rin- Zenuwstillend Hoest, PUROL er op! ;-V. MMNHARDT'S zenuwtabletten tabletten bij Griep en Influenza Gemengd Nieuws. Nieuws. ferk en School. MIJNHARDT'S Het verzacht en geneest De verbinding met Flakkee. Een „Delta-Koerier utopie een 1 jpkomst van dienst- s. moesten opkomen e oefening, wordt in ie gevallen van griep oopig 14 dagen uit- dienstplichtigen kun- inister van Defensie oedig mogelijk op te twelk ten spoedigste jehooren duidelijk te de voornamen, de -nizoen van opkomst, ng, het volledig adres :den voor het verzoek s. hoopt een van de gemeente, mej. Wed. jaardag te gedenken, e gezondheid verheu- door het Burgerlijk wederom in verband lan verscheidene per- geld uitgedeeld, n bij den correspon- ling dezer gemeente idarbeiders ingeschre- intien- HD5CHE :>E.i£ti .purolA r,KAlZAS enz.. RirHARflia." ikt en onverpakt Panelbirolin enz. tslag hardrijderij voor van hier zijn Schoon- Wilde en N. Oudgaar- ïgens 1 Hagen. Hard- iste klas 1 P. de Wil- jes 1 Nellie Oudgaar- n. ping van 2 Woonhui- de erven B. Driesse, loopen, welke ingezet :weij Jz. i?er P. Verolme alhier aouwschuur en erf on- len heer P. de Graaff. Ie heer K. Vroeginde- ïet het ss. Doric ver- het Onderling begra- heer A. Krijgsman met van der Valk verkreeg kte mej. N. S. op het enhaven door het ijs. werd opgemerkt dojjP ;rs had hij haar welaBj schaatsen welke zij verdwenen. NG VLIET. Vergade- -. B. Z. alhier op Vrij- leden. De Voorzitter 'ergadering en heet de kom. De secretaris A. mrslag van hetgeen in •richt. Het aantal leden neerderd met 52, waar gestegen tot 640. Hij propaganda te voeren en volgende ledenver- egd dat allen uit deze zijn. :r geeft een overzicht blijkt dat het afgeloo- ;er gunstig kan worden ïtrole heeft schriftelijk :n en bescheiden door •de bevonden, sleden F. Nieborg eg, jemeene stemmen hef >p de vraag van rbenoeming aanne J lissie van controle1 le heeren J. Wa lossum, die zich len. ;t loopend jaa; uur onveranderd vordt op voorstel le vereeniging ziel ie S. B. Z. It gesproken ovei j, waartoe het me wenscht over te i aantal ingeschrev bedraagt 48. I )nder het vee van :e is mond- en kla m hier 600 balen liet verzonden. 5 benoemd de heer iningmeester van ordering van den lal ;r J. Niekerk alhier minister van finant ap het verzoek om i as voor den aanko reeniging ingevolge het gekochte bouwla e raad had zijn mee' iebestuur is ingevo. in Walbeek alhier vf i van een wagenmak ■n benzinemotor van in een boor-schaaf psteen in het perce 4. van Nieuwenhuize. •leend tot het bouwe :rdag 22 Februari werr it" op hare baan een n gegeven, voor dame- 10 dames waren inge- nd uit heeren. De uit- f: Jac. van Dam, C. J. Franke, T. C. Lok- •slag der tweede groep Igt: M. van Wijk, M- nk en L. Lodder, d, behoeft geen betoog- veehouder C. v. E- dslachting opruimen- lering van het Groene lursleden herkozen de Vorige week Woensdag en Vrijdag gaf het zanggezelschap „Goeree's Gemengd Koor hare jaarlijksche uitvoering. Beide avonden was de zaal overvol en de uitvoering is goed ge slaagd. OUDDORP. Algemeene vergadering der ver eeniging S. B. Z. op 22 Februari 1929. Nadat de voorzitter de vergadering heeft ge opend, worden de notulen gelezen en goedge keurd,' eveneens het jaarverslag. Hieruit blijkt, dat de toename van leden niets te wenschen overlaat: sedert de oprichting is het aantal ge stegen van 1324' tot 1677. Jammer, dat de ge tallen, waarmee de penningmeester had te re kenen in verhouding nog grooter waren en hij zijn boeken moest afsluiten met een flink na- deelig saldo. Geen wonder: niet minder dan 24 en zenuwsterkend Is de werking van Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten leden maakten gebruik van hun recht op ver goeding. Dan komt de penningmeester de ver gadering verkwikken met zijn rekening en ver antwoording. Volgt een beschouwing over den financieelen toestand. Het bestuur had gemeend, dat „zich zelf redden" beter was, dan dadelijk hulp inroepen van andere Iichameh.""Daarom stelt de voorzitter een regeling voor om het tekort te doen dekken door de leden. Enkelen uit de vergadering komen hieri tegen op. Eén wil afwachten of de toekomst misschien zon der oogenblikkelijk ingrijpen gunstiger wordt. Een ander wil een bazar houden. Een derde meent een aanslag te moeten doen op de kas van het Groene Kruis. Wordt besloten te col lecteeren en wel over enkele maanden. De bode zal hiermee belast worden. Wat de contributie betreft, wordt bepaald, dat die onveranderd blijft. Het volgende punt der agenda luidt: „Wij ziging van het Reglement". Zooals het bestuur zich de veranderingen had voorgesteld, worden ze ook aangenomen. Eén der wijzigingen is, dat de tijd, vanaf den dag van aangifte tot den datum, dat een nieuw toegetredene recht op uitkeering heeft, niet 2 maanden blijft, maar met ingang van 1 Mei a.s. wordt gebracht op 4 maanden. Vóór Mei heeft ieder nie,t-lid de gelegenheid zich alsnog onder de huidige voor waarden aan te' melden. Daarna spreekt de voorzitter nog over het vervoer tijdens, deze strenge vorst. De vergadering maakt geen be zwaar, dat zulks zal geschieden, zooajs in een bijeenkomst van S.B.Z.-besturen als het beste werd voorgesteld. Als ten slotte na rondvraag niemand het woord verlangt, sluit de voorzitter deze vergadering. Thans volgt de rekening over 1928 Ontvangsten: I Contributie "Gekweekte rente Totale ontvangsten Uitgaven: Vervoerkosten patiënten Lokaalhuur bestuursvergaderingen Oprichtingskosten Loon van den bode Verplegingskosten in de ziekenhuizen Doktersrekeningen Totale uitgaven Totale ontvangsten Nadeelig saldo 2511.43 14.99 2526.42 106.90 12.— 119.17 185. 1298.89 1513.— 3234.96 2526.32 708.54 Bij de oprichting werd aan weekpremie ont vangen 5910 en op 31 Dec. was dit gestegen tot 73.44, alzoo een vermeerdering per week van 14.34. Bij den peningmeester van S. B. Z. alhier is ingekomen 2.50, als tegemoetkoming in het nadeelig saldo, van een onbekende, die geeh lid der vereeniging is. Wie volgt i SOMMELSDIJK" Zondagavond 3 Maar» а.s. zal in de N. H<*rv Kerk alhier de doops bediening plaats hebben Doopsvaders moeten zich daarvoor aanm-lden op Vrijdag 1 Maart des 's avonds om 7 uur (precies) in de Con sistoriekamer. MIDDELHARNIS. De Ned. Hervormde Zondagsschool zal innlaats van Zondagmiddag des voormiddags 10.30 uur gehouden word n, STAD AAN 'T HARINGVLIET. Aan Mevr Polhuijs is op haar verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de O. L. School tegen 1 Mei a s. DEN BOMMEL Vrijdag j 1. des avonds, werd in de Bijzondere School ouderavond ge houden. De heer Joh. Buth opent de vergadering met te laten zingen Psalm 1037, leest Psalm 115 en gaat voor in eebed. Hierna werd het overleden bestuurslid P. Huijer herdacht. Dan krijgt dhr. Verheul de leiding. Mej. Eenink leest het verslae van de vorige ouder- avond voor, waarna de dames d. Lint en Eenink een lied zingen getiteld: «Jezus is wachtend». Alsnu volgt een inleiding door mej Eenink, over de fantasie der kinderen, waarop een be spreking. Vervolgens ringen de dames Leeflang en Eenink een lied van «De wilde golven». In de daaropvolgende pauze, worden de aan wezigen op gebakjes getrakteerd. Na de p-uze houdt Anth Lokker een inleiding over «School* strijd, waarop een langdurige bespreking volgt. De dames De Lint en Eenink zingen een lied getiteld«Het lieds der ruste». Hierna geeft C. J. Geluk een inleiding over«De jeugd buiten de school». Zang: Psalm 146 5,6 en 7 door de dames De Lint en Eenink. Vanwege den tijd wo dt de inleiding van mijnheer Ver heul geschrapt. Hierna wordt vastgesteld, dat op de vol gende ouderavond Ds. van der Zee, Ds. Schaaf- sma en mej Leeflang een inleiding zullen houden. Mijnheer Verheul dankt de medewerkers(sters) en de aanwezigen voor het welslagen van den avond, waarna gezongen werd Psalm 77 7. De heer W. C. van Kempen eindigde met dankgebed. OOLTGENSPLAAT* Ds. A. Dekker van Bleiswijk, heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente alhier bedankt. NIEUV-E TONGE Woensdagavond a s van б,30 tot 7,30 uur zal in de consistoriekamer der Ned Herv. kerk alhier de stemming plaats hebben voor drie notabelen, volgens periodieke aftreding van de heeren A. Kom, S. de Geus en A. Verolme. D1RKSLAND. Op Zondag 10 Maart zal jn de Ned. Herv. Kerk Doopsbediening wor- j den gehouden, waarvan de aangifte Zaterdag a.s. (n.m. 7 uur precies) zal moeten plaats hebben. De Openbare Bewaarschool, die enkele weken gesloten is geweest zal thans weer beginnen. HERRINGEN. De rekening van de Kerk voogdij der Ned Herv. Kerk, ligt gedurende een week ter inzage bij den President Kerk voogd H. Dorst De aangekondigde bediening van den H. Doop in de Ned. H-rv. Kerk op Zondag 3 Maart, is uitgesteld tot Zondag 10 Maart. De Zaterdag j.l gehouden verkooping van zitplaatsen in de Ned. Herv. Kerk, heeft in totaal opgebracht ruim f 1460,—. De te houden btcstond voor 't gewas bij de Geref Gemeente zal wegens ongesteld heid van Ds Vreugdenhd niet kunnen worden gehouden. Mocht er echter nog in de vacature worden voorzien, dan zullen de catechisatie's van Woensdag worden gehouden op on derdag en die van Donderd<g op Vrijdag. MELISSANT. Zondagmorgen hoopt in de Ned. Herv. Kerk op te treden Ds van Ameide te Sommelsdijk Dan zal gelegenheid bestaan tot bediening van den Doop, waartoe doop- vaders Vrijdagavond van 7-8 uur aangifte kunnen doen in de consistoriekamer. GOEDEREEDE. De Diaconie rekening over het jaar 1928, zal van 25 Febr. tot 2 Maart bij den Ouderling J Roos ter inzage liggen. Door het Dia ODie-Armbestuur is d«* vorige week aan werkloozen geld en brandstof uitgedeeld Zondag j 1 werd van den kansel afgek. ndigd, Hat zij die gebrek hebben, zich kunnen vervoegen bij den heer J. Kleijn, adm diaken der Ned. Heiv. Kerk. OUDERAVOND VAN DE SCHOOL MET DEN BIJBEL TE STELLENDAM. De voorziter, L. v. d. Vlugt, laat zingen Ps. 119 17, leest daarna Ps. 78 111 en gaat voor in gebed. Vervolgens heet hij allen welkom, die aan de uitnoodiging van het bestuur gehoor hadden gegeven. Spr. zegt, dat het een aangename ge waarwording mag genoemd worden, wanneer zoovelen zijn opgekomen. Het is een klaar be wijs van de stijgende belangstelling in het Chr. onderwijs, daar er ieder jaar meerderen komen en dit jaar de opkomst al zeer groot genoemd mag worden. Voorts staat spr. eenige oogen- blikken stil bij de plaats, die het huisgezin in neemt in het leven. Van uit het huisgezin moe ten onze mannen komen, die straks de plaatsen der ouderen moeten innemen, daarom hangt er zooveel vanaf, welke opvoeding de kinderen ontvangen. Gods Woord wijst ons in deze den weg. Ook het voorgelezen gedeelte zegt het ons: Gods wondere leiding met de vaderen ver tellen aan de kinderen in de navolgende ge slachten. Want een volk, dat de wonderen Gods vergeet, gaat ten verderve en gaat ver loren. Groot is dus de verantwoordelijkheid der ouders ten opzichte ook van het onderwijs hunner kinderen. Vandaar, dat ook in het Doopsformulier zoo'n ernstige vraag is gesteld wat betreft het onderwijzen in de leer, die door hen beleden wordt als de waarachtige leer der zaligheid te zijn. Diep treurig is het, dat er nog zoovele ouders gevonden worden, die in dat plechtige oogenblik in het midden der gemeente de belofte hebben afgelegd hunne kinderen in die leer te zullen onderwijzen, doen en helpen onderwijzen, daarin nalatig zijn gebleven. Plech tig beloofd en niet gedaan. Zwaar is de schuld, Mljnhardt's Hoestt«bietten. Doos 30 ct. Mljnhardt's Keelpijntabletten, 60 en 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. die zulke ouders op zich laden, door alzoo te handelen', en het eeuwig heil hunner kinderen op het spel zetten door hun onverschilligheid, en vaak ook materialistische beweegredenen. Ook de ouders die getrouw gebleven zijn aan hunne gelofte hebben een zware en vaak moei lijke strijd, maar zij weten zich in den weg des Heeren en hunne verwachting is dan ook alleen van Hem, die niet zal beschamen die op Hem vertrouwen. En valt de wereld ons wel eens lastig en tracht zij al het mogelijke om de ouders ontrouw te maken aan de doopsbelofte, moge dan steeds het antwoord zijn: „Men moet Gode meer gehoorzaam zijn dan de menschen". Vervolgens werden door de hoogste klassen enkele liederen twee-stemmig gezongen, b.v. „Vaste Rots van mijn behoud". Algemeen ge noten de ouders van het zingen hunner kinderen en't klonk mooi. Aan den voorwand van twee lokalen, die op een gezellige manier voor den ouderavond wa ren ingericht, had men een overzicht gegeven van het schrijven der kinderen van de 1ste klasse af tot en met de 7de. Ieder kind had daarvoor een blaadje schrift geleverd. Ver gelijkingen konden nu gemakkelijk gemaakt wor den. In de pauze werd gelegenheid gegeven de handwerken te bezichtigen, alsmede het schrif telijk werk: taal, rekenen en teekenen. Het hoofd der school, de heer J. A. Jongsma, had als onderwerp gekozen: „De band tusschen gezin en school". Spr. meende, dat het 't beste was bij den grond te beginnen en daarop het fundament van het huis der opvoeding nader te beschouwen en te versterken. Dat fundament is het Gezin met den Bijbel, waaruit onze kinderen voortkomen. Enwij sturen onze kinderen naar de School met den Bijbel. De Bijbel vormt dus de band, die de Heere beliefde te leggen. Al dadelijk valt het op, dat bij het openbaar onderwijs van zoo'n band geen sprake is. Dat mag in de school ook niet. De staatsschool houdt geen rekening met het Christelijk gezin, want door zijn Christendom boven geloofsverdeeldheid, werd de geestelijke band tusschen gezin en school losgescheurd. De goddelijke orde van het leven is, dat ge zin en school een eenheid vormen. De school met den Bijbel is de uitbouw en de voortzetting van het Gezin met den Bijbel. De harten worden warm, wanneer men de gedenkboeken van het Chr. onderwijs doorbladert. Zij spreken van ouderharten, die bekommerd waren over hun kroost. Het woord des Heeren wordt bewaar heid: De godzaligheid is tot alle dingen nut, hebbende de belofte des tegenwoordigen en toe komenden levens. De ouders kunnen invloed uitoefenen door lid der schoolvereeniging te worden. Spreker stond nader stil bij de ouder avonden en de openbare les. Als een belangrijk punt bracht spr. ook naar voren: het bezoeken der ouders en het ideaal van den Christen in de samenleving tusschen gezin en school. We vinden dit aangegeven in het hoogepriesterlijk gebed van den Heere Jezus uit Johs. 17: „Vader ik wil dat zij allen één zijn". Zeer veel komen wij daaraan tekort en hoe ver blijven we daar soms niet vandaan. Maar toch het moet gekend worden. Spr. vroeg: Wordt er thuis en in de kerk wel eens voor de School met den Bijbel gebeden. Ons werk is zeer moeilijk. En kele verkeerde gewoonten werden ook genoemd en enkele voorbeelden uit de praktijk van het leven gegeven. Tusschen gezin en school mag geen strijd zijn. De onderwijzer moet weten, dat althans de meeste ouders achter hem staan. Bij de belofte bij den Heiligen Doop afgelegd, die ten eerste voor het gezin, maar ook voor de school' geldt, stond spr. stil. „Mijn volk gaat verloren,, omdat het geen kennis heeft", staat duidelijk in den Bijbel. De ouders blijven de verantwoordelijkheid voor de opvoeding dragen. „Zonder Mij kunt gij niets doen", staat in het Woord. Liefde is de band der volmaaktheid ook tusschen het Gezin met den Bijbel en de School met den Bijbel. Is de band tusschen gezin en school verslapt, het middel tot herstel moet allereerst bij ons zelf gezocht worden. De menschelijke weg is altijd andere toestanden te scheppen, de goddelijke weg: ander menschen te maken. Wat wij noodig hebben is: bekeering. Haar vrucht is liefde. Hier voelen wij onze armoede en zwakheid. Doch in Hem is de vol heid, waaruit wij het noodige ontvangen, ge nade v8or genade. o.-.'Spr. liet zingen Ps. 79 7. •c Eenige bespreking volgde op dit onderwerp, dat met groote aandacht werd gevolgd. Daarna las .'Mej. Le Coq een leesles voor: „Uit het leven van Zendeling Nommensen". De geheele geest van het Christelijk onderwijs werd hierdoor getypeerd. Het was een heerlijke avond. De vele aan wezigen keerden dankbaar huiswaarts, nadat het hoofd der school met dankzegging had geëindigd. llËlKE VERHUWELIJK. In de „Geref. Kerkbode van Rotterdam" schrijft Ds. J. A. Tazelaar In één der groote Fransche Dagbladen kwam dezer dagen een beschouwing voor, die zeer de aandacht getrokken heeft en die ook voor ons zeer szeker de moeite van kennisname waard is; Zij is van den bekenden schrijver Brieux, lid van de Fransche Academie en draagt tot titel het opschrift boven dit artikel: „Meikever- huwelijk'''.- Laat ik de hoofdgedachten hier mogen^weergeven. Vóór den oorlog gold het als een zaak van voorzichtigheid: trouw eerst, wanneer ge zeker heid hebt, dat ge een huisgezin kunt onder houden. Zoo sprak de wijsheid. Maar de groote oorlog heeft velen jongen menschen den lust tot avontuur en de zucht om gevaren te braveeren bijgebracht. Zij heb ben geleerd, dat het leven kort en riskant is en dat het daarom zaak is, „zooveel en zoo goed en zoo vroeg mogelijk er van te ge nieten". Zoo haasten zij zich naar den ambtenaar van den burgerlijken stapfLm* zij gaan uit van de gedachte, dat een vergissing gauw goed te maken is door echtscheiding. En dan volgt meestentijds een huwelijksbe- staan, dat, mag men den schrijver gelooven, die hêï weer meedeelt op gezag van een des kundige, figriflnert aan het huwelijk tusschen meikever?, even ellendig, even wanhopig, even wreed vaak.'vooral voor de vrouw. Dëgênen, die zulk een huwelijk aangaan, brengei) niets mee ten huwelijk dan zichzelf. Van sparen is niets gekomen. Alles is voort durend uitgegeven aan zijden kleeren, snoepe rij, sigaretten. Gemeenschappelijke relatie tot anderen is er niet, dan met hun gelijken, en juist dezen worden vaak van weerszijden ge vreesd, want de band tusschen „hem' en „haar" is zóó uiterst breekbaar, dat de genegenheid al heel licht op een derde overslaat en dan ontstaat,,de beruchte verhouding, die de wereld in boeken, tooneelstukken en op het witte doek piquant de „driehoeksverhouding" noemt. Er is ook geen familieleven. Gezinsvermeer dering wordt beschouwd als een ramp. Dat kan niet betaald worden/ bovendien verhindert het man en vrouw in het „uitgaan" en „ge nieten van het leven". De gevolgen van zulk een standpunt laten zich eenvoudig weg for- muleerèn als perverser zonden tegen het ze vende gebod. Er is ook geen gemeenschap van belangen. Zonder twijfel veroorzaakt de belangengemeen schap in het regelmatig en geordend huwelijks leven vaak oneenigheid en dispuut, maar het is een feit, dat oneenigheid en dispuut vaak dienen tot hechtere verzoening, immers een kleine storm veegt den hemel soms voor langen tijd schóón en veroorzaakt vaak langdurigen, blijden zonneschijn. Er is ook geen belangengemeenschap voor de toekomst. Er wordt immers voortdurend ge schermd en 'gedreigd met „Echtscheiding". De eeriigë band is dus de band van het vleesch êh niets is bij machte, den wankelen bouw van zulk een huwelijksverband saam te houden als deze band niet meer houdt en niet meer trekt. De jalouzie neemt monsterachtige verhoudingen aan. En wanneer dezulken ouder worden, dringt zich voortdurend duidelijk aan hen op de bewustheid van een mislukt leven. Want ze kunnen het niet uitstaan, als ze anderen, die ook ouder worden, zien terug vinden een jeugd van het hart, in waarachtige onderlinge liefde, die doorgegeven wordt aan kinderen en aan kleinkinderen, zooals het Oude Testament het zegt: „In de plaats van de va deren zullerintde zonen zijn 1" De oorzaak van deze vreeselijke huwelijks ontwrichting ligt in het egoisme, in de lafheid ten opzichte van de toekomst, in den onwil, om verantwoordelijkheid te aanvaarden, in het willen genieten van rechten zonder plichten, in 'het gemis aan zelfbeheersching. Let vooral OR den naam Sanaplrln daar deze tabletten wettig beschermd zijn tegen namaak en vervalsching X Prijs 25, 40 en 75 ct. Zoo wordt de haat, waarmee -ze elkaar haten, grooter dan de „liefde", waarmee ze elkaar hebben liefgehad. En inttisschen zijn heele schouwburgzalen en bioscooptheaters tot den nok toe gevuld met menschen, die zich met de uitbeelding van deze ellende amuseeren Hier worden harde waarheden gezegd. En elk gevoelt, dat deze dingen juist zijn. Dat de schrijver gelijk heeft, kan blijken uit wat dezer dagen door een man van invloed geschreven werd: „Het eerste huwelijk is bijna steeds de groote vergissing: gelukkig, dat het door een spoedige scheiding kan worden gecorrigeerd (goedgemaakt), ofschoon er aan toegevoegd worden moet, dat de meesten het den tweeden keer er nog slechter afbrengen dan den eersten". Alleen, hier is een ongeloovige aan 't woord. Hij ziet niet dieper dan het uiterlijke, het men schelijke. Voor het innerlijke heeft hij geen oog. Al spreekt hij van egoisme en lafheid, van zonde tegen God weet hij niets. Wie ook in dit opzicht God verlaat, heeft ook in dit opzicht smart op smart te vreezen. Waar geen eenheid-,?jn den Heere" gevonden wordt, daar ontbreekt de hechtste samenbinding. FABRIEKSBRAND TE BARENDRECHT. Zaterdagnacht is brand uitgebroken in de ge bouwen van de groote Velo-waschmachinefa- briek aan het Barendrechtsche veer onder de gemeente Barendrecht. In ditb edrijf werken ruim 100 menschen. De brand werd om drie uur ontdekt in een der hoofdgebouwen. Dit ge bouw was in korten tijd een geheele vuurzee. Een deel der waschmachihnes, ten bedrage van 150, kon in veiligheid worden gebracht. Met vijf stralen op de waterleiding der fabriek en met drie op de gemeentelijke waterleiding werd het vuur aangetast, doch bij ht aanwakkeren van den wind was hulp van elders noodzakelijk. De burgemeester, dies poedig ter plaatse was, heeft zich daarom telefonisch in verbinding ge steld met de Rotterdamsche brandweer en ver zocht om een der stoomspuiten te zenden. Met een half uur was deze spuit ter plaatse en in werking. Omstreeks zeven uur Zondagmorgen kon de Rotterdamsche spuit inrukken en werd de verdereb lussching overgelaten aan de Ba rendrechtsche brandweer. De schade wordt op ongeveer 75.000 geschat. Alles was op beurs- polis verzekerd. De oorzaak is onbekend. De brand heeft gewoed in de montage-afdee- ling, welke grenst aan het magazijn, waarin vele waschmachines zijn opgeslagen. Zoodra de brand ontdekt was, heeft men het vuur met vier stralen op de stoompomp van de fabriek aangetast. Later is de brandweer van Barendrecht met een slangenwagen, onder leiding van den opperbrandmeester B. v. d. Erve, ter plaatse verschenen, om met één slang op de waterleiding aan het blusschingswerk deel te nemen. De directie van de fabriek de heeren Bos en Kema -vreesden voor uitbrei ding, niet alleen, omdat het magazijn direct aan de montage-afdeeling grenst, maar ook omdat op ongeveer 20 M. afstand van deze afdeeling een groote loods staat, waarin hout is opgeslagen. Te 3 uur 48 vroeg de directie om assistentie aan de Rotterdamsche brand weer, maar deze verwees de directie naar den burgemeester van Barendrecht, den heer Bax, die toen om kwart over vier van Rotterdam asistentie verzocht. Kort nadat de motorspuit ontboden was, is de fabrieksleiding defect ge raakt, zoodat het Rotterdamsche materiaal zeer gelegen kwam. De motagewerkplaats is geheel uitgebrand. Nog slechts det muren van het gebouw staan. Als Uw Handen ruw zijn of gesprongen en Uw Lippen schraal en pijnlijk; maar vooral ook bij brand- en snijwonden, ontvellingen en allerlei huidverwondingen BRANDLEIDING GESPRONGEN. In het Dellteche Stadhuis Gisternacht is op den zolder van het stad huis te Delft de brandleiding, die bevrore was, gesprongen. Tengevolge daarvan is de raadszaal ondergeloopen, en is er heel wat schade aangericht. [Er zijn geen papieren be schadigd. BROEDERMOORD. Te Oude Pekela heeft Vrijdagavond de 20- jarige D. H. K., in de ouderlijke woning, in een twist zijn 24j<rigen broer Hendrik Klaas met een bijl vermoord. De dader staat, naar gemeld wordt, gunstig bekend de vermoorde zou wel eens tergend tegen zijn bejaarde ouders zijn opgetreden. De justitie te Winschoten stelt ter plaatse een onderzoek in. De dader is in hechtenis gesteld. Nu reeds enkele dagen achtereen het vlieg tuig P.H.A.C.J. van de K.L.M. de reis Waal havenFlakkee vica versa maakte, kan worden vastgesteld, dat deze verbinding uitstekend aan haar doel beantwoordt. Niet slechts voor post vervoer, maar ook voor personenvervoer werd dit modern verkeersmiddel gebruikt. Vrijdag deed hetvliegtuig driemaal, Zaterdag tweemaal en Maandag weer tweemaal de reis, zonder eenige hindernis. Telkens was er aan het Dirkslandsche Sas groote belangstelling van de zijde van het pu bliek, dat per fiets en per auto dezen uithoek vaq,het eiland, waarop zich plots aller aandacht concentreejfjp, bezocht. Het terrein langs de Dirkslandsche buitenhaven aan de buitenzijde van den dijk, blijkt zich dan ook uitstekend voor dit doel te leenen. Het is een uitgestrekt veld, begroeid met gras, zonder geuleni greppels enz. Het vliegtuig had lang niet het geheele terrein noodig om te dalen of op te gaan. Onder ver schillende windrichtingen heeft het dalen en stijgen nu plaats gehad en telkens ging het met een kalme zekerheid en een rustige vlucht, alsof het op het vliegveld Waalhaven was. Nood doet zien wat er kan. Dit is althans de goede winst, die blijft uit de ijs-ellende, die naar we hopen spoedig ge leden zal zijn. De actie, die de vorige week gevoerd is, blijkt overigens wel goede resultaten gehad te hebben. De Minister van Waterstaat heeft zich met de isolatie van Flakkee bezig gehouden, De Flakkeesche Boerenbond ontving van Zijne Excellentie het volgende telegrafische antwoord op zijn telegram van de vorige week (in ons Vrijdagnummer gepubliceerd): Flakkeesche Boerenbond, Herkingen. Uw telegram 20/2 postverbinding met Goeree en Overflakkee heeft voortdurend aandacht di recteur Posteriien en Telegrafie. In het algemeen wordt in verband daaraan verbonden kosten en risico van vliegtuig ge bruik gemaakt indien zooals met Wadden eilanden het geval is normale verbinding geheel is verbroken. Tot dusverre werd, behoudens op Zaterdag 16/2, bootdienst tusschen Hellevoetsluis en Middelharnis dagelijks, zij het niet steeds in beide richtingen, onderhouden. Met oog op Zondag zal heden bij uitzonde ring vervoer per vliegtuig plaats vinden. Minister Waterstaat, H. v. d. VEGTE. Vrijdagavond ontving de Voorzitter van de vereeniging van burgemeesters en secretarissen van Goeree en Overflakkee, de Edelachtbare Heer L. J. den Hollander, van den Directeur der Posterijen en Telegrafie te 's-Gravenhage het volgende telegram Uw telegram 21/2 postverbinding met Goeree Overflakkee heeft mijn voortdurende aandacht. In het algemeen wordt in verband daaraan ver bonden kosten en risico van vliegtuig gebruik gemaakt zooals met Waddeneilanden het ge val is normale verbinding geheel is verbro ken. Tot dusverre werd, behoudens Zaterdag 16/2, bootdienst tusschen HelevoetsluisMid delharnis, zij het niet steeds in beide richtingen, onderhouden. Met het oog op Zondag zal 23 Februari bij uitzondering vervoer per vliegtuig plaats vinden. Directeur-Generaal Posterijen en Telegrafie, (geteekend) DAMME. In een telefonisch onderhoud van den voor zitter van de vereeniging „Goeree en Overflak- kee's belang" te Middelharnis met den directeur der Rotterdamsche Tramweg-Maatschappij te Rotterdam, gisterenavond gehouden, heeft de directeur medegedeeld, dat hij zal trachten een bootdienst HelevoetsluisStellendam in te leg gen. Verkeersmoeilijkheden worden gevreesd niet zoozeer voor Stellendam, maar meer voor het binnenkomen van de haven te Hellevoet- suis van uit der ichting Stellendam. De bedoeling is om den bootdienst Hellevoet sluis—Middelharnis te laten doorgaan. Heden Dinsdag voormiddag kwart voor elf is de Vlaardingen V van Hellevoetsluis naar Stellendam vertrokken bij wijze van proef. Vanwege genoemde vereeniging werd Maan dagmorgen andermaal per telegram aan den directeur-generaal gevraagd de post per vlieg tuig, dat Maandag namiddag in Flakkee zou arriveeren met passagiers uit Rotterdam, die aldaar de beurs bezocht hadden, en per vlieg tuig naar Flakkee zouden terugkeeren, mede te geven. In een telefonisch onderhoud met het hoofd bestuur der posterijen werd medegedeeld, dat bedoeld vligtuig met passagiers tegelijk niet de post kan vervoeren wegens gebrek aan berg ruimte, dat bovendien de post reeds in Helle voetsluis was en dat de boot Maandag namid dag nog wel naar Middelharnis zou varen. Gelukkig is de boot met de post Maandag namiddag te Middelharnis aangekomen. IJSGANG EN 'STUURMANSKUNST. Men schrijft aan „De Rotterdammer" We leven in een tijd, waarin ieder, die, op welk gebied dan ook, maar even naar voren treedt, gehuldigd wordt. Wanneer de eene bokser den ander knock-out slaat, wordt hij „gehuldigd" en staan de bladen vol over zoo'n schitterende „overwinning". Maar wie denkt aan den man, die met be wonderenswaardige plichtsbetrachting, in dezen barren winter, de verbinding onderhoudt tus schen het vaste land en het eiland Flakkee Juist omdat hij zich niet op den voorgrond dringt, ontsnapt hij aan de aandacht. Wie de geweldige ijsmassa's en onafzienbare ijsvelden van het Haringvliet niet gezien heeft, kan niet waardeeren, welk kranig werk de kapitein van de „Minister v,.d. Sleijden" met zijn personeel verricht. Ik had deze week het voorrecht hem te leeren kennen en de worsteling tegen het ijs mede te maken. Ieder, die de waarde beseft van de onder houding der verbinding tusschen het vaste land en het belangrijke eiland Flakkee, zal met mij den kapitein van de „Minister v. d. Sleijden" openlijk hulde brengen voor zijn prachtig werk en bewonderenswaardige stuurmanskunst. Ook aan de bemanning onze oprechte hulde. Als vele oud-Flakkeeënaars blijf ik nog altijd veel belang stellen in verschillende dingen, die dit mooie welvarende eiland betreffen. Ieder jaar, meest in den zomer, ga ik er dan ook trouw eenige dagen doorbrengen. Bijna geen minuut wordt dan onbenut gelaten om alle mooie plekjes eens te bezoeken, zooals bijv. Dabbe met omgeving, de Zuidkust met het mooie gezicht over de Krammer op Zijpe en Bruinisse, Goeree, de Oostdijk, Ouddorp ende gor zen, de uitgestrekte gorzen ten Noorden van Sommelsdijk, waar het altijd krioelt van water vogels en waar iemand, die een beetje opmer kingsvermogen bezit, zich geen moment behoeft te vervelen. Dezen zomer maakte ik weer eens een fiksche wandeling naar dit, bij vele Flak- keeënaars zelfs onbekende, interessante gebied. Terwijl ik zoo om een uur of drie over de zomerkade liep in de richting van het Dirksland sche Sas, viel me een verandering op, een groote verandering. Er was een nieuw soort vogel, dat zijn intrede had gedaan in deze stre ken, een soort vogel, dat een keer of vier, vijf de rust van het gors kwam verstoren. Het waren „Junkers" en „Fokkers" op weg naar Londen, Rotterdam en Amsterdam Ik was via Rotterdam gekomen met de R. T. MOfschoon ik alle respect heb voor deze onderneming, dacht ik toch: Wat is het ver schil toch groot. Er had n.l. juist de week tevoren een stukje in dit blad gestaan over een reclamevlucht van Waalhaven naar Flak kee, georganiseerd door de Middenstandsver- eeniging in de hoofdplaatsen. In elf minuten werd de afstand afgelegd, terwijl men drié uur kan rekenen voor hetzelfde traject per tram en tramboot. Ik liep zoo te mijmeren en dacht o.m.: Wat zou dat hier een mooi landingsterrein kunnen worden met betrekkelijk weinig kosten, ik ge loof, dat het niet lang meer zal duren of hier dalen en stijgen de vliegtuigen, ten einde ons Delta-land geheel uit haar isolement te ver lossen, iets, waarin de R.T.M. tot dusver ten deele is geslaagd. Thans een half jaar later Er zijn K.L.M.-toestellen geland, om patiënten te vervoeren, om de post, couranten en levens middelen te brengen en te halen: na een iso lement van 1 a 2 dagen de meest moderne ver binding met de tweede stad des rijks. Het vervoer der zieken mag een geslaagde proef neming worden genoemd. Het vervoer per vlieg tuig is m.i. ver te verkiezen boven de reis per ziekenauto via Hellevoetsluis, al is deze nog zoo comfortabel ingericht: ingeval van spoed operaties duurt de reis te lang. Is het nu niet mogelijk, dat dit gors voorgoed gepromoveerd wordt tot „Vliegveld Kraaijen- stein" Ten eerst voor het ziekenvervoer, zoolang er op Flakkee geen behoorlijk ziekenhuis is. Ten tweede voor een geregelde luchtverbin- ding, bijv. een lijn WaalhavenFlakkee SchouwenVlissingen. Als we de kaart bekijken zien we direct, dat het grootste stuk van Nederland-zonder-spoor wegen (tramwegen niet meegerekend) begrensd wordt door de lijn VlissingenRoozendaa! RotterdamHoek van Holland. Zou dit gebied niet geholpen kunnen worden op bovenstaande manier Er is nu gebleken, dat er op Flakkee een goed landingsterrein is, niet te ver van het centrum. Vlissingen en Zierikzee hebben ieder reeds een vliegveld, zoodat daar de kwes tie al heel gemakkelijk opgelost kan worden. Zou nu de exploitatie van het vliegveld

Maas- en Scheldebode | 1929 | | pagina 3