Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden. w n nieuwe JP Japon r 1 No. 3533 WOENSDAG 1 ME11929 44ste JAARGANG IN HOC SIGNO VINCES Gemeenteraad. W. BOEKHOVEN A ZONEN Het nadrukken van den inhoud van dit Blad is verboden overeenkomstig de Wet op het Auteursrecht. Ambachtsschool Middelharnis. iifl (bach uit nenschen \ze Kolo- bekend. voor de J afleggen, |a Callen- heilzamen I verwijzen Jinderboe- L. F. van der huidigen |aven een eunt, ook eere ge- an is niet zij daar- |leerd niet koopen. |de Biblio- toen be deel een ate vlucht, brken van |nen is het jaren ge- loering als |en geliefd, bibliotheek len en uit rende serie lig formaat I die korter waar nog Ive ai het pk nog tal 1 doen zien, Ir haar uit- eft men die [versierd, [neming, in I zaken van genoemde Ide Stooni- Jch en een |in vreemde heeft het en gezien, hen. lenoemd tot Igin-Moeder erenmorgen hel Secretaris der de Jang. Het JOOFDBEDEK erzen voortaan Ie „Pahlavl" door den ore- t parlement, rara. Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post f I.- b| vooruitbetaling. BUITENLAND b| vooruitbetaling f 8.50 per Jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDIJK Telef, Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIËN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per rege DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die z| beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. PROEVE VAN VOLKSVOORLICH TING. De afd. Middelharnis-Sommelsdijk der Ver een. „Volksonderwijs" heeft zich geroepen ge acht de ingezetenen van Middelharnis te waar schuwen hun handteekening niet te plaatsen op de lijst, die ten doel heeft leerlingen te verzamelen voor een te stichten Herv. school in die gemeente. Zij heeft een strooibiljet verspreid, waarop de argumenten, die tegen een Herv. school zou den pleiten, ontvouwd worden. Zij vangt aan met te zeggen, dat men eerst be gonnen is „op slinksche, stiekeme manier" hand- teekeningen te verzamelen voor een Chr. U.L.O. waarmee thans „Middelharnis belast" zal wor den. Twee leugens in één zin. Op „slinksche, stiekeme manier" is er nim mer gewerkt. Het is waar, dat het bestuur der Chr. U.L.O. school vooraf geen toestemming van „Volksonderwijs" heeft gevraagd, noch deze vereeniging met de plannen op de hoogte ge steld heeft, maar dit geeft deze vereeniging nog niet het recht over „slinksche, stiekeme ma nieren" te spreken. De ouders, wier kinderen voor dit onderwijs in aanmerking konden komen, zijn bezocht en volledig ingelicht. Dat is voldoende 1 De tweede leugen is, dat Middelharnis met die Chr. U.L.O. school belast zal worden. Niet Middelharnis, doch Flakkee wordt hiermee be last. We moeten aannemen, dat een vereeniging als „Volksonderwijs" dat toch zeker weet en derhalve welbewust de ingezetenen voor liegt! Dan wordt gezegd: „argumenten, die steek houden, hebben deze heeren niet"; de derde leugen! Het eenige, doch afdoende argument is, dat voor het Christenkind Christelijk onder wijs verlangd wordt. Insinuatie van persoonlijken aard, als be- lustheid op schoolbestuurbaantjes, gaan we stil zwijgend voorbij. Het pleit niet voor het hoog staand peil van „Volkonderwijs", dat men met dergelijke minderwaardigheden voor het voet licht komt. „Volksonderwijs" acht in Middelharnis-Som melsdijk voldoende gelegenheid voor Chr. on derwijs en dan wordt de Weeshuisschool de „Gereformeerde school" genoemd; de vierde leugen! Het is een Chr. Nat. school, waar zoowel Herv. als Geref. ouders hun kinderen zenden. Vervolgens wordt gewezen op de school van den heer Van der Poel en deze wordt de „Herv. school" genoemd; de vijfde leugen! Ook deze school is Chr. Nat. en onderwijst aan de kinderen van Geref. en Herv. ouders. Zelfs in het personeel komt het interkerkelijk karakter dezer school uit „De versnippering zal leiden tot verslechte ring van het onderwijs", wordt gezegd; de zesde leugen. De praktijk bewijst het tegendeel. En we beschikken over vele uitspraken van deskun digen, die dit bevestigen. Als voorbeeld, dat die versnippering van onderwijs leidt tot verhooging van belastingen, wordt gewezen op Ooltgensplaat, dat 5 a 6 van het inkomen aan belastingen heeft; de zevende leugen. Ooltgensplaat heft hoo- gere belastingen dan de omliggende gemeenten, doch niet ten gevolge van den bouw eener Chr. School, Hetgeen met cijfers te bewijzen is Zeven leugens op een stukje papier van 20 c.M. lengte Zie hier een proeve van volksvoorlichting, geleverd door „Volksonderwijs". Wanneer dat volks voorlichting der vrien den van het openbaar onderwijs is, wat zal dan de voorlichting aan het „volkskind" op de openbare school zelf wel zijn Vrijdagmiddag 2 uur werd in de Ambachts school een vergadering gehouden van het Be stuur der Ambachtsschool, de leeraren, de leer lingen en de ouders van de leerlingen. De Voorzitter, de heer W. C. van As, kon niet aanwezig zijn. De heer van Buuren van Middelharnis had daarom de leiding. Spr. begint met zijn spijt te kennen te geven, dat de voorzitter niet aanwezig was. Het zul len ongetwijfeld wel ernstige reden zijn waarom hij op reis is, want het is de eerste maal, dat we hem missen. Het is een gewichtige dag, niet alleen voor de leerlingen, maar ook voor de ouders en het bestuur en de leeraren. Dan blijken de resul taten van de Ambachtsschool, of beter van het Nijverheidsonderwijs. Thans volgen de namen van de leerlingen, die zijn bevorderd DAGSCHOOL-CURSUS 1928-1929. Overgang en uitreiking eind-diploma's op Vrijdag 26 April 1929. Leerlingen, die overgaan van het eerste naar het tweede leerjaar Timmerlieden. W. Buis, Middelharnis; A. van den Doel, Sommelsdijk; G. Grootenboer, Stellendam, H. den Haan, Middelharnis; J. Human, Stellendam. Niet bevorderd wegens ziekte één leerling. Smeden (Mach.-Bankw.) S. Bal, Dirksland; J. v. d. Boogert, Stad aan 't Haringvliet; C. Buscop, Oude Tonge; P. de Blok, Middelharnis; M. C. van Gelder, Stellen dam; M. L. Hendrikse, Stad aan 't Haringvliet; J. L. Th. Huysen, Nieuwe Tonge; D. v. d. Linde, Ouddorp; Joh. Oomens, Oude Tonge; S. van der Plaat, Sommelsdijk; I. Roetman, Sommelsdijk; P. Waling, Nieuwe Tonge. Gaat voorwaardelijk over J. de Witte te Nieuwe Tonge. Niet bevorderd twee leerlingen. Schilders. K. Koster, Middelharnis; A. H. H. Satter, Middelharnis; H. Schipper, Middelharnis; T. van der Veer, OoltgensplaatD. de Wild, Middelharnis. Auto-technikers. P. Ie Comte, Sommelsdijk; W. Doornhein, Melissant; M. Hollaar, Sommelsdijk; J. Kraak, Den Bommel; J. W. Nijpjes, Herkingen; J. Ok- ker, Langstraat; A. J. van Rumpt, Middelharnis. Gaan voorwaardelijk over: C. P. Brouwer, Middelharnis; A. A. J. F. Guérand, Stellendam. Niet bevorderd één leerling. Leerlingen, die overgaan van het tweede naar het derde leerjaar Timmerlieden. C. Boeter Az., Middelharnis; B. Doornheim, Herkingen; P. van Driel, Sommelsdijk; A. A. A. van Dijk, Middelharnis; J. van Eek, Dirksland; G. Kroos, Middelharnis; H. Keijzer, Stad aan 't Haringvliet; C. Lodder Cz„ Sommelsdijk; J. Razenberg, Middelharnis; G. van Rikxoort, Middelharnis; P. Struijk, Goedereede; D. Tanis, Goedereede; A. Troost, Stellendam. Smeden (Mach.-Bankw.) B. van den Bos, Middelharnis; J. A. Buijs, Middelharnis, L. Driesse, Middelharnis; J. Hoog- zand, Sommelsdijk; J. P. Legierse, Melissant; C. Troost, Sommelsdijk; D. M. Uyl, Sommels dijk; P. Vis van Heemst, Sommelsdijk. Gaat voorwaardelijk over P. van der Veer, Sommelsdijk. Niet bevorderd één leerling. Schilders. H. Bruggeman, Goedereede; M. C. van Don gen, Stellendam; P. Grootenboer, Nieuwe Tonge; A. Koudijzer, Middelharnis; W. Redert, Goe- derêede. Leerlingen, die een eind-diploma verkrijgen Timmerlieden. J. C. v. d. Houten, Goedereede, P. de Keijzer, Middelharnis; J. Knuist, Middelharnis; J. Luime, Goedereede; H. Noordijk, Nieuwe Tonge; A. Sarelse, Middelharnis; W. Schipper, Middel harnis; H. J. Tiemens, Middelharnis; T. van Wijk, Goedereede. Smeden. H. van Es, Middelharnis; B. A. de Gast, Sommelsdijk; M. Jansen, Stellendam; A. Kievit, Stellendam; K. Nieuwland, Sommelsdijk; A. J. Risseeuw, Ooltgensplaat; K. Tanis, Goedereede. Schilders, D. Hofland, Middelharnis. Eere-prijzen aan H. Noordijk, timmerman, te Nieuwe Tonge; K. Nieuwland, Machine-Bankwerker, te Som melsdijk. Clausule op Diploma. Met lof wegens bijzondere ijver en plichtsbetrachting. Aan alle met diploma vertrekkende leerlingen wordt het door hen gebruikte teekengereedschap en teekeningen mede gegeven. AVONDTEEKEN-CURSUS 1928-1929. Van de eerste naar de tweede klasse Timmerlieden. P. Dorsman, Ooltgensplaat; Iz. Jac. de Vos, Ooltgensplaat. Metselaars. W. Drooger, Nieuwe Tonge; C. Groen, Mid delharnis; P. Noordijk, Dirksland. Schilders. R. Kattestaart, Sommelsdijk. Van de tweede naar de derde klasse Timmerlieden A. van Heemst, Sommelsdijk; D. de Baan, Middelharnis; A. de Korte, Middelharnis; A. N. de Looze, Oude Tonge; T. Mosselman, Mid delharnis. Metselaars. C. Ie Comte, Sommelsdijk. Smeden. J. van Heemst, Sommelsdijk. Schilders. W. Viskil, Middelharnis. Van de vierde naar de vijfde klasse Timmerlieden. C. v. d. Bok, Ouddorp; A. Holleman, Nieuwe Tonge; J. Jordaan, Ooltgensplaat; J. v. d. Stad, Middelharnis. Metselaars. Abr. Boeter, MiddelharnisW. Dijkers, Middelharnis. Smeden. Iz. v. d. Nieuwendijk, Sommelsdijk, P. v. d. Stoep, Sommelsdijk. Schilders. M. M. Langbroek, Middelharnis; H. Peekstok, Sommelsdijk; W. B. v. d. Stoep, Sommelsdijk. Van de vijfde naar de zesde klasse Timmerlieden. Abr. v. d. Broek, Nieuwe Tonge; C. van Buuren, Middelharnis; G. van Delft, Middel harnis; P. de Jong, Dirksland; W. v. d. Kooij, Middelharnis; M. Olivier, Dirksland; L. Spee^ Sommelsdijk; W. Vroegindeweij M.Jz., Mid delharnis. Metselaars. Arie Boeter Jz„ Middelharnis; Anth. v. d. Klundert, Melissant; C. Korteweg Kz„ Som melsdijk; P. Prins, Middelharnis. Smeden. A. Driece, Middelharnis. Schilders. C. J. van As, Sommelsdijk; L. van Brussel, Middelharnis; Joh. vai# Buuren, Middelharnis; W. van Dongen, Middelharnis; C. Jongejan, Middelharnis; A. Volwerk, Sommelsdijk. Het eind-diploma werd behaald door Timmerlieden. A. van Dijk, Sommelsdijk; J. Jongekrijg, Som melsdijk; H. Koote, Middelharnis; C. A. Tie- leman, Nieuwe Tonge. Smeden. M. v. d. Nieuwendijk, Middelharnis. Schilders. K. L. Schol, Sommelsdijk. VOORTGEZETTE CURSUS. J. C. v. d. Doel, Sommelsdijk. Th. H. A. Schippers, Middelharnis. Bij twee van dé geslaagden was op hun diploma gunstige aanteekeningen gemaakt voor vlijt en ijver. De voorzitter feliciteerde deze jongens met hun groote succes en spreekt den wensch uit, dat ze in het verdere van hun leven zullen toonen, dat ze het eerlijk verdiend heb ben en waardig zullen blijven. Dan zal het hen ook zeker welgaan. Overigens constateerde de Voorzitter tot zijn genoegen, dat bijna alle leerlingen verhoogd zijn. .Blijven zitten" is gelukkig slechts uit zondering. Spr. hoopt, dat de jongens, die niet verhoogd zijn, zich hierdoor niet zullen laten ontmoedigen. Ieder heeft wel eens tegenslag in het leven. Laten ze in het jaar, dat staat te komen, er „den kop goed voorhouden", zoodat ze het volgende jaar gelukkiger zullen zijn dan thans. Hierna richt de Voorzitter het woord tot de jongens, die de school met eind-diploma ver iaten. Spr. hoopt, dat de band, die in de school jaren is gelegd tusschen hen en de Ambachts school, zal blijven trekken. En dat zal ook wel geschieden, want waar je de leerjaren door brengt, daar blijft je hart. Spreker brengt ook dank aan den directeur en de leeraren van de school voor hetgeen ze hebben gedaan in het afgeloopen jaar voor de leerlingen en hoopt, dat ze zich ook in de komende jaren zullen geven met denzelfden ijver en toewijding, die ze tot heden hebben betoond bij het Nijverheidsonderwijs, en dat de jongens dit op prijs zullen stellen. Dan is het voor beiden plezierig. Hierna krijgt de heer Hossen, directeur van de Ambachtsschool, het woord en feliciteert, mede namens de leeraren, de jongens met hun succes. Het is misschien voor de twee jongens, die met lof hun diploma hebben behaald, wel een tegenvallertje. Vorige jaren kregen de met lof geslaagden een horloge. Waardoor het dit jaar niet zoo is, is vlug opgelost. Door het geheele land gaat een zucht naar bezuiniging. Zoo is het ook in dit geval. Het wordt ons, aldus spr., van hoogerhand opgelegd. Het is echter beter zooals het nu is, want een horloge slijt, maar gunstige aanteekeningen blijven. Daar mede kan men terecht als men in de praktijk van het leven komt. De jongens, die met eind diploma de school verlaten, krijgen hun teeken gereedschap mee naar huis. Spr. hoopt, dat ze er een nuttig gebruik van zullen maken en met de studie zullen voortgaan. Jongens, aldus de heer Hóssen, je gaat nu de praktijk van het leven in. Wij hebben als directeur en leeraren gedaan wat we konden. Er zijn er wel, die ons verdriet hebben aan gedaan en we hebben vaak onprettige middelen moet gebruiken, maar het was er ons om te doen om jullie thans het diploma in den zak te kunnen stoppen. Het is gelukt; dat doet spr. genoegen. Verder sluit de heer Hóssen zich aan bij wat de Voorzitter gezegd heeft en hoopt, dat allen in een goede betrekking zullen komen. (Dave rend applaus). De heer De Vries, een der leeraren van de school, voert dan nog even het woord. Wat de heer De Vries zegt is niet alleen bestemd voor de jongens, maar ook voor de ouders. Nu de tijd van schoolbezoek voor de jongens voorbij is, komt de tijd van werken. Spr. raadt den jongens, om, als ze den geheelen dag gewerkt hebben en 's avonds thuis zijn, een mooi de gelijk boek te lezen. Het is niet alleen gezellig, 's avonds bij het ruischen van het koffiewater zich in een mooi boek te verdiepen, maar het is ook een ontwikkelingsmogelijkheid, die niet veracht mag worden. Den ouders raadt spr. den jongens op hun verjaardag niet in de eerste plaats een sigarettenkoker of pijp cadeau te geven, maar een boek, onverschillig of het een ontspanningsboek, dan wel een studieboek is, als het maar degelijk is. (Applaus). Dan vraagt de heer Hóssen aan vier leer lingen, die de school gaan verlaten, uit hoe veel punten goed werken bestaat. De volgende punten werden genoemd le. Met de gedachten bij het werk blijven; 2e. zoo zuiver mogelijk werken; 3e. zoo snel mogelijk werken; 4e werken alsof de patroon achter ons staat. De Voorzitter dankt des prekers voor hun aangename en bemoedigende woorden. Spreker merkt op, dat het ambacht meer en meer in eere komt. En dat is gelukkig. De jongens behoeven heusch niet jaloersch te zijn op een z.g.n. „heerenbaantje". Hierna wordt de vergadering gesloten. r7g ROTTERDAM, Hoogstraat, hoek Spui DEN HAAG, Alléén „Modehuis"-Hofweg 6 Vergadering van den gemeenteraad van MIDDELHARNIS op Vrijdag 26 April des nam. om 6 uur. Er was veel belangstelling van de zijde van het publiek. Afwezig met kennisgeving de heer J. v. d. Slik. De Voorzitter, burgemeester Den Hollander, opent de vergadering met gebed, waarna hij mededeelt, dat deze vergadering belegd is ter bespreking van de voorgestelde electrificatie- plannen. Spr. doet mededeeling, dat van Dordt pas weer een tweede aanbieding is gedaan voor stroomlevering aan de gemeenten Middelharnis en Sommelsdijk afzonderlijk. Spr. meent, dat deze offerte van geen belang is. Over deze tweede aanbieding worden door de heeren VROEGINDEWEIJ en VOGE LAAR inlichtingen gevraagd. Dan zegt de heer KOOTE (A.R.), dat de burgemeester van Ouddorp een jubelzang aan hief toen de Raad van Ouddorp de electrificatie- plannen had aangenomen. De VOORZITTER meent, dat dit wel eens mag. Doorgaans zijn het meest klaagzangen, die men over de houding van den Raad moet aan heffen; laat er nu ook eens een keer reden voor een jubelzang zijn. (Gelach). De heer KOOTE vindt de electrificatie-com- missie eigenlijk maar een boerencommissie. De VOORZITTER dankt den heer Koote voor deze kwalificatie. De heer'KOOTE meende het zoo kwaad niet, maar wil vaststellen, dat het toch allemaal maar leeken zijn. Spr. vindt voorts niet goedt dat Middelharnis nu ook voor gemeenten als Her kingen en Ouddorp te betalen krijgt. De VOORZITTER wenscht, dat de raads leden, dat akelige, miserabele standpunt eens loslieten. We moeten de bloei van het geheele eiland bevorderen, slechts dan is ook de bloei van eigen gemeente mogelijk. We hebben Flak kee als één belangengemeenschap te beschou wen. Bovendien moet de Raad wel bedenken, dat het met dat betalen voor andere gemeenten wel los zal loopen. Men bedenke, dat de pe- troleumgemeenten terstond veel meer aansluitin gen zullen hebben dan de andere gemeenten, die gas hebben. Het kon dus eigenlijk wel eens andersom zijn. Wethouder ZAAIER (V.B.) merkt op, dat Rotterdam alles in 't werk gesteld heeft om voor heel West-Flakkee concessie te krijgen. Wel een bewijs, dat er wat aan te verdienen valt. De heer SLIS (V.B.) zegt, dat we niet een zijdig en bekrompen op het belang van Mid delharnis alleen mogen zien. De winkelstand, die in Middelharnis zoo opleeft en grooten bloei krijgt, moet het van 't geheele eiland hebben. Middelharnis heeft er dus rechtstreeks be lang bij, dat het geheele eiland welvaart en tot bloei komt. De heer BOOM, deskundig adviseur der electriciteitscommissie, merkt op, dat de heer Koote de rapporten niet goed gelezen heeft, anders zou hij een ander standpunt innemen. Spr. zet uiteen, dat de hoofdkabel, die door geheel Westelijk Flakkee komt, een gemeen schappelijk belang van alle betrokken gemeen ten is. Daarom is het rationeel, dat iedere ge meente naar evenredigheid van het zielental in de kosten en het onderhoud hiervan bij draagt. Overigens komt er een laagspanningsnet dat iedere gemeente voor zichzelf betaalt. Er is dus geen sprake van, dat Middelharnis voor andere gemeenten behoeft te betalen. De heer KOOTE vindt één week wel wat kort om het lijvige rapport te bestudeeren. De VOORZITTER herinnert den heer Koote er aan, dat hij zooeven gezegd heeft: wij zijn allemaal leeken. Zou de heer Koote dan den ken, dat als hij het rapport drie maanden bij zich had, dat hij er veel meer van zou weten De heer STRUIK (A.R.) zegt, dat men in Middelharnis een zeer geleerd man heeft, dat is de heer Blokhuis, directeur der gasfabriek. Deze heeft een paar raadsleden uitgenoodigd om over de electriciteitsplannen te praten. Spreker vindt het jammer, dat de heer Blokhuis niet alle raadsleden heeft uitgenoodigd, dan hadden wij allen van zijn wijsheid kunnen profiteeren. Thans is deze kennis maar onder een paar uit verkorenen gebleven. Spr. zegt, dat al hadden de raadsleden de rapporten een jaar zij zich, zij als leeken dan nog niet veel wijzer zouden zijn. Wij moeten dus op de deskundigen ver trouwen en spr. vindt het jammer, dat de heer Blokhuis de electriciteitsplannen tegenwerkt. Zelf heeft de heer Blokhuis z'n geheele huis electrisch verlicht en het kan hem blijkbaar niet schelen al blijft Flakkee overigens er heelemaal van verstoken. Weth. VROEGINDEWEIJ (A.R.) dacht, dat men meer zakelijk en minder bespottelijk deze gewichtige plannen zou bespreken. Mid delharnis komt voor een kapitaal van 135.000 te staan, dus dat verdient wel ernstige over weging. En er is geen winst, doch wel verlies uit te halen. Spr. vindt het een bezwaar, dat men zich voor onbepaalden tijd in de N.V. moet verbinden. De heer BOOM zegt, dat de wet op de N.V. dat eischt. Maar liquidatie is natuurlijk steeds mogelijk. Weth. VROEGINDEWEIJ is er tegen, want spr. wil zich niet binden. De VOORZITTER merkt op, dat als Mid delharnis als gemeente het verwerpt, er in gezetenen zijn, die als particulieren zich garant willen stellen. En daar zijn goede financiers bij. Maar spr. hoopt niet, dat de Raad zich op dergelijke ongehoorde wijze zal willen bla- meeren. Alle dorpen hebben het met algemeene stemmen aangenomen. Het zou toch te gek zijn als Middelharnis het verwierp. De heer BOOM zegt, dat het zeer goed mo gelijk is, dat als Middelharnis over een paar jaar van de N.V. afwil, dat de overige ge meten dat gaarne zullen aanvaarden en tegen concessie de ingezetenen van Middelharnis zul len willen voorzien. De heer DOORNBOS (A.R.) gelooft, dat als Middelharnis aan de N.V. concessie zou verleenen, men de electrificiteit duurder zou moeten koopen dan nu het geval is. De heer BOOM ontkent dat. Zooals het plan nu opgesteld is, wordt er ook winst ge maakt voor reserve en de praktijk leert, dat verlaging van tarieven de afname der energie verhoogt. De heer DOORNBOS vraagt of, wanneer Middelharnis niet wil meedoen, Dordt dan be reid zou zijn alleen Middelharnis van stroom te voorzien tegen concessie. Spr. is voor den electrischen stroom. Men kan er eigenlijk niet meer buiten. Maar spr. vraagt waarom nu juist dezen avond al de beslissing moet vallen.

Maas- en Scheldebode | 1929 | | pagina 1