Purol bij Ruwe en SpringendeJHanden. Doos 30 ct. EEU HOESJE VOOE VEOUW El Verkooplngen. Voor de Vrouw. Voor de Jeugd. SOMMELSDIJK. rijkdom tal van vroolijk zoemende bijen en hommels en kleurige kapellen lokken, maar de sneeuwwitte bessen winnen het ver in sier- waarde van de bloemen. DE KWALITEIT DER UIEN. III. In de beide vorige artikeltjes bespraken we de wijzen, waarop het mogelijk is aan een betere soort van ui te komen. De vraag doet zich nu voor, hoe de kwaliteit van onze uien, die we op 't oogenblik verbouwen, kan ver beterd worden. Want daar mankeert wel iets aan. We hebbben in ons land het voorrecht uien te verbouwen, die pikanter van smaak zijn, dan ergens elders, waardoor in 't buiten land steeds vraag is naar dit gewas. Wanneer wij nu den wereldhandel in uien beheerschten, zou dat een prachtig iets zijn. Dan behoefden wij ons van onze concurrenten niet zoo heel veel aan te trekken. Edochin Amerika èn de Zuid-Europeesche landen komen elk jaar met geweldige kwantums uien op de markt, zoo zelfs, dat ze in ons eigen land als een ernstige concurrent kunnen optreden Vanzelf vragen we ons af: hoe is 't toch mo gelijk, dat ze zelfs in ons eigen land gereede afzet vinden In smaak kunnen ze met onze inlandsche uien niet wedijveren, ze zijn over 't geheel ook losser en dus minder goed houdbaar. Dan moet het antwoord op deze vraag luiden: Onze concurrenten pakken ons aan in onze zwakke plek: sorteering en verpakking. Aan die twee mankeert nog ontzettend veel. De behan deling van een zoo teer product als uien zijn, is vaak zoo verbazend ruw. Dat begint vaak al in 't land. De volgeladen zakken worden niet al te teer behandeld, maar met een smak op den bodem van den wagen gegooid. De knecht loopt er over met de klompen of schoe nen aan de voeten, enz. Waarom geen stroo- laag op de wagen gelegd Waarom de klompen niet uitgetrokken Bij de aflevering gaat het al niet veel beter. Hoe vaak worden ze niet los in de schuit gestort! Dat daardoor kneuzingen ontstaan en op den duur rotplekken, schijnt men niet te verstaan. Wanneer hoeken in de schuit open zijn, worden ze vaak vol- getrapt! Allemaal omdat de uien zooveel kunnen hebben. In de behandeling van dit wa terachtige, teere gewas, ontbreken in zeer veel gevallen de allereerste beginselen van voor zichtigheid. Men diende toch te verstaan, dat de uien verder moeten dan Rotterdam. Hoe ko men ze zelfs daar aanEn dan moeten ze nog naar Engeland of Amerika, 't Is werkelijk geen wonder, dat de eerste ladingen uien in 't vorig jaar naar Amerika gezonden, daar geen goeden indruk hebben gemaakt. Men is daar gewoon het eigen product beter te ontvangen. Doordat er zoo veel aan die behandeling mankeert, is 't ook zoo gemakkelijk voor de buitenlandsche uienhandelaarsin onze groote steden vaak vasten voet te krijgen. Het is bij de uien al net als bij het fruit. Het koopgrage publiek kijkt eerst naar 't uiterlijk. Is de vorm mooi, de kleur mooi. komen er geen rotte of kneusplekken aan, dan koopt men eerder, dan wanneer daar wel man kementen aan zijn. Naar de smaak vraagt men eerst in de tweede plaats. Dat is niet alleen in ons land zoo, dat is overal zoo. En nu weet ik wel, dat ook in Rotterdam vaak allesbehalve zachtzinnig met de uien wordt omgesprongen. Maar dat ontslaat ons toch niet van den plicht het product af te leveren zoo goed als we kunnen. Ook de sorteering van 't product laat nog vaak veel te wenschen over. Hoe minder tarra, hoe leiver de landbouwers het hebben. En dat is toch o zoo'n domme redeneering. Het ware te wenschen, dat men in eigen bedrijf eens wat meer vooruit keek. Niet alleen naar de moge lijkheden van 't oogenblik, maar ook naar die 't volgend jaar, de komende jaren er zullen zijn. En dan ziet 't er met onzen uienhandel werkelijk niet al te rooskleurig uit. Dat dit seizoen een goede prijs gemaakt is van de uien hebben we aan den slechten oogst in Ame rika te danken. Maar meent nu niet, dat het in '29 weer net zoo zal zijn. De goede be doelingen van de regeering met het invoeren van een keur op ziekten ten spijt, verhoogt men in Amerika het invoerrecht met 50 zoo dat dit 8.33 per 100 K.G. geworden is. In Engeland verliezen we markten. Vroeger konden we in Manchester, Birmingham en Liverpool ons product kwijt, nu niet meer. Vanwege de goede kwaliteit, weet jeEn zoo gaat 't door. 't Is geen wonder, dat de Londensche huismoeder tegen 't dienstmeisje zegt: „haal uien, maar geen Hollandsche". De menschen hebben trouwens groot gelijk. Wij zouden net zoo doen en we doen ook net eender. Wanneer onze aankoop- vereenigingen kunstmest aanbesteden, doen ze dit onder A. H. V. Waarom Toch eenvoudig om zekerheid te hebben, dat ze waar voor hun geld krijgen Onze buitenlandsche afnemers doen evenzooEn leveren wij niet naar ge noegen, dan zijn er ook nog andere leveranciers. Wat noodig is, is dus een betere sorteering, waarbij groot en klein van elkander gescheiden wordt er de slechte er uit gehaald worden. Bovendien acht ik ook de verpakking niet, zoo als ze kon zijn. Wanneer we zien, hoe de buitenlandsche uien verpakt zijn, in een soort krat, een soort spanendoos, dan hebben we daarin een voorbeeld hoe 't mogelijk is, dat zonder veel stooten en kneuzingen en dus zon der rotte uien ons gewas kan worden vervoerd en in 't buitenland ter verkoop worden aange boden. In de tuinbouwwereld hebben ze dit al lang begrepen en daardoor ook is het mogelijk, dat de Hollandsche tuinders ondanks de con currentie nommer één blijven op de buitenland sche markten. Datzelfde kon ook zoo zijn met onze uien. Goede wijn behoeft geen krans. Maar onze Flakkeesche ui heeft in 't buitenland nog wel terdege een aanbeveling noodig. Nu hebt ge wellicht al gedacht: maar wie zal dat betalen Natuurlijk de boer. Dat doet hij anders toch Of dacht ge, dat de tegenwoor dige sorteering en verpakking door commission- nair of exporteur betaald werd, of ook door onze buitenlandsche afnemers De prijs der uien regelt zich naar de wereldmarkt, daar kunnen wij maar een bitter klein beetje aan veranderen, en daarom drukken de kosten van sorteering en verpaking toch op den boer. En daar heeft hij dan nog niets, totaal niets over te zeggen ook 't Is: Sijmen betaal, en wij zullen je uien wel klaar maken, zooals wij willen, goed of slecht, daar heb je niets mee te maken Dat dit een ongezonde toestand is, voelt men zoo aan. Daarom moeten de boeren ook zelf de sorteering en verpakking ter hand nemen. Dat is niets nieuws. In 't buitenland is dat algemeen zoo. En in onze tuinbouw is het ook zoo. Daarom zou elke boer een sorteerings- machine moeten hebben. Daar zou nog al wat kapitaal in gaan zitten, terwijl hij bovendien niet altijd gelegenheid zou hebben, ze op tijd te sorteeren. Economischer lijkt het me daarom, wanneer op verschillende plaatsen op ons eiland verpakldngs- en sorteeringscentrales werden ge bouwd. Dat is ook weer niets nieuws. In Ame rika heb je 't zelfde. Wanneer de boer aan 't „juinen" is, brengt hij zijn uien naar de loods. Hij ontvangt daarvoor een briefje, dat hij zoo veel K.G. uien heeft afgeleverd. Ze worden zoo spoedig mogelijk door een groote sorteer- machine verwerkt, en na 1 of 2 dagen krijgt hij bericht, dat er zooveel K.G. tarra, zooveel K.G. Ie soort, 2e soort enz. in aanwezig was. Dan kan hij komen afhalen en verkoopen. Daar heeft hij zelf enkele dubbeltjes of centen voor te betalen en is van al den rompslomp af. Bo vendien weet hij zeker, dat zijn product prima in orde is. Daardoor komt ook den handel op een hooger peil. Wanneer straks een Rijkskeur komt ('t ware te wenschen, dat dit geen op dringen, van bovenaf opgelegde keur was dan zal het naar mijn meening wel in die rich ting gezocht moeten worden. Het zal niet anders dan de hoedanigheid van het afgeleverde product ten goede komen en daarmede tevens aan den afzet. Het afzet gebied, dat verloren is, zal er mede' terug ge wonnen kunnen worden, en nieuw afzetgebied zal er mede gezocht kunnen worden. Dan is het product een aanbeveling voor zichzelf. C. SMITS. Het zakelijk verkeer op de Amsterdamsche beurs was tijdens deze berichtweek niet ge paald omvangrijk, en de stemming was meer dere malen beslist flauw. Het feit, dat het dis conto te Londen verhoogd zou worden, maakte een ongunstigen indruk en dadelijk werd hier uit de gevolgtrekking gemaakt, dat ook te New- York hetzelfde zou geschieden, waarna Am sterdam wel spoedig zou volgen. In New-York is men nog niet tot disconto-verhooging over gegaan. Alhoewel het niet onmogelijk is, dat men ook in Amsterdam tot disconto-verhooging zal overgaan, wil dit er toch bij ons niet in. De beleggingsafdeeling blijft vast gestemd, terwijl de aangeboden leeningen allen over- teekend worden. Thans is de uitgifte aange kondigd van 3.000.000 p. st. 7 Stabiliteits- leening van het Koninkrijk Roemenië. Te Lon den is het aangeboden bedrag reeds direct over- geteekend. Koers van uitgifte 82 Het al dan niet inschrijven op een leening als de onderhavige is steeds een kwestie van persoonlijke appreciatie. Het rendement, dat na genoeg 8j/2 beloopt, bevat inderdaad een belangrijke risico-premie. Het schijnt, dat men vooral in Duitschland en Engeland vertrouwen in Roemenië stelt. Bovendien moet erkend wor den, dat men den leeningsdienst van alle denk bare waarborgen heeft voorzien. Van de Industrie-aandeelen hadden kunst- zijde-aandeelen van aanbod te lijden, in verband met de gedrukte stemming op de Duitsche beur zen. Philips-aandeelen eveneens aangeboden. De vaste stemming voor Margarine-Unie kon niet behouden blijven. Het aanbod van claims is echter niet groot, omdat men algemeen vertrou wen heeft in het concern. Op de Rubberafdee- ling is niet veel omgegaan, doch later sloeg de stemming om. Wij vernamen, dat grif gebo den werd voor heele oogsten 1930 tegen een prijs van! 12^g d. tot 12)4 d. Dit wijst op hausse-sentimenten, die men meestal direct weet te waardeeren. Amsterdam Rubber noteerden 278 Wie eenig geduld kan beoefenen, zal o.i. hiervoor zeer goed beloond worden. Van de Petroleumwaarden valt niet veel nieuws te vertellen. Niettegenstaande men te Londen en te New-York de laatste dagen vast gestemd was op olie-aandeelen, is er hier geen leven in te krijgen. Toch gelooven wij, dat diegenen, welke thans belang nemen bij aan- deelen Koninklijke Olie (plm. 380 hiervan geen spijt zullen hebben. Het publiek is van meening, dat het deze aandeelen te lang heeft vastgehouden, en de kansen op andere afdeelin- gen heeft laten schieten. De aandeelen der Suikerondernemingen brach ten ook niet veel nieuws. H.V.A. waren 10 lager, terwijl Java-Culturen, welke aanvanke lijk prijshoudend waren, eveneens terugliepen. Uit Indië wordt weinig nieuws vernomen, en het is reeds weder verscheidene weken geleden, dat de V.I.S.P. verdere afdoeningen uit den dit- jarigen oogst heeft weten te effectueeren. Ook voor Scheepvaartwaarden was de stem ming allesbehalve opgewekt. Scheepvaart-Unie liepen eenigszins terug, terwijl de andere aan deelen het er niet beter afbrachten. Aandeelen Holland-Amerika-lijn werden heden gelaten op 81J4 Op dividend valt weer niet te rekenen. Van Mijnaandeelen waren Boetons eenigszins aangeboden, terwijl aandeelen Algemeene Ex ploitatie Maatschappij werden gevraagd als ge volg van de publicatie der productieverhooging. Thee-aandeelen behoeven wij feitelijk niet te vermelden, daar op deze afdeeling absoluut niets omgaat. De theeprijzen zijn nog steeds aan den vasten kant, maar het publiek voelt momenteel niets voor thee-aandeelen en daar mede is feitelijk alles gezegd. De Amerikaansche markt had een kalm ver loop. De beurs te New-York was enkele dagen gesloten geweest en natuurlijk werkte dit de bedrijvigheid in de betrokken fondsen ter beurze van Amsterdam niet in de hand. Er vonden evenwel aardige omzetten plaats in Bethelehem Steel, Milwaukee's, alsmede in de public-utility waarden (Associated Gas en Central Public). Op Woensdag 20 Februari 1929, 's avonds 7 uur, te Nieuwe Tonge, ter herberge van P. M. Schippers, veilingen op Woensdag 27 Februari 1929, 's avonds 7 uur, te Nieuwe Tonge, ter herberge van I. de Witte afslag van 0.10.80 H.A. (70'/2 R. iV. Maat) tuinland, te Nieuwe Tonge, in den polder »Het Noord» lande, kad. Sectie A Nos. 569, 570 en 571, in 3 perceelen en combinatie. Dadelijk te aanvaarden. Toebehoorend aan kinderen J. van den Tol. Notaris VAN DER SLUYS. Verkooping van 2 paarden, 16 stuks hoorn» vee, landbouwwerktuigen en melkgereedscbap, op Donderdag 28 Februari 1929, des v.m 9 uur, ten verzoeke van den heer Jacob Verolme Johsz., Visschersdijk, Middelharnis. Notaris VAN BUUREN. Verkooping van 4.91.50 Hectare (10 gem. 211 roeden Voornsche roeden) Bouwland,in den^fpolder [Oostende te^ Oude'Tonge, in 5 perceelenlen'combinatiën. z Op Donderdag 21 Februari 1929 bij Inzet in het Café Smits; Op Donderdag 28 Februari 1929 bijJAfsla» in het Café Peekstok; g telkens des nam. 3 uur. Ten verzoeke van den Heer M. den Boer Mz. te Middelharnis Notaris VAN BUUREN. Op Woensdag 27 Februari 1929, 's nam. 3 uur, te Herkingen, aan den Scheidijk, voor de woning van na te noemen verzoekster, van Meubilaire Goederen, om contant geld; en Op Woensdag 27 Februari 1929, 's nam. 4 uur, te Herkingen, ter herberge van D. Grin, wis, bij veilingen Op Woensdag 6 Maart, d.a.v. 's nam. 4 uur aldaar, ter herberge van L. van der Velde, bij afslag, van: Een Huis met Schuur, Erf en grond (altijd» durende erfpacht) te HerkingeD, aan den Scheidijk, kadaster nommer 956, groot 02 aren 88 centiaren. Dadelijk te aanvaarden. Alles ten verzoeke van Mej. de Wed J, Bruinse te Herkingen. Notaris VAN DER SLUYS. Op Woensdag 6 Maart 1929, 's voorm. half 10 uur, te Dirksland, aan den Westdijk, op de hofstede, bewoond door en ten verzoeke van den Heer J. Biemond te Dirksland van 5 werkpaarden, waarvan drie veulendragend, 4 koeien en 1 schot, alle kalfdragend, 5 ossen en 4 vaarzen die tegen en in Mei 2jaarwor» den, 6 vaarzen en 3 stieren die tegen en in Mei 1 jaar worden, 3 varkens waarvan 1 drachtig, Motordorschmachine uit een stuk (Lister met Egeley), 2 boerenwagens, karos, diverse ploegen en eggen, cultivator (ver» zwaarde rechtblijvende stroppen), Maalmolen, stroo» en bietensnijder, bietenmoezer, 10 vlas» messen voor de Smyth, sleeper, burryhouten, pongerboomen, ladders, kratten, zwingen, bek» ken, palen, draad, cementen bakken, hooi, stroo, bieten, mest in de mestput, schaaps» kooi geplaatst in Juni 1926, 10 M. lang 5 M. breed, hokken, enz. Breeder bjj biljet omschreven. Notaris VAN DER SLUYS. Op Vrijdag 1 Maart 1929, 's voorm. balf 10 uur, te Nieuwe Tonge, op den z.g. «Roden Haan«, ten verzoeke van den Heer J. G Knöps, van Vos merriepaard, oud 5 jaar, Belgisch type, inge» schreven Boek A Nr. 14918; Bruin Merriepaard, oud 8 jaar; 2 boerenwagens; wiclslede; 1 5.balks en 1 ó.balks houten egztgzag.eg Poortugaal», Sacks» en Brabancone.ploegrolblok2 slee. pers; aardappelbeddenrijder; 2 stel gek met burnes ploegtouwen laddersruiters groote cementen waterbak; enz. Notaris VAN DER SLUYS. Donderdag 7 Maart 1929, des morgens 10 uur, na aankomst tram voor de landbouw, schuur van den Heer Matthijs van Baaien te Achthuizen, te diens verzoeke publieke ver» kooping van drie beste werkpaarden, tien beste vaarzen, landbouwgereedschappen, hooi^ I Notaris AKKERMAN. en stroo. Op Woensdag 27 Febuari 1929, des v.m. 10 uur 4 Paarden, 36 stuks hoornvee, 4 loopvarkens en landbouwgereedschap. Ten verzoeke van den heer W. J. van Dis, Lieve Vrouwepolder, Middelharnis. Notaris VAN BUUREN. In mijn voorlaatste vrouwenpraatje zeide ik al, dat ik het, een poosje terug zooveel be sproken boek „De Opstandigen" van Jo van Ammers-Küller ter lezing kreeg en meteen heb ik er bij gezegd, dat ik daarvan in ons hoekje wat vertellen wilde. Mevrouw van Ammers-Küller verdeelde haar roman in drie boeken. Het verhaalde in het eerst boek speelt af circa 1840, het tweede boek handelt in 1872 en 't laatste gedeelte in 1924. In het eerste gedeelte, 1840, maken we kennis met de familie Coornhert. Een korte poos in het familieleven maken we mede en betrekke lijk abrupt wordt dit gedeelte afgebroken. Op eens in het tweede gedeelte 1872 worden we dan verplaatst in het volgende geslacht der Coorn- herts en evenzoo gaat het met den overgang van 1872 naar 1924. Hoofddoel van dit werk is ons een kijk te geven op het Vrouwenleven, de ontwikkeling en de verwording er van. Vooraf moeten we nog zeggen, dat de schrijf ster de dingen niet beziet van uit het Christelijk standpunt. In 1840 zien we het familieleven geteekend in Coornherts gezin. Vader Coornhert is in den meest letterlijken zin hoofd van 't gezin. Vader regelt in de eerste plaats natuurlijk zijn eigen zakenleven, waar zijn vrouw niets van af weet, waarom zou ze ook jets weten behalve haar gezinsleven. Het maximum ver stand wordt aan de vrouw toegemeten met deze woorden: „Als de vrouw maar verstand genoeg heeft om voor een hooiwagen uit den weg te gaan." Dat is al heel wat natuurlijk. Vader Coornhert tiranniseert het leven van z'n dochters, echter met heel goede bedoeling. Ze mogen 's morgens in de huishouding me dewerken en 's middags den tijd zoek brengen met het borduurraam. En verder hun levens dagen doorbrengen in afwachting tot de man, die ze vragen zal aan Voder, naar diens zin ïs en ze zoo haar echtgenoot van papa toebeschikt krijgt. Het meisje uit den gegoeden burgerstand mocht tot geen enkelen prijs met eenigen arbeid zelf haar brood verdienen. Afwachten tot een man komt, en anders later van de genade van broers of getrouwde zusters leven of van een karig kapitaaltje een eenzaam verzuurd, werke loos leven leiden. Een verheffend leven. Als Coornhert 's avonds thhuis komt, set hij den domper op het toch al niet zeer op geruimde gezelschap van vrouw, dochters en het Fransche nichtje. Hij neemt je zou haast zeggen een soort biecht af. Ieder krijgt de vraag hoe de .dagtaak verricht is. Ja inderdaad in ernst en de vrouw zoowel als de dochters sid deren als 't niet geheel in den haak is. Het nichtje, in Frankrijk opgevoed, kan in die sfeer niet leven. Ze heeft er al te veel ervaren en in het tweede boek zien we haar terug als kampvechtster voor de vrijheid der vrouw. Het onrechtvaardige in de positie der vrou wen heeft de schrijfster vooral willen doen uitkomen. De mannen mogen alles, de vrouwen niets. In het gezin van Coornhert werd de Bijbel wel gelezen, de schrijfster doet het voorkomen alsof het een godsdienstig gezin is, maar wij die het vanuit een heel ander standpunt be- oordeelen weten, dat het de vroomheid der brave liberalen was, een vroomheid die met het echte Christendom niets te maken had. We weten wel zeker, dat in echt Christelijke gezinnen uit dien tijd de verhouding anders was. In 1872, het volgende geslacht van de Coorn herts, daar vinden we de strijdster voor de emancipatie. Wat het Lize, Coornherts kleindochter, wel gekost heeft om voor dokter te mogen studeeren is een heele levensstrijd. Andere kleindochters van Coornhert ontwor stelen zich ook aan de benauwende tijdsbe grippen en gaan als modenaaisters hun brood verdienen. De strijd om de vrijheid der vrouw is in dit tijdperk begonnen. Dan komt 1924. De vrouwen denken aan geen strijd meer. Ze leven zooals ze willen. Ze kunnen studeeren, arbeiden, boeken schrij ven, vergaderingen leiden, alles. Geen banden, geen beknotting van vrijheid meer. En in dit gedeelte teekent ons de schrijfster het echt moderne leven. De jonge meisjes kunnen zich niet indenken wat een strijd het gekost heeft aan de voor- gansters om te kunnen studeeren en werken. Ze lachen er om. Ze waardeeren de voorrechten niet meer, ze geven niets meer om studie. Ze willen wat sport, wat flirt en een vlindersleven. Ze zijn eigenlijk blasé, moe van alles. Als dokter Lize Wijsman tegen een van haar nicht jes zegt: De jonge meisjes van nu hebben heel de wereld voor zich, dan is het antwoord zoo nameloos triest: „De heele wereld en wat heb je dan nog 7" Alles te mogen en alles te kunnen en nog een schrijnende levensleegheid. Geen wonder, dat een der hoofdstukken tot opschrift heeft: „Het Deficit", het tekort. Mevr. van A.-K. teekent alleen het ellendig holle, moderne leven, echtbreuk, overspel, leed en leegheid, maar een oplossing geeft ze niet. 1924 geeft een deficit. Maar hoe kan ze ook een oplossing geven, waar alleen het echte Christendom die heeft. Dat de vrouw vrijheid heeft, om als het hu welijk haar niet roept, ook te arbeiden, hetzij als vrouwelijke dokter, hetzij als verpleegster of wat dan ook, in welken arbeid op haar eigen terrein, dat is heerlijk. Dat kunnen we niet genoeg waardeeren, dat de vrijheid er is, maar naast die vrijheid moet er zijn een volkomen gebondenheid aan Gods Woord en Wet, dan wordt het geen bande loosheid en levensleegheid, maar dan is er echte vrijheid en levensgeluk. De vrijheid door de Christenvrouw gebruikt, geeft geen deficit, maar werpt rijke vruchten af. M'n beste nichtjes en neefjes 'k Heb al direct tegen mezelf gezegd, nu mag je eens niet te lang babbelen, want er liggen nog vijf en dertig brieven te wachten op be antwoording. Maar een gezellig nieuwtje moet me toch van 't hart, n.l. dat ik een heel pak met fijne prijzen heb voor ons Jeugdhoekje, Dat Is echt, hé 7 Nu heeft TEUNTJE TANIS te GOEDEREEDE den prijs gewonnen. Ze krijgt een prachtige SCHRIJFCASETTE. Nou boor ik feliciteer je wel, hoor nichtje. Allemaal nu verder heel veel groeten van TANTE TRUUS. Corrie van der G. te Ooltgensplaat. Het is best hoor, dat jullie met ons mee doen. Wat leuk, dat we nu ook een tweeling in onze kran ten familie hebben. Als jullie samen eens een portret laat maken, houd ik mij aanbevolen. Stiennie van der G. te Ooltgensplaat. Na tuurlijk mag jij ook met ons meedoen. Jullie hebt het nog eens makkelijk, als je den brief niet zelf hoeft te posten. Zoo komt het zeker goed terecht. Nieuwe raadsels kan ik altijd goed gebruiken. Lijntje J. H. te Battenoord. Wel wat moet jij een eind naar school loopen. Ik wil graag ge looven, dat je daar met de koude geen kans toe zag. Je zult nu toch nog wel geschaatst hebben. Wat moet je 't meest voor huiswerk maken Dat gebeurt wel eens meer, dat een neefje of nichtje niet alle raadsels weet. Willem B. te Dirksland, Ook al druk aan 't schaatsenrijden. Ik zal mijn best doen om de raadsels niet zoo moeilijk te maken, maar als jij een poosje met ons meedoet, ken je de raadsels ook wel gauw oplossen. Adriana R. te Ooltgensplaat. Jij mag ook met ons meedoen. Wat aardig, dat ik drie kranten familieleden uit één gezin heb. Dat versje is verbazend leuk. Ik zal het bewaren, hoor. Aren K. te Dirksland, Ja, ja, als je pas voor 't eerst op de schaatsen komt, valt het nog niet mee. Je broer wil het al erg knap hebben, den eenen dag leeren en den anderen dag beentje over rijden. Doe ze allemaal de groeten terug. Teuntje T. te Goedereede. Jullie zult daar wel fijn kunnen rijden. Vond je dat eene raad sel moeilijk, of zou 't voor een keertje komen door 't schaatsen rijden, 't Is niets erg hoor. Gerarda S. te Rotterdam. Ik had best willen komen op de zanguitvoering van Woensdag, maar de boot vaart niet altijd door 't ijs en dan had ik soms niet meer terug gekund. En dan begrijp je er alles van. Heb je nog een prijs gewonnen met je opstel Allen de groeten terug. Hendrik B. te Dirksland. Ik moet je eerlijk zeggen, dat ik er niets van kon merken, dat je een pijnlijken vinger had, want je brief was keurig geschreven en ik kreeg nog een vers en lang raadsel bovendien, 'k Vond het allebei prachtig. Doe ze allemaal de groeten terug. Ik heb nog nooit van die baan gehoord waar jij geweest bent. Waar is die Teunis R. te Ooltgensplaat, Weer een fijne getypte brief, 't Is keurig, hoor. Wil jij Moe van mij feliciteeren met haar verjaardag Cor R. te Ooltgensplaat. Daar ben ik blij mee, dat je 't boek zoo mooi vond. Heb je het al uit of is er nu geen tijd voor door 't ijs Cor van D. te Sommelsdijk. Nou is 't net zoo goed of ik dat boek ook gelezen heb, want jij hebt het zoo prachtig oververteld. Dat boek wat je nu aan 't lezen bent, heb ik ook ge lezen. 't Is fijn hé 7 Welk boek vind je mooier Gretha van der K. te Andelst. Je hebt me nog goed bedacht met een langen brief, al wilde je graag gaan rijden. Wat zal ji] dien eenen keer bijzonder goed geluisterd hebben in de kerk. Jij vond het zeker wel een beetje prettig zoo? Ijs is wel fijn, maar er gebeuren toch altijd een massa ongelukken mee. Hoe is 't met dien jongen, wiens ooren bevroren zijn Met dien smidsjongen had het ook erg kunnen afloopen. Thomas K. te Sommelsdijk. O hé, neefje, wat heeft dat ijs nu een massa op 't geweten, want daardoor kreeg ik zeker zoo'n kort briefje Ma K. te Sommelsdijk, Vorige week heb ik al een handwerje gegeven. Heb je dat al na gemaakt? Als je- de kleuren goed kiest kan 't heel mooi worden. Ik zal er om denken als ik weer wat aardigs weet van handwerken, dat ik 't in de krant zet. Dina K. te Sommelsdijk. Jou had ik vorige week ook gemist. Te druk gehad met het ijs 't Is goed, dat je er weer bent. Ik mis niet graag m'n trouwe klantjes. Marie M, te Sommelsdijk, Wat echt, dat broertje zoo'n leuk kereltje is. Als ze zoo oud zijn kunnen ze zoo lief spelen, hé Kun je nu al goed rijden Nellie W. te Stad aan 't Haringvliet. Wel dat is erg hoor, als de melk bevroren was. Daar kun je toch geen schaatsen op rijden. Ja, 't ijs is nu wel sterk, ze rijden er wel met auto's op. Abram W. te Stad aan 't Haringvliet. Dank voor je raadsel. Ik kan het best gebruiken. Ge lukkig, dat broer het goed maakt. Die mag nu zeker niet buiten komen met de kou Heb je veel gereden Arie W. te Stad aan 't Haringvliet. Wat kun jij nu toch al een langen brief schrijven. Dat was dan toch wel erg jammer, dat je niet meer op de kreek rijden kon. Wat zal tante R. blij zijn met een brief van jou. Die kerk was fijn geteekend. Is dat de kerk van Stad Wil je Moe, Jantje en Japie van mij gendag zeggen Marius M. B. te Dinteloord. Vriendelijk dank voor 't oversturen van de krant. Wat een aar dig krantje is dat. Ik heb het heelemaal uit gelezen. Een van onze raadselnichtjes schreef me ook, dat ze aan dien wedstrijd voor de schoolkrant meegedaan had. Heb je er ook aan meegedaan Dank voor je raadsel. Johan de V. te Ooltgensplaat Zoo denken er veel over, dat het nu maar spoedig mag ophouden met vriezen. Hartelijk dank voor je raadsels. Aartje van der S. te Sommelsdijk. Jou neef trof het, dat hij een prijs won. Jij kunt zeker nu wel goed rijden, er is nu al zoo lang tijd geweest om het te leeren. Hartelijk dank voor je raadsels. Rijden je schaatsen goed Maria C. W. te Middelharnis. Wat een leuk gedichtje kreeg ik van jou. Ja dat heb je goed geraden, 'k had je den vorigen keer gemist. Maar zoo'n aardig vers maakt alles weer goed. Ik las al van nichtjes, die dat puntje nagebreid hebben. Dirkje B. <Ce Middelharnis. Klavertje drie moest lang op antwoord wachten, hé Maar dat kwam omdat ik jullie dikken brief kreeg toen het heelemaal geen briefjesweek was. Echt dat je zoo'n fijn feest gehad hebt. En nu had ik ook nog wel willen komen en nu is 't voor bij, dat is jammer voor me. Je moet me maar eens wat van dat gedicht vertellen. Gootje B, te Middelharnis. Dat van Moe dertje spelen had ik wel eens willen zien. Je vond het zeker wel fijn. Als dat meisje net zoo oud is als jij, kim je er prettig mee spelen, of is ze zoo oud nog niet 7 Jaantje L. te Middelharnis. Hoe ging 't met jou rapport, zeker wel best? Hoe brei Je dat taschje Je moet het me maar eens precies vertellen, dan kan ik het ook eens nabreien. Zulke werkjes doe je zeker wel graag Riek P. te Numansdorp. Wat hebben we een pret gehad om dat leutige rijmpje van jou. 'k Zal het bewaren hoor. Nu het niet zoo koud meer is, kun je weer volop rijden, hé Gerrit P. te Numansdorp. Dank voor je pracht teekening. Als ik een nieuw huis laat bouwen, zal ik het zoo laten maken. Kom jij er dan aan meehelpen? Je kunt toch al zoo*)| zagen, dan kun je 't nu ook wel komen doen. Hoe is 't met je oog Al beter Ik vind het ook erg aardig van den meester, dat hij eens naar je kwam kijken. Jacoba G. K. te Stad aan 'f Haringvliet. Met zulke erge kou is het niet plezierig rijden, hé Wat heb jij toch al een massa gehandwerkt. Het kussenpatroon van vorige week heb je dat ook al nagemaakt De juffrouw is zeker ook wel blij met die handwerkjes Nellie H. te Battenoord. Daar ben ik niets boos om, hoor. Het is best te begrijpen, dat het niet anders kon. Dat is niet plezierig als je zoo heel ver moet loopen naar school. Kun je al fietsen Als het niet zoo koud meer is zou je het op de fiets kunnen doen. Maar daar is het nu veel te koud voor. Adriaantje K. te Sommelsdijk. Hartelijk ge feliciteerd met je verjaardag. Het kan niet mooier, dat de krant net op je verjaardag komt, dan ben ik precies op tijd met mijn felicitatie. Wil je Vader en Moeder de groeten terug doen? Waar wil je dat kantje voor gebruiken als het af is Pieter A. L. te Melissant. Wel neef, wat zal dat leuk zijn als ik van jou een brief in 't Fransch krijg. Dat zal ik wel kunnen lezen denk ik. Je moet maar flink je best doen, dan kun je gauw zoo'n brief schrijven. Henk S. te Middelharnis. Daar kun je niets aan doen hoor, maar ik vind het toch aardig, dat ik nog een gezelligen brief kreeg. Rijden je schaatsen fijn Je gebruikt ze zeker wel erg veel Jaapje A, van Z. te Middelharnis. Dat is even gemakkelijk als je zoo maar vlak de deur een fijne baan hebt om schaatsen te rijden. Wat leuk, dat broer zegt, dat ik zijn Tante ook ben. Je moet hem van mij dan ook maar gendag zeggen. Moe de groeten terug. De oplossingen zijn I. Wie niet sterk is miet slim zijn. Iris, klein, wijs, mier, zoet, stem, nest. II. Kaas, baas, gaas. ÏII. Tusschen kop en staart. Nieuwe raadsels I. Ingezonden door Johan de V. te Ooltgens plaat Wie loopt altijd in opgewonden toestand II. Ingezonden door Aartje van der S. te Sommelsdijk Welke hoed blijft steeds in de mode III. Ingezonden door Aartje van der S. te Sommelsdijk Wat is het sterkste dier De oplossingen kunnen, met vermelding van naam, voornaam, leeftijd en adres, tot Vrijdag 1 Maart worden gezonden aan TANTE TRUUS, Bureau „Maas- en Scheldebode",

Maas- en Scheldebode | 1929 | | pagina 2