voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden. EIST ID Antirevolutionair Orgaan Dn nummer Beslaat uil twee Bladen IN HOC SIGNO VINCES No. 3508 ZATERDAG 2 FEBRUARI 1Ö29 43STE JAARGANG Winterhanden W. BOEKHOVEN ZONEN Het nadrukken van den inhoud van dit Blad is verboden overeenkomstig de Wet op het Auteursrecht. TWEEDE BLAD. SCHAAKRUBRIEK. z 1 1 Gemeenteraad. 6 bïloot, den telegrafist en [het vliegtuig vond, Was hen opgegeven plaats, weggedreven.. VERDWIJNT. lijft Int, althans de Sing-Sing, Ie Vereenigde Staten be- 1 Sing-Sing is, zooals be- loote gevangenissen van |den Staat New-York, zullen 1700 mannen de verlaten en over een l'eltop beklimmen, waar B verrezen. het dorp Ossining staat I vijf millioen dollar in Itaak op zich te nemen, leenschap millioenen en kkenen, gedurende lange pn te kerkeren. De oude gebouwd en heeft uit- hl, wie weet hoe lang, bij Ossining. heeft vensters, die het |n aan alle kanten. Ter- lingen boven elkaar ge ne Sing-Sing een meter F meter lang, zijn die I anderhalve meter breed, p hoog. Er bevind zich een tafel en een stoel, Is versleten: in de steenen |n zitten diepe gleuven, 1 door de zware stappen raties achtereen. In de en geheel modern inge- angenen zullen van een genieten. I stoel verhuist eveneens Is het ver schrikkelijkste |ie de Sing-Sing bezocht, het Berliner Tageblatt ['oor hij het wist. hs plaats nemen vroeg bvangenbewaarder, hem |r bekleede stoel zag er Ik meubelstuk. Er tegen- panken, voor eventueele |d met „silence", stilte, boven de deur van de :r. voordde de bezoeker, hn zitten", zei de ge- jstaat geen stroom op", peigerde. Hij zette zich Irfbed van zooveel hon- las misschien de eerste pgen tijd, die niet aan hsatie toegaf peelde brengt den laat- zijkamer, die door de Inhumor de „dancing" Imen in de oude Sir/iv jloodenhuis had kondet^.' Ichakelen van den elec- |Ook konden velen hun- de „ijskast" gebeurde, waardoor het lichaam oordeelde direct na de wordt gelegd. |ndere gevangenen niets gebeuren, behalve dan Jt van den veroordeelde lit zijn cel wordt geleid hrijdt. |er vertelde den bezoe- de bij de executie een J-ijgt. Wanneer de elec- lichaam gaat, stijgt er damp op en men ruikt is worden genoemd, dat I den stroom inschakelt, rischen stoel het meest pr vertelde, hoe de di- eens hevig onder den telling is geweest. 1 gevangene 7453, eenirp Jge moordenaar, Lav/ foen zijn laatste dagéiP tot den directeur, dat den dood in zou gaan- pór de executie een glas vas niet te vervullen. |kverbod en in de Sing ie nichtjes het nabreien. niet. jullie maar flink los laatjes beter uit. 3 r„ omsl., mind., 1 r. r„ omsl., mind., 1 r„ 4 r.„ omsl., mind., 1 r. r„ omsl., mind., 2 r., 2 r., omsl., mind., 1 r.. r., omsl., mind., van reien, mind., omsl,. 2 r. 6 r., omsl., mind., 1 r. r„ omsl., mind., 2 r„ 1 r. 2 r„ van den omslag d„ 2 r., omsl., mind., r., omsl., mind., 2 r., i„ 1 r., mind., omsl., 1 r., 2 r., omsl., mind., van breien, 1 r., omsl., 1., 1 r., mind., mind., r„ omsl., mind., 1 r., d„ 1 r., mind., 1 r., r., omsl., mind,, mind., g vergeten heb te ver- .te Middelharnis dit maar plezierig aan. >mmelsdijk. Voor dezen beurtje met een brief- 6 Januari en ik kreeg zou dat gekomen zijn geschreven hebt maar 't bureau. Ik wil heel jou heben. 'k Heb al n'n raadselfamilie, die j elkaar. Dan ken ik maar van een plaatje- de groete terug. Ws' hé Dat komt er van zorgen dat je niet weer Deze Courant verschflnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post f 1.— b| vooruitbetaling, BUITENLAND b| vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT UITGEVERS SOMMELSDIJK Telef, Interc. No 202 Postbus No, 2 ADVERTENT1ËN 2U cent, RECLAMES 4U cent. BOEKAANKUNDitilNU lUcentpei regfl DIENSTA AN VRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f l.~ prr plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die z| beslaan Advctentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VR1 ]DAOMOROEN 10 Correspondentie deze Rubriek betreffende te zenden aan F. W. Nanning Middelharnis. No. 89. Probleem no. 103 bevat de wederkeerige ob structie van P. en L. op de velden c3 en c5. Een heel goede economische samenstelling van dit thema, dat toch weer de sporen van een task in zich draagt door de zwakke sleutelzet. Deze is erg voor de hand liggend, doch de voortzettingen zijn minder gemakkelijk te vin den. Het paard op b8 staat zoo buiten spel, dat ongetwijfeld iedereen 't eerst naar dit stuk gegrepen zal hebben. De sleutelzet is dan ook 1. Pc6 dreigt 2. Pd4 met 3. e3 of 3. Pe6 mat. De vier thema-varianten zijn nu M-m 1Pc3. 2. b8D, dreigt 3. Df8 mat. Kon S: looper nu naar c3 dan werd deze dreiging gepareerd. 1Lc3. 2. Pe7 dreigt 3. Pd5 mat. Nu kan het paard niet op c3 staan om de dreiging te pareeren. I J Hetzelfde herhaalt zich nu in de twee vol gende varianten 1Pc5. 2. Ld4 dreigt 3. Le3 mat. ILc5. 2. Pd8 dreigt 3. Pe6 mat. Een vijfde variant (hoewel buiten het thema staande) is 1e3. 2. Pb4: enz. Het is opmerkelijk, dat het paard op bl (noo- dig met 't oog op nevenoplossingen) ook in het thema wordt betrokken, dus zelf een ander stuk kan obstrueeren, terwijl het ook op zijn beurt geobstrueerd wordt door 1Lc3. Er zijn dus (hoewel dit niet de bedoeling was) 6 obstructies. Gezien de lichte cavalerie waar over wit beschikt mogen we dit probleem een zeer goed voorbeeld noemen van economische uitwerking. Een vlekje blijft de zet 2. b8D. Probleem voor den wedstrijd. No. 107. 'A H. MULDER - Utrecht. Tijdschrift N. S. B. - 1928. Zwart (5). Wit (10). Wit: Kd2, Ta5 en f4, Ld6, Pb3 en g5, pi. a2, e2, e5 en g4. Zwart: Kc4, Le4, pi. d4, d7, g6. Mat in twee (2) zetten. Oplossing inzenden vóór Donderdag 14 Febr. Men kan a 11 ij d tot den oplossingswedstrijd toetreden. Een goede oplossing van een twee- zet telt voor 2 punten, enz. Voor een foutieve oplossing wordt een punt in mindering gebracht (minimum aantal punten is nul). Voor de maan- oelijksche prijs van 2.50 moet men de meeste Punten hebben (echter meer dan 20). Ook niet- abonné's zijn welkom. Heeft men 10 keer achter een geen oplossing ingezonden, dan wordt men 9eacht niet meer mee te doen. Oplossing Eindspel no. 87. 1. De5f Kf8! 2. Pd6, Dg4!f. 3. Kh6, Dd7. t Kg6, Dg4f (na 4Kg8 volgt 5. Dd5, nj4.6, Df3ï enz') 5- Kh7, Dg8f (na 5 Dd7j- volgt 6. Kh8). 6. Kh6 en wint. Eindspel no. 88. Wit: Khl, Dd6, Tb7 en fl, pi. a6, f2, q3 en h3. y Zwart: Kg8, Te2 en e8, Lc6, Pd5 en f3, f7, g7 en h7. Zwart won deze partij als volgt 1Tf2. 2. Tf2: Tel. 3. Kg2, Pe3 mat. Eindspel no. 89. 'n^908indSPel W6rd 0espeeld in V' A' S" pijnlijke kloven en wintervoeten ver* zacht men direct en geneest men snel oor deze goed in t* wrijven met fcoos 30.60.90, Tube80cl.PU RO L Zwart: H. D. B. Meijer. Wit: H. J. den Hertog. Zwart besloot hier de partij met een zeer interessante combinatie, n.l. 1Pf3f! 2. gf3, Dh3! (dreigt Te8— e6g6 of h6). 3. De3, Teó. 4. Lg5, Tg6. 5. f4, De3 (sterker is nog Dh5! 6. Kg2, ef4 enz.) 6. fe3, h6. 7. Kf2, hg5. 8. f5, Th6. 9. Tgl, f6. 10. Thl, Thl. 11. Thl, Kg7 en zwart won. Eindspel no. 90. H. Rinck. Wit: Ke2, Dh4, La6. Zwart: Ke6, Da8, Pf7, pi. a7 en d6. Wit begint en wint. Sommige oplossers gaven van no. 103 als sleutelzet 1. Pa6. Dit schijnt een nevenoplossing te zijn. Daar zij echter foutieve voortzettingen aangaven, zal ik dit deze week nog eens nader onderzoeken. Blijkt het een nevenoplossing, dan zal ik deze oplossingen ook met drie punten beloonen, de foutieve voortzettingen worden hun dan vergeven. Partij gespeeld in den winterwedstrijd van „Ons Genoegen", 1. c2—c4 e7e6 2. Pgl-f3 Pb8—c6 3. e2—e3 Pg8-f6 4. Pbl—c3 d7—d5 5. d2—d4 Lf8-b4 6. Lel—d2 0-0 7. c4c5 Lb4Xc3 8. Ld2Xc3 Ta8b8 9. Lflb5 a 7a6 Dit veroorzaakt voor zwart een dubbelpion, doch ook een open lijn. 10. Lb5Xc6 b7Xc6 11. b2-b4 Tb8-b5 12. a2—a3 Beter a2a4. 12Pf6-e4 13. Lc3d2 Pe4Xd2 14. DdlXd2 Lc8-d7 15. 0—0 Dd8—a8 Zwart wil een doorbraak inleiden. 16. a3a4 Tb5—b7 17. Pf3e5 Tf8d8 18. Tal—bil Beter wellicht Tflbl.. 18Ld7-e8 19. Tbl— b2 Td8—b8 Zwart komt nu tot een doorbraak, die hem een vrij pion bezorgt. Het is jammer, dat hij niet goed vervolgd heeft. Zie zet 36. 20. Tfl—bl Dit lijkt afdoende. Zwart heeft echter een schitterende tegenmanoeuvre in petto gehouden. 20f7—f6! 21. Pe5~f3 Le8-g6ü Hierdoor vervalt een dekking van wit op b4. Na 21. Pd3 volgt eveneens 21Lg6. 22. Tblal a6—a5 23.. b4b5 Zwart wint altijd een pion. 23. ba5 gaat niet wegens 23Tb2: en op 23. Ph4 volgt 23Lg7. 23c6Xb5 24. a4Xb5 Tb7Xb5 25. Tb2Xb5 Tb8Xb5 26.. h2h3 a5a4 27. Pf3h4 Lg6e8 28. D2d—c2 Le8-c6 Wit mag de pion op a4 niet nemen. Er volgt dan 29. Ta4: Da4: 30. Da4: Tblf en de dame gaat verloren. 29. Ph4~f3 Tb5-b4 30. Dc2~d2 Da8-a5 31. Dd2—c2 Lc6—b5 32. Pf3-d2 Lb5-c6 Zwart weet de juiste voortzetting niet te vinden. Hij had vermoedelijk best a3 kunnen spelen. 33. Dc2—dl Da5b5 34. Ddlc2 Tb4b2 35. Dc2cl Db5-b4 Valt het paard aan. 36. Talbl Tb2Xbl? Hier had. beter a3 kunnen geschieden. Er kan dan volgen 36a3. 37. Ddl met winst van een paard en een gevaarlijke vrij pion. Speelt het paard dan verlies van paard of toren. 37. Del dan 37Dd2: na 37. Dfl eveneens 37. f.Dd2: Speelt wit 37. Tal dan 37 Dd2: of wellicht sterker 37. a2, of 37. Tb2: Db2: en de pion is niet tegen te houden, dan wellicht na een offer. Speelt wit anders dan volgt 37, Dd2 met verlies van het paard, ter wijl de vrij pion behouden blijft. Zwart zag dit echter niet. Met deze foutieve manoeuvre volgt een geweldige afruil en valt op den duur pion a4. 37. DclXbl Db4Xbl 38. Pd2Xbl Nu volgde een race der koningen, dat van zwart ook foutief is. Zwart kan a4 niet meer dekken en had, daar wit toch aan a4 gebonden is, zijn krachten op den koningsvleugel moeten aanwenden. Hij kwam nu in alles te laat en verloor de partij. CORRESPONDENTIE. Jos. Duv. No. 25. 1. Dg4. No. 26. 1. Td4. F. C. L. In laatset courant kwam geen schaakrubriek voor. Is dat juist? Wedstrijd Schaakclub »Ons Genoegens 1928-*29. GROEP I. Bund Hoek Nanning GROEP II. Visser Parée Ie Comte GROEP III. TJ a s o X Ml '5 a <n I 111 3 0 1 0 I 1 0 0 1 0 1 O H a <u O O vi vl> rj 2 l'/j 0 Vs 1 2 7 2 0 i 11 0 l'/2 72 1 0 1 27, 2 O -a a» 2° oo 3 Ui JQ Ui W v. Gelder. V2 1 1 1 27 2 Weeda '/2 0 0 1 172 Verbrugge n 1 0 Groep IV. D. Jacobi A. Kerkhof J. Zaaijer G. v. d.Wende W.Nieuwland D. Slis se N V) Ml0| li |1| 0 0 1 ,0 0 1 101 I II 101 It 'll HUI I 1 i 10 I I I I I Hl 101012 üiaio'ioi 11o13 UI1 IB 11 |4_ 13 HI o 111 o I II Vergadering van den Gemeenteraad van MELISSANT op Donderdag 31 Jan., des nam. 3 uur. De Voorzitter, burgemeester Visscher, opent de vergadering met gebed, waarna op zijn ver zoek door de heeren Kort en Struijk de geloofs brieven van het nieuwbenoemde raadslid, den heer Joppe, worden nagezien en in orde be vonden. Deze legt hierop de bij de gemeentewet voor geschreven eeden af, waarop de VOORZIT TER hem hartelijk welkom heet en de hoop uitspreekt, dat de samenwerking prettig, aan genaam en vertrouwelijk zal zijn en dat de gemeente Melissant de vruchten van des heeren Joppe's medewerking zal mogen plukken. De heer Joppe wordt door de leden gefelici teerd, waarop deze den voorzitter dankt voor zijn hartelijke woorden en de raadsleden voor hun felicitaties. De notulen worden voorgelezen en onver anderd vastgesteld. Enkele ingekomen stukken worden ter ken nis der vergadering gebracht. Hieronder bevindt zich een mededeeling van Ged. Staten, dat zij de goedkeuring van de gemeentebegrooting dienst '29 verdaagd hebben en den Raad mach tigen tot op de helft der daarop genoemde bedragen uit te geven. De kas van den gemeenteontvanger is nage zien en in orde bevonden. In kas was 1783.40. De heer Joh. .Baart bericht, dat hij zijn be noeming als lid in de commissie tot wering van schoolverzuim aanneemt. De electriciteitscommissie te Middelharnis ver zoekt alsnog de 15..—, zijnde het aandeel van Melissant i nde gemaakte onkosten te mo gen ontvangen. In den loop van het jaar zijn 7 exemplaren van rapporten aan B. en W. verzonden, waarvoor kosten gemaakt zijn. De VOORZITTER stelt namens B. en W. voor de 15.— maar te geven, daar er anders een ambtenaar de dupe van zou worden. Boven dien nemen de electriciteitsplannen thans vas tere vormen aan, zoodat er geen bezwaar meer kan zijn om de bijdrage in de kosten te geven. Met algemeene stemmen wordtc onform be sloten. Aan de orde is benoeming van een wethouder in de plaats van wijlen den heer J. Sieling. Uitgebracht worden 7 stemmen. 1 blanco en 6 op den heer van Nieuwenhuijzen. Deze verklaart de benoeming aan te nemen. De VOORZITTER wenscht hem geluk met zijn benoeming, die met eenparige stemmen plaats had. De heer van Nieuwenhuijzen is reeds eenigen tijd tijdelijk wethouder geweest en spr. hoopt, dat de samenwerking op dezelfde wijze zal bestendigd blijven tot heil van de gemeente. Spr. hoopt, dat hij onder Gods zegen hiertoe de krachten verkrijgen moge. De heer VAN NIEUWENHUIJZEN dankt den voorzitter voor zijn woorden en den Raad voor het vertrouwen, dat deze in hem stelt. Spr. hoopt dat vertrouwen niet te beschamen. De raadsleden wenschen hem geluk met zijn benoeming. Met eenzelfde stemverhouding wordt de heer van Nieuwenhuijzen benoemd tot ambtenaar van den burgerlijken stand. Tot lid van de schattingscommissie voor de plaatselijke inkomstenbelasting wordt benoemd de heer Vogelaar, die na eenig beraad deze benoeming aanvaardt. De heer van Loo, onderwijzer aan de Openb. school, vraagt in 1929 in Dirksland te mogen blijven wonen, wat met algemeene stemmen wordt goedgevonden. De begrooting van den keuringsdienst van waren wordt met algemeene stemmen goedge keurd- Het aandeel van Melissant in de kosten bedraagt 259.19. Op advies van den Minister wordt er een administratieve wijziging gebracht in de veror dening op dezen keuringsdienst. Eveneens met algemeene stemmen, nadat de voorzitter op het verzoek van den heer STRUIJK eenige inlich tingen verstrekt had. De Kon. Ned. Politiehondvereeniging vraagt subsidie. Als naar gewoonte stellen B. en W. weer voor afwijzend hierop te beschikken. De heer STRUIJK vindt de politiehond een nuttig beest voor den opsporingsdienst en meent dat bet algemeen belang vordert dat deze in stelling gesteund wordt. De heer VOGELAAR voelt er meer voor als hier op het eiland een politiehond dienst deed. De VOORZITTER zegt dat de rijkspolitie op Flakkee binnenkort in het bezit van een politiehond zal worden gesteld. Na eenige besprekingen wordt op voorstel van den heer STRUIJK besloten 10.subsidie aan deze vereen, te geven. De Centrale Proeftuin te Middelharnis vraagt subsidie. B. en W. vinden het een zeer nuttige instelling voor het algemeen belang en stellen voor 20 per jaar te geven. Met algemeene stemmen wordt hiertoe beslo ten. Vastgesteld wordt de instructie en de jaar wedde van den gemeenteopzichter. De heer VOGELAAR acht het gewenscht, dat in deze instructie wordt vastgelegd, dat de op zichter bij storm des avonds de sluis bij de wed. J. Sieling sluit. Er is kans dat er groote onheilen uit voortkomen wanneer bij storm de sluis open blijft. Wethouder VAN BEEK ziet dat gevaar niet in. Bovendien zijn er wel menschen die tijdig zullen ingrijpen wanneer dit noodig mocht zijn. De heer VOGELAAR acht het onverant woordelijk. Wethouder VAN NIEUWENHUIJZEN is het met den heer Vogelaar eens. Na breede discussie wordt besloten dat met het polderbestuur van wie deze sluis eigenlijk is, over deze kwestie gesproken zal worden. De instructie wordt hierop vastgesteld en de aarwedde bepaald op 225.— per jaar. De jaarwedde van den doodgraver wordt op voorstel van B. en W. verhoogd met 25.en gebracht van 160.op 185.-per jaar. B. en W. krijgen machtiging tot het aangaan van een geldleening, groot 1360.af te los sen in 10 jaar, tegen hoogstens 5 Dit voor aankoop van den Noorddijk. B. en W. stellen voor het weiland aan den Noorddijk te verhuren bij publieke inschrijving en twee stukjes tuingrond aan dien dijk te verhuren het eerste jaar voor 50 cent per roe en de volgende jaren vgior 60 cent per roe. De heer STRUIJK vraagt of het de bedoeling van B. en W. is om voorloopig twee tuintjes te verhuren en als het goed gaat later meer. De VOORZITTER antwoordt bevestigend. De heer VAN DER SPAAN vraagt of er niet meer aanvragen voor tuingrond geweest zijn. De VOORZITTER antwoord Ja, Van der Made heeft ook gevraagd. De heer VOGELAAR meent dat het geen bezwaar zou wezen als de eene zijde van den dijk heelemaal voor tuingrond verhuurd werd. De VOORZITTER zegt dat het weiland is. De heer KORT vindt het geen bezwaar en meent dat het als tuingrond meer dan als wei zal opbrengen. Wethouder VAN NIEUWENHUIJZEN merkt op, dat wanneer er meer stukjes tuingrond aan de eene zijde wordt afgeheind, het weiland dan vanzelf 'minder zal gaan opbrengen. Er wordt dan over gereden, enz. Wethouder VAN BEEK wil eerst afwachten wat het als weiland zal opbrengen. De heer VAN DER SPAAN meent dat het voordeeliger voor de gemeente is als zij het als tuingrond verhuurt. De heer VOGELAAR vindt de eene zijde van den dijk zeer geschikt voor tuingrond, het is een mooie lap. De heer KORT meent, dat, wanneer het als tuingrond verhuurd wordt, de gemeente er mee gebaat zal zijn, maar de menschen die het hu ren ook. B. en W. zullen echter vooral indee lingen moeten maken, want de afgegraven grond heeft minder waarde dan de niet afgegraven grond, en dan kunnen de menschen zelf kiezen wat ze hebben willen. Maar B. en W. zullen er een beetje spoed mee moeten maken want het is al Februari. Na eenige discussie wordt ten slotte besloten dat publieke verhuring zal plaats hebben en de menschen moeten dan zelf maar weten wat ze er mee doen willen. De binnenkant van den dijk blijft in ieder geval weiland. De heer STRUIJK vraagt of het geen over weging verdient om den heer Joppe, die thans de wei huurt, wanneer hij een aannemelijk bod doet, den voorkeur te geven, 't Is wel wat hard als deze er afraakt. De VOORZITTER zegt dat dit niet gaat. Alel menschen moeten gelijk op in de gelegen heid gesteld worden. Dat is billijk. Aldus wordt besloten. De landarbeidersvereeniging verzoekt om nog een stukje grond te mogen pachten in de Oude Plaat. B. en W. stellen voor perceel B 145 te geven. De vereeniging heeft daar al een stukje liggen, maar dat is te klein voor de verschillende aanvragen die er ingekomen zijn. De heer STRUIJK vraagt of het allen inwo ners van Melissant zijn. De VOORZITTER antwoordtJa, speciaal inwoners van Melissant. De heer VOGELAAR vraagt wie nu pachter is. De VOORZITTER antwoordt: Iemand uit Dirksland, het is armenland. De pacht is nu 90.-. De heer VOGELAAR vraagt of dit nog ver band houdt met de Landarbeiderswet. De VOORZITTER antwoordt ontkennend en zegt als langs dien weg zonder de landarbei derswet land te krijgen is, dat beter is, anders moet het land gekocht worden. De pacht is nu gelijk te maken met de andere huur en te bren gen op 120. Conform wordt met algemeene stemmen be sloten. Ingekomen is een schrijven van den heer Bac ker Hoofd der O. L. S„ die een brief overlegt van den Directeur der Rijks H. B. S. te Mid delharnis, waaruit blijkt, dat er momenteel geen aansluiting bestaat tusschen de hoogste klasse der Lagere school en de eerste klasse der H. B. S.. Deze hiaat is voor vele leerlingen een groot struikelblok en derhalve is het gewenscht dat de leerlingen die naar de H. B. S .gaan betere voor bereiding krijgen. De heer Backer stelt nu voor dat er ingesteld wordt een avondcursus, waar hij toekomstige H. B. S.-leerlingen kan voorbereiden. B. en W. stellen in verband hiermede voor een avondcursus in te stellen indien blijkt dat minstens 15 leerlingen daaraan deel nemen. Het schoolgeld zal voor minvermogende leerlingen 25 cent per week en voor beter gesitueerden 60 cent per week bedragen. Volgens beraming brengt dat 253.per jaar op. Het hoofd krijgt als vergoeding voor zijn lessen aan dezen sursus 200.zoodat deze cursus zich zelf ongeveer dekt. De heer KORT vraagt waarom B. en W. zich niet aan het advies van den heer Backer gehouden hebben. Deze stelt een mildere rege ling voor, met lager schoolgeld. Spr. zou het b.v. beter vinden wanneer er 3 klassen gemaakt werden, n.l. onvermogenden, minvermogenden en beter gesitueerden. De VOORZITTER licht toe dat er een mini mum getal leerlingen als eerste eisch gesteld moeten worden. Wanneer er zich maar 3 of 4 leerlingen aanmelden is het natuurlijk dwaasheid een cursus in het leven te roepen. Spreker meent dat de voorgestelde regeling heel billijk is. Wan neer de cursus er niet komt en de ouders moeten de kinderen door privaatlessen voorbereiden, komt hetveel duurder uit. Vergelijkt men het met de prijzen voor privaatlessen dan is dit schoolgeld goedkoop. De heer KORT zegt dat als de ouders ze naar de U. L. O.school zenden te Middelharnis de gemeente veel duurder uit is. Spr. stelt in elk geval voor het minimum aantal op 10 te stellen. Wethouder VAN BEEK wil een tusschenweg bewandelen het minimum getal op 12 zetten. Wethouder VAN NIEUWENHUIJZEN wijst er op, dat er 2 scholen zijn. De cursus moet zich zelf kunnen bedruipen, anders wordt het te duur voor de gemeente, vooral als de andere school ook komt. De heer VOGELAAR vraagt of het lager onderwijs te Melissant dan op zulk laag peil staat, dat er een tusschencursus voor de H. B. S. moet komen. De VOORZITTER antwoordt ontkennend, maar er is geen aansluiting tusschen lager- en middelbaaronderwijs. De heer VOGELAAR vraagt of er dan geen

Maas- en Scheldebode | 1929 | | pagina 3