Schrale Neus PUROL ICerk en School. Burgerlijke Stand. Correspondentie. Gemengd ieuws ital ingeschreven eek 43. landbouwer A. uwzeer. ag j.l. nabij den delharnis met een im. De inzittenden inder geen letsel, beschadigd, torganiseerd door voor heeren Verheul; 3e prijs int Mz.; 5e prijs jaar; le prijs M. Leuvelaar. voor heeren ïosmolen; 3e prijs an Nieuwaal; 5e ;an Nieuwaal; 7e Koppenaal. e prijs B. Smits, s T. Leeflang; 5e E. Leeflang; 7e Jongeling, kinderen •A. Melissant Cz.; Fl. v .d. Plaat; Geluk; 7e prijs d. Welle. Burgerlijk Arm- euzel verkrijgbaar ak werden steen- i eenige jongelui olkerak, wat zeer mag worden. van de algemeene lisïonds O. B. al- des n.m. 7 uur :sideerd door den en heer H. Beijer. geen bericht van was ingekomen, ziekte verhinderd jude hem dwong icht in de eerste nen, ondanks het algemeene ver- iceretaris voorge- urd en geteekend. toestand der ver- or den dood ont- door verhuizing lenover staat, dat en, alzoo, dat het 847 leden, plus waren verdeeld derde klas leden, ister de rekening laai de som van het eerst na de 300.aan premie waren in totaal aris en den pen- bedrag van het nningmeester, A. nmen van de 59 den voorzitter of men werd, werd leden dank ge vertrouwen, en len tijde waardig de heer L. v. d. erkozen, en v. d. heer W. Malie- is om gedurende iremiebetaling te gezien de groei overlijden ver- Ie Verzekerings- :t aan zou geven, om de premie- mits men geen remievrij tijdvak.* namen met het I werd het pre- jadering met een voor hunne me- 1- en ringrijderij jer (schaatsen); 3e prijs P. den js J. Vogel (eau tog (schaatsen), 3e prijs K. Los 3uijs (wijn)5e aie); 6e prijs J. ringen voorraad et meer dan één orden per week. ek werden van n; peen werden lichtigen, die op opkomen ter in- voor herhalings- de heerschende militairen voor- itigen, die hetzij trhalingsoefenin- 'ebruari moesten el niet te doen der de militairen :rij alhier keert oor de bakkerij p een stuk wei- liegmachine van hier naar Rot- imboot er echter Middelharnis- echter de voor aan. Het dalen en zei was het stijgen met een :hts het dempen nbevelingswaar- mers is het een dus gebleken iet afhalen van r verdere drin- reis van Rot' een klein kwar- nog al belang- nops zal 4 Juli e Breda moeten le strenge vorst ten. :-geneesheer zal dragen van ge neesheer-directeur van het te stichten Van Weel-ziekenhuis. MELISSANT. Door de strenge koude zijn van tal van landbouwers, die geen gebruik wenschten te maken van de aardappelbewaar plaats, de pootaardapelen bevroren. Dit'is natuurlijk een groote schadepost, maar tevens een vingerwijzing om voortaan van deze nUttige inrichting der landbouwvereeniging ge bruik te maken. Verslag der algemeene ledenvergadering van de Vereeniging „Onderlinge Hulp bij Zie- kenhuisverpleging"ite Melissant, op 14 Februari 1929, des n.m. 6.30 uur, in de bovenzaal van Café van der Werff. Na een optimistisch overzicht door den voor zitter over het afgeloopen jaar gegeven, brengt de secretaris verslag uit, waaruit we het vol gende overnemen Op de laatste der twee vergaderingen werd een bestuur gekozen, bestaande uit de heeren C. A. Backer, W. P. Vogelaar, A. J. Baart, P. Touw, Joh. Tieleman, A. v. d. Spaan en A. Krijger, die hunne functies op de eerste be stuursvergadering onderling verdeelden; tevens ook werd een Raad van Toezicht gekozen, n.l. de heeren J. Sieling, H. Rooij en Dr. G. Huis man. Het ontwerpen en vaststellen van een regle ment en een instructie voor een bode, behoorde tot de eerste dingen, het vormen van een boek houding en werkwijze voor penningmeester en secetaris, de inschrijving der leden eveneens en het aanschaffen van hetgeen hiertoe benoodigd was. Tot bode der vereeniging werd benoemd de heer L. M. A. v. d. Nieuwendijk, die op 26 Maart een aanvang kon maken met het innen der contributiën, en zonder onderbreken zijn taak dit jaar heeft kunnen vervullen. Dit jaar werden 7 bestuursvergaderingen be legd, waarop de loopende werkzaamheden wer den afgewikkeld. Tevens werden bijgewoond vergaderingen, be legd te Middelharnis, om te komen tot zieken- huisbouw en centralisatie van alle zustervereni gingen, waarvan wellicht in de toekomst vrucht bare gevolgen niet zijn uitgesloten. Vele zaken zijn in het belang der vereeniging onderzocht, correspondentie gevoerd met de Academische ziekenhuizen te Leiden en Utrecht en het Bureau v. d. Bond van Specialisten te Rotterdam, ten einde dragelijke tarieven te ver krijgen van verpleging en chirurgische behan delingen. Aansluiting bij de Kamer van Koophandel mocht worden aangehouden tot de Kon. goed keuring werd aangevraagd en verkregen. De Raad van Toezicht vergaderde op 7 Febr. j.l., wiens verslag we straks te hooren krijgen. Een verblijdend feit is (voor het eerste ver- eenigingsjaar), dat het aantal patiënten niet groot geweest is, n.l. 6, die allen na korteren of langeren tijd weer in het midden hunner gezinnen hersteld terugkeeren, behalve het lid dhr. J. Sieling. De heer J. Sieling, die nog krachtig heeft meegewerkt aan de oprichting der vereeniging, •ntviel ons 12 Nov. 1928 door den dood, 'aardoor een vacature ontstond van een lid van oen Raad van Toezicht, waarin op deze alge meene vergadering zal moeten worden voorzien. Voorts mogen we een goeden gang van zaken vermelden als we de vergadering er op wijzen, waar de algemeene gedachtengang met de op richting ons bepaalde bij een 7 a 800 leden, we U thans mee kunnen deelen, dat in 1928 waren ingeschreven 1084 leden, waarvan 3 leden door sterfte, 4 door vertrek naar elders en 7 door bedanken afgegaan, zoodat het totaal aantal leden op 31 Dec. j.l. was 1071, zijnde 708 leden boven 15 jaar, 99 leden van 1015 jaar en 264 leden beneden 10 jaar. Laten we dit eerste jaarverslag besluiten met den raad te mogen geven aan allen, de vereen, zooveel mogelijk te steunen, v.n.l. wat de wijze van werken betreft. Het reglement is niet zoo moeilijk, dat de voornaamste punten kunnen worden onthouden en nageleefd, waar 't de financiën betreft, een goede inning en tijdige betaling der contributiën waar het andere zaken (v.n.l. ziektegevallen) betreft, mits maar tijdig kenbaar gemaakt, hoopt het Bestuur den leden in alle opzichten van dienst te zijn, en laten we daarmee ons 2e ver- j|m| ïigingsjaar mogen ingaan. ^PNa voorlezing dankt de Voorzitter den Secre taris voor de talrijke werkzaamheden dit jaar •verricht en verzoekt vervolgens den Penning meester dhr. Joh. Tieleman, verslag uit te bren gen van zijn finantieel beheer, dat als volgt luidt ONTVANGSTEN. Contributiën 1825,05 Rente B.L. bank23,91 Terugontvvangst teveel betaalde verpleeggelden44, Totaal 1892,96 UITGAVEN. Boek- en drukwerken40,95 Idem Reiskosten bestuur0,70 Provisiën 39,94 Administratiekosten121,86 Belooning bode'30,— Zegel en Portokosten2,45 Advertentiekosten enz3,20 Ziekenhuiskosten 644,57 Heelkundige behandeling Reiskosten patiënten Schrijfbenoodigdheden 4,50 Betaalde rente waarborgsom bode 1,50 Totaal 1140,22 Totaal der ontvangsten 1892,96 Totaal der uitgaven"40,22 Batig saldo 752,74 Van dit saldo zal echter nog ongeveer 300 moeten worden betaald op nog niet ontvangen rekeningen van doktoren enz. De Voorzitter dankt ook den Penningmeester voor zijn veelzijdigen arbeid en accuraat beheer. Vervolgens verzocht de Voorzitter den Raad van Toezicht verslag uit te brengen, wat gedaan wordt bij monde van den heer H. Rooij, die de vergadering adviseert tot vaststelling der reke ning 1928. Ook de Raad van Toezicht wordt dank ge bracht voor zijn arbeid in het belang der ver eeniging. Hierop volgt verkiezing van een lid van den Raad van Toezicht, welke functie bij stemming te beurt valt aan den heer C. A. A. Kort, welke deze benoeming aanneemt. De Voorzitter punt 6 van de agenda lezend, n.l. aansluiting tot een te stichten Centrale ver eeniging, licht de vergadering toe, dat van de zustervereen. Middelharnis een concept regle ment is toegezonden, waarop het Bestuur dit met aangebrachte wijzigingen en een begelei dend schrijven aan Middelharnis heeft toege zonden, en adviseert de vergadering onder dat voorbehoud aan te sluiten als lid van een cen trale vereen, van S.B.Z. Wordt met algemeene stemmen besloten. Aan het eind der vergadering komt in de rondvraag de belangrijke vraag naar voren of w reeds aan gedacht is maatregelen te treffen, wanneer ziekenvervoer langs den gewonen weg ls uitgesloten wegens ijstoestand In verband met deze zaak wordt een com missie benoemd, die bij den op dit terrein be kenden Dr. van Gelder te Nieuwe Tonge, mor gen aan den dag zal informeeren, wat ten dien opzichte gedaan kan worden of reeds gedaan is. Daarna spreekt de Voorzitter een slotwoord de leden dankend voor hunne opkomst en het onderlinge vertrouwen en de prettige toon in de discussiën. Hij dankt het bestuur voor de prettige sa menwerking en hoopt dat dit op denzelfden voet moge voort gaan, en spreekt den wensch uit, dat waar ziektegevallen ook in 1929 niet zullen uitblijven, de patiënten hersteld mogen wederkeeren en den steun en waardeering der vereeniging mogen ondervinden, waarna deze geanimeerde vergadering door hem wordt ge sloten. HERRINGEN. De heer J. van Oostende had vorige week 't geluk op 't ijs voor de haven dezer gemeente een wilde Deen machtig te wor den. Het was voor genoemde heer lang niet gemakkelijk het dier te bemachtigen, daar het zich heftig verweerde met de vleugels. De bouwknecht E. Kievit had vorige week het ongeluk zijn hand zoodanig te verwondden, dat zijn duim gedeeltelijk moest worden ge amputeerd, en hij gedurende enkele weken niet in staat zal zijn zijn werkzaamheden te ver richten. Bevolking. Vertrokken naar Rhoon Jan netje Cornelia Bestman, naar Middelharnis mej. Moerkerk en gezin. Ingekomen Dirkje Meijer uit Dirksland. Zaterdag werd op de baan der IJsclub „Herkingen" een ringrijderij gehouden, waarvoor veel animo bestond. Eerste prijs viel ten deel aan den heer Jac. van den Ochtend. Met ingang van Zondag 17 Februari is de dienst der Posterijen op Zondag gewijzigd. In plaats dat de post 's morgens 7.30 ver trekt, is dit nu bepaald op 11.30 v.m. Het uur van correspondentie afhalen is nu bepaald op 12.45—13 uur. STELLENDAM. Ten gevolge van de hevige koude is de Christelijke Bewaarschool alhier de vorige week gesloten geweest. Door de diaconie der Ned. Herv. Kerk alhier werd aan verschillende arme gezinnen alhier gratis een warm maal erwtensoep ver strekt. De blazersschuit S.L. 50 is thans onders hands overgenomen door M. Troost alhier, van de erven F. de Geus. Wij brengen in herinnering, dat de ar beiders, die in deze gemeente wonen en of werken, hun rentekaarten en renteboekjes moe ten inleveren bij den Raad van Arbeid te Brielle vóór 2 Maart 1929. GOEDEREEDE. Uitslag van de gehouden wedstrijd met hindernissen op de baan der ijsclub „Vooruit" op Zaterdag 16 Februari j.l.; le prijs K. Timmer, 2e prijs K. Hakkenbrak, 3e prijs Jb. Tanis Wz., 4e prijs W. Neele; 5e prijs P. Troost en 6e prijs T. C. Lodder. Toen P. B. Maandag een aardappelput opende, bleek een gedeelte der aardapelen be vroren te zijn. OUDDORP. Men bezorgde ons een verslag van de eerste jaarvergadering der Coöp. Bak kerij „Tot Nut van 't Algemeen", hetwelk wij met eenige verkorting hierbij weergeven. De voorzitter, de heer T. Breen, opende de ver gadering en sprak als zijn meening uit, dat de noodzakelijkheid van de vereeniging is gebleken, daar tot tweemaal toe de prijs van het brood is verlaagd. Het ledental bij de oprichting 48 zijnde, was aan het eind van het jaar tot 70 geklommen. Op 21 Mei reeds kon het eerste Bij Neusverkoudheid wordt de huid om en bij den neus pijnlijk en schraal dit verzacht en geneest men spoedig met Doos 30,60, Tube 80 ct. brood afgeleverd worden, daar kort na de op richting een bakkerij kon gehuurd worden. De leden hebben in 7 maanden tijds aan brood ge bruikt 31406.9 K.G., met een omzet in geld van 6248.29; niet-leden haalden voor 418.87 aan brood. Aan de leden zal 6J^ worden uitgekeerd. Het brood wordt thuis bezorgd; den laatsten tijd per auto. In het bestuur waren aan de beurt van af treding de heeren T. Breen en M. Sparling Wz., die met overgroote meerderheid werden her kozen. Met een woord van opwekking tot leden en gebruikers werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Secretaris der vereeniging is de heer. C. Tanis Dz. De oudste ingezetene onzer gemeente, de wed. B. van Splunder in den Oostdijk, hoopt op 21 Febr, a.s. haar 90sten verjaardag te vieren. Zij geniet nog een vrij goede gezond heid en mag zich verheugen in een talrijke na komelingschap. Nevens 8 eigen kinderen, heeft zij 6 aangehuwde kinderen; verder 31 klein kinderen, waarvan er 17 gehuwd zijn, tezamen alzoo 48; en ten slotte zijn er reeds 57 achter kleinkinderen, alles tezamen 119 zielen. Wij verwachten, dat deze weduwe veel blijken van belangstelling zal ontvangen op a.s. Donderdag. Haar eenvoudige, gastvrije woning heeft in alle tijden voor iedereen open gestaan. SOMMELSDIJK.** Tot bestuursleden van de Zondagsschool alhier zijn gekozen de heeren N. M. L. Nieuwenhuizen en W. Mijs. MIDDELHARNIS. Woensdagavond 6.30 uur hoopt in het kerkgebouw der Geref. Gemeente alhier op te treden Ds. Kok van Gouda. OUDE TONGE. Op de ledenvergadering van de vereeniging „Een school met den Bijbel" is herkozen M. W. Fase en gekozen Abr. v. d. Tol, de laatste in de plaats van L. v. d. Boogaard. Verslag van de jaarvergadering der Meis- jesvereeniging „Dorcas" alhier. Ds. Vlasblom opent de vergadering door te laten zingen Ps. 118 1 en gaat voor in gebed. Daarna lezen Matth. 25 vs. 3146.' Spr. zegt, dat God genadeloon zal geven aan de gezegenden en niet aan de z.g.n. schijn geleerden, maar Christus, geboren in Bethlehem's stal, zal eens komen om te oordeelen, Christus, eens geboren in een stal, gehangen aan het kruis en later tot Zaligmaker verheven. Spr. zegt, dat Dorcas steeds de geboden moet volgen in het werk, en dat het eens moge zijn; „Ik was naakt en gij hebt mij gekleed." De Secretaresse meldt, dat er 141 kleeding- stukken gemaakt en over 41 gezinnen verdeeld zijn. Hierna brengt de penningmeesteresse verslag uit, waarna wordt gezongen en de Jongelings- vereeniging van Oude Tonge een zegenwensch uitbrengt. Door M. Los werd een inleiding geleverd over: „Jozef als droomuitlegger". Na het lezen van een gedicht; „Een Traan" door A. Los, werd pauze gehouden. In de pauze werd een collecte gehouden, die de som van 24.20 opbracht. M. Faas het woord verkrijgende, zegt, <dat het met 't vereenigingsleven veelal gaat als met de gevangenen vroeger in de gevangenpoort in Den Haag: de druppel op het hoofd van de martelaren, maar dat het werk in des Heeren kracht zal mogen geschieden. Spr. spreekt den wensch uit, dat er met vreugde op terug gezien mag worden, als zijnde een christelijke ver eeniging. De heer Faas werd dank gebracht door Ds. Vlasblom, wien het spijt, dat hij vertrekt naar elders. Nadat nog gezongen is, levert A. Maliepaard een inleiding over „Bonifacius".. Daarna lezen het gedicht: „Een traan des berouws" door A. Hameete. Vervolgens een inleiding: „De brandende braambosch" door Jac. Kievit en een inleiding: „Joh. Hus", door G. Kamerling. Hier na lezen van een gedicht: „Vergiffenis", door L. de Vos. Dan wordt weder gezongen en in het bij zonder door juffrouw Meima. Ingekomen waren gelukwenschen van de ver- eenigingen te Middelharnis, Sommelsdijk, Dirks land en Stellendam. Na dank gebracht te hebben aan de inleid- sters, wordt gezongen Ps. 25 vs. 6, waarna de vergadering met dankzegging door Ds. Vlas blom wordt gesloten. NIEUWE TONGE. Bij de Ned. Herv. Gem. alhier is beroepen Ds. H. A. Leenmans van Delft. Als Notabel der Ned. Herv. Kerk alhier zijn aan de beurt van aftreding de heeren S. de Geus, A. Kom en A. Verolme. HERKINGEN. D.V. zal er Zondag 3 Maart in de Ned. Herv. Kerk bediening van den H. Doop plaats hebben. Doopvaders worden tot het doen van aangifte verwacht in de consis toriekamer op Zaterdag 23 Februari des avonds om half acht. GOEDEREEDE. Zondag a.s. zal er in de Ned. Herv. Kerk gelegenheid zijn tot het doen bedienen van den Heiligen Doop. Aangifte Za terdag a.s., des avonds 7 uur in de Pastorie. OUDDORP. De eerstvvolgende doopsbedie- ning in de Herv. Kerk is op 3 Maart. Aangifte er voor dient te geschieden op Vrijdag 22 Febr. des avonds te 7 uur in de kerkekamer. LEESBARE BRIEVEN. 't Aanschijn van den knecht des Heeren, Die zoo rechtstreeks mocht verkeeren In gemeenschap met zijn God, Toonde aan 't volk de Hemelstralen, Toen hij Horeb af kwam dalen Mozes heerlijk was uw lot. Waarom zien niet meerder malen Velen, die rondom ons dwalen, En straks hooploos henengaan, Uit ons spreken, uit ons handelen, Uit ons dagelijksch ommewandelen „Hij komt van den Berg vandaan Wil ons, Heer't geloof vermeeren, Doe ons biddend meer verkeeren In Uw tegenwoordigheid Dan zal ieder klaarheid lezen Van ons glinsterende wezen, Wat G' uit gunst Uw volk bereidt. Mochten blik, en woord, en daden, Blozend blinken van genade, Die ons Boven wenkend wacht Maak ons brieven, waarlijk levend, Van hun Hemelglans iets gevend Heeraan 's werelds donk'ren nacht. BART VAN DE VELUWE. DE INVLOED VAN DE MOEDER. De meeste menschen zijn, wat hun moeder van hen gemaakt heeft, zei Spurgeon. De vader is het grootste gedeelte van den dag van huis, en heeft niet half zooveel invloed op de kinderen, als de moeder. Een moeder heeft daarom een zeer groote verantwoordelijk heid. De tuin zegt ons wie en wat de tuinman is, en zoo zegt het gezin ons, wie en wat de moeder is. Samuels moeder maakte jaarlijks een kleinen rok voor haar zoon, maar voor dien tijd had ze vrij wat meer voor hem gedaan. Samuel zou geen Samuel geweest zijn, ware Hanna geen Hanna geweest. Wij zullen geen betere mannen zien, voor de moeders betere moeders zijn ge worden. Wij moeten Sara's en Rebekka's hebben, voor wij de Izaaks en Jacobs zullen zien. O zeker, genade is geen erfgoed, maar wij zien toch in den regel, dat de Timotheüssen godvruchtige moeders hebben gehad. Wie meent, dat het gemakkelijk werk is een gezin te besturen, heeft zeker nooit een eigen gezin gehad. Een moeder, die hier haar kinderen goed zal opvoeden, dient wijzer te zijn dan Salomo, wiens zoon opgroeide tot een dwaas. Sommige kinderen zijn van hun geboorte af halstarrig. Gij moogt met hen doen, wat gij wilt, zij worden niet anders of beter. Zulke gevallen dienen om de ouders meer tot den Heere te drijven, want Hij alleen kan den Moriaan wit wasschen. Laat ons dan op onze hoede zijn en God bidden, dat Hij het werk voor ons volmake. Kinderen van veel gebeden zingen Gods lof als zij opgroeien; en moeders, die voor God geweend hebben over haar zonen, zullen later het nieuwe lied met hen zingen. GROOTE HAAT TE HELLEVOETSLUIS. Een lezer van de N. R. Ct. schreef naar aan leiding van de vragen van dhr. Braat een in gezonden stuk in zijn blad, waarbij Middelhar nis betrokken wordt. Het beeld, dat hij van den finantieelen toe stand dezer gemeente geeft, lijkt ons wel een tikje overdreven. Men oordeele zelf Deze woorden stonden eenige dagen ge leden in de bladen te lezen boven de vragen van het Kamerlid Braat aan den minister. Wat was er aan de hand Het is algemeen bekend, dat met name op het eiland Flakkee schaamteloos belasting wordt ontdoken. De tegenwoordige inspecteur te Hellevoetsluis doet op bewonderingswaar- dige wijze zijn plicht en met verrassende ge volgen. De gemeente Middelharnis bijvoor beeld heeft jaren lang den naam gehad van half noodlijdend te zijn en kon de begrooting slechts met moeite sluitend maken. Door het optreden van den inspecteur te Hellevoetsluis kwam zooveel meer belasting en zooveel ge- wetensgeld binnen, dat Middelharnis in eens een ruime beurs had. Dat controle niet naar den zin is van hen, die jaren lang te weinig hebben betaald en anderen voor de openbare lasten hebben laten opdraaien, is te begrijpen. Bij die anderen evenwel vindt de genoemde inspecteur groote waardeering en zij hopen, dat hij zoo lang mogelijk zal blijven en zich niet van zijn stuk zal laten brengen. Een inwoner van Flakkee. Flakkee, 15 Februari 1929. Verlaging van gedistilleerd accijns» Door den Directeur der directe belastineen enz. te Rotterdam is namens den minister van Financ ën, bet algemeen Entrepot aan het Entrepotdok aan de Sti Itjestraat te Rot terdim, ter uitvoeri'g van artikel 5 der W-t tot verlaging van d n gedistilleerd accijns van 7 Februari 1929 (Staatsblad no. 37), aange» wezen als publiek entrepot voor den -pslae van gedistilleerd afkomstig uit de gemeenten M ddelharnis, Sommelsdijk, Dirksland. Melis sant, Herk'ngen, Ouddorp, Stelle- dam, Goe- dereede, Oude Tonge, Nieuwe Tonge, Stad a/'t Hari gviiet. Den Bommel en Ooltgens» plaat. Vo-enbedoeld entrepot is voor het bezo'gen van het gedistilleerd geopend van 20 tot en met 26F.bruari 19z9 op eiken werkdag behalve des Zaterdags van des voormiddags 9 tot 12 uur en van des namiddag 2 tot 5 uur en des Zaterdags van des voormiddags 9 tot 12 uur en voor het teiughalen van het ged'stil eerd van 1 tot en met 7 Maart 1929 op eiken werk dag, behalve des Zaterdags, van des voor middags 9 tot 12 uur en des namiddags va* 2 tot 5 uur, en des Zaterdags van des voor- middags 9 tot 12 uur. SOMMELSDIJK. GeborenJacomina Anna d. v Gerrit Johannis Buth en Anna Geeitrui van Es. OOITGENSPLAAT. Geboren: Miria Hend ika, d. v. Trums vau Dam en Adriana de VósAntho- y C >r nelis, z. v. A van Dam en M-nia van Dam; W.liem z. v. Joh de Bonte en K tjntje Hob bel Lena d. v. Willem van Dam en ïctcr nella de Vos OndertrouwdB Ra p en Lena de Vos Door den sterken ijsgang is Flakkee eenigen tijd geïsoleerd geweest. Aan dit feit hebben de lezers buiten ons eiland het te wijten dat zij ons blad van Zater dag niet op den gewonen tijd ontvingen. Administratie M. en S. bode. DE KriUDE. 1 xtra-uitkeerlng. Deze week is op he* depart ment van arb i 4 handrl en nijver'eid een b sprrking gehou I tusschen de** minister van arbeid enzde> directeur van den ritk«-d enst d-r werkloos heidsverzekerirg en arbeidsbemiddeling e d besturen van het N-dol Ve bo d van Vak vereeniging-n, het R K Vakverbon t. het C-r Nationaal Vakverbond en eenigt b stu*'-n van werkloozrnk-ssen, ter bespreking van d circulaire van den mmis'er inzake het vei» strekken van een i x ra r-glementaire uu keering aan He uitgetrokken verzekerde weik looze arbeid-rs Het resultaat van deze besprekingen geweest, dat volledige overeenstemming - bereikt en dat de bestur n van geno m vakcentrales hun borden zu'len advisecre de r-geling te aanvaarden De reg'lmg h udt n een ex'ra uitkeer ng -an 12 digen -an uitget ok - ei lardarb-niers fabrieks rbeiders, transportarbeiders, bouw vakarbeiders, schildeis en nog enkel klei er grot pen van arbeiders. De minister van Binnenlandsche zaken en landbouw heeft aan de Rijksinspecteur voor de werkversch ffmg in de noordelijke pro vincies. benevens aan eenige gemeentebesturen in Overij sel, geseind aan eerstgenoemden met het verzoek dit aanstonds aan de b-trokken gemeenten door te seinen d t, u de vor t aanhoudt, de minister bet geweDSeht acht dat de gem e-ttn, waar noodig, er toe over gaan, de uitkeeringen aan dr vorst *erkloozen ie verhoogen tot e-n peil waardoor voorzien wordt n de behorften, welke door de buiten, gewone koude zijn ontstaan. e minister is bereid aan de gemeenten welker fi ianriën door deze ui'gaven te zwaar gedrukt worden, een voldoende bijdrage te verlcenen. Zijn docher doodgeschoten. Te Ajacco he. ft een vader bij een familie» twist zijn dochter met een r-volver dood. geschoten De m in, die zijn daad b treurt, beweert in overspanning te h-bben g-handeld Hij heeft zicbze'f bij de politie aangegevm. GRIEP. Verschillende scach offers. Te valkenvwaard zijn vanwege de heerschen de griep alle «-cholen gesloten. Vrijdag werden een man en een vrouw tegel k begraven Het echtpaar Moonen, dat verleden jaar z'n gouden huwelijksfeest vierde, stierf eveneens tegelijk. SLACHTOFFFRS VAN DE KOUD". Kinderen en grijsaards doodgevroren Me*- meldt uit Brussel In W s'.Vlaanderen, waai de sneeuwlaav op sommige plaatsen 1 meter dik was, zijn ersch idene peisonen ten gevolge «an de koude bezweken Te Assebrotke, bij Brugge, is een kindje doodgevroren n rijn wiegje Te Oostende vond men, 's chtends, 2 jonge meisjes dt od in baar b<d liggen Te Ge t kwam een echtpaar, 78 en 76 jaar oud, op dezelfde wijze om het leven. EEN VFRKOOLD LIJK GFVONOFN. in een kelder op een ultgebluscht vuurtje. Z iterdagmorgen werd naar de »U D.« meldt te Duiven in een kelder van h t p-rceel be. woond door een g'zin en den 84 jarigen D B h t geheel verkoolde lijk gevonden van de** ouden man. De huisgeoooten die dezelumhgre vondst deden, herkenden den 84 jarige D. B die, alhoewel hij in de woning een eigen slaap kamertje had, d-or de koude wellicht zijn toe vlucht gezocht had in den kelder en daar een vuurtje heeft gestookt Door een nog onopge» helderde oorzaak moet de man in het vuur gevallen zijn en zoo den dood hebben ge» vonden. GA S VERGIFTIGING. Een vrouw overleden. Zondagmorgen vond de eigenaar van den korenmolen De Fend-acht t- Alphen aan den Riin zijn echtgenoote en zijn 18 jarige dochter bewusteloos te bed liggen, terwijl alle huis- genooten zich zeer onwel gevoelden De wo ning bleek geheel met gas bezwangerd te zijn. Öidanks onmiddellijk ingeroepen hulp van verschillende doctoren is de vrouw vannacht overleden. De toestand van de dochter is zeer zorgwekk nd. M iandagmo*gen was het bewust» zijn nog niet teruggekeerd De oorzaak is een lek in de ondergrondsche gasleiding. MET EEN BRANDENDE SIGARET GAAN SLAPEN. Men meldt uit Maassluis Een der leden van de bemanning van de sleepboot van de N.V. Smits' Internationale Sleepdienst is Vrijdagavond met een brandende sigaret in zijn kooi gaan slapen. Zaterdag morgen vond men hem in bewusteloozen toe stand, terwijl zij bed smeulde. Op advies van een geneesheer werd hij naar het ziekenhuis te Maassluis overgebracht. DRIE MANNEN BEDWELMD. Een doode. Zaterdagochtend zijn bij het ontdooien van buizen in den watertoren te Fijnaart een op zichter en twee arbeiders door cokesdampen be dwelmd geraakt. De opzichter en een der ar beiders kon men spoedig weer bijbrengen; de 24-jarige arbeider K. Tak uit Oud-Gastel is echter Zondagmiddag zonder tot bewustzijn te zijn gekomen overleden. EEN WANHOOPSDAAD. Uit New York (stad) wordt gemeld, dat een vrouw zichzelf en haar zes kinderen door gas- verstikking van het leven heeft beroofd. De rede is niet bekend. GROOT AANTAL WATERVOGELS DOODGEVROREN. Zeer vele watervogels, waaronder de meer koeten (zoogenaamde duikhoentjes)die wegens gebrek aan voedsel door het dichvriezen der binnenwateren de buitenhaven van IJmuiden opzoeken, ziin door bevriezing gestorven. De beesten gaan uit vrees door de drijvende ijs- schotsen verpletterd te worden, daarop zitten en vriezen dan met de pootjes vast. DE KOUDE IN DUITSCHLAND. De voeten van twee meisjes bevroren. Een meisje aan de gevolgen overleden. Twee jonge meisjes uit Dameroff in Mecklen burg kwamen, naar de „D.A.Z.' meldt, Zater dagavond met totaal bevroren voeten van een danspartijtje naar huis. Toen een der meisjes haar voeten met heet water poogde te ontdooien scheurden haar kui ten plotseling open. Het meisje overleed spoedig. Het andere meisje moest in een kliniek beide beenen afgezet worden. DE KRIMPENSCHE ZWARTE PIET VRIJGESPROKEN. Eenkantonrechter, die in versmaat vonnis velt. Een aanwinst voor de Ncderlandsche vers-literatuur. Voor het Kantongerecht te Schoonhoven is op ongewone wijze vonnis gewezen in de zaak van K. W. R„ te Krimpen a. d. IJssel, bijgenaamd Zwarte Piet, die bij een St. Nicolaas-optocht in December proces-verbaal had gekregen, omdat hij ondanks het verbod van den burgemeester van Krimpen, tot het houden van St. Nicolaas- optochten, toch er aan meegedaan had. Deze burgemeester is namelijk van meening, dat het vieren van het St. Nicolaasfeest in strijd is met den Bijbel als Gods Woord, dat het vereeren van heiligen een heidensch overblijfsel is en derhalve door een Christelijke overheid ver boden moet worden. De waarnemende ambtenaar van het O. M. heeft deze opvatting bestreden en vrijspraak ge- eischt. De waarnemende kantonrechter van Schoonhoven sloot zich bij dezen eisch aan en heeft tot groote vreugde van alle aanwezigen het volgende vonnis voorgedragen „De verdachte alhier, bijgenaamd Zwarte Piet, Dien men potsierlijk gekleed aan het rijden ziet, Ook nog met zwart gezicht en zwarte handen. Zooals men niet vindt in de Nederlanden, Beschuldigd zoo toegetakeld te hebben gereden, En zou art. 12 daarmee hebben overtreden. Ik overweeg nu dit vreemde geval, 't Is iets wat men niet vaak hooren zal. Terwijl men meergenoemden Piet Hier in ons land toch dikwijls ziet. Hij toch, de knecht van goeden Sint, Is haast met iedereen bevrind. Overweeg ik nu 't genoemd bezwaar, Dunkt; zwart te zijn mij geen gevaar. Zindelijkheid dient zeker geprezen, Maar het is nog nimmer bewezen, Dat zwart zijn vermomd wordt geheeten, Aan schoorsteenvegers wordt dit nooit verweten. Ook Piet moest zwart zijn voor zijn werk, Dit maakt zijn standpunt zeker sterk. Overweeg ik nu het tweede feit, Potsierlijk gekleed zijn is het verwijt. Hiervoor is moeilijk een maatstaf te geven, Bij al die modes van 't moderne leven. Onkenbaar was hij zeker niet, Want ieder kent toch Zwarte Piet Zwarte Piet on weg naar een kinderfeest. De bedoeling daarvan is toch zeker geweest Den kinderen een prettigen dag te bezorgen, Niet om kwaad te doen in het openbaar of verborgen. Overdenkende nu wat hier is gezegd, Acht ik wat hem is ten laste gelegd Niet wettig en overtuigend bewezen; En daarom moet de slotsom wezen Zwart waren z'n handen en z'n gezicht erbij, Maar niet z'n geweten; dus; spreek ik hem vrij." OUDE VROUW IN BRAND GERAAKT. Vrijdagmiddag omstreeks half drie heeft in de Lange Lakenstraat te Haarlem een droevig ongeval plaats gehad. De 68-jarige wed. van Staveren, die alleen thuis was, wilde een wekker opwinden, die op den schoorsteen stond. Toen zij zich voorover boog om het uurwerk te grijpen, kwam haar schort tegen de gloeien de kachel en vatte vlam. Het vuur deelde zich mee aan de andere kleedingstukken. Hevig gil lend liep de oude vrouw radeloos door haar huisje. Het geschreeuw werd gehoord door haar zoon, die naast haar woont. Hij sprong over de schutting, die de tuinen der woningen scheidt en zag tot zijn ontzetting zijn moeder in vlam men gehuld in de kamer rondloopen. Direct greep hij eenige kussens en trachtte daarmee de vlammen te dooven. Dat gelukte hem, doch zijn moeder was reeds over haar geheele lichaam met brandwonden overdekt. Nadat leden van den Ongevallendienst een voorloopig verband hadden gelegd werd de oude vrouw per ziekenauto naar het St. Eli sabeth's gasthuis overgebracht. Daar is zij aan de gevolgen overleden.

Maas- en Scheldebode | 1929 | | pagina 3