwelijken bedroeg 4. Na daartoe gemachtigd te zijn door de algemeene vergadering der Coöp. „Volharding' te Dirksland en Somelsdijk heeft het bestuur het pand hoek Winterstraat en Paardenmarkt- straat alhier aangekocht voor de afdeeling Krui denierswaren, daar het thans in gebruik zijnde gebouw te klein werd en bovendien het laatst genoemde gebouw noodig is voor meelpakhuis der bakkerij. Aan W. van Walbeek en A. Braber is vergunning verleend tot het verbouwen van hun woonhuizen. De N. H. Jongelingsvereeniging alhier zal Donderdag den landdag te Oud-Beijerland bij- MELISSANT. De dienstplichtige van de lich ting 1930 J. C. Goedegebuur, H. J. Krijger, M. Kardux, W. van Veen en A. van Zanten zijn op de gehouden keuring allen goedgekeurd. De lijst van inkwartiering ligt ter gemeen tesecretarie tot 15 Mei a.s. ter inzage. De kiezerslijst dezer gemeente, vastgesteld voor 1929-1930 bevat de namen van 924 kie- HERKINGEN. De lijst van stemgerechtigde ingelanden van de polders Oud-Herkingen en St. Elisabeth ligt voor belanghebbenden ter in zage bij de secretarissen van die polders. Bij de j.l. week gehouden keuring te Mid delharnis voor den dienstplicht lichting 1930, werden van hier 2 ingezetenen afgekeurd n.l. A. Dorst en A. van Maurik. STELLENDAM. De garnalenvisschers heb ben de vorige week gedurende 5 dagen gevischt en gemiddeld per dag en per vaartuig gevangen 80 kilo garnalen. -De vorige week werden van hier verzon den 600 H.L. aardappelen en ruim 100 H.L. peen. De lijst van stemgerechtigde .ingelanden van de generale Dijkagie van Stellendam ligt gedurende 4—8 Mei aanstaande ter inzage voor belanghebbenden ten kantore van den secretaris De heer A. van Oostenbrugge (A.R.) aan gewezen tot lid van den Raad dezer gemeente in de vacature P. Biemond heeft deze benoe ming aangenomen. GOEDEREEDE. Loop der bevolking. Inge komen van Vlissingen A. P. de Bree en V an Stellendam M. Troost. De jeugdige D. B. viel achterover van een wagen en bezeerde zijn arm zoodanig dat medische hulp noodzakelijk was. Om teer wat te verdunnen had schipper J, G. ze op den kachel gezet. Spoedig sloeg de vlam in het brandbare goedje en veroorzaakte een binnenbrand die echter door de bemanning zelf kon worden gebluscht. De schade bedraagt ongeveer 50.—. Bij het uitoefenen van zijn bedrijf verloor de garnalenvisscher J. T. een geheel net wat voor hem een schade beteekent van 100. Garnalen worden tegenwoordig overvloe dig gevangen, de gemiddelde vangst is 90 kilo per getij. OUDDORP. In de maand April hebben een 25 personen onze gemeente metterwoon verla ten als C. Diemer en gezin naar Hilligersberg, P. Boelaars naar Nieuwenhoorn, K. van den Bok naar Stellendam, J. Meijer en gezin naar Rozenburg, A. Wesdijk en gezin naar Oude Tonge, T.' Tanis en gezin naar Nieuwerkerk (Z.), L. van der Linde en echtgenoote naar Rotterdam, H. S. Aalbregtse en gezin en A. C. Aalbregtse en gezin naar Zwartewaal. Ingeko men zijn van Den Haag J. Dorsman en gezin en van Oude Tonge P. D. Kurvink. Met ingang van 1 Juni is benoemd als motordrijver op het vuurschip „Maas H. Ok- kerse alhier. -De visschers vingen in de vorige week van 300—400 kilo garnalen per vaartuig, in de stal len 26 zalmen. ICerk en School. PREDIKBEURTEN OP DONDERDAG 9 MEI (HEMELVAARTSDAG). NED. HERV. KERK. Sommelsdijk, v.m. Ds. van Ameide. Stad aan 't Haringvliet, v.m. Ds. Polhuijs. Den Bommel, v.m. Ds. van der Zee. Ooltgensplaat, v.m. 9.30 uur leesdienst. Nieuwe Tonge, v.m. 9.30 uur leesdienst. Dirksland, v.m. 9.30 uur Ds. van der Wal. Herkingen, v.m. 9.30 uur de heer Van Yperen. Stellendam, 's av. 6 uur de heer Bouman. GEREF. KERK. Middelharnis, v.m. leesdienst. Ooltgensplaat, v.m. 9.30 Ds. de Lange. Stellendam, 's av. 6.30 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE. Middelharnis, 's av. 7 uur Ds. de Blois van Dirksland. Dirksland, v.m. 9.30 uur Ds. de Blois. Van ,de overige gemeenten geen opgaaf. MIDDELHARNIS. J.l. Zondag werd in de Geref. Kerk alhier een bankbiljet van 10.— voor de armen gecollecteerd van een oudingeze tene van Middelharnis. De heer H. Dubbeld heeft bedankt als collectant' in de Ned. Herv. Kerk. DEN BOMMEL. De heer J. A. C. van Loon candidaat alhier heeft een beroep ontvangen bij de gereformeerde kerk te Moerdijk. Tevens staat de heer Van Loon op een tweetal te Purmerend. OOLTGENSPLAAT. Tot herder en leeraar bij de Ned. Herv. Kerk is beroepen Ds. G. C. Severijn te Waarder bij Woerden. Woensdag a.s. des nam. 3 uur Huwelijks inzegening in de Ned Herv. Kerk door Ds. van der Wal van Dirksland. Tot kweekeling met akte aan de R. K. Parochiale school te Achthuizen is aangesteld mej. M. E. Koelman. Zondagmorgen werd in de Ned. Herv. Kerk van een onbekende bij het collecteeren 10.— ontvangen. DIRKSLAND. Voor den nieuwen cursus op de bijzondere school zijn 25 leerlingen toegela ten en op de O.L. school 20. HERKINGEN. Het aantal leerlingen op de bijzondere school alhier telde bij den aanvang van den nieuwen cursus 138 leerlingen. D.V. hoopt a.s. Zondag voor de Geref. Gemeente alhier op te treden Ds. de Blois van Dirksland, Des vm. zal dan de bevestiging der 'nieuwe lidmaten plaats hebben terwijl des av. bediening van den H. Doop zal worden gehou den. Aangifte van kinderen kan deze week ge schieden bij den kerkeraad. Jn de nam. zal er gewoon leesdienst zijn. STELLENDAM. De heer M. Touw, hoofd der O. L. School alhier, sedert 1886 heeft met ingang van 1 Aug. a.s. eervol ontslag aange vraagd. Tot onderwijzeres van de Bijz. lagere school alhier, is benoemd mej. P. Jansen, voor heen assistente aan die school. NED. HERV. JONGELINGS-VEREENIGING OP GEREF. GRONDSLAG. LANDDAG TE OUD-BEIJERLAND. De lezers van ons blad zullen zich herinneren dat verleden jaar Hemelvaartsdag te Middelhar nis een Landdag werd gehouden. Een Landdag, die in alle opzichten uitnemend slaagde. En wij zijn er van overtuigd, dat velen nog met genoe gen aan dien dag terugdenken. Dengenen, die den landdag organiseerden, is dat een reden tot groote voldoening geweest. Met groote dank baarheid mag geconstateerd, dat sindsdien de Herv. Geref. jeugdactie op Flakkee terrein ge wonnen heeft. Een drietal nieuwe vereenigingen is in den loop van dit jaar opgericht geworden, n.l. te Den Bommel, Óoltgenplaat en Herkin gen. Daardoor is het aantal Herv. J.V. op G.G. tot acht geklommen. Wij hebben daarin een oorzaak tot verheuging, zij het dan verheuging met beving. Sommige vereenigingen staan zeer zwak. Met name Middelharnis en Ouddorp. In deze gemeenten wordt niet de medewerking ondervonden van degenen, die krachtens hun ambt, de eersten moesten zijn om steun te bie den. Te laat zal men zich zijn standpunt bekla gen. Wij gaan een tijd tegemoet, als God het niet verhoedt, dat de Herv. Kerk te Middelhar nis nog wel door ouderen gevuld zal worden, doch niet meer door onze jongelingen. Wie oogen heeft om te zien, ziet dat proces zich vol trekken. Nochtans trekt men zich geen van deze dingen aan. Wij wenschen van harte, dat als nog een kentering ten goede moge komen. Ditmaal zal niet op Flakkee, doch te Oud- Beijerland een Landdag gehouden worden. De leiding berust bij Ds. J. D. van Hof, Ned. Herv. Pred. te Oud-Beijerland. Verder zal het woord worden gevoerd door Ds. M. Ottevanger van Papendrechtonderwerp „Een veelbelovend le ven" Ds. G. van der Zeeonderwerp „Dienst vaardig tot Zijn eer" Ds. P. J. Vreugdenhil van Gorcumonderwerp „De keuze des ge- loofs" en den Eerw. Heer J. Vermaas, Theol. Candidaat te Heinenoord Slotrede. Een mooi programma dus. Het zal den hoorders wel blij ken, dat O.B.-land een gelukkige keuze heeft gedaan. We hopen natuurlijk op een mooien lentedag. Hemelvaartsdag is zeer belangrijk, al lereerst als Christ, feestdag natuurlijk, maar dan ook voor onze Herv. Geref. actie. We denken aan den Zendingsdag te Hilversum, den Bonds-Jl dag van onzen Ned. Herv. Meisjesbond en den Landdag te O.B.land. God schenke schoon weer als een verbeurde zegening. Doch mocht het weer ongunstig zijn, de kerk te O.B.land kan 1600 personen bevatten. De Ring Flakkee heeft een boottocht geor ganiseerd. Des middags om half twee vertrekt een extra-passagiersboot van Middelharnis-ha- ven. Vertrek uit O.B.land 's avonds half acht. Dank zij vooral Herkingen, dat ondert de ener gieke leiding van den Heer van Yperen veertig deelnemers levert, kan deze reis plaats hebben. Zij het tot beschaming en leering der grootere plaatsen. We vernamen, dat behalve Ds. van der Zee ook Ds. van der Wal en de heer van Yperen meegaan. Wij zouden dat bijzonder sympathiek vinden. Alleen landdagbezoekers kunnen mee. Maar laten die er dan ook vele zijn. Jongelingen onzer Vereenigingen, wij re kenen op jullie hoor Kerkeraadsleden, ouders, leden van Meisjesvereen. en voorts alle belang stellenden, welkom Aan de Redactie van de „Maas", die ons in alles zeer terwille is, onzen hartelijken dank. C. v. d. SLUIJS, Middelharnis. VOORWERPELIJK EN ONDERWERPELIJK. Deze beide woorden worden nog al eens ge bruikt, met name ten opzichte van de prediking. Wie nog deftiger wil zijn spreekt van objec tie f in plaats van voorwerpelijk en van sub jectief in plaats van onderwerpelijk. Het onderscheid tusschen beide komt op het volgende neer. De voorwerpelijke pre diking legt allen nadruk op het voorwerp van ons geloofdatgene wat Christus voor den zondaar gedaan heeft. Wat de Heilige Geest i n den mensch doet (het onderwerpelijke) komt pas in de tweede plaats, of bij de eenzijdig voorwerpelijke prediking heelemaal niet aan de orde. Hoofdkenmerk van de voorwerpelijke pre diking is tekstuitlegging en verklaring. De voor werpelijke prediker spreekt niet naar aan leiding van een tekst, maar ontvouwt zijn tekst. Hij zegt niet vele uitnemende dingen, die bij elke andere tekst gezegd zouden kunnen wor den, maar heeft alleen vrede, als hij dat be paalde woord van zijn tekst in verband met wat voorafgaat en volgt, en in verband met de omstandigheden waarin het geschreven werd, heeft laten uitkomen. Hij wil het Woord Gods laten spreken, en niet zijn eigen hart, en zijn thema is altijd het profetische: „Zoo zegt de Heere". Geheel anders getint is de onderwerpe lijke prediking. Ieder weet nog van de school banken, wat hoofdbrekens het hem kostte, een zin te ontleden. In den zin: „ik eet konijn", is zooals ge weet „konijn" taalkundig en letterlijk 1 ij d e n d voorwerp. „Eet" is het werkwoord en „ik" het onderwerp. Op dit onder- w e r p, het i k, komt het nu in de onderwer pelijke prediking voornamelijk aan. Hoe word i k' zalig, is hier het thema. De onderwerpe lijke prediker maakt in den regel minder werk van den tekst en het verband. Het bevindelijke is hoofdzaak, in welken weg krijgt de ziel ken nis en deel aan de genade, hoe gaat het in het menschelijk hart toe als de genade er binnen treedt, welke zijn de zuivere kenmerken der bekeering, enz. Beide nu, zoowel de voorwerpelijke als de onderwerpelijke prediking hebben een goed en noodzakelijk element in zich. Het schoone van de voorwerpelijke prediking is, dat de groote daden Gods en het machtige werk van Christus in het middelpunt staan. Hier is een uitstallen van de genadeschatten Gods. De majesteit van het Woord blinkt en schittert. En door zulk een voorwerpelijke prediking kan men wel de gelijk gesticht, d.w.z. opgebouwd worden, door zich te verdiepen in wat God gedaan heeft voor zondaren, ook al worden de innerlijke ziele roerselen niet nauwkeurig ontleed. In zoovem deze voorwerpelijke prediking bedoelt de eere Gods te doen schitteren is ze Schriftuurlijk en Gereformeerd. Gereformeerde prediking is Chris tus prediking, en zoodra de christen, en het bevindelijke leven den Christus gaat verdrin gen in de pril overtuiging eeij lijn. Dan ook schoone zijde, uit het oog. I» geschiedt, zijn f van Christus; óók bevindelij Woords mag glijden, want is een deel, erj de eere Gods. Legt derhall den nadruk opl op den Heiligl is het zonnekl worden gemistl den geloovige. I onderwerpelijk I oog hebben vl buiten hem.l Gods i n hem.l Hierom schrT pelijk óf onderl onderwerpelijk! maar a 11 e b 1 elementen aan! alle eenzijdighl werpelijke preJ huis met stevig! nooit gestookt r maar men verk derwerpelijke sterkgevulde rq maar op den c' De prediker roomhorens vc Het al te v<| Maar het grond der zal! en bevindingen De balans I Gelukkig is dl te bewaren. M| is een volmaa niet struikelt, (Kerkbl. v. Overleden van Adriaan Geboren J. Taaie. Gehuwd vloet, 23 j. Ondertrouw| Donkersloot, Geboren ■"^vWuijzen en Adi| z. v. Gerus Maartje, d. v| Oosterlee. Gehuwd P| mina Neeltje Perk, 22 j„ e| Overleden echtgenoote vl Getrouwd I Weduwen, 2l| teleijn, 18 j. Overleden I 82 j„ echtgen| Geboren Groenendijk; Tanis; Cornel v. d. Wende! Getrouwd dijk), en L. c—Overleden ïioote van DE ST2 Hoe het groei de eg De Statem is Maandag New-York te onderhoud wl voerder, denl vloot, kapiteiJ had, heeft dal teld. De Statend heer Van den te zijn. Op tijd slecht w| was dus een zien, wat er het schitteren weet, zit er brug kan me machines dral ook in New-1 land. De ontvanl hartelijk gev de stad Nev niet Amerikal begroet. Het op het water] gewoon veel F ben met 3 stl toegeroepen, cieel ten staq tocht naar door een gro' op de Broodi de hoogste New-York td loofd binnen maken. Hij hij had het Wij hebbel druk gehad, schepers kon pers bij ons was er een die officieele gen, mochte ginger-ale. waren alle zorgden er n, tendam alles] met de proh. die dagen ze> en ver zijiï Statendam t York wonem iets met Nei de Statenda,, films over di

Maas- en Scheldebode | 1929 | | pagina 2