HooonnMverzicflL Buitenland. VAN EEN VERSTEKELING EN EEN MLLLIONAIR. Op een der laatste reizen van het s.s. Nieuw Holand uit Australië naar Soerabaja heeft zich een geval voorgedaan, dat het Soer. Hbl. aldus vertelt. Den avond na het vertrek uit Brisbane werd door den administrateur een net gekleede jon geman opgemerkt op het promenadedek, welke hem als passagier onbekend was. Na hem enkele vragen gesteld te hebben, bleek den administra teur, dat het een jonge Nederlander was, die op heimelijke wijze aan boord was gekomen om te trachten onopgemerkt de reis naar Java als gratis-passagier mede te maken. Hij noemde zijn naam. welke gelijkluidend was aan dien van een oude bekende Bataviasche familie, en bleek een jongeman te zijn, die behoorlijk kon voor doen. Hij verklaarde eenigen tijd tevoren in Australië te zijn gekomen om arbeid te zoeken, had eenigen tijd te Sydney gewerkt aan de mon tage van de kolossale brug, welke daar dwars over de baai wordt gebouwd, maar was door samenloop van omstandigheden weer werkloos geraakt, naar Brisbane afgezakt, en had ten slotte getracht op deze wijze terug te keeren naar Java. Zijn ontdekking aan boord zou natuurlijk tot onaangename gevolgen voor den jeugdigen avonturier kannen leiden en toen dit enkele dagen later ter oore kwam van een Ameri- kaansch millionair aan boord, den heer John Borg, trok deze zich op sympathieke wijze zijn lot aan. De heer Borg, uit het plaatsje Hacken- sack in New Jersey, niet ver van New York, maakte destijds fortuin als makelaar in Wall- street en bevond zich aan boord van de Nieuw Holland met vrouw en zoon op reis rond de wereld. Hij is zelf niet van Hollandsceh af komst, zijn echtgenoote wel. Deze zoo zeide men is een dochter van G. W. Gowen, oud president van de Nederl. Hervormde Kerk in de Vereen. Staten. De heer Borg, die eveneens lid van die kerk is te Hackensack, voelde zich door de banden van geloof en huwelijk sterk aangetrokken tot het Nederlandsche volk. Hij vertoefde gedurende zijn reis om de wereld ver leden jaar geruimen tijd in Nederland, en stelt groot belang in alles, wat Nederlandsch is. Zoo vatte hij ook sympathie op voor den jongen Nederlander, die getracht had zich in het bui tenland een carrière te maken, en bood den gezagvoerder van de Nieuw Holland aan, de ovèrtochtskosten voor den ontdekten versteke ling te betalen, waarmede kapitein Bauer zooals vanzelf spreekt accoord ging. De betrokken passagier toonde zich voor de ge boden hulp zeer dankbaar en beloofde, zoodra hij daartoe in staat zou zijn de passagekosten te zullen terugbetalen. De heer Borg verklaarde daarop, dat bedrag ter beschikking van den gezagvoerder van de Nieuw Holland te laten, om dezen in staat te stellen later eventueel nog meer stowaways uit of naar Australië op soortgelijke wijze te kun nen helpen. Het Soerabajasche blad kan nog melden, dat' de heer John Borg ook eigenaar van" een pro vinciaal dagblad is: de Bergen Evening Record (Bergen is de „county" waarin Hackensack ge legen is). Zijn zoon, die hem op reis rond de wereld vergezelt en die kort geleden afstu deerde aan de Yale-universiteit, zal als jongste verslaggever aan dat blad zijn loopbaan als journalist aanvangen. DE LASTEN VAN EEN ERFENIS. Dat het erven van een groot fortuin maar niet zóó gaat, bewijst de ondervinding van me vrouw Jaubert Berthelot, een dame te Parijs. Nadat de couranten hadden gemeld, dat een neef in Australië ditmaal dus niet de oom uit Amerika die bij een auto-ongeluk het leven had verloren, haar twaalf millioen dollar had nagelaten en dat een andere neer, ditmaal meer naar het klassieke recept, in Amerika overleden, haar een groot fortuin had vermaakt, begon mevrouw Jaubert Berthelot, die tot dus ver, zonder rijk te zijn heel gelukkig had ge,- leefd, het bestaan een last te vinden. Den dag, nadat haar eerste erfenis bekend was gemaakt, ontving de erfgename negentig bedelbrieven. Den volgenden dag was dit aan tal veel grooter en twee honderd menschen kwa men persoonlijk om onderstand vragen. Me vrouw Jaubert Berthelot verhuisde om aan dit gebedel te ontkomen: het hielp niet. Zij werd ontdekt, de stroom bezoekers hield aan. Er kwamen niet minder dan honderd aanzoeken om de hand van mevrouw Berthelot's dochter. Deze was echter reeds getrouwd. Terwijl de bedelbrieven aanhielden, kwam er bovendien een stroom van dreigbrieven los van menschen, die geen geld van mevrouw Berthelot hadden losgekregen. Het fortuin van deze nieuwe rijke wordt op driehonderd millioen frank geschat, maar me vrouw Jaubert Berthelot heeft nog geen cent van dit geld gezien, ook niet van de eerste erfenis, die zij een jaar geleden heeft gekregen. Integendeel verkeert zij nog in het stadium van geld uitgeven, want alle menschen, die voor het loskrijgen, afdragen en overmaken van dit geld in het touw zijn, moeten worden betaald... DRIEVOUDIGE MOORD. De dader na twee jaar ontdekt. Naar de Tsjechische bladen melden, is het eindelijk gelukt, licht te brengen in de moord zaak, waarbij drie Tsjechen in 1927 het leven lieten. Deze drie, Klika, Macharovsky en Miil- ler, waren tegen het einde van Mei naar Parijs gegaan, waar zij in het hotel Du Fome ge zamenlijk een kamer hadden. Zij ontmoetten op een wandeling door de stad een vierden land genoot, die hen later in hun hotel bezocht. Eeni- ge dagen daarop vertrokken zij gevieren om een uitstapje in de omgeving te maken. Des avonds verscheen de nieuwe vriend in het hotel met een visitiekaartje der anderen, waarop het verzoek geschreven stond, den brenger dè sleu tel der kamer te geven zij zelf zouden twee dagen later terugkomen. De portier gaf den sleutel, de vriend overnachtte in het hotel, en vertrok den volgenden dag met een deel der bagage. De drie anderen verschenen echter niet meer in het hotel, evenmin ontvingen familieleden in Praag eenig bericht. Een onderzoek van de Fransche politie leidde aanvankelijk tot het vinden van de lijken van Klika en Macharovsky in een korenveld; eenige dagen later werd ook dat van Müller ontdekt Van den overbrenger van het visitekaartje, in wien men den moor denaar vermoedde, ontbrak elk spoor. Het Tsjechoslowaaksche consulaat vergeleek echter het handschrift op het kaartje met dat van hen, die een formulier voor het aanvragen van een pas invulden, en kwam dezer dagen op een aanvrage van een zekeren monteur Skalsky, wiens persoonsbeschrijving door den hotelportier ook overeenkwam met het signalement op den pas, die op 10 Juni 1927 was aangevraagd. De politie te Praag, die reeds herhaaldelijk arrestaties in deze zaak had gedaan, doch de aangehoudenen steeds weer had moeten laten loopen, nam Zondag Skalsky in hechtenis. Aan vankelijk ontkende hij, doch eindelijk verklaarde hij, dat op het uitstapje naar Louvres, zijn re volver, waarvan de zekering defect was, bij een bezichtiging van het wapen was afgegaan, waarbij Macharovsky doodeiijk werd getroffen. De beide anderen hadden zich toen op hem, Skalsky, geworpen, doch hij was hen voor en doodde hen uit zelfverdediging. Daarna maakte hij zich van hun papieren meester, ging naar Parijs terug, en eigende zich een aantal voor werpen van waarde en kleeren toe. Een huis zoeking bracht deze grootendeels aan het licht. De nieuwsbladen bevatten dezer dagen de mededeeling, dat te Mannheim was opgericht de Wollseide Gesellschaft m.b.H., en dat, waar de voorbereidende werkzaamheden thans waren geëindigd, met de productie van verscheidene duizenden Kilogrammen per dag, een aanvang kon worden gemaakt. Wij waren in de gelegenheid het artikel Wolzijde zelf te beoordeelen, en waar zoowel van spinners- als van weverszijde groote be langstelling voor het product bestaat, deelen wij daaromtrent het volgende mede. Wolzijde is een vicose-product, en dient ter vervanging van wol. Het wordt vervaardigt in verschillende fijnheden en lengten, zoodat prac- tisch gesproken voor iedere wol een tegenkwali- teit in wolzijde kan worden geleverd. De fabri kanten gaan verder: zij leveren de wolzijde eveneens als kamband voor de kamgarenspinne- rijen, en tenslotte ook als garen. Doet de wol zijde als ruw product den vakman nog eenigs- zins vreemd aan, dit gevoel verdwijnt geheel wanneer hij het garen, en tenslotte de stoffen ziet welke daaruit worden vervaardigd. Een vakkundig beoordeelaar zal onmiddellijk toegeven dat hier iets bijzonders bereikt is. In derdaad zijn dan ook 4 jaar verstreken sedert de eerste proeven met het nieuwe product ge nomen werden, en de onderzoekers, gerugsteund door een machtig concern als de Zellstoffabrik Waldhof, hebben de resultaten niet wereldkun dig gemaakt alvorens zij inderdaad overtuigd waren het best mogelijke op dit gebied te hebben bereikt. Als resultaat van hunne onderzoekin gen brengen zij thans een artikel ter markt, het welk voor het product uit schapenwol niet be hoeft onder te doen( en bovendien 50 goed- kooper is. Het spinnen van Wolzijde op de gebruikelijke spinmachines veroorzaakt niet slechts geen moeilijkheden, doch is zelfs nog goedkooper. Dit laatste vindt zijn oorzaak in de omstandigheid, dat Wolzijde niet gereinigd behoeft te worden. Ook het weven kan geschieden zonder dat daarvoor eenige wijziging in de bestaande ma chines noodig is. De behandeling in de weverij en de appretuur is geringer dan bij wol, en niet ingewikkelder dan bij katoen. Een belangrijk feit is dat Wolzijde niet slechts als enkel product goede resultaten oplevert, doch eveneens verwerkt kan worden tezamen met schapenwol of katoen. De resultaten worden hierdoor, zoo mogelijk, nog beter. Tenslotte rijst de vraag hoe de stoffen, welke vervaardigd zijn uit Wolzijde, zich in het dra gen houden. Ter overtuiging hiervan werden ons artikelen getoond, welke blijkbaar reeds geruimen tijd waren gedragen, en regelmatig gewasschen. Het resultaat overtrof onze ver wachtingen de stoffen bleken bestand te zijn tegen wasschen in alle mogelijke reinigingmid delen. Zelfs kunnen zij door imprigmeeren wa terdicht gemaakt worden. Naar onze meening zal Wolzijde een artikel worden waarmede door de industrie terdege re kening moet worden gehouden. HELLAS EN ROME. In het Rijksmuseum te Amster dam wordt op het oogenblik een zeer Interessante tentoonstelling van oud-Grieksche en -Romelngche kunst gehouden, waartoe talrijke verzamelingen ob jecten In bruikleen afstonden. Den beroemden „Leld- scbe Dlonysos" kan men hier ook bewonderen. TWEEHONDERD OUDE AUTO'S, die, naar het oordeel der Chicago'sche autoraoblelver- koopers, hun naam en bet merk tot oneer strekten, werden door hen opgekocht en tot een auto-dafé veroordeeld. De opgestapelde wagens, voordat de brand erin werd gestoken. PER WATERRIJWIEL HET KANAAL OVER TE STEKEN is het plan eenei even in- als ondernemende Frangaise MHe. Almée Phanner, die tot dat doel haar beide beenen liet verzekeren voor bet bagatel van 125.000 BET NIEUWE TENNISSTADION, dat In de onmiddellijke nabQheid van zijn grooten broer, het Olympisch Stadion, te Amsterdam gebouwd wordt, schiet ai aardig op. Binnenkort reeds zullen do liefhebbers van smash en drive er hun hart kunnen ophalen. HET NIEUWE JULI AN A-KINDERZIEKENHUIS aan de Dr. Van Welylaan te 's Gravenhage, dat heden werd geopend. DE HEER ABR. DE LA - MAR, oprichter van het bekende advertentie bureau A. de la Mar Azn. en van 1893—1924 di recteur Van het N.T.A. is 70 jaar oud, te Amster dam overleden FL K. H. PRINSES JULIANA heelt gisterenmorgen haar coUego-bezoeken aan de Universiteit te Leiden hervat Per auto begeeft de vorsteilfke studente zich naar de Alma Mater.

Maas- en Scheldebode | 1929 | | pagina 10