J 1 li I pimoL Sluwe scfvuate fluid Éi 1 Hf Kerk en School. is li li U Plaatselijk Nieuws. ;a ('XI IK Bffil 1 ij III qflnj jhsii Oil! toen instinctmatig met de hand sloeg en daarbij tegen iemand aankwam. Zij zag echter niets bijzonders en bleef dus liggen, desondanks ech ter met het gevoel, dat er iets niet in den haak moest zijn. Een minuut of vijf later zag zij dan ook een donker hoofd boven den rand van het bed verschijnen. Blijkbaar is de indringer, toen het meisje wakker werd, in gebukte hou ding voor het bed gaan zitten, verwachtende, dat zij wel weer in zou slapen. Dit is echter gelukkig niet het geval geweest en onmiddellijk na het verschijnen van 't hoofd heeft hhet meis je om hulp geroepen. De man verdween niet onmiddellijk; eerst toen de vader uit zijn kamer antwoor dgaf, nam hij de vlucht door een deur, die de kinderen bij het naar bed gaan op slot gedraaid hadden, doch die blijkbaar met be hulp van een valschen sleutel geopendwas. Het bleek, dat de kleederen der beide jongste meisjes geheel opengesneden waren. Het oudste meisje heeft de indringer ongemoeid gelaten. Een gouden ring van een der meisjes was ver dwenen. Het eigenaardige van het geval is, dat in een kamer in een ander gedeelte van het huis iemand sliep, wiens kast geheel leegge plunderd was, zonder dat de eigenaar wakker geworden was. Mogelijk heeft de indringer gebruik gemaakt van ketjoeboeng (bedwelmingsmiddel), maar dan blijkt het onverklaarbaar, waarom hij dat in de kamer der meisjes niet gedaan heeft, tenzij hij daar een te kleine dosis heeft aangewend. Het wakker geworden meisje beschreef den man als lang en mager, met een donker uiter lijk. Hij was gekleed in korte, witte broek en witte jas en had een Amboneesch type. Deze beschrijving klopte met die van een persoon, dien buren den ochtend te voren langzaam voor de huizen op en neer hebben zien wandelen, vermoedelijk met het doel om de situatie op te nemen. DE LAATSTE REIS VAN DE „J. P. COEN". Het oponthoud in de Golf van Biscaje. De J. P. Coen droeg bij aankomst te Tand jong Priok de duidelijke sporen van een zware reis. De romp en schoorsteenen zaten tengevolge van het zeewater vol roest en roetvegen. Aneta heeft een interview gehad met den gezagvoerder die het volgende mededeelde Reeds dadelijk na het vertrek uit Southampton, hadden wij zwaar weer, dat langzamerhand toenam, totdat in het Kanaal de storm losbrak. Den volgenden dag waren wij in de Golf van Biscaye; er stond een zware deining; stortzeeën vielen over het heel zwaar stampend en slingerend schip. De storm was begonnen op den 22sten November en hield aan tot den 24sten. Toen het hoogte punt bereikt was, de kracht van den wind ge middeld negen variaties van acht tot tien' be droeg, kwam een Engelsche vrachtvaarder de Coquet Dale met het noodsein „N. C." in zicht, zijnde drie ballen aan den voormast, het geen beduidde: „kan niet manoeuvreeren". In die positie bevond hij zich ongeveer een halven dag na het passeeren van Quessant. Bij de nadering van de Coen, gaf de Coquet Dale, een klein vrachtschip van circa 2000 ton me tende en komende van Sunderland, te kennen, dat de stuurinrichting gebroken was, zoodat het schip zonder stuur ronddreef ten prooi aan den wind, terwijl de zeer hooge golven de reparatie pogingen ten zeerste bemoeilijkten. Het scheepje verzocht de Coen in de nabijheid te blijven, hetgeen voor de mailboot oponthoud veroor zaakte. De Coen naderde vlakbij, zoodat dui delijk zichtbaar was, onder welke zware om standigheden de bemanning van de Coquet Dale moest werken, staande in het water. Na eenige uren wachten heesch de Coquet Dale het sein: „Wij zijn bezig de stuurinrichting te herstellen, wilt u nog een weinig wachten?" De equipage van de Coen bemerkte, dat er stagnatie was ontstaan in de werkzaamheden, welke blijkbaar veroorzaakt werd door de hevige deining. Ie mand scheen zoodanig te zijn gevallen, dat hij beide beenen had gebroken; men zag althans iemand op een draagbaar wegvoeren. Nadat van des morgens bij daglicht af de Coen bij stand had verleend, heesch des middags de Coquet Dale het sein, dat zij gereed gekomen en dat wachten niet langer noodig was. De Coen zette de reis toen voort onder hevig storm weer, dat eerst later luwde. Alles aan boord moest worden vastgezet; heftige zeeën bescha digden enkele patrijspoorten, doch de Coen heeft overigens schitterend het zware weer doorstaan. Van de passagiers was het grootste gedeelte zeeziek geweest. DE RAMP AAN DEN HOEK VAN HOLLAND. De begrafenis van vier slachtoffers. Een zeer groote belangstelling. Maandagmiddag zijn op de begraafplaats van Hoek van Holland vier van de slachtoffers van de ramp met de stoomreddingboot Prins der Nederlanden ter aarde besteld. Er was een zeer groote belangstelling en van ver uit den omtrek was men gekomen om den dooden de laatste eer te bewijzen. Tot hen, die op de begraafplaats tezamen waren gekomen, behoorden o.a. kapitein-luite nant ter zee baron De Vos van Steenwijk, ver tegenwoordiger van H. M. de Koningin, de heeren W. van 't Hoeff, vertegenwoordiger van den minister van waterstaat, J. Peterson, consul van Letland te Amsterdam, H. Th. M. van Huut, idem te Rotterdam en J. Monsjoe, vice- consul aldaar, mr. P. Droogleever Fortuyn, bur gemeester van Rotterdam, mr. J. Brunt Jzn., burgemeester van 's-Gravenzande en J H„ Cre- zée, burgemeester van De Lier, bestuursleden van de Noord- en Zuid-Hollandsche redding maatschappij en de Zuid-Hollandsche maat schappij tot het redden van schipbreukelingen, de heer A. Vruggink, loodscommissaris te Hoek van Holland, de protestante en katholieke gees telijken van Hoek van Holland, de heeren P. Leis, directeur van L. Smit Co.'s internatio nalen sleepdienst, O. Sperling, vertegenwoor diger van v. d. Tak's bergingsbedrijf, J. Holck, kapitein van het in November bij Hoek van Holland gestrande Noorsche stoomschip Chris tian Michelsen, J. Langhorst, vertegenwoordiger van het helden der zeefonds Dorus Rijkers, kapitein J. W. Antheunissen, commandant van de politietroepen te Rotterdam, C. F. Jas, com missaris van politie te Hoek van Holland en de bekende redders op onze kust, de heeren Klaassen uit Scheveningen en J. van Kan uit Noordwijk. Tegen twaalf uur kondigde het gebeier van de kerkklokken aan, dat de stoeten in beweging waren gekomen en in eerbiedige stilte wachte men op den doodenakker de aankomst af. Kort na elkaar reden de vier lijkwagens het kerkhof op en nadat de kisten waren opgebaard, werden zij door leden van de bemanning van de Pre sident van Heel en enkele van hun kameraden naar de groeve gedragen. Vele bloemstukken dekten de baren. Er waren er van de Letlandsche regeering, van de be manningen van de reddingsbooten te Terheide en te 's-Gravenzande, van de Noord- en Zuid- Hollandsche reddingmaatschappij, van de Zuid- Hollandsche maatschappij tot het redden van schipbreukelingen, van de kapitein en officieren van de Harwichbooten Archangel en St. Denis, van het personeel van Uitropa, van de zee- liedenvereeniging De Eendracht en van de Na tional Union of Seaman, en van de bemanning van de Christian Michelsen. De kist met het stoffelijk hulsel van Van Asperen werd bij het familiegraf van den over ledene geplaast, de drie andere kisten werden rond een vlak bij gelegen geopende groeve ge groepeerd. Onder doodsche stilte trad daarna De Vos van Steenwijk naar voren, om namens de Koningin een groote krans bij de kisten neer te leggen, als laatsten groet van onze lansvrouwe aan de vier dappere zonen van haar land. ERNSTIGE VECHTPARTIJ IN HET WESTEINDE TE 's-GRAVENHAGE. Twee politie-agenten worden door het grauw aangevallen. De aanstichters gearresteerd. In den nacht van Zondag op Maandag heeft er in het Westeinde te 's-Gravenhage een ern stige vechtpartij plaats gehad tusschen de politie en een aantal personen, die onder drankinvloed verkeerden. Tegen 1 uur liepen in het Westeinde in de richhting naar de Loosduinsche brug de 25-jarige koopman P. T. en de 23-jarige los werkman C. H., beiden monende in de Sirtemastraat en bii de politie bekend staande als vechters bazen. Tot sluitingstijd hadden zij in een café ge zeten en eenige glaasjes bier gedronken. In een luidruchtige stemming liepen zij door het Westeinde en zongen samen het hoogste lied1 uit. Voor het R. K. ziekenhuis bleven zij staan en maakten groot lawaai. Twee surveilleren de agenten, die op het gezang kwamen aan snellen,. verzochten de zangers door te loopen. Hieraan werd geen gehoor gegeven. De agen ten wezen er op, dat zij voor een ziekenhuis stonden en het dus hoogst ongepast was om in den nacht zoo te keer te gaan. Toen liepen de beide mannen door. 't Ging wel niet erg vlug, maar langzamerhand scho ven zij het ziekenhuis voorbij. Op het rumoer waren inmiddels uit de verschillende dwars straten van het Westeinde vele nieuwsgierigen gekomen, die algemeen de zijde van de zangers kozen en hen aanmoedigden nog een liedje te zingen. Hieraan werd maar al te graag en springende lippen Doozeo 30-60 cd 90 ct. Tube 80 cc. Dij Apoth- en Drogist*,d gehoor gegeven en spoedig weerklonk weer bet dronkemansgezang door het stille West einde. De agenten drongen toen wederom aan op doorloopen, maar het eenige resultaat was, dat zij werden uitgejouwd. Uit de troep werd geschreeuwd: „Er zijn er pas in Groningen vier opgeruimd. Zoo iets moest ook hier maar eens gebeuren". Toen meenden de agenten, dat het lang genoeg geduurd had en trachtten zij de beide belhamels te arresteeren. Dit ging echter niet gemakkelijk. Van alle kanten werd op de politie ingedrongen en op een gegeven oogenblik raakten zij onder den voet. Hun kleeren werden aan flarden gescheurd en een der agenten de oudste viel en werd door eenige mannen naar den kant van de straat gesleept en daar op een dusdanige wijze afgeranseld, dat hij bewusteloos bleef liggen. De andere politieman zag kans zijn revolver te trekken en loste eenige schoten in de lucht. Een voorbijganger had in dien tijd echter het posthuis bij den Loosduinschen weg gewaar schuwd. De vertrapte helm van den agent had hij meegenomen en hij verzocht dadelijk om assistentie. Een aantal agenten trokke.n er zoo snel mo gelijk heen om him kameraden te ontzetten. Toen de ruziemakers dit zagen, waren zij in een oogwenk verdwenen. De beide aanstichters van het relletje konden echter niet ontkomen. Zij werden gearresteerd en naar het hoofdbureau overgebracht. Zij zullen ter beschikking van de Justitie worden gesteld. De twee agenten werden naar den Centralen Post van den Geneeskundigen Dienst overge bracht en daar verbonden. Een der politieman nen heeft zich ziek gemeld; de andere hoopte Maandagavond weer zijn dienst te kunnen her vatten. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Eén doode, één ernstig gewonde. Men meldt uit Maastricht Toen Zondagavond de heer E. uit Maas tricht met zijn auto uit Vaals naar Maastricht kwam, slipte de wagen op den Keerderberg. De heer van E„ die zelf chauffeerde, was op slag dood. Zijn dochter werd ernstig gewond en is naar het ziekenhuis alhier overgebracht. De twee andere inzittenden kwamen met den schrik vrij. AUTO-ONGEVALLEN. Tengevolge van de gladheid is in den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks 1 uur de heer Milkens uit Rotterdam op den Haagweg ter hoogte van de verffabriek nabij Delft met zijn auto geslipt en met een achterwiel tegen den berm van de trambaan gekomen. Het wiel brak en de inzittenden werden door elkaar geschud, zonder evenwel ernstig letsel te bekomen. De auto werd door den heer J. de Graaff met behulp van een kraanwagen naar diens garage gesleept. Nabij de grens der gemeente Alphen a.d. Rijn is Zondagmorgen een auto, waarin als bestuur der de heer K. uit Alkmaar, benevens vier dames waren gezeten, vermoedelijk door een defect aan de stuurinrichting in den Rijn ge reden. De auto reed eerst over een grasberm, sloeg daarna over den kop en verdween in het water. Door spoedig toegeschoten hulp konden alle inzittenden worden gered. AUTOBOTSING. Zondagmorgen had op den Muiderstraatweg tusschen Muiden en Naarden een botsing tus schen twee luxe auto's plaats. De auto's wer den zwaar beschadigd. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. BRAND. Te Lichtenvoorde is de boerderij van A. Slot afgebrand. De brand ontstond door een defect aan den schoorsteen. Verzekering dekt gedeel telijk de schade. ONGELUK OP ZEE. Aan boord van den Duitschen zeelichter Wulksfelde, welke Zondagmorgen van Amster dam naar Hamburg vertrok, is op de Noord zee een matroos getroffen door een uitloopende ankerketting, waardoor zijn linkerbeen on twee plaatsen gebroken werd. Door de sleepboot Hector werd hij met veel moeite van boord ge haald en te IJmuiden aan land gebracht, van waar hij na voorloopig verbonden te zijn werd vervoerd. EEN FANTASTISCHE VISCHKWEEKER. Eenigen tijü geleden zijn er te Amersfoort plannen gemaakt, een vischkweekerij op te richten door iemand, die Hingswelsky heette en beweerde Pool te zijn, doch later bleek uit Mecklenburg te komen. Nadat hij te Amers foort bij een adellijke familie als huisknecht had gediend, wilde hij hoogerop. Per advertentie vroeg hij personen, die geneigd waren borg stelling te geven om een groote vischkweekerij te stichten. Enkelen waren hiertoe bereid, an deren staken geld in de zaak. Er werd begon nen met den aanleg van de noodige bassins, doch na eenigen tijd had R. geen geld meer om de arbeiders te betalen. Een aannemer uit Scherpenzeel waagde er nog eenig kapitaal aan, maar ook hij had ten slotte geen vertrouwen meer in den Pool en staakte zijn voorschotten. Nu eens beweerde R., dat hij een erfenis zou krijgen, dan weer zou hij plotseling geld van een buitenlandsche bank ontvangen, terwijl hij verder beweerde, dat ook de regeering zijn zaak wel zou subsidieeren. In goed vertrouwen werk ten nog enkele arbeiders door, welk vertrou wen versterkt werd door het feit, dat plotseling een groote Diesselmotor op het terrein ver scheen, die het water uit de beek in de bassins moest brengen. Deze motor was van een Rot- terdamsche firma los gekregen. Thans is deze fantastische vischkweeker ver dwenen. Waar hij is weet niemand, vermoedelijk is hij weer naar Heimat vertrokken. De Woudenbergsche politie, die deze zaak in handen heeft, heeft gezocht aan de adressen, die de pseudo Pool als relatie had opgegeven. Alle adressen bleken echter gefingeerd. Intus- schen zijn velen, die een goed vertrouwen in de zaak hadden, er heel wat geld bij ingeschoten. (Hbld.) DOODELIJK MIJNONGELUK. In Staasmijn „Emma" was de 56-jarige H. L. Walstra, uit Heerlen, bezig met het optrek ken van leege wagentjes. Op zeker oogenblik raakte hij onder een leegen wagen en was op slag dood. Hij laat een vrouw en een kind achter. DOODELIJK ONGEVAL. Maandagmorgen reed de ongeveer 60-jarige Saarloos, wonende aan den Hoekweg te Vlaar- dingen, op de Westhavenplaats met paard en wagen. Doordat het paard schrok voor een draaiorgel, viel de man van den wagen. Hij werd naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij spoedig na aankomst overleed. Ondeugdelijke chocolade Zaterdagavond zijn drie kinderen van 8, 7 en 5 jaar in de v. d. Veldestraat te 's-Graven< hage onwel geworden na het eten van eenige stukken chocolade. Hevige brakingen wezen op een waarschijnlijke vergiftiging. De toe» stand van de kinderen is thans weer goed IJS. Twee Urker motorbotters, de UK. 268 en de UK. 60, zijn Maandag van Urk uitgevaren met het doel, de Noordzee te bereiken. Beide vaartuigen zijn ten Westen van Urk tusschen groote ijsvelden geraakt. De UK 268 wist weer bevaarbaar water te bereiken, maar de pogingen om het andere vaartuig ook los te krijgen, zijn mislukt. De UK. 268 is later, met veel moeite, te Enkhuizen binnenge> komende UK. 60 zit nog in het ijs bekneld. DOOR HET IJS GEZAKT. Eu verdronken. Twee vriendjes G. H. en T. wonende te Santpoort, hadden zich Maandagmiddag op het Zijkanaal B te Spaarnedam op het ijs begeven. Plotseling zakte T. door het ijs, maar hij kon zich nog boven water houden. Op zijn hulpgeroep kwamen verschillende schaat» senrijders naderbij. Intusschen had G. H,, oud 13 jaar, een plank gebaald om daarmede te trachten zijn vriendje te redden. De jongen gleed echter van de plank en verdween in de diepte. Omstanders slaagden er in T. te redden. Pogingen om zijn vriendje G. H. te redden, mislukten. Na een uur haalde men zijn lijk op. Wraak genomen. Maandagavond om 6 uur heeft de 79'jarige J. V. te Rasquert, gemeente Baflo, die nog al eens het mikpunt van de plagende jeugd is, wraak genomen over hem aangedine be» leedigingen Hij kwam onverwacht met een revolver naar buiten, en schoot op een troepje jongelui, die met de plagerij niets te maken hadden. De 20<jarige boerenarbeider Bijlstra werd in den arm getroffen en naar het Diaco> nessenhuis te GroniDgen overgebracht. Toen V. de revolver had leeggeschoten, wilde hij deze weer gaan laden, doch hij werd over' meesterd en gearresteerd door den gemeen te» veldwachter van Baflo. SOMMELSDIJK. Tegen een ingezetene uit Herkingen is proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van het Motor- en Rijwielreglement. De leerlinge van de bijz. lagere school M. S. was met haar vriendinnetjes aan het krijgertje spelen. Plotseling viel zij door een raam, waardoor haar voorhoofd zoodanig werd verwond, dat zij onmiddellijk naar een genees kundige moest en deze de wond moest hechten. Vorige week werden uit deze gemeente 2 ingezetenen naar Rotterdam vervoerd tot het ondergaan van een operatie. Door de gladheid der straten kwam de auto van den molenaar J. C. M. te slippen en kwam met het voorstel der auto tegen de woning van L. G. terecht. Het voorstel werd geheel verwrongen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De vorige week stonden bij den Correspon dent der arbeidsbemiddeling dezer gemeente ge middeld 16 werklooze landarbeiders ingeschre ven. Door de Vereeniging ingevolge de Land- arbeiderswet is besloten tot aankoop van een drietal perceelen bouwland aan den Langeweg alhier, groot bijna 11 gemeten. L.l. Zaterdagavond werd door een in woner dezer gemeente bij de politie aangifte gedaan, dat er dien avond, terwijl er niemand thuis was, bij hem was ingebroken. De; in breker was door het opengeschoven raam bin nengedrongen en had met een beitel een kastje geforceerd en daaruit een bedrag van 25. meegenomen. Een grooter bedrag, dat er bij lag, had hij onaangeroerd gelaten. De politie, die dit een erg vreemde handelwijze van een inbreker vondg kreeg vermoeden tegen den 17-jarigen inwonenden zoon, die aan een streng verhoor werd onderworpen. Nadat nog ver schillende getuigen waren gehoord, bekende hij den diefstal te hebben gepleegd. Wel een veel belovend zoontje Door den heer M. de Haas te Rotterdam is aan de Vereeniging ingevolge de Landarbei- derswet een bedrag van ruim 50.— geschon ken ten einde dit aan de armen dezer gemeente uit te deelen. MIDDELHARNIS. De vorige week zijn al hier aan de Kaai aangebracht en gescheept 400 H.L. aardappelen, 1200 H.L. koepeen en 100 balen uien. Wegens het gooien met sneeuwballen zijn de vorige week tegen verschillende personen proces-verbaal opgemaakt door de politie. Zaterdagavond had J. de K. de onvoor zichtigheid een jongen bij L. B. door de win kelruit te duwen. De ruit moest door hem betaald worden. Zaterdagmorgen ging de hit met de kar achter zich van J. Verweij op hol. Men had het geluk hem op 't eind van de Nieuwstraat te grijpen en liep dit incident dus gelukkig goed af. Bij den correspondent der arbeidsbemidde ling stonden deze week als werkloos ingeschre ven: 45 arbeiders, 12 visschers, 3 metselaars, 1 timmerman, 2 oppermans. Totaal 63 personen. Door het bestuur der landarbeidersvereen. „Vooruitgang" alhier werd in hare vergadering van 21 Januari goedgekeurd het beredeneerd jaarverslag van de secretaris, alsmede de winst en verliesrekening over 1928 van den penning meester. STAD AAN 'T HARINGVLIET. De vrouw van G. J. M. had het ongeluk met een ketel kokend water te vallen, waardoor zij eenige brandwonden opliep. De netto-opbrengst van de vertooning der Zendingsfilm „Warta Sari' bedraagt ruim 50 gulden. DEN BOMMEL. Aan de haven werden de vorige week vervoerd 1193 H.L. aardappelen en 505 H.L. uien. Onze vroegere dorpsgenoote, Mej E. Woudstra, thans kantoorhoudster der posterijen en telefoniste te Hooge- en Lage Zwaluwe is als zoodanig benoemd te Nieuwe Tonge. -Onder het vee van den landbouwer A. v. Reijen heerscht de besmettelijke ziekte mond- en klauwzeer. Bij de arbeidsbemiddeling stonden vorige week 43 werkzoekenden ingeschreven. - De landbouwer van V. had het ongeluk in een hooivork te vallen, waardoor hij zoo danig verwond werd, dat hij naar het zieken huis moest worden vervoerd. De heer P. Jacobs Pz. heeft zijn woonhuis ondershands verkocht aan J. van Peperstraten te Achthuizen. Op de vergadering van de A.-R. kiesver- eeniging „Nederland en Oranje" alhier werd tot bestuurslid der hulpcentrale gekozen de heer J. Buth, terwijl tot bestuurslid werd gekozen P. Borgdorff, zulks in de vac. P. Huijer. De af tredende bestuursleden de heeren J. P. Verheul, K. L. Buth en A. Bakelaar werden herkozen. Tevens werd tot afgevaardigde naar de algem. vergadering te Rotterdam gekozen de heer J. Buth en tot diens plaatsvervanger de heer J. P. Verheul. Bij B. en W. is ingekomen een verzoek van J. van Peperstraten te Achthuizen om ver gunning tot verkoop van sterken drank in het klein, in het perceel plaatselijk gemerkt B 110. De prijzen der veldvruchten zijn thans als volgt aardappelen 2.25, uien 6.50 en peen 1.30 per H.L. OUDE TONGE. In de afgeloopen week wer den aangevoerd 1397 H.L. aardappelen, 1438 H.L. uien en 141 H.L. koepeen. Als een bewijs van druk vervoerd per auto kan gemeld worden dat door Pulleman's autobedrijf j.l. Zaterdag 1450 H.L. vervoerd is. NIEUWE TONGE. De auto's van de heeren de Wilde alhier en Pulleman te Oude Tonge, kwamen bij het Tramstation alhier, met elkaar in botsing. Aan eerstgenoemde auto werd nogal materieele schade aangericht. Persoonlijke onge lukken kwamen gelukkig niet voor. Juist omdat het daar zoo'n gevaarlijke bocht is en het uit zicht door de huizen belemmerd wordt, is het wonder dat daar niet meer botsingen voorko men. Voorzichtigheid wordt echter aanbevolen. De heer T. Holleman alhier, heeft zijn woonhuis met post- en telegraafkantoor, onder hands verkocht aan mej. E Woudstra te Hoo ge Zwaluwe. J.l. week werden van hier vervoerd 3000 balen uien en 600 balen peen. Als bestuurslid van het begrafenisfonds „Eigen hulp" alhier, is aan de beurt van aftre ding de heer K. Breur. De bus, ten -bate der Armen, geplaatst in de trouwzaal, heeft over 1928 36.opge bracht. DIRKSLAND. De heer H. Roozemond had het ongeluk te vallen en zijn been te breken. Tegen een tweetal ingezetenen is proces verbaal opgemaakt wegens overtreding der Al- gemeene Politieverordening. Over het afgeloopen jaar werden vanuit de haven alhier vervoerd 149022 H.L. aard appelen, 118560 balen uien en 130140 balen peen Op de wekelijksche beurs besteedde men voor de veldvruchten als volgttarwe 10.75, schokkererwten 17.50 en haver 10.per 100 K.G. Aardappelen 2.50, uien 7.en koepeen 0.90 per H.L. Aan de haven is het met de verscheping van landbouwgewassen weer bijzonder druk. MELISSANT. Wij brengen in herinnering, dat de arbeiders, die in Melissant wonen en of werken, hun rentekaarten en renteboekjes moe ten inleveren bij den Raad van Arbeid te Brielle vöór 25 Januari 1929. HERKINGEN, Zaterdag kwam Mej. B. door de gladhheid, zoodanig te vallen, dat zij een bloedende hoofdwonde bekwam. Dit jaar zijn als bestuursleden der Bijz. Lagere School periodiek aan de beurt van af treding, de heeren L. Drooger, M. G. den Boer en J. van Kempen. STELLENDAM. De vorige week werden van hier verzonden 550 H.L. uien, 250 H.L. peen, en 50 H.L. aardappelen. In deze gemeente zijn voor de lichting 1930 ingeschreven 25 dienstplichtigen. Door een 15-tal blazersvaartuigen van hier wordt deelgenomen aan de gedeeltelijke lossing van het op de Maasvlakte gestrande s.s. „Valka". De heer P. D. Holleman alhier is weder aangezocht om als jurylid op te treden bij te houden Nationale Bakkerijtentoonstelling te Ut recht, welke zal plaats hebben April a.s. Tot bestuursleden van den bakkersbond „Goeree en Overflakkee" zijn herkozen de hee ren M. Braber te Middelharnis en P. A. van der Berge te Oude Tonge en gekozen de heeren D. H. Knape te Dirksland en A. C. Koppenaal te Stad aan 't Haringvliet. Zaterdag j.l. is door enkele visschers al hier de Ribbenplaat afgezocht naar de lijken van de nog vermiste verongelukten van de Prins der Nederlanden, doch niets gevonden, alleen een laars van ongeveer 45 c.M. hoogte, waarin een Nederlandsche courant, waaruit wordt op gemaakt dat de laars afkomstig is van een der verongelukten. GÓEDEREEDE. Bij de Arbeidsbemiddeling stonden Zaterdag j.l. 13 werkzoekenden inge schreven. Vorige week werden 900 balen uien per tram vervoerd a 7.per 60 K.G. De konijnenplaag voor den Oostdijk wordt met kracht tegengegaan. Maandag wer den er een 50-tal door graven uit hunne burgten gehaald. OUDDORP. De Geitenfokveren. afd. Oud dorp vergaderde 1.1. Zaterdag te 6 uur in de Oude School. De voorzitter, de heer T. Breen, opende met een flink woord de vergadering, heette de 70 opgekomen leden welkom, en ver heugde zich ook over de komst van dhr. Roest uit Hoogvliet, die zooveel gedaan heeft en nog doet in het belang van de gei ten fokkerij. Uit het verslag van den Secretaris den heer KI. Mie- rop bleek, dat twee leden gestorven zijn, vijf leden hebben de gemeente verlaten en 19 hebben bedankt12 nieuwe leden traden toe, enkele donateurs bedankten, die van meening zijn, dat we op eigen kracht kunnen bestaan. De reserve-bok is voor vast hier gestald. De jaarlijksche keuring is weder gehouden en met succes, op het zeer doelmatige terrein bij de Vooruitgang. De jonge bok Iscar voldoet goed. Geen klachten over onvruchtbaarheid van het fokmateriaal zijn vernomen. Van de aange kochte geitjes bleken er twee onvruchtbaar te zijn. Wenschelijk blijkt, om te trachten lamme tjes te koopen van bekroonde moeders hier ter plaatse. Met de wenschen, dat het nut van de Vereeniging meer mag worden ingezien, dat de vereeniging den steun van de donateurs mag behouden, waarvoor zij in het bijzonder werden dank gezegd, einde de secr. zijn verslag. Van den Penningmeester den heer P. Bosland verna men wij, dat de ontvangsten hebben bedragen 537,10 en de uitgaven zijn geweest 404.46. De aftredende bestuursleden, de heeren T. Breen, W. Westdijk en P. Breen werden her kozen. Het aantal leden der vereen, is ruim 200, de grootste vereen, van Zuid-Holland. Naar de algemeene vergadering te Rotterdam zullen 2 personen afgevaardigd worden. Alsnu kwam de heer Roest aan het woord. Er zijn in Nederland 250.000 geiten zeg, dat de gemiddelde opbrengst per jaar en per geit 600 L. melk is a 12 cent per L.dat geeft 15 millioen gulden aan melk, terwijl de geiten 22 a 25 millioen waard zijn. Het is dus wel goed gezien om aan de verbetering van de geit, de koe van den arbeider, mede te werken. Spreker is in het begin wel uitgelachen, omdat hij hier voor zijn tijd en krachten wilde gebruiken. Als arbeiderszoon is en was hij overtuigd van de groote waarde van een goede geit. Vroeger kwam men aandragen met tal van bezwaren, soms met schuiten vol. Men is wijzer geworden. Geitenmelk is beter dan koemelk, door een lichtere verteerbaarheid dus voor kinderen, die de moedermelk moeten missen, zeer aan te be velen. Onder de koeien komt veel tuberculosa voor, onder de geiten zeer weinig. Daarom ge-' werkt aan de veredeling van de geitMet spre kende cijfers van vetgehalte en hoeveelheid der melk, werden goede resultaten vermeld. Van een geit werd verteld, dat zij in 8 jaar tijds 9200 L. melk gaf, waarvan het vetgehalte van 4.14 tot 4.57 afwisselde. Dus bokken gebruikt van goede moedersen is de moedergeit best, dan zijn het ook de lammetjes. Er moet gewerkt worden, dat men heeft sterke geiten en van goeden bouw. Na de pauze werden door den heer Roest tal van lantaarnplaatjes van verschillende gei ten uit onderscheidene plaatsen in Zuid-Hol land vertoond. En bij elk plaatje wist de heer R. op smakelijke van tijd tot tijd grappige wijze wat te vertellen. Allen stemden in met de dank betuiging van den Voorzitter, den spreker ge bracht. MIDDELHARNIS. Donderdag 17 Jan. 1. werd alhier opgericht een ring Flakkee van N. M Herv. Meisjesvereenigingen op Geref. Grond slag. Mevr. Van der Wal van Wageningen, Hoofdbestuurslid van den Herv. Geref. Meis- jesbond, was voor deze gelegenheid overgeko men. Aangesloten zijn„Monica" en „Ora et Labora' van Middelharnis; „Dorcas" van Oude Tonge; en „Tryfosa" van Dirksland. Tot pre sidente werd gekozen mej. L. C. Doornbos van Middelharnis. Voorts hebben in het bestuur zit ting de dames Maris en Meina (secr.) voor Oude Tonge, L. Markus (Penningm.) en T. Both voor Dirksland; R. Joppe en A. Vroegin- deweij voor „Monica" te Middelharnis, en M. de Korte en P. Taaie voor „Ora et Labora" te Middelharnis. Het is te hopen, dat ook de ver- eenigingen „Tabitha" van Middelharnis en .Lydia" van Sommelsdijk en die te Stellendam ook spoedig tot Bond en Ring toetreden zullen. Ouders welke Zondag hun kinderen wen schen te laten doopen in de Ned. Herv. Kerk moeten hiervan aangifte doen Vrijdagavond 7 uur in de consistoriekamer. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Week- dienst in de Geref. Kerk op Woensdagavond 6 uur door Ds. de Graaff. In de Ned. Herv. Kerk alhier is een extra gift gecollecteerd voor de diaconie van 75.-—- OUDE TONGE. Voorloopig zullen de beide onderwijzers der Bijz. School Faas en Schilper- oort om de beurt voorlezen in de Ned. Herv. Kerk. Het honorarium zal ten goede komen aan de wed. van den pas gestorven voorlezer A. J. Barnat. Na des morgens door Ds. van der Zee te Den Bommel bevestigd te zijn deed Ds. Vlas blom j.l. Zondagmiddag zijn in intrede in de Ned. Herv. Kerk alhier. De kerk was tot in de gangpaden bezet. Zijn Eerw. had tot tekst ge kozen Jer. 21 vers 8. Spreker schetst hoe Je ruzalem door Nebukadnezar belegerd werd, en den profeet Jeremia door den Koning Zedekia tot God gezonden werd, om hem te smeeken de stad te sparen, en niet in de hand der Chaldeën te geven. Het antwoord dat de profeet den Ko ning bracht was, juist het tegendeel, want God zelf zou tegen de stad strijden met sterke en uitgestrekten arm, en die bleef zou omkomen, en die tot de Chaldeën ging zou behouden wor den, zoo ook nu, want velen die meenen behou den in den hemel hierboven aan te landen, zul len bedrogen uitkomen en zullen tot antwoord krijgen Gaat weg van mij ik heb u niet gekend. Sprekende over den breeden en den smallen weg, zeide Ds. V. dat het hier niet gaat over een mooie rede of een voorkomendheid of re denaarstalent, maar of de woorden gesproken door den leeraar ook gezegend mogen worden en vruchten mogen afwerpen in de harten va" degenen die God zoeken. Het kan niet ieder naar den zin gepredikt worden, daar het steeds een kiezen is tusschen den breeden of zondigen weg of den smallen af zaligen weg. De eigen' gerechtighied der zielen moet toch plaats maken voor een kinderlijk vertrouwen op den Heere. Want velen, zullen bedrcj „iet meende Het eindig het zingen Het allerel door Ds. VJ de ringpredl dat de vrieil aangeknoopl Daarna si fterkeraad J Vervolgei „lereerst wel e„ wel Ds.l van vriendsl moeite met f roep; de keil predikant in] hoeft en del diens belanl name tijdensf waarna Ds. God het w| zegen moch werden toeq zaam zijn, per. De nieuv zongen de NIEUWlj in de Herv. L Doop plaatl aanmelden Vrijdag 25 zeven tot DIRKSL7 alhier gehol voor de kei GisteJ „Tryfosa" Deze verd Eere-voorzil Eerw. Heer| ring na hetl gebed. Hierl een kort of het voorgele Na het ol woord aan verslag uitt het laatste bleven. Uit het Mej. Baart, I saldo in kq werd, dat wenden om] zich voor b| Hierna b| derwerp: Nadat dol zongen wer! der Wal vaj van den Bo Mevr. v. uDe Talent' ^deelte varf in. Ook wijl die we hebï dente wees f den Bond, en leiding Nadat del zang 28 weT Hierna zei Psalm 105,1 Dan volg Na de pa| ne gelukwen Mej. Ma „Ruth". Hiq en Mej. L. Vader". Tij solute stiltej ging. Mej. T. dingsbond" den Bond Nadat no was, leiddej over: „Oudj Dan volcf naals werd Mej. Ma] slagen van Na het van der W| wijze. HERKINl Kerk periocT notabel de D.V. dagsschool op Zondagj vang, ook meente, gei] kinderen va van 3 tot samenkomst] Behoi] dag D.V. Herv. Kerk j 2 uur voos de heer Vq EEN KC HEE Naar wij| nemen heef: te Herkingijj meester, dh van zijn hebben en hebben zon Dit gediij Officier va zin, dat de kerkgebouw officier vari mogen heb! GOEDE: plaatsen inf op. Dondf Herv. Kerk van Stellen OUDDC Week de gJ Donderdf Ameide va belang van En als tiën op a.sl Lati DE maan «onwi( K,°P 1 Di] «onder "d der L.

Maas- en Scheldebode | 1929 | | pagina 2