Winterhanden Wintervoeten Schral© Lippen Ruwe Huid Iragfezondeti Stukken. Plaatselijk Nieuws. Merk era Sciiool waardeerde arbeids- en beweeg-methode. Deze punten tot slot zoodanig in een onder wijs en opvoedkundig verband geplaatst, dat alle normale leerlingen welke willen, het geheel absoluut kunnen volgen en met besliste resul taten, d. w. z. met een goed eind-diploma in hun zak de school verlaten. Deze zeer belangrijke factor, namelijk het goed kunnen volgen en het uiteindelijk slagen voor leerlingen met normale vermogens en werklust, moet de vooropgezette eisch wezen van iedere inrichting van onderwijs. Een inrichting van onderwijs welke aan dezen eisch niet voldoet is misplaatst en moet zijn onderwijs en zijn program met spoed herzien. De kracht lag dan ook tot 1928 hoofdzakelijk voor onze Ambachtsschool in het gezamenlijk onderwijs en hare juiste aansluiting op het prac- tische leven. De veranderde omstandigheden in de bedrij ven gingen echter meer vragen, het ging namelijk naast vaardige bewerking van het materiaal door de hand, ook vragen naar voldoende voor bereiding in bewerking van verschillende ma terialen met de machine. Dit was echter door gebrek aan ruimte en werktuigen niet mogelijk, we konden onze hier voor bedoelde werkmethode door aanvulling met eene vooropleiding in het gebruik van moderne machines niet toespitsen. Zoo was het voor 1928. Nu zijn echter alle vakken en het daarin te geven onderwijs in deze richting geperfectio neerd en zoodanig vervolmaakt, dat we nu onze leerlingen nog meer en beter dan vroeger, ge heel voorbereid niet alleen in den handenarbeid van hun vak, maar ook in de machinale be werking van het materiaal kunnen afleveren. De inwoners van Overflakkee en Goedereede kunnen zich dan ook gelukkig prijzen in de Ambachtsschool te Middelharnis eene inrichting te bezitten, waar hunne jongens volledig worden voorbereid om in de wereld hun boterham te verdienen. Want om het slagen en vooral vlotte slagen in de toekomst gaat het voor onze jongens. Er zijn tegenwoordig inrichtingen voor voor bereidend onderwijs als H.B.S., Gymnasiums, Lyceums enz. genoeg. De vraag komt echter voor de Ouders steeds meer naar voren: wat is des lagingscoëfficiënt en wat is het uiteindelijk resultaat van del eerlingen dezer inrichtingen en dan komt het volgende vaak scherp en in helaas niet gunstigen vorm naar voren. Het vlotte slagen op deze inrichtingen is slechts het deel van de zeer goede en die zeer goede leerlingen vormen nu eenmaal op alle inrichtingen van onderwijs de absolute minder heid. Maar we zijn met het constateeren van dit feit niet klaar. Allen, die met normale vermogens zijn toe gerust en willen, moeten zonder extremiteiten medekunnen en in de toekomst in de gekozen richting een menschwaardig bestaan kunnen ver overen. De leiders der inrichtingen zijn verplicht daar terdege rekening mee te houden. Het drove feit is echter, dat alleen, die hooge cijfers hebben bij hun einddiploma van de H.B.S. er wat we noemen vlot komen, de minderen komen er, de ervaring leert het, ondanks diplo ma, nooit. Ze blijven tobben. Dan komt het percentage, dat wel de hoogste klasse bereikt, maar toch zonder eind-diploma en zeer gedesilusioneerd voor de eerste en ook latere toekomst moet vertrekken. Tot slot nog de groote groep, die tusschen- tijds reeds sneuvelen. We laten daarbij de vraag, wat de ouders van een H.B.S.'er met eind-diploma, die geen voldoende geld hebben om hen verder te laten studeeren of met eene degelijke maandelijksche toelage naar de over kant sturen, verder moeten aanvangen maar onbesproken en onbekeken, want het uitzicht is uiterst nevelachtig. Bij elkaar echter vormende een percentage niet-geslaagden tegenover geslaagden, welke bij de tegenwoordige opvatting van program en onderwijs althans voor kleine en geïsoleerde centra's onevenwichtig genoemd moet worden. Velen van hen, welke nu een ziekelijk bestaan op een der vele inrichtingen van voorbereidend Middelbaar Onderwijs leiden, met twijfelachtige cijfers op hun rapport en een nog twijfelachtiger toekomst, zouden en beter vlotter door het leven kunnen gaan met grooter levensvreugde voor henzelf en hunne ouders, als ze in de techniek van een vak gingen en leerling werden eener vakschool, omdat in de vakken voor technisch geschoolden over de geheele wereld vraag en daardoor plaatsing mogelijk is, de technieken altijd van de laagste tot de hoogste emoloyé betaald worden, terwijl er veel meer mogelijk heden en perspectieven zijn, geheel verband houdende met datgene wat de betrokkenen in totaal presteeren, m. a. w. wat ze als mensch in hun geheel genomen waard zijn. De hoofdzaak is, dat diegenen welke een vak kiezen en op eene Ambachtsschool gaan met normaal kunnen en willen, vrijwel gega randeerd toekomst en brood hebben, terwijl men aan de inrichtingen voor voorbereidend M. O. zooals ook onze H.B.S. er een is, bij normale vermogens, ondanks ernstig willen en ploeteren van de zijde der leerling, er vaak toch niet kunnen komen. Dit laatste wijst op een ernstige fout. Tobben voor velen vanaf de eerste rapporten, extra uitgaven voor de ouders aan privaat lessen of bijwerken. Hier leg ik de vinger op een zeer wonde plek, namelijk om door privaatlessen te trachten met kracht en vliegwerk een evenwichtstoestand te scheppen, welke blijkbaar de betrokken inrich ting langs den weg van haar dagelijksch onder wijs niet in staat is te geven. Voor alle inrichtingen van onderwijs moet het volgende als eisch naar voren treden: na melijk ernstige selectie bij de inschrijving. De bedoeling mag namelijk niet voorzitten een be paald aantal leerlingen binnen de poorten te krijgen, maar eenmaal de schifting toegepast door toelatingsexamen als anderszins en toege laten moet de grootste doorsnede regelmatig zonder abnormale krachtsinspanning en zonder extremiteiten en privaatlessen re kunnen komen. Als dat niet mogelijk is hapert er wat. Een leeraar welke zichzelf en het door hem gegeven onderwijs respecteert, moet (anders dan door achterstand wegens ziekte) aan eigen leer lingen der inrichting geen bezoldigde privaat lessen wilen geven. Hij eischt (van zichzelf) dat */s zijner, leer lingen zonder meer slagen. Zoo dat niet mogelijk blijkt, zullen wij door de akten niet twijfelen aan bevoegdheid, maar wel aan bekwaamheid, de bezitter kan mogelijk zelfs geleerd wezen, maar dan is hij voor zijn taak in onderwijs of paedagogisch opzicht of wellicht beide toch niet berekend. Ook kan per slot het program van onderwijs te zwaar, dus niet in orde wezen. Al dat twijfelachtige voor heden en toekomst en afgescheiden nog van de vraag waar de schuld ligt, loopen de normale leerlingen eener Ambachtsschool mis. Daar slagen na toelating zoowel voor school als bedrijfsleven het grootste percentage van hen, die met normale vermogens begaafd zijn en voldoende ernstig willen, terwijl het hoogte punt, hetwelk de Ambachtsschoolleerling in de practijk van het leven kan bereiken, onbeperkt 1 Doos30-60-90ct.Tube80ct- Bij Apoth.en Drogi is en in nauwkeurig verband staat met zijne werkelijke capaciteiten en totaal kunnen. Het meest rechtvaardige en gezonde standpunt. Dit bedenke en overdenke alle ouders al vorens met hunne jongens eene beslissing te nemen wat ze na de lagere school met hen zullen aanvangen en naar welke inrichting van onderwijs ze hen zullen sturen eerste terdege. Ze zullen er hun eigen geluk en dat hunner jongens zeer mede bevorderen. We hebben een en ander gemeend in het algemeen belang en met het oog op de in schrijving van leerlingen aan de Ambachts school eens naar voren te moeten brengen. Deze inschrijving zal met het oog op den nieuwen toestand en in verband met het op roepen en aanstellen van eventueele leeraren ditmaal vervroegd worden. Ze wordt openge steld (zie hiervoor ook de advertentie in dit blad) vanaf Maandag 18 Februari tot en met Vrijdag 22 Februari a.s., 's morgens van 8^2 tot 12 en 's middags van 1 tot 3,30 in de Am bachtsschool, voor de vakken Timmeren, Huis- en Hoefsmeden, Machinebankwerken Schilderen. Auto-, Motor- en Rijwieltechniek. Men zorge op een der bovengenoemde data zich aan te melden, omreden het oproepen van eventueele leeraren door 't Bestuur onzer school uiteraard verband houdt met het getal leerlingen hetwelk zich voor ieder vak zal aanmelden. Door zich tijdig aan te melden steunt men zoowel zijn eigen belangen als die van anderen, want eene niet tijdige of onvoldoende aangifte van leerlingen voor een bepaald vak kan teleur stelling voor de overigen beteekenen. Ieder werke dus mede en wekke anderen daartoe op. De Directeur der Ambachtsschool voor Overflakkee en Goedereede te Middelharnis, CHR. F. HöSSEN. De copie van Ingezonden stukken, die niet ge plaatst zijn, wordt niet teruggeven. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers Ooltgensplaat, 8 Februari 1929. Geachte Redactie Zoudt U zoo goed willen zijn het volgende als „ingezonden" in Uw blad op te nemen In het nummer van Woensdag 6 Februari komt een verslag voor van de feestelijke her denking van het jubileum van den heer R. Kiewiet, hoofdonderwijzer aan de Chr. Nat. School te Ooltgensplaat. De wijze, waarop dit verslag is opgesteld, heeft mij en vele anderen pijnlijk aangedaan en verwonderd. Niet, dat er onjuistheden in voorkomen. Wie dat verslag echter leest krijgt den in druk, dat op die feestvergadering niet de heer Kiewiet de hoofdpersoon was, doch de heer Neels. Aan zijn woorden toch wordt verreweg de meeste plaats gegeven, terwij] de toespraak van den jubilaris zelf slechts tien regels wordt waardig gekeurd. Ook het door den voorzitter, Ds. de Lange, den heer van der Waal en anderen gesprokene, wordt slechts even aangestipt, alles draait om de beschouwingen van den heer L. A. Neels. Nu kan natuurlijk niet alles wat gezegd werd breedvoerig worden opgenomen, doch mij dunkt, ook in het -verslag had, evenals in de school, de jubilaris nummer één moeten zijn. Als men dan verder weet, dat dit verslag door den heer Neels zelf is opgesteld, *en ver moedelijk via Uw correspondent U toegezonden, dan is alle commentaar overbodig. U dankend voor de verleende plaatsruimte, teeken ik, Ooltgensplaat. A. DE VOS. [Onze correspondent wil ons wel even melden hoe dit zit. RED.] Geachte Redactie Vergun me een plaatsje in uw blad voor het onderstaande Aan de leden van het correspondentschap „Middelharnis", van de openbare lees zaal en bibliotheek te Dordrecht. Velen zullen zich verwonderd hebben, dat vorige week geen boeken konden worden ge ruild en nu deze week ook nog niet. 'k Zal trachten u in 't kort de zaak mee te deelen, mede doordat verschillende leden me gevraagd hebben hoe dat toch kwam en allen er recht op hebben, dit te weten. Woensdag 30 Januari j.I. kreeg ik 's morgens half twaalf bericht van den gemeentebouwkun- dige van Middelharnis, den heer G. van Varik, of ik een plaatsje had voor den boel, die in de vroegere leeszaal stond, want alles moest er uit. Ik keek een beetje gek op, immers van den gemeenteraad had ik verlof om in dat lokaal boeken uit te leenen en het daarvoor noodige meubilair daar te plaatsen. Ik had geen opzeg ging gekregen, dus deelde ik de gemeentewerk lieden, die zich in dat lokaal bevonden, mee, dat alles er in moest blijven, 's Middags kwam weer een boodschap namens den heer Van Varik, nu bij monde van den chef-gemeente werkman. Deze wist mij ook te zeggen, dat niet alleen de heer van Varik, maar ook de gemeente veldwachter, de heer Dirx, in 't lokaal was, omdat ons meubilair er uit moest. Al weer het zelfde antwoord mijnerzijds en na wat over en weer praten kwamen we overeen, dat genoemde chef zich bij mijn helpster zou vervoegen om even met de sleutels te komen, zoodat onze tafel leeggemaakt kon worden en in 't portaal van het gebouw kon worden geplaatst, zoodat het lokaal zelf dan gemakkelijk kon worden schoongemaakt. In plaats dat dit gebeurde bleek me naderhand, dat heel de boel er uit was ge haald en door de gemeentewerklieden was op geborgen in 't zoogenaamde luihuis van den toren. Ik ben onzen burgemeester een bezoek gaan brengen, heb dit later nog eens herhaald en Vrijdagmiddag 1 Febr. j.I. kreeg ik van den burgemeester de toezegging, dat voorhands de groote kast niet geplaatst kon worden, maar dat B. en W. het er over eens waren, dat verder alles in 't gebouw terug moest, opdat de boeken- uitleen weer zou kunnen plaats hebben. De bur gemeester zou dan ook de heer van Varik op dragen, daarvoor te zorgen. Ik dacht zoo, nu dan komt alles weer voor elkaar, we krijgen dan maar een strubbeling van één week. Maar B. en W. hebben wel wat te zeggen in onze gemeente, doch het heeft er allen schijn van, dat de gemeente-bouwkundige een mach tiger factor is in 't gemeentebestuur. Immers Zaterdags kon de heer van Varik geen per soneel krijgen om 't zaakje weer te verhuizen, maar 's Maandags zou het dan gebeuren. Toen ik 's Maandagsavonds eens m'n paperassen wou gaan ordenen, stond ik wel wat verbouwereerd, want oogenschijnlijk was er nog niets in het gebouw terug. Ik weer naar den burgemeester, 't wordt zoo langzaam aan vervelend, en hem meegedeeld, dat er nog niets was gedaan. Deze ging verontwaardigd de heer van Varik een bezoek brengen en de heer van Varik deelde hem mee, dat hij de boeken had laten terug brengen en ik dus tegen hem had gelogen. En werkelijk, de heer van Varik had de boeken laten terugbrengen ,inaar die stonden achter slot in een kast en de sleutel was misschien door hem of een zijner ondergeschikten mee genomen, althans was, voor zoover ik kon nagaan, niet in 't lokaal aanwezig. Dinsdagmorgen kwam er een bode van het gemeentehuis of ik op 't secrtarie wou komen, men had daar een boodschap voor mij. Nu is 't bij gewone menschen usantie, als iemand een ander wat heeft mee te deelen, dan gaat hij naar die ander toe. Dit schijnt in de hooge regionen van ons regeerkasteel niet zoo te zijn, dan moet een ander daarvoor uit z'n werk worden gehaald. Enfin, 'k ging ditmaal nog maar eens naar 't gemeentehuis. Daar was behalve 't gewone personeel ook de heer van Varik aanwezig. De gemeentesecretaris scheen me al een standje te willen geven, omdat ik den burgemeester wat op den mouw had gespeld, want de heer van Varik had alles in orde ge bracht. Ik zal om niet te lang te worden, het geheele gesprek niet meedeelen, 't zou anders wel ver makelijk zijn. De heer v. Varik vertelde me op mijn desbetreffende vraag, dat hij zonder van iemand orders te heben gekregen onze meubels er uit had laten halen en nu had hij die boeken er weer in gebracht, verder kwam er niets meer in. Dit was voor mij van belang, al die andere soesah had ik niets aan. 'k Heb hem toen ver- teld dat ik mij hield aan hetgeen de burgemees ter mij namens B. en W. had toegezegd en dat we dan wel zouden zien. Den volgenden dag is door mij aan den burgemeester een schrijven gericht om nu toch te willen zorgen dat de boel in orde kwam. Tot op heden heb ik daarvan niets gehoord, dus mijns inziens heeft het er allen schijn van, dat B. en W. minder in de- melk hebben te brokken dan de gemeente-opzich ter. De leden weten nu ook wien zij het moeten wijten, dat zij van lectuur of studie-materiaal verstoken zijn, dit is aan onzen geachten ge meente-architect, den heer G. van Varik. Im mers zonder tafel om de boeken op uit te zetten, zonder kisten om de boeken te verzenden naar Dordt, kan ik geen boeken uitleenen en het maakt voor mij geen verschil of die Bbeken achter slot staan in 't eene lokaal of bij het andere materiaal liggen opgeborgen. Als de betrokken persoon (en) dit maar in de gaten houd (en), dat alle schade die aan onze spullen mochten komen, door, hun door niets ge rechtvaardigd optreden, voor hunne rekening is. U, geachte redactie dankend voor de plaats ruimte. A. KERKHOF. Corresp. Dordtsche leeszaal. SOMMELSDIJK, Door den landarbeider P. Holleman is ondershands een woonhuis» staande aan de St. Sebasteaan Doelstraat gekocht van J. van der Meide te Middelharnis. De dienstplichtige P. Mastenbroek, van de lichting 1929, is tegen 1 Maart a.s. opgeroe pen om te worden ingelijfd bij het 7de Regi ment Veld-Art. (bereden) le ploeg te Bergen op Zoom. De dienstplichtigen van dezelfde lich ting B. Hartensveld, M. Vlot en J. van der Waal zijn opgeroepen tegen 20 Maart a.s. om te worden ingelijfd bij de 2de Schoolcompagnie, 14e Reg. Infanterie le ploeg en de dienstplich tige A. Kranse moet op dienzelfden datum wor den ingelijfd bij het Reg. Wielrijders te 's Her togenbosch. Bij den correspondent der Arbeidsbemid deling dezer gemeente stonden vorige week ge- middlde 16 werklooze landarbeiders ingeschre ven. Vorige week werden uit deze gemeente 251000 K.G. aardappelen en paardepeen ver scheept. MIDDELHARNIS. Zondag werd door de Tramboot assistentie verleend aan een motor boot die in het Haringvliet in het ijs vastzat en niet verder kon. Nadat de tramboot den motor had vrijgemaakt, kon zij haar reis voort zetten. Door de A.R.-kiesvereeniging „Neder land en Oranje" zijn als bestuursleden gekozen de heeren Joh. Struijk en J. Autsema en herko zen de heer P. H. Boekhoven. In de afgeloopen week zijn alhier aan de kaai aangebracht en verscheept, 98000 kilo's King Edward aardappelen. Bij de Vereeniging „Steun bij Ziekenhuis- verpleging" Middelharnis-Somelsdijk, zijn tot bestuursleden herkozen de heeren Dr. Arends, Van Heest en Van Hemert. De heer Kieviet uit Sommelsdijk (winke lier) bracht per auto volk bij de vliegers en had 't ongeluk dat de auto door de gladheid slipte en in 't water terecht kwam. Na veel moeite en inspaning gelukte het den auto erg bescha digd er uit te halen. Zaterdagmiddag had op de Vliegers een wedstrijd in schoonrijden plaats. De uitslag is als volgt: Mej. den Hollander met den heer de Koning 1ste prijs; Mej. v. Buuren met den heer v. Buuren 2de prijs; Mej. v. Schelven met den heer Joppe 3e prijs Mej. Kastelein en den heer Kastelein 4e prijs. Bij den Correspondent der Arbeidsbemid deling hebben zich als werkloos doen inschrij ven 51 personen, namelijk 35 arbeiders, 9 vis schers, 4 metselaars, 2 operlieden, 1 timmerman. De rijksveldwachter M. van E. had het ongeluk op het ijs te vallen en zich zoodanig te bezeeren, dat hij zich onder geneeskundige hulp moest stellen. DEN BOMMEL. Bij de arbeidsbemiddeling stonden de vorige week 39 werkloozen inge schreven. Onze vroegere dorpsgenoot J. van St. An- naland, thans postconducteur te Den Bosch, is in gelijke betrekking overgeplaatst naar Rotterdam. Met ingang van 17 Febr. a.s. is het hulp kantoor op Zon- en Feestdagen voor den tele foon- en telegraafdienst geopend van 89 uur des voorm. De buslichtingen zijn als volgt ge regeld richting Middelharnis 7.10, Ooltgens plaat 9.25 v.m. dorp (kombestelling) 10.40 v.m. Middelharnis 18.30, Ooltgensplaat 20.25 en dorp (kombestelling) 21.15. Uitslag wedstrijden gehouden door de ijs- club op Zaterdag j.I.Ringrijden heerenle prijs J. Kamerling, 2e prijs F. Holleman, 3e prijs C. Kornet. Ringrijden Dames le prijs B. Smits 2e prijs M. Mijs en 3e prijs E. Leetlang. Hard rijderij met hindernissen le prijs J. Kamerling, 2e prijs P. Holleman, 3e prijs C. Kornet. OOLTGENSPLAAT. Bij de politie is aangift gedaan van de ontvreemding van goe'deren uit een loods van der R.T.M. Een onderzoek wordt ingesteld. Verslag van de vergadering der A.R.kies- vereeniging onder voorzitterschap van C. Kor teweg Lz. op 8 Febr. Na de gebruikelijke wijze van opening en het lezen der notulen en nog enkele huishoudelijke zaken te hebben afgedaan sprak Ds. de Lange van hier over de Antirevolutionaire Partij en de Pers. Spr. vindt het jammer dat in het boek Schrift en Historie bijna niet over de pers gesproken wordt. Hij behandeld daarna de volgende drie punten: le. De exploitatie van de pers; 2e. De invloed van de pers en ten 3e Onze roeping tegenover de Pers. Vijf eeuwen geleden werd door Laurens Jans- zoon Koster de boekdrukkunst uitgevonden. Nu is men reeds zoover gevorderd dat in 1 uur 30.000 couranten van 24 bladzijden groot kun nen worden klaargemaakt. Veel arbeid is er aan een degelijk dagblad. Tal van redacteuren, cor- respondenten, en administratief personeel zijn dag en nacht in de weer om ons op de.hoogce te houden. Een dagblad is voor heel het gezin en daarom eischen wij een christelijk dagblad. Dit hebben wij in De Standaard en De Rotter- dammer. De invloed van de Pers is groot. Spr. noemt als een voorname zaak ook de oorlog en de pers. De Telegraaf heeft ons steeds aan den oorlog willen doen deelnemen. Ook op de jeugd heeft de pers grooten invloed. De neutrale bladen vergiftigen de christelijke gezinnen. Dit komt niet' alleen uit in de verkeerde feuilletons doch ook in allerlei sportberichten, enz. Daarom heeft ook de pers hare invloed. Spr. leest reeds 49 jaar De Standaard, en wil geen ander blad in huis dulden, mede hierdoor is er geen gevaar dat zijn jongens de A.R. Partij zullen verlaten. Dat zoovelen in onze jeugd onze beginselen niet kennen en voorwei zeggen, is voor een groot deel de schuld der ouders, die op neutrale bladen geabonneerd zijn. En daarom is onze roeping onze pers te steunen, allereerst door abonnement, hoe meer lezers hoe sterker onze pers wordt. Doch ook onze -andvertentien mo gen nimmer in een neutraal blad, ook niet in de Advertentiebode doch in de Maas en Schel- debode. Op een vraag hoe spreker denkt over het binnenkort verschenen Dagblad „De Ba nier" zegt hij dat deze nog gevaarlijker is dan de neutrale bladen omdat met bijzonder vroom schijnende woorden onze partij wordt belasterd en 's Heeren zaak wordt benadeeld. Na nog eenige besprekingen wordt de verga dering die zeer leerzaam was met dankzegging door Ds. de Lange gesloten. Bij het bergingswerk van een alhier gezon ken schip heeft dhr. Sperling, wonende te Maas sluis, zijn hand zoo ernstig gekneld, dat een zijner vingers moest geamputeerd worden. Tijdens de afwezigheicf van zuster Buteijn,_ welke te 's-Gravenhage een cursus volgt ter T.B.C.-bestrijding, is tot tijdelijk wijkverpleeg ster benoemd mej. T. van der Gevel te Mid delharnis. OUDE TONGE. Vergadering van den ge meenteraad op Donderdag a.s,, des v.m. 10 uur. Woensdag 13 Febr. zal de meisjesvereeni- ging „Dorcas" haar jaarvergadering houden in de Oude School alhier. NIEUWE TONGE. J.I. week werden van hier vervoerd: 2500 balen uien en 2000 balen peen. De heer A. van Rumpt, brievenbesteller alhier, is met ingang van 2 Maart a.s. in ge lijke betrekking benoemd te Herkingen. Dopr de Coöp. Broodbakkerij „De Voor waarts" alhier wordt aan de leden een dividend uitgekeerd van 6 DIRKSLAND. De uitslag van de door de IJsclub „Dirksland" alhier gehouden wedstrijd in het hardrijden is als volgt: le prijs J. Groe nendijk, 2e prijs L. Baart en 3e prijs M. Dorst. De tijden waren voor de baan van 225 M. resp. 28.1, 30.2 en 31.2 seconden. De uitslag van de wedstrijd in schoonrijden is als volgt: le prijs Mej. J. de Man met J. Kaslander, 2e prijs mej. E. Holster met J. van Okkenburg, 3e prijs Mej. Gestel-Grootenboer; 4e prijs N. Gestel met M. de Bonte; 5e prijs Mej. C. Snijder met J. L. Coenradie en 6e prijs Mej. K. Olivier met J. Brooshooft. Tegen a.s. Woensdagmorgen is een open bare raadsvergadering belegd. De agenda bevat 33 punten. Tijdens afwezigheid van de bewoners is Zondagavond ingebroken in de woning van den heer D. L. Kasteleijn aan den Gelderschen Dijk alhier. Door vernieling van een ruit is men de woning binnengekomen, waar alles overhoop werd gehaald. Een klein bedrag aan geld wordt alleen vermist. Mej. S. Kasteleyn heeft tegen 1 April a.s. ontslag gevraagd als helpster aan de bewaar school. Op de beurs besteedde men voor de veld vruchten als volgt: aardappelen 2.25 en uien 6.50 per H.L. Naar peen was geen vraag. In de Ouwe Wei zullen weder een 3-tal woningen gebouwd worden. De muziekvereeniging zal Dinsdagavond en Donderdagavond haar jaarlijksche uitvoering geven. Tegen een ingezetene is proces-verbaal opgemaakt wegens het rijden zonder licht. Naar wij vernemen bestaan plannen tot demping van de Gooi aan den Secretarieweg. MELISSANT.* Vrijdag 8 Febr. trad voor de landbouwvereeniging „Ons Belang" als spre ker op de Weled. Heer P. J. 't Hooft over het onderwerp: „De bestrijding der tuberculose onder het rundvee in verband met de thans be staande Regeeringsvoorwaarden". De heer 't Hooft hield een belangrijke rede, welke bij alle aanwezigen instemming vond. Hij wees op het gevaar voor besmetting; de schade welke jaarlijks berokkend wordt aan den Neder- landschen veestapel door de t.b.c.; vervolgens wees hij op de bestrijding daarvan en besprak breedvoerig welke concessies de Regeering geeft aan deze bestrijding. Dat het nut van deze bestrijding wel duidelijk werd voorgesteld bleek hieruit, dat alle aanwezige veehouders zich na afloop dezer rede opgaven om aan de t.b.c.- bestrijding onder hun rundvee deel te nemen, onder de voorgestelde regeeringsvoorwaarden. HERKINGEN. Tegen een tweetal landbou wers is proces-verbaal opgemaakt wegens het vervoer van door Mond- en Klauwzeer besmet vee. De h|er v. M. kwam Zaterdag, toen hij terugkeerde van de ijsbaan, zoo ongelukkig te vallen, dat hij een bloedende hoofdwonde be kwam en genoodzaakt was zich te laten ver binden. Door het vele ijs, dat zich op de rivieren bevindt, kon vorige week de beurtschipper van hier niet uit Rotterdam terugkeeren. Ook thans, nu Koning Winter weer strenger regeert, zal hij de reis moeten schuldig blijven, wat voor vele winkeliers e.d. zeer onprettig is, aangezien onze gemeente toch al zoo geïsoleerd ligt. Naar we vernemen is ondershands een stuk bouwland, gelegen aan den Peuterdijk, ver kocht aan een paar ingezetenen dezer gemeente, om te dienen als bouwgrond. Vanwege de ijsclub „Herkingen", in sa menwerking met de vereeniging te Dirksland, werd vorige week op de baan te Herkingen gedurende een 3-tal middagen wedstrijden ge organiseerd. Op Donderdag 7 dezer een hard rijderij voor heeren over plm. 225 M„ aantal deelnemers 10. Prijzen zijn behaald door: le prijs J. Groenen dijk, 2e prijs L. Baart, 3e prijs M. Dorst. Vrijdag 8 dezer ringrijderij voor paren; aan tal deelnemende paren 16. Prijzen behaald door: le prijs Mej. L. Zoon, 2e prijs Mej. T. Wit vliet, 3e prijs Mej. J. C. Keur, 4e prijs Mej. P. Roodzand, 5e prijs Mej. Brooshoofd-Hagens. Zaterdag 9 dezer schoonrijden voor paren; aantal deelnemende paren 16. Prijzen werden behaald door: le prijs J. Kaslander met Mej. J. de Man, 2e prijs Okkenburg met Mej. Holster, 3e prijs D. Gestel met Mej. Gestel-Grootenboer, 4e prijs M. de Bonte met Mej. N. Gestel, 5e prijs J. L. Coenradi met Mej. C. Snijder, 6e prijs Brooshoofd met Mej. Olivier. De verschillende wedstrijden werden beguns tigd door fraai winterweer. Voor de laatste wedstrijd had de jury lang geen gemakkelijke taak, daar over 't algemeen zeer goed werd gereden. Er was Zaterdag enorm veel volk op de baan aanwezig. STELLENDAM. De garnalenvisschers heb ben de vorige week slechts 1 dag gevischt en gemiddeld per vaartuig gevangen slechts 20 K.G. garnalen. Ten gevolge van de vorst en het vele drijfijs op de rivieren zijn de beide beurtschip pers in de haven gebleven. De haven ligt thans dicht, zoodat er geen scheepvaart mogelijk is. Zaterdag j.I. trapte een der zoontjes van J. Roon alhier in een stuk glas, zoodat het zich bloedend verwondde en onmiddelijk genees kundige hulp moest worden ingeroepen. OUDDORP. Ten gevolge van het vele drijf ijs zijn de beurtschippers eerst Zaterdag hier in de haven aangekomen. Heden, Maandag, na middag was men nog druk bezig een schip te laden. Met behulp van een sleepboot zal ge tracht worden de reis te volbrengen. Door den grooten sneeuwval en den hevigen vorst is het werk van het afmijnen of afgraven en omzetten van verschillende stukken grond, gestaakt moeten worden. MIDDELHARNIS. Vrijdagavond 6.30 uur hoopt voor de Geref. Gemeente op te treden Ds. van Dijke uit Nieuw-Beijerland. Woensdag 13 Febr. ligt de rekening over 1928 der Herv. Diaconie ten huize van den boekhouder, den heer H. v. d. Wende, des nam. van 2 tot 7 uur ter inzage. DEN BOMMEL. De J.V. op Geref. Grond slag Ps. 121 2a alhier hield Vrijdag haar 20e jaarvergadering. Door het vele ijsvermaak kon niet precies op tijd worden begonnen. Toch werd om 7 uur met vol lokaal der Christelijke School geopend. De eere-voorzitter, ds. Schaafs- ma, opende de vergadering op de gebruikelijke wijze. Hij liet zingen Ps. 119 3 en las het 2e hoofdstuk van Spreuken, waarna hij voorging in gebed. De Voorzitter heette allen hartelijk welkom en inzonderheid den Burgemeester, die door zijn aanwezigheid zijn belangstelling toonde voor het jeugdwerk. Wegens het vergevorderde uur sprak de voor zitter slechts enkele woorden en gaf daarop den secretaris gelegenheid verslag uit te brenge'ir over het afgeloopen jaar, wat deed zien, dat de vereeniging sterk in ledental was geminderd, maar ook, dat men desondanks den moed niet opgaf en weer op nieuwe leden hoopte. Vr. .Buth gaf een inleiding ten gehoore over „SimsonOp een duidelijke wijze werd het geboren worden, zijn wonderlijke daden en ten slotte zijn droevig sterven verhaald en hoe door hem een begin was gemaakt Israel te verlossen. Na eenige bespreking werd ter afwisseling eerst een voordracht gegeven getiteld: „Het ver kochte paard". Op deze leuke voordracht werd 18 minuten pauze gehouden. Toen de pauze verstreken was kwamen fe licitaties aan de orde. Eerst Mej. E. Leeflang namens de M.V. alhier, dan de zustervereeniging van Stad aan 't Haringvliet en twee schrifte lijke, n.l. van Sommelsdijk en Ooltgensplaat. H. van Loon had een inleiding over: „Dr. A. Kuyper en de J.V.". De inleider toonde het verband aan tusschen Dr. Kuyper en de J.V. Hoe Dr. Kuyper baanbreker was geweest voor de Jongelingsvereenigingen, doordat door zijn werk de Calvinistische idee weer opleefde. Door afwezigheid van A. Verkerke werd da delijk weer pauze gehouden. Hierna las het jongste lid J. Geluk een in leiding voor over: „Mozes' roeping". Hij be handelde zijn vlucht en verblijf in de woestijn, de brandende braambosch, en zijn reis naar Egypte. J. Holleman had vervolgens een voordracht: ,Op voor herhalingsoefeningen". Waarop de laatste inleider met een inleiding kwam getiteld: „Kom mee naar de J.V.", waarin het doel en het nut van de vereeniging uiteen gezet werd. Ten slofte sprak de eere-voorzitter nog een ernstig woord in het belang dier vereeniging en wekte alle jongens, die er voor in aanmerking konden komen, op toch lid te worden tot hun eigen en elkanders voordeel. Hierna werd deze vergadering gesloten met het zingen van Ps. 72 11 en gebed. OOLTGENSPLAAT. De commissie tot we ring van schoolverzuim heeft tot haren voor zitter gekozen dhr. G. N. Breur en tot Secretaris dhr. P. Verkerk. OUDE TONGE. In de Ned. Herv. Kerk is 10.gecollecteerd ten bate der Kerk. De heer M. Faas, hoofd der Bijz. School, is in gelijke betrekking benoemd te Nunspeet (Gelderland). NIEUWE TONGE. Naar men ons mededeelt is voor het beroepen van een predikant bij de Ned. Herv. Kerk alhier een tweetal opgemaakt, waarop voorkomen: Ds. H. A. Leenmans te Delft en Ds. W. L. Mulder te Voorthuizen Heden (Dinsdagavond) wordt er een vergade ring gehouden door Kerkeraad en Kiescollege- waarin beslist wordt, welke predikant beroeps zal worden.

Maas- en Scheldebode | 1929 | | pagina 2