Uw Zenuwen E. HBRTOBS Zn.. flllDDELHARIIIS MIJNHARDT'S I i ft 1t 1 ill 11 Plaatselijk Nieuws. Voor hen die nog niet weten dat onze zaak is verplaatst naar ZANDPAD 314, vestigen wij hierop nogmaals de aandacht. Aanbevelend, NETTE JONGEN ISilR De Chr.- U. L. O. School. Z E N U WTABLETTEN brani Ten gevoh conduct mode| Getrouw» PAUIU ffoacti jo| s Arendji Dank! Zilvc i iv Ml n i V,i~. I h a T bewijs, dat het werk tot tevredenheid wordt uitgevoerd. Een wijziging in de Warenwet wordt op voorstel van Ged. Staten aangenomen. Tot plaatsvervangend lid in stembureau 3 wordt wegens vertrek van A. L. Jacobs ge kozen L. Dorsman met 6 stemmen tegen 4 op J. van Gurp. De voordracht voor hoofd der bewaarschool luidt: 1. Mej. M. van Wel, Leiden; 2. Mej. T. Warringa, Leeuwarden; 3. Mej. W. van Veen, Leeuwarden. Na een uur geheime zitting wordt tot stem ming overgegaan. Uitgebracht worden op Mej. van Wel 3 stemmen, Mej. Warringa 4 en Mej. A. van Ree 3 stemmen. Bij 2de vrije stemming heeft Mej. van Wel 1, mej. Warringa 6 en mej. A. van Ree 3 stemmen. Gekozen Mej. T. Warringa van Leeuwarden. Bij de rondvraag bepleit de heer HOBBEL verplaatsing van een paar lantaarns. De VOORZITTER is hierover reeds in onderhandeling. Voorstel tot het vernieuwen der Brandewijn straat, de steenen zijn totaal versleten, er moet verandering komen, de kosten zijn 900.en deze kunnen uit den loopenden dienst gevon den worden. De heer VAN GURP juicht het plan toe. De heer VERMAAS zegt: Dit is weer tus- schentijds, waarom niet bij de begrooting De heer BRINKMAN zegt, dat de Raad niet genoeg gekend wordt. De VOORZITTER verzoekt deze woorden in te trekken, want het tegendeel is waar. Spr. zegt, dat juist van andere zijde wel eens ge zegd wordt, dat hij den Raad te veel erkent voor sommige dingen, doch dit is een geval, dat dringend noodig is, de steenen zijn geheel weg en opknappen is niet mogelijk. Met algemeene stemmen wordt besloten hier toe over te gaan. B. en W. willen het laten uitvoeren door een straatmaker. Verschillende leden zouden het graag aan de ingezetenen gunnen, doch het is gewenscht, dat het door een straatmaker ge daan wordt; de opzichter adviseert ook om een deskundige te nemen. Bij stemming hierover staken de stemmen. Een volgende maal zal hierover nader beslist worden. Thans verlaten enkele leden voor een ver gadering elders de zaal. Evenwel wordt de hondenbelasting, welke eerst onder aan de agen da was geplaatst, nog behandeld. Hierna sluiting. Vergadering van den Raad der gemeente GOEDEREEDE, op Donderdag 28 Maart 1929, 's avonds half acht. Voorzitter de Edelachtb. Heer Charbon. Aanwezig met den Voorzitter alle leden, uit gezonderd de Secretaris. De VOORZITTER leest de notulen van de vorige vergadering, welke onveranderd worden goedgekeurd en geteekend. Ingekomen stukken a. Een schijven van Ged. Staten, waarin medegedeeld wordt, dat aan de gemeente vrij stelling wordt verleend voor het geven van onderwijs in lichamelijke oefeningen bij het Lager Ónderwijs. b. Schrijven van Ged. Staten, waarin mede gedeeld wordt, dat de gemeente-rekening 1928 en begrooting 1929 zijn goedgekeurd. c. Een schrijven van de Commissie tot wering van schoolverzuim, waarin vermeld wordt, dat tot voorzitter is gekozen de heer T. Lodder en tot secretaris de heer v. d. Wende. d. B. en W. bieden aan het gemeenteverslag over het jaar 1928, hetwelk ter visie zal wor den gelegd en Ged. Staten zal worden toege zonden. e. Schrijven van het bestuur der U. L. O. school, waarin verzocht wordt voor iederen leerling uit deze gemeente een subsidie te ver- leenen van 20.—. De VOORZITTER deelt mede, dat drie per sonen uit deze gemeente de U. L. O. school te Middelharnis bezoeken. In totaal zal dit voor deze gemeente dus een bedrag van 60.zijn. B. en W. stellen voor deze subsidie te ver- leenen. Zonder hoofdelijke stemming wordt hiertoe besloten. f. Ingekomen was ook een schrijven van den gemeentereiniger, dhr. Jan Non. In dit schrijven wordt medegedeeld, dat de waarde van de mest vaalt door B. en W. was getaxeerd op 200, terwijl de straatmest dit jaar slechts 50 op bracht. Om deze reden verzoekt de heer Non den Raad het tekort, zijnde 150, aan hem te betalen. Bij het bepalen van zijn salaris is ge rekend op 200. De heer Non komt er dus dit jaar 150 op tekort. B. en W. stellen voor dit verzoek in te wil ligen, .mits dhr. Non zijn plicht als gemeente arbeider goed zal nakomen. De VOORZITTER zegt niet te begrijpen waarom men den straatmest niet wil koopen. Het komt hem voor, dat het voor weiland toch zeer aanbevelenswaardig is. Weth. LODDER: Ze willen het nu eenmaal niet hebben. De heer C. J. LODDER vraagt wat B. en W. verstaan onder „plichten van dhr. Non". Spr. zegt, dat het allertreurigst toegaat. De zinkputten worden nooit schoongemaakt. De VOORZITTER merkt op, dat hierover in vorige vergaderingen reeds is gesproken en stelt voor hierover niet te blijven „hannissen", maar dhr. Non, wanneer hij zijn plichten vanaf heden niet getrouw nakomt, zijn congé te geven. Spr. hoopt echter, dat dit niet noodig zal zijn. Zonder hoofdelijke stemming wordt besloten het verzoek van dhr. Non in te willigen. g. Van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid is een schrijven ingekomen met het verzoek een wijziging aan te brengen in de verordening op de keuring van Waren. In ge noemde verordening staat t.a.p. „het ter ver koop in voorraad hebben", verzocht wordt dit te veranderen in „het ter verkoop of aflevering in voorraad hebben". B. en W. stellen voor hieraan gevolg te geven Zonder hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel van B. en W. besloten. Dan is aan de orde wijziging van de ver ordening op de invordering van Kaaigelden. B. en W. stellen voor hierin te vermelden, dat het Kaaigeld betaald moet worden aan den havenmeester. Aldus wordt besloten. Het Bestuur van de Bijz. Lagere School aan het Havenhoofd verzoekt den Raad om een voorschot op de gemeentelijke vergoeding over het jaar 1929 te mogen ontvangen, ingevolge art. 101 der Wet op het L. O. De VOORZITTER deelt op een vraag van een der raadsleden mede, dat bedoeld voorschot vorige jaren 540.— bedroeg. B. en W. stellen voor genoemd voorschot te verleenen. Wordt zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Het Bestuur van dezelfde school vraagt den Raad gelden beschikbaar te stellen voor het verbouwen van de school. De VOORZITTER deelt mede, dat een lokaal zal worden bijgebouwd. De heer TROOST vraagt hoeveel de on kosten hiervan zullen bedragen. De VOORZITTER antwoordt, dat dit nog niet bekend is. Eerst wanneer de Raad de gel den beschikbaar heeft gesteld zal het Bestuur der school met definitieve plannen komen. Deze zullen dan het college van B. en W. worden voorgelegd. Besloten wordt ook dit verzoek in te willigen. De rekening van het algemeen armbestuur wordt aangeboden met een totaal aan ontvang sten van 2573.— en uitgaven 872.42, batig saldo dus 1700.58. De VOORZITTER verzoekt den heeren Troost en Heerschap de rekening na te zien. De heer TROOST: Ik heb het verleden jaar gedaan, laat nu een ander het eens doen. De VOORZITTER: De heer Lokker dan. De heeren Heerschap en Lokker stellen voor de rekening goed te keuren. Zonder hoofdelijke stemming wordt hiertoe besloten. Het kohier voor de hondenbelasting wordt bepaald op f 68.—. Dan volgt uitloting obligatie geldleening dok terswoning. B. en W. worden gemachtigd tot wijziging van de gemeentebegrootingen 1928 en 1929. Mej. Vos wordt benoemd tot onderwijzeres en de heer Rottier tot onderwijzer der O. L. school. Punt 11 van de agenda is: Benoeming leden stembureau voor de Tweede Kamer-verkiezing. De VOORZITTER stelt voor hiervoor te benoemen de beide Wethouders en den heer Troost. Tot plaats vervangende leden de ove rige leden van den Raad. Het percentage gemeentelijke inkomstenbelas ting voor het belastingjaar 1929-'30 wordt even als het vorige jaar bepaald op 1. Aangezien niemand van de heeren gebruik wenschte te maken van de rondvraag, sluit de VOORZITTER de openbare vergadering en gaat de Raad over in vergadering met ge sloten deuren. SOMMELSDIJK. De prijs der landbouwpro ducten is sterk dalende. Op de 1.1. Woensdag gehouden beurs boodt men voor de uien 4. en voor de peen 1.per H.L. De heer P. J. Slis alhier, leerling van de Rijkslandbouwwinterschool te Dordrecht is be vorderd van de le naar de 2e klasse. Dinsdag j.l. had de eindles plaats van den algemeenen landbouwcursus alhier. Tegen woordig waren de Rijkslandbouwconsulent voor Zuid-Holland, de heer Ir. J. A. van Riel en het bestuur der afdeeling van de H. M. van L. Een diploma werd uitgereikt aan de leerlingen G. Verbiest Jz„ H. van den Doel, A. Rosmolen en J. Nipius te Sommelsdijk J. A. Doornbos en G. Born te Middelharnis M. Kardux te Her- kingen P. Both, J. C. Roodzant, C. van Driel te Dirksland C. Ph. Sneep en L. van Es te Nieuwe Tonge. Aan het hoofd van den cursus den heer L. Pen en aan den heer A. J. van Hemert werd door de leerlingen een practisch cadeau aange boden, Aan hetzelfde adres is plaats voor een om in het horlogevak te worden opgeleid. MIDDELHARNIS. Woensdag kwam voor de vrouw van Van Weli de verschrikkelijke tij ding, dat haar man aan het z.g. Bolletjesweg verdronken in een sloot aldaar gevonden was. Daar de man. lijdende was aan toevallen, is hij waarschijnlijk daardoor op zoon droevige wijze om het leven gekomen. Des namiddags is .de overledene in zijne woning gebracht. De herstemming voor 2 bestuursleden van het Onderling Begrafenisfonds zal plaats heb ben Woensdag 3 April, van des nam. 1 tot 7 uur. Woensdag 27 Maart 1.1. n.m. half vier vergaderde de onderafdeeling „Goedereede en Overflakkee" van den Ned. Bond van Ge meente-ambtenaren in hotel Zaaijer. Na het openen van de vergadering door den voorzitter, den Weledelen heer J. Rooij van Dirksland, wordt mededeeling gedaan van ver schillende ingekomen stukken. Tot bestuurslid wordt herbenoemd de Edelachtb. Heer L. J. den Hollander, die deze herbenoeming aanneemt. De rekening over 1928 wordt met een batig slot van 14.vastgesteld. De begrooting voor 1929 wordt goedgekeurd. Alsnu houdt de heer P. J. Keijzer, ambt. ter gem.-secr. van Dirksland, een lezing over de Bioscoopwet. Spr. begon met er op te wijzen, dat hij goed meende te doen deze wet, die op 1 Maart 1928 in werking is getreden en dus nog zeer nieuw is, te behandelen. Wanneer deze wet zoo opper vlakkig leest, krijgt men den indruk, dat ze erg duidelijk is samengesteld, maar als men ze nader beziet, komt men tot de conclusie, dat er meer inzit, dan men op het eerste gezicht zou vermoeden. Zijn lezing was geheel ge baseerd op de praktische uitvoering der wet ten plattenlande. Eerst wordt in grove trekken be handeld de geheele nieuwe wet, terwijl inl. er tevens op wijst hoe een en ander vroeger in zijn werk ging. Daarna behandelt hij uitvoerig de bevoegdheid van B. en W„ die van den Raad en die van den Burgemeester als hoofd der plaatselijke politie, waarbij tevens wordt gewezen op de veranderingen, die door het in werking treden dezer wet in deze bevoegdheden zijn gekomen. Vervolgens behandelt inleider de vraag: „Wat is een besloten gezelschap om ten slotte nog even stil te staan bij de Bioscoop wet in verband met de Zondagsrust en Zon dagswet, in dit verband wijzende op het arrest van den H. R. van 3 Dec. 1926, waarbij een beroep werd verworpen tegen het vonnis van den Leidschen Kantonrechter, waarbij iemand werd veroordelde, omdat hij zijn theaters op Zondagavond geopend had. Na een oogenblik te hebben gepauseerd, ver krijgt de heer J. C. Tieleman, ambt. ter gem.- secr. van Melissant het woord, die een lezing houdt over de ontwikkeling van het kiesstelsel in den loop der tijden. Spr. geeft weer, dat te genwoordig in eiken beschaafden staat, hetzij monarchie of republiek, met uitzondering van Groot-Brittannië en Ierland, de grondtrekken van den regeeringsvorm zijn opgenomen in een staatsstuk, waaraan men om het even den naam van grondwet, constitutie of staatsregeling toe kent. In deze fundamenteele wet zijn ook de hoofdverplichtingen en de hoofdrechten van de inwoners van den Staat geregeld en volgens spr. behoort hieronder ook het kiesrecht. Dit recht heeft zich in den loop der tijden zoo danig ontwikkeld, dat thans de inwoners van den Staat, wanneer zij aan de vereischten vol doen, de bevoegdheid is toegekend door ver kiezing .van bepaalde personen, aan de samen stelling der verschillende organen mede te wer ken. Inl. begint met de omwenteling van 1795, doch geeft in 't kort weer hoe voordien de toestand was. In een uitgebreide schets be spreekt hij dan hoe het kiesstelsel zich na 1795 heeft ontwikkeld en hoe de toestand thans is, die uit dat ontwikkelingsproces is voortge sproten. Tot slot staat hij stil bij de laatste kieswetwijziging, die van 21 Juli 1928 en be handelt achtereenvolgens de van belang zijnde wijzigingen, doch meer inzonderheid het eenig- ste nieuwe snufje, dat de wet van 1928 bracht, n.l. het stemmen bij volmacht. Hij wijst ook op de mogelijkheid om reeds beneden den 25- jarigen leeftijd te stemmen en wel wat betreft Vruchtenpudding 25 cent per '/z pond. Succespudding 6 cent per pakje. A. J. P. pudding met kersensaus. WIJ NE N vanaf f 0,70 per flesch. Ook de duurdere soorten. de verkiezing voor de Prov. Staten, die, door een verkorting van verschillende data, na 1 April en vóór 15 Mei moet worden gehouden. Spr, wijst er op, dat de Kamer alsmede de regeering hiertegen principieel geen bezwaar hebben en voorspelt ten slotte een verlaging van den vereischten leeftijd tot het in de grond wet neergelegde minimum van 23 jaar. De voorzitter dankt de sprekers voor hun mooi en degelijk stuk werk. Hierna wordt de vergadering door den voor zitter gesloten. OOLTGENSPLAAT. Bevolking. Vertrokken.' Adrianus Krebbels en gezin naar Hooge Zwa- luwe, Pieternella Hokke naar Den Haag, Wil- lempje van Putten naar Rotterdam, Maria Huis mans naar Hillegom en Hendrik Hartman naar Numansdorp. Ingekomen: Maria Johanna Buijs van Nieuwe Tonge, Gerrit Mol en gezin van Herkingen, Jacob Westdijk en gezin van Ouddorp en jacob Koole en gezin van Sommelsdijk. Op deze leerzame lezingen volgde nog be spreking. Terwijl de landbouwer C. K. W. van een oprit reed, brak zijn rijwiel. Ernstig gewond werd hij thuis gebracht. Dokter Kramer ver leende geneeskundige hulp. Vergadering Coöperatieve Boerenleenbank alhier op 27 Maart f%n 6 uur, in Hotel Moelker. Aanwezig 154 leden. De Directeur L. A. Hobbel opent de ver gadering, heet allen welkom op de 26e jaarver gadering en hoewel iemand met 26 dienstjaren in krachten afneemt, de bank gaat steeds voor uit. Hij deelt mede, dat het verschil over de statuten, waarop de vorige maal is gewezen, onderzocht werd door het bestuur en de heer Nieuwenhuijzen had gelijk. De voorzitter van den Raad "van Toezicht, de heer van den Heuvel, zal dezen avond de vergadering leiden en de zaken der Bank verder uiteen zetten. De heer J. van Nieuwenhuijzen dankt het bestuur voor deze erkenning. De heer van den Heuevel neemt het woord en zegt in den loop der vergadering verschil lende toelichtingen te geven. De kassier, de heer C. J. Oostdijk, leest de notulen, welke worden vastgesteld. Mededeelingen, De heer van den Heuvel zegt het vorig jaar ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der Bank de leden een suprise is aangeboden, thans heeft hij een andere verrassing. De toestand der Bank laat toe, dat het bestuur de rentevoet voor spaarders zal verhoogen van 3.75 tot 3.80 en de rentevoet voor voorschotnemers zal verlagen van 5 tot 4.80. De heer Joh. Korteweg Lz. brengt verslag uit namens de commissie tot nazien der rekening. De commissie heeft alles in orde bevonden. Thans wordt overgelegd de rekening en ba lans. De heer J. van Nieuwenhuijzen vraagt in lichtingen over den post van 2385.96, di verse uitgaven, welke door den heer Oostdijk en den heer van den Heuvel wordt toegelicht. Ook worden inlichtingen gevraagd over de belegging van het reservefonds. Dit wordt toe gelicht door de heeren van den Heuvel en P. Braber Lz. De rekening en balans worden nu vastgesteld. Verslag Raad van Toezicht. De heer van den Heuvel herdenkt de over ledenen, in 't bijzonder den heer S. de Ruiter, welke een goed lid van den Raad van Toezicht is geweest. L. Bom Gz. werd geroyeerd wegens vertrek naar elders. Er werden 26- bestuursvergaderingen gehou den, 9 combineervergaderingen en 1 algemeene vergadering. Het kleinste boekje bedraagt 8 cent, het groot ste 17000.Op 284 boekjes stond van 50 tot 100. Op 230 boekjes van 100 tot 1000. Op 113 boekjes vna 1000 tot 5000, en op 16 boekjes van 5000 en hooger. Afgevaardigden naar de algemeene vergade ring te Utrecht zijn geweest de heeren C. J. Oostdijk en P. den Braber Lz. Tot bestuurslid wordt herkozen met 138 stem men de heer D. Korteweg Lz., welke onder dank voor het groote vertrouwen de benoeming aanneemt. Tot lid van den Raad van Toezicht wordt herkozen de heer H. van Nieuwenhuijzen met 129 stemmen, welke eveneens de benoeming onder dank aanneemt. Om de rekening het volgend jaar na te zien benoemt de voorzitter de heeren J. van Nieu wenhuijzen en K. Korteweg, plaatsvervanger W. Korteweg Mz. De heer W. J. Buth vraagt waarom het ju bileum der Bank met de zustervereeniging te Sommelsdijk werd gehouden. Hierover worden injjchtingen gegeven. De hoofdzaak was, dat Sommelsdijk in het centrum ligt. De heer van Nieuwenhuijzen vraagt naar de gelden, welke belegd zijn bij de Centrale Bank. De Voorzitter denkt niet aan de minderwaar digheid of mogelijkheid van tekort aan deze Bank, volgende maal zal precies gezegd worden hoe deze 2J^ ton belegd zijn. Ook wordt gevraagd wanneer een bank fail leert of het schade is voor deze bank, hetwelk heden nog tot schade voor deze bank heeft ge leid. l' De heer Korvink vraagt of het reservefonds niet te groot is, en de heer van Nieuwenhuijzen vraagt waarom de rentevoet van spaarders en voorschotnemers niet gelijkelijk verhoogd en verlaagd is. De heer van den Heuvel benatwoordt de sprekers tot genoegen. Met een woord van dank aan de aanwezigen voor hun trouwe opkomst en de aangename be sprekingen, en de pers voor hun tegenwoordig heid, sluit de Voorzitter de vergadering. NIEUWE TONGE. Prijzen veldvruchten. Uien 3.50, peen 0.90 en aardappelen 2— per H.L. De handel is traag. Aan dhr, D. J. Breesnee, alhier, is ver gunning verleend tot verbouw zijner woning aan den Ring. Het bouwen van een woning voor dhr. W. Drooger Sr., om het Korteweegje, alhier, is ondershands opgedragen aan: A. Mans het metselwerk; J. Holleman het timmerwerk, M. Breur het smidswerk en J. Holleman het schil derwerk. DIRKSLAND, Verleden week werden van uit deze gemeente verscheept 1914 H.L. aard appelen, 80 balen uien, 7040 balen peen en 2128 H.L. poters. Bij de arbeidsbemiddeling stonden 3 werk zoekenden en 1 aanvraag om een werkkracht ingeschreven. Aan den heer L. Matsinger is vergunning verleend tot het bouwen van een woonhuis aan den Tramweg. De totale ontvang van de Coöp. Boeren leenbank alhier bedroeg volgens het verslag over 1928 903930.85 en de totale uitgaaf 896388.55. Totale omzet 1800319.40, tegen 1290729.29 over 1927. Het ledental op 1 Jan. 1928 bedroeg 315. Op 31 December d.a.v. 331. Op 31 December waren 321 spaarbankboekjes in omloop. Het aantal dagboeknummers steeg van 1560 tot 1767. In 1928 werd aan spaargelden ont vangen 426301.28 tegen 31226.50 over 1927, alzoo eene vermeerdering van 111074.78 en werd oever 1928 aan spoargelden terugbetaald 304777.74 tegen 205313.72 over 1927, alzoo eene vermeeredring van 99464.02. In loopende rekening werd over 1928 van de leden ontvan gen 224819.61 tegen 189183.40 over 1927, alzoo een vermeedering van 35636.20 en aan de leden over 1928 uitgegeven 231139.61 tegen 224533.40 over 1927, alzoo eene vermeerde ring van 6606.21. Door den burgemeester is tegen Dinsdag 2 April a.s., des n.m. 7 uur, een openbare raadsvergadering belegd, Voor het aanleggen van een kade om een laag weiland om zoodoende een goede ijsbaan te krijgen, is voldoende geld bijeen gebracht, zoodat de werkzaamheden spoedig zullen kun nen beginnen. Zangavond door de weezen van het Prov. Geref. Weeshuis te Middelharnis. Het Prov. Geref. Weeshuis te Middelharnis zal in Juni D.V. zijn gouden jubileum vieren. De kinderen hebben het voornemen om bij de herdenking van dit 50-j. bestaan een hulde blijk aan te bieden. Door de weezen van bovengenoemd inrich ting zal nu op Vrijdag 5 April 1929 des avonds 7 uur in het Koor der Ned. Herv. Kerk qlhier een zangavond worden gehouden. De intree is vrij. Tot verwezenlijking van bovengenoemd doel zal een collecte worden gehouden. Medewerking wordt verleend door den heer J. W. v. d. Meer uit Rotterdam, die èenige solo's zal zingen. Tekstboekjes a 10 cent verkrijgbaar aan de Kerk. De leiding berust bij den heer Potter alhier. Wij hopen, dat velen dezen avond vrij zul len houden om deze weezen en weesjes te komen hooren. (Zie verder advertentie in dit blad). MELISSANT, Bij de door notaris Van der ^luys gehouden veiling van een woonhuis, ei genaar dhr. J. Schilperoort, was hoogste bieder de heer A. Mans voor 870. HERKINGEN. Het verslag van den toestand der gemeente over het jaar 1928. is ter Secre tarie voor belanghebbenden ter inzage gelegd en is tegen betaling der kosten in afschrift al gemeen verkrijgbaar gesteld. De plaatselijke geneesheer Dr. Huisman, zal op 3 April a.s. een kostelooze inenting en herinenting houden. OUDDORP. In deze acht dagen zijn in de weervisscherij gevangen 15 zalmen. BRIELLE. Door den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid werden in de plaats van het arbeider-lid H. Berkhout te Brielle en het plv. arbeider-lid G. Bravenboer te Nieuwen- hoorn, die tusschentijds als lid en plv. lid vap den Raad van Arbeid te Brielle uitgetreden waren, benoemd tot arbeider-lid de heer H. Monster en tot plv. arbeider-lid de heer L. Stouwgie, beiden te Oud-Beijerland. Woensdagmiddag had in de Christ. School te Sommelsdijk een zeer geanimeerde ledenver gadering plaats. Deze vergadering stond onder presidium van den heer Faas te Oude Tonge, die een kort openingswoord sprak. Daarna zette de heer Hogeweg uiteen hoe de stand van zaken op dit oogenblik was. De algemeene conclusie was, dat de plannen tot heden een zeer gunstig verloop hadden. De bedoeling is de school zoo mogelijk met 1 September a.s. te openen. Hierop trad het voorloopig bestuur af en werd overgegaan tot benoeming van een defini tief bestuur. De uitslag was, dat gekozen werden de heeren Ds. van der Zee te Den Bommel, Van Yperen te Herkingen, C. Warnaer te Dirksland, Doorn bos te Middelharnis (allen Ned. Herv.), A. A. Hogeweg te Stad aan 't Haringvliet, D. Voge laar te Middelharnis (beiden Geref.) en Vroegindewije Wz. te Middelharnis (oud-Ger.) Slechts voor de laatst gekozene had een herstemming plaats. De overige gekozenen wer den bij eerste stemming met een groote meer derheid gekozen. Het bestuur werd gemachtigd met spoed de verdere stappen te doen, die tot totstandkoming der U. L. O. School leiden zullen. éTl ^fiaent^cl Nieuwe HET STOOMSCHIP „EUROPA" IN BRAND. Reusachtige schade. Gevaar voor omslaan. Brandstichting Te Hamburg is Dinsdagmorgen op de scheepswerf van de firma Blohm en Vos een groote brand uitgebroken op het nieuwe Lloyd- schip Europa, groot 46.000 ton. Het voorschin staat in vlammen. Dinsdagochtend om 11 uur was de brand op de Europa-nog steeds niet gebluscht. De brandweer neemt, naast het blusschings- werk, maatregelen om te verhinderen, dat het schip omslaat. Naar nader wordt gemeld, is de brand op de Europa reeds Dinsdagnacht om drie uur uitgebroken. De sterke wind deed het vuur snel om zich heen grijpen. De geheele Hamburgsche brandweer is onvermoeid bezig om den brand te bestrijden, die 'echter met onverminderde hevigheid voortwoedt. Dikke rookwolken stij gen uit het schip op. Vermoedelijk is de brand in de koelkamer ontstaan. In den loop van den ochtend breidde het vuur zich zich van het voorschip uit naar het midden- en achterschip. Het vuur in het achter schip heeft men blijkbaar later kunnen beper ken. Tegen elf uur stegen zeer dikke rookwol ken uit het voor- en middenschip op en door verscheidene patrijspoorten kon men ook de vlammen binnen in het schip zien. Van tijd tot tijd moest de brandweer zich beperken tot het bestrijden van het vuur van buiten af. Door de enorme massa's water, die in het schip gespoten werden, begon het schip langzamerhand sterk naar stuurboordzijde over te hellen. In allerijl werden toen pompen en drijvende spuiten verwijderd om niet bij het omslaan van het schip verpletterd te worden. Men hoopt echter, dat het gevaar voor het omslaan ge weken is, daar het schip aan de stuurboordzijde op den grond ligt. Door de groote hitte zijn de ijzeren reelings en de schotten in het schip verbogen. Aan den buitenkant van het schip zijn nog geen bijzon dere beschadigingen te zien. Of en wanneer men er in slagen zal het vuur meester te worden en of het mogelijk zal zijn om het schip te her stellen, is thans nog niet te zeggen. Brandstichting de oorzaak Talrijke geruchten over de oorzaak van den brand doen de ronde. Onbegrijpelijk is hoe de brand zich zoo snel heeft kunnen uitbreiden. Men vermoedt, dat de brand is aangestoken; ook wordt beweerd, dat de brandweer van de werf van de firma Blohm en Vos niet direct de Hamburgsche brandweer heeft gealarmeerd, doch eerst gepoogd heeft den brand met eigen middelen te blusschen. Dit alles is echter niet te controleeren. Nog nooit heeft zulk een groote brand op een schip in de haven van Hamburg gewoed. De aangerichte schade. De Berliner Zeitung a. M. merkt, nopens de kwestie wie de schade van den brand zal heb ben te betalen, op, dat de Nord-Deutsche Lloyd het schip nog niet overgenomen had. De ver antwoording en de schade komen dus op reke ning van de werf van de firma Blohm en Vos. De firma heeft zich voor de materieele schade hoofdzakelijk door herverzekeringen gedekt. De directe schade is desondanks nog buitengewoon groot. Het schip was nog niet geheel gereed, maar men kan aannemen, dat de machines reeds ge monteerd waren. De waarde van het afgewerkte schip zou ongeveer 50 miljoen mark bedragen hebben. Het bestuur van de Nord Deutsche Lloyd heeft onmiddellijk twee technische directeuren naar Hamburg gestuurd, terwijl de andere leden van het bestuur in een vergadering bijeenkwamen, welke tegen den middag nog voortduurde. Tegen 12 uur was de toestand nog onver anderd. Van de landzijde bestrijdt men het vuur met meer dan 20 slangen, terwijlaan den an deren kant 20 drijvende spuiten aan het werk zijn. Het gevaar van omslaan is nog niet ge weken. Uit de patrijspoorten, vooral van die uit het voorschip, slaan de vlammen nog steeds naar buiten. De hitte is zoo hevig, dat zelfs de verf van de dekplanken er af blakert. In het mid denschip schijnt de grootste schade aangericht te zijn. De plafonds van eet- en ontspannings zalen zijn ingestort. DE FORUM-SIGARENFABRIEKEN. Men bericht ons De Forum-Sigarenfabrieken N.V. B. van der Tak Co., gevestigd te 's-Gravenhage en Eind hoven hebben reedsg eruimen tijd uitgezien naar een gelegenheid om uitbreiding aan hare pro ductie te geven. Aangezien het reeds uit de onderhandelingen met de Werkliedenorganisaties duidelijk was geworden, dat er in afzienbaren tijd niet op te rekenen is, dat er een gelijkstelling van de plaatskassen zal plaats vinden en men in de gelegenheid was om aan het gebouwencomplex in den Haag een andere bestemming te geven, heeft men thans de hand weten te leggen op een bijzonder geschikt en groot fabriekspand in Culemborg, dat altijd een goede rope heeft ge had in de sigarenindustrie, waar meerdere groo te firma's hare bedrijven hebben, zal zeker bo venstaande firma die expansie bieden, die ze daar hoopt te vinden. In overweging is ook geweest om tot uit- brieding va nde fabriek in Eindhoven te be sluiten, maar door de snelle aanwas der be- komen tot rust en worden gesterkt door Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten volking, waarmede de huisvesting geen gelijken tred heeft gehouden en bovendien door het verloop van werklieden uit de'sigarenindustrie naar een aldaar domineerend bedrijf, heeft men dat niet aangedurfd. Het bestaande bedrijf in Eindhoven zal op denzelfden voet worden voortgezet. GEWETENSGELD. De Minister van Financiën maakt in de Staatscourant bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvangen wegens achter- stalligge belasting en gewetensgeld bij den In specteur der directe belastingen te Hellevoet- sluis 160.-, 70.-, 5500—, 600—, 250—, 20000—; bij den ontvanger dier middelen te Brielle 800.3000.5000 en 2300.bij dien te Heenvliet 300—, bij dien te Middelharnis 140—, 250— en 600—, PADVINDERS VERDRONKEN. Naar verluidt zijn te Chatanooga 28 pad vinders verdronken, toen een bootenhuis, waar ze kampeerden, door een overstrooming weg gesleurd werd. Buren hebben de jongenss om hulp hooren roepen, maar ze waren machteloos tegen het water. ZINSVERBIJSTERING. Men meldt uit Berlijn Te Vesene in Zweden heeft een 28-jarige vrouw in een aanval van zinsverbijstering haar twee dochtertjes van 5 en 3 jaar en een zoontje van 1 jaar in een grooten waterketel verdron ken. WoensdagmidJ Groot te Woerd zijn kleeren, tod reservoir door el kijken. Op aanra hij er een brand op te doen drol in brand vloog.f schoten, bluschter was ernstig aani Hij is in het Al^ Te Delft is in Donderdag in el van het 5-jarig j dat bij familie ii| was gelogeerd en werd vermist. Omstreeks ha| de 16-jarige K„ Haag, op den aangereden. De aan het gelaat; c zijn overbrenginl 'huis noodzakelijl Dinsdagmorgel garage van K. Kievitstraat no. feur heeft in d| een brandenden benzine op den dende cigaret inl geval is proces-1 wegens het overl vendien zal hij n aan zijn schuld uitgebroken. Eel vrachtauto is ongelukken zijn 14 hebben het \l leiding gebluscht] ter M. Buskop: ten 15 en 12. Dinsdagavonc teur van de Maalsman, ge\ Holland, uit del 10 uur uit Schil De seinhuiswcf tegen het seinhui Rotterdam), datf Vermoedelijk hl buiten den wag| sein op veilig De seinhuiswl va nhetw acht| nog teeken var voerd naar het bij aankomst all ohn Wilmol Cnadeesche boel gevangen genorf vrijlating eischej naar zijn zwagef sturen met inlicl .drag van het 11 A. VAr ANQENIï die, mede nami dank zeggen, belangstelling vonden. Nieuwe Tonge. Hedenavc na een kor| en kalm, Echtgenoot in de oude; Ons van tuigd houd; Mej, de Wei Dirksland, Op Woei leed te Stelj leedwezen, Vriend en Zijn nagj bij ons in Namens 31213 DIRKSLAf ..- vat, bij het overlij liefde Echtger en Grootmoed betuigen wij ua Middelharnis, Bij dezen b hjken dank v belangstelling ondervonden. Oude Tonge,

Maas- en Scheldebode | 1929 | | pagina 4