él if 1 li' li )VA 4 f ff M 11 if I Sproeten komen vroeg in Gemeenteraad. Roos op het hoofd ICerk en School. i IJ d Oeme*igd Nieuw«< HU iff ii- *11; 1 1 ff I (I :il 11 ill ;H; 1 ||;i II het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. Ingezonden Stukken. Plaatselijk Nieuws» Burgerlijke Stand m 'ril «aj i if® M .5 ■J! r J ii - gfl heid voor den grooten zegen, die door de A.-R partij aan het land geschonken is. Welk een blijde verrassing was het telegram der Anti-Revolutionairen uit Jeruzalem, en hoe spontaan beantwoordden de duizenden het voor lezen van het telegram aan de Koningin door het staande zingeni van het Wilhelmus. Een warme liefde voor het Oranjehuis kwam daarin tot uiting. Dan ving de Deputatenrede aan. Een echt „Colijnsche" rede. Niet meesleepend als de on vergelijkelijke redevoeringen van Dr. A. Kuyper Maar monumentaal en zuiver van structuur, en aan, het slot doortinteld van groote warmte. Klaar en scherp was de teekening van de grond legging der partij, sober en tegelijk vol dank baarheid de schets van hetgeen door haar in vijftig jaar'werd gewrocht; belijnd en principieel de schets der roeping voor het heden; meester lijk en door de mannen in „Tivoli" door luid applaus aanvaard het aanbod van samen werking met de andere christelijke partijen, mits onder vast accoord en met voldoenden waarborg voor de verwezenlijking der levensbeginselen onzer partij. ,,En als die samenwerking niet komt, dan zullen wij alléén staan,alleen, neeq dan herinneren we ons het devies der allereerste uitgaaf van Ons Program: „Onze hulp is in den Naam des Heeren". In de pauze die Colijn toen in zijn rede liet, klonk géén applaus. Toen was het ademloos stil in het over volle „Tivoli". Dat was het Amen der ver gadering. En welk een innig timbre kwam er in die sterke stem toen Colijn in een persoonlijk woord met dankbaarheid en weemoed gedacht aan Groen, toen hij tot eer aan Kuyper's nage dachtenis zijn mannen opriep om het toever- trouwde pand ongerept aan onze zonen over te dragen, toen hij Prof. Fabius huldigde, den man die meer overspant dan de halve eeuw van ons partijbestaan, den eenigsten onder ons, die nog persoonlijken omgang met Groen heeft ge had, en toen hij hulde bracht aan Mr. Heems kerk, die het levende bewijs werd genoemd van Groen's uitspraak, dat elk Christen in b e- g i n s e 1 anti-revolutionair is. Cohjn te h o o r e n is een genot, maar om ten volle van zijn rede te genieten moet men hem daarbij zien. Slanke krachtige figuur, welverzorgd uiterlijk, kortgeknipt stijl haar, nu heelemaal grijs, maar die grijsheid heeft niet te kort gedaan aan de levendige expressie van het open gladgeschoren gelaat, aan de snelheid en de kracht van de gebaren. Het verhoogt eer de weldadige rust, die van dezen redenaar uitgaat. Hij spreekt met zijn sterke stem, maar evenzeer met zijn handen, die afduwen en vast grijpen, die preciseeren en onderlijnen, die op roepen en wijzen naar boven als de hulpe des Almachtigen ingeroepen wordt. Was het wonder, dat de zaal twee uur lang in groote aandacht luisterde naar de Deputaten rede van Colijn 's Middags sprak Prof. Fabius. Hij, de nestor der partij, was de aangewezen man om op dit gouden jubileum het woord te voeren, en de heer Colijn kon na zijn toespraak terecht ge wagen van een doorwrochte rede, waarin niet enkel de tragiek van het leven van Groen naar voren kwam, doch men Groen tevens zag als de eerste van een herboren Nederland. Maar zonder schaduw was deze rede niet. De stem van den bijna 80-jarigen professor kon Tivoli's groote ruimte niet overspannen. Krachtige luidsprekers maakten het stemgeluid wel sterker, doch den doffen klank verhelderen ging niet. Zoo kwamen tot de meeste hoorders slechts flarden uit de toespraak door, en 't zal niet in de laatste plaats om deze reden zijn geweest, dat de vergadering zoo geestdriftig in stemde met Colijn's verzoek aait Fabius om de rede in druk te geven. De „man met den Geuzenkop" sprak het slotwoord. Bloemrijk, een tikje archaïstisch was het begin dat handelde over de historie-beschou wing van de Heilige Schrift, en welke preek tot tekst had: ,,De dag aan den dag stort sprake uit en de nacht aan den nacht toont weten schap". Men vroeg zich af: „Waar wil Prof. Visscher toch naar toe En dat gevoel van verwondering werd sterker toen de professor de Deputatenvergadering met een klaaghuis ver gelijken ging. Was dat nu een „opwekkend woord" Maar op dat moment veranderde 's professors zware stem. De sombere toon, die in den op roep ter Deputatenvergadering werd aangesla gen, is goed, ging hij voort. Met ongezonde opgeschroefdheid komt men er niet. De kale, naakte werkelijkheid moet onder de oogen wor den gezien. Het zijn geen opgewekte omstan digheden, waaronder wij de stembus tegengaan. Doch daarbij sterkt tot troost te weten, dat de A.-R. partij onder moeilijkheden groot ge worden is. In 1879 en in 1894 was er afbrok keling. Thans is die er weer. Doch toen brok kelde af wat niet bij ons behoorde, en thans gaan heen, die wel bij ons behooren. Dit legt een schaduw op dezen dag. Wat is te doen tegen deze splijtzwam? Wat kunnen wij uitrichten tegen de zuiging def we reldcultuur, waarvoor het Gereformeerde volk niet immuun gebleven is Niet moedeloos klagen. Niet het verkeerde verheimelijken. Beginnen met de waarheid recht te doen. En dan onze krachten vernieuwen uit het geloof. Bidden, dat Christus over ons moge lichten. Beseffen, dat wij Gods medearbeiders zijn. En vasthouden aan onze levensbeginselen, die bij de stichting der partij en thans de zelfde zijn. Prof. Visscher wekte krachtig op tot een heid op politiek terrein van allen, die uit de Gereformeerde belijdenis leven. Tot trouwen steun aan onzen leider, tot bewaring van het pand. Da Costa's strijdlied citeerend, eindigde Prof. Visscher, de heer Colijn zette dat lied zingend in, en in dreunende accoorden bezegelden de Deputaten hun onvergankelijke trouw aan de aloude beginselen. Zoo werd het ietwat raadselachtig aange vangen slotwoord van Prof. Visscher tot een bezielend besluit van dezen schoonen Deputa- tendag, nog bevestigd door het zingen van Kuyper's lievelingsverzen uit Psalm 89 en Idenburg's innig dankgebed, dat hulp vroeg van Hem, in Wien wij alleen onze kracht zoeken. Na het uitgaan van „Tivoli" was het alsof een anti-revolutionaire armée door Utrecht trok. In gesloten rijen trokken duizenden naar het station. Toen wij op een hooger punt naar achter en voren keken was heel de lange straat gevuld met Deputaten, en wie op de Utrechtsche perrons tusschen vijf en zes uur langs de treinen wandelde, die zag in elke coupé een aantal opengevouwen exemplaren van het herdenkings nummer van „De Standaard", dat de huiswaarts keerenden deed nagenieten van wat in „Tivoli" j voor hoofd en hart geboden was. De cople van Ingezonden «tukken, die niet ge plaatst zijn, wordt niet teruggeven. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers. Mijnheer de Redacteur Beleefd verzoek ik U een plaatsje voor het volgende HET GOED RECHT DER U.L.O. SCHOOL MET DEN BIJBEL TE MIDDELHARNIS. Het treft mij, dat de nieuwe Chr. U.L.O. school te Middelharnis zooveel tegenstand moet ondervinden, juist van vrijzinnige zijde. Wie hebben den Bijbel van onze Openbare school gehaald Zijn het niet juist de Liberalen geweest met de Roomschen En toen ons Christenvolk zijn kinderen niet langer kon en mocht toevertrouwen aan die Openbare school zonder den Bijbel, was het wel genoodzaakt zelf scholen te stichten met den Bijbel. Dit is ook te Middelharnis het geval, men wil daar een U.L.O. school met den Bijbel. Is het dan voor de Vrijzinnigen zoo moeilijk te begrijpen, dat als er een nieuwe school met den Bijbel gesticht wordt, dit een logisch gevolg is van de daden der Liberalen in combinatie met de Roomschen, om den Bijbel van de Staatsschool te verwijderen Was de Bijbel nog op de Openbare school, dan zou bovenstaand opschrift niet passen. Maar nu heeft de Vrijzinnigheid de conse quentie te aanvaarden van haar eigen daden. U, mijnheer de Redacteur, beleefd dankend voor de verleende plaatsruimte. Hoogachtend, G. Niet de Staat, maar de ouders hebben uit te maken in welken geest onderwijs aan hun kind gegeven zal worden. Daarom huldigen wij de stelling: bijzonder onderwijs regel, openbaar onderwijs aanvulling. Dat is het zuivere anti- rev. principe. Praktisch worden wij gelukkig steeds meer in 't gelijk gesteld. En wat de agitatie van de Flakkeesche Vrij- zinigheid betreft, deze menschen gaan niet met hun tijd mèe. Het zijn oer-conservatieven, die de wijzers van den tijd tientallen jaren terug draaien. Zij hebben er geen benul van, dat .we een Grondwetsherziening gehad hebben, dat er een Staatscommissie geweest is, die de pacifi catie op onderwijsgebied heeft geregeld, dat de bekende liberaal Dr. Bos voorzitter dezer com missie was. Ze weten er geen sylabe van, want in hun achterlijkheid denken ze, dat we nog onder Kappeyne leven De Flakkeesche Vrijzinnigheid gaat niet met haar tijd mee. Dat is al RED. WATERLEIDING. Geachte Redactie Nu overal groote droogte heerscht, en in streken waar geen waterleiding is door de men schen veel geleden wordt, nu waardeeren wij hier op ons eiland dubbel de zegeningen van een waterleiding en daarom wou ik hier langs dezen weg de wijze en vooruitziende mannen, die onze gemeente besturen, nog wel eens na mens de heele bevolking, voor zoover die al thans in staat is over een waterleiding en de gezegende gevolgen daarvan te kunnen oor- deelen, hartelijk, zéér hartelijk bedanken voor hun kloekmoedig, vooral niet peuterig optreden. Zonder deze flinke mannen in den Raad, had den we de waterleiding nóg niet gëhad. We zien nu hoeveel het waard is flinke en vooruitziende mannen in den Raad te hebben. Laten we daar bij een volgende verkiezing toch vooral aan denken. EEN DANKBAAR MAN. Middelharnis. Verslag van een spoedeischende open bare vergadering van den Gemeente raad van MELISSANT, op Vrijdag 5 April 1929, 's avonds 6 uur. Tegenwoorig alle leden. Afwezig de burgemeester, wegens ziekte. Na de gebruikelijke opening der vergadering door wethouder VAN BEEK, komt het eenige onderwerp van bespreking in behandeling: Uit gifte in erfpacht der gemeente-bouwgrond. De heer KORT vraagt of de gemeente al tot uitgifte kan overgaan. De VOORZITTER antwoordt bevestigend. Er zijn 6 aanvragen om bouwgrond ingeko men, n.l. van H. Tieleman, A. Mans, Johs. Tieleman, M. van den Bosch, P. Trommel en den kerkeraad der Geref. Kerk. De VOORZITTER vraagt of de heeren een besloten vergadering wenschen. Het mcerendeel is hier tegen. De heer VOGELAAR wil geen personen voortrekken. Spr. vindt de aangevraagde per ceel en veel te groot. Wanneer een groot per ceel aan 1 persoon wordt toegewezen, belet men een ander daar te bouwen. De heer STRUIK en de andere heeren vinden de aangevraagde perceelen ook veel te groot. De heer VOGELAAR keurt het af, dat één ambachtsman een groot perceel krijgt, om zijn collega's buiten te sluiten. 't Gaat er hier niet om wie het eerst was, omdat aan de beschikbaarstelling nog geen pu bliciteit was gegeven. De heer KORT vraagt of B. en W. al een voorstel hebben. De VOORZITTER zegt van niet, omdat de aanvragen plotseling allen tegelijk binnen kwa- en. De heer VAN NIEUWENHUIJZEN meent, dat wie het hardst geloopen heeft, daarom nog geen recht heeft. De heer KORT sluit zich hierbij aan. De heer VOGELAAR vindt, dat het niet op gaat de speculatie in de hand te werken, het geen ook voor de koopers schadelijk is, daar zij dan een dubbele erfpacht moeten betalen het eerste jaar. De heer JOPPE vindt dat wel een goed zaakje voor de gemeentekas. De VOORZITTER geeft dit toe, doch meent dat men de belangen van de ingezetenen niet uit het oog mag verliezen. De heer KORT vindt dat ook geen motief om aldus de gemeentekas te bevoordeelen. De heer STRUIK ziet ook het nadeel van groote perceelen in, waardoor de bouwlustigen die vooraan willen wonen, noodgedwongen in handen van dien ambachtsman-erfpachter moe ten vallen. Dan leest de Secretaris een bijlage van het verzoekschrift van Joh. Tieleman, waarbij deze de hem in eigendom toebehoorende dreef, welke uitweg geeft op den beneden Molendijk, aan de gemeente wil overdragen, wanneer de gemeente harerzijds op billijke wijze aan zijn verzoek tegemoet komt. De heer VOGELAAR heeft met metselaar Mans over verbreeding van de dreef bij diens woning gesproken en deze wil een strook grond afstaan, wanneer de gemeente hem op een an dere plaats een opslagterrein geeft. De VOORZITTER merkt op, dat de steenen voetpad particulier eigendom der aanliggende bewoners is. De heer JOPPE vindt 4 Meter weg te smal. De heer KORT merkt op, dat niets buiten de rooilijn mag worden geplaatst zonder toe stemming van B. en W. Het gemeentebestuur kan dus de minder fraaie afscheidingen daar doen opruimen, wanneer zij eigenares der dreef wordt. Algemeen is men van oordeel, dat het daar een rommel is. B. en W. hebben de zaak ter plaatse in oo- genschouw genomen en willen met Mans en Trommel onderhandelen. Trommel wil een strookje grond tegen bil lijken prijs aan de gemeente afstaan om den weg recht te makèn. De heer KORT meent, dat nu Tieleman en Mans mee willen werken, de gemeente reden tot dankbaarheid heeft. Ten einde over de overname van den weg te spreken, komt de kwestie der besloten ver gadering weer ter tafel. De heer VOGELAAR is daartegen. Waarom in 't geheim De heer VAN DER SPAAN wil liever een gesloten vergadering. Hij kan niet vrij spreken. De heer VOGELAAR wil de eerste aanvra ger een stuk geven en dan de andere 't Gaat er nu om wie eerst. Want bijna alle aanvragen hebben op 'tzelfde terrein betrekking. Hij zou ieder zooveel willen geven, dat daarop 2 huizen kunnen worden gebouwd. De heer KORT vindt dit lastig, omdat het mogelijk is, dat een ander b.v. 3 huizen wil bouwen. De heer STRUIK vraagt of een der aanvra gers een naam van bouwlustige heeft genoemd. Van den Bosch was in dat opzicht de eerste. Van den Bosch wil ten Westen van de be staande dreef en ten Oosten van de begraaf plaats wonen met den gevel naar 't Zuiden, doch dat perceel kan niet beschikbaar worden gesteld, omdat de Gemeenteraad dit terrein lie ver wil behouden voor uitbreiding der begraaf- plclcitS De VOORZITTER merkt op, dat Van den Bosch een zwakke vrouw heeft en gaarne op 't Zuiden zou willen bouwen. Besloten wordt Van den Bosch het daarna gevraagde perceel ten Oosten van de dreef te geven. Na een oogenblik gepauzeerd te hebben, komt de kwestie van de overdracht der dreef in be handeling. De Gemeenteraad spreekt nogmaals haar waardeering voor het voorstel van Tieleman uit. De heer JOPPE stelt dan voor deze zaak met gesloten deuren te behandelen, omdat er leden zijn, die niet vrij uit durven spreken. De heer VAN DER SPAAN ondersteunt dit voorstel en besloten wordt tot zitting met ge sloten deuren over te gaan. Na een bespreking, die een uur duurde, wer den de deuren weder geopend. Besloten werd Mans een perceel grond bij de begraafplaats onder door 6. en W. te stel len voorwaarden af te staan, terwijl het ver zoek van Trommel wegens een andere bestem ming van het gevraagde terrein niet kan worden ingewilligd. Ook zal de dreef van Tieleman door de ge meente in eigendom worden overgenomen. Voorts werd besloten het bouwterrein als volgt te verdeelen, vanaf het perceel van M. van Ast, no. 1 Johs. Tieleman, no. 2 H. Tiele man, no. 3 M. van flen Bosch, no. 4 Johs. Tieleman, no. 5 A. Mans, terwijl een strook langs de nieuw aan te leggen dwarsweg vanaf het slachtveld aan H. TielèmaS -ïn -têrfpabht zal worden uitgegeven. Het slachtveld zal worden beschikbaar ge houden voor eventueelen bouw eener Geref. Kerk aldaar. Daarna werd de vergadering gesloten. SOMMELSDIJK. Vorige week stonden bij den correspondent der Arbeidsbemiddeling dezer gemeente gemiddeld 2 werklooze landarbeiders ingeschreven. Tegen een chauffeur uit deze gemeente is proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van het Motor- en Rijwielreglement. Vorige week werden uit deze gemeente 93000 K.G. paardepeen en 25000 K.G. aard appelen verscheept. MIDDELHARNIS. Over de maanden Jan., Febr. en Maart zijn door de schutsluis alhier binnengekomen 196 schepen met een inhoud van 22248 ton en uitgevaren 191 schepen met een inhoud van 20660 ton. Bij publieke verkooping van een woonhuis en schuur van den heer P. v. d. Doel is dit ingezet als volgt: Koop 1 door den heer A. v. d. Doel 2400.—, koop 2 door denzelfden voor 600.-. Door het Onderling Begrafenisfonds is een stuk bouwland gekocht, groot 711 roeden voor 6400.van den heer P. Braber. De veldvruchten zijn zeer in prijs gedaald. Men besteedt voor aardappelen 1.75 de 70 kilo,'uien 2.en koepeen 0.90 de 60 kilo. DEN BOMMEL. De dienstplichtige der lich ting 1929 J. Broeders is alsnog vrijstelling we gens broederdienst verleend. Op 5 April 1.1. overleed de oudste in woonster dezer gemeente, mej. Wed. A. B. Bom-Tiggelman in den ouderdom van ruim 91 jaren. Vorige week werden vervoerd 950 H.L. aardappelen. Vrijdag j.l. kreeg de motorboot Neeltje even buiten de haven machinedefect en werd door de motorboot „Wilhelmina" binnenge bracht. De wegens ziekte uitgestelde vergadering van de Groene Kruis-afdeeling alhier zal plaats heben op Woensdag 10 April in het gymnas tieklokaal der O.L. School. OUDE TONGE. P. van Markensteijn heeft zijn woonhuis ondershands verkocht aan J. C. Hagens alhier. Bij B. en W. is een verzoek ingekomen van P. van Schelven, molenaar om een 30 P.K. motor te mogen plaatsen in een perceel aan den Molendijk alhier. In de plaats van v. d. Aa is tot boek houder benoemd aan de gasfabriek alhier, onze dorpsgenoot H. Dijkgraaf. In deze gemeente doet het watergebrek zich weer gelden, zoodat er veel met wel en z.g. vatwater gedaan moet worden. In de afgeloopen week zijn gewogen 2297 H.L. aardappelen, 894 H.L. poters, 312 H.L. uien en 2834 H.L. koepeen. NIEUWE TONGE. Tegen Th. V. te Stad aan 't Haringvliet is proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van art. 318 van het Wet boek van Strafrecht. J.l. week werden van hier vervoerd: 3000 balen peen en 2000 balen uien. Dhr. M. Vreeswijk heeft een vijftal ar beiderswoningen, staande aan den Zuiddijk al hier, ondershands verkocht aan dhr. L. D. van Eesteren. Dhr. J. B. had het ongeluk met paarden en wagen van den dijk te rijden. Aan den wagen werd materieele schade aangericht. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. Vergadering van den gemeenteraad op Vrijdag 12 April a.s. des nam. 2 uur. DIRKSLAND. In Maart vestigden zich in de ze gemeente 33 personen, terwijl er 16 vertrok ken. 3 Kinderen werden geboren en het aantal overledenen bedroeg 5. Tegen V. d. S. te Melissant is hier pro ces-verbaal opgemaakt wegens het rijden zonder licht. Tot directeur van de muziekvereeniging ,,Amicitia" is gekozen de heer Bergman te Mid delharnis. "In het druk bezochte Koor der Ned. Herv Kerk alhier gaven de kinderen van het Prov. Geref. Weeshuis te Middelharnis de zanguit voering, welke in ons blad was aangekondigd. Het was een goed geslaagde avond. Er werd zoowel door het kinderkoor als door de oudere weezen uitstekend gezongen. De meisjeszangvereeniging „Sursum Corda" die ook enkele stukjes gaven, verdient eveneens een woord van lof voor de wijze waarop ge zongen werd. De heer v. d. Meer, die enkele solo's zong, had de stille aandacht van alle aanwezigen. Zijn dictie en juiste vertolking waren onberis pelijk zuiver. Zijn glasheldere en sterke tenor stem kwam in het Koor tot haar volle recht. De heer Th. Boekhoven begeleidde op zeer verdienstelijke wijze met het orgel. 't Was een genoeglijke avond. De collecte voor het doel, waartoe deze uit nemend geslaagde avond georganiseerd was, bracht ruim 70.op. MELISSANT. Tot gezworen van den Ga- briëllinapolder is herkozen de heer J. Schilper- oord. Door het Gemeentebestuur is aan den heer D. Kieviet vergunning verleend tot het bouwen van een woonhuis aan den Klinkerlandschendijk. HERRINGEN. Maandagmorgen vroeg sloeg een span paarden van den landbouwer Buth met een wagen beladen met kistjes poters en kunstmest van den dijk, waarna de paarden aan den haal gingen. Behalve eenige materieele schade en groot ongemak liep dit ongeluk toch goed af. Zaterdagavond kwam de auto van den heer W. uit Dirksland op de hoeve van den landbouwer den Boer in botsing met de auto van laatstgenoemde. Aan beide motorrijtuigen was belangrijke schade. Laatstgenoemde kon op Wrijf met de vingertoppen wat Furol in Uw hoofdhuid en wasch daarna Uw hoofd met warm water en gewone zeep of nog beter met Purolzeep. Herhaal dit zoo nu en dan. Uw hoofdhuid wordt daardoor roosvrij, bet haar schoon en zacht en valt niet uit. eigen kracht zijn weg vervolgen, terwijl voor dhr. W. een andere auto moest worden ont boden, om zijn waren te vervoeren. Persoonlijke ongelukken hadden hierbij gelukkig niet plaats. STELLENDAM. De garnalenvisschers alhier hebben de vorige week gedurende 4 dagen ge- vischt en gemiddeld per dag en per vaartuig gevangen 70 K.G. garnalen. De keuring van dienstplichtigen der lich ting 1930 uit deze gemeente zal worden ge houden op Dinsdag 30 April a.s. te Ouddorp ten gemeentehuize, Voor stemgerechtigde ingelanden van den Woutrinapolder alhier ligt ten kantore van den Secretaris gedurende 14 dagen tot uiterlijk 17 April a.s. ter inzage de rekening van ontvang sten en uitgaven over 't dienstjaar 1928 en de begrooting voor 1929. -De vorige week werden van hier verzon den 400 H.L. aardappelen en 300 H.L. uien. De raad dezer gemeente heeft het honden belastingkohier voor 't jaar 1929, waarop voor komen 55 le klas en 42 2e klas honden, tot een totaal bedrag van 228.goedgekeurd. GOEDEREEDE. De uitkomst der meting en schatting van gebouwde en ongebouwde eigen dommen ligt gedurende een maand ter secretarie voor belanghebbenden ter inzage. Maandag werd de laatste gedroogde cicho rei verscheept. Ze is vervoerd per Rijnaak. Het laatste kwantum bedroeg plm. 214 ton. De garnalenvisschers vingen de vorige week van 200 tot 300 kilo garnalen. OUDDORP. Thans is het woon- en winkel huis van A. Moerkerk bij ondershandschen ver koop in eigendom overgegaan aan T. van Dam. Het woonhuis van J. Meijer Jz. is bij publieken verkoop verschenen Zaterdag afge mijnd door C. Mierop Lz. op 1460. De raad der gemeente is ter vergadering bijeengeroepen op a.s. Vrijdag, des nam. te half drie. De agenda vermeldt 1. Ingekomen stukken; 2. Af- en overschrij vingen 19283. Wijziging begrooting 1929 4. Besluit geldleening voor uitbreiding Bijz. School; 5. Benoeming stembureau; 6. Wijziging verordening op den keuringsdienst van waren; 7. Vaststelling heffingspercentage gemeentelijke inkomstenbelasting. Op een verkooping bij J. M. bracht een geit den hoogen prijs op van 36. De visschers vingen de vorige week van 150 tot 500 kilo garnalen per vaartuig; in de stallen 17 zalmen. Verleden week zijn een dertigtal personen uit deze gemeente bij Van der Schuijt's stoom- bootreederij te Amsterdam aan het werk ge steld, ter vervanging van stakers. Nu de staking geëindigd is, zullen ze spoedig terugkeeren en is het ongewoon hooge loon voor hen ten einde. OUDE TONGE. In de Ned. Herv. Kerk is ijiet de Paaschcollecte ingekomen de som van 86.67. NIEUWE TONGfE. J.l. Zondag is in de Ned. Herv. Kerk alhier een extra gift gecollec teerd van 40.—. Gever (gêefster) hartelijk dank. DIRKSLAND. Zij die met Mei a.s. hun kinderen voor het eerst de scholen wenschen te laten bezoeken, moeten hiervan kennis geven aan het betrokken hoofd der school. Zondag zal in de Ned. Herv. Kerk alhier een extra collecte gehouden worden voor de Zending. Des v.m. zal dan optreden Ds. Rap- pard van Dinteloord en 's avonds Ds. van der Wal van Wageningen. De in de Ned. Herv. Kerk alhier gehouden collecte voor de Zending bracht ruim 78.— op. MELISSANT. De in de Ned. Herv. Kerk gehouden collecte voor de Generale kas heeft opgebracht 7.51. HERKINGEN. De Ned. Herv. Jongelings- vereeniging op Geref. Grondslag zal wekelijks haar vergaderingen houden in de consistorie kamer der Ned. Herv. Kerk op Maandagavond. GOEDEREEDE. De collecte voor het Stu diefonds van den Geref. Bond heeft in de Ned. Herv. Kerk alhier opgebracht 26.46. OUDDORP. A.s. Zondag zal in de Herv. Kerk zoowel des voor- als des namiddags een predikant optreden. Om half tien Ds. Vlasblom van Oude Tonge, alsdan bidstond voor het gewas; en om twee uur Ds. Remme van Am sterdam in het belang van de Herv. Jongelings- vereeniging, waarvoor gecollecteerd zal worden. SOMMELSDIJK. Geboren Johanna Anthonia, dochter van Leendert van den Broek en Pieternella Mans. MIDDELHARNIS. Geboren Arie Huibartus, z. v. J. J. Nipius en N. v. Loenen; Machiel, z. v. B. Dubbeld en L. v. d. Made; Johanna Irene en Frieda Aletta, d. v. J. K. W. Kerling en A. P. T. Keiling. GehuwdJ. C. van Loo, 38 j„ en G. A. van Rossum, 22 j. Overleden J. Koster, 68 j„ wed. van J. v. d. Sluis. OUDE TONGE. Geboren Johanna, d. v. Anthonius van Kam pen en Lodewika Tuns; Elisabeth Leentje, d. v. Gerrit Jonker en Leentje Hardendood; Din- geman Gerardus, z. v. Dingeman Dirk van Es en Grietje den Boer; Cornelia Janni, d. v. Adria- nus Simon de Gast en Adriana van der Stad; Jannetje, d. v. Aren van Noord en Jansje Maria van der eMiden; Johannes Alouysius, z. v. Al- phonsus Cambeen en Maria Sophia Uitterhoeve; Willem, z. v. Adrianus van Maurik en Rachel Quist; Cornelis, z. v. Marinus van Loon en Sophia Magdalena Maria de Korte; Jannetje Cornelia, d. v. Adrianus Bogert en Maria Baan; Jacobus, z. v. Johan Diderick van der Welle en Geertje Groenendijk; Aart Adrianus, z. v. Jan Keijzer en Arentje Cornelia Kornet; Jan, z. v. Dirk de Vos en Maria van Zanten; Pieter Rocus, z. v. Krijn Westdijk en Arendje Oos- terlee; Cornelia Maria, d. v. Willem Jacobus Breeman en Jannetje Hameete; Wilhelmus Jo hannes, z. v. Anthonius Terhoeve en Adriana Everaars; Helena Johanna, d_. v. Adrianus Hen- drikus Frederik Campfens en Catharina Adria na Nuts; Willemina Maria Catharina, d. v. Petrus Jochems en Helena van Bergen; Cornelia, d. v. Dirk de Berg en Johanna du Pree; Adria nus, z. v. Johannes de Boet en Johanna Catha, rina Mulder. Overleden Jan Stoop, 86 j., echtgenoot van Maria Razenberg; Aren Johannes Barnat, 46 j„ echtgenoot van Adriaantje Tiggelman; Reinier, 5 maanden, z. v. Anthonij Wilhelmus Reinier Krouewr en Johanna Maria Nijsse; Maria van den Berg, 81 j., echtgenoote van Adrianus Los; Neeltje Anna Maria Luijendijk, 53 j„ echtgen. van Cornelis Fluit; Maria, 6 j., d. v. Johannes Martinus Buijs en Dingena Bierbooms; Theo- dorus, 12 weken, z. v. Johannes Jochems en Dingena de Waal; Jacob Duijm, 81 j., echtgen. van Fracina van den Boogert; Cornelia Johanna Fns, 57 j„ echtgen. van Teunis Dijkgraaf; An thonij Johannes Kerpel, 73 echtgen. van Ma ria Grietje Kanters; Wijnandus la Plume, 66 j. (ongehuwd); Cornelia, 12 dagen, d. v. Dirk de Berg en Johanna du Pree. Gehuwd Johan Adrianus Heestermans, j.m. 23 j„ en Eugenie Karolina Mathilde Miholits, j.d. 20 j.; Arend Fluit, j.m. 27 j„ en Johanna Elizabeth Kievit, j.d. 31 j.; Philippus Kievit, j.m. 45 en Hendrika Les, j.d. 37 j.; Machiel Pollemans, j.m. 26 j. en Pietronella Cornelia van Peperstraten, j.d. 21 j.; Johannis van Zan ten, j.m. 2? j. en Leentje 't Hart, j.d. 20 j.; Arij Kardux, j.m. 26 j„ en Maria de Been® j.d. 23 j.; Leonardus Jochems, j.m. 28 j„ e Francina Catharina van Kampen, j.d. 20 j.; Cornelis Vreeswijk, j.m. 23 j., en Marina Osse- weijer, j.d. 22 j.; Abraham Kamp, j.m. 25 j.. en Maria Maten, j.d. 25 j. NIEUWE TONGE. Getrouwd Klaas Verolme, wedn. 37 j., en Adriana de Waard, wed. 30 j„ beiden alhier. DIRKSLAND. OndertrouwdN. Zoon, j.m. 27 j„ en G. van der Groef, j.d. 28 j. Overleden Willem van der Linde, 94 j., wedn. van B. Slierendregt. k DUBBELE AANVARING. De Volendam in aanvaring met het stoomschip Gilhausen, dat op zijn beurt tegen een modderzuiger is opgeloopen. De Volendam en de Gilhausen aan den grond gezet en later weer vlot gebracht. In den nacht van Zondag op Maandag is het stoomschip Volendam, van de Holland-Amerika lijn, dat gedurende eenige maanden tochten heeft gemaakt van New-York naar West-Indië, uit New-York den Nieuwen Waterweg binnenge komen. Het was dik van den mist en de ka pitein heeft voor anker willen gaan, bij welke manoeuvre het -schip beide ankers moet hebben verloren, althans het is achteruit gedreven door den krachtigen ebstroom en met het achterschip terechtgekomen tegen den kop van het reeds voor anker liggende Duitsche stoomschip Gil hausen. Ook dit schip raakte op drift en het is tegen een in den Waterweg aan het werk zijn- den modderzuiger terecht gekomen. De Volen dam heeft schade aan het achterschip gekregen en is onder den Zuidwal, ongeveer tegenover den aanlegsteiger van de Holland-Amerika-lijn te Hoek van Holland aan den grönd gezet. Ook de Gilhausen, die een ingedeukten steven heeft en voorts schade heeft gekregen aan de davids, is aan de Zuidzijde van het vaarwater aan den grond gezet. Sleepbooten van L. Smit Co's Internatio nalen Sleepdienst hebben Maandagmiddag bij hoog water getracht de schepen weer vlot te krijgen. Nader meldt men Naar men van deskundige zijde vertelde is het zeer wel mogelijk, dat een schip, vooral zulk een groot zeeschip als de Volendam, bij het tijdens zwaren mist voor anker gaan, de ankers verspeeld. Als men in een dikken nevel zit, i; het uiterst moeilijk te bepalen of er nog gang in het schip is. Laat men het anker vallen, ter wijl de boot nog eenige vaart maakt en hc anker houdt terstond, dan trekt het wis de ke ting doormidden. Wat er in den nacht van Zon dag op Maar niet geheel moede, dat loopen op wilde gaan verondeastelc kettingen1 Een ander ook in aanv stoomschip Niet onmo voor anker schuurd, wa geslagen. In stroom afgec recht gekom hausen, welk lag. De Gi boordsanker averij aan binnen omge meters. De varing voor Gilhausen vi meer en het Rotterdam k het scliip qezet, ten eii Qe Gilhai ketting was achteruit ge; daarachter komen. Dez< Om deze de Gilhauser den grond averij gekre Maandagmoi de, opgestoc De aanvé geschied, de klap tegen e van Hollanc er van wak De passa boord geble Men mek Om half zeesleepboot gebracht op dit schip in de Volenda voortgezet, een directiel Tezelfder het achtersc en dit schip waarna het terdam. Naar de Gilhausen v De Volei tweepijper e 1922 geboui De Gilha Rotterdam 3955 ton, toe aan F. De Wasabc i®|Vlaardingen ^^1909 gebouv riassen Ci De Volei heeft, heeft dien steven, wordt naar einde is de een gat ont; patrijspoort. De heer dagavond la woning in opgewacht zij op minde Er ontstond in een vech kreeg eenige dingen zijn dader is late DE RC Einc Twee Tjitjoeroe opgeschrikt den bekendi Wiens gewa; ten verschei dat Asbo na was getrokl waar hij v: fabrieksemp! onderneming men een pei vertoonde' m men zijn wa Wedana. V slaagde Asl deelde zijn en viel daai aan. De be weerden zie na een zeer aarde stortte en diverse k werd o.m. zijn linkerar gekapt. Asbo, eei verwijld na; ratief ingrij leden. Een dag 1 uit in de ri men er in s van den rc oogenblikkel trictsboei te ZW i MATHENE Zaterdagr zware branc dekt, dat rc den Mathen staat. In da perceelen vc het eigendoi de fourageh; Het pand v stroo en mei kant van de het eerst ge het vuur zi spreid, zood; dekken van lichten laaie op en tot te zien. To gingen, zage nenweg en rookwolken opstijgen. Dwars teg handel is ge' Jiet front naa

Maas- en Scheldebode | 1929 | | pagina 2