Hoest, Heelpijn Burgerlijke Stand. Vergaderingen. f P Officieel Gedeelte. Visjücherfj|. Land- en Tuinbouw. 'iemengd Nieuw* V er koopin gen. herdacht, daar in Augustus 1914 het 25-jarig zijn bij het onderwijs niet kon doorgaan door het zoo eensklaps droevige uitbreken der mo bilisatie. Overwegende de groote opofferingen, waarin het hoofd zijn taak heeft volbracht, herdenkt hij diens bescheidenheid en humanen omgang 0p verschillend terrein. Aan vele corporaties nam hij een werkzaam aandeel; maar trok zich in de laatste jaren op medisch advies al meer van terug. Bij het wel werd ook het wee herdacht; de sombere wolken en beproevingen waren rijkelijk hun deel; eerst werd hun een zoontje van zes jaar op tragische wijze ontnomen en nu twee en een half jaar geleden een veelbelovende zoon van 21 jaren, na een langdurige ziekte; de trots van hun hart, welke na de hoofdakte verkregen te hebben, zich bekwaamde in de vakken der biologie. Maar ook in dit alles hebben zij Gods Vader hand en trouwe bijstand mogen ervaren en mogen zij na al wat hun wedervaren is met Samuel betuigen: Eben Haëzer, tot hiertoe heeft ons de Heere geholpen. Releveerende, dat het tevens nu een kwart eeuw is geleden, dat het eerste schoolgebouw der Vereeniging werd geopend, memoreert hij de verschillende bestuursleden, welke in den loop der jaren hebben werkzaam geweest tot bloei der school. Ook herdacht hij de verschil lende onderwijzers en onderwijzeressen, die hun beste krachten aan het onderwijs hebben be steed. In het bijzonder wijdt spreker eenige zeer waardeerende woorden namens zijn familie tot den heer Kiewiet, waarin deze in betrekking stond tot wijlen zijn vader, moeder en broeder, hoe laatstegenoemde als collega zoo hartelijk in de school met hem mocht samenwerken en als waarnemend hoofd hem tijdelijk verving. Overdenkende hoe de heer Kiewiet de laatste gebeden uitsprak aan de stervenssponde van zijn broeder en moeder, verwekt zulks bij hem onvergetelijke indrukken, waarna hij met de beste wenschen tot de jubileerende familie be sluit. De heer P. den Braber, als oud-voorzitter, richt zich in hartelijke bewoordingen tot den jubilaris en zijn gade en dochter, hun een vreugdevollen levensavond in Gods nabijheid toewenschende. De heer J. van der Waal van Middelharnis, als collega, huldigt de verdiensten van den heer en mevrouw Kiewiet, stipt aan wat deze deden in het belang van het onderwijs, waarna hij in gloedvolle woorden het bestuur als ideaal inscherpt, steeds met onvermoeide vlijt door te gaan, tot elk gedoopt Hervormd en Gerefor meerd kind het Christelijk onderwijs ontvangt. Vervolgens herdenkt de heer Van den Berg de aangename en prettige verstandhouding, die tusschen hen als personeel met het hoofd heeft bestaan en welk een gezegenden invloed van deze als leidend voorbeeld op hen ten beste is uitgegaan. De heer P. van den Heuvel, als tolk van de ouders optredend, en als echtgenoot gehuwd met een oud-leerlinge, zet in een prachtig be- Ipog uiteen de praktische waarde van het ge- ïoten onderwijs. Ds. de Lange, als Voorzitter van den Kerke- raad, feliciteert den heer Kiewiet, en wijst in zonderheid op de heerlijke resultaten van het Christelijk onderwijs, daar vooral hierdoor de kinderen gevormd worden tot sierlijke leden van Christus' Kerk. Spreker spoort aan tot ge trouwelijk arbeiden in den dienst des Heeren, daar op Gods tijd de gezegende verrassingen zich zullen openbaren. Als laatste spreker sprak als oud-leerling de heer H. van Rossum J.Gz., die in gloedvolle woorden den heer Kiewiet zijn innigen dank be tuigt voor de degelijke en voortreffelijke lee ringen, door hem opgedaan. De Voorzitter spreekt een woord van dank tot de verschillende sprekers, die op zoo tref fende wijze hebben bijgedragen om dezen avond tot een gezellige en onvergetelijke te maken. Hierna worden verschillende geschenken als blijken van erkentelijkheid door bestuur, per soneel, leerlingen en oud-leerlingen tot aller verbazing als aandenken voor de familie Kiewiet voorgesteld en overgedragen, waarna deze diep ontroerd en ten hoogste verrast allen hartelijk 'oor deze betoonde waardeering innigen dank "letuigt. De Voorzitter, den gevers eveneens dank toe brengend, verzoekt de vergadering de familie Kiewiet toe te zingen de wenschen, uitgedrukt in Psalm 122 vs. 3, hetwelk staande gezongen werd. Ds. de Lange besluit hierna deze welgeslaagde bijeenkomst met dankzegging. OUDE TONGE. Veeslag van de 2e Jaar vergadering van de Ned. Herv. Jongelingsvereen. op G. G. „Timotheus" alhier, gehouden 31 Jan. j.l. De Weleerw. heer Ds. Vlasblom opende deze vergadering door het zingen van Ps. 25 2, waarna hij voorging in gebed. Vervolgens leest de Voorzitter den eersten Psalm voor, waarna hij hierover een kort ope ningswoord spreekt, waarin hij de gelukzalig heid van degenen die bij God en Zijn Woord leven, stelt tegenover die der goddeloozen, wenscht daarna de vereeniging groei en bloei en dat zij een middel moge zijn om tot God te komen. Daarna dankt de eerevoorzitter hem harte lijk voor zijn blijk van medeleven, die op hoogen prijs wordt gesteld, waarna de secretaris en de penningmeester in de gelegenheid worden gesteld om hun verslag uit te brengen. Nadien geeft vr. J. Boom een inleiding getiteld „Ik ben Jozef uw broeder," waarin hij een korte schets van Jozefs vernedering tot verhooging geeft, stilstaat bij de ontmoeting, beproeving, be kendmaking en verzoening van Jozef met zijn broeders, dat dit voor ons een voorbeeld is, en brengt daarna deze geschiedenis over op Chris tus, waar vergeving van zonde is te verkrijgen. Hierover wenscht niemand het woord, waarna de afgevaardigde van Middelharnis in de gele genheid wordt gesteld om den zegenwensch over te brengen. Vervolgens levert vr. J. Barnat een inleiding over Calvijn, waarin hij na op de toestanden in dien tijd te hebben gewezen, stilstaat bij Cal- vijns' jeugd, gedrag, talenten, studie en bekee ring en vestigd daarna de aandacht op zijn vol hardenden ijver voor het Evangelie niettegen staande den velen tegenstand. Na een drietal vragen te hebben besproken, brengt de afgevaardigde van Sommelsdijk zijn zegenwensch over. Daarna volgt een inleiding van vr. J. Wirds, getiteld; „De Bijbel", waarin hij er op wijst, dat de Bijbel het boek is, hoe verschillend zij ook wordt gebruikt en beschouwd, waarom wij ze a s waarheid moeten bekennen, geeft een kort re aas van tien Bijbel, wijst op de beteekenis an Kanoniek en waarom dt Apochriefe boeken «aast den Bijbel staan. ven ens'ottf wijst hij nog op de wijze van schrij- vertalingen en verspreidingen van den Bij- oab waarin de genade Gods, Wiens Woord het immers is, tot ons spreekt, nier rover worden een 4-tal vragen besproken waarna wordt gezongen Ps. 84 vers 1 en 2 en gecollecteerd, welke met 2.50 als nagift be droeg 43.—. Nadat even was gepauzeerd, komt vr. H. Jonker aan het woord over het onderwerp „van Keizer tot banneling" (Napo leon.) Daarna bracht de afgevaardigde van de meis- jesvereen. „Dorkas" hare gelukwenschen over, waarna vr. J. Kardux een inleiding levert over den Emir van het Oosten. Hierna wordt de afgevaardigde van Dirks- land in de gelegenheid gesteld om den zegen wensch uit te spreken, waarna tenslotte nog een inleiding volgt door vr. H. van Noord, ge titeld: „Woord en daad'. Tenslotte spreekt de afgevaardigde der kna- penvereeniging zijn zegenwensch uit, waarna Ds. Vlasblom naar aanleiding van de laatste woorden van Oldenbarneveldt: „Maak het kort", Mijnhapdt's tïoesttabletten. Doos 30 ct. Mijuhardt'a Keelpijntabletten, 60 en 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. een kort slotwoord spreekt, spreekt den wensch uit, dat deze avond een goede propaganda voor de vereeniging moge zijn, dankt allen die hebben medegewerkt tot het welslagen der vergadering in 't bijzonder Voorzitter H. Faas, laat zingen Ps. 119 5 en sluit daarna deze drukbezochte verg. met dankzegging. Er werd getracteerd op thee met wafeltjes en sigaren. NIEUWE TONGE. De lijst van manslidma ten der Ned. Herv. Kerk ligt ter inzage ten huize van den kerkelijken ontvanger den heer J. Prince. HERK1NGEN. Bij de plaats gehad hebbende stemming voor een notabel bij de Ned. Herv. Kerk in de vacature B. v. d. Linden (wegens periodieke aftreding), werd deze met bijna al- gemeene stemmen herkozen. Mej. Heilema, tijdelijk onderwijzeres aan de Bijz. Lagere school alhier, is thans door 't Bestuur dier school voor vast aangesteld, welke benoeming door haar werd aangenomen. Het orgel der Ned. Herv. Kerk zal a.s. week gereed komen en naar hier worden ver voerd. Naar men ons meedeelt zal het echter niet voor omstreeks Maart in gebruik kunnen worden genomen, in verband met schilderwerk van een "gedeelte der kerk en van het orgel. De rekening der Diaconie der Ned. Herv. Kerk ligt vanaf Maandag 4 dezer tof en met Zaterdag 9 dezer bij den boekhouder J. G. Noordijk ter inzage. De verkoop der bijgekomen zitplaatsen in de Ned. Herv. Kerk kon wegens ziekte niet worden gehouden en is tot later uitgesteld. GOEDEREEDE. Donderdag avond 6 uur hoopt alhier voor te gaan de heer W. Bouman van Stellendam. OPSLUITING KOOIEENDEN. De Minister van Staat, Commissaris der Ko ningin in de Provincie Zuid-Holland, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat Gedepu teerde Staten, ter voldoening aan het bepaalde bij Art. 34 der Jachtwet 1923, bij hun besluit van 21 Januari 1929 No. 79 hebben bepaald, dat in deze provincie de kooieenden door den kooiman moeten worden opgesloten of gehokt gedurende het tijdvak 1 Juli tot en met 15 Sep tember 1929. Deze kennisgeving zal, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks te doen gebruikelijk is .alsmede in de Neder- landsche Staatscourant worden geplaatst. 's-Gravenhage, 1 Februari 1929. De Minister van Staat, commissaris der Koningin voornoemd, VAN KARNEBEEK. STELLENDAM. De garnalenvisschers heb ben de vorige week gedurende 4 dagen gevischt en gemiddeld per dag en per vaartuig gevangen 35 kilo garnalen, GOEDEREEDE. Daar de Kuilvisscherij niet meer loonend is, maken enkele vaartuigen zich gereed tot de garnalen of Noordzee visscherij. OUDDORP. De visschers vingen de vorige week van 25 tot 40 kilo garnalen per dag en per vaartuig. In de Westerstal een zalm van 14 pond en een van 20 pond. MIDDELHARNIS. GeborenPietertje d. v. A. de Boet en M. Ie Comte Ov riedenW. J Mo' 92 j. Wed. van D. WitvlietA, Koster 42 j. echtgenoot van M. Smit. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Geboren: Neeltje, d. v. Jan Driespong en Anneke Vis'e Maria Jacoba, d v. Willem J. Chr. Diepenhorst en Adriaantje van Rumpt Arie, z. v Pieter Oosthoek en Maartje Zwanen» burgAdriana, d. v. Teunis van Blèrt en Cornel a M HogerwerfTeunis Leendert, z. v. Dammis Vroegindeweij en Jannetje Timmer. DEN BOMMEL. Gr borenCornelia Theresia, d. v. Th. van van Everdink en A. Legierse. Overleden: Jan Mulkhuizen 86 je. v. C. CornelisseJosina Kroon, 60 j., e, v. A. Kameriing. OOLTGENSPLAAT. Geboren Jacob, z v. P. Vinke en L Hobbel Getrouwd: A. Kloet 30 j. en G A. A 31 jaar. NIEUWE TONGE. GetrouwdAnthonie Th. van Vugt, j.m. 23 j„ te Ooltgensplaat, en Maria J. Buys.j.d. 22 j. alhier. DIRKSTAND. GeborenCornelis, z. v. J Keur en v. J J. Rietvelt; Volbrecht, z. v. G Dijkgraaf en W StolkAdriana, d. v. J Ph Blok en T. ZaadnoordijkWillem, z. v. H. Ka ebeeke en E. Kole. STELLENDAM. Geboren: Jacob, z. v. P. Troost en A. v. Huizen Lauweris, z. v J Brinkman en T. van Soest; Maria, d v. Jb Troo t en J Roon Corneli z. v. Joh. Hoekman; Aren, z. v. H. de Goede en J v. d. Vlugt. Ondertrouwd: Hendrik Christoffel van Weezei, 27 jaar, en Paulina Rozetta Kievit, 28 jaar. MIDDELHARNIS. Vergadering van den Raad der gemeente op Woensdag 6 Februari 1929, des namiddags 2.30 uur. Te behandelen: 1. Ingekomen stukken. 2. Verzoek van den Ned. Chr. Landarbei- dersbond tot instelling eener steunregeling. 3. Benoeming onderwijzeres Meisjesschool. Voordracht luidtM. J. Boomsma, M. P. Joppe, J. Hartensveld. 4. Benoeming lid Commissie tot wering van schoolverzuim. Aanbevolen wordt J. Aut- sema. 5. Vaststelling wegenplan, met kostenopgaaf van wegenaanleg enz. 6. Aanvragen om erfpachtsgrond A. J. Boeter achter de R. H. B. S. Kleeuwens achter de R. H. B. S. W. Knöps achter de R. H. B. S. C. J. Jansen achter de R. H. B. S. B. Jan Kievit, achter zijn woning. C. J. M. van Paasschen achter de woning van S. v. d. Plaat. D. C. Huijsmans en A. L, v. d. Veer, grond- nabij de R. K. Kerk. 7. Verzoek afdeeling M'harnis vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken om subsidie. 8. Voorstel onbewoonbaarverklaring huis Voorstraat A 254. 9. Ontwerp gemeenschappelijke regeling U. L. O. School met andere gemeenten. 10. Verzoekschriften tot aanleg rioleering hui zen Marietjespad. 11. Voorstel wijzigingen gemeente begrootingen 1928 en 1929. 12. Brief schoolhoofden over schoolbouw. 13. Benoeming leden stembureaux. 14. Landverhuring Burgerlijk Armbestuur; land D. A. Buth voor zijn zoon Jacob Buth. EEN GESLAAGDE PROEFNEMING Driejaar geleden werd door ondergetekende als correspondent van den Plantenziektenkun» digen Dienst gewezen op de hier in deze streek veel voorkomende »bietenmoeheid.« Door waarneming en ondervinding van hem en anderen scheen er eenig verband te bestaan tusschen den verbouw van cichorei en het later daarop minder voorkomen van sbieten» moeheid.* Vanuit Wageningen werd gevraagd, een proefveld aan te leggen, wat, na bespreking met de plaatselijke landbouwvereenigingen te Dirksland, er toe leidde, dat de Flakkeesche Boerenbond het proefveld zou subsidiëeren. Een perceel, liggende aan den Staakweg in polder Di ksland, waarop bietenmoeheid in zeer sterke mate optrad, werd hiervoor aan» gewezen. De bedoeling was, na te gaan, of verbouw van cichorei invloed had, waartoe het veld in drie perceelen werd verdeeld, zóó, dat op een gedeelte geen, op 't andere eens en op 't derde tweemaal cichorei verbouwd zou worden. In 1925 was het geheele perceel voeder» bieten, die door de zeer sterk optredende bietenmoeheid een slecht gewas gaven. In 1926 werd het achterste gedeUte met uien bezaaid en het voorste met cichorei. In 1927 werd het achterste gedeelte (waar us geen c chorei had gestaan) bezaaid met uien en kocpien, terwijl het voorste gedeelte, voor de helft met cichorei en de andere helft met koepeen werd bezaaid. Hierdoor was voldaan aan den opzetgeen eenmaal en tweemaal cichorei met tusscden» vruchten, die r eutraal zijn ten opzichte van -bietenmoeheid.* In 1928 is het geheele perceel bezaaid met suikerbieten, waarbij de verschillen zeer dui delijk te zien waren, vooral onder daarvoor gunstige omstandigheden. Vooral het vers hil tusschen geen en wel cichorei verbouwd was zeer opvallend, terwijl het verschil tusschen één» en tweemaal cichorei minder duidelijk zichtbaar was. Het proefveld stond onder toezicht van de ProefveideDcommissie der Suiker-industrie en weid meermalen bezocht door den heer C. Kalisvaart, die ook de verschillende monsters getrokken heeft van de in 1928 verbouwde suikerbieten. Van deze ontving ondergeteekende het voor' loopig resultaat van de monstername met het navolgende bijschrift n ♦- Ci O <U J3 B S O O w 3 Suikergehalte 16,63 17,95 17,78 Gewicht in K.G. per biet ,1^0.39 0,45 0,48 »U ziet, dat er een duidelijk verschil is in gehalte. Het verschil in gewicht is ook wel duidelijk, maar daar het hier monsters betreft, moet dit met eenige voorzichtigheid beschouwd worden. Waar het officieele verslag van het proef veld in Maart verschijnt, is ondergeteekende met den heer Kalisvaart overeengekomen, het voorloopig resultaat t publiceeren en kan ieder die in deze zaak voor zichzelf eenig nut ziet, er zijn voordeel mee doen. Uit landbouwwetenschappelijk oogpunt is het zeker gewenscht, dat met verdere proef nemingen wordt doorgegaan. J. C. DE BONTE. Dirksland, 1 Februari 1929. '(Nadruk verboden). Vitrexglas of Tuindersglas 1 Men heeft de laatste jaren af en toe kunnen lezen van een soort glas, dat ook de ultra vio lette lichtstralen doorlaat, welke stralen een gun- stigen invloed zouden uitoefenen op het gestel en de gezondheid der menschen. Dit glas vitaglas geheeten zou daarom aanbeveling verdienen in ziekenhuizen en scholen vooral, 't Eerst nam men er proeven mee in Engeland welke, naar het heette, goede uitkomsten gaven thans gaat men ook in enkele scholen ten .on zent den invloed daarvan na. Onder den naam van Vitrexglas en Vioray- glas tracht men het glas, dat de ultra violette stralen doorlaat, ook in den tuinbouw, voor de bakken, in te voeren. Maar het Viorayglas kan wegens den hoogen prijs moeilijk daarvoor in aanmerking komen. Toch heeft men in den Proef- en Schooltuin te Hees met beide soorten in 't afgeloopen jaar proefnemingen gedaan. Het Vitrexglas bevat fijn draadwerk met een groot getal heel kleine mazen. In genoemden tuin werd de proef er mee genomen bij aardbeiencultuur. Geteeld werd de soort „Mad. Lefèbre" onder koud glas. Van de 20 éénruiterslijsten van den proefbak waren 15 van gewoon tuindersglas voorzien en 5 van Vitrexglas. In Januari '28 werden de ramen over de planten gelegd; deze waren geplant in den zomer van '27, hadden zich niet sterk ontwikkeld, maar ze waren alle vrijwel gelijk. Zooals te verwachten was, werd de oogst niet groot, bleef zelfs beneden het gemiddelde. Het geheele verloop was bij de planten onder gewoon glas veel gunstiger dan bij de andere. Die onder Vitrexglas bleven al dadelijk in ontwikkeling achter; zij groeiden slechter, waren spilliger, hadden een lichtere kleur, en bloeiden later. Dit behoefde niet te verwonderen; want het fijne draadwerk benam veel licht, ook omdat zich tusschen het glas gemakkelijk vuil vastzette; bovendien was er dit nadeel ,dat het draadwerk roestig werd, terwijl het Vitrex nog dit tegen heeft, dat de ramen lichter zijn, en dientengevolge van de bakken afwaaien. Waar de geheele ontwikkeling en ook de bloei later was, kon onder de Vitrex- ramen ook later geoogst worden; dit scheelde bijna 14 dagen. Toen kon de eerste pluk be- geonnen worden bij de randplanten, die geprofi teerd hadden van het licht, dat door het ge wone tuindersglas viel. De 5 ramen brachten op slechts 0.70 K.G. (7 ons), de 15 andere 12H K.G. Bemestingsproeveis bij appelboomen, In het „Tijdschrift over Plantenziekten" doet Ir. N. van Poeteren belangrijke mededeelingen over resultaten, door ISJ. H. Guebb te East Maling verkregen met de bemesting van appel boomen met kalihoudende meststoffen. Die re sultaten hadden zoowel betrekking op 't ver schijnsel van „bladverbranding" of „randjes ziekte" als op de grootte van den oogst, van de vrucht en den diktegroei van den stam, den groei der scheuten en de kleur van het fruit. De bemestingstoestand van het proefterrein was gunstig, toen men in 1923 de proef had aan gevangen. De gegeven kalibemesting bestond in Maart 1923 in 317 K.G. kaliumsulfaat per H.A., en van Maart 1925 af elk voorjaar in; 508 K.G. Wij kunnen de resultaten der kalibemesting als volgt samenvatten: 1. Zeer veel minder randjes ziekte; 2. Sterk verbeterde vrucht opbrengst, zoowel in hoeveelheid als in de grootte der vruchten. 3. Sterk toegenomen groei, zich uitende in toename van den stamomvang, gewicht van het snoeisel en aantal scheuten. 4. Waarschijn lijk een neiging, in enkele uitzonderingsgevallen, tot tijdelijk verminderde vruchtopbrengst, ten gevolge van grootere groeikracht van den boom. 5. Waarschijnlijk een neiging in sommige ge vallen tot een betere vruchtzetting. 6. Geen bepaalde neiging tot meer gekleurde vruchten. De meeste der in de verlengscheuten gesnoeide boomen toonden een tegenovergestelde neiging, waarschijnlijk door den invloed van de bescha diging door het dichtere loof, waar kali was toegediend. 7. Een duidelijke neiging na de eèrste kaligift, tot vroegere rijping van de vruchten, In de meeste gevallen was deze nei ging niet blijvend. 8. Sterk verbeterde geldelijke opbrengsten. De heer Van Poeteren voegt aan zijn artikel nog toe, dat de Planten ziektenkundige Dienst in ons land over 1928 een zeer belangrijke ver betering verkregen is bij aalbesstruiken, die aan randjesziekte leden, door bemesting met zwavel zure kalis 500 K.G. per H.A. De randjesziekte der aalbessen toont zeer veel overeenkomst met die van den appelboom, zoo mede met ziekte verschijnselen bij andere gewassen, welke, zoo niet geheel door kaligebrek veroorzaakt, toch door kalibemesting zeer sterk verminderd of geheel opgeheven kunen worden. Dit is dan ook aanleiding geweest om ook de randjeszieke aalbesstruiken een kalibemesting toe te dienen. Aanvankelijk heeft dit een zeer gunstig resul taat opgeleverd. De proefneming wordt voort gezet, en de uitkomsten daarvan hopen we onzen lezers te zijner tijd ook te kunnen mededeelen. Wenken en mededeelingen. Brokkelhoeven komt voor bij groote paarden met lage, breed hoeven en bij fijne paarden met smalle en hooge hoeven; bij de eerste is het hoorn te week, bij de laatste te hard. Bij paarden uit lage, vochtige streken dikwijls erfelijk. Doel matig beslag en hoef geregeld smeren met zui vere vaseline, of een of ander hars- of teer- bevattend hoefsmeer. Zoo noodig bij het be slaan aanvullen met kunsthoefmassa. Zemelen hebben meer voedingswaarde dan menigeen meent. Gemiddeld gehalte van grove zemelen is; 13.6 ruw eiwit, 3.4 ruw vet en 51.2 kool hydraten; van fijne zemelen zijn die cijfers: 14.1, 4.2 en 52.1. Dit betreft tarwezemelen. Het aantal voedereenheden is grooter dan in onze granen. Roggestroo (winter) bevat gemiddeld 4 pCt. ruw eiwit, 47 pCt. ruwvezel, ruim 1 pCt. vet en 43 pCt. stikstofvrije extractiefstoffen. Om knoflook uit weiland te verdrijven is vlijtig uitsteken het eenige middel, dat bevre digend helpt. Sterk mesten, zoodat het gras gewas aan onkruid licht en lucht en voedsel ontneemt, is voorts aan te bevelen. Weet gij dit? Een stukje Flora uit de gewijde geschiedenis: De Spelt Men heeft veel moeite gehad om de juiste plant, hier met d ennaam van „spelt" aangeduid, te onderscheiden; zeer waarschijnlijk was zij ook in Egypte gekweekt, en volgens Jesaja 38 vs. 25 ook in Palestina. Aangezien de spelt (Tricum Septa) langen tijd als voedsel diende aan de oude Egyptenaren en de volken van Syrië, is het meer dan waarschijnlijk, dat deze plant de bedoelde is. Zij is van de reeds gewone tamme reeds daardoor te onderscheiden, dat de vrucht in de katjes besloten blijft en er niet uitvalt, zooals bij de laatstgenoemde plant. Het brood van het meel der plant in kwestie is van veel minder kwaliteit dan van de gewone tarwe. Daarentegen groeit de spelt in alle gronden. De onrijpe vruchten worden als voedzame spijs in soep gebruikt. Het meel wordt ook door banketbakkers in Duitschland verwerkt. Br. EEN HUWELIJK. Vorige week heeft te Loosduinen een huwe lijksvoltrekking plaats gevonden, welke buiten gewoon veel belangstelling trok, in het bijzonder wel de terugtocht van de bruiloftstoet van de plaats der voltrekking naar de plaats van de bruiloft, n.l. het woonwagenkamp aan de Loo- zerlaan. In grooten getale waren de woonwa genbewoners met bruid en bruigom mede opge trokken naar de hulpsecretarie om bij de plech tige verbintenis tusschen een schoone uit het kamp en een jongen man van daar tegenwoordig te zijn. Terwijl binnen bruid en bruidegom el kander plechtig trouw beloofden, waren enkele gasten er op uitgetogen om een voorraad drank in te slaan. In nog vroolijker stemming dan men gekomen was vertrok het gezelschap weer naar het woonwagenkamp. Af en toe werd halt ge houden en werd een kring gevormd. Dan kwa men de kruiken voor den dag; eenige glazen kwamen uit den zak en aan Bacchus viel een rijk offer ten deel. Al spoedig werd hierdoor de gang van menigen bruiloftsgast onvast, en het slingeren van den bruidegom aan de zijde zijner bruid had een ernstig aanzien genomen. Toen men weder een kring wilde vormen om op het welzijn van het jonge paar te drinken, verzette de bruid zich daartegen met al de zeg gingskracht, waarover zij beschikte. De man echter, die haar pas trouw had beloofd, werd haar ontrouw met het gevolg, dat de bruid ongezouten tegen hem begon op te spelen, haar ouders vielen haar bij, waardoor de ouders van den jongen man zich verplicht zagen zoon lief te assisteeren. Aldra raakten beide families handgemeen. Toch wisten de overige gasten een ernstige vechtpartij te voorkomen, door de we- derzijdsche schoonouders en den bruidegom vast te grijpen en met geweld in optocht naar het woonwagenkamp te voeren. PRINS ALEXANDER VON HOHENLOHE- OEHRINGEN. Sic transit, Volgens de Berliner Zeitung am Mittag is tijdens het vervoer naar het stedelijk ziekenhuis te Wuhlgarten prins Alexander van Hohen- lohe-Oehringen, die dakloos en zonder middelen was, plotseling overleden. De prins had sedert ongeveer vijf maanden onderdak gevonden bij een restaurateur in de Bülowstrasse. Toen de restaurateur den prins mededeelde, dat hij op 1 Februari moest ver trekken, kreeg prins Alexander een aanval van razernij. Op weg naar het ziekenhuis is hij aan een toeval overleden. Het blad herinnert er aan, dat prins Alexan der van Hohenlohe-Oehringen, die in 1871 te Lindau als zoon van prins Felix von Hohen- lohe en van prinses Hanau geboren is, reeds sedert tientallen van jaren buiten de groep „Standesherren" was gesloten. In 1923 werd hij wegens oplichting door de politie te Weenen gezocht en later, niettegenstaande zijn vrij spraak, is hij uit Oostenrijk verbannen. In 1925 is hij bij een razzia der politie te Boedapest in armelijke omstandigheden opgepikt en later nog eens te Frakfort aan den Main. DE RAZENDE BOER. Te Maschwitz bij Leipa in Bohemen kreeg een landbouwer een aanval van razernij, toen zijn koe wegens mond- en klauwzeer geslacht moest worden. De man sloeg zijn tweejarig kind met een bijl dood en trachtte daarna zich door ophan ging het leven te benemen. Deze zelfmoord kon echter verhinderd worden; de landbouwer is naar het ziekenhuis te Leipa overgebracht. ZACHTE STRAF VOOR BIGAMIE. Een kijfachtige vrouw is erger dan een leideend dak in regentijd. Voor een der Berlijnsche rechtbanken heeft een 52-jarig instrumentenmaker, Engeler ge naamd, wegens bigamie terecht gestaan. Het was een zeer ongewoon geval, daar Engeler op verzoek zijner eerste vrouw buiten zijn weten dood verklaard was.. Engeler deelde bij zijn verhoor mede, dat zijn eerste huwelijk zeer ongelukkig was, zoo dat hij het als een verlossing beschouwde, toen hij bij het uitbreken va» den oorlog onder de wapenen moest komen. Hij had aan het front den dood gezocht, om een einde te maken aan het leven met zijn vrouw, dat hem tot een hel was geworden. De rechtbank kon constateeren, dat Engeler inderdaad de eerste in zijn compagnie was ge weest, die wegens dapperheid aan het front het ijzeren kruis eerste klasse had gekregen. Na den eorlog was beklaagde niet meer naar zijn vrouw teruggekeerd. In 1919 was hij te Koningsbergen voor de tweede maal gehuwd. Hij verklearde, dat het destijds niet in zijn hoofd was opgekomen, zich van zijn eerste vrouw te laten scheiden. Eerst toen hij in 1925 bij zijn terugkeer in Berlijn vernam, dat zijn eerste vrouw hem dood had laten verklaren, vroeg hij echtscheiding aan en deze kwam dan ook tot stand. De gescheiden eerste vrouw was door het proces echter te weten gekomen, dat Engeler een tweede huwelijk had gesloten en deed hier van aangifte. De rechtbank veroordeelde den beklaagde, die steeds van onbesproken levenswandel is ge weest en met zijn tweede vrouw een gelukkig huwelijk heeft, wegens bigamie tot de minimum straf, zes maanden voorwaardelijk. TWEE JAAR MET EEN GEBROKEN RUGGEGRAAT IN HET ZIEKENHUIS. Twee jaar geleden werd de 16-jarige Walter William Turner met een gebroken ruggestreng in het ziekenhuis van Colchester opgenomen. Men wanhoopte aan zijn leven en dacht, dat hij, zelfs als hij beter werd, een hulpelooze in valide zou blijven. Nu is de jongen als achttien jarige naar zijn moeder thuis teruggekeerd en kan hij weer een paar passen loopen. Met heeft op dit geval allerlei methoden toegepast, maar vooral electriciteit en massage, en de jongen werkte goed mee door geduldige standvastigheid. De dokters verwachten, dat hij nog verder zal opknappen. De gevallen, waari'n iemand met een ge broken ruggegraat er het leven afgebracht heeft, zijn zeer zeldzaam in de geneeskundige litte ratuur. Woensdag 6 Februari, 's voormiddags 10 uur, te Stellendam, op de hofstede in den Woutriria. polder, ten verzoeke van de familie Blokland, van 6 paarden waarvan 2 veulen» dragend, en landbouwgereedschappen Notaris VAN DEN BERG Verkooping van 3 15.65 H.A gunstig gelegen Weiland aan Molenlaan en Molenweg, zeer ge» schikt voor Bouwgrond, Warenhuizen en Tuinbouw, te Sommelsdijk, ten verzoeke van den Heer M. de Haas te Rotterdam op Donderdag 7 Februari 1929 bij inzet en op Donderdag 14 Februari 1928 bij afslag, telkens des avonds 6 30 uur, in bet Hotel »Speé« te Sommelsdijk, in diverse perceelen en combinatiën, Notaris VAN BUUREN Zaterdag 9 Februari 1929, 'snam. 2 uur ter herberg? van J. A. Sala aan den Lange weg te Oude Tonge, verkoop van schaarhout, ge» groeid op boscbland aan de tweede Groene» weg aldaar, ten verzoeke van den Heer D, Mooyaart Kzn. Notaris VAN ISPELEN. Op Vrijdag 1 Maart 1929, 's voorm half 10 uur, te Nieuwe ToDge, op den z g. »Roden Haan*, ten verzoeke van den Heer J. G Knöps, va- v'os merriepaard, oud 5 jaar, Belgisch type, inge» schreven Boek A Nr. 14918; Bru-n Merriepaard, oud 8 jaar; 2 boerenwagens; wirlsiede; 1 5-baIks en 1 6 balks houten eg zigzag-eg Poorhuaal», S cks» en Brabancone ploeg rolblok 2 slee. pers; aardappelbeddemijder2 stel gek met burriesploegtouweo laddersruiters groote cementen waterbak enz Notaris VAN DER SLUYS. Verkooping Twee Huizen met Schuren en Erf aan den Ring te Middelharnis, Vrijdag 15 Februari 19T9 bij Inzet; Vrijdag 22 Februari 1929 bij Afslag;

Maas- en Scheldebode | 1929 | | pagina 3