Overspannen Economisch iMverzichL Uit onze Partij. Binnenland. Gemengd Nieuws. MIJNHARDT'S Buitenland. SOESJE VOOR VROUW E Voor de Vrouw. Voor de Jeugd. ZENUWTABLETTEN Het is een wit zout met 46 stikstof. Het bevat slechts voedingsstoffen en ontwikkelt bij zijn omzetting in den grond ook koolzuur. Vanwege zijn hoog stikstofgehalte komt het juist in aanmerking voor planten, die een sterke behoefte aan stikstof hebben. Speciaal bij de fijnere cultures, zooals druiven .groenten, even als bij hooi- en weiland, levert Ureum voor treffelijke uitkomsten. Het bespoedigt den groei, verbetert de kwaliteit van den oogst, Kan, ook in kleine hoeveelheden gemakkelijk en gelijk matig verdeeld worden. Indien droog bewaard, blijft het steeds goed. Kalksalpeter bevat 15stikstof en is een wit zout. Het bevat behalve stikstof nog on geveer 28 kalk. Deze meststof bevat even eens slechts voedingsstoffen, vertoont geen spoor van bijmengsels, die schadelijk voor de plant kunnen zijn. Wanneer het gesloten be waard blijft totdat men het gaat gebruiken, be houdt het zijn goede uitstrooibaarheid. Deze meststof maakt den grond niet korstig, maar los en open. Zwavelzure-Ammoniak is een oude, beproefde meststof voor alle cultuurplanten en algemeen bij de land- en tuinbouwers bekend. Het bevat 20.6 stikstof, in een vorm, die gelijdelijk en langdurig werkt. Het is vrij van bestanddeelen die schadelijk voor planten zijn. Het kan ge makkelijk worden uitgestrooid, blijft mits droog bewaard in onveranderden toestand. Zwavelzure-Ammoniak bevat de stikstof in ammoniakvorm en is speciaal geschikt voor de bemesting van wintergewassen en grasland in den laten herfst, in den winter en in het vroege voorjaar en voor het bemesten van zomerge wassen vóór of bij het zaaien. Op kalkarme gronden moet voor een geregelden toevoer van kalk gezorgd worden ten einde de uitwerking der stikstof in deze meststof zoo groot mogelijk te doen zijn. Dit zeer beknopt over enkele der nieuwe stik stofmeststoffen. Dan bestaan nog enkele, welke behalve stikstof nog een of meer andere plan- tenvoedingsstoffen bevatten. Het zou te veel ruimte vorderen deze ook, zij het zeer in het kort te besperken, wij hopen dit in een volgend artikel te doen. Alleen wijzen we al reeds op de Nitrophoska I. G. 16.516.520, die een volledige mest stof is en in zeer gemakkelijk en vlug opneem baren vorm bevat: 16.5 stikstof, 16.5 fosforzuur en 20 kali. Hiermede kan dus nog in een vergevorderd seizoen als thans het geval is een volledige bemesting in één keer worden gegeven. Intusschen is het een groot landbouwbelang, dat de landbouwers proeven nemen met deze nieuwe stikstofmeststoffen. Er is een ruime keus, de stikstof-prijs per stikstof-eenheid is veel goedkooper als in den tijd toen men slechts op een tweetal was aangewezen. PROCES-VERBAAL DER STEMMING VOOR ZES LEDEN VAN HET CENTRAAL COMITÉ. Aan de stemming werd deelgenomen door 361 kiesvereenigingen. Ongeldig moesten worden verklaard 14 biljetten wegens het ontbreken der opgave van het op elk der candidaten uit gebrachte stemmental, terwijl op één biljet ze ven namen werden vermeld, zonder dat uitge maakt kon worden, welke zes daarvan gekozen moesten worden verklaard, en op een biljet alle namen voorkwamen van de niet-aftredende leden. De volgende heeren verkregen de achter hun naam geplaatste aantallen stemmen H. Colijn 8017 stemmen: F. F. Duymaer van Twist 7912 St.; Mr. H. Bijleveld 7295 st.; Mr. P. S. Gerbrandy 7030 St.; Mr. A. A. de Veer 6696 st.; Mr. J. J. Croles 6526 St.; Mr. S. de Vries Cz. 4402 st.; Prof. Dr. H. Visscher 96 st.; Dr. J. Severijn 80 St.; Mr. A. Bruch 71 St.; J. Schouten 49 St.; Th. Heukels 39 St.; J. A. J. Jansen Maneschijn 28 St.; Mr. G. M. den Hortogh 23 St.; Mr. A. v. d. Deure 22 st. Al zoo zijn krachtens art. 24, laatste lid, der Statuten, verkozen verklaard de heeren H. Colijn, L. F. Duymaer van Twist, Mr. H. Bij leveld, Mr. P. S. Gerbrandy, Mr. A. A. de Veer en Mr. J. J. Croles.® De stembiljeten liggen gedurende de maand April voor elk lid eener aangesloten kiesver- eeniging ter inzage op het Bureau C.C., Dr. Kuyperstraat 3, Den Haag. STEMMING EERSTE EN TWEEDE VOORZITTER C. C. Voor de keuze van den (eersten) Voorzitter waren uitgebracht 792 stemmen, waarvan blan co 9, van onwaarde 3, dus geldig 780 volstrek te meerderheid 391. Uitgebracht waren op de heeren H. Colijn 764 st., verder alphabetisch F. Hendrik Bos, Zwanenburg 1, Mr. H. Bijleveld 1, J. J. C. v. Dijk 1, C. F. Gehrels 1, A. W. F. Idenburg 1, J. Schouten 1, Prof. Dr. H. Visscher 3, Mr. J. A. de Wilde 7. it. Zoodat gekozen is de heer H. Colijn. Voor tweeden voorzitter waren uitgebracht 765 stemmen, waarvan blanco 32, van onwaarde 8, dus geldig 725 volstrekte meerderheid 363. Uitgebracht waren op de heeren Mr. J. A. de Wilde 572 stemmen, verder alphabetisch Mr. Dr. E. J. Beumer 3, Mr. H. Bijleveld 11, H. Colijn 5, Mr. J. J. Croles 2, Mr. A. van der Deure 1, L. F. Duymaer van Twist 11, J. J. C. van Dijk 8, Mr. P. S. Gerbrandy 4, Ds. M. van Grieken 2, Mr. Th. Heemskerk 10, Ds. G. Hof stede 1, A. W. F. Idenburg 45, Mr. Dr. R. Koppe 2, Prof. V. Rutgers 2, J. Schouten 14, Dr. J. Severijn 4, C. Smeenk 5, Prof. Dr. H. Visscher 23, Zoodat gekozen is de heer Mr. J. A. de Wilde. STEMMING VOORZITTER EN PENNING MEESTER VAN DEN RAAD VAN BE HEER DER Dr. A. KUYPERSTICHTING. Voor Voorzitter uitgebracht 780 stemmen volstrekte meerderheid 391. H. Colijn 761 stem men, A. W. F. Idenburg 1, J. J. C. van Dijk 1, J. A. de Wilde 2, I. Padmos 1, Gerrit Kamper 1 Blanco 13. Gekozen de heer H. Colijn. Voor Penningmeester uitgebracht 791 stem men, volstrekte meerderheid 396. J. J. C. van Dijk 731 stemmen, L. F. Duymaer van Twist 38, H. Colijn 2, Prof. Dr. H. Visscher 2, Mr. P. S. Gerbrandy 1, M. Fernhout 1, C. van Raay I, C. de Keyzer 1, R. A. den Ouden 1, Blan co 13. Gekozen de heer J. J. C. van Dijk. STICHTING VAN EEN INDISCHE AFD. DER NED. CHR. RADIO VEREENIGING. Maandag 8 April vergaderden onder presi dium van Mr. A. van der Deure, uit Benne- kom, te Utrecht een aantal vooraanstaande personen uit orthodox-christelijke kringen in Nederl. Oost-Indië ter bespreking van hetgeen gedaan kan worden ter bevordering van Chris telijke radio-uitzendingen naar en in onzen Oost. De voorzitter gaf een korte uiteenzetting van de geschiedenis van den Omroep en van het geen gedaan is met het oog op den wereld omroep (z.g. omroep naar Indië). In de daarop volgende bespreking werd er door de aanwe zigen met klem op aangedrongen, dat in Indië een organisatie zal worden gesticht, welkè als onderdeel van de Ned. Chr. Radio Ver. hier te lande de belangen van den Omroep met den Bijbel daar zal behartigen. Tot oprichting van een Indische afdeeling der N. R. C. V. werd dan ook besloten. Ekele aanwezigen, die spoe dig naar Insulinde weerkeeren, zullen een con- stitueerende vergadering bijeen roepen. De In dische afdeeling zal evenals de Vereeniging hier de orthodoxe christenen van alle kerkformatie omvatten. Staande de vergadering overhandigde een van de aanwezigen een bedrag van 100.^ter bestrijding van de eerste kosten voor Indië. De N. C. R. v. heeft het voornemen de plannen der boeders in Indië met kracht te steunen en zal zooveel mogelijk behulpzaam zijn bij de uitvoering van het genomen besluit, dat ongetwijfeld ook hier te lande met instem ming zal worden begroet. VERFFABRIEK TE SCHOONHOVEN DOOR BRAND VERWOEST. Woensdagochtend even na vieren ontdekten bewoners van een woonwagen brand in de verf- en japanlakfabriek van de firma H. A. Schreu- der Co. te Schoonhoven. De brand is uitgebroken in de machinekamer en greep onmiddellijk snel om zich heen om half vijf stond het geheele middengedeelte der fabriek in vlammen. De vlammen, die in de groote voorraden en ketels met olie, verf, ver nis en allerlei andere brandbare stoffen een gretig voedsel vonden, loeiden en sloegen hoog uit. De brandweer van Schoonhoven tastte met haar motorspuit het eerst den brand aan, wel dra geholpen door de motorspuit uit Willige- Langerak en enkele stralen op de waterleiding zoodat met tien stralen water gegeven werd. Het vuur had echter reeds een zoo grooten omvang gekregen, dat redding van de onge veer 2500 M2, groote fabriek niet meer moge lijk was. Behalve de kantoren en de lakstokerij, die in een afzonderlijk gelegen gebouw zijn on dergebracht is de geheele fabriek verwoest. Het woonhuis van een der firmanten, dat aan de fabriek grenst, kon door de brandweer, ge holpen door den gunstigen wind, worden behou den. De brand, die op verren afstand door de zware, zwarte rookzuil te zien was, trok zeer veel belangstelling. Door het graven van een sloot werden groote voorraden olie en terpentijn uit de brandende fabriek naar de haven gevoerd. De moderne fabrieksruimte, die regelmatig was uitgebreid, zoodat een geheel gebouwencom plex was ontstaan, werd steeds verder aange grepen en is geheel uitgebrand. Nader wordt gemeld Ook de beide zuiggasmotoren, waarvan een van 60 P.K. die dezer dagen in bedrijf was ge steld, zijn vernield. Onder de voorraad grond stoffen was ongeveer 100.000 Kilo lijnolie. Ook een partij gereed gemaakte verf van 90.000 Nerveus, Onrustig en Slapeloos. Gebruik hiertegen de Zenuw, stillende en Zenuwsterkende Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten kilo die fcpr aflevering gereed stond ging verlo ren. Van de geheele kostbare machine-installa tie is niets gespaard gebleven. Het scheikundig laboratorium is geheel uitgebrand. Met uitzondering van de afzonderlijk staande vernisfabriek is het geheele complex gebouwen tot den grond vernield. De firma is op beurs- polis verzekerd. De schade bedraagt tusschen anderhalf en twee ton. AUTOBUS OMGESLAGEN. Negen gewonden. Een autobus van de tram te Essen is Woens dagnacht op een spoorwegviaduct omgeslagen en op de 9 Meter lager gelegen spoorlijn ge stort. De negen inzittenden zijn allen gewond. 4 Levensgevaarlijk. EEN NOODLOTTIGE KLAP. Uit Rosenheim wordt gemeldt dat een be schonken landbouwer in een herberg te Protting het gister den aanwezigen voortdurend lastig maakte. Nadat men hem eenige malen op zijn onhebbelijk gedrag had gewezen ontstak een molenaar uit Haigen, een man, die anders om zijn kalmte bekend stond, in woedde en hij gaf den landbouwer een oorveeg. Deze viel op den grond en bleek tot verbazing van de aanwezi gen dood te zijn. Men verondertstelt, dat niet de oorveeg, doch ook de alcoholvergiftiging en een hartverlamming den dood hebben ver oorzaakt. Het blijkt namelijk, dat de man, die vader van zes minderjarige kinderen is, vijf tien liter bier had gedronken. HERHALING VAN DE OLIFANTENJACHT In het plaatsje Reutlingen, waar pas drie oli fanten van een circus een groote verwoesting hadden aangericht, zijn Woensdagmiddag op nieuw drie olifanten op weg naar het station losgebroken. Zij stormden weg, door tuinen, over akkers, alles vertrappende. Wederom ont stond een wilde jacht, daar men vreesde, dat de dikhuiden weer winkels zouden binnendrin gen, ramen vernielen en goederen onbruikbaar maken. Ditmaal waren de bewakers wat vlug ger klaar na drie kwartier hadden zij de de serteurs weer in ketenen geklonken, waarna de tocht naar het station werd voortgezet. AANKLACHT TEGEN EEN BURGEMEESTER. Wegens verduistering. De heeren L. J. van Herp, wethouder, en Chr. Spengers, raadslid der gemeente Oud- Heusden en Elshout, hebben bij de justitie een aanklacht ingediend tegen den burgemeester dier geftieente, den heer F. A. J. van Liempt, dien zij beschuldigen van verduistering van gelden van kermisstaanplaatsen, houtverkoopingen, grondverkoopingen enz. GEVAARLIJK SPEL. In de woning van den chauffeur Heiners te Neukölin, een voorstad van Berlijn, vond men diens twaalfjarigen zoon met een touw om den hals aan een der spijkers van een bed hangen. De levensgeesten van den knaap waren ge weken. Het schijnt, dat de jongen in afwezig heid van zijn moeder „ophangen" heeft ge speeld, en dat het touw zich zoo vast om zijn hals heeft geklemd, dat hij het niet meer kon losmaken en zoodoende gestikt is. EEN PSEUDO-DOKTER. De oplichter Johann Stampff, die zich had uitgegeven voor doctor in de medicijnen en er zelfs in geslaagd was, als zoodanig bij een kliniek te Praag te fungeeren, is tot 10 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Hij werd bovendien schuldig bevonden aan diefstal van wetenschap pelijke instrumenten. EEN MERKWAARDIGE OPERATIE MET EEN ZAKMES. De Maandagochtendbladen te Boedapest ma ken melding van een merkwaardige operatie, die in vakkringen groot opzien heeft gebaard. De laryngoloog en privaat-docent aan de uni versiteit, dr. Ellener Pollaczek, was op bezoek bij zijn collega, prof. dr. Ballint, die reeds eeni- gen tijd lijdende is aan keelkanker, toen de patiënt plotseling een aanval van hevige be nauwdheid kreeg. Dr. Pollaczek zag, dat prof. Ballint slechts door oogenblikkelijk operatief in grijpen te redden zou zijn, greep zijn zakmes en door daarmede het strottenhoofd van den patiënt te behandelen, redde hij dezen het leven. Prof. Ballint werd onmiddellijk naar een zieken- inrichting overgebracht, waar de operatie ten einde werd gebracht. De toestand van den patiënt is iets verbeterd. De toestand op de effectenmarkt te Amster- dan en trouwens ook op andere Europeesche fondsenmarkten wordt momenteel nog sterk be- invloed door de onbehagelijke geldsituatie. De koers van call-gelden beweegt zich te New-. York op zeer onregelmatige wijze, en varieert met sprongen tusschen 6 en 20 zoodat daar op in het geheel geen peil meer is te trekken. Dit verschijnsel is wel zeer merkwaardig, omdat Amerika zich van den halven goudvoorraad der wereld heeft weten meester te maken, en dit land het rijkste van den aardbodem is. De huidige hooge geldkoersen moeten dan ook in hoofdzaak waarschijnlijk op rekening worden gesteld van kunstmatige middelen. Het zal er nu slechts van af hangen, of deze middelen langdprig in practijk kunnen worden gebracht. Zooals wij reeds herhaaldelijk schreven, wenscht men in Amerika de speculatie-woede te beteu gelen, en om hiertoe te geraken, is men begon nen met de koorden van de beurs aan te halen. Nu is dit wel geen onrustbarend feit, doch door de hooge geldkoersen te New-York is men er toe overgegaan om aldaar gelden op korten termijn uit te zetten. De Nederlandsche Bank zag zich hierdoor geweldige sommen aan bui- tenlandsche wissels ontgaan, en ter voorkoming van goudonttrekking is zij tot disconto-verhoo ging overgegaan. Ondertusschen is de geld markt hier te lande nog niet veel ruimer ge worden, en de prolongatiekoers gestegen tot 6 Deze toestand geeft te denken. De koersen van alle mogelijke obligaties gaan dalen, terwijl ook de hypotheekrente zal gaan stijgen. Mocht de prolongatie-koers langen tijd op het niveau van heden blijven, dan zal straks zeer onaan gename gevolgen voor de beurs met zich bren gen, en is het te verwachten dat verschillende fondsen nog verder in koers zullen terugloopen. Toch gaf de Amsterdamsche beurs blijk van een groot weerstandsvermogen. Te New-York voltrok zich een vrij groote daling, en waar van New-York een zeer grooten invloed uit gaat, zou het toch geen verwondering hebben ge wekt indien zich ook van onze markt een flauwe stemming had meester gemaakt. Integendeel, van een flauwe tendenz was absoluut geen sprake. Diverse fondsen ondervonden den nadeeligen invloed van dek oers-reactie te New-York, doch van angst verkoopen, waarvan met te New- York herhaaldelijk leest, is hier de laatste ja ren geen sprake meer. Toch blijven wij van oordeel, dat men in deze tijden goed doet door niet te veel hooi op zijn vork te nemen. De grootste bedrijvigheid ontstond wederom in industrie-papieren. Margarine Unies waren nogal aan schommelingen onderhevig, en zulks was eveneens het geval met Philips-aandeelen. De omstandigheden in aanmerking genomen, konden de koersen zich vrij goed handhaven. Ook voor de kunstzijde-aandeelen, en in het bijzonder Enka's werd meerdere belangstelling aan den dag gelegd. Het schijnt dat de alge- meene toestand van de kunstzijde-markt beter beoordeeld wordt. Verder was er eennig aanbod in van Berkel's Patent. Aandeelen Koninklijke Petroleum werden druk verhandeld en kwamen boven de 400 In breeden kring heeft men goede verwachtingen van petroleum aandeelen. Op 24 April a.s. is er een nieuwe conferentie van de groote petro- leum-magnaten. Men blijft algemeen de meening toegedaan, dat er een tijdperk van groote sta biliteit zal aanbreken. Op de rubberafdeeling was de stemming flauw, doordat de prijs van het artikel terug liep, en de voorraden wederom waren toegeno men. Suiker-aandeelen trekken weinig aandacht, en de koersen waren algemeen lager. Van de Tabakken waren aandeelen Deli- Maatschappij prijshoudend, doch de overige soorten aangëboden. In Sdheepvaartwa'arden ging weinig om. Er valt melding te maken van een zeer flauwe stemming voor Lloydwaarden. Men spreekt van een tweede reorganisatie. f Van de andere afdeelingen valt weinig bijÉil] zonders te vermelden, alleen willen wij nog®' noemen de Amerikaansche afdeeling. Bethlehem Steels, Anaconda's -en andere standaard papie ren werden tot lagere koersen hier in groote posten opgenomen, terwijl er kooplust bestond voor Marlands Shells en Tide-Water. Naar onze meening hebben deze drie laatste fondsen nog een goede kans. KOLONEL WOLFF. Vervlogen roem. De Weensche correspondent van de N.R.Ct. schrijft Oe officieele Wiener Zeitung van 30 Maart bevat een kort bericht, waarachter een treur spel van algemeene beteekenis schuil gaat. Het bericht luidt: „Kolonel Wolff heeft wegens zijn lichamelijken toestand en droevige omstandig heden, waarin hij verkeert door het verliezen van zijn pensioen, verzocht zijn straf voor ver scheidene maanden op te schorten". Kolonel Gustav Klaus Wolff is de leider van de zoo((J|| i Als je in dezen voorjaarstijd een van je vrien dinnen ontmoet, vraag je na het gewone hoe gaat het, en hoe maken ze 't thuis, zeker eerst Ben je al aan den schoonmaak, en hoe ver ben je er mee en in een paar minuten tijds is het gesprek over dat onuitputtelijk onderwerp in vollen gang. Voor dat je er aan bezig bent, ik bedoel nu aan het schoonmaken, dan zit je al als je het woord hoort. O om er aan te beginnen dat is toch zoo erg. Maar als je de schoonmaakkoorts eenmaal te pakken hebt, dan is 't voor diegenen die er zelf aan deelnemen niet zoo erg meer. Maar och arme, die stakkers die den geheelen dag buitenshuis hun werk en die dan smiddags en 'savonds vermoeid thuis komen om dan aan te landen in een chaos waar men geen weg in weet en waarin men zich ook geen oogenblik veilig voelt. Zulken zien niet minder tegen de schoonmaak op al behoeven ze er ook geen hand naar uit te steken. Het is altijd het beste maar om niet te lang van te voren den schoonmaak aan te kondigen. Als het zoo lang in 't verschiet al wordt ver teld, lijkt het wel hoe langer hoe erger te wor den. 'k Zorg altijd maar dat alles gereed is om te beginnen voor ik er over ga praten. Eerst houden we een formeele inspectie over het schoonmaakleger. Borstels, bezems, ragebol, wrijflappen, alle mogelijke schoonmaak-wrijf- en poetsmiddelen, alles wordt nagezien en aan gevuld, en als alles in orde is, dan pas gaan We vertellen: „Morgen gaan we aan den schoon maak", om dan na de mededeeling onmiddelijk de daad bij 't woord te voegen. We doen alsof we iets heel gewoons ver tellen, net alsof je op een mooien middag zoo en passant zou zeggen: we gaan straks een eindje wandelen. Maar o wee, de uitwerking is onbeschrijfe lijk. Allen trekken een echt slachtoffersgezicht. Gelukkig is er voor treuren dan niet lang tijd meer, want 't schoonmaakleger was al in orde en bijna onmiddellijk wordt tot den aan val overgegaan. En als je maar eenmaal aan den gang bent, welnu dan is als het ware het ergste voorbij. Als je ziet hoe frisch en glanzend helder alles weer wordt, dan krijg je er wezenlijk nog plezier in. Maar ik kan me toch levendig indenken, dat dit voorjaar met niet zooveel moed begonnen is als anders, want het allernoodigste voor den schoonmaak ontbreekt bij velen, n.l. het water. Daarom hoorde ik nu reeds enkele malen, na de vraag: hoe ver ben je al met den schoon maak er onmiddellijk achter: en heb je nog water of van anderen: 'k kan niet beginnen, 'k heb geen water meer. Dit regenloos voorjaar bemoeilijkt ons wel in de schoonmaak. We kunnen niet zooals we willen, want wie kan nu schoonmaken zonder water Het is dan geen wonder, dat we den laatsten tijd een bijzondere studie van weer en wind en barometer maakten. Je moet maar water noodig hebben. Toen onlangs iemand bij ons was, die op de fiets 't eiland in moest, en die meende, dat de wind Noord-West was, toen heb ik hem zeker wel erg verbaasd door direct te zeggen, dat de wind Zuid-West was. Allemaal gevolg van de weerstudie, of we ook regen konden wachten. En als je dan 'de wind naar Zuid- West ziet loopen, dan kreeg je weer moed. 't Was wel telkenmale vergeefs. En zoo ging het bij zoovelen den laatsten tijd, Maar ja, je kunt niet blijven wachten, en zoo zijn we maar begonnen. Volgens alle regelen der kunst beginnen we natuurlijk in 't bovenste hoekje van den zolder. We griezelen wel eens van een paar stevige spinnen, die er een verborgen veilig hoekje vonden. Maar wat is er veilig voor de schoon maak En op zolder vinden we weer eens oude bijna vergeten dingen. Al schoonmakende, zolder, slaapkamers, ko men we beneden in de kamers aan. Daar kun je zoo echt zien als 't schoonmaak geweest is. De kachel gaat weg. Dat alleen al is een schoonmaak waard. We zijn nu heelemaal ver geten hoe blij we waren in 't najaar, dat we ze van boven haalden om ons behaaglijk er rondom te schikken, toen najaars gure wind vlagen rondom onze woning huilden. Heel on dankbaar zijn we vergeten hoe dankbaar we in de vinnige koude-periode ons rondom den roodgloeienden kachel schikten. Al dat goede zijn we vergeten en we zeggen nu zoo maar, dat we erg blijde zijn, dat dat akelige ding naar den zolder kan. Zoo zijn de menschen nu eenmaal. De kachel weg, schoone gordijnen, 'n nieuw kleedje, hier schoone kleedjes, daar, zoo ziet alles er weer echt gezellig uit. 't Gebeurt wel eens, en dat zal ook wel een der grootste oorzaken zijn, dat- de schoon maak bij de heeren zoo'n kwaden naam heeft, dat we nog al groote onkosten krijgen. Het vloerkleed moet vernieuwt, dat de gordijnen openingen vertoonen, die we met de beste wil niet met 't patroon in overeenstemming kunnen brengen, waarom we dan ook maar nieuwe moeten nemen. Ja, dat zijn dingen die niet meevallen, maar 't is toch echt onbillijk, dat alleen op rekening van den schoonmaak te zetten. Die vernieuwing hadden we toch noodig, ook zonder schoon maak. De kleinigheden, die we meteen altijd maar in orde maken, gebroken gordijnkoorden ver nieuwen, losgeraakte schilderijtjes weer laten maken enz., ontelbaar veel kleinigheden, die als het ware wachten op de schoonmaak, om alle tegelijk in orde gemaakt te worden, die maken, dat we ons daarna weer zoo echt rustig gevoelen als alles in orde is. Dat is toch ook weer een van de goede dingen van de schoon maak. Maar al dat goede wordt in den regel pas gewaardeerd als de schoonmaak heelemaal voorbij is. Als we er midden in zitten, zijn we in den regel weinig geneigd om te waar- deeren. Doch als we 't allen dan later maar doen, dan is 't ook wel goed. M'n beste neefjes en nichtjes Het begin is er al voor onzen wedstrijd. En kele opstellen en een gedicht heb ik al ont vangen. Maar dat waren vluggertjes hoor. Jul lie hebt nog wel een poosje den tijd. Doe maar goed je best. De vacantiedagen zijn weer voor bij. Dat is wel jammer hé Maar als je weer aan den gang ben is 't op school toch ook wel weer fijn. Bij de meesten is het op 1 Mei over gang naar de volgende klas. Wat zullen julie den laatsten tijd dubbel je best doen. O 'k ge loof wel dat jullie altijd je best doet, maar als 't zoo vlak voor 1 Mei gaat worden doe je 't nog eens extra hé Voor m'n nichtjes en neefjes heb ik nog al goeden moed hoor. Als ik eens naar al die briefjes zie, die altijd keurig geschreven worden, met maar weinig fouten erin dan denk ik 't zal best gaan met jullie. Maar toch al hebt je nog zoo je best gedaan en al was je werk steeds nog zoo goed, toch ,is 't altijd nog een dag van een beetje angstige spanning. Dat vond ik tenminste en uit de briefjes van het vorig jaar herinner ik me dat m'n nichtjes en neefjes er ook zoo over dach ten. Gebruik jullie deze laatste paar weken nog maar eens goed, want overgaan naar de volgen de klas is prettig maar overgaan met een schit terend rapport is toch het fijnste. Doe jullie dus maar extra je best maar vergeet in al die drukte mijn brief niet hoor. Nu moet ik eindigen hoor. Allemaal veel groeten van jullie TANTE TRUUS. DE MOEIELIJKE LES. IX. „Dag Tante." „Dag jongens, hoe gaat het met jullie." „Dank u Tante heel goed." antwoordde Piet prompt. „Nou dat kan ik wel aan jullie zien hoor." „Maar toch een beetje Geldersche lucht zal jullie wangen was bruiner maken dat heb je wel noodig, wat zegt jij, kleine Hans Hans deed eerst een klein beetje verlegen, Maar daar kwam hij gauw genoeg overheen en al spoedig liep hij aan Tantes hand druk te redeneeren. „Gaat het met Moe en Pa ook nog goed." „Ik ben heusch nieuwsgierig, straks kom ik eens kijken hoor, dan zal jij wel slapen kléine dikkers". „Moe mogen we hier ook eens overal gaan kijken „Ga je gang hoor jongens, denk er om niet op het kleine weitje geen stap zelfs." Even klonk Tante's vriendelijke stem, streng. Jan en Henk knikten, nee hoor, moe. We zullen er om denken. „Dat akelige paard heeft vanmiddag weer rara kuren uitgehaald, 't is veel te wild." Daarom zei tante het zoo ernstig, omdat ze bezorgd was voor de jongens. Tante keek nog even Jan in z'n heldere blauwe kijkers. Toen wist tante wel ze kon er op aan. „Jullie moesten toch eerst nog even binnen komen hoor. Ik laat mijn visite zoo maar niet buiten staan. Een glas zoete melk of karne melk lusten jullie toch wel. Nou dat begrijp je, doch lank konden ze 't binnen toch niet uithouden. Buiten kon je veel te heerlijk ronddolen en alles eens fijn bekijken. „Gaan jullie maar naar buiten" zei tante lachend ik zie het al, jullie vinden 't buiten veel beter dan binnen." En lachend gingen ze weer naar buiten. „Wat is 't hier toch fijn" verkneuterde Piet zich, „Jo wat kun je hier spelen. Hier kan je nog eens verstoppertje of roovertje spelen. Nee maar dat ging hoor." Z'n neefjes, die dorpsjongens dacht Piet even minder aardig zouden wel doen wat hij zei, dat kon je fijn spelen. Als die jongens van de do- miné nou maar een beetje aardig waren, en dat zé geen baas wilden spelen, anders be dierven die de pret nog". „Zeg jongens, we zullen naar huis moeten hoor, ik bedoel naar Grootmoeder. We mogen daar met jullie mee-eten heeft Grootmoeder gezegd en als we gegeten hebben moeten we naar huis, en dan komt vanavond Moe nog een poosje bij Grootmoe en jou Moeder." „Leuk zeg dat jullie dan nou meegaan." Druk pratend ging het clubje terug naar huis. Piet was al begonnen, nu hij zoowat alles gezien had, van de stad te vertellen en als je nou Piet hoorde vertellen zou je niet denken dat dit dezelfde jongen was, die toen hij op Grootmoe ders brief moest wachten zoo gemopperd heeft over die nare stad. „Zoo, ontdekkingsreizigers, al terug van de Noordpool. grapte Grootva toen ze terug waren. „Grootmoe zei net dat de boterhamrhen om jullie zouden gaan roepen." „Hebt u op ons moeten wachten Grootmoe 7" vroeg Henk. „Nee hoor jongen, gewacht niet, 'k was net klaar," Even trof het Piet, dat z'n neef dat zoo vroeg. Grootmoe scheen het aardig te vinden dat Henk daar zoo dadelijk om dacht. Hans z'n babbelmondje stond geen oogenblikje stil. Geen wonder ook, hij had zooveel te zien ge kregen, en dat moest hij natuurlijk aan Moe vertellen. Grootva had er zoo'n schik in, toen Hans in z'n leuke kindertaaltje aan Moe stond te ver tellen van zooveel groote vakkens en dan be doelde hij varkens. „Toe Dick wordt toch eens wakker jo." 't Is geloof ik nog fijn vroeg. Jan en Henk zullen ook wel gauw komen. Dat hebben ze beloofd". Maar Dick had nog niet veel zin on^. wakker te worden. „Toe jo, wordt toch wakker." Wacht z'n hand flink nat maken en dan in Dick z'n nek houden. O, o, 't was om te gieren zoo mal als die Dick deed. Maar 't hielp toch wel. Hij was wakker. „Ik hoor Moe ook al". „Qoe-en morgen Moes." „Dag jongens, lekker geslapen." „Ja Moe u ook." Piet maakte me wakker net zoo akelig wak ker, met water in m'n nek. Kom, kom, je hoofd zit er nog op en je bent wakker" maakte Moe er een grapje van. Ikke ben al zóó lang op begroette hij Hans met z'n armpjes wijd uitgespreid, alsof hij daar mee zeggen kon hoe lang hij op was. Grootva zegt jij ben een langaap. O, o, schaterde Piet, „een langaap." „Ja Grootva zegt 't" „Ja Piet is een langslaper." En nou had Piet nogal gedacht dat ie zoo vroeg op was. Wordt vervolgd.

Maas- en Scheldebode | 1929 | | pagina 2