n nieuwe Japon Schoonmaak Buitenland* Gemengd Nieuws Officieel Gedeelte. Eerst HET PALEIS VOOR VOLKSVLIJT AFGEBRAND Plaatselijk Nieuws. lichtprijs op 40 cent per K.W., waarbij ge rekend is op een afname van minstens 75 K.W. per jaar( wat niet bijzonder veel is), de prijs voor kleine krachtmotoren enz.) op 15 cent per K.W. en voor huishoudelijk gebruik, strijk ijzer, stofzuiger enz., boven een bepaald maxi mum gebruik, 10 cent per K.W. Het spreekt vanzelf, dat hoe hooger het aan tal aansluitingen al direct klimt, hoe lager de tariefprijzen worden. Zoo wordt b.v. berekend, dat wanneer zich aanstonds 1640 van de 4400 woningen aanslui ten, de lichtprijs al daalt tot 35 cent per K.W., de prijs voor kleine kracht op 13 cent en voor huishoudelijk gebruik op 8 cent per K.W., ook berekend bij een afname van minimum 75 K.W. per jaar. Bij deze cijfers wordt berekend, dat het bedrijf al rendabel is, in ieder geval zichzelf geheel dekt. Om die prijs voor kleine kracht te krijgen, moet er een minimum afname van 100.000 K.W. over het geheele net gegarandeerd wor den. Ook dat cijfer is laag genomen. Onder stellen we, dat er gemiddeld per dorp thans 20 motoren van 5 P.K. gebruikt worden, dan krijgen we al een cijfer van ruim 25000 K.W. kleine kracht per dorp. In werkelijkheid is het cijfer hooger. Vergelijkt men den hier voorgestelden prijs met andere plattelandsstreken, dan komt men tot de conclusie, dat wij op Flakkee voor zeer billijken prijs electriciteit bekomen kunnen. Nemen we b.v. Voorne en Putten, dat in 1926 een tarief betaalde aan Rotterdam van 45 cent voor licht, 20 cent voor huishoudelijk gebruik en 18 cent voor kleine kracht, dan blijkt het duidelijk, dat wij hier heel wat goedkooper uit komen. En dan is verondersteld, dat lang niet de helft van het aan te sluiten aantal woningen zal aansluiten. We gelooven, dat het spoedig anders zal zijn, vooral in de dorpen, waar men het nog met petroleumverlichting stellen moet 't Bleef een prachtgezicht, waar je ook stond. Van voor, opzij en aan den achterkant één laaiende, loeiende vlammenzee. Waar je keek 't was alles vuur en 't geknetter was geen oogwenk uit je oor. Tot het eindelijk begon te minderen. Na de instorting van den koepel was den vlammen feitelijk al beperking opgelegd in haar wreedaardig spel. Onder een vracht van puin was de eigenlijke vuurhaard voor het grootste gedeelte gesmoord, maar een hard nekkige nalooper als we 't zoo mogen noe men ging zich nog te buiten aan de rechter zijde van 't gebouw, dat allengs tot een zielig geraamte was geworden, 't Vuur zou zijn ver nielend werk tot het einde voltooien, 't Ging nog even heftigtekeer in den linkerhoek, waar de ingang was van de tentoonstellingszaal en twee kleine winkels waren, maar de brandweer was er ook, stond trouw op haar post om elke poging tot overslaan in de kiem te smoren. Het was uiteraard niet mogelijk in het vol komen verwoeste gebouw te gaan zoeken naar de bron van de oorzaak. Vermoedt wordt, dat de brand is uitgebroken in de bij het restaurant gelegen keuken. De nachtwaker er zijn er twee in hét gebouw, voor eiken vleugel één die kort voor den brand zijn ronde had gedaan, had daarbij niets bijzonders bemerkt. De schade. Wat de verzekering en de schade betreft, kan gemeld worden, dat behalve de verzeke ring van het gebouw ad 500.000 op beurspolis en die van de requisieten van het revue-gezel schap van Louis Bouwmeester Jr., ad 60.000, eveneens op beurspolis, nog een aantal andere verzekeringen op verschillende gedeelten van het gebouw en van den inventaris loopen. De directe materieele schade wordt op on geveer 1.000.000 geschat. WEGENBELASTING. Wij maken er houders van Wegenbelasting- kaarten opmerkzaam op, dat de jaarkaarten vóór 1 Mei moeten worden vernieuwd. Daar einde April ook verschillende kwartaal- kaarten vervallen en bovendien de inkomsten belasting moet worden afbetaald, is het zaak niet tot de laatste dagen van April te wachten, daar men anders kans heeft uren lang te moeten wachten. Alleen ten kantore Middelharnis moe ten ongeveer 300 kaarten worden afgegeven. De nieuwe kaarten zijn echter reeds vanaf heden verkrijgbaar. TWEEDE KAMER. HET SUIKERWETJE AANGENOMEN. Met 47 van de 90 stemmen is het initiatief voorstel van ons Anti-Rev. Kamerlid Van den Heuvel om steun te verleenen aan de Suiker industrie, aangenomen. Voor stemden alle Anti- Rev., alle Katholieken en de helft der Christ. Hist, (de heeren Krijger, Lovink, De Visser, Bakker en Weitkamp) en de liberaal Bierema en Braat. Tegen stemden de soc.-dem., de vrijz. democraten, de liberalen, de heeren Kersten en Zaidt (S.G.P.), Schokking, Tilanus, mej. Katz, Snoeck Henkemans en van Boetzelaer (allen C.H.) GE WEI EN'S GELD. De Minister van Financiën maakt in de Staatscourant bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvangen wegens achter, stallige belasting en gewetensgeld bij den In« specteur der directe belastingen te Hellevoet, sluis de volgende bedragen f 3500,— f 300,—; f 700,-; f 2800,-; f 1200,-; £300-, bij den ontvanger dier middelen te Hellevoetsluis 2500,— Bij dien te Middelharnis f 200,—, ROTTERDAM, Hoogstraat, hoek Spui DEN HAAG, Alléén „Modehuis',-Hofweg 6 EEN SNELTREIN UIT PARIJS BIJ HALLE VERONGELUKT. Het totaal aantal slachtoffers bedraagt' zeker negen dooden en drie-en-twintig gewonden. Men vreest evenwel, dat van deze ernstige gewon den nog verschillende personen zullen sterven. Bovendien is er een groot aantal licht gekwet sten onder de reizigers. De materieele schade is zeer groot. Het on geval had juist op een Wissel plaats en behalve een aantal rijtuigen, die vernield zijn, is ook schade aan den spoorweg toegebracht. Voor zoover valt na te gaan, bevinden zich onder de slachtoffers geenNederlanders. DE MARINIER EN DE GLIMLACH UIT DE TAXI. Eenigen tijd geleden rapporteerden inlandsche rechercheurs, dat zij 's nachts een Europeaan op zijn sokken en de schoenen in de hand in de Soerabajasche wijk Goebeng het eene huis in, het andere uit, hadden zien wandelen. Zij hadden hem niet durven arresteeren zoo beweerden zij omdat hij een revolver bij zich had. Men ging de gangen van den man na, en eiken avond, prompt klokke elf, begon hij zijn zwerftocht over Goebeng's dreven. Nu eens zag men hem in de Soembawastraat, dan weer in de Balistraat of op den Goebengboulevard. Waar hij een raam open zag staan, drong hij het erf op, en trachtte door het geopende venster naar binnen te kijken. Daar men zijn gedragingen vreemd vond, ver zocht men hem eens vriendelijk om op het bu reau der eerste afdeeling van het een en ander tekst en uitleg te geven. Eerst trachtte de geheimzinnige er zich van af te maken door te beweren, dat hij zich ver gist had in de woning, maar die vergissing scheen hij bijna iederen avond en dan nog wel ettelijke keeren achtereen te begaan. Geen ster veling op het politiebureau die dat geloofde. Toen men den man nader ondervroeg, kwam er eindelijk het volgende verhaal uit. Of het waar is, zal de mysterieuze Soerabajaan, die- bij de marine werkzaam bleek te zijn, wel het best kunnen weten. Op een avond een dag of tien tevoren liep hij over Goebeng, toen een taxi hem voor- bijsnorde, waarin een lieve dame zat. De dame boog zich uit de car en lachte haar liefsten glimlach tegen den marinier, die zich .-in den zevenden hemel voelde. Maar de krachtwagen geeft menige huisvrouw en dienstbode ruwe en roode werkhanden. Deze worden weder* om spoedig gaaf, zacht en blank door Purol snorde verder met zijn lieven last. De snel- opgedane, aangename indruk bleef en maakte den ongelukkige van streek. Hij tobde over den glimlach, dien hij nu ontberen moest en ging op zoek naar de darned aan wie hij behoorde. Op Goebeng, waar de Piet Paaltjesachtige ontmoeting plaats had, moest zij wonen en daarom zwiert de- marine klant avond aan avond langs de leege straten en keek hij door elk openstaand verlicht ven ster, in de hoop nog eenmaal dien blik uit de lachende oogen van zijn dulcinea te mogen ont vangen. Voortaan zal hij zijn nieuwsgierigheid moeten intoomen, want de politie meende zijn vreemde neiging aan zijn superieuren te moeten bekend maken. DE TREK NAAR DE GROOTE STEDEN. De Deutsche Stadtetag geeft elk kwartaal statistische gegevens over den aanwas der be volking in de steden. De laatste aflevering, die over de eerste drie maanden van dit jaar loopt, wijst op de sterk afnemende geboorten in de groote steden. Berlijn staat in dit opzicht voor aan; het geboortecijfer is er met 9.9 pro mille het laagst en wordt zelfs door "het- sterftecijfer overtroffen. Als er niet zooveel trek naar de hoofdstad was, zou de bevolking achteruit gaan. In het laatste kwartaal zou die achter uitgang 477 hebben bedragen. De andere groote steden (boven 200.000 in woners) hebben weiswaar betere cijfers, maar toch is het geboorteoverschot slechts .10,46 per millioen inwoners. In steden van 100 tot 200.000 inwoners stijgt dit cijfer tot 1426, en in die van 50 tot, 100.000 tot 1434. Daar ongeveer 1/3 deelder Duitschers in steden boven de 50.000 zielen woopt, zijn deze geboorte- en sterftecijfers van grooten Invloed op den loop der bevolking. Op het platteland en in de kleine steden neemt het .zielental n.l. veel sneller toe. Dat men niettemin van een langzame ontvolking van het platteland kan spreken komt door den sterken trek naar de groote „menschenverslindende'' steden. HET DALENDE GEBOORTEGETAL. Volgende week valt de beslissing. Volgende week zullen deze voorstellen in de betrokken acht gemeenteraden ter beslissing voorgelegd worden. Het hangt dus nu van deze gemeenteraden af, of we nog dit jaar electrischen stroom heb ben zullen Het is te begrijpen, dat er waarschijnlijk nog eenig verschil van meening zal zijn over de vraag of men tot engros afname zal overgaan of concessie zal verleenen. Wie echter inzpge van de rapporten had, en er goede studie van maakte zal begrijpen dat de voorgestelde planen tot engrosafname ernstige overweging verdienen. Het is zeer te hopen, dat men in de gemeen teraden tot elkander kan komen, en een minder heid zich niet tegen een meerderheid zal blijven verzetten, waar het tenslotte een ondergeschikte kwestie betreft. De hoofdzaak is dat we electrischen stroom krijgen. En door eendrachtige samenwerking kan dit nu. binnen afzienbaren tijd bereikt worden Met groote belangstelling zien thans de be woners van West-Flakkee naar de gemeentera den die de beslissing in handen hebben DE LOEIENDE VLAMMEN MAAKTEN IN ENKELE UREN HET GEBOUW TOT EEN RUÏNE. De omgeving bleef gespaard. Een typisch Amsterdamsch gebouw is in den nacht van Woensdag op Donderdag door een feilen brand in enkele uren tijds tot een ruïne gemaakt. In luttele uren tijds is dit massale monument geworden tot een ruïne, die herinneringen wekt aan de verwoestingen van den oorlog. Bommen en granaten hadden 't niet meer kunnen ter- nederslaan dan het de verterende vlammen de den in den nacht van Woensdag op Donderdag. Hoe de brand werd ontdekt. 't Was kort na half drie, dat een agent op surveillance in de Utrechtsche straat liep en daar een dof geluid waarnam, dat op hem een indruk maakte of er een valscherm viel. Kort daarop zag hij een dikke rookkolom ter linker zijde van het gebouw uitslaan. Onmiddellijk is hij naar binnen gegaan, heeft den nachtportier gewekt, zoo ook den heer Louis Bouwmeester, die in verband met de vertoo ning van de onder zijn directie staande revue „Wonder boven Wonder" in ,,'t Paleis" over nachtte. De kranige man heeft vervolgens de brandweer opgebeld en aanvankelijk in zijn eentje, maar later bijgestaan door collega's, de naastbijwonenden van het hun bedreigende ge vaar verwittigd. In een ommezien moet het vuur zich hebben verspreid, want toen de brandweer, die met zeer veel materiaal uitrukte op 't Frederiks- plein aankwam, stonden de geheele linkervleu gel en het middenstuk in lichte laaie, 't Gierde en loeide op een ontzettende wijze, 't was een orkaan van vuur, dat in 't holle tochtige ge bouw als met een blaasbalg werd aangewak kerd. Van alle kanten stroomden de menschen samen en in dichte rijen omzoomden ze het plein, om van de hun door de politie gewezen veilige plaats dit unieke schouwspel met zijn betooverende effecten getuige te zijn. 't Had er vaak den schijn van, dat alle huizen rondom het plein in vlammen stonden, zoo fel weerkaatste het angstwekkende vlammenlicht in de ruiten. Bij 't grillig spel der vlammen voegde zich een zich tekens herhalend donderend geraas van het instortend geraamte, dat met doffe ploffen zich in groote brokken afscheidde van het deel van den romp, dat zich noq staande hield. Tergend kroop het vuur omhoog den koepel tegemoet met de uitdagende zekerheid dezen te zullen bereiken zonder op zijn weg tegen stand te treffen. Een voor een werden de steun punten ondermijnd, weggevreten, weggezogen, met zulk een barbaarsche woede weggebrand, dat 't moment van instorten er was voor men 't goed en wel besefte. Een wolk van rook trok weg na een ontzettend lawaai en de honderden op en om het plein zagen niets meer van den koepel, die volkomen aan puin geslagen een roemloos einde vond in den tuin, het fiere ,,overwinnings"-beeld meesleurend in zijn val. Een aschregen daalde neer op het plein, vulde de rails van de tram met een smerige zwarte massa, drong in ooren en neus van de brandweerlieden en van hen, die zich te dicht bij het nog altijd laaiende Paleis waagden. Uit een ontelbaar aantal slangen werd water gegeven, maar de massa, die uit de breede straalpijpen in 't vuur geworpen werd, was als 't bekende druppeltje op een gloeiende plaat, 't Was onbegonnen werk. „Als we de omgeving maar kunnen sparen", moet de brandweer heb ben gedacht, Tien. dooden. Woensdagochtend is de sneltrein Parijs-Brus- sel.-Amsterdam, die om 6.50 uur in het station te Brussel-Zuid moest arriveeren, even voor half zeven, enkele honderden meters ten Zuiden van het stadje Halle op een uit Edingen ko menden goederentrein geloopen. Deze werd let terlijk middendoor gereden. Van den sneltrein vielen verscheidene wagens omver en werden twee postwagens en een derde klas-wagoi ge heel verbrijzeld. Vijf postbeambten, de hoofd conducteur van den sneltrein en een remmer van den goederentrein, allen Belgen, bleven op slag dood. Ook drie reizigers werden dood van onder de puinhoopen gehaald. eD nationaliteit van deze reizigers is nog niet bekend. Voorts zijn er volgens een mededeeling van het depar tement van spoorwegen 23, volgens een parti culier bericht 30 gewonden, waaronder ver scheidene Fransche postbeambten. Van den goe derentrein zijn er acht wagons vernield. Het verkeer tusschen Brussel-Zuid, Henegouwen en Parijs is geheel gestremd. Uit een eerste onder zoek zou blijken, dat de ramp dient te worden geweten aan de onachtzaamheid van den ma chinist van den sneltrein, die een gesloten sein niet zou hebben gezien en dan ook in volle vaart zou zijn voorbij gered en. Nader wordt nog gemeld De botsing tusschen den sneltrein uit Parijs, die een kwartier nam iddernacht uit de Fransche hoofdstad was vertrokken, en een goederentrein, bestemd voor Doornik, had Woensdagmorgen te 6.28 uur op tien meter afstand van het sta tion Hal plaats. Zeer waarschijnlijk is de goe derentrein door tot nu .toe niet opgehelderde reden door een onveilig signaal gereden. De botsing was geweldig. De Fransche en Belgische postrijtuigen van den Parijschen trein werden het eerst getroffen. Het Belgische rijtuig werd boven op del ocomotief gedrukt, kantelde to enom en kwam naast den spoorweg terecht. Van de personenrijtuigen werd een derde klas wagen, die het dichtst achter de locomotief ge koppeld zat, totaal in elkaar gedrukt. De slacht offers van het ongeval behoorea dan ook voor namelijk tot Belgisch treinpersoneel en reizigers van het vernielde derde klas-rijtuig. De dooden zijn de hoofdconducteur van den trein, eenige Belgische postambtenaren en reizigers uit den derden klasse-wagon, y In 1924 bedroeg het aantal geboorten in En geland en Wales 18.8 (per 1000 van de be volking), in 1925 18.3, in 1926 17.8, in 1927 16.6. a - De Registrar-General waarschuwt thans, dat, indien er niet spoedig een verbetering in het geboortegetal intreedt, de bevolking moet gaan afnemen. In zijn verslag schat hij, dat om de bevolking in haar tegenwoordigen omvang te handhaven, een geboortegetal van ongeveer 19.5 noodig is. DE POKKEN TE LONDEN. 197 pokkenlijders in behandeling. De Engelsche ochtendbladen van Woensdag melden, dat sedert Maandagochtend bij de cen trale geneeskundige overheid de Metropolitan Asylums Board) 36 nieuwe pokkengevallen zijn aangegeven. Het aantal pokkenlijders, dat thans te Londen in behandeling is, bedraagt 197. Hier toe behooren 118 gevallen van buiten de me tropool en alleen 114 patiënten uit West Ham. Dinsdag waren vijf anderen onder waarne ming geplaatst, drie van hen uit West Ham. Onder de opvarenden van het besmette stoom schip Tuscania, die onder toezicht blijven, zijn sedert 12 dezer geen nieuwe gevallen voorge komen. VERKIEZING VOOR DE TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. De Burgemeester van SOMMELSDIJK brengt het volgende ter openbare kennis. Op Dinsdag 21 Mei aanstaande zal plaats hebben de candidaatstelling voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Op dien dag kunnen, van des 'voormiddags negen uur tot des namiddags vier uur, bij den voorzitter van het hoofdstembureau in den kies kring, ter secretarie der gemeente Dordrecht, worden ingeleverd lijsten van candidaten, als bedoeld in artikel 35 der Kieswet. (Zie verder aanplakbord). Sommelsdijk, 16 April 1929. De Burgemeester voornoemd, L. J. DEN HOLLANDER. SOMMELSDIJK. Aan den winkelier J. van Gulik, alhier, is vergunning verleend tot het bouwen van een auto-garage aan zijne woning. Tegen een landarbeider alhier is proces verbaal opgemaakt wegens overtreding van de Visscherijwet en het Bijzonder Visscherijregle- ment I. Op den hoek van de Van Aersenstraal en Jacob Banestraat is vanwege het gemeentebe stuur jeen brandput (nortonwel) gemaakt ten einde bij eventueel voorkomende branden al daar te worder. gebruikt. Reeds is met de mo torspuit een proef genomen welke goed slaag de. MIDDELHARNIS. Aan de kaai alhier zijn aangebracht m gescheept 1600 H.L. aardappe len en 800 H.L,. peen. De heer L. Bom heeft zijn woonhuis staan de aan den Ring onderhandsch verkocht aan den heer P. Braber. STAD AAN T HARINGVLIET. Aan de Bijzondere school wordt gevraagd een helpster voor het handwerkonderwijs. (Zie advertentie.) Ter gemeentesecretarie ligt tot 4 Mei a.s. ter inzage een afschrift van het besluit der jachtcommissie betreffende de schadeloosstelling -De heer L. Hoogvliet, postbode alhier is benoemd als zoodanig te Molenaarsgraaf, met ingang van 1 Juni a.s. De post zal aanvangende 1 Juni van Middelharnis naar deze gemeente worden vervoerd met de autobus der R. T. M. De heer A. A. Hoogeweg is benoemd tot secretaris van de gewestelijke Landstormcom- mis'sie „Monden der Maas." QIDE TONGE. J. H. viel van den zolder zoocrat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Door de N. V. Perfine is vergunning ge vraagd om een benzinepomp te mogen plaatsen bij P. Pulieman. -- De chauffeur L. B. brandde beide handen met een bus benzine zoodat medische hulp moet worden ingeroepen. De landbouwgewassen zijn nog steeds da lende Uien 2.koepeen 0.60 en aardap pelen 1.50. DEN BOMMEL. Herdenking van het 25- jarig bestaan van de afdeeling van Het Groene Kruis alhier. Op Woensdag 10 April j.l., des avonds 7 uur werd een buitengewone vergadering van de afdeeling Het Groene Kruis alhier gehouden, ter herdenking van het 25-jarig bestaan der afdeeling. De Voorzitter, de Edelachtb. Heer D. Brou wer, opent de vergadering en heet alle aan wezigen hartelijk welkom. Hij vindt het een aangename taak deze vergadering te mogen openen en te meer nog daar we hedenavond het 25-jarig bestaan onder afdeeling herdenken. Vijf en twintig jaar, dat is een heel tijdperk en als we terugzien, zeggen we tot elkaar; „Waar is die tijd gebleven." Op 18 Februari 1904 werd een vergadering belegd door de heeren J. Prins Fokkes, P. van Weel, P. Jacobs Pzn., Ds. Emmen en Arend Jongeling, in welke vergadering besloten werd een afdeeling van het Groene Kruis op te rich ten. Tot bestuursleden werden gekozen de ge noemde heeren, benevens de heeren J. C. Borg- dorff en J. Kleeuwens. Op 17 October werd in de plaats van Ds. Emmen," die bedankte, de heer P. .Bisschop tot bestuurslid gekozen. De heer Bisschop is de eenig overgeblevene sinds de oprichting. De andere heeren vertrokken of werden door den dood weggenomen. Verschil lende omstandigheden waren oorzaak, dat deze vergadering 2 maal uitgesteld moest worden, ten eerste tengevolge van de strenge vorst en ten tweede door ongesteldheid van onzen ge- achten spreker. Het bestuur wenschte het 25- jarig bestaan niet onopgemerkt voorbij te laten gaan. Vandaar, dat U hedenavond een film vertoond zal worden, met betrekking op de drinkwatervoorziening, iets wat op ons eiland zeer zeker urgent mag genoemd worden. Voor al is dit in de laatste weken duidelijk aan den dag gekomen. Om U een en ander duidelijk toe te lichten, zien we thans in ons midden den heer Krul uit Den Haag, directeur van het Rijksbureau voor drinkwatervoorziening, wien ik met den heer Smeets hartelijk welkom heet. Het bestuur stelt het op hoogen prijs, dat U voor dezen zijt overgekomen, om ons het gemis van een waterleiding te toonen. Waar een groot deel van ons land dit gemis niet meer kent, laten wij nu ook eens de handen in elkaar slaan om dit doel te bereiken. Zeer zeker zou dit ten goede van de volksgezondheid komen. Ten slotte richt de Voorzitter het woord tot den heer Bisschop. U is een groote stuwkracht geweest voor-de oprichting van deze vereeni- ging en hebt thans 25 jaren al uw krachten aan den bloei mogen medewerken. Gij hebt onze vereeniging zien geboren worden en haar bloei meegemaakt. En thans viert ge mede haar zil- •veren feest. Moge het U geschonken worden nog lange jaren Uw gaven en krachten te geven voor den bloei onzer vereeniging. Voor het vele werk, dat U voor de vereeniging hebt gedaan, bied ik U namens het bestuur een zilveren potlood aan. Moge dit klein geschenk U doen zien de erkentelijkheid van ons allen, voor al datgene, dat U voor de vereeniging hebt gedaan. Hierna overhandigt de Voorzitter het zil veren potlood aan den heer Bisschop. De heer Bisschop, het woord nemend, dankt den Voorzitter voor de zeer waardeerende woorden hem toegesproken. Steeds heeft hij uit overtuiging gehandeld, maar nimmer om daar voor een belooning te ontvangen. Ik zal dit ge schenk met dank aanvaarden en het zal me steeds aan dezen avond doen gedenken. Ik dank het bestuur vóór de verrassing en hoon nog veïe jaren mijn krachten te mogen wijden aan den bloei van onze afdeeling. Daarna hield de heer Bisschop ongeveer de volgende rede Wanneer we onzen Bijbel opslaan en lezen daarin het boek Genesis, het vierde hoofdstuk, dan vinden we daarin melding gemaakt van den eersten menschenmoord. Het was het bloed van Abel, dat den nog onbevlekten aardbodem bezoedelde. En als God nu tot Kain komt en hem vraagt„Waar is Abel, uw broeder dan antw.oordt de booswicht: „Ik weet het niet en hij voegt er aan toe: „Ben ik mijns broeders hoeder In onze huidige taal zouden we zeg gen: „Ben ik verantwoordelijk voor mijn broe der Moet ik op hem passen Sedert dien tijd zijn eenige duizenden jaren verloopen. Maar als iemand mij nu vraagt: „Ben ik mijns broe ders hoeder dan zeg ik: „Ja, dat zijt ge". Doch hoor ik U vragen: „Wie is dan toch mijn broe der Op hem die dat vraagt zijn de woorden des dichters van toepassing 'k Ben mensch en woon bij menschen, Van 't zelfde huisgezin, Die mensch is, is mijn broeder, Dien ik als broeder min. In een geordende maatschappij hebben we zoo te spreken. De beteekenis hiervan, dat we maats, dus kameraden zijn, ligt hier duidelijk in. Spreker herinnert vervolgens aan eenige spreekwoorden, waarin een verzoek om hulp ligt opgesloten en vraagt of we in 1929 nog een verzoek om steun moeten doen. Hij zegt ,dat in den tegenwoordigen tijd het egoisme nog maar al te vaak een groote rol speelt en herin nert aan de lijfspreuk van Ds. Fleischer: „Allen voor één en één voor allen." Ds. Fleischer en dokter Poolman waren de mannen, die in 1900 duidelijk lieten blijkeni dat naastenliefde kon bestaan. Op 3 November 1900 stichtten deze beide mannen de eerste afdeeling van het Groene Kruis in Zuid-Holland op het dorpje Lange Ruige Weide. Niet van Alkmaar, zooals in den 80-jarigen oorlog, maar van Lange Ruige Weide begon de victorie. Spreker staat thans stil bij de afdeeling te dezer plaatse en herinnert aan den dag, dat de afdeeling werd opgericht. Hij herdenkt de genen, die door den dood aan de vereeniging ontvielen. Daarna sprak hij een woord tot zijn medebestuursleden en wekte de leden tot mede werking en steun aan het bestuur op. Ten slotte wees de heer. Bisschop nog op het symbool van het Groene Kruis, om met het volgende gedicht van Allard Pierson te eindigen Wat vraagt het licht Gereed ter kim te dalen, Of iets op aard gewrocht werd bij zijn stralen? Het gaf zijn glans en deed zijn plicht. Wat vraagt de bloem Wanneer haar bladen welken. Of honig werd gedronken uit haar kelken Ze heeft gebloeid, dat is haar roem. •Kust de avondrust Het blad, nu moe gefluisterd, Wat vraagt de nachtegaal of iemand luistert? Hij zingt zijn lied, dat is zijn lust. Werk, mijmer niet Werk, wat ook 't loon moog wezen. Gestrooid is 't zaad; wie zal de vruchten lezen Hij, die de blanke velden ziet. De Voorzitter dankt den heer Bisschop voor zijn gehouden rede en heet het bestuur van de afdeeling uit Ooltgensplaat, alsmede dokter Oosthoek uit Stad aan 't Haringvliet, hartelijk welkom. Hierna neemt de heer Hobbel uit Ooltgens plaat het woord en wenscht den Voorzitter ge luk met dit jubileum en ook den heer Bisschop met zijn jubileum als secretaris. Hij hoopt, dat de film van hedenavond er toe bij zal dragen, dat er binnen afzienbaren tijd een waterleiding op ons eiland komt. Daarna neemt de heer Krul uit 's-Graven- hage het woord. Spreker herinnert aan de le gende van de twee koningskinderen, die elkaar niet konden krijgen. Nadat hij de reden heeft medegedeeld, waardoor deze vergadering werd uitgesteld, is het er toch van gekomen. Het is hem een aangename taak om dezen avond door zijn film er toe bij te dragen, dat er binnen afzienbaren tijd een waterleiding op dit eiland is. Hij wil de vergadering niet bang maken met cijfers, zooals heel dikwijls gedacht wordt. Maar toch wil hij eerst iets ter inleiding mededeelen. Hoe werd vroeger het water verplaatst In dic^ tijden werden in verschillende landen het wate in groote reservoirs bewaard, waardoor het wa ter van den Nijl tot op dorre plaatsen gebracht werd. Thans wordt door de overheid veel zorg aan de drinkwatervoorziening besteed. Hij her innert nog aan de Romeinen, die niet alleen strijdkunst, maar ook hygiëne brachten. Ver volgens gaat spreker na, hoe de watervoorzie ning in het vervolg plaats vond. De resultaten zijn niet uitgebleven. Hij zegt, dat de sterfgevallen in de steden thans minder bedragen, dan op het platteland, wat voorheen juist andersom was. Om weer op het historische punt terug te komen, zegt de heer Krul, dat ons land wat betreft de waterleiding wel achteraan kwam. Verschillende landen waren in de achttiende eeuw al in het bezit van een waterleiding. Iu 1853 werd in Amsterdam door een Engelsche firma de eerste waterleiding aangelegd. In het jaar 1856 werd in Den Helder door het Rijk een leiding aangelegd. In het jaar 1866 brak in het land een hevige cholera uit, en naar aanleiding daarvan werd een Staatscommissie benoemd, welke Commissie rapporteerde, waterleidingen aan te leggen, het geen in verschillende steden werd gedaan. In 1910 kreeg Zuid-Beveland als plattelam J het eerst een bedrijf. Op het oogenblik zijn 400 gemeenten in ons land in het bezit van een waterleiding, welke gemeenten tezamen 63 van de bevolking tellen. Hierna werd de film vertoond. Op zeer dui delijke wijze licht de heer Krul verschillende platen toe, zoodat de behoefte duidelijk aan het licht komt. Na afloop der film neemt de Voorzitter het woord en dankt namens de vergadering den heer Krul voor het vertoonde en de zeer dui delijke toelichting. Hij hoopt, dat door vertoo ning van deze film de groote behoefte van een waterleiding gevoeld zal worden en spreekt den wensch uit, dat door samenwerking van alle gemeenten ons eiland spoedig een waterleiding zal hebben. Daarna dankt hij de aanwezigen voor de opkomst, doch had verwacht, dat de vergadering beter bezocht zou worden. Een ieder ging zeer voldaan huiswaarts. NIEUWE TONGE. Door de coop. Bakkerij alhier wordt met ingang van a.s. baandag het brood met 3 cent per 12 ons verlaagd. De heer W. van Eesteren heeft zijri schuur staande aan den Zuiddijk alhier onderhandsch verkocht aan den heer W. Kieviet Gz. alhier. Verslag van het verhandelde in de ver gadering van de afdeeling van heit Groene Kruis op 17 April j.l. Voorzitter de heer Dr. C. van Gelder. De voorzitter opent de vergadering heette de aanwezigen welkom en deelt de redenen mede, waarom de vergadering zoo laat wordt gehou den. Daarna verzoekt hij den secretaris de notulen der vorige vergadering voor te lezen, welke onveranderd worden vastgesteld en geteekend. Vervolgens brengt hij verslag uit over het afgeloopen jaar. Het jaar 1928 heeft zich voor onze afdeeling gekenmerkt, door een gestadige uitbreiding en verstevening van de verschillende takken van den Groene Kruisdienst. Voor een gemakkelijk overzicht zullen wij deze achtereenvolgens de revue laten passeeren. 1. Wat het verstrekken van ziekenverplegings artikelen betreft, zoo werd hiervan een geregeld en nogal druk gebruik gemaakt, daar ruim 140 maal een artikel in gebruik werd gegeven. Het tijdige terugbezorgen en het goede onderhoud ondervonden den goeden invloed van het toe zicht daarop door onze zuster. Daar in 't vorige verslagjaar zeer veel arti kelen waren aangekocht, konden wij dit jaar met veel kleiner bedrag voor aankoop volstaan. Waarschijnlijk zal in 1929 weer een belangrijk hoogere som hiervoor bestede moeten worden. Als een merkwaardige zeldzaamheid kan wor den vermeld, dat, terwijl men nogal eens moeite heeft om een lighal terug te krijgen, na herstel van een zieke, omdat men 't gebruik ervan zoo zeer heeft leeren waardeeren, dat men 't niet zoo gemakkelijk meer kan afwennen, het bestuur

Maas- en Scheldebode | 1929 | | pagina 4