Ontvellingen Huiduitslag Officieel Gedeelte. Plaatselijk Nieuws. SOMMELSDIJK. Vorige week werden uit deze gemeente 233000 K.G. paardepeen en 139000 K.G. aardapelen verscheept. Bij het vee van een landbouwer in deze gemeente is de besmettelijke veeziekte mond- en klauwzeer geconstateerd. Op den hoek van den Oostelijken Achter weg en den St. Sebastiaan-Doelestraat kwam de auto van den koopman W. P. uit Midelhar- nis in botsing met den motorrijder J. v. d. W. Auto en motorfiets werden belangrijk bescha digd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Een zoontje van den heer C. de J. uit Dirksland had het ongeluk op de kaai alhier van een vrachtauto te vallen. Spoedig werd hij naar een geneeskundige gebracht. Deze consta teerde ernstige verwondingen. MIDDELHARNIS. De laagste inschrijvers voor het bouwen van een woonhuis voor L. Buis zijn voor timmer en metselwerk v. d. Welle te Stad aan 't Haringvliet, voor smidswerk A. Witvliet en voor schilderwerk G. de Koning al hier. De heer Scheenloop adjunct-commies aan het postkantoor alhier is met ingang van 16 Mei overgeplaatst naar Amsterdam. De verhuring van het bouwland voor den tijd van 10 jaar van het onderlinge begra fenisfonds aan Leenvings Dreve is aan de le den verhuurt voor 51 tot 57 cent per roede. In een algemeene vergadering der land- arbeidersvereeniging „Vooruitgang" alhier op 12 April j.l. werd het ontwerp-reglement voor een centraal verband voor Goeree en Overflak- kee na eenige wijzigingen goedgekeurd. Tot af gevaardigde werd bij acclamatie benoemd de heer A. Baartt secretaris dier vereeniging. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Aan A. C. Koppenaal alhier is vergunning verleend tot het verrichten van bakkersnachtrbeid. De keuring voor den dienstplicht lichting 1930 zal plaats hebben te Middelharnis in de Bewaarschool op Zaterdag 4 Mei a.s. des v.m. 11 uur. Een opgaaf van de uitkomsten der meting en schatting van gebouwde en ongebouwde eigendommen ligt ter gemeente-secretarie ter in zage tot 2 Mei a.s. DEN BOMMEL. In het laatst der maand April zal weer de verkoop plaats hebben van de Emmabloem. Het doel is te bekend om de verkoop aan te bevelen. De vorige week werden vervoerd 555 H.L. aardappelen 100 H.L. uien en 1500 H.L. peen. OLTGENSPLAAT. Ter gemeente-secretarie ligt ter inzage een opgave der uitkomsten van de meting en schatting der bebouwde en onge bouwde eigendommen. Voor herhalingsoefeningen zullen de vol gende personen onder de wapenen worden ge roepen J. Kamp 9 September naar B. op Zoom, J. Hotting 26 Aug. idem, J. M. Hemmink 1 Sep tember naar 's Hertogenbosch. H. Troost 26 April naar 's Gravenhage, L. H. Korteweg 14 Aug. naar Utrecht. Het mond- en klauwzeer is in deze ge meente geweken verklaard. OUDE TONGE. Vergadering van den ge meenteraad op Donderdag a.s. 18 April des v. m. 10 uur. Aan den milicien van de lichting 1927 D. D. Slinger is voor goed vrijstelling van den dienst verleend wegens broederdienst. Bij H. D. ontstond een begin van brand, men was spoedig het vuur meester, maar enkele stukken huisraad waren toch totaal vernield. Aangelokt door het vele werk in het Westland vertrekken vele gezinnen daarheen. Op heden vertrekken weer enkele groote ge zinnen naar Loosduinen. De kantoorbedienden bij de Posterijen, de heeren de Wit en van Rijssel zullen 16 Mei a.s. overgeplaatst worden. De eerste naar Rot terdam en del aatste naar Middelharnis. De handel in veldgewassen is zeer slap te noemen. Men besteedt voor uien 2.—, aardapelen 1,50 en koepeen 0,601.- Deze week zullen enkele dames een inza meling in deze gemeente houden, de gelden zul len ten goede komen aan de stichting Bijbel verspreiding. Ledenvergadering van den kolenbond „Ons aller Belang" op Vrijdag 12 April in het Hotel de Waard. De Voorzitter G. C. van Schouwen opent de matig bezochte vergadering met een woord van dank aan de opgekomenen en zeide dat de goede kern van leden aanwe zig zou zijn. Spr. memoreerde de z.g.n. kleine distributie die we in den afgeloopen winter mede gemaakt hebben zoomede de nieuw aangekochte kolenbergplaats en het gevormde kolencyndicaat dat wel eenigen invloed op de kolenprijzen in het vervolg hebben zal. De notulen van de vorige vergadering werden onveranderd goedgekeurd en geteekend. Daar het lid van de controlecommissie P. van Loon door familieomstandigheden niet aanwezig kon zijn, was van hem een schrijven ingekomen dat die commissie de boeken en bescheiden bij den secr.-penn. in de beste en accurate orde hebben bevonden. De rekening werd dan ook na een kleine op merking van D. Verweij goedgekeurd en getee kend. Bij de verkiezing van 3 bestuursleden, G. C. van Schouwen, G. Gebraad en W. Los werden de aftredenden met bijna algem. stemmen her kozen en onder dankzegging werd de benoeming aanvaard. De bezoldiging van den secr.-penn. werd evenals het vorig jaar weer met 2]/j van den inkoopprijs gehouden. De heeren A. Mameete en A. Ossewijer werden benoemd tot nazien der rekening over 1929. Bij de regeling kolen lossen werd op voorstel van het bestuur de leden 14 dagen beraad gegeven mede in ver band met de nieuwe opslagplaats een combina tie te zoeken tusschen lossers en vervoerders en binnen dien tijd hun inschrijvingsbiljetten bij het bestuur in te leveren. Bij de rondvraag werd namens het bestuur een regeling gemaakt om bij een eventueele stag natie in het vervoer bij staking, ijsgang enz., aan dengenen kolen te weigeren die in het voor gaande seizoen minder dan 12 H.L. kolen bij den Bond getrokken hadden alleen maar bij den genoemden crisis. Na het uitreiken van presentiegeld werd de vergadering gesloten. NIEUWE TONGE. In de a.s. Woensdag avond in het weeshuis alhier te houden verga dering van het Groeene Kruis afd. N.T. en Omstreken zal de Weled. Zeerg. Heer Dr. C. van Gelder alhier een rede houden over het onderwerp Over leven en dood in den loop der eeuwen. De chauffeur J. C. B. alhier had het onge luk met zijn vrachtauto in een sloot te rijden. Met paarden werd ze weer op den weg gebracht Met eenige materieele schade liep het ongeluk af. Tegen iemand van Oude Tonge is proces verbaal opgemaakt wegens het rijden met een vierwielig motorrijtuig zonder achterlicht. HERRINGEN. Memento Mori. Zondagmid dag overleed plotseling na een ongesteldheid van slechts een paar dagen in den ouderdom van ruim 74 jaar de heer A. Heijblom. De overle dene heeft jaren lang de Ned. Herv. Kerk ge diend als notabel en ook nog als ouderling. Bij gelegenheid van zijn 60-jarige dienstvervulling bij de familie Van der Velde werd hij door H. M. de Koningin begiftigd met de zilveren eere medaille der Oranje Nassau orde. De overledene was een algemeen geacht en geziene persoon lijkheid. De melkprijs is vorige week door de zui velfabriek en anderen verlaagd tot 12 cent per liter. DIRKSLAND. Doordat een auto over een hond reed kwam deze aan den Gelderschendijk tegen een huis terecht en bekwam belangrijke schade. Tegen A. J. B. te Middelharnis is hier proces-verbaal opgemaakt wegens het rijden zonder licht. Uitslag van de door het bestuur van het Waterschap De Gemeene Uitwatering van D. gehouden aanbestedingen op Maandag 15 Apr. des nam. 2 uur. Het maken van een boordvoorziening in twee gedeelten aan de westzijde van de los- en laad plaats in de binnenhaven van Dirksland bij MijndersP. van Wijngaarden te Dordrecht 11.178, A. Spoon te Nieuwenhoorn 12.621, Gebr. Parel te Sliedrecht 13.642.J. W. Verheul te Rotterdam 8.888.C. Spee te Sommelsdijk 11.725,—, W. van der Welle Stad aan 't H. 11.600.—, J. Ie Comte te Sommelsdijk 10.623.—, C. Smeets te Achthui zen 14.000.-j, J. Mosselman Ooltgensplaat 11.849J. Both Cz. Dirksland 12.500.—, A. van den Doel te Sommelsdijk 11.738 M. Langbroek te Middelharnis 11.900.—, W. en C. Polder te Dirksland 10.689.— Gegund aan W. Verheul te Rotterdam. Het maken en inhangen van een paar ebdeu ren in de schutsluis van Dirksland met het uit nemen, ophalen, het uit elkander nemen en op aan te wijzen plaatsen opbergen der oude eb deuren met inbegrip van alle leveranties en arbeidsloonen. J. T. Mosselman Ooltgensplaat 5255. P. van Wijngaarden Dordrecht 4687.—, Gebr. j Parel Sliedrecht 5094.A. Spoon Nieuwen hoorn 5885.—, J. W. Verheul te Rotterdam 4375.C. Spee Sommelsdijk 4600.C. j Smeets Achthuizen 4990.J. Both Dirk sland 5160.—, M. Langbroek Middelharnis 5200.A. van den Doel te Sommelsdijk 5190.Eveneens gegund aan Verheul te Rotterdam. MELISSANT. Van den landbouwer Joppe geraakte vorige week een paard te water. Met'%1 een span paarden gelukte het den drenkeling op den vasten wal te brengen. Het voor een wagen gespannen paard van den vrachtrijder Van der Spaan geraakte aan den Westelijken Molendijk op hol. Het dier kwam tenslotte terecht op de heining voor de woning van B. Goedegebuur. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor, doch de heining was grootendeels vernield. Toen Mjej. P. van der M. aan den be neden-Molendijk voor een vrachthauto bestuurd door S. wilde uitwijken kwam zij met haar rijwiel te vallen. Zij werd een eind medege- sleurd doch behoudens lichte kwetsuren liep het ongeval goed af. Zaterdagavond reed de vrachtauto van de roomboterfabriek „De Nijverheid" aan den Achterweg achteruit te water. Met behulp van een tractor gelukte het spoedig het voertuig op den wal te brengen, zoodat het ongeval goed af liep. De in deze gemeente wonende verlofgan gers der lichtingen 1917 en 1920 moeten zich vermoedelijk in de maand Juni a.s. aan het jaar- lijksch onderzoek onderwerpen. STELLENDAM. De garnalenvisschers heb- ben de vorige week gedurende 5 dagen ge- vischt en gemiddeld per dag en per vaartuig gevangen 80 K.G. garnalen. De vorige week werden van hier verzon den 500 H.L. aardappelen en 150 H.L. peen en 500 H.L. uien. De heer J. van Dam Jz. alhier is aange steld tot schipper op de reddingsboot „De Pre sident van Heel" te Hoek van Holland. Maandag j.l. zijn verscheidene visschers- schepen van de garnalenvisscherij teruggekeerd met veel averij aan de netten .Van sommigen zijn de netten geheel aan flarden gescheurd, wat een niet geringe schadepost beteekend. GOEDEREEDE. De heef P. Voogd alhier heeft onderhands een woning aangekocht van W. Tanis te Ouddorp. De garnalenvisschers vingen de vorige week van 150300 kilo, terwijl F. v. d. H. in de Noordzee twee steuren ving. Iets dat hoogst zelden voorkomt. De Noordzeevisschers maakten j.l. week nogal schade aan de netten. Twee hadden elk 25.één 100.en een 150.schade. De beurtschippersknecht J. S. klemde twee vingers zoodanig dat dokters hulp noodzakelijk was en hij wel een tijdlang niet zal kunnen werken. OUDDORP. Ongeval in de cichorei-drogerij „De Ouddorp". De gedroogde cichorei wordt in de fabrieken hoog opgetast en kan bij ver zending clleen van onderen af opgeschept wor den. Met dit werk waren Vrijdag namiddag ook de gebroeders J. en K. Akershoek bezig, toen een groote hoeveelheid gedroogde cichorei van boven af op de werklieden kwam te val len. De eerste kwam er zoo goed als ongedeerd af; doch de tweede had hevige pijnen vooral in den nek en moest per auto naar zijn woning vervoerd worden. De geneesheer kon niet be speuren, dat iets gebroken is. De getroffene moet volstrekte rust houdenhij lijdt erge pijnen. A. W. uit de Middelduinen moest metsel- steenen aan de Haven gaan halen, met een boerenwagen. Bij het wachten aldaar verschrik ten de paarden en sloegen op hol. Eer zij op den dijk waren, was de wagen aan stukken gebroken en waren de paarden gegrepen. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Het huis van Aalbregtsen is ondershands verkocht aan Dorsman van Ooltgensplaat en dat van W. Tanis aan P. Voogd te Goede reede. Naar wij meenen te weten, zal in het eerstgenoemde huis een meubelzaak gevestigd worden. De heer NIEUWENHUIJZEN meent, dat men de kosten'van vervoer van Middelharnis naar hier per tram wel mis had kunnen gaan. Er was bovendien grond van de cichoreifabriek beschikbaar, wat de boeren ook gratis wilden vervoeren. De landbouwers hebben er zelfs op aangedrongen, dat dit gebeuren zou. Had men even gewacht, dan hadden de boeren weer graag klaar gestaan. Nu zijn er onnoodige kosten ge- msskt De VOORZITTER zegt, dat hem niets over beschikbaren cichoreigrond bekend was. De vraag is of daar grond voldoende zou zijn ge weest. De heer NIEUWENHUIJZEN meent van wel. Wethouder PRINSE (neutraal) zegt, dat al leen als de R. T. M. geen grond voldoende had de cichoreifabriek grond zou geven. Het is ge bleken, dat het meeviel, er was niet zooveel grond noodig als voorspeld was. Dat komt mede hierdoor, dat er veel vuilnis in de sloot terecht gekomen is. Eenigen tijd wordt er over dit vraagstuk door geredeneerd, zonder dat men veel verder komt. Dan vraagt de heer NELISSE hoe het zit met het raadsbesluit om een nieuwe vuilniskar aan te schaffen. Spr. heeft niet gezien, dat dit raadsbesluit is uitgevoerd. De VOORZITTER antwoordt, dat de karre- man gezegd heeft het beste met z'n oude kar overweg te kunnen. Hij had met een nieuwe kar niet veel op. Toen is verder geen moeite meer gedaan. De heer NELISSE meent, dat de gemeente- reiniging wel eens grondig onder de oogen ge zien mag worden. De gemeente breidt zich voortdurend uit en er ontbreekt aan de ge meentereiniging heel wat. Overal waar het niet moest zijn, worden plaatsen tot mestvaalt in gericht, zooals b.v. den Stovendijk en achter den smid. Daar mag wel eens verandering in gebracht worden. De VOORZITTER zegt, dat er eigenlijk een Geschaafde Huid, Schrammen en Schrijnende Plekken, Huidwondjes Brand» en Snijwonden genezen met Doos 30/60.90 ct. Tube 80 ct, PUROL algeheele reorganisatie van den gemeentereini gingsdienst zou moeten plaats hebben. De heer HOLLEMAN vraagt of de kar al waterdicht gemaakt is. De VOORZITTER wil in een volgende ver gadering hierover verder spreken. De heer NIEUWENHUIJZEN vraagt of de verbouw van het weeshuis zal aanbesteed wor den of gegund zal worden aan de ambachtslui die ieder jaar voor de gemeente werken. De VOORZITTER wil hierover in geheime vergadering praten. De heer VISBEEN klaagt ook over de slech te gemeentereiniging en wil straatverlichting te Battenoord. In Februari zou die lantaarn daar al moeten branden De VOORZITTER vraagt of de heer Vis been al eens ervaringen met ambachtslui op gedaan heeft. Dan wijst de heer VISBEEN oo de slechte bestrating ten gevolge van opbrekingen door de gasfabriek. De heer HOLLEMAN vraagt inlichtingen over het resultaat, dat de commissie bereikt heeft bij Ged. Staten in zake de overname van den weg. De VOORZITTER antwoordt, dat de com missie een onderhoud met Ged. Staten heeft gehad en dat Ged. Staten wel in overleg willen treden met de gemeente om den weg b.v. door te trekken van den Langeweg langs de tram lijn. Maar eerst moet het tweede raadsbesluit, waarbij het raadsbesluit om den weg aan de Provincie over te dragen werd vernietigd, weer ingetrokken worden. De heer HOLLEMAN voelt daar niets voor. Spr. had zulk een eisch van Ged. Staten niet verwacht. Spr. hoopt, dat de Raad zich daar toe niet leenen zal, want dat zou het paard achter den wagen spannen zijn. De heer NIEUWENHUIJZEN zegt, dat Ged. Staten niets met officieuze toezeggingen te ma ken hadden. De Raad heeft zich feitelijk met beloften van derden laten overhalen. Maar Ged. Staten zijn daarvoor niet verantwoordelijk. De plannen, die Flakkee zijn voorgesteld door Ged. Staten, gelden Flakkee in zijn geheel. Het was hier aannemen of verwerpen. Uitzonderingen konden niet worden toegestaan. De Raad heeft zich hiermede aanvankelijk homogeen verklaard en het gaat niet aan om er later op terug te komen. Ged. Staten hebben hierin gelijk. In stemming wordt gebracht het voorstel om het tweede raadsbesluit weer in te trekken. Hiertoe wordt besloten. Tegen stemden de hee ren Holleman en Visbeen. De heer VISBEEN klaagt over het niet zin delijk houden van de urinoir. Wethouder PRINSE zegt, dat het gemakkelijk is hier met allerlei praatjes te komen. Maar als hetgeen B. en W. opdraagt niet wordt uitge voerd, ook al wordt het tot driemaal toe gelast, komt men niets verder. De heer NIEUWENHUIJZEN zegt, dat als de opdrachten niet uitgevoerd worden, een an der er mee belast moet worden. De heer HOLLEMAN stelt voor een termijn te stellen binnen welke opdrachten moeten uit gevoerd zijn, gebeurt het niet, dan moet er een andere ambachtsman mee belast worden. Dit wordt met algemeene stemmen goedge vonden. Dan geheime zitting. Vergadering van den Raad der gemeente OUDDORP, op Vrijdag 12 April 1929 des nam. half 3. Aanwezig alle leden. Voorzitter de Edelachtb. Heer Burgemeester Gobius du Sart. De VOORZITTER opent de vergadering met gebed, waarna de notulen worden voor gelezen en onveranderd goedgekeurd en ge teekend. Ingekomen stukken. Een schrijven van Ged. Staten, waarbij wordt teruggezonden een besluit van den Raad tot het doen van af- en overschrijvingen op de begrooting. Het besluit was niet goedgekeurd. Ged. Staten stelden voor enkele wijzigingen aan te brengen. Besloten werd hieraan tegemoet te komen. Verslag van de Commissie tot wering van schoolverzuim. Wordt voor kennisgeving aan genomen. Proces-verbaal van de opname van de ge meentekas. Ontvangsten 87456.72J/2, uitgaven 86859.30. In kas was dus 597.42 Wordt voor kennisgeving aangenomen. Schrijven van den Minister van Arbeid, Han del en Nijverheid, tot het aanbrengen van enkele wijzigingen in de verordening op de keuring van waren. De gewijzigde verordening wordt voorgelezen en zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Schrijven van het Bestuur der U. L. O. School te Middelharnis met het verzoek om subsidie. De VOORZITTER deelt mede, dat dit be treft de gemeenschappelijke regeling. De sub sidie zal per leerling plm. 20.per jaar bedragen. B. en W. stellen voor deze gemeenschappe lijke zegeling te aanvaarden. Zonder hoofdelijke stemming wordt hiertoe besloten. Verslag van den Landbouwhuishoudcursus te Dordrecht, waarin wordt medegedeeld, dat van de 22 leerlingen 16 met goed gevolg examen hebben afgelegd. Waarschijnlijk zal ook een najaars-cursus worden gehouden Der gemeente werd dank gezegd voor de verleende subsidie en verzocht hetzelfde bedrag over het jaar 1929 beschikbaar te stellen. Op voorstel van B. en W. wordt besloten ook dit jaar 25.— beschikbaar te stellen. Ingekomen was ook een schrijven van 7 in gezetenen van de gemeente Ouddorp, allen meer dan 4 K.M. woonachtig buiten de kom der ge meente. In dit schrijven werd medegedeeld, dat adressanten gezamenlijk 11 schoolgaande kin deren hebben. Deze moeten eiken dag 6 a 7 K.M. tweemaal afleggen om de school te be zoeken. Bij guur weer kunnen deze kinderen de lessen niet bijwonen en komen dientengevolge veel te kort. De gemeente werd verzocht voor een vervoermiddel zorg te dragen. De VOORZITTER deelt mede reeds prijs opgaaf te hebben gevraagd bij enkele auto- verhurders. Voor een jaar zou het 4.75 per dag zijn en voor een half jaar, in de winter maanden, 5.— per dag. Per K.M. uitgerekend is dit ongetwijfeld een billijken prijs. Toch wil len B. en W. trachten het op een goekoopere manier te doen, b.v. door het in eigen beheer te nemen. De heer BOSLAND vraagt: Willen B. en W. in de onkosten tegemoet komen of alles betalen? De VOORZITTER: De bedoeling is om alles te betalen. Krachtens de L. O. wet hebben de menschen die meer dan 4 K.M. buiten de kom der gemeente wonen er recht op. Spr. heeft prijsopgaaf gevraagd bij de heeren Ale- man, v. d. Heuvel en Bezuijen. De heer BOSLAND is bang, dat er te veel zullen komen, die gratis vervoer voor hun kin deren zullen vragen. De gemeente Ouddorp is zoo uitgestrekt. De VOORZITTER rekent voor een geheel jaar op 250 dagen. Het wordt dus voor de gemeente een bedrag van plm. 1200. De heer BOSLAND: Het wordt een duur grapje. Besloten wordt het voorstel van B. en W. aan te nemen, op voorwaarde, dat genoemd col lege zal trachten het op nog goedkoopere wijze gedaan te krijgen. De Vereeniging tot Steunverleening bij Zie- kenhuisverpleging vraagt financieele steun. De VOORZITTER deelt mede, dat deze vereeniging dit jaar groote uitgaven te boeken heeft gehad. B. en W. stellen voor als donateur toe te treden voor een bedrag van 25.en een sub sidie van nog 25.te verleenen, waarvoor de thans door de gemeente bedeelde menschen in het fonds van de S. B. Z. zullen worden opgenomen. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel van B. en W. besloten. Een voorstel van B. -en W. tot het doen van af- en overschrijvingen op de gemeente- begrooting dienst 1928 wordt eveneens zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Besloten wordt over te gaan tot het aan schaffen van een gepantserde brandkast a 900. Hierna komt in behandeling een voorstel van B. en W. tot het aangaan van een geldleening van 6600.tegen 4Yi a 5 benoodigd voor het bouwen van een lokaal van de Chr. School. De heer BREEN wil hierover iets vragen. Spr. deelt mede, dat bij de aanbesteding het werk niet is gegund aan den laagsten inschrijver. Hoe komt dat Het was een verschil van 34. Medegedeeld wordt, dat het Schoolbestuur de bedoelde 34.zelf betaald. Het Bestuur heeft dit gedaan om het werk binnen Ouddorp te houden. De heer BREEN zegt, dat de architect 5 van de aannemingssom berekend heeft. Voor een bouwkundig opzichter is in rekening gebracht 3 maanden loon a 160.per maand. Samen is dit 14 van de aannemingssom. Spr. vindt dit bedrag abnormaal hoog. De heer VOOpD vraagt of er wel een ander bouwkundig opzichter te vinden zou zijn. Als er iemand van elders hier moest komen logeeren zou het duurder uitkomen. De heer WESTHOEVE heeft er met den architect over gesproken. Spr. vond het eerst ook te hoog, maar is tot de conclusie gekomen, dat het absoluut niet te hoog is. De heer BOSLAND wil deze kwestie aan houden tot de volgende vergadering. De VOORZITTER zegt, dat hier van geen aanhouden sprake kan zijn. Het bouwplan is goedgekeurd door het Rijks Toezicht en een bouwkundig opzichter. De Raad heeft ingevolge artikel 72 der L. O. wet medewerking toege zegd. Er is dus niets aan te veranderen. Der halve kan er ook niets aangehouden worden tot de volgende vergadering. De heer BREEN zegt, dat hij het bedrag nu eenmaal veel te hoog vindt en daarom gevoelt hij zich geroepen om er tegen te moeten stem men. Als het Schoolbestuur royaal wil wezen, dan moet het dat zelf weten, maar laten ze dan niet de gemeente op zulke hooge kosten jagen. De VOORZITTER: Er is niets meer te stemmen. We hebben medewerking toegezegd. En de termijn om in beroep te gaan is ver streken. Dus we hebben niets anders te doen dan te betalen. Spr. vraagt wat de heer Breen dan eigenlijk wil. Vindt hij dan 5 voor den architect zooveel En een bouwkundig op zichter voor 40.— per week, is dat te veel We kunnen toch niet zeggen, aldus spr., we hebben wel medewerking toegezegd, maar we doen het toch niet. Dat gaat toch niet aan De heer WESTHOEVE zegt: Als het teveel was, dan was het bouwplan wel afgekeurd ge worden. De heer BREEN: Ik vind het te veel voor zoo'n „snertzaakje". De SECRETARIS zegt: Weten de heeren wel, dat de Arbeidsbeurs te Rotterdam bouw kundige opzichters vraagt tegen meer dan 40 per week. De heer TANIS: Geen wonder, in Rotterdam Voor zulke gebouwen De SECRETARISWeet je wel wat de Arbeidsbeurs doet De heer TANIS: Wel ja De SECRETARIS: Het blijkt van niet, want dan zou je dat niet zeggen. De VOORZITTER zegt, dat het Postkantoor alleen van bestekken en teekeningen etc. 1395 heeft gekost. Spr. dacht toen ook, dat het te veel was, maar toen hij persoonlijk in Den Haag inlichtingen heeft gevraagd, bleek hem, dat het gewoon tarief was. Ten slotte wordt gestemd over het aangaan van een geldleening tegen 4a 5 Dit voorstel wordt aangenomen met 6 tegen 4 stemmen. Tegen stemden de heeren Bosland, C. Breen, J. Westhoeve en P. Tanis. Hierna volgt benoeming van stembureaus voor de a.s. verkiezing voor de Tweede Kamer. Voor stembureau no. 1: Voorz, de Burgem., M. Bosland en P. Tanis, en als plaatsvervangen de leden W. Mastenbroek, K. J. Spee en Ale- man; voor stembureau no. 2: KI. Voogd, KI. Westhoeve en J. Westhoeve, pl.V. leden C. Breen en K. J. Spee; voor stembureau no. 3: Bosland, v. d. Linden, pl.v. leden J. Tanis en K. Tanis. Zonder hoofdelijke stemming wordt hiertoe besloten. Hierna volgt vaststelling van het heffingsper centage op de gemeentelijke inkomstenbelasting. Bij de begrooting is gerekend op 3 °/0. B. en W. stellen voor het op 2Yi te stellen. Gezien de financieele positie der gemeente kan Ouddorp dat wel doen. De SECRETARIS geeft enkele inlichtingen, waarna dit voorstel zonder hoofdelijke stemming wordt aangenomen. In de rondvraag stelt de heer BREEN voor een nieuw tafelkleed aan te schaffen voor de tafel in de Raadszaal. Hiertoe zal worden overgegaan. De VOORZITTER stelt voor nieuwe klee- den aan te schaffen voor de paarden, die voor den lijkwagen dienst doen. De kleeden, die thans gebruikt worden, zijn in 1905 aangekocht. Het is dus te begrijpen? dat deze versleten zijn. Spr. heeft reeds prijsopgaaf gevraagd bij de Rotter- damsche Begrafenisonderneming en bij de firma Mackenzie, die de oude kleeden heeft geleverd. De prijzen waren 295.— 325.en 340.—. De heer BREEN vraagt of de oude kleeden heelemaal versleten zijn. De VOORZITTER zegt, dat dit het geval is. Alleen bij heel slecht weer zouden ze nog gebruikt kunnen worden. Een begrafenis moet toch een deftig voorkomen hebben. B. en W. worden gemachtigd tot aanschaffing over te gaan. Hierna vraagt de heer TANIS het woord. Eenigen tijd geleden is er een request inge diend, dat door 7 raadsleden was onderteekend. Het betrof een aanvraag van de Bazar-com- missie van de afdeeling Ouddorp van „Het Groene Kruis" om drie lokalen van de O. L. School, waarop door B. en W. afwijzend was beschikt. Zeven raadsleden, waaronder ook spr., hebben toen een request aan B. en W. ge stuurd. Dit is zonder meer op zijde gelegd. Hiertegen protesteert spr. Het maakt toch nog wel eenig verschil of 7 gewone menschen, dan wel 7 raadsleden een request indienen. De VOORZITTER zegt, dat de Bazar-com- missie 3 lokalen gevraagd had. B. en W. heb ben dat geweigerd op grond van een bestaand Raadsbesluit, waarin was opgenomen, dat geen lokalen zouden worden beschikbaar gesteld voor zanguitvoeringen en andere festiviteiten. B. en W. mochten dit niet toelaten, tenzij eerst be doeld Raadsbesluit werd veranderd. Spr. heeft toen aan den heer P. Tanis in overweging ge geven of deze een Raadsvergadering wilde, ten einde het besluit te veranderen. Maar de heer Tanis heeft dat niet gewild. De heer BREEN is het met den Voorzitter eens. B. en W. waren in de goede lijn. Ze mochten het niet toelaten krachtens de gemeente verordening. Spr. stelt voor om thans die ver ordening te wijzigen en voor dergelijke doel einden wel lokalen beschikbaar te stellen, wan neer het geldt het algemeen belang van deze gemeente. De heer TANIS zegt nogmaals, dat het hem gekwetst heeft, dat een request van 7 raads leden zoo maar zonder meer ter zijde is gelegd. De VOORZITTER herhaalt, dat B. en W. niet anders handelen mochten dan ze gedaan hebben. Spr. was er persoonlijk heelemaal niet tegen, dat het verzoek van de Bazar-commissie werd toegestaan. Maar die verordening is er nu eenmaal. Hadden deb edoelde 7 raadsleden hierin verandering willen brengen, dan hadden ze dit moeten trachten langs den officieelen weg. Spr. heeft toen tegen den heer Tanis gezegd, dat hij ten allen tijde bereid was een raads vergadering te beleggen. Maar de heer Tanis heeft dat niet gewild. B. en W. worden gemachtigd bovengenoemde verordening te wijzigen, op voorwaarde, dat Wasch de aangedane plaatsen met warm water en Purolzeep droog dan voorzichtig af en doe er wat Purol op. Herhaal dit eiken dag, zoo lang het noodig is. duidelijk zal worden omschreven wat onder „algemeen belang" wordt verstaan Hieronder zijn niet te verstaan zanguitvoeringen, politieke vergaderingen, bioscoop enz De heer TANIS vraagt of de havenmeester dan wel een der wethouders bij de haven „de baas" is. Spr. gelooft de havenmeester. Waar voor heeft hij anders een herkenningsteeken Toen er in het vorige seizoen een kwestie was bij de haven, kreeg de Wethouder die er bij tegenwoordig was zijn zin. De VOORZITTER zegt, dat 't herkennings teeken van den havenmeester ten gerieve van de vreemde schippers is. De havenmeester heeft het recht de verschillende zaken in de haven te regelen. De heer KI. WESTHOEVE zegt hier niet te hebben opgetreden als Wethouder, maar als bevrachter. Dat was zijn goed recht. Het stuit spr. tegen de borst, dat er altijd „Wethouder bij gezegd wordt, hoewel hij niet gauw te be- leedigen is: Als spr. aan de haven aan het sjouwen is, denkt hij aan het geheele Wet houderschap niet. Hierover wordt nog enkele oogenblikken ge- discuseerd. Niets meer te behandelen zijnde en niemand der heeren meer het woord verlangende, wordt de openbare vergadering gesloten en gaat de Raad in geheime zitting over. HINDERWET. Burgemeester ën Wethouders van SOM MELSDIJK brengen ter openbare kennis, dat ter gemeente-secretarie ter inzage ligt een ver zoek met bijlagen van A. A. KEIJZER, schoenmaker alhier, om vergunning tot het uit breiden van zijn schoenmakerswerkplaats aan de St. Joris Doelstraat, met een benzinemotor van lJi a 2 P.K. tot het drijven van eene uitpoetsmachine, kadastraal bekend in sectie B, no. 2780. Op Woensdag 24 April a.s., des namiddags 3Yl uur> zal ten gemeentehuize gelegenheid be staan om bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze mon deling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake inge komen schrifturen. Sommelsdijk, 10 April 1929. Burgemeester en Wethouders yoornoemd, De Burgemeester, L. J. DEN HOLLANDER. De Secretaris, Iz. GEELHOED. J.l. week werden van hier vervoerd 1000 balen uien en 3000 balen peen. In verband met het vertrek van den heer T. Holleman zal er een vacature ontstaan in den Raad. Zijn opvolger 's de heer A. van Alphen H. (S.G.P.) In de afgeloopen week zijn van hier uit verscheept: 90.000 kilo cichorei, 1000 H.L, aardappelen en 400 balen uien. De visschers vingen de vorige week van 150 tot 300 kilo garnalen per vaartuig; in de stallen 25 zalmen.

Maas- en Scheldebode | 1929 | | pagina 2