!i a mm I.] «Ji1 Am m ■I m ll fl 11 De Electrificatie van West-Flakkee. Oemen Kommeriie Dankl jfl pi j ifM-Il.;' Gunstig verloop. - Reeds in zes gemeenten met algem. stemmen aangenomen. - De financieele en technische zijde van het bedrijf. - De tarieven op 35 cent K.W. Wanneer electrische stroom? - Te combineeren met waterleiding? Plaatselijk Nieuws. Ondertrouw A. GROOTI C. S. KO Getrouwd D. N. JANNIE K. PIETER w. VAN Dl 5 i$' ¥1 :Kl 1111 n [■jfl ffl; rfe! lil- ft jlfh CjfciA ^>'"v iri i:|: raadsleden, doch ook niet-raadsleden verkies baar te stellen. De heer Boom geeft daar ook de voorkeur aan. De heer KORT huldigt de heer P. D. Sieling die de vader van de electrificatie genoemd mag worden. Hetgeen thans aan de beslissing der gemeenteraden wordt onderworpen, is vrucht van zijn initiatief. In de tweede plaats huldigt spr. de electriciteitscommissie, die vooral in den laatsten tijd actief is opgetreden, en in de derde plaats en niet het minste dankt spr. den heer Boom voor diens welwillende en breedvoerige adviezen. Het uitgebreid rapport, door hem aangeboden, laat aan duidelijkheid en breed voerigheid inderdaad niets te wenschen over. Hij stelt eenige vragen, die tot zijn tevreden heid worden beantwoord. Ten slotte wordt met algemeene stemmen be sloten deel te nemen aan de electrificatie, j 21000.aandeelenkapitaal te nemen, waar van 10 bij de oprichting der N.V. direct gestort zullen worden, en de electriciteitscom missie te machtigen tot verdere uitvoering der plannen. De VOORZITTER dankt den heer Boom voor zijn tegenwoordigheid en zijn nadere toe lichting. Dan worden enkele ingekomen stukken ter kennis der vergadering gebracht. C. Goedegebuur solliciteert naar de betrek king van klokkenist" enwordt als zoodanig be noemd. Besloten wordt 8 gemeentewoningen opnieuw voor één jaar te verhuren tegen 2.40 per iveek. B. en W. stellen voor nog een perceeltje grond af te staan aan A. Mans. De heer KORT wil den weg van speculatie niet op en stelt voor geen grond te geven aan de bouwers of ze moeten den naam van den woningeigenaar kunnen noemen. Weth. VAN NIEUWENHUIJZEN zegt, dat er veel voor dat systeem te zeggen is, maar er staat tegenover dat de bouwers de eigen lijke opwekkers tot woningbouw zijn en het is niet gewenscht dat te onderdrukken. De heer STRUIK voelt veel voor het argu ment van den heer Kort. Pas hebben de bou wers perceeltjes gehad en spr. vindt het wel wat overdreven er nu weer aan te beginnen. De menschen worden zoodoende allemaal aan de bouwers overgeleverd. De SECRETARIS merkt op, dat Mans maar één perceeltje heeft gehad en de anderen twee. De heer VOGELAAR meent, dat Mans nog recht heeft op één perceel. De Tielemans hebben ook ieder twee perceelen gehad. De heer JOPPE is het met den heer Vogelaar eens. Spr. wil den Raad niet binden zooals de heer Kort voorstelt. Wanneer de bouwers met slappen tijd zitten, weten ze met hun personeel geen raad. Het is goed, dat ze dan bouwen kunnen. De heer KORT handhaaft zijn voorstel. Het voorstel van B. en W., in stemming ge bracht, wordt aangenomen. Tegen stemden de heeren Kort en v. d. Spaan. Dan wordt de vergadering gesloten. Vergadering van den Gemeenteraad van HERRINGEN op Vrijdag 26 April des voorm. 10 uur. Bij afwezigheid van den Burgemeester wegens ongesteldheid, opent en leidt Wethouder De Boer de vergadering. Na opening met gebed, deelt de voorzitter mede dat deze vergadering belegd is met het doel mede te werken tolt electrifi|catie van West Flakkee. Spreker heet den heer Boom hartelijk welkom en geeft hem het woord tot uiteenzetting van de voorgestelde plannen daaromtrent. De heer BOOM licht het voorstel der electri- citeitscommissiej toe op dezelfde wijze als in de andere betrokken gemeenten is geschiedt, waarop enkele raadsleden van de gelegenheid gebruik maken om vragen te stellen. Herkingen zal elf aandeelen van 1000.— in het aandeelenkapitaal in te brengen hebben. Dat dit bedrag zoo laag is dankt deze ge meente aan het feit dat zij een ineengebouwde kom heeft en niet veel kosten behoeft te maken voor het laagspanningsnet. Tenslotte blijken alle leden voldaan over de gegeven inlichtingen en wordt met algemeene stemmen besloten deel te nemen in de te stichten N. V. Hierop wordt de heer Boom voor zijn gegeven adviezen dank gezegd en gaat de raad over tot bespreking van een stratenplan. Dan sluiting. Vergadering van den Raad der gemeente GOEDEREEDE op Woensdag 24 April, n.m. 7 uur. Aanwezig alle leden en'Ir. Boom. Voorzitter Burgemeester Charbon. De VOORZITTER opent de vergadering en heet allen welkom. Inzonderheid den heer Boom. Spr. zegt, dat het een gewichtige vergadering is, die vanavond gehouden wordt. Eenigen tijd geleden heeft de Raad besloten tot het op richten van een eigen electrische centrale. Door Ged. Staten is toen de goedkeuring op dit Raadsbesluit geweigerd. Thans is aan de orde de electrificatie van West-Flakkee. Hierna sluit de VOORZITTER de openbare vergadering en gaat de Raad in geheime zitting over. Te 9.45 uur verlieten de Raadsleden het ge meentehuis en deelde de Secretaris ons mede, dat de Raad met algemeene stemmen had be sloten Mede te werken tot het verkrijgen van elec- triciteit; met de andere gemeenten va.i West- Flakkee overeen te komen tot het verkrijgen van een gemeenschappelijk Electriciteitsbedrijf, met toepassing van het engrös-stelsel; en het Electriciteitsbedrijf om te zetten in een Naam- looze Vennootschap. We vertrouwen, dat de inlichtingen, die we van den gemeente-secretaris ten volle betrouw baar zijn. Blijkbaar mocht de pers bij het nemen van bovengenoemd besluit niet tegenwoordig zijn. Vergadering van den gemeenteraad van OUDDORP op Woensdag 24 April, des voorm. 10 uur. De Voorzitter, burgemeester Gobius du Sart, opent de vergadering met gebed, waarna spr. de heer Boom, den deskundigen adviseur der electriciteitscommissie, hartelijk welkom heet. Spr. releveert het doel der' vergadering (elec trificatie) en zet kort uiteen wat er aan vooraf gegaan is. De plannen zijn dikwijls bemoeilijkt. Spr. wil de raadsleden sparen welke moeilijk heden de commissie te overwinnen had. Het is nu ongeveer twee jaar geleden, dat de landbouw- vereeniging „Ons Belang" te Melissant plannen maakte voor electrificatie. Als vrucht hiervan hebben vergaderingen plaats gehad en voor 14 dagen heeft de electriciteitscommissie een voorstl samengesteld, dat nader in gecombi neerde vergadering van B. en W. van West- Flakkee is besproken. Men stelt zich op het standpunt, dat aan levring engros de voorkeur gegeven moet worden. Ged. Staten willen geen toestemming geven tot stichting van een eigen centrale, Spr. acht dit betreurenswaardig, om dat voor Ouddorp en voor geheel Flakkee de voorwaarden van een eigen centrale heel wat gunstiger waren. Spr. zet verder uiteen wat reeds in ons blad is medegedeeld en zegt. dat Dordt bij een concessiestelsel Ouddorp en Her kingen uitschakelt, omdat het geprojecteerde net veel te groot zou worden. Ook Rotterdam vindt het net voor Ouddorp veel te groot en wil bekrimpen tot de kom en wil ook wel uitbreiden onder voorgaarde, dat de gemeente garant blijft voor 20 van de kosten aan stroomverbruik gedurende 10 jaren, wat prak tisch hierop neerkomt, dat Ouddorp jaarlijks eenige duizenden guldens bij te passen zou krijgen. Thans is de oplossing gezocht in het engros- stelsel. De heer Boom zal hiertoe inlichtingen verstrekken. Spr. sluit hierop de openbare vergadering. Na heropening der deuren stellen B. en W. voor medewerking te verleenen tot de electri ficatie van West-Flakkee en voor 42000.— aandeelen te nemen. Met algemeene stemmen wordt hiertoe be sloten. De VOORZITER vindt het een verheugend feit dat deze belangrijke beslissing met alge meene stemmen genomen werd. Van Ouddorp begint de victorie en Jiet „daghet" nu eens niet in 't Oosten, doch in 't Westen Spr. releveert nog eens wat er zooal reeds voor gedaan is en zegt dat het en-grosstelsel heel wat ijver en zor gen en activiteit zal vorderen. Er zal nu ook verder hard aan gewerkt worden, opdat zoo mogelijk nog vóór den winter Ouddorp van electrisch licht voorzien zal zijn. Spr. dankt den heer Boom, die steeds klaar stond met raad en wien het nooit te veel is geweest. De door hem gemaakte rapporten laten aan duidelijkheid niets te wenschen over. Spr. hoopt, dat ook in de toekomst op dezelfde aangename wijze zal kunnen samengewerkt worden. De heer BOOM dankt den Voorzitter voor zijn aangename woorden en spreekt er zijn blijdschap over uit, dat het besluit met alge meene stemmen genomen werd. Spr. is er vah overtuigd, dat het bedrijf een goede toekomst zal ingaan. Dan sluiting. Vergadering van den gemeenteraad van SOMMELSDIJK op Vrijdag 26 April, des nam. 2 uur. Afwezig met kennisgeving de heer Le Comte. De Voorzitter, burgemeester Den Hollander, opent de vergadering met gebed, waarna wordt overgegaan tot onderzoek der geloofsbrieven van den heer Roetman. Deze worden in orde bevonden. De heer Roatrnan wordt tot de vergadering toegelaten en legt in handen van den Voorzitter de bij de wet vereischte eeden af. De VOORZITTER spreekt een welkomst woord tot den heer Roetman en hoopt, dat deze in het belang der gemeente mag werkzaam zijn. De heer ROETMAN dankt den Voorzitter voor zijn woorden en sluit zich bij diens wen schen aan. Dan wordt in behandeling gebracht het voor stel B. en W. om medewerking te verleenen tot electrificatie van West-Flakkee. De VOORZITTER geeft den Raad gelegen heid om den heer Boom, deskundig adviseur der electriciteitscommissie, vragen te stellen. De heer DIJKERS stelt enkele vragen van financieelen en technischen aard, onder meer of het bestaande net van Stellendam, dat voor 40.000 door de N.V. wordt overgenomen, capaciteit heeft voor den stroom, die de N.V zal leveren. De heer BOOM antwoordt, dat het bestaande net daaraan wel voldoet. Het is een zoogenaamd drieleidingsnet en heeft voldoende capaciteiten. Ook de andere vragen worden tot volle tevre denheid beantwoord. De heer VAN DEN DOEL vraagt of het voor poldergemalen niet te duur zal uitkomen om electrische energie te nemen. De heer BOOM meent van niet. Er kan met elk bedrijf rekening gehouden worden. Om de tegenstelling duidelijk te laten zien neemt spr. tot voorbeeld een ijsfabriek en een machi nefabriek. De eerste heeft weinig bedrijfska pitaal noodig en een dure stroom zou dit be drijf dus te zeer drukken, terwijl in een machine fabriek, die veel duurdere exploitatie heeft, een hooger tarief toch minder gevoeld wordt. Alles moet dus naar zijn aard berekend worden. Op een desbetreffende vraag van den heer MIJS antwoordt de heer BOOM, dat met deze varieerende tarieven in de begrooting rekening gehouden is. Dan deelt de VOORZITTER mede, dat van Dordt nog een telegram is ingekomen, waarin, in het geval dat de Westelijke dorpen niet meedoen, de gemeenten Middelharnis en Som- melsdijk afzonderlijk kunnen contracteeren, wan neer zij voor den te leggen kabel 4^2 on derhoudskosten en 3}/2 afschrijving betalen. Spr. acht het niet gewenscht op deze offerte in te gaan. De heer DIJKERS wil Flakkee als een 'be langengemeenschap zien en zou het een egois- tisch standpunt vinden, indien de centrum-ge meenten afzonderlijk gingen contracteeren. De VOORZITTER deelt mede, dat van het raadslid Le Comte een brief is ingekomen, met de beste wenschen voor het welslagen van de electriciteitsplannen. De heer VAN DEN DOEL vraagt nog in lichtingen over de straatverlichting, die tot zijn tevredenheid verstrekt worden. De heer BLOK vraagt hoe het moet met de kosten van den kabel door 't Haringvliet, wan neer Oost-Flakkee later aansluit. De heer BOOM gaat hier nog even dieper op in, omdat dit een belangrijk vraagstuk is. Spr. acht het beter, dat de Oostelijke gemeenten van Flakkee b.v. over 5 jaar aansluiten, dan dat zij het morgen zouden doen. De rentabili teit van de N.V. zou door aansluiting van Oost-Flakkee volgens berekening van spr. er niet op verbeteren. Terwijl, wanneer de N.V. enkele jaren in bedrijf is, het Westelijk ge deelte voor een stevig fundament gezorgd kun nen hebben. En dan is het later gemakkelijker voor Oost-Flakkee om zich bij de N.V., die dan op hechtere basis rust, aan te sluiten. Wat betreft de kosten van den kabel als Oost-Flakkee later aansluit, merkt spr. op, dat dan een be rekening zou te maken zijn en Oost-Flakkee alsdan voor een billijk percentage zou kunnen bijdragen. Met algemeene stemmen wordt hierop be sloten tot deelname in de te stichten N.V. voor een aandeel in het kapitaal van 29000, waarvan 10 direct bij de oprichting gestort zal moeten worden. De VOORZITTER dankt den Raad voor dit genomen besluit en hoopt, dat het mede zal werken tot bloei dezer gemeente en van de geheele streek. Spr. hoopt spoed achter de plannen te zetten. Ged. Staten hebben reeds gezegd, dat, wanneer de besluiten der gemeen teraden inkomen, terstond concessie zal verleend worden en de provinciale adviseur onverwijld de voorgestelde plannen zal beoordeelen en er advies over uitbrengen. Ten slotte dankt spr. den heer Boom voor zijn inlichtingen en breed voerige rapporten. Dan sluiting. fi Op het oogenblik dat wij dit schrijven moeten nog twee gemeenten beslissen over de deel name in de electrificatie van Goeree en Wes telijk Flakkee. Het zijn de gemeenten Middel harnis en Stellendam. Naar ons echter verzekerd wordt zullen ook deze gemeenten het voetspoor de overige zes zustergemeenten volgen en zullen de electrifi- catieplanen binnen afzienbaren tijd op het Wes telijk deel van het eiland verwezentlijkt worden. Tot heden hadden deze plannen voorspoed. De zes gemeenteraden, die reeds besloten tot deelname waren homogeen. Het ging e"r overal met algemeene stemmen door. Zeker verreweg het mooiste bij grootsche plannen als de 'elec trificatie er een is. Zonder tegenspraak te vreezen mag gezegd worden dat de tegenwoordigheid vail ingenieur Boom hierop een goeden invloed gehad heeft. Niet dat hij overbluffend of isuggereerehd werkt, doch de kalme zekerheid en de zakelijkheid zij ner betoogen nemen allen twijfel over het niet slagen der plannen of het niet rendabel zijn van een electriciteitsbedrijf weg. In de tweede plaats heeft hiertoe zeker ook niet minder meedege- werkt de uitvoerige rapporten door den heer Boom gereedgemaakt en aan de besturende col leges aangeboden. Deze lijvige böekdeelen ma ken het zelfs voor een leek gemakkelijk, zooals de Heer Warnaer te Dirksland opmerkte, in dit labyrinth den weg te vinden. Wij hebben de vorige week de hoofdzaken reeds medegedeeld. De keuze is gévallen op het engrosstelsel, inet alleen omdat men dan de baas blijft op eigen terrein, doch niet minder ook om dat het dan mogelijk is de eniergie zoo aan te wenden als bij de locale toestanden en omstan digheden past. Het totale kapitaal is beraamd op 750.000 200.000 hiervan zullen door de deelnemende gemeenten aan aandeelen volgestort worden. Het aantal aandeelen, dat voor iedere ge meente komen zal, is als volgt Middelharnis 36 aandeelen van 1000. Sommelsdijk 29 aandeelen van 1000. Dirksland 23 aandeelen van 1000:-— Melissant 21 aandeelen van 1000. Herkingen II aandeelen van 1000.— Stellendam 23 aandeelen van 1000. Goedereede 15 aandeelen van 1000,-— Ouddorp 42 aandeelen van 1000.—' Zooals men ziet loopt het nog al uit el kaar. Dat ligt, zooals vanzelf spreekt in de- uitge strektheid van iedere gemeente. Een gerrieente als Goedereede en Herkingen, b.v. die niet veel meer dan een bebouwde kom hebben zijn -met een klein net klaar. Daarentegéh staat Orfddorp met een uitgestrekt terrein dat overal bebouwd is en naar wij vernemen tot aan den vuurtoren electrischen stroom zal krijgen. Plaatselijk komen deze lasten iju te drukken. Maar er staat natuurlijk tegenover dat Ouddorp nu ook billijkheidshalve bij het maken van win sten evenredig aan de risico dan ook aandeel in die winsten van het bedrijf heeft. De overige 550.000.— zullen in den vorm van obligaties geplaatst worden. De hoogspanningskabel van Middelharnis naar Ouddorp met een '.vertakking van Dirksland naar Herkingen wo/dt 34 K.M. lang. Deze ka bel wordt een bezit van de gemeenschappelijke acht gemeenten. Dit is ook weer billijkheidshalve zoo gedaan omdat alle betrokken gemeenten eVen veel be lang bij dezen kabel hebben, die ingenieur B. vergeleek bij den hoofdslagader in ons lichaam. Ondervindt deze kabel stoornis al is het maar over één centimeter, dan worden hiervan direct over het geheele net de gevolgen ondervonden. Het is dan ook het beste, dat de zorg en het onderhoud voor dezen kabel in handen van één commissie komt die alle acht gèmeenten vertegenwoordigt. Slechts dan is volle bedrijfs zekerheid te garandeeren. Toch hebben ook weer niet alle acht ge meenten .precies evenveel belang bij dezen ka bel. De ééne gemeente zal er meer energie uit halen dan de andere. Dit is berekend naar het aantal zielen van elke gemeente. Rationeelwas dat de kosten door het onderhoudvan dezen kabel naar evenredigheid van het aantal zielen in elke gemeente berekend werden. Een tweede niet minder belangrijk gedeelte van het bedrijf is de laagspanningskabel. Deze is noodig omdat het niet mogelijk is met een hoogspanningskabel alleen te volstaan. Deze kabel toch draagt tusschen de 10.000 en 12.500 volt. Het zou levengevaarlijk zijn, indien deze tot in de huizen gelegd werd. Daarom krijgt ieder gemeente een transfor matiegebouwtje, waarin de hoogspanning tot laagspanning getransformeerd wordt. De span ning in de laagspanningsnetten komt- dan, gelijk te staan aan de bedrijfsspanning, ongeveer 380 volt voor motoren en 200 volt voor licfif. Deze hoofd-laagspanningskabel met zijn diverse af takkingen door de gemeente, moet de gemeente zelf opbrengen in de te stichten N.V. (hierdoor komt het, dat b.v. Ouddorp zooveel meer aan deelen inbrengt dan andere gemeenten, die naar het zielental grooter zijn). Volgens den heer Boom is de begrooting in geen enkel opzicht geflatteerd. Zij is zoo ruim mogelijk genomen. En met allerlei "risico is re kening gehouden. Voor welke eigenaardigheden mpn bij be rekening van dergelijke bedrijven staat, blijkt b.v. hieruit, dat bij de transformatie van ho'og- in laagspanning ongeveer 1/s van de energie verloren gaat, terwijl deze toch aan de centrale van Rotterdam of Dordt betaald moet worden. Hoe meer aansluitingen er echter komen, hoe kleiner dit verlies en hoe economischer,- het bet- drijf zal worden. Wat de statuten der N.V. betreffen, raadt de heer Boom om als het even kan 60 van de winst in reserve te nemen, opdat het fyedrijf zoo hecht mogelijk gefundeerd kan worden, vooral in de eerste jaren van zijn bestaan.- Er zijn verschillende gemeentelijke electriciteits- bedrijven, die de winst voor een groot gedeelte in de gemeentekassen overhevelen en slechts 20 of 25 in het reservefonds storten, en er dus een soort van belasting van radken. De heer Boom raadt dit sterk af. Laat de N.V. eerst zorgen, dat b.v. een 50 van het aan deelenkapitaal afgelost kan worden. Dit behoeft natuurlijk niet eventueela tariefs verlaging in den weg te staan. De praktijk lèert trouwens, dat verlaging van tarief e/enredig gecompenseerd wordt door verlaging van1 stroomafname. i Er kan nog worden medegedeeld, dat volgens een der laatste besluiten der electriciteitscom missie de tarieven hoogstwaarschijnlijk gebracht zullen worden op 35 cent voor licht, 13 cent voor kleine kracht en 8 cent voor huishoudelijk gebruik. Dit is een heel billijk tarief. Bovendien is het nog voor verlaging vatbaar. Als er maar voldoende aansluitingen zijn Een belanrijke vraag is nu, wanneer kunnen we licht hebben Theoretisch kan geantwoord worden: nog dit najaar. Maar we hebben rekening te houden met de praktijk Bestekken en teekenigen, beramingen enz. kun nen verder uitgewerkt worden, doch de belang rijke dingen, als benoeming commissarissen, die handelend voor de N.V. optreden, concessie aanvragen aan polders en de provincie enz.- enz.; moet alles wachten op de goedkeuring der sta tuten. Een eer de goedkeuring der statuten kan aangevraagd worden, moeten ze eerstdoor alle betrokken gemeenteraden worden vast gesteld. Er hangt dus veel van de activiteit der ge meentebesturen af. Overweging verdient, dat de gemeenteraden of de dagelijksche besturen dezer colleges in gemeenschappelijke vergade ring de concept-statuten bespreken. De heer Boom heeft reeds een ontwerp-sta- tuut gemaakt. Dit dient natuurlijk alleen voor model en is voor wijziging vatbaar. De vraag dient b.v. overwogen te worden, of het niet gewenscht is mogelijk te maken, dat commis sarissen, die de gemeenten in de N.V. zullen vertegenwoordigen, ook buiten de gemeente raadsleden benoemd kunnen worden. Niet alleen voorkomt dit, dat wanneer iemand als raadslid aftreedt, automatisch ook als commissaris moet aftreden, maar het voorkomt ook, dat men gebonden is in de benoeming. Het zou toch best mogelijk zijn, dat buiten de gemeente colleges personen te verkrijgen waren, die de meest aangewezen personen zouden zijn ötn als commissaris op te treden. Dit alles moet onder de oogen gezien worden. Zijn de statuten eenmaal door de raden vast gesteld, dan volgt het wachten op de Konink lijke goedkeuring. En eerst wanneer de N.V. aldus officieel is opgericht, kan namens haar worden opgetreden en is verder handelen mogelijk. Praktisch komt dat hierop neer, dat het waar schijnlijk 1930 zal worden eer Flakkee „ge- electrificeerd" zal zijn, zooals een der raads leden het uitdrukte. Het komt er echter op een paar maanden langer of korter wachten niet aan. De heer Boom raadt zelfs aan niet te over haast te werk te gaan. Immers dat zou geld kunnen kosten. Hoe meer ploegen er aan gesteld worden, hoe meer opzichters er noodig zijn. En dat alles drukt de exploitatie. Als het maar komt. En bedriegen de teekenen niet, dan zal het er nu komen De waterleiding. „Jammer, dat het niet te combineeren is", zuchtte een raadslid. Hij bedoelde de water leiding met de electrificatie. Volgens den heer Boom is het grootendeels te combineeren. Een electriciteitsbedrijf is betrekkelijk spoedig rendabel en winstgevend te maken. Met een waterleidingbedrijf staat dat anders. Wanneer het gecombineerd wordt b.v. in dier voege, dat de administratie, het onderhoud, de herstellingen van het electriciteitsbedrijf en het waterleidingbedrijf door één lichaam beheerd en uitgevoerd worden, zal dat al een enorme kostenbesparing geven en aan het budget van een waterleiding zeer ten goede kunnen komen. Het uitschrijven en innen van kwitantiën, het administratief beleid, de montage enz., kan ge makkelijk in één lichaam gecombineerd worden. Zou het niet gewenscht zijn, dat Flakkee zich ook weer eena op het vraagstuk der drink watervoorziening gaat bezinnen SOMMELSDIJK. In een Donderdagmiddag in het Hotel Speé gehouden gecombineerde verga dering met afgevaardigden van den Flakkee- schen Boerenbond, de Noord-Brabantsche Mij. van Landbouw, de Noord-Brabantsche Chr. Boe renbond en de Zeeuwsche Landbouwmaatschap- pij is besloten een groote partij witvleeschige aardappelen (Eigenheimers) te combineeren en te verkoopen voor industrieele doeleinden. Op de 1.1. Woensdag gehouden voorjaars- markt waren aangevoerd 186 runderen 84 big gen 21 paarden en 3 varkens. De handel was vlug bij hooge prijzen. De molenaarsknecht J. K. had het onge luk bij het verrichten zijner werkzaamheden zijn hand zoodanig te verwonden, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. De prijs der landbouwproducten is in deze gemeente als volgtUien' 2.—, paardepeen en eigenheimer aardappelen 1.— per H.L. Van den landbouwer L. G. stierf dezer' dagen het beste werkpaard. Het beest is onder politietoezicht begraven. Verzekering dekt de schade. MIDDELHARNIS. Wegens keuring voor de nationale militie wordt er aanstaande week geen bewaarschool gehouden. Doordat het paard viel had de zoon van Joh. Struik het ongeluk er onder te geraken en zijn enkel te breken. Mej. N. Vis, welke deze week naar het Diaconessenhuis te Rotterdam moest worden vervoerd, heeft aldaar met gunstig gevolg een ernstige operatie ondergaan. In haar plaats is een tijdelijke plaatsvervangster aangesteld. Botsing tusschen motorfiets en auto. Woensdagavond reed de heer A. Vis per motor door de Christiaan de «Vrieslaan, toen uit een der dwarsstraten de auto van den heer Hartogs, bestuurd door diens zoon, kwam. aan rijden. Tegelijk kwamen beiden op het kruispunt en was een botsing onvermijdelijk. De motor reed met zulk een kracht tegen de auto, dat de berijder tegen den grond werd geslingerd en half bewusteloos bleef liggen. Auto en motor werden ernstig beschadigd, terwijl de heer Vis met een hoofdwond en een lichte hersenschud ding in de woning van den heer J. Schuurman werd binnengedragen. De inmiddels ontboden geneesheer achtte vervoer bezwaarlijk, vandaar dat hij nog bij den heer J. S. verpleegd wordt. Zijn toestand is niet gevaarlijk. Alhier zijn aan de Kaai aangebracht en verscheept ruim 3000 H.L. aardappelen en 500 H.L. koepeen. Tot onderwijzer aan de Geref. Wees- huisschool alhier is tijdelijk benoemd, de heer J. Struik van Melissant. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Verslag werkzaamheden keuringsdienst van waren over het eerste kwartaal 1929 19 inspecties van winkels, 17 monsters melk en 15 monsters andere waren werden in deze gemeente genomen. Gisteren arriveerde alhier in de Kaai een motorboot, voorzien van een motor van 16 P.K. Het is de bedoeling van de eigenaars een veerdienst te openen naar de Hoeksche Waard (Bakkerskeet). De boot biedt plaats voor ongeveer 25 personen. DEN BOMMEL. Vórige week werden ver voerd 3975 H.L. aardappelen. Werkzaamheden keuringsdienst van wa ren aantal inspecties van winkels 13, genomen monsters melk 15, andere waren 6 en waar schuwingen aan fabrikanten 1. Heden Donderdagmiddag arriveerde de waterboot „Nelly" uit Rotterdam ter voorzie ning in de dringende behoefte aan drinkwater. -- De melkprijs is in deze gemeente verlaagd met 2 cent per liter. OOLTGENSPLAAT. Door het schrikken der paarden van den landbouwer D. Korteweg liepen deze een bietenzaaimachine van den heer P. van Kempen in elkaar. Hierdoor werden zij tot staan gebracht en werden verdere on gelukken voorkomen. OUDE TONGE. Met ingang van 1 Mei is tot rijksveldwachter aangesteld de heer J. Hen- drikse te Ierseke. De handel in veldgewassen is bijzonder slap. Uien 1.25, koepeen 0.60 en aard appelen 1.— per H.L. NIEUWE TONGE. Als bestuursleden van, den polder Klinkerland zijn aan de beurt van aftreding de heeren D. J. Breesnee en J. H. van Strien. De heer L. D. van Eesteren heeft een vijftal woningen aan den Zuiddijk ondershands verkocht aan den heer A. Mans. - Prijzen der veldvruchten. Uien 1.50, peen 0.75 en aardappelen 1.10 per H.L. De handel is traag. Bij publicatie is bekend gemaakt, dat de rekening en begrooting van den polder Klinker- land ten kantore van den secretaris ter inzage liggen. - De levering van gemalen chili-salpeter voor de landbouwvereeniging „Ons aller belang" alhier, is gegund aan den heer H. Waling voor 11.55 per 100 kilo. DIRKSLAND. Verleden week werden van uit deze gemeente verscheept: 4914 H.L. aard appelen, 200 balen uien, 4160 balen peen en 1786 H.L. poters. De rekening over 1928 en de begrooting voor 1929 van den polder Nieuw-Kraaijer lig gen van 24 April tot 8 Mei a.s. ten kantore van den secretaris van dien polder ter inzage. Tegen een drietal ingezetenen is hier proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der Arbeidswet. Bij de Arbeidsbemiddeling stonden deze week 2 werkzoekenden ingeschreven. De politie heeft den caféhouders aangezegd enkele automaten uit hun inrichtingen te ver wijderen, daar deze worden aangemerkt als hazardspel. MELISSANT. Algemeene vergadering van de Coöperatieve Boerenleenbank op Dinsdag 23 April, des avonds 6 uur in café van der Werff. Tegenwoordig 86 leden. Na opening der vergadering door den voor zitter, den heer J. Tieleman, werden de notulen der vorige algemeene vergadering gelezen en goedgekeurd. Uit het jaarverslag bleek, dat de Bank op 1 Januari 1928 142 en op 31 December d.a.v. 152 leden telde. In 1928 werden 19 nieuwe spaarboekjes uit gegeven, 4 exemplaren werden ingetrokken, zoo dat er op 31 September 147 geldige boekjes waren. 22 Nieuwe voorschotten werden verstrekt, waardoor het aantal voorschotboekjes tot 137 opliep. 13 Voorschotten werden geheel afgelost. Op 31 December 1928 liepen nog 124 voorschotten, tot een totaal bedrag van 139325. 2 Nieuwe loopende rekeningen werden ge opend, zoodat dit aantal 43 bedraagt. Het aantal dagboeknummers steeg in 1928 "Jj I tot 550, tegen 510 over 1927. Zooals uit de rekening blijkt bedraagt de winst 1042.53, tegen 442.90 over 1927, wat zijn oorzaak vond in meerdere inleg van spaargelden, waarom met geen geld van de centrale bank moest worden gewerkt. Vervolgens komt aan de orde de rekening over 1928. Deze sloot met een totaal bedrag aan ontvangsten en uitgaven van 239355.87. Het aftredende bestuurslid, de heer W. Keur, werd met groote meerderheid van stemmen her kozen en liet zich de herbenoeming welgeval len. Ook de heer L. v. d. Baan, lid van den Raad van Toezicht, werd met ongeveer gelijk stemmental herkozen en nam de benoeming aan. Tot plaatsvervangend bestuurslid en lid van den- Raad van Toezicht werden resp. herkozen de heeren J. A. van Nieuwenhuijzen en J. van Rossum, terwijl tot leden, belast met het nazien der rekening over 1929, werden aangewezen de heeren W. Helmstrijd en A. J. Baart. Van de rondvraag werd door verschillende leden gebruik gemaakt, waarna de voorzitter de vergadering sloot. Door het gemeentebestuur is aan den heer A. C. van Nieuwenhuijzen vergunning verleend tot het doen bouwen van een landbouwschuur, terwijl de weduwe C. Zorge gelijke vergunning werd verstrekt tot verbouwing van een woon huis. Deze week werd nabij deze gemeente een ooievaar waargenomen. Zou er mooi weer op komst zijn of heeft deze lentebode zich vergist HERKINGEN. In den tuin bij de woning van den heer C. Bruggeman kon men deze week reeds een nest met jonge merels zien. Gezien den langen winter mag dit wel vroeg genoemd worden. Vorige week werden van hier verzonden 2000 H.L. aardappelen en 1000 H.L. uien en peen, met bestemming voor Frankrijk. Bij een der bakkers alhier is de broodprijs verlaagd met 2 cent per 12 ons. STELLENDAM, In de kosten van den keu ringsdienst van waren te Dordrecht zal over 1929 261.87 moeten worden bijgedragen. De dienstplichtige F. Koese van de lich ting 1929 is tegen 2 Mei a.s. opgeroepen ter inlijving bij het Regt. Kustartillerie te Vlis- singen. Naar men verneemt worden thans in deze gemeente ernstige pogingen aangewend tot op richting van een Hervormde bijzondere lagere school. t— Door Joh. van Dam Jz. alhier is diens woning, staande aan de Molenkade, onders hands verkocht aan P. van Dam Jz. De bouw van een landhuis met garage voor den Edelachtb. Heer Burgemeester alhier, waarvopr aanbesteding werd gehouden, is niet gegund. GOEDEREEDE. haven en werd do> een nat pak en on geluk af. Spelenderwijs bezeerde een arm aan te pas moest De Noordzeev hadden elk voor 5 Garnalen wc kilo per dag en pei pellerijen worden OUDDORP. To A. Grinwis van de wilde gaan, gleed vrouw op den beto door zij, volgens c ontboden geneeshet ding bekwam. Een koe, die wild had rondgeloo vangen, zou deze Stellendam vervoer; is het dier dol ge' stuurder van den 1 naar het slachthui; wat met veel moe is afgemaakt. Op de veem stuks vee aangevoe aantal bezoekers ve doch de kooplust De laatste „Onverwachts" is DE ASCH Het Engelsche vl loofd eigenaardige lijken, dank zij de dat men iemand zoo min mogelijk De autoriteiten, onder hun beheer een verzoek van E| handelen, waarbij van zijn vrouw ond boom te mogen bed onder voorwaarde a merk zou worden boom zich van de zou onderscheiden. DE INDISCHE Onder bovenstaa Dirksland, ooltgensplaat, I Ontvangdag te dag 30 April De kerkelijke i hebben op 8 Mei «- de Ned. Herv k| door den WelEe Wal van Dirkslan<\ die, mede namens hun hartelijken dij zeer vele bewijze bij hun huwelijk Nieuwe Tonge, 24 Eenige ei kennl Heden overl droefheid, na dragen lijden, Broeder», Bel Oom in den ouder! jaar. Mede nami Behuwdej ADR KRIJGS PIETERNELL^ 31311 Middelharnis, Heden beha; in het St Joris van onze zijc' onze geliefde Groot- en Ovc Wed. van in den ouderd 4 'maanden. Uit aB Dirksland, 25 Voor de vele o deelneming, ontvaj ',a onzen gelief Grootvader en Ov betuigen wij hie meenden dank. Dirksland, W. VAN DL A. VAN DÈ| Huis Ter Heijde. M. VAN DE| Nymegen, Wed. J. BAC Amsterdam, A. H. KNÖf A. KNÖPS, k| dirksland, 27

Maas- en Scheldebode | 1929 | | pagina 4