Hoest, üeelpijn A/inter ban den Wi niervoeten SchraSe Lippen Ruwe Huid Land- en Tuinbouw. MIJNHARDT'S bij Griep en Influenza Ingezonden Stukken. Binnenland. Plaatselijk Nieuws. Doos30-60-90ct,Tube 8Oct. Bij Apoth.en Drogisten. VERBETERING VAN HET UIENRAS. II. In ons vorig artikeltje behandelden we de eischen, die aan een goed uienras gesteld moeten worden, de tegenwoordige massaselectie en de komende stamboomteelt van de ui, om tot de gewenschte soort te komen. En zoo naderen we dan aan de derde manier, waarop het uienras een verbetering kan onder gaan, n.l. de familieteelt. Gaan we bij massaselectie uit van een zeer groot aantal uienbollen, bij stamboomteelt van één enkelen bol, bij de familieteelt gebruiken we enkel prima bollen, die bij elkaar worden uit- gepoot en onder isolatiekastjes van dun doek gemaakt, aan invloeden van buiten worden onttrokken. We krijgen hierbij dus een kruisbestuiving tusschen bijv. 5 tot 10 bollen, die aan zeer hooge eischen moeten voldoen. Dat daarbij het bezwaar van de zelfsteriliteit is opgeheven, is duidelijk, ook dat de bezwaren tegen de massa selectie minder groot geworden zijn. Het uien zaad op die wijze gekregen wordt op afzonder lijke veldjes uitgezaaid. Uit de daaruit op groeiende uien worden van elk perceeltje de beste gewonnen. Daaruit wint men weer op dezelfde wijze zaad, enz. Ten slotte houdt men alleen dat zaad over, dat afkomstig is van uien, die onze eischen naderen. Daarmede teelt men verder, gaat men vermeerderen voor den handel, terwijl intusschen toch nog voortdurend familieteelt wordt toegepast, om het ras op peil te houden, zoo mogelijk vooruit te brengen. En nu stuit men bij vermeerdering op een ernstig bezwaar, waarop, ook op lezingen, die ik over dit onderwerp hield, gewezen werd. Kruisbe stuiving vindt vooral plaats door insecten, o.a. bijen. Die bijen vliegen vaak uren ver weg en kunnen zoo ons elite-perceel besmetten met stuifmeel, afkomstig van andere soorten uien- bollen. Dat is inderdaad een leelijk ding. Daar zou maar één afdoend middel voor zijn, n.l. het uienzaad te winnen op een plaats, waar uren ver in den omtrek geen uien geteeld wor den. Zooals dat b.v. ook gebeurt met de win ning van suikerbietenzaad door de fa. Kuhn en Co. te Naarden. Zoover is intusschen nog geen enkele kwee- ker in ons land gekomen. Wel zijn door familieteelt in het uienras zeer mooie resultaten bereikt door ir. C. Koop man te Zierikzee, die op die wijze zijn P e r ij k a ui heeft gewonnen, die voor 90 peervormig is en gewonnen is uit de verbeterde Rijnsburger ui. Ze is vrijwel uniform van vorrn, vrij goed houdbaar, niet minder dan de ver beterde Rijnsburger hier verbouwd en van zeer hooge opbrengst. Voor wie een proef hiermede nemen wil, heb ik nog enkele monstertjes zaad beschikbaar. Door mijn voorganger, den heer v. Bijleveldt, is indertijd een uiensoort uit Aalst, de z.g.n. Aioster ui in ons eiland ingevoerd, waarvan hij het zaad grootendeels uit Parijs betrok. Ver moedelijk zal een groot gedeelte van die na komelingen van dit ras thans als verbeterde Rijnsburger worden verbouwd. Voor de serieuse zaadtelers, die we ook op ons eiland vinden, is m.i. de familieteelt het SaiWRS Lel vooral op den naam Sanapirin daar deze tabletten *ettig beschermd zijn tegen namaak en vervalschtng Prij8 25, 40 en 75 ct. aangewezen middel om te komen tot een beter soort ui, met meer kwaliteit en uniformiteit dan 't thans verbouwde. Wanneer ik nu nog eens kort naga, hoe ik denk, dat het uienras verbeterd kan worden, dan zie ik dus twee wegen. In de eerste plaats zoeke men uit onze in- landsche rassen die bollen, die het meest aan de ideaal ui beantwoorden en passé daarmee stamboomteelt toe. Dit zal vermoedelijk alleen voor het Instituut voor Plantenveredeling zijn weggelegd. Hetzelfde wenschte ik ook toegepast te zien op) daarvoor in aanmerking komende buiten- landsche uiensoorten. Waar men vaak teleur stelling heeft ondervonden met buitenlandsch zaad, zou mogelijk daaraan tegemoet gekomen kunnen worden door niet zaad, maar bollen te laten komen en daar hier zaad van winnen, dan zijn die bollen en het zaad al eenigszins aan onzen grond en ons klimaat gewend. Bij deze stamboomteelt kan 't gebeuren, dat men twee of meer uiensoorten krijgt, die elk aan eenige eischen beantwoorden. Dan kan een kruising wellicht uitkomst brengen. Dit moet alleen aan een wetenschappelijk onderlegd kwee- ker worden toevertrouwd. In de tweede plaats passe men familieteelt toe. Niet alleen met inlandsch zaad, maar ook met daarvoor in aanmerking komende buiten- landsche soorten. De Perijka ui bewijst, dat op die wijze ook een goed soort te krijgen is. Dit kan ook de ernstige zaadteler doen, die minder wetenschappelijk gevormd is. Dat bij dit werk ook geduld geoefend moet worden en teleur stellingen zullen worden ondervonden, behoeft niet betwijfeld te worden. Maar wanneer het doel van de veredeling voor oogen gehouden wordt, dan heeft men zeker een goede kans dit te bereiken en dan is de moeite ook be loond. Ik hoop, dat ik met een uiteenzetting van de manier, waarop een gewas, dat van zoo veel beteekenis is voor ons eiland, verbeterd kan worden, belangstelling heb gewekt. In enkele volgende artikeltjes hoop ik iets te zeggen over de verbetering van de kwaliteit van onze tegenwoordige ui, en over enkele uienziekten. C. SMITS. (Nadruk verboden). De scheiding der geslachten bij de kuikens. Voor eiken fokker is 't een genoegen, als hij de eerste pogingen hoort, die de jonge haantjes in 't werk stellen om te kraaien, en ziet welke moeite ze doen om door vlijtig oefenen hun stem meer te vormen en helderder tonen voort te brengen. Maar andere pogingen, om de tot ontwikkeling gekomen manbaarheid te doen gel den, moge niet geduld worden: de krachten die ze voor de'ontwikkeling en versterking van hun teer lichaam nog zoo zeer behoeven, mogen ze niet nutteloos verspillen. De te vroege geslachts gemeenschap is niet alleen voor de haantjes zelf, maar ook voor de onontwikkelde hennetjes in de gevolgen schadelijk. Noch het inwendige or ganisme, noch de geheele lichaamsbouw is reeds zoover gevormd, dat een te vroege paring zon der schade of nadeelige invloed op de verdere lichaamsontwikkeling kan blijven. De fokker kan van zulke al te vroeg aan 't leggen gebrachte hennen geen werkelijk nut of voordeel trekken, want ze blijven in al hun lichamelijke organen zwakkelingen, zullen nooit een krachtvolle ge stalte verkrijgen, en de eieren, die zulke dieren later leggen, worden nooit zoo groot en zoo zwaar als van andere dieren van hetzelfde ras. die een behoorlijke ontwikkeling verkregen. Bij de hanen is zulk een vroege krachtsver spilling het duidelijkst te zien, doordat ze in hun ganschen lichaamsbouw achterblijven, kleiner zijn de afgezonderde hanen, en bij de rassen met enkelvoudigen kam, dat deze naar één zijde overhangt, zoodat zelfs de beste verzorging en het beste voeder niet in staat zijn de begane fout te herstellen. De tijd, waarop de hanen van de hennen moeten gescheiden worden, is natuurlijk niet bij alle kippenrassen gelijk, want bij de zware Aziatische rassen, en ook bij de Fransche kippen, zijn de jonge dieren veel later geslachtsrijp, omdat ze veel langer tijd noodig hebben tot hun ontwikkeling hunner beenderen en vederen. Toch is ook bii deze rassen de af scheiding der geslachten van groote beteekenis voor den verderen ongestoorden voortgang der ontwikkeling, zoodra bij de mannelijke dieren de geslachtsdrift begint te werken. De practische fokker lette daarom bij het inrichten van hoen derstallen op 't aanleggen van gelegenheden tot uitloopen, die gemaakt kunnen worden om beide geslachten te scheiden. De weinig meerdere kosten worden daardoor beloond, dat de jonge diertjes gespaard worden, en fraaie, onberispe lijke en krachtige dieren gefokt worden, die werkelijk genoegen, nut en voordeel opleveren. Om het kuikenvolkje tot krachtig gevormde dieren te ontwikkelen, zal dus een verstandig kippenfokker niet volstaan met een goede ver zorging (huisvesting), voedering en behan deling. Productie van „Bacon" (zouters). In 't voorjaar van 1922 hield de Inspecteur van den landbouw, de heer Mansholt, in Den Haag een inleiding over: „De baconindustrie in verband met de varkensfokkerij en -houderij". Na deze inleiding werd vastgesteld, dat een meer vleezig varken zou moeten worden afgeleverd. Een jaar eerder was een Commissie uit het Nederl. Landbouw-Comité reeds tot de conclusie gekomen, dat de aard der voeding van de varkens méér gebaseerd diende te worden op het te verkrijgen product, en niet, zooals meestal geschiedde, op het goedkoopste voedermiddel. Vóór ons ligt een rapport eener proefneming van het Rijkslandbouwproefstation te Hoorn, waarvan het doel was na te gaan: le. of met volledigen weidegang, dus zonder mestvoedering op stal, en alleen met bijvoede- ring in de wei, een varken is te verkrijgen, dat uitmunt vvoor geschiktheid om tot „bacon" te worden verwerkt; 2e. of bijvoedering met visch- meel daarop in een of anderen, 't zij gunstigen of ongunstigen zin, van invloed is. We geven geen beschrijving van het verloop der proef nemingen, maar laten alleen de conclusiën volgen. le. Het is mogelijk door volledigen weide- gang (grasweide) van af een gewicht van circa 20 K.G. tot aan bacongewicht (90 a 95 K.G.) met bijvoedering van gerstemeel en wei in hoe veelheden, stijgende van 1 tot 2 a 2)4 K.G. gerstemeel en van 3 tot 5 a 7 L. wei per varken en per dag, een dagelijkschen gemiddel den groei te verkrijgen van 4Yl a 5 ons per varken. 2e. Dit varken blijkt uitstekend geschikt te zijn voor de bereiding van bacon. Van de 16 op bacon gekeurde dieren waren 11 le kwa liteit, 3 2e kwaliteit en 2 3e kwaliteit. 3e. Bijvoedering van vischmeel in de weide gedurende den geheelen zomer van einde April tot eerste helft September in hoeveelheden vat} 150 tot 200 Gram per varken per dag, had slechts weinig invloed op de groeisnelheid en geen invloed op de vleeschverhouding van het verkregen product. De volledige weidegang met gerstemeel en wei was derhalve voldoende om de eiwitbehoefte van groeiende vleeschvarkens te dekken. 4e. De bijvoedering van vetarm en zoutarm vischmeel tot aan den dag van de slacht had geen nadeeligen invloed op de kwaliteit van het product en was aan de verwerkte producten niet bemerkbaar. 5e. De bijvoedering van vischmeel leverde geen finantieel voordeel op en is bij de door ons aangewende voedering niet rendabel ge bleken. 6e. De conclusies gelden voor het door ons gebruikte kruisingsproduct van het veredeld Duitsch landvarken en het Groot-Yorkshire. 7e. De weidegang dient in ons land ook meer algemeen in de fokkerij en mesterij der varkens te worden opgenomen, als middel om met be sparing van voeder een gezond en meer vleesch- rijk varken te verkrijgen. Wenken en mededeelingen. Drachtigheid laat zich in 't aanvangs- tijdperk dikwijls vaststellen door 't bedaard worden van zenuwachtige en lastige dieren, en voorts door 't uitblijven der tochtigheid of den korten duur daarvan. Chronische ziekten, als kolder, en aanwendsels als met den staart naar de leidsels slaan, enz., blijven dikwijls geheel achterwege. Hiervan maakt men wel op be- driegelijke wijze gebruik, om bij verkoop voor de dieren een hoogeren prijs te bedingen, dan zij waard zouden zijn vóór en na de drachtigheid. De behoefte aan zout is zeer verschillend bij de onderscheidene diersoorten, en hangt bo vendien van de'voeding af. De grootste behoefte aan zout hebben geiten en schapen, dan volgen runderen, varkens, paarden en ezels. Paarden, die rationeel gevoed worden met haver, hooi en haksel, kunnen 't zonder toegift van zout wel stellen. De vleeschetende dieren krijgen in hun voedsel zout genoeg. Over 't geheel is voor planteneters een gift van zout voordeelig, zelfs noodzakelijk, als men veel werk van de dieren eischt. Per dag bij gemiddeld 100 K.G. levend gewicht hebben paarden 24 gram, melkkoeien 410, kalveren 612, mestrunderen 58, mestschapen 8--12, wolschapen 5—15 gram zout noodig. Weet gij dit Weet gij, dat het met de wereldproductie van hout niet rooskleurig gesteld is, en men in gezaghebbende kringen vreest, dat in de toekomst een belangrijk tekort zal ontstaan Dat daarom wordt aangedrongen, dat over de ge heele wereld de productie zal worden vergroot Dat de Regeering der Vereenigde Staten van Noord-Amerika reeds het voorbeeld geeft door uitgestrekte particuliere bosschen aan te koopen en deze zelf te beheeren, en ze tot hoogere houtproductie wil brengen. Dat die Regeering ook woeste gronden in eigendom tracht te ver werven met het doel deze te bebosschen Weet gij, dat de houtbehoefte in de Ver. Staten grooter is dan in eenig ander land; dat Noord- Europa een overschot heeft, hetwelk echter ge heel noodig is om de behoefte van Zuid- en West-Europa te dekken; dat Nederland jaarlijks voor ongeveer 120 millioen gulden meer aan hout invoert dan uitvoert B-r. De copie van ingezonden stukken, die niet ge plaatst zijn, wordt niet teruggeven. Bulten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers. Mijnheer de Redacteur Met veel belangsteling heb ik kennis genomen van het ingezonden stuk: „Het ziekenvervoer en de ijsgang" in uw blad, en ik breng gaarne een woord van hulde aan Dr. van Gelder, die al weer hier bewezen heeft, hoezeer het lot der zieken op Flakkee hem ter harte gaat. Toch zij het mij vergund eenige bedenkingen te op peren tegen zijn voorstel .Men houde evenwel in het oog, dat ik op medisch gebied totaal een leek ben, die zijn meening gaarne tegen betere ideeën inruilt. Ook bij mij heeft de overtuiging post gevat, dat bij een winter, zooals we thans beleven, het vervoer van ernstige zieken onvermijdelijk spaak moet loopen, en heb ik mij afgevraagd: „hoe dan Mogen we een menschenleven opofferen, zoolang er nog middelen te beramen zijn, om dat te redden ?En dan beantwoord ik voor me zelf die vraag met een hartgrondig: „Neen dat mag en dat kan niet toegelaten worden, zoolang er nog middelen zijn om dat te verhinderen.' Nu is het idee van Dr. van Gelder schitterend bedacht, en ik juich het toe, dat hij het reeds zoover heeft gestuurd in Dr. Michael iemand te vinden, die in tijd van nood zou willen helpen. Doch nu kan ik me indenken, dat het op een gegeven oogenblik b.v. in het late avonduur of in den nacht voor Dr. M. ook onmogelijk zou kunnen zijn om te komen en ook, dat er ziektegevallen kunnen voorkomen, die niet ee nige uren uitstel kunnen lijden. En hoe dan Er staat een menschleven op het spel, en spoe dige hulp is vaak dubbele hulp. En waar nu op Flakkee de vereeniging S. B. Z. in den korten tijd van haar bestaan bewezen heeft, een zegen te zijn voor onze lijdende medeburgers, zou ik een ander middel willen aanbevelen, waardoor we in tijd van nood altijd geholpen zouden kunnen worden. Wanneer namelijk de verschillende vereenigingen in Flakkee de han den ineen sloegen, zou het dan niet mógelijk zijn, in het centrum van het eiland een terrein in orde te brengen voor landingsplaats voor een Mljnhardi's Hoesttab'etten, Doos 30 ct. Mijohardt's Keepljntabletten, 60 en 30ct. Bij Apoth. en Drogisten. klein vliegtuig. Ik maak me sterk, dat met de K. L. M. wel een overeenkomst te treffen zou zijn, om in tijd van nood een patiënt naar Rotterdam over te brengen. Zoo dit plan tot uitvoering gebracht zou kunnen worden waren we geholpen en dan zouden de zieken er in de eerste plaats mee gebaat zijn. In ons land is reeds bewezen dat het kan. De N. R. Cou rant van 14 Febr. j.l. toch deelt ons mede, dat een 9-jarig kind van Texel per vliegtuig naar het hospitaal te Den Helder is overgebracht. Bovendien heeft de vereeniging „Het Roode Kruis" reeds een ziekenraam ter beschikking van de K. L. M. gesteld om de patiënten van de Waddeneilanden zoo noodig, gedurende de ijsperiode per vliegtuig te vervoeren .zonder eenigen last van schokken. Ik hoop met dit schrijven mijn medeburgers tot nadenken over dit punt te hebben opge wekt. Dan is mijn doel voorloopig bereikt. U Ed. dankende voor de verleende plaats ruimte heb ik de eer te zijn, Uw dw. dnr., P. BISSCHOP. Den Bommel, 16 Februari 1929. Geachte redactie Het zou mij zeer aangenaam zijn, wanneer U onderstaande regelen in Uw blad opnam. Bij plaatsing betuig ik mijn hartelijken dank. Zooals onze stranden eb en vloed regelmatig vertoonen, zoo is het ook met het vereenigings- leven op ons goede dorp Melissant. Ook hier, zij het wat langzamer en onregelmatiger, valt gedurig hetzelfde verschijnsel op te merken. Vooral op Zangvereenigingsgebied is er een gedurige afneming in ledental van de eene ver eeniging waar te nemen, hetwelk dan de andere weder ten goede komt. Als de eene afneemt, is dat tot groei van de andere en dit geschiedt steeds beurtelings. Eerst stond „Concordia" op haar hoogtepunt waarna deze begon te kwijnen en vele harer leden moest afstaan aan de vereeniging waarvan de heer Doornbosch directeur is. Thans is deze op, haar beurt weer in een achteruitgaanden toestand en nu begint „Concordia" weer levens teekenen te geven. Tenminste, het bestuur der Christelijke school werd verzocht haar een lo kaal ter beschikking te willen stellen. Nu is het voorzeker niet af te keuren, wan neer men ook de zangkunst op hooger peil tracht te brengen. Vooral niet als het een chris telijke vereeniging betreft, die het christelijk lied uitzingt. En toch meen ik dat het bestuur hier ter dege voorzichtig zal moeten zijn en toezien dat zij zich niet in moeilijkheden brengt. Het bestuur toch, is tot op zekere hoogte verantwoordelijk voor wat in de school gebeurd. Daarvan is het zich wel bewust, getuige het feit dat de Meisjesvereeniging en de J. V. niet toegelaten werden op één avond te vergaderen. Dit viel toe te juichen, om de eenvoudige re den dat men ook den schijn des kwaads moet zoeken te vermijden. Wanneer men nu echter aan het verzoek der Zangvereeniging gehoor geeft, zou men den mug uitzuigen en den kemel inzwelgen. Bewijs? Terwijl de J. V. en de M. V. elk in een apart lokaal vergaderden, komen bij de repitities der zangvereeniging de leden vqn bei derlei kunne in hetzelfde lokaal bijeen. Ook de leiding der zangvereeniging biedt m.i. niet den waarborg die noodig is. Uit bovenstaande blijkt dus duidelijk dat de waarborgen, dat alles ordelijk zal toegaan, ten eenenmale te ontbreken. Hopende dat bovenstaande de aandacht zal trekken van belanghebbenden en zij het wijze woord mogen gedenken Wie zich aan een an der spiegelt, spiegelt zich zacht. U mijnheer de redacteur nogmaals dankend voor de plaatsruimte. EEN BELANGSTELLENDE. DE CRISIS IN DE SUIKERINDUSTRIE. De Kamer van Koophandel en Fabrieken in West-Noord-Brabant gaf haar aandacht aan den precairen toestand, waarin de Suikerfabrie ken en de suikerindustrie in 't algemeen ver keert. In haar vergadering van 30 Januari j.l. spe ciaal ten bespreking van dit hoogst actueele onderwerp belegd, hebben verschillende zeer vooraanstaande figuren het hunne van deze netelige kwestie gezegd. In deze vergadering waren vertegenwoordigers van de ministers van Landbouw en van Arbeid, Handel en Nijverheid en tal van mannen uit be stuurscolleges en uit kringen, dier echtstreeks of zijdelings verband houden met de suiker industries en den landbouw. We mogen veronderstellen, dat de kwestie, die hier besproken werd voldoende bekend is en volstaan er mede te wijzen op een belang wekkend telegram, dat Ged. Staten onzer Pro vincie aan de Kamer van Koophandel zond en waarin dit college dit uitsprak „Ged Staten van Noord-Brabant, in ver gadering bijeen, met U vreezend voor de onberekenbare nadeelen, welke dit gewest zou ondervinden van de crisis in de suikerindu strie, spreken den wensch uit, dat uwe ver gadering moge leiden tot het daarvan ge hoopte resultaat en dat het dreigend gevaar moge worden afgewend door eendrachtige samenwerking van alle belanghebbenden." Wij gaan de interessante redevoeringen, die door afgevaardigden van de diverse categoriën van belanghebbenden zooals de industrie de landbouwers de arbeiders voorbij en nemen hieronder letterlijk over de motie, die ten slotte door deze vergadering met algemeene stemmen werd aangenomen. Wij spreken den wensch uit, dat deze nood kreet uit ons gewest gehoord moge worden en de daad die hier noodig is er uit moge voortvloeien. Hetgeen de Kamer van Koophandel hier deed heeft onze onverdeelde sympathie en wij hebben het volste vertrouwen, dat ze ook verder met wakker oog de belangen van onze streek zal bewaken De motie luidt aldus De belanghebbenden bij de beetwortelcul tuur en de suikerindustrie in het gebied dei- Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Westelijk Noord-Brabant, in vergadering bij een op 30 Januari 1929 te Bergen op Zoom, onder de leiding dezer Kamer gehoord de besprekingen over het gevaar voor inkrimping der cultuur en der industrie, en over de belangen, welke verschillende be volkingsgroepen bij het onverminderde voort bestaan dezer cultuur en dezer industrie heb ben, spreken als hunne meening uit dat in 't bijzonder door de alom toegepaste bescherming er ernstig gevaar bestaat voor een belangrijke inkrimping der beetwortel cultuur en der suikerindustrie in Nederland; dat het verdwijnen van een belangrijk, ge deelte dezer welvaartsbronnen in het gebied der Kamer, zoowel voor de landbouwers als voor de arbeiders, middenstanders, schippers, industrieëelen en andere groepen der bevol king, ernstige gevolgen en belangrijke schade zou tengevolge hebben; dat het verkeerd is, waar zulke belangen op het spel staan, en waar de algemeene toe stand zóó duidelijk is, om te blijven over leggen over de vraag of de toestand van ge vaar wel op het uiterst bereikbare punt ge komen is, zonder dat onherstelbare schade wordt aangericht; dat bovendien bij het tot stand komen eener conventie voor Nederland vermoedelijk afhan kelijk zal zijn van den toestand, waarin de Nederlandsche industrie zich op dat oogen- blik bevindt, dat dus tot handelen moet wor den overgegaan, voordat onherstelbare schade is aangericht en de bereikbare en voor de hand ligende middelen terstond moeten worden aangewend om het gevaar voor aanmerke lijke inkrimping van cultuur en industrie te weren en verzoeken aan de Kamer van Koop handel en Fabrieken deze motie ter kennis te brengen van de Regeering en van de leden der Staten-Generaal. SOMMELSDIJK. Bij den correspondent der arbeidsbemiddeling dezer gemeente stonden vo rige week gemiddeld 23 werkzoekenden land arbeiders ingeschreven. De landarbeider D. H. had het ongeluk bij het zaaien van kunstmest, dat twee zijner vingers bevroren, zoodat hij zich onder genees kundige behandeling moest stellen. Door het Burgerlijk armbestuur en wees huis is een extra uitkeering gegeven aan de behoeftigen in deze gemeente. Ook door de diakonie der Ned. Herv. Kerk zijn extra gaven verstrekt aan hare bedeelden, en ook aan ver schillende andere gezinnen. Hedenmorgen werd aan den Oudeland- schendijk onder deze gemeente een auto onbe heerd gevonden welke blijkbaar in den nacht een ongeluk is overkomen. De lichten waren nog brandende en het voorwiel geheel verbogen. Door de vereeniging „Goedereede en Overflakkee's belang" is aan den Minister van Waterstaat telegrafisch verzocht de Rotter dam- sche Tramwegmaatschappij te verzoeken onmid dellijk een ijsbreker te stationneeren tot het onderhouden van den geregelden dienst Helle- voetsluisMiddelharnis v.v. MIDDELHARNIS. Vrijdagmiddag had er een hardrijderij op schaatsen plaats op de vliegers. De uitslag is le prijs D. de Baan, Barometer, 2e prijs A. vah Dongen, een vulpen. 3e prijs J. Peeman, ene armbandhorloge en 4e prijs H. Groenendijk 5. Vrijdagavond had de publieke verkooping plaats van 2 huizen en een schuur van de erven B. Driesse. De uitslag is Koop 1 huis en schuur ingezet door den heer D. Vroegindeweij Jz 3650.-Koop 2 een huis ingezet door de zelfde op 2350. Zaterdag had de ruim 70-jarige D. Zaa- ijer in zijn woning het ongeluk te vallen en zijn pols te breken. Bij J. Auperlee, Eendrachtssraat had Za terdag een schoorsteenbrand plaats. Daar men het onheil spoedig opmerkte werd het vuur door de buren met zout gebluscht. De uitslag van de gehouden stemming voor boekhouder van het Onderling begrafenisfonds is als volgtUitgebracht 520 geldige stemmen. Daarvan verkregen G. van Eek 24, J. van den Hoek, 14, A. Hollaar 6, J. Jordaan 6, J. Kootte 19, F. Kootte 28, A. Krijgsman Pz. 71, P. Lang broek 11, J. Oosterling 4, A. Springvloed 14, S. van der Valk 143, J. Vermaas 64, J. Verolme 47, KI. Vroegindeweij 32, L. Vroegindeweij 33 en F. van Zetten 9. DEN BOMMEL. Het aantal ingeschreven werkloozen bedroeg vorige week 43. Onder het vee van den landbouwer A. P. H. heerscht mond- en klauwzeer. De heer K. reed Zondag j.l. nabij den landbouwer Jacobs onder Middelharnis met een vrij groote vaart tegen een boom. De inzittenden bekwamen wonder boven wonder geen letsel. De auto echter werd zwaar beschadigd. Uitslagen wedstrijden, georganiseerd door de IJsclub „Volharding". 15 Februari j.l. ringrijderij voor heeren le prijs J. Tijl; 2e prijs F. Verheul; 3e prijs L. Mijs; 4e prijs A. Melissant Mz.; 5e prijs Kr. Buth. Voor jongens van 1416 jaar: le prijs M. I van Nieuwaal; 2e prijs A. Keuvelaar. 16 Februari j.l. ringrijderij voor heeren le prijs J. Tijl; 2e prijs G. Rosmolen; 3e prijs I C. Berkhoff; 4e prijs Joh. van Nieuwaal; 5e I prijs C. Kornet; 6e prijs A. van Nieuwaal; 7e I prijs C. Snijder; 8e prijs M. Koppenaal. Dames: le prijs A. Ras; 2e prijs B. Smits, I 3e prijs M. Mijs Dd.; 4e prijs T. Leeflang; 5e I prijs G. den Braber; 6e prijs E. Leeflang; 7e I prijs M. Mijs Ad.; 8e prijs C. Jongeling. 18 Februari j.l. voor schoolkinderen le prijs E. Mast, 2e prijs M. Melissant Cz.; 3e prijs A. Bouman; 4e prijs Fl. v .d. Plaat; 5e prijs J. Bakker; 6e prijs L. Geluk; 7e prijs J. van Prooijen; 8e prijs M. v. d. Welle. OOLTGENSPLAAT. Het Burgerlijk Arm bestuur stelt voor de armen reuzel verkrijgbaar tegen gereduceerden prijs. Ook werden steen kolen verstrekt. Dezer dagen kon men eenige jongelui schaatsen zien rijden op het Volkerak, wat zeer zeker een waagstuk genoemd mag worden. OUDE TONGE. Verslag van de algemeene vergadering van het Begrafenisfonds O. B. al hier op Woensdag 12 Februari, des n.m. 7 uur I in de vergaderzaal alhier. De vergadering werd gepresideerd door den I voorzitter van den R. v. T. den heer H. Beijer. I Spreker zeide, dat, daar er geen bericht van I verhindering van den voorzitter was ingekomen, I hij hoopte, dat hij door geen ziekte verhinderd I was, maar dat de strenge koude hem dwong I om thuis te blijven. Spr. bracht in de eerste I plaats dank aan de opgekomenen, ondanks het strenge koude weer. De notulen van de vorige algemeene ver- I gadering worden door den Seceretaris voorge- I lezen en onveranderd goedgekeurd en geteekend. I Bij het voorlezen van den toestand der ver- I eeniging bleek, dat 5 leden door den dood ont- I vallen waren, 13 bedankten door verhuizing I enz., totaal 18 leden, waar tegenover staat, dat I 30 nieuwe leden geboekt werden, alzoo, dat het I ledental op 31 Dec. j.l. was 847 leden, plus I 112 adspirant-leden. De leden waren verdeeld in 18 eerste, 649 tweede en 125 derde klas leden. I Daarna las de Penningmeester de rekening I voor, die in ontvang en uitgaaf de som van I 2060.88 geboekt had. Voor het eerst na de I oprichting was de som van 1000.— aan premie I overschreden. De bezittingen waren in totaal I de som van 17648.26. J Het salaris van den secretaris en den pen-' ningmeester werd op hetzelfde bedrag van het 1 vorig jaar gehouden. Het bestuurslid, tevens penningmeester, A. van Noord, werd met 56 stemmen van de 59 herkozen. Op de vraag van den voorzitter of de benoeming weder aangenomen werd, werd bevestigend geantwoord, en de leden dank ge bracht voor het in hem gestelde vertrouwen, en hoopte, dat vertrouwen ten allen tijde waardig te zijn. Het lid van den R. v. T., de heer L. v. d. Veer, werd met 52 stemmen herkozen, en v. d. Veer nam de benoeming aan. Bij de rondvraag vroeg de heer W. Malie paard of het niet mogelijk was om gedurende de wintermaanden vrij van premiebetaling te zijn. De heer J. Los zag liever, gezien de groei der financiën, de uitkeering bij overlijden ver hoogd. De Voorzitter zeide, dat de Verzekerings- I kamer daar zijn goedkeuring niet aan zou geven, omdat men dit jaar vrij was, om de premie- I reserve te laten verrekenen, mits men geen I hoogere uitkeering of een premievrij tijdvak .vl goedkeurde. 4*1 Daar beide heeren genoegen namen met het |l antwoord van den voorzitter, werd het pre- L sentiegeld uitgereikt en de vergadering met een I woord van dank aan de leden voor hunne me dewerking gesloten. I Uitslag prijzen van hard- en ringrijderij j.l. Zaterdag op het Spui alhier Hardrijden: le prijs P. Beijer (schaatsen); 2e prijs P. Breeman (sigaren); 3e prijs P. den Rooijen (handschoenen); 4e prijs J. Vogel (eau I de cologne). Ringrijden: le prijs C. Hartog (schaatsen), 2e prijs J. Abresch (sigaren); 3e prijs K. Los I (handschoenen); 4e prijs J. Buijs (wijn); 5e prijs P. van Eek (portemonnaie)6e prijs J. Worrell (pijp). In verband met den geringen voorraad I kolen bij den Kolenbond zal niet meer dan één I mud aan de leden verstrekt worden per week. NIEUWE TONGE. J.l week werden van hier vervoerd 1000 balen uien; peen werden niet verzonden. De opkomst van dienstplichtigen, die op 18 of 25 Februari a.s. moeten opkomen ter in lijving voor eerste oefening of voor herhalings oefeningen, is in verband met de heerschende gevallen van griep onder de militairen voor loopig 14 dagen uitgesteld. DIRKSLAND. De dienstplichtigen, die hetzij voor eerste oefening of voor herhalingsoefenin gen in het tijdvak van 1825 Februari moesten opkomen, behoeven dit evenwel niet te doen wegens de heerschende griep onder de militairen in sommige garnizoenen. De Coöp. Broodbakkerij alhier keert aan hare leden dit jaar uit: voor de bakkerij 16J4 en voor den winkel 5x/2 Maandagmorgen daalde op een stuk wei land nabij het Sas alhier een vliegmachine van Waalhaven, die een zieke van hier naar Rot terdam zou brengen. Daar de tramboot er echter Maandagmorgen weer in slaagde Middelharnis- haven te bereiken, gaf deze er echter de voor- I keur weer aan per boot te gaan. Het dalen geschiedde prachtig en naar men zei was het terrein voor het dalen en opstijgen met een vliegmachine zeer geschikt. Slechts het dempen van enkele greppels zou nog aanbevelingswaar dig zijn. Voor ons eiland-bewoners is het een I heele geruststelling nu hiermede dus gebleken is, dat er een terrein is voor het afhalen van zieken per vliegmachine en voor verdere drin- I gende gevallen in dezen tijd. De reis van Rot terdam naar hier duurde slechts een klein kwar tier. Het een en ander trok hier nog al belang stelling. De dienstplichtige J. B. Knops zal 4 Juli I a.s. voor herhalginsoefeningen te Breda moeten opkomen. Od de beurs was wegens de strenge vorst geen handel in landbouwproducten. Den te benoemen gemeente-geneesheer zal tevens de functie worden ongedragen van 0e"

Maas- en Scheldebode | 1929 | | pagina 2