Pil nummer Beslaat mi mee Biaaen Zaterdag 9 Febr. 1929. Gemeenteraad. No. 3510. TWEEDE BLAD. SCHAAKRUBRIEK. z 0 a 0 Plaatselijk Nieuws. Bij Griep en Gevatte koude Sanapirin-tabletten, buisje 75,40, 25 ct. 3ij Hoesten en Bronchitis Anga-siroop. Flacons van 1 gld.enfl.75 '«uncslcJNOVINSES Correspondentie deze Rubriek betreffende te zenden aan F. W. Nanning Middelharnis. No. 90. De de door sommige aangegeven oplossing 1. Pa6 van probleem no. 103 bleek werkelijk een nevenoplossing te zijn. Hiervoor worden dus ook drie punten aangegeven. Probleem no. 106 is een voorbeeld van een volledig tempoprobleem met matverandering. De sleutelzet is 1. Dc6. Na de pion zetten 1 d5, of 1d3 volgt respectievelijk 2. Dc7 of Dc3 in plaats van 2. Db8 of Dal. De sleutel- zet in omgekeerde richting was mooier geweest. Het spel van de witte pion op g3 is aardig, doch overbekend. De toren op f6, welke geen varianten geeft, dient om nevenoplossingen tegen te gaan. De winnaar van den prijs over Januari is „UDI". Men kan a 11 Ij d tot den oplossingswedstrijd toetreden. Een goede oplossing van een twee- zet telt voor 2 punten, enz. Voor een foutieve oplossing wordt een punt in mindering gebracht (minimum aantal punten is nul). Voor de maan- delijksche prijs van 2.50 moet men de meeste punten hebben. Ook niet-abonnè's zijn welkom. Heeft men 10 keer achtereen geen oplossing ingezonden, dan wordt men geacht niet meer mee te doen. Stand van den ladderwedstrijd na probleem no. 106. 103 106 Totaal. „Udi" 42 3 2 prijs. G.v.Gelder. 41 3 2 46 C. Tiemens 34 3 2 39 A. Verbrugge .33 3 2 38 D. Hofland 32 3 2 37 H. Tiemens 24 3 2 29 A. van Dijk 12 3 2 17 W. Nieuwland .11 3 2 16 F. C. Laas ..2 3 2 7 Oplossing eindspel no. 90. 1. Lc8, Ke5 (Dc8 kan inet wegens 2. Dg4 of h3). 2. Ke3, Dc8. 3. Df4, Kd5. 4. De4, Kc5. 5. Dc2 en wint. Probleem voor den wedstrijd. No. 108. A. G. STUBBS. 5e E. V. 3e Gjrantham Tournooi. Zwart (10). Wit (9). Wit: Kh6, Dh4, Tb5 en d7, Lb2 en g8, Pd5 en f6, pi. a4. Zwart: Kc4, Del, Ta6 en c8, Le2, Pe6 en f4, pi. b7, d3, e5. Mat in twee (2) zetten. Oplossing inzenden vóór Donderdag 21 Febr. Eindspel no. 91. In een partij uit de Holland—Engeland partij ontstond aan bord 6 de volgende stand ZwartGeus. WitHitchell. Wit speelt 1. e6, fe6. 2. Pd5, Dd5. 3. Df6J- Kh8. 4. Dg6f remise door eeuwig schaak. Eindspel no. 92. Wit: Kg6, Lb6, pi. h2. Zwart: Ke4, pi. d6, g2, g5. Wit speelt en maakt remise. MEDEDEELING. Nogmaals worden belangstellenden herinnerd tf" ^r-> tweet^e theorieles, die de heer E. de Haas Donderdag 14 Februari, ten huize Jacobi voor de vereeniging „Ons Genoegen" zal geven, 3ar. ii^ eerste 'es onder zulk een groote be- angstelling plaats vond, twijfelen wij er niet aan o deze tweede les zal een even groot of grooter aantal bezoekers tellen. Ook voor niet- leden zal de les toegankelijk wezen voor f 0.50. Aanvang plm. kwart over acht. CORRESPONDENTIE. Jos. Duv. No. 27. 1. Dh4. E. C. L. No. 678, 1. Pd4. J. P. C. Eerst nu bij 't noteeren der oplossing van uw probleem bemerk ik, dat u uw kaart geteekend hebt. Het is een aardige attentie, waarvoor ik u hartelijk dank. Wedstrijd Schaakclub »Ona Genoegen* 1928—'29. GROEP I. "O a s ca O X 60 a 'S o n Bund 1 1 I 3 Hoek 0 0 Nanning 0 0 1 1 GROEP II. O O Cu Visser '/a 0 Va 1 2 Parée Va 0 1 0 l'/a le Comte Va 1 0 1 2'/a GROEP III. v. Gelder «t -a u 4i 00 00 s h JO Ui O v. Gelder. Va 1 1 2'/a Weeda Va 0 0 l'/a Verbrugge 0 1 0 1 Groep IV. D. Jacobi A. Kerkhof J. Zaaijer G. v. d.Wende W. Nieuwland D. Slis A w Vergadering van den Gemeenteraad van OOLTGENSPLAAT op Donderdag 7 Februari des nam. half drie uur. Veel belangstelling van de zijde van het pu bliek. De Vooorzitter, burgemeester Donkersloot opent de vergadering met gebed, waarna hij een Nieuwjaarsrede uitspreekt, waarin hij de gebeur tenissen van het afgeloopen jaar de reveu laat passeeren. Op 1928 mag met gemengde gevoe lens «worden teruggezien. Er is zoowel reden tot dankbaarheid als tot droefheid. Spreker dank de heeren die spr. hun nieuwjaarwensch deed toekomen en hoopt wederkeerig, dat het hun in 1929 in hun persoonlijk en gezinsleven zoowel als op stoffelijk en geestelijk gebied goed zal gaan. 1928 is een goed jaar geweest, zoowel voor den Raad als voor ieder der leden persoonlijk. Allen werden in het leven gespaard en ook op maatschappelijk gebied is er reden tot dank baarheid. Het is een gunstig jaar geweest. De oogst was goed en beter dan in 1927 toen door de vele regens de veldvruchten schade leden. Misschien mag gezegd worden dat de prijzen die voor de veldvruchten gemaakt werden iets beter hadden kunnen zijn. Maar over het alge meen moeten we toch dankbaar zijn. De gunstige reflex werd gezien in het burgerlijk leven in de gemeente. Er kan finantieele vooruitgang ge constateerd worden. Voor het eerst na vele jaren heeft de gemeente niet te tobben gehad met kastgeldleeningen, maar had zij in tegendeel een crediet op de Bank der Ned. Gemeenten. De uitbreiding der gemeente nam ook gestadig toe. Het inwonertal klom met 50 ingezetenen. Voor groote rampen werd de gemeente behoed en het sterftecijfer was laag, zooals den heeren uit de statistiek van het verslag der Gezond heidscommissie blijken zal. Enkele groote wer ken mochten op initiatief van den Raad ver richt worden, zooals de demping van de Kerk- gracht, aanschaffing van een motorbrandspuit en bouw van het postkantoor. Door een en ander is het aanzien der gemeente verbeterd. Ook de politieverordening werd aan belangrijke wijzigingen onderworpen en wacht nu nog op de goedkeuring van Ged. Staten, om in werking te treden. De samenwerking had steeds op aangename wijze plaats. Er was harmonie. De droevige gedachten komen op als de raad gedenkt aan het verscheiden van drie gemeenteambtenaren in het afgeloopen jaar. Spreker hoopt, dat 1929 een gunstig jaar zal zijn voor de gemeente en dat de samenwerking der raadsleden op dezelfde aangename wijze in het belang der gemeente zal voortbestaan. De notulen worden voorgelezen en goedge keurd. Enkele ingekomen stukken worden ter kennis der vergadering gebracht. De Mabeg meldt haar gewone verlies-saldo's over de afgeloopen 4 maanden. Naar aanleiding daarvan vraagt de heer VAN ES (A.R.) hoe dat zit met de leeningen voor de Mabeg, zullen die allen afgelost zijn als de fa briek in 1942 aan de gemeenten overgaat? Of blijven die op de fabriek rusten ten koste der gemeenten De VOORZITTER antwoordt dat alle lee ningen op één na die tot 1947 loopt, in 1942 afgelost moeten zijn. De gemeenten leenen, maar de Mabeg betaalt rente en lost af. De gascom- missie staat op het standpunt dat de aflossing op zoo kort mogelijke termijn moet plaats heb ben. Straks zal er weer 15000.geleend moe ten worden. De rijksveldwachters Hendriks en Tigchel- man danken voor de gratificatie ad 75.— die elk hunner genoot. J. C. Hermans bericht zijn benoeming tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim te aanvaarden. De keuringsdienst van waren geeft rapport over het afgeloopen jaar. L. Jordaan, gemeenteveldwachter bericht er prijs op te stellen, dat zijn pensioengrondslag berekend blijft op een salaris van 2300. Deze gemeente zal in de kosten voor den keuringsdienst van waren bij te dragen hebben 454.80, wat vrijwel met het bedrag- hier voor op de begrooting uitgetrokken overeen komt. De drie slagers uit de gemeente klagen over te hooge keurloonen en verzoeken de prijzen voor een koe op 3.— en voor een varken op 1.— te brengen. De VOORZITTER zegt hierover met Oude Tonge geconfereerd te hebben en "berekent dat er wel iets af kan. Winst behoeft er niet ge maakt te worden. Er is gemiddeld ongeveer 1200.winst gemaakt. B. en W. stellen voor een rund te brengen van 7.op 5.— en een varken van 3 op 2, dan houdt men ongeveer 340.over, wat noodig is voor eventueele risico. Het tarief dat de slagers noe men is te laag en zou op verlies uitloopen. Zij willen het nieuwe tarief 1 Januari 1930 doen ingaan. Er moet kon. goedkeuring op komen, zoodat terukwerkende kracht onmogelijk is. De heer HOBBEL (neutraal) klaagt er over dat termijnen tusschen le en 2e keuring te lang duurt. Als het warm weer is, is het vleesch toch nog bedorven voor het geconsumeerd wordt De heer VAN GURP (S.G.P.) voert het pleit voor een geëxamineerd keurmeester die niets anders doet dan keuren. De heer VERMAAS (R.K.) zegt zich goed met het voorstel van B. en W. te kunnen ver eenigen. Reeds in 1927 heeft spr. er op aange drongen de keurloonen te verlagen. Het behoeft geen winstzaakje te worden. Dat is steeds spre kers standpunt geweest. Het verblijdt spr. dat B. en W. thans van zienswijze veranderd zijn. De VOORZITTER zegt steeds op het stand punt gestaan te hebben dat 't bedrijf geen winst zaakje mag worden. Maar in 1927 was het be drijf nog te jong om te zien wat de uitkomsten zouden zijn. Thans kan er een globaal over zicht over enkele jaren genomen worden. Er is in 1927 een nadeelig saldo geweest bovendien. De heer VAN ES vraagt hoe het verband is met andere gemeenten. Kan deze gemeente zelf standig de keurloonen herzien Is het mogelijk dat Den Bommel de loonen ongewijzigd houdt De VOORZITTER antwoordt dat iedere ge meente zelfstandig procentsgewijze bijdraagt en terugontvangt. Dus is het mogelijk, dat in ver schillende gemeenten varieerende loonen geheven worden. De heer VAN ES maar als er nu eens ver lies is De VOORZITTER gelooft niet dat er bij de nu voorgestelde tarieven verliezen geleden zullen worden. Hetzou ook gewenscht zijn dat de in gezetenen zooveel mogelijk bij de slagers uit de eigen gemeente hun vleeschwaren kochten. De heer HOBBEL stemt dat toe, de inwoners moeten maar eens opgewekt worden geen vleesch en spek van slagers uit andere dorpen te koopen. De heer DE VOS wil de winst van het be drijf over de slagers verdeelen. De VOORZITTER antwoordtdit is on mogelijk. Dat zou in den vorm van een grati ficatie moeten gebeuren en dat gaat natuurlijk niet. De heer DORSMAN (neutraal) wil de tarie ven met 1 Januari 1929 doen ingaan. De VOORZITTER zegt dat dit niet gaat. Er moet eerst koninklijke goedkeuring zijn. De heer VAN GURRUP stelt dan voor de tarieven in werking te doen treden zoodra de koninklijke goedkeuring er is. Het voorstel B. en W. wordt in stemming gebracht. Tegen stemden de heeren De Vos, Dorsman en Van Gurp. De Dijkring bericht op een desbetreffend schrijven dat het bij dit college niet in de bedoe ling ligt de Slikdijk op te hoogen. De zangvereeniging „Sursum Corda" vraagt een lokaal voor een uitvoering. De VOORZITTER zegt dat B. en W. gaarne willen meewerken aan de verheffing van het moreele en zedelijke peil der ingezetenen en willen mild zijn met het geven van localiteit. Maar zij willen weren vergaderingen met een politiek of godsdienstig karakter, welke verdeeld heid en uiteenscheuring van de gemeente ver oorzaken. De heer BRINKMAN (S.D.A.P.) zegt dat B. en W. zich niet aan het raadsbesluit gehou den hebben. In de openbare school is gefilmd en in de bewaarschool is een uitvoering gegeven. Wanneer de besluiten van den raad niet ge- hanhaafd worden, dient het nergens toe zulke besluiten te nemen. De VOORZITTER antwoordthet raadsbe sluit is gehandhaafd. De heer BRINKMAN zegtneeen, de deur is op een kier gezet en allerlei catagoriën men- schen zijn binnengelaten. De VOORZITTER antwoordt dat men hier met een ouden toestand te doen heeft. De ver- eenigingen zijn jarerWang gewend uitvoeringen te geven. Advendo heeft nog kunstlievende le den en donateurs gemaakt. De heer BRINKMAN ja, in naam. De VOORZITTER er is niets aan te doen. Bij volksonderwijs staat men eveneens voor een ouden toestand. Spr. begrijpt niet waarom de heer Brinkman eerst nu met kritiek komt. Spr. laat zien uit aanvragen van vorige jaren, dat voorheen de raad zonder krietiek het steeds toestond. De heer Brinkman is zelf lid. Maar voorheen heeft hij nooit bezwaar gemaakt. De heer HOBBEL wil een milder standpunt innemen en de openbare school beschikbaar stellen voor alle nuttige, liefdadige en opvoed kundige samenkomsten. De heer DORSMAN zegtDe gemeente moest eigenlijk een stuk grond koop en er een vereenigingsgebouw op zetten. Dan was men overal af. De heer HOBBEL Ja, wie zal dat betalen, zoet lieve Gerritje. De VOORZITTER: En dan zou je toch de zelfde moeilijkheden blijven houden. De heer HOBBEL wil de school open zetten voor ieder zonder eenige uitzondering. De heer VAN ES is voor het voorstel van B. en W. en wil daarover maar laten stemmen. Met het voorstel van den heer Hobbel kan spr. zich in geen geval vereenigen. De heer VERMAAS wil verder gaan dan B. en W. Er is een groote groep menschen, die los naast elkander leven. Van eenig orga nisatie-idee en maatschappelijke samenleving hebben zij geen besef. Het is goed, als dat soort menschen bij elkander gebracht wordt. Maar in deze gemeente is er eigenlijk nooit een goed vergaderlokaal geweest. Dat bejammert spr. En daarom zou hij nu niet alles willen tegenhouden op kerkelijk en maatschappelijk ge bied en spr. neemt dan ook een ruimer stand punt in dan B. en W., al wil hij ook alles zoo maar niet toelaten. Spr. zou B. en W. een blanco mandaat willen geven. De VOORZITTER zegt niet zoo bekrompen te zijn als de heeren het voorstellen. Maar houdt er aan vast, dat tegen geen enkelen prijs publieke samenkomsten met debat over poli tieke en godsdienstige onderwerpen in gemeen tegebouwen wordt toegestaan. Dat verdeelt en wekt vijandschap., Overigens neemt ook spr. hier een zeer ruim standpunt in en wil de localiteit gratis afstaan. De heer VAN NIEUWAAL (A.R.) is het hiermede eens, maar wil 10.— voor het ge bruik heffen. De heer DORSMAN5.—. De heer HOBBEL zegt: Als het gratis gaat, heb je ze eiken avond. De heer VAN ES wil het niet voor niets geven. Er zijn voor de gemeente ook kosten aa nverbonden. In stemming wordt gebracht het voorstel-B. en W. Dat valt. Vóór stemden de heeren Van Es, Noordijk, Jacobs, Dorsman en Waling. Dan komt in stemming het voorstel-v. Nieu- waal. Dit wordt aangenomen. Vóór stemden de heeren Van Es, Van Nieuwaal, De Vos, Wa ling en Hobbel. Aan de orde is benoeming van een gemeente geneesheer. De VOORZITTER deelt mede, dat vijf sol licitaties zijn ingekomen. B. en W. neemt ze in alfabetische volgorde. J. L. S. Bruinzeel te Ter Aar, H. Hartman te Óoltgensplaat, C. W. Cramer te Óoltgensplaat, J. Vermet te Oud- Vosmeer en C. Cohen te Heilo. De laatste heeft echter om verschillende redenen zijn sollicitatie ingetrokken. Over de sollicitanten wordt in geheime zitting langdurig gediscuseerd. Na heropening der deuren wordt tot stemming overgegaan. Dr. Cramer verkrijgt 7, dr. Vermet 1 en dr. Hartman 3 stemmen. Vastgesteld wordt de schoolgeldverordening. De heer VERMAAS klaagt over het hooge schoolgeld, dat een zekere categorie kleine bur- germenschen met veel schoolgaande kinderen hebben te betalen. Spr. zelf b.v. betaalt straks voor vijf schoolgaande kinderen 60 cent per week. Dat is veel te veel. Het 7e leerjaar heeft een goede kant, maar het is toch ook weer een gedwongen verlengstuk waarvoor betaald moet worden. Als je goed oppast en zelf geld ver dient moet je het meeste betalen. Spr. zou hier nog verder op kunnen ingaan, maar zal dat .niet doen, doch hij zou kunnen laten zien, dat de gevallen dan nog gekker worden. De VOORZITTER stemt dit volkomen toe en wil trachten deze onbillijkheden nog weg te nemen. Met algemeene stemmen wordt de schoolgeld- verordening hierop vastgesteld. Vastgesteld worden de vergoedingsvoorschot ten voor de bijzondere scholen. De openbare school kostte per leerling 13.88. De R.K. school met 207 leerlingen krijgt derhalve 2873.16. Er is duizend gulden school geld en 80 voorschot is 1300.wat met de aanvrage overeen komt. De school met den Bijbel met 185 leerlingen krijgt volgens gelijke berekening 1060. voorschot. Machtiging wordt verleend tot wijziging der gemeentebegrootingen 1928 en 1929. De rekening van het. doktershuis wordt door de heeren Dorsman, Waling en Van Nieuwaal nagezien en in orde bevonden. Er is 207. nadeelig saldo, wat op de nieuwe rekening zal worden gebracht. De heer VAN GURP klaagt over gebrek aan een wachtkamer. De heer HOBBEL: 't Is eigenlijk niet ge schikt voor een dokterswoning. De VOORZITTER zegt, dat deze kwestie niet van vandaag of gisteren is. Met den vorigen arts kwam men niet tot overeenstemming. Spr. stelt voor B. en W. op te dragen met den nieu wen arts in onderhandeling te treden, b.v. dat hij de rente betaalt der kosten van verbouwing. Wordt goedgevonden. De heer HOBBEL vraagt inlichtingen over een telefoonplaatsing in het doktershuis. De VOORZITTER zegt, dat deze eigen machtig is geplaatst, zonder dat gevraagd werd waar zij gehangen moest worden. Zal nader onderzocht worden. De heer HOBBEL klaagt over een modderigen toegang naar de school in de Langstraat en pleit voor een doorgang van de woning van den heer Van Houten naar school. Wordt in voorzien. De heer DORSMAN zegt, dat 't hoofd der bewaarschool, ofschoon gehuwd, nog steeds haar werk doet, dat is in strijd met een ge nomen raadsbesluit. De VOORZITTER zegt, dat de wacht is op een nieuw hoofd. Oproeping is reeds geschied. De heer DORSMAN klaagt over woon wagens. De VOORZITTER zegt, dat volgens rijks regeling een standplaats moet worden aange wezen. Het is verplichtend. De heer VAN GURP wil het venten ver bieden, dan blijven ze vanzelf wel weg. De VOORZITTER: Ik ben gehouden aan m'n ventverordening. De heer DE VOS klaagt over een sloot achter de school. De VOORZITTER wil haar dempen. Zal nader onderzocht worden. Dan sluiting. SOMMELSDIJK. De koopman in pluimvee H. V. had het ongeluk met wagen en hit aan den Oudelandschen dijk te vallen. In bewus- teloozen toestand werd hij opgenomen. Een daar passeerende auto nam hem mee en bracht daa rpasseerende auto nam hem mee en bracht schillende ribben had gekneusd, terwijl zijn hoofd en arm deerlijk gehavend waren. Op de 1.1. Woensdag gehouden beurs bood men voor uien 6.50 per H.L., voor de eigen heimer aardappelen 2.30 en voor de paarde- peen 1.30. De jongejuffrouw J. S. had het ongeluk op het ijs te vallen en haar been zoodanig te verwonden, dat zij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. MIDDELHARNIS. Het dochtertje van den heer J. Struijk had het ongeluk op het ijs zoo ernstig te vallen, dat zij een hersenschudding bekwam. Bij het onderling begrafenisfonds zijn thans aan de beurt van aftreding: R. v. d. Valk, bestuurslid en J. van der Valk als boekhouder, welke zich niet meer herkiesbaar stelt. De schildersknecht W. van Dongen had het ongeluk zich zoo ernstig met glas in zijn hand te snijden, dat geneeskundige hulp noodig was. Dinsdagmiddag kwam de chauffeur van Witvliet met een vrachtauto bij het Panhuis aangereden, toen een kasjesman hem vroeg mee te mogen rijden naar Middelharnis. Dit werd hem toegestaan. Bij de Vliegers gekomen keek de chauffeur achter zich zag tot zijn ver bazing, dat hij den man onderweg verloren was, hoewel zijn kasje met koopwaren er nog op stond. Later vernam hij, dat zijn passagier er af gevallen was en dat hij zich nog al ernstig aan zijn hoofd verwond had. Hij was echter blij zijn negotie weer terug te hebben. Van den landbouwer A. N. sloeg aan den Waterweg een span paarden, gespannen voor een wagen met hooi, op hol. Na een eind- weegs te hebben voortgehold kwamen ze in bot sing met de vrachtauto van de coöp. brood bakkerij uit Dirksland. Deze wilde uitwijken, maar reed daarbij een hekje omver. Op den hoek van den Waterweg gekomen viel de wagen om en werden de paarden tot staan gebracht. De wagen was bijna geheel vernield. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Aan de Bataafsche Importmaatschappij is vergunning verleend tot het plaatsen van een benzine tank wagentje met een inhoud van 230 L. op het perceel bewoond door J. van Rossem alhier, kadaster bekend no. 705. Aan G. Arensman, J. Huizer, C. Trom mel, G. Vroegindeweij en K. Wesdijk, inge schrevenen voor den dienstplicht lichting 1930, is voor goed vrijstelling verleend wegens broe- derdienst. Op de Maandag j.l. gehouden ledenver gadering der Coöp. Kolenbond is besloten tot liquidatie. De prijzen der veldvruchten waren deze week als volgt: Uien 6.50, aardappelen 2.25 en paardepeen 1.20 per H.L. DEN BOMMEL. In de maand Januari j.l. gaf de regenmeter een neerslag van 18.4 m.M. tegen 61.4 m.M. in Januari 1928. OOLTGENSPLAAT. Het metselwerk van een nieuwe woning en werkplaats aan den Mo lendijk voor rekening van L. Dorsman Lz„ is opgedragen aan A. Oosters. Herdenking van het 25-jarig bestaan der vereeniging „Het Groene Kruis" op 4 en 5 Februari j.l. Na een woord van welkom aan een groot aantal aanwezigen zegt de voorzitter o.a. het volgende Uw groote opkomst doet mij vermoeden, dat de U in September j.l. vertoonde T.B.C.-film goed in den smaak gevallen is. Ik hoop, dat U hedenavond weer even vergenoegd huiswaarts keeren moogt. De film, die U zoo dadelijk ver toond zal worden, die zoo spoedig gevolgd is op de T.B.C.-film, vindt haar oorzaak hierin, Bij Apoth. en Drogisten. dat onze vereeniging heden haar 25-jarig be staan herdenkt en waar het bestuur meende, dezen dag niet onopgemerkt te mogen laten voorbij gaan, wist zij niet beter te doen, dan U bij deze gelgeenheid de Groene Kruis-film te doen vertoonen. Wat zijn 25 jaren een onaf zienbare tijd als men er voor staat en wat een kort poosje, een schaduw slechts als ze voorbij zijn en wat kan er in zoon tijd niet gebeuren. Gaarne zou ik U in den breede willen verhalen wat onze vereeniging in die 25 jaar meege maakt heeft, doch daarvoor ontbreekt mij den tijd. Iets moet ik U er toch echter over mede- deelen. Het was op 2 Februari 1904, dat op een algemeene vergadering van leden (het leden tal bedroeg toen 47 personen, die tezamen de som van 86.inbrachten) het eerste be stuur gekozen werd, bestaande uit 7 personen, welke bestuur bestond uit de heeren dokter Hers, voorzitter: J. G" van Putten, vice-voor- zitter; M. Breeman, secretaris-penningmeester, en nog 4 ambtelooze bestuursleden, n.l. de hee ren Ds. Verweij, ds. Dekker, pastoor Weve en J. Bol. Aan deze 7 heeren hebben wij ons Groene Kruis te danken en zij zijn de baanbre kers voor onze vereeniging geweest. Als ik U deze namen noem, ziet ge ze allen in ge dachten nog voor U staan, doch even spoedig komt ge tot de werkelijkheid, dat vier van deze heeren ons reeds door den dood ontvallen zijn, n.l. de heeren dokter Hers, Ds. Verweij, Ds. Dekker en pastoor Weve. Wat zou het dezen niet een genoegen geweest zijn indien zij heden de vruchten hadden mogen aanschouwen van hun arbeid. Het heeft echter niet zoo mogen zijn en daarom moeten wij volstaan met een eerbiedige hulde te brengen ter hunner nage dachtenis. Dit is een groote schaduwzijde, doch gelukkig kan er geen schaduw zijn als er geen licht is, want de overige drie heeren zijn voor ons gespaard gebleven. Wat de heer van Put ten betreft ben ik er van overtuigd, dat hij, zij het ook van verre, hedenavond met ons meeleeft, en ware het niet, dat zijn gezondheids toestand het hem belette, ik ben er zeker van, dat hij hier wel tegenwoordig zijn zou. Ten bewijze, dat hetgeen ik u zeg, op waarheid be rust, diene, dat de heer van Putten mij een brief zond, welke brief hij verzocht aan den secretaris te willen voorlezen. Uit dezen brief, die een bijna volledige beschrijving betrof vanaf de op richting tot het vertrek van den van P., bleek dan ook ten duidelijkste wat de heer van P. nog steeds voor de vereeniging gevoelt. Voort gaande daarop, meende de voorzitter wel te zullen sympathiseeren met allen, indien hij den heer v. P. dank zei voor zijn belangstelling en de hoop uitsprak, dat hij nog lang gespaard mocht blijven en den verderen bloei der ver eeniging nog mag aanschouwen. Wat de heer Breeman betrof, deze was in 1904 secretaris-penningmeester en bleef dit tot 1914, tot hij wegens zijn benoeming als hoofd der school te Langstraat deze functies moest neerleggen, doch ook te Langstraat nog een werkzaam lid bleef, getuige de vele leden welke hij daar nog wierf. Ook met dank aan dezen hoopt de voorzitter, dat de heer B. nog vele jaren lid mocht zijn en daarbij een goede ge zondheid mocht genieten. En nu de heer Bol. Wie kent niet de heer B. Hoevelen hebben nog niet hun onderwijs bij hem genoten Waar opbouwend werk te verrichten viel, stond hij steeds aan de spits, getuige ook onze vereeniging. Van 1904 af was hij ambteloos bestuurslid, doch ambteloos wil niet zeggen wer keloos, want wie de notulen naleest van de ver gaderingen in deze 25 jaar gehouden, vindt zijn naam daarin vele malen vermeld, en bo vendien werd hij verschillende keeren benoemd tot afgevaardigde naar de algemeene verga deringen te Rotterdam. Wel een bewijs dus, dat de verslagen, die hij daar uitbracht, ge apprecieerd werden. In 1922 werd de heer B. secretaris en is dit nog steeds en welke jongere ka nhet he mnog verbeteren Behalve onze ver eeniging viert de heer B. dus heden ook zijn 25-jarig jubileum als bestuurslid en daarom feliciteerde spr. den heer B. met dit zoo zeld zaam jubileum en hoopt, dat ook hij nog lang gespaard moge blijven, hem dankend voor zijn werk. Dat ook ons bestuur u waardeert moge blijken, dat zij niet gaarne zonder meer ook voor u dien dag zou laten voorbijgaan en om dit te bewijzen, wilde zij u een klein geschenk aan bieden en wel een bloemenmand en daarom een bloemenhulde, opdat ook uw vrouw, die u zoo lange jaren terzijde stond, de bloemen mag plukken van het zaad, door u zooveel jaren rijkelijk uitgezaaid. Nogmaals een woord van dank uitende, ging de voorzitter verder en her dacht toen hoe de heer De Ruijter, die van 1914 secretaris-penningmeester was tot 1922 en toen verder penningmeester tot het voorjaar van 1928. De groote werkkracht van den heer de R. schetsende en waardeering uitsprekend voor hetgeen ook de heer de R. voor het al gemeen en onze vereeniging in het bijzonder deed, betreurde hij het zeer, dat de heer de R. van zijn welverdiende rust nimmer heeft mogen genieten. Laat het zijn kinderen echter een troost zijn, dat het werk van hun vader zoo zeer op prijs gesteld wordt en daardoor den

Maas- en Scheldebode | 1929 | | pagina 3