1 L FEUILLETON lil I II Ir 1 I li w Rechtzaken. C. WAF PRE Gemengd,Nieuws. I UI Het huisje aan den Zeedijk V m I m IPD.W. lrEr«| ARMlJ f* m li II i 111' j li Ju a V;:.. U. L. O.-klasse gemaakt kan worden, dan krijgt de gemeente tenminste subsidie van het rijk. Spr. zegt, dat men overigens voorzichtig moet zijn om dien weg op* te gaan, hoe meer leer lingen dien cursus krijgt hoe meer kans er is, dat ze naar de H.B.S. gaan en 't kost de ge meente maar geld. Spr. begrijpt er uit, dat de H.B.S.-directeur langs dien weg leerlingen wil kweeken voor de H.B.S. De VOORZITTER ontkent dat,. Spreker ge looft, dat de H. B. S.-leeraren liever een klas van 20 dan van 30 leerlingen hebben. Welk belang zouden die er bij hebben, dat 't aantal leerlingen toeneemt De heer VOGELAAR meent dat wanneer de H. B. S.-leeraren er zoo overdenken dit niet pleit voor hun hoog zedelijk peil. Ieder leeraar die hart voor zijn school heeft, ziet graag dat ze groeit. De heer STRUIJK vraagt of het niet mogelijk is dat de heer Backer op eigen gelegenheid, on afhankelijk van de gemeente die cursus opricht, dan is hij aan geen minimum aantal leerlingen gebonden ook. Waarom moet de gemeente zich hiermede inlaten De VOORZITTER zegt, dat het niet ge bruikelijk is, dat de gemeente er buiten blijft. Spr. is er voor tegen eiken prijs zelf de zeggen schap in handen te houden. De heer KORT vraagt waarom dit onderwijs zich zelf bedruipen moet. Bij al het andere onderwijs moet geld bij, waarom moet hier nu een uitzondering gemaakt worden. Spr. wijst op andere gemeenten, waar alles zich op het onderwijs concentreert en hier is men nu bezig om het onderwijs er „uit te boezeroenen". Wethouder v. NIEUWENHUIJZEN vindt het voorstel B. en W. zeer billijk. We hebben hier een uitgebreide gemeente en wij moeten ook rekening houden man de kinderen, die onder Herkingen en Dirksland wonen. De VOORZITTER stelt ten slotte voor te stemmen of men in principe zal meewerken tot oprichting van een avondcursus. Met algemeene stemmen wordt hiertoe be sloten. Dan brengt de VOORZITTER in stemming het voorstel-Kort om het minimum aantal leer lingen op 10 te stellen. Dit wordt verworpen. De heeren Kort en v. d. Spaan stemmen voor. Dan brengt de VOORZITTER het voorstel van Beek in stemming om het getal op 12 te stellen. Dit wordt eveneens verworpen. Voor stemden de heeren van Beek, Kort en v. d. Spaan. Het minimum aantal leerlingen blijft dus be paald op 15 en het schoolgeld wordt met al gemeene stemmen op 25 cent voor minvermo genden en 60 cent voor beter gesitueerden g#- steld. Het stembureau wordt gekozen voor de ver kiezingen. Enkele af- en overschrijvingen worden door den Raad goedgekeurd. Op voorstel B. en W. wordt aan de rijks veldwachters De Reus en Voogd elk 10. gratificatie toegewezen. De VOORZITTER wil de vergadering slui ten. De heer VOGELAAREn de rondvraag dan De VOORZITTER Laat ons die maar af schaffen, die dient nergens voor. De heer VOGELAAR zegt met Wethouder van Nieuwenhuijzen over den oprit van den nieuwen weg gesproken te hebben, daarin moet verbetering gebracht worden. Hierover wordt nog even gesproken, waarop de Voorzitter de vergadering te half 6 uur sluit. Landbouwers, landbouwonderwijzers en land- bouwvereenigingen worden verwezen naar de in dit blad voorkomende advertentie van de Kon. Beetwortelzaad-Cultuur KUHN Co., afd. Publiciteit, Bloemendaal. Plaatselijk Nieuws. SOMMELSDIJK. De Bijz. Vrijw. Landstorm is overgegaan tot het benoemen van een plaat selijk bestuur. Het is als volgt samengesteld: J. H. Dijkers, voorzitter; C. Knape Az., alge meen adjunct; J. Schol Jz., secretaris-leider; J. Bienefelt, penningmeester en G. van Driel, 2e penningmeester. De timmerman P. A. K. had het ongeluk zijn been zoodanig te verwonden, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen en gedwongen werd zijn werk eenigen tijd te staken. -Tot bestuurslid van de vereeniging inge volge de landarbeiderswet is benoemd de «heer Kieviet Pz., die deze benoeming heeft aan genomen. Op de 1.1. Woensdag gehouden beurs boodt men 6.75 voor de uien, 2.40 voor de eigenheimer aardappelen en 1.20 voor de paardepeen. Alles per H.L. Werkzaamheden van den keuringsdienst van waren voor het keuringsgebied Dordrecht in het 4e kwartaal 1928 Aantal inspecties van winkels, pakhuizen, bakkerijen enz. 31; aantal genomen monsters melk 30; aantal genomen monsters van andere waren 11; aantal waarschuwingen aan fabri kanten of wederverkoopers toegezonden 4. MIDDELHARNIS. Tijdens zijn werkzaam heden kreeg S. Looij een slag van een paard tegen zijn hoofd, waardoor hij een ernstige hoofdwond bekwam. Geneeskundige hulp was noodzakelijk. Door de politie is tegen een 5-tal personen proces-verbaal opgemaakt wegens het schaat senrijden op de ijsbaan zonder betaalbewijs. De heer P. Nieuwland heeft ontslag ge vraagd als plaatsvervangend lid van de Gas- commissie. Bij den correspondent der arbeidsbemidde ling stonden deze week als werkloos ingeschre ven: 29 arbeiders, 8 zeevisschers, 4 metselaars, 1 timmerman.' Totaal 44 personen. Wegens uitbreiding van U. L. onderwijs is de 4e klas der O. L. Jongensschool verplaatst naar het voormalig postkantoor. Maandagavond had de heer P. A. Koster het ongeluk bij het passeeren van een auto, door de gladheid te vallen, waardoor hij zich zoodanig bezeerde, dat hij zich onder genees kundige behandeling moest stellen. De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft voor het tijdvak van 1 Jan. 1929 tot en met 31 Dec. 1931 o.m. benoemd in de Rijkscommissie van advies voor de werkloos heidsverzekering tot lid onze vroegere burge meester U. J. Mijs te Rijswijk (Z.H.) STAD AAN 'T HARINGVLIET. Verslag werkzaamheden keuringsdienst van waren in het 4e kwartaal 1928 17 inspecties van win kels, 10 monsters melk, 5 monsters andere wa ren, 1 partij ter plaatse afgekeurd, geen waar schuwingen. Door 5 personen van de lichting 1930 is vrijstelling van den dienstplicht gevraagd we gens broederdienst. De straatcollecte ten bate van de ramp te Hoek van Holland heeft in deze gemeente opgebracht 55.77. De gemeenterekening dienst 1927 is goed gekeurd van Ged. Staten terugontvangen. De alphabetische lijst van houders van paarden ligt gedurende de maand Februari ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage. Ingekomen personen geen. Vertrokken S. v. d. Mast en echtgenoote naar Rotterdam. OOLTGENSPLAAT. In het Volkerak is gezonken het schip „Paula Jean", geladen met' steenkolen, schipper Verbrucken van Steerf- dorp, de berging heeft plaats door de firma Van der Tak en Hoogenboezem. Hedenmorgen is door B. en W. verkocht het sleepschip „Friesland" aan W. Pays, koop man en reeder te Rotterdam, voor 800.—. -Voor de lichting 1930 zijn 35 personen ingeschreven, waarvan 20 vrijstelling wegens broederdienst. Bevolking. Ingekomen: K. C. Verkerk van Harderwijk, K. Doornbosch van Groningen, Adriana Kameraad van Noordwijk. Vertrokken: C. Troost naar Rotterdam en Jan de Vos met gezin naar Vlaardingen. W. van der Made reed met zijn auto te gen een lantaarnpaal in de P. Biggestraat. De paal werd afgereden en de auto beschadigd. Bij Mej. Wed. P. J. Hobbel ontstond een zware schoorsteenbrand. Door krachtdadig op treden der buren liep dit ongeval met materieele schade af. Jac. van Niemwegen kwam door de glad heid te vallen en liep zware hoofdwonden op. Geneeskundige hulp moest verleend'worden. Uitslag schietwedstrijd B. V. L. op Don derdag 31 Januari in de Bewaarschool Jan J. van Ree 95p„ B. de Vos 87p„ H. van Rossum Pz. 85 p., J. W. Korteweg 84 p., J. van Putten 83 p., L. Vermaat 83 p., A. Vermaat 82 p. OUDE TONGE. E. T. kwam door de glad heid zoo ongelukkig te vallen, dat geneeskun dige hulp noodzakelijk was. De handel in veldproducten is slap, be halve in koepeen, waarvan de prijs is 1.20 per 60 K.G. NIEUWE TONGE. Tegen een persoon al hier is proces-verbaal opgemaakt wegens mis handeling van een dame. Prijzen veldvruchten Uien 6.75, peen 1.30 en aardappelen 2.25 per H.L. De peen- handel is levendig. De uienhandel erg slap. De muziekvereeniging „Apollo" alhier zal deelnemen aan het op 2e Pinsterdag te Ouden bosch te houden concours. Dhr. P. v. D. werd op den Molendijk alhier door een auto aangereden. Aan zijn rij wiel werd belangrijke materieele schade aange richt. Wonder boven wonder bekwam de aan- geredene geen letsel. Het z.g.n. ijsjeloopen kost menigeen een nat pak. Dit ondervond ook IJ. M„ die zijn handigheden op de Kerkgracht wilde toonen. Gelukkig kwam hij met den schrik en een nat pak vrij. DIRKSLAND. Gedurende het 4e kwartaal van 1928 werden door den Keuringsdienst van Waren in deze gemeente 42 inspecties gehou den over winkels enz., 16 monsters melk ge nomen, 10 monsters van andere waren, 1 partij ter plaatse afgekeurd. Bij de arbeidsbemiddeling stonden deze week 2 werkzoekenden ingeschreven. Tegen een persoon van elders is proces verbaal opgemaakt wegens overtreding der Mo tor- en Rijwielwet: Het rijden op zoodanige snelheid, dat de veiligheid van het verkeer daardoor in gevaar werd gebracht. Door de leerlingen van de O. L. school werd alhier 71.55 bijeengebracht voor de slachtoffers van de ramp aan den Hoek van Holland. Verleden week werden van uit deze ge meente verscheept: 10860 balen peen, 920 balen uien en 6614 H.L. aardappelen. Door de gladheid kwamen deze week nog al menschen te vallen, waardoor geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Iemand be zeerde zich zoodanig, dat hij thuis gebracht moest worden, terwijl weer een ander een pols brak. Aan de Emmalaan zullen weer een tweetal burgerwoonhuizen gebouwd worden. MELISSANT. De alphabetische lijst, bevat tende de namen van eigenaars of houders van paarden binnen deze gemeente, ligt ingevolge art. 17 van het Inkwartieringsbesluit, gedurende de maand Februari ter Gemeente-secretarie ter inzage. De bus, waarin bij de voltrekking van huwelijken een collecte voor de armen wordt gehouden, heeft over 1928 opgebracht 20.08. De eenige weken geleden opgerichte meis- jesvereeniging „Bidt en Werkt", presidente mej. ERPIEGIHOS^ /^tikelem: IRR1GATOREM SPUITEÏ1, '1ELHOUWER.M7Ha^ i PülMA HOSP11AALLINNËN Feitsma, welke aanvankelijk 19 leden telde, heeft dit getal tot 33 zien groeien. -* De Landbouwvereeniging „Ons Belang" alhier heeft op 25 Januari haar algemeene jaar vergadering gehouden. In 1928 zijn aangekocht: 1.370.000 K.G. Kunstmeststoffen, 173.000 K.G. Veevoeder, 54.000 K.G. Pootgoed; 938 K.G. Gras- en Klaverzaad; 2225 stuks palen en spoorbiels, 695 stuks Klaverruiters, 5300 zak ken, 840 M3 behardingsmateriaal, 595.000 K.G. brandstoffen, 27.500 L. Motor-petroleum, 13.800 Liter Benzine. De ontvangsten der vereeniging bedroegen in 1928 131.763.30. De uitgaven 131.100.64, zoodat de rekening sloot met een batig slot groot 662.66. Van dit bedrag werd 397.02 afgeschreven op de centrale pootaardappelbewaarplaats, ter wijl de rest bij het batig saldo der vereeniging thans is 1947.98. Door het musschengilde werd opgekocht 1850 oude musschen, 7785 jonge musschen en 8826 musscheneitjes, totaal 18460 stuks. Met algemeene stemmen werd de voorzitter, de heer P. D. Sieling, als zoodanig herkozen. Aangezien op deze vergadering geen spreker was uitgenoodigd werd medegedeeld, dat op 8 Februari de Weledele Heer P. J. 't Hooft, inspecteur van den veeartsenijkundigen dienst te '9-Hertogenbosch, een lezing zal houden over bestrijding van de tuberculose onder het rund vee, in verband met de thans bestaande re- geeringsvoorwaarden, en op 13 Februari de Weled. Heer K. Wiersum, Rijkstuinbouwcon- sulent, met als onderwerp: „Waarom tuinbouw". Van de 99 leden, waaruit de vereeniging be staan, waren op deze vergadering 65 aanwezig. HERKINGEN. Tijdens zijn werkzaamheden had de timmermansknecht De Jong het ongeluk een zwaar stuk beton op een zijner handen te krijgen, waardoor een zijner vingers gedeel telijk verpletterd werd, en door dhr. Wolfert (E.H.B.O.) verbonden moest worden. STELLENDAM, Gedurende het 4e kwar taal van 1928 werden in deze gemeente door den keuringsdienst van waren gehouden 17 inspecties, genomen werden 23 monsters melk, 15 monsters van waren, en uitgereikt 4 waar schuwingen. GOEDEREEDE, De lijst van eigenaars en beheerders van paarden zal gedurende de maand Februari ter secretarie voor een ieder ter inzage liggen. De vorige week stonden 13 werkloozen bij de Arbeidsbemiddeling ingeschreven. Bij publicatie is bekend gemaakt, dat er in dit jaar door de verlofgangers der lichting 1917 en 1920 inspectie zal worden gehouden. Tijd en plaats zullen later worden bekend ge maakt. Voor de herhalingsoefeningen der lichting 1929 zullen op 5 September22 September op moeten komen: J. Grinwis, K. v. d. Houten en K. Tanis. Voor de lichting 1930 zijn 18 personen bij de Nationale Militie ingeschreven. De handel in uien is slap; de prijs is 6.50 per 60 kilo. De handel in aardappelen is vlug; de prijs is 2.per 70 kilo. OUDDORP.* Wij verwijzen onze lezers naar de advertentie in dit nummer, betreffende de jaarvergadering van de Jongelingsvereeniging, in de Geref. Kerk, op Donderdag 7 Februari, te 7 uur. De Anti-Rev. Kiesvereeniging vergaderde op 31 Januari, des avonds te 7 uren, in het catechisatielokaal der Herv. Kerk. Door den voorzitter, den heer KI. Akershoek, werd de vergadering na het zingen van Ps. 9 vs. 1 met gebed en het lezen van Efeze 6 vs. 117 geopend. Aanwezig waren 26 leden. Uit het jaarverslag blijkt, dat in 1928 slechts één vergadering gehouden is. Het aantal leden is 51. De secretaris, de heer van Noord, wees er op, dat er dit jaar wellicht een zware strijd te wachten is, om te houden wat we hebben. De slotpsalm, 105 vs. 3, was dan ook goed op zijn plaats. De penningmeester, de heer Joh. Hameeteman Tz„ deed rekening. Ontvangsten 72.835; uit gaven 30.40. Door de heeren G. Tanis Dz. en C. Tanis Gz. werd alles in orde bevonden. Bij acclamatie werden als bestuursleden her kozen J. Westhoeve Klz. en J. Voogd Mz. De candidatenlijst voor de Tweede Kamer werd, bij stemming, door deze kiesvereeniging gewenscht als volgt. Het aantal stemmen staat achter den naam aangewezen J. Severijn 345, J. A. de Wilde 337, H. Colijn 337, L. F. Duymaer van Twist 310, E. J. Beu- mer 258, Th. Heemskerk 248, C. v. d. Heuvel 245, J. Schouten 223, H. Bijleveld 182, J. J. C. van Dijk 172, A. Zijlstra 123, H. A. Dambrink 108, H. Visscher 90, G. Hofstede 88 en G. M. van Wijngaarden 53. Bijtijds zal er voor gewerkt worden om een spreker te doen optreden. De vergadering werd door den heer v. d. Kemp met dankzegging gesloten. RECHTBANK TE ROTTERDAM. Strafzitting, Overtreding van de Veewet. Dorpsveete Tn hooeer beroep heeft de rechtbank Dins« dag nog behandeld een zaak van S. K 52 j landaibeider te Sommelsdijk, die door den kantonrechter in de plaats zijner inwoning was veroordeeld tot f 5 boete subs. 5 dagen hechtenis ter zake van overtreding van de Veewet. Verdachte zou op 9 Juli zonder de vereischte toestemming van den Burgemeester twee vaarskoeien, die <olgens de wet Dog als besmet moesten worden beschouwd, hebben vervoerd van de eene naar de andere weide. Als gemachtigde verscheen M. de Haas, de patroon van K., voorzittei van den Zuid. Hollandschen bond van vee handelaren. Deze verklaarde, eigenaar te zijn geweest van land en koeien. De besmetverklaring van de koeien zou eindigen op 11 Juni. Gemachtigde pro> duceerde ren verklaring van den Inspecteur van den veeartsenlijkundigen dienst K. Vink waarin drze constateerde, dat de dieren niet zijn vervoerd over den oper baren weg, dat de veearts A. J v. Heemert oestemming had gegeten tot vervoer, dat de Haas, de patroon van K., waar noodig, volle medewerking ver. leent om de Veewet toe te passen en in woord en geschrift voor de volledige toepassing op. komt" en het opmaken van procesverbaal in dit geval beter achterwege ware gebleven. Gemachtigde gaf het feit van het vervoer van de eene wei naar de andere toe Hij heeft 5 stukken weiland achter elkaar liggen in Sommeldijk. Op 9 Juli had hij zijn knecht K last gegeven toestemming te vragen tot verweiden aan den veearts van Hemert. K, bad dat gedaan en de toestemming ontvangen waarbij de veearts had had gezegd Maar je mo t het op de secretarie zeggen. Ook dat was volgens gemachtigde geschied. Maar toen was juist het valsche in deze geschiedenis ge< beurd. In plaats dat men op de secretarie tot K. had gezegtdat mag niet zonder toestem» ming van den burgemeester vóór 11 Juli, had men K. zijn gang laten gaan en later den veld wachter er op uit gestuurd om na te gaan of de koeien al verweid waren. Toen dat door den veldwachter was geconst teerd, heeft eerst de gemeeu te-secretaris en daarna de burge» meester last gegeven tot het opmaken van proces-verbaal De heele kwestie zit hem hierin, zoo vervolgde gemachtigde, dat de verstand, houding tusschen den gemeentesecretaris en de Haas niet goed is. De veldwachter J. den Uyl verklaarde dat verdachte geweten heeft op 11 Juli pas te mo> gen vervoeren Dat was hem gezegd Getuige is van oordeel, dat een waar-chuwing hier alleszins voldoende zou zijn geweest. Uit zich zelf zou hij geen proces-verbaal hebben op. gemaakt Hij heeft dit gedaan op last van zijp superieuren. Het O.M.Men moet nu eenmaal weten dat de dingen van den veeartsenijkundigen dienst over den burgemeester loopen, deze mag alleen ontheffing van het vervoerverbod geven. De veearts adviseert slechts. De veearts A J v. Hemert had toestemming gegeven tot het transporteeren van de koeien, maar daarbij bedoeld van de eene besmette wei naar de andere. GemachtigdeMaar daar heb ik geen toe. stemming voor noodig De beesten vonden in de wei waarin ze liepen niet genoeg te eten, en daarom was verweiden noodig Maar naar een onbesmette wei, waarop voeldoende voedsel stond. Het O. M.K. had alle koeien mogen samenbrengen in een besmette wei, maar ze niet buiten het besmette gebied mogen brengen, GemachtigdeK heeft alleen toestemming gevraagd om te verweiden. Niet hoe hij het zou doen. Getuige van Hemert geeft toe, dat K hem kan hebben misverstaan. Op een vraag van gemachtigde, of het vee eigenlijk nog verdacht was, zei de veearts nog dat bet vee volgens de wet nog wel zoo was, maar dat hij zelf het vee reeds vroeger zou hebben vrijgegeven. Het was al langer in observatie gehouden dan strikt nood'g was. Gemachtigde komt er dan tegen op, dat K. is geverbaliseerd. Hij zelf als werknemer had D. den last gegeven aan den veearts toe. stemming te vragen. De Veewet stelt dus hem zelf als werkgever uitdrukkelijk aansprakelijk en niet K. Het O M. achtte het feit bewezen en achtte den knecht meer een zetbaas wel degelijk aansprakelijk. Pas als de rechtbank tot de conclusie zou komen, dat K. niet verantwoor» delijk is. zou deze gemachtigde moeten ver. volgd worden Maar begint men op deze wijze, dan begint het spelletje van verschuilen van baas achter knecht en omgekeerd eerst goed, Het gaat hier om een formeele kwestie en volgens gemachtigde is het hier een veete tusschen den secretaris en dezen gemachtigde. Dit is een wat te krasse uitdrukking. Op de secretarie heeft men waar-chijnlijk vervolging noodig geacht, omdat de burgemeester de be. voegdheid heeft te beslissen over het opheffen van het vervoerverbod. De brief van den veeartsenijkundigen dienst doet het O M. wat zonderling aan. Eisch be> vestiging van het vonnis. Nadat gemachtigde zijn argumenten nog eens had uiteengezet, werd de uitspraak be. paald op 12 Februari. Uitspraken. J. B. de J„ 32 jaar, landbouwer te Oude. Tonge, wegens diefstal van een hoeveelheid uien van het land van J. Pieterse, tot 4 maan. den gevangenisstraf. OP zc Sommelsdijk Ameide. Middelharni der Zee Stad aan Polhuijs Den Bomm en 's av. Ooltgenspla Sommelsc Oude Nieuwe Ds. Dirksland Ds Herkingen, Yperen. Melissant, Dirksland Goedereede lendam Ouddorp van Tong we Tc Polht To ht 'd. v Oud Middelharn van Kam Stad aan en n.m. Den Bomm Ooltgenspk de Lange Ouddorp, Middelharn Dirksland, Ouddorp, OI Herkingen, E Ouddorp, GEW£TENSGELD. De Minister van Financiën maakt in de J Staatscourant bekend dat ten behoeve van 's Rijks Schatkist is ontvangen wegens achter, stalhge belasting en gewetensgcld bij den Inspecteur der Directe Belastingen te Helle, voetsluis de volgende bedragen f 9010.-; f 309,18 f 100 - f 87,94f 12000.- f 18700 -; bij den Ontvanger dier middelen te Briellc f 150.— f 300,— en f 40bij dien te Middel, harnis f 80.—, f 195.35 bij dien te OudoTonge f 137.- en f 200.-. De trek naar de groote steden en het geringe geboorte'verschot tn Italië. Uit de cijfers van Juni tot October 1928 blijkt, dat het verschijnsel van den trek naar de groote steden nog steeds voortduurt en dat bij de meeste groote steden het geboorte, overschot slechts een gering aandeel heeft in de toeneming der bevolk ng. In dezen tiOjl veimeerderde de bevolking van Napels viPr-J 920,893 tot 940,133 zielen, dat is dus met 19,240, waarvan het aandeel van het geboorte'over. schot 6387 bedroeg. Voor Milaan waren deze cijfers 928,004, 942,114, 14,110 en 1503, voor Rome 845,604, 870,571, 24,967 en 70..1, voor Genua 604,917, 612,035, 7118 en 480, voor Turijn 547,985, 570,900 22,915, terwijl het laatste cijfer van een minteeken voorzien moet worden, daar het aantal steifgevallen dat der geboorten met 44 overtrof. De cijfers van Florence waren 272,324, 273,379, 3073 en 73, voor Venetie 252,828, 255,3l6, 2488 en 1457, terwijl Bologna in hetzelfde geval verkeert als Turijn, daar de cijfers er 235,538, 241,806, 6268 en min 197 zijn. Alleen Napels, Rome en Venetië maken in deze statistiek ten aanzien van het geboorte' overschot een goed figuur. door H. ZEEBERG. 46) Zij zag de forsche trekken van oom Adriaan die als het ware tot zijn vrouw zeide: „Zie je wel, Martje, ik heb het wel gezeggd: als zij thuis is, is het weer klaar, 't Is me een zoeken geweest." En o, oom Adriaan, die, al had hij nog zoo'n zachten inborst, zoo hard oordeelen kon, zag het toch zoo verkeerdHaar hart hunkerde naar God. Soms meende zij Hem gevonden te hebben. Maar dan was Hij weer zoo ver weg. Doch nu neen, zoo ging het niet goed. Dat was een symptoom van het oude leven, dat zij wjlde uitbannen. Een felle blos kleurde haar wangen. Zij voelde zich mateloos ongelukkig. En zij hoorde nauwelijks het gekibbel van vader en moeder. De architect weigerde hard nekkig mede te gaan naar een concert dien avond, hoewel een muziekavond de eenige ont spanning was, waarin hij behagen schepte, vast voornemen was, om niet mee te gaan. Het was aan den middag van dienzelfden dag, Daarom liet zij verdere pogingen maar rusten. „Je hebt zeker nog geen idee, Lia, na de reis van vandaag „Wat bedoelt u, Mama vroeg, zij afwezig nog. „We spreken over een concert, dat we gaan bezoeken". „Ik zou het liefst maar thuisblijven, Mama." „Dat dacht ik wel." Architect Van Meersma lachte stil voor zich heen. Hij weigerde juist te gaan, omdat hij wel had begrepen, dat Lia niet het concert bezoeken zou. HOOFDSTUK II. Het was aan den middag van dienzelfden dag, dat Adriaan Blankert op de fiets zich spoedde naar zijn moeder. Hij meende, dat zij het wel eenzaam zou hebben, nu Lia, zijn nichtje, vertrokken was dien morgen. Maar tot zijn verbazing vond hij de oude vrouw zeer opgewekt. „Ik heb hoop, Adriaan", zeide zij in den loop van het gesprek, „dat Lia hier niet tever geefs geweest is. Zij heeft hier in beginsel God gevonden. Moeten wij daarvoor niet dankbaar zijn „Zeker, moeder. Ik heb wel gemerkt, dat zij over verschillende zaken anders is gaan denken. Maar ik reken er op, dat daarginds in Utrecht, in die omgeving alles wel verstikken z?l." „Er is niet de minste reden, om dat te denken Adriaan. Je moogt het niet eens denken. Ik ge loof het niet. Omdat ik veel met het kind ge praat heb. Natuurlijk zal zij 't er niet gemakke lijk hebben. Wat dat betreft, was het beter geweest, dat zij hier nog gebleven was. Maar dat kon nu niet. Zij móést bij het huwelijk van Annie zijn." ,,'t Zal me een beweging zijn," merkte hij op op bitteren toon. De weduwe Blankert zuchtte. Met de ver houding tusschen haar zoon en Lia ging het den laatsten tijd werkelijk goed. Zij was wel niet overhartelijk, maar Adriaan bemoeide zich toch met het meisje. De eerste oorzaak daarvan was wel, dat de Meinema's en ook Martje en haar kleindochter goed met Lia overweg konden. Maar als de familie in Utrecht ter sprake kwam, dan kwam bij hem onmiddellijk de oude aard naar voren. Hij kon Marie's houding maar niet vergeten en vergeven. En nog veel minder, dat zij haar dochter naar hier had gezonden, zonder zelfs iets van zich te laten hooren. Het was eenvoudig ongehoord. En hij kon zich maar niet voorstellen, dat zijn moeder maar even vriendelijk bleef. „Zij is nu toch al een aardig eindje op weg", meende de oude vrouw. „Wat een reis is het toch". „Het valt wat mee, moeder. Het reizen gaat tegenwoordig zoo snel. In een uur of vijf is zij thuis. En het zou nog vlugger zijn, als de ver binding van boot en trein beter was. „Ik zal blij zijn, als er bericht van haar komt", hield de oude vrouw vol, met de taaie hardnekkigheid van oude menschen. „Zij zou mij vanavond nog schrijven. Die brief kan hier overmorgen wel zijn, hé Adriaan „Vast wel, moeder. Die is morgenavond wel op het dorp. Wil ik Jan er om zenden naar den brievengaarder Dan hebt u hem morgenavond nog." „Het is zoo'n eind voor den jongen", zeide zij. Maar in haar stem klonk toch een machtig verlangen. „Het is niets te veel, moeder. Het zal ge beuren. Als Lia haar woord houdt en vanavond schrijft, is de brief morgenavond op het dorp en kan hij gehaald worden". „Het is heel aardig van je." Hij gaf er geen antwoord op. Hij wilde het met genoegen voor zijn moeder laten doen. Want hij begreep heel goed, wat haar dreef. Misschien stond in het Schrijven wel iets over Marie. Maar zoo ja, dan zou het bitter weinig zijn. Wat zou het meisje moeten schrijvenMarie had een goede gelegenheid laten voorbijgaan sinds Lia er was, wanneer zij althans, wat hij sterk betwij felde, ook maar eenige toenadering had gewild. Het gedrag zijner zuster was hem een vol komen raadsel. Niet, dat zij het ouderlijke huis links had laten liggen. Dat kwam voort uit haar trotsch karakter. Het was thuis te gering ge weest. Neen, dat kon hij wel verklaren, al was dat niet zoo eenvoudig voor hem. Want een moeder laat men toch niet gauw los. Een raad sel was alleen voor hem, dat Marie haar dochter naar hier had gezonden en haar ruim drie maan den gelaten had. Zijn moeder had er toenadering in gezien, maar hij begreep er niets van. Te meer, omdat Marie al die weken niet aan Lia had geschreven. Al de brieven waren van zijn zwager geweest. Hij had medelijden met zijn moeder, die weer een vleug van hoop gekregen had, toen Lia kwam. Maar in wezen was er niets veranderd. In hem toomde het jegens zijn zuster, die ver wachtingen had opgewekt, welke niet verwezen lijkt werden. De oude vrouw begon weer over Lia te praten. „Ik ben toch dankbaar, dat zij er geweest is", zeide zij. „En zij komt nog wel terug, als het thuis goed wordt gevonden. Ik geloof, dat God in haar werkt. En wie weet, wat daarvan de verdere gevolgen zijn. Weet je nog wel, Adriaan wat ik gezegd heb, toen de brief van Lia kwam, waarin zij vroeg, of zij komen mocht Hij wist het nog heel goed, maar wilde zijn moeder het genoegen niet ontnemen, het nog maals te zeggen. „Wat bedoelt u moeder „Ik heb toen gezegd, dat het misschien wel een begin van gebedsverhooring werd. Er kwam nu een gelegenheid, dat Marie tot ons kwam door haar dochter, door Lia". „Maar moeder, hoe kunt ge toch zoo spreken Wat is er nu in die drie maanden veranderd Het meisje gaat weg, zooals zij gekomen is „Dat is vast niet waar, Adriaan. Dat weet je ook wel beter. Het kind heeft in beginsel leeren inzien, dat het leven, dat zij tot toen leefde, niet goed is. Zij heeft hier tot God leeren bidden. En zou Hij het arme schaap niet hoo ren Hij heeft het gehoord. Zij is heel anders weggegaan, dan zij gekomen is. En dat weet je toch ook." De oude vrouw sprak op heftigen toon. Maar Adriaan Blankert glimlachte. „Er is een misverstand tusschen ons moeder", zeide hij. „Ik bedoelde niet, dat Lia, wat haar zelf betreft, weggegaan is als zij gekomen is. Ik geloof wel, wat u zooeven zeide. Dat heb ik zelf ook wel gemerkt. En verleden week sprak ik er nog over met den dominé. Hij heeft, zeide hij, nog nooit zoo'n dankbare, leergierige leer linge gehad. En als zij nog langer hier gebleven was, dan was dat voor haarzelf veel beter ge weest. Want nu vrees ik, dat in die wereldsche omgeving er van al die goede indrukken bitter weinig zal overblijven." „Ik ben het niet met je eens, Adriaan". „Goed, moeder, 'k hoop voor haar en voor ons allen, dat ik mij vergis. Maar dit alles be doelde ik daareven niet. Ik bedoelde: wat is er nu in die drie maanden met Marie veranderd? Geen letter heeft zij aan haar dochter geschre ven. Niets weten wij van haar. Nu is Lia weg. Ik vraag u: wat is er veranderd Het was nu de beurt aan de weduwe Blan kert om te glimlachen. Het was een glimlach, dien hij eerst maar niet begrijpen kon. „Er is heel veel veranderd, Adriaan. Lia is hier geweest. En die is nu naar huis. Er komt wel eens een gelegenheid, dat zij met Marie praat. Wie weet, wat de gevolgen van Lias bezoek hier zijn. Je bent te ongeduldig, Adriaan. Het kan nog wel maanden duren. Misschien moet Lia nog eens hier geweest zijn, wie zal het zeggen Ik geloof, dat het in orde komt, al duurt het misschien nog lang. Ik bid God, dat ik het nog mag beleven en Marie niet bij nujn lijk staat, om heete tranen van berouw te schreien. Neen, Adriaan, je moet niet zeggen, dat er niets veranderd is. Er is veel veranderd. Ik geloof vast, dat God aan het werk is. En nu moeten wij het maar aan Hem overlaten, Hij zal het wel maken." Toen zweeg Adriaan Blankert. Dat was zulk machtig geloofsvertrouwen, dat menschelijke re- deneering er niets tegen vermocht. Van het „huisje aan den zeedijk" fietsend naar den hoofdweg, zat hij er nog over na te denken. Hij werd zelfs wat milder gestemd. Het was toch best mogelijk, dat moeder gelijk had. Zij kende ten slotte Lia veel beter dan hij- Als het meisje vast in haar schoenen stond, dan was het niet onmogelijk, dat zij thuis ie's bereiken kon en dat moeders oude dag nofl werd veraangenaamd door den terugkeer van Marie. (Wordt vervolgd). STIC NE Paulus alwaar hij Hij was sedert zijn geheel ver In de ge weerden, was, doch worpen or schappij te Hiertege Op veh dienstknecl En dat gezant, ee: vliedt, zie om het e\ Paulus wel met Deze oj En zijn (vs. 18). Deze be Gelijk 1 ook deze Als Par delijk gem derlijke ei de zaak: Het is 1 Maar w Als wij altijd van Maar h Nederbi Paulus Geestes ir tot den z U met Ge Hebt gi de teederi Wie als de werelc die werelc Neen, hij op uit om En in c steund do ledig wedi toond wo hart van Laat U m Het pei in het hai alleen uit Zoowel Voorwe Hij de we Onderv harten de t d i dat kril de pe bove zi verkla zoening Maar Is het heid hems heuvel, zonder God zoeken te Stel U doodvonn dadiger. maar zen oordeelde den: In d Maar v louter liel halve da liefde gaa

Maas- en Scheldebode | 1929 | | pagina 4